Galakoncert – Cigánski Diabli

Jaroslav Svěcený a Cigánski diabli

Cigánski diabli je název jedinečného uskupení hudebníků, kteří od roku 1991 dokázali to, co se ve střední Evropě málokomu podařilo. Orchestr je považován odborníky za jeden z nejlepších orchestrů v kategorii Etno a World Music na světě a je velmi příznivě přijímaný i širokou veřejností doma a v zahraničí.
Cigánski diabli  přinášejí originální díla, odvážná aranžmá, neobvyklé hudební kombinace a novou image. Tradici obohacují svými sólovými hudebními projekty a spoluprací s různými symfonickými orchestry, kde mistrovsky spojují folklorní muziku s jinými hudebními žánry (jazz, etno, flamenco) a doplňují je výjimečnou virtuozitou, která je neodmyslitelnou součástí jejich uměleckého projevu.

Jaroslav Svěcený je jedním z nejvýznačnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Na svém kontě má více než čtyřicet nahraných kompaktních disků světového houslového repertoáru. Je popularizátorem a propagátorem houslové hry. Zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových kategorií. Více jak 20 let spolupracuje s interprety různých žánrů na společných projektech, což považuje za nesmírně důležité pro propagaci klasické hudby mezi mladou generací.

Akce se koná v rámci festivalu „Ke kořenům“, který finančně podpořil Olomoucký kraj.

 


Realizace a zhodnocení akce:

Jedinečné setkání strhující virtuozity!
Třináctý ročník festivalu lidové hudby a tradic „Ke kořenům“ vyvrcholil letos 17. listopadu již tradičně galakoncertem, na kterém se posluchačům představila skupina Cikánski diabli. Bohužel, ze zdravotních důvodů, se akce nemohl zúčastnit houslista Jaroslav Svěcený.
Téměř dvě hodiny energií nabitého koncertu přinesl doslova fascinující zážitek. Skladby v podání cimbálových muzik známé, jako např. Cigánské husle, nebo Montiho Čardáš, ale i netradiční, např. Schindlerův seznam, získal v podání tohoto hudebního seskupení dosud neznámý rozměr a setkal se s nadšenými ovacemi publika.
Koncertní cikánské kapely s mistrovskou profesionalitou a s nejlepším světovým cimbalistou Ernestem Šarközim v čele, přinesl posluchačům do posledního místa nabitého sálu ve Velkém Týnci zážitek, na který budou všichni zúčastnění jistě dlouho vzpomínat.

Fotogalerie:

Další zajímavé články...