Sečeni lúke ve Velkém Týnci

O sečení

Velký Týnec, Malá Vrbka, Pivín. Jedny z míst, kde loni probíhalo sečení louky, jako organizovaná folklorní akce. Všechny měly jedno společné – nešlo o komerční akci, na které by se vybíralo vstupné. Sekáči přijeli na vlastní náklady (a to i z odlehlejších míst), zadarmo posekli louku, zazpívali, muzikanti zahráli. Diváci si museli přivstat, aby nepřišli o krásný zážitek. Všichni se na sebe usmívali. Nikdo nikoho do ničeho nenutil. Nezávodilo se, nesoutěžilo. Kdo chtěl, sekl, kdo nechtěl, jen se díval, nebo vychutnával jedinečnost probouzejícího se dne, poslouchal svištění kos, zpívání sekáčů nebo dívek, které přišly trávu rozhrabat.

Ruční sečení trávy, které bylo dříve nedílnou součástí hospodaření na venkově, pomalu mizí. Mění se způsob života lidí a s ním zaniká i řada domácích a polních prací. Tráva, která byla důležitým krmivem pro dobytek, se mění v nepotřebnou hmotu. Dříve hospodář bojoval o každý kousek loučky, vyžínaly se meze a příkopy, jen aby měl dobytek více sena na zimu. Dnes je tráva lidem na obtíž a lidé s ní bojují. Sečou se travnaté plochy ve městech a na návsích a lidé nevědí co s posečenou trávou. Louky na svazích hor se sečou jen proto, aby nezarostly plevelem a náletovými dřevinami. Svištění kos vyměnilo vrčení a bzučení ručních sekaček, které v rukou chatařů dokáží proměnit tichá údolí v peklo.

Možná právě tento fakt nutí lidi vrátit se k té kráse a poetice, kterou sebou přináší sečení kosou. A sama krása této práce, která je založená na správném vedení dobře nakuté a nabroušené kosy, se stává lidovým uměním, jež pomalu zaniká. Jeho oživení, uchování a předání mladé generaci je jednou z myšlenek společného sečení.

Čas plynul a tráva, která ještě před chvílí hrdě stála, teď pokorně ležela podeťatá, aby uschla a změnila se ve voňavé seno. Čas plynul a lidé se na sebe stále usmívali. Ať to bylo ve Velkém Týnci, Malé Vrbce nebo Pivíně.

* * *

Článek z roku 2007, který byl uveřejněn na tehdejších stránkách Folklorwebu je i dnes jistě aktuální a jasně definuje, proč se lidé stále znovu a znovu scházejí na podobných akcích, kterých od té doby přibylo a mají stále více a více příznivců.

Přijměte tedy naše pozvání na „Sečeni lúke“ do Velkého Týnce, které proběhne letos 11. května na kopci Hradisko za účasti místních sekáčů a jejich přátel z Valašska. Svým zpěvem je letos budou podporovat Mužský sbor z Kyjova pod vedením Jury Petrů, mužský sbor z Kudlovic a domácí Hanácký mužský sbor Rovina.

Akce se koná v rámci festivalu „Ke kořenům“, který finančně podpořil Olomoucký kraj. Spolupořadateli jsou Obec Velký Týnec a Národopisný soubor Týnečáci

Plakát akce:

Pár fotek z minulých ročníků: