Zemřel Jan Rokyta

autor článku: FolklorWeb.cz

S hlubokou lítostí si dovolujeme podat všem milovníkům lidové písničky smutnou zprávu, že v neděli 22. července 2012 zemřel pan Jan Rokyta.

Na výslovné přání rodiny, je poslední rozloučení s Janem Rokytou v Jasenné určeno pouze úzkému rodinnému kruhu, nejbližším přátelům Jana Rokyty a obyvatelům jeho rodné obce Jasenná.
Prosíme proto všechny příznivce, kteří neobdrželi parte, aby respektovali toto rozhodnutí a zvážili svou účast na posledním rozloučení v Jasenné dne 27. 7. 2012.

Zároveň tímto chceme širokou folklorní obec pozvat na Vzpomínkový koncert k osobnosti Jana Rokyty pod názvem „HUDBA PRAVDY“, kde společně uctíme jeho památku. Koncert se uskuteční v září 2012 v Ostravě a o dalších detailech Vás budeme v nejbližší době informovat.


Jan Rokyta (* 16. dubna 1938, Jasenná u Vizovic)
Český cimbalista, aranžér, folklorista, hudební redaktor, režisér a dramaturg, organizátor, objevitel a „producent“ mnoha pěveckých i instrumentálních talentů lidové písně nejen na Moravě.
Patřil mezi zakládající členy cimbálové muziky Technik, jíž byl také po celou dobu uměleckým vedoucím.
V letech 1970 až 1980 působil v souboru Pražských madrigalistů, odkud přešel do Ostravy, kde se stal hudebním redaktorem Československého a později Českého rozhlasu.
Podílel se taktéž na přípravě mnoha hudebních festivalů (Rožnovské slavnosti, Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici, Hudecké dny Slávka Volavého nebo Festival hudebních nástrojů lidových muzik v Uherském Hradišti).
Zasedal v mnoha festivalových porotách, mj. hodnotil finálová klání dětských interpretů lidové písně Zpěváček ve Velkých Losinách.

– Dnešní smutná zpráva na iDnes.cz
– Rozhovor z r. 2008 s Helenou Hájkovou na Radiu Proglas
– Rozhovor z r. 2009 s Evou Ociskovou pro Muzikus.cz

Další zajímavé články...