Vzpomínka na Luboše Holého

autor článku: Jan Hučka

Se zpožděním jsem se dozvěděl smutnou zprávu o úmrtí Luboše Holého, nezapomenutelného slováckého muzikanta a zpěváka. Seznámil jsem se s ním v roce 1949, kdy jsem začal docházet do Slováckého krúžku v Brně. Tehdy tam Luboš vedl cimbálovou muziku, kterou tvořili převážně studenti Vysoké školy veterinární. Muzice vtiskl typicky horňácký styl s charakteristickými ciframi. Jedinečný byl jeho sametový hlas barytonové polohy, který měl mohutnou nosnost.
Přijali mne srdečně mezi sebe (přestože jsem rodákem z Ostravska) a vzali do muziky, kde jsem se začal učit hru houslového kontráše. Jako školený houslista klasické hry jsem se dostal do prostředí, které mi učarovalo a poznamenalo na celý další život. Vedle zvládnutí hry kontráše jsem se snažil odposlouchávat i hru primáše, kterou jsem později mohl díky mé tehdejší houslové technice uplatnit v jiných muzikách.
Se Slováckým krúžkem a Lubošem Holým jsem absolvoval mnoho besed i vystoupení v Brně a okolí. Trvalo to bohužel jen tři roky, neboť jsem pak odešel do Plzně, přesto naše společná činnost vyústila v trvalé přátelství.
Svou trvalou lásku k moravské lidové hudbě a písni jsem s odstupem mnoha let vyjádřil několika články „Jak jsem se dostal ke slováckému folkloru“, které vycházely na těchto stránkách v roce 2007. Do současné doby se těším na to, mohu-li si někdy s cimbálovou muzikou zahrát a zazpívat. Naposledy se mi to podařilo před dvěma léty v Brně U Elišky s muzikou Mládí z Čejče /foto/.

Další zajímavé články...