Poslední rozloučení s legendárním zpěvákem Lubošem Holým

autor článku: Antonín Vrba

 

Mši celebroval hrubovrbecký farář Mojmír Blažek

Mši celebroval hrubovrbecký farář Mojmír Blažek

Hrubá Vrbka, Kuželov – Na pět set smutečních hostů z různých míst republiky, ale i ze zahraničí, mezi kterými byli slavnostně vystrojeni do krojů vedle folkloristů z Horňácka i zástupci z Kyjovska,  se v sobotu 5. února 2011 loučilo s hrubovrbeckým rodákem, legendárním vynikajícím lidovým zpěvákem a světově uznávaným  veterinářem Lubošem Holým. „Horňácký bohatýr“ skonal 23. ledna v nemocnici v Brně po těžké nemoci ve věku osmdesáti let.

Vzpomínkový obřad se uskutečnil v evangelickém kostele za celebrování místního faráře Mojmíra Blažka bez ostatků zemřelého, které byly minulý týden zpopelněny v užším kruhu rodiny. Před oltářem „svatostánku“ v Hrubé Vrbce byla vystavena v záplavě květin velká fotografie Luboše Holého, okolo ní byly položeny mimo jiné i věnce doručené  z Ministerstva kultury České republiky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Hodinový scénář v kostele připravil neméně slavný zpěvácký bratr Luboše Dušan Holý. Hned na začátku obřadu zazněl luteránský pěvecký chorál Všichni lidé zemrít mosí v předvedení muzikantů sdružujících se kolem primáše Petra Mičky. V průběhu zazněly i písně ze zvukového záznamu  od Martina Holého (otce), Luboše a Dušana, které byly díky svým hlubokým textům pro přítomné hodně dojemné. Slovem připomenul život Holého známý horňácký folklorista, veterinář a místostarosta Hrubé Vrbky Jiří Miškeřík.

Krojovaných v lavicích bylo nejvíce domácích a z Velké nad Veličkou, nechyběli však zástupci v krojích z Kyjovska

Krojovaných v lavicích bylo nejvíce domácích a z Velké nad Veličkou, nechyběli však zástupci v krojích z Kyjovska

Na poslední rozloučení s Lubošem Holým do Hrubé Vrbky zavítala řada osobností lidové kultury: slovenský zpěvák, osmdesátiletý Milan Križo z Hrochotě, legendární cimbalisté Jaromír Nečas a Jan Rokyta, zpěvačka balad Anna Kománková z Javorníka či primáš Miro Dudík z Bratislavy. Přítomní byli i další vedoucí muzik z různých regionů Slovácka a Moravy, s kterými Luboš Holý rád spolupracoval. „Byu to nevyzpytatelný majstr zpěvák a s pěsničkú  na pódiu si doslova pohrávau. I když sme predem věděli co bude zpívat, mockrát sa stauo, že Luboš pridau to, co sme s muzikú ani nečekali. Proto sme moseli byt dycky ve strehu, ale pokaždé nám to vyšuo. Naša spolupráca teda neměua chybu. Lubošův odchod je pro nás velká ztráta, jeho huas je nenahraditelný…,“ vzpomněl na jednoho ze svých dvorních zpěváků  primáš Horňácké cimbálové muziky Martin Hrbáč.

Zpěváky doprodila horňácká hudecká muzika Petra Mičky, kde nechyběl ani dvorní primáš Luboše Holého Martin Hrbáč (třetí zprava)

Zpěváky doprodila horňácká hudecká muzika Petra Mičky, kde nechyběl ani dvorní primáš Luboše Holého Martin Hrbáč (třetí zprava)

„Jeho vystupování mělo ohromný dopad i na studenty. Byl to sympaťák, byl to kus chlapa. Reprezentoval nás vynikajícně v zahraničí. Uměl a byl spravedlivý člověk,“ ohodnotil bývalého kolegu z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity, fakulty veterinářského lékařství, kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců její přednosta Zdeněk Knotek.

Po církevním obřadu  si muzikanti a zpěváci zahráli, zazpívali před kostelem, na hřbitově a na náměstíčku u zvonice. V podvečer zavítali i na zahradu u pravoslavné kaple, kde se nacházel rodný dům Luboše Holého. Takzvaná „trachta“, malé pohoštění pro všechny smuteční hosty, proběhla na dvou místech – nejen v Hrubé Vrbce, ale i v nedalekém Kuželově, kde obec v čele se starostou Jiřím Práškem operativně nabídla nezištnou výpomoc prostorami kulturního domu. „Byla to pro nás čest se podílet se na zdárném průběhu rozloučení s Lubošem Holým, který měl velký vztah také k naší obci. Byl to Horňák, velikán, který šířil do světa slávu celého našeho regionu. Proslavil nás skutečně hodně,“ prohlásil s určitou hrdostí první muž Kuželova Jiří Prášek.

Další zajímavé články...