Odešel horňácký zpěvák Luboš Holý

autor článku: FolklorWeb.cz

V neděli 23. ledna 2011 odchází do muzikantského a zpěváckého nebe horňácký zpěvák Luboš Holý. 

Luboš Holý se narodil v horňácké obci Hrubá Vrbka 21. října 1930. Byl uznávaný v obou profesích, které vykonával – lidový zpěvák a profesor brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.

Vyrůstal ve věhlasné horňácké zpěvácké rodině, obklopen výbornými muzikami hrubovrbeckých Ňorků a Kubíků. Navíc byl „od Boha“ obdarován společně s mladším bratrem Dušanem pěveckým talentem. Oba to také zdědili po své matce a zejména po otci, vynikajícím zpěvákovi Martinu Holém a babičce Kateřině Holé, rozené Mikloškové.
Již od dětských let dávali o sobě šohajíci výrazně slyšet, že Horňácku a později celému moravskému folkloru vyrůstají bohatýři lidové písně. Luboš dostal do vínku nenapodobitelný hlas jako hrom, zvaný ve zpěvácké terminologii – baryton, s kterým uměl zapět nejen zamilované horňácké, ale též jemu blízké slovenské písně.
„Solitér, drahokam, nemající ve folklorním světě dvojčete, soliterní hlas tmavý, hebký, mužný, ohebný, přitom oslovující, ale zároveň vyklenutý, rovný a čistý,“ charakterizoval hlas Holého jeho souputnik, další ze současných velikánů moravského folkloru, cimbalista Jan Rokyta. Ve zpěvácké kariéře byl Luboš nejvíce spjatý s muzikou BROLNu, s kterou natočil stovky nahrávek, vystupoval v televizi, rozhlase, procestoval kus světa. Hostoval u dalších kapel a zvláště velmi rád přijímal pozvání na Slovensko, před muziku Orchestru lidových nástrojů slovenského rozhlasu v Bratislavě.

Pochopitelně i když větší část svého života prožil Luboš v Brně, neopomínal na svůj horňácký kraj, kamarády, muziku a zvláště pak na Horňáckou cimbálovou muziku primáše Martina Hrbáče, s kterým se znal od jeho narození.“

Další zajímavé články...