Květnový Malovaný kraj

autor článku: Eva Kovaříková

Národopisný a vlastivědný časopis slováckého regionu Malovaný kraj slaví letos svůj jubilejní, už 50. ročník, což je v případě periodik podobného zaměření v podstatě unikátní. Dvouměsíčník se nadále věnuje folkloru, historii, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu. Cena periodika v celobarevné úpravě a s laminovanou obálkou je 45 korun.

Hned na obálce pokračuje cyklus Oživené vzpomínky, volně rekonstruující život tradiční slovácké dědiny. Představen je takémožný turistický cíl – židovský hřbitov v Břeclavi. Rozsáhlým článkem se zde pamatuje i na letošní 100. výročí trvání Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Otištěno je rovněž pojednání věnované národopisným večerům v pražském letohrádku Kinských. Přečíst si můžete též o oslavách čtyřicetin folklorního souboru Zavádka z Čejkovic a šedesátin Břeclavanu. Další z článků se vrací až k roku 1914 a k usmrcení pytláka Studenky z Tvrdonic. Do doby první republiky a obce Vrbětice na Zlínsku vás naopak zavede příběh nazvaný O potulných cikánech. V časopise dostal místo i rozhovor s milotickým kastelánem a držitelem ocenění za nejlepší humoristickou knihu roku 2012 Evženem Bočkem. V bloku věnovaném cimbálovým muzikám je pak prezentována kdysi věhlasná kudlovická Lúčka, vystupující dnes ovšem jen příležitostně. Redakce samozřejmě nezapomněla uveřejnit pozvánky na celou řadu národopisných akcí, mj. i na jízdy králů do Vlčnova a Hluku a na tvrdonické slavnosti. Fotografie na třetí straně obálky představují město Uherský Ostroh; foto na poslední straně obálky potom památkově chráněný objekt z Horního Němčí.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz. Existuje také možnost koupit si tento dvouměsíčník v elektronické podobě, a to na http://cs.publero.com

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz

Další zajímavé články...