FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Forum

Téma: Různé...

25. 07. 2003 • Různé... Folklorweb

Nové forum pro veškeré příspěvky, které se jinam nehodí

ehled reakcí

13. 06. 2003 (17:29) • DOS: Technické záležitosti serveru
hmm, zda se ze forum neni stavene pro html, kdo by to cekal

15. 06. 2003 (16:14) • Honza Žůrek: Re: Technické záležitosti serveru
Dobrý den,
Je to opravdu tak - Forum má záměrně zakázáno HTML kódování. Chtěli jsme se (a stále chceme) vyhnout obtěžujícím zprávám, v nichž bude písmo tu červené, tam třikrát větší a někde i např. obrázek nebo odkaz. A uznejte - kašpárkovu říši si tu tvořit nemusíme a proč vás posílat ze svých stránek jinam... :-)

04. 08. 2003 (13:37) • Martin Zatloukal: Re: Různé...
Když jsem tvořil web naší kapely (www.frgal.cz), připadlo mi šikovné u seznamu akcí uvádět i den, nejen datum. Krátký PHP skriptík to zvládne dle data sám. Jinak se mi líbí, že váš web je pěkně vyvážený, co se týče vyváženosti jeho informační funkce a designu. Držím palce!

04. 08. 2003 (13:52) • Honza Žůrek: Re: Různé...
Je pravda, že jsem nad touto záležitostí při přípravě konceptu i programování webu uvažoval (zkušenosti z komunikace s médii mě o výhodách jasně přesvědčily). Nakonec se objevily určité potíže (hlavně vzhledového rázu), které jsem nadřadil užitnosti informace o dni v týdnu. Ovšem váš příspěvek mě určitě donutí se zamyslet znovu... :-)

21. 08. 2003 (20:07) • Honza Žůrek: Re: Různé...
Dovolte, abych vám z pozice webmastera nekomerčního projektu FolklorWeb.cz poděkoval za veškerou dosavadní podporu. Jsem rád, že se najdou lidé ochotni přispět vlastními články, anoncemi na folklorní akce a pořady, fotografiemi i tolik cennými názory. Právě díky nim může náš server téměř denně nabízet stále víc všem ostatním. Dnes například začínáme v sekci Články publikovat seriál o kroji na Malé Hané, příště může být počtení právě z vašeho regionu - stačí nám je nabídnout.

Návštěvnost našich stránek i počet odběratelů Emailového infoservisu utěšeně roste, za což se vám také sluší upřímně poděkovat.

Věřím proto, že celý FolklorWeb.cz bude i nadále životaschopný - i když závisí "pouze" na svých čtenářích, souborech a muzikách.

Přeji krásný zbytek prázdnin.

03. 09. 2003 (13:48) • SEKAC MARIO: Re: Různé...
Potřeboval bych prosím nejake fotografie kroju z oblasti Máměště nad Osl.,Kralic nad Osl.,Rapotic a dedin okolo.Děkuji. sekacmario@tiscali.cz

04. 09. 2003 (18:01) • Honza Žůrek: Re: Různé...
Dobrý den,

je nám to líto, ale fotografie vám poskytnout nemůžeme.
Jsme neziskovou organizací, která disponuje souhlasy autorů fotografií pouze za účelem jejich zveřejnění na www stránkách FolklorWeb.cz. Univerzální (tzv. exkluzivní užívací) práva od přispěvatelů nežádáme, jsme jim vděční za ochotu poskytnout fotografie bez nároku na honorář a nemáme zájem je ještě více svazovat udělením výlučných užívacích práv.

Věřím, že náš postoj pochopíte a zůstanete příznivcem nebo uživatelem našeho internetového projektu.

08. 09. 2003 (09:12) • Viliam Dekan: Re: Různé...
V internetové folklorní konferenci byla nedávno položena otázka, jak byste přeložili do angličtiny, případně do němčiny slovo "folklorni"? Objevilo se několik názorů, ale ono to tak jednoduché zase není.

Slovo folklor je anglického původu, takže "folklore" je vlastně správně v angličtině. Jenže! Angličani tím mysleli především slovesnou lidovou kulturu, už ne tanec a hudbu. Proto dnes používají slovo "folk", což je zkrácení přesnějšího termínu "folk art", jelikož to už zahrnuje i tu hudbu a tanec a celou duchovní kulturu s přesahem do materiální kultury (taky "folk culture!). Jak je to v němčině nevím, ale stačí si všimnout, že pro folklorní soubory a sdružení používají Němci a Rakušané i Švýcaři spíše termíny, obsahující slovo trachten, tedy krojové soubory. Ale vzhledem k tomu, že dnes je řada mezinárodních festivalů, jejichž názvy se běžně překládají do angličtiny, je slovo "folklore" či "folk" (to opravdu nemá nic společného s naším pojetím slova folk jako názvu jistého žánru, inspirovaného lidovou kulturou) jasně srozumitelné. Zkuste si někdy vypůjčit kalendáře CIOFF nebo IOV nebo IGF nebo EFCO, tam se vynajdete. Některé termíny jsou
tam uváděny v angličtině, jiné i v ostatních jazycích.

Zdraví Vili Dekan

08. 09. 2003 (15:28) • o))): Re: Různé...
Tak to stojí za to, o to se musíme s váma podělit. Tohle a spoustu dalších zajímavostí najdete v knize "MLUVA a POŘEKADLA z Kravař a okolí" od Lidie Rumanové:

"Až mě život omrži, a staně se peklem, zalezu se do hajzlu, přikryju se deklem."

"Dřevo vydrži najvěc nastojato, roba naležato."

"Kdo nělže a něcygani, ten se bidže (bídě) něubrani."

03. 11. 2003 (12:11) • Jiří Buroň: Re: Různé...
Otevření kanceláře FoS ČR pro Moravskoslezský kraj v Ostravě

Ve čtvrtek 30. října proběhlo v Českém domě v Ostravě – Vítkovicích oficiální zahájení činnosti kanceláře Folklorního sdružení České republiky pro Moravskoslezský kraj.
Za přítomnosti mnoha významných hostů, starostů městských obvodů Ostravy, starostů a dalších zastupitelů měst a obcí Moravskoslezského kraje v nichž se každoročně konají folklorní festivaly, a dalších osobností kulturního života kraje, zahájil slavnostně činnost kanceláře předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica spolu s tajemníkem kanceláře FoS ČR pro Moravskoslezský kraj Jiřím Buroněm a koordinátorkou FoS ČR pro Moravskoslezský kraj, a zároveň předsedkyní Folklorního sdružení Těšínského Slezska, Annou Buroňovou.
O budoucí činnost kanceláře projevil zájem i předseda PS Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek, který využil své přítomnosti v Ostravě a navštívil kancelář již v pondělí 27. října.
Slavnostní zahájení bylo obohaceno nádhernými pěveckými výkony mladých talentů, interpretů lidových písní, všech čtyř regionálních sdružení, jež pracují na území Moravskoslezského kraje. Těmito jsou Folklorní sdružení Ostrava zastoupené předsedkyní Helenou Skálovou, Folklorní sdružení Opavského Slezska zastoupené předsedkyní Jaroslavou Polákovou, již výše jmenované Folklorní sdružení Těšínského Slezska s předsedkyní Annou Buroňovou a Valašské folklorní sdružení zastoupené předsedkyní Janou Šamánkovou.
Přítomným hostům byla představena budoucí činnost kanceláře FoS ČR pro Moravskoslezský kraj, její stěžejní úkoly a vize spolupráce nejen v rámci kraje, ale i v rámci celé republiky, včetně možností rozvinutí příhraniční spolupráce. Půjde především o dokumentaci folklorních souborů a projevů tradiční lidové kultury na území kraje, jejich prezentaci, poradenství v oblasti grantové politiky, konzultační činnost a odbornou spolupráci při zajišťování školení či seminářů. Další důležitou činností bude spolupráce s kulturními a vzdělávacími institucemi kraje, muzei, stejně jako se zástupci městských úřadů či krajského zastupitelství.

12. 11. 2003 (15:02) • Čestmír Komárek: Re: Různé...
KONKURZ
Srdečně Vás zdravím jménem VUS Ondráš Brno. Píšu Vám informaci o konkurzu pro chlapce - brance, nastupující vojenskou základní službu v lednu a v dubnu 2004. Díky tomu, že se bude v dohledné době základní vojenská služba v ČR rušit, je konkurz pro chlapce - brance poslední příležitostí, jak strávit "čas v zeleném" ve VUS Ondráš Brno.

Konkurz se koná 29. listopadu 2003 od 10.00 do 12.00 hodin v sídle VUS Ondráš (Štefánikova 53A, Brno - Královo pole).

Kontakt na tel.: 973 442 046

27. 01. 2004 (12:05) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Jen pro informaci. Všimli jste si, že od 1.1.2004 je přejmenován Ústav lidové kultury ve Strážnici na Národní ústav lidové kultury?

11. 05. 2004 (08:38) • Michaela Vondráčková: Re: Různé...
Zemřel zpěvák a muzikant Jiří Ica Pospíšil

4. dubna tohoto roku se objevila smutná zpráva, že těžké nemoci podlehl muzikant, zpěvák, upravovatel a organizátor Jiří Ica Pospíšil. Jako zpěvák spolupracoval i s folklorní redakcí Českého rozhlasu Plzeň a v oblasti lidové hudby byl uznávanou osobností. Věnujeme mu vzpomínkový Špalíček - 10.5.2004 od 19:03 hod.

Jiří Ica Pospíšil byl osobností v pravém slova smyslu a celý svůj život zasvětil lidové hudbě. Jako kontráš se stal zakládajícím členem SpaT Josefa Vycpálka. V roce 1960 založil s Jaroslavem Krčkem Malou muziku, která se v roce 1967 přeměnila na Choreu Bohemicu. Ta v roce 1985 přijala jeho jméno a přejmenovala se na Malou českou muziku Jiřího Pospíšila. A jeho jméno nese i dnes.

Poslední rozloučení s Icou.
Malá česká muzika Jiřího Pospíšila vás srdečně zve na společné zavzpomínání na Icu a na jeho písničky. Proběhne 11.5. v 19:00 hod. v Kulturním domě Domovina, Na Maninách 32 v Praze 7 - Holešovicích.

12. 05. 2004 (10:50) • NÚLK ve Strážnici: Re: Různé...
Zřejmě jste již zaregistrovali, že Ústav lidové kultury ve Strážnici je přejmenován na Národní ústav lidové kultury. Máme i novou web. adresu našeho ústavu: www.nulk.cz Samozřejmě, že platí i ta stará, hůře zapamatovatelná (www.ulk-straznice.cz).

28. 05. 2004 (14:51) • Dominika: Re: Různé...
Dobry den, zpívám, nejradši na lidovú notečku, su z Hanéa le ted již dlouho působím v Praze.Ve zpěvu /technice/ se školím a hledám nějaké spiklence, kteří mají taky moravské kořeny a cit pro tu muziku a rádi by zpívali a hráli polozapomenuté krásné melodie lidových písní.. ne však uplně v strnule folkloristickém duchu, ale živě, dnešně /samozřejmě nemyslím zrockovaný paskvil pro účely pop- music, z toho mám osypky.. / Ozve se někdo? Dominika

14. 06. 2004 (09:07) • Dagmar Valová: Re: Mapy a hranice národopisných regionů
Zdravím z Orlové. Na základě Vašeho e-mailu jsem se pokusila dát něco dohromady. Je pravdou, že se na celé Slezsko necítím. Proto posílám to, co je mi blízké a o čem něco vím - to je Těšínské Slezsko. Když se to objeví na stránkách, pak se snad najde někdo, kdo zpracuje Opavsko.

Zdraví Dagmar Valová
DNS Olšinka a NS Olšina, Orlová

14. 06. 2004 (09:12) • Vladan Jílek: Re: Mapy a hranice národopisných regionů
Vážená paní Valová,

moc děkujeme, informace o Slezsku zpracujeme a vystavíme na stránky. Vzhledem k tomu, že náš webmaster měl úraz a ještě bude nějakou dobu ležet v nemocnici, omluvte prosím fakt, že Vaše informace nevyvěsíme ihned, ale s nějakým časovým zpožděním.

S díky
Vladan Jílek

21. 07. 2004 (09:32) • Eva Stejskalová: Re: Různé...
Jarmila Šuláková slavila narozeniny

Jarmila Šuláková, známá zpěvačka lidových písní, folklorní aktivistka a královna matka Valašského království, se 27.června dožila svých 75. narozenin. K jejímu jubileu jí přišel popřát také vsetínský starosta Jiří Čunek.

Jarmila Šuláková je vyučená dámskou krejčovou, ale téměř celý život prodávala v prodejně Supraphon ve Vsetíně. Jejím největším koníčkem je zpěv. Zpívá s předními cimbálovými kapelami, ale i rockovým Fleretem. Natáčí a vydává CD, pravidelně natáčí v rozhlase i v televizi. S rodným Valašskem je spjata nejen svojí uměleckou tvorbou, ale i celoživotní snahou o propagování tohoto kraje. Jako zpěvačka vystupovala a propagovala Valašsko a Českou republiku a její folklór v osmnácti zemích světa.

12. 10. 2004 (08:09) • Milan Škoch: Re: Různé...
Jihočeské folklorní sdružení a Nadace Vltava uzavřely smlouvu o partnerství

Dne 18. září byla podespána v hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí Smlouva o partnerství mezi Jihočeským folklorním sdružením a Nadací Vltava. Tyto instituce působí v Jihočeském kraji a již několik let spolupracují v oblasti udržování a rozvíjení lidových tradic.

Jihočeské folklorní sdružení
je jako občanské sdružení dobrovolnou zájmově-společenskou organizací sdružující dětské a dospělé folklórní soubory i přátele folklóru s posláním přispívat k ochraně, tvůrčímu rozvíjení a popularizaci folklóru, zejména oblasti jižních Čech. Prezentuje a propaguje místní a regionální lidové a cechovní tradice, pomáhá zachovávat kulturní dědictví a přispívá tím k rozvoji venkova.

Nadace Vltava
je regionální nadací, jejímž účelem je mimo jiné zachovávání a obnovování lidových a cechovních tradic spolu s propagací obnovy venkova včetně zachování kulturního dědictví. Nadace podporuje formou nadačních příspěvků občanská sdružení a ostatní organizace při jejich činnosti vedoucí k naplňování cílů nadace v souladu s jejím statutem pro dosahování účelu, pro který byla nadace zřízena, a to zejména v regionu jižních Čech.

20. 10. 2004 (10:57) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Tak jsem se dočetl, že Česká republika prostřednictvím Ministerstva kultury předložila 24. září 2004 v UNESCO návrh na prohlášení lidového tance slovácký verbuňk za Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva.

Je to prestižní ocenění, které UNESCO uděluje jedenkrát za dva roky nejvzácnějším památkám nehmotného dědictví celého světa. Česká republika podává tento návrh poprvé. V roce 2001 a 2003 získalo toto ocenění již 47 světových památek.

Slovácký verbuňk mám rád, přesto by mě zajímalo, proč ministerstvo vybralo právě ho? Nevíte to někdo?

29. 10. 2004 (12:52) • Tomáš Zblín: Re: Různé...
Karel Hašler
31.10.1879 - 22.12.1941

V neděli 31. října to už bude 125 let, kdy se narodil Karel Hašler, herec a skladatel, po němž zůstalo na 320 krásných písniček, které se zpívají dodnes. Karel Hašler byl ale především vlastenec, který svou lásku k rodné zemi i Praze vložil do textů svých písní. V opěvování vlasti nepolevil ani v dobách okupace. Svými písněmi i novinovými články vzdoroval nacismu až do září 1941, kdy byl zatčen. Zemřel o tři měsíce později v koncentračním táboře Mauthausen.

05. 11. 2004 (10:36) • Josef Vémola: Re: Různé...
Reagujo na přispěvek pana Jilka: podle mě be temo UNESKO měle navrhnót hanáckó cófavó do teho evropskyho dědictvi. Protože to je néstarši pisemně doložené tanec toť o nás na Hané, ale aji v celim Rakósku-Ohersku.

Děkojo

15. 11. 2004 (15:19) • Město Sušice: Re: Různé...
Pohyblivý betlém v Sušici

Nový pohyblivý betlém bude už o letošním adventu a Vánocích těšit obyvatele a návštěvníky Sušice na Klatovsku. Na zřejmě jednom z největších pohyblivých betlémů v zemi pracovala od začátku roku dvojice šumavských řezbářů Karel Tittl a Pavel Svoboda. Slavnostní spuštění pět metrů dlouhého, zhruba tři metry vysokého a 3,5 metru hlubokého betlému v budově muzea plánuje radnice v Sušici na 27. listopad.

V betlému je na 400 figurek, z toho 300 je pohyblivých. Betlém je přímo na míru šitý Sušici. Jsou v něm historické domy z náměstí včetně radnice s tikajícími hodinami, staré šumavské roubené statky, mlýn i kostely, panoráma doplňují šumavské hrady Kašperk a Rabí. Kromě svaté rodiny betlém představuje zejména tradiční řemesla a život lidí na Šumavě - plavení dřeva na Otavě, kovárnu, horníky těžící zlato pod Kašperskými Horami, trhovce na jarmarku nebo dřevaře při práci.

15. 11. 2004 (15:30) • Sylva Heidlerová: Re: Různé...
Muzeum ve Svéradicích

Pro návštěvníky muzeí a památek už sezona skončila. Výjimkou je malé soukromé muzeum ve Svéradicích na Klatovsku. Expozici venkovského náčiní a nářadí otevřel před patnácti lety Josef Smítka. Za tu dobu už si k ní našly cestu stovky návštěvníků, a to nejen z Čech.

Sbírku tvoří převážně předměty z dvaceti vesnic severního Horažďovicka, včetně Svéradic. Nářadí a náčiní připomíná způsoby, jakými se v 19. a v první polovině 20. století obdělávala půda, jak se silo, sklízela úroda, jak se zpracovávalo mléko, len, obilí.

24. 11. 2004 (14:02) • eliška: Re: Různé...
no, cca dva roky zpátky oslavovala paní Šuláková na Strážnických slavnostech 80 let...Že by nesmrtelná Jarmila mládla?

26. 11. 2004 (08:43) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Eliško, fakt nevím, jaké výročí a kdy oslavovala paní Šuláková ve Strážnici. Podle mých zdrojů se Jarmila Šuláková narodila 27. června 1929 ve Vsetíně. Ať počítám jak počítám, pořád mi vychází, že valašská královna slaví letos 75. narozeniny...o)))

08. 12. 2004 (07:58) • eliška: Re: Různé...
no, to je dobře, že nemládne, nebot bych se snížila k závisti :-)) nevím proč jsem nabyla dojmu, že je paní Šuláková ročník 1922. Omlouvám se za mystifikaci a samozřejmě paní Šulákové.
eliška

04. 02. 2005 (10:18) • Aleš jílek: Re: Různé...
Přečetl jsem si článek paní Akácsové, který je zde dnes publikován. Zajisté má pravdu, když popisuje v jakém stavu je dnes tato umělecká oblast interpretována. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že nicneříkající řády zběsile křepčících tanečníku po pódiu bez cílně ovšem s jediným cílem zaujmout svou dynamikou, krkolomností hlasitým projevem, barevností a neustálým střídáním krojů nemají nic společného s folklórem - dokonce si myslím, že ani s folklórismem. Ovšem příčina je jaksi pomíjena. Příčinou je celkové odproštění od základů folklóru od jeho hodnot, příčinou je rovněž hladina intelektu, poznání, informovanosti osob, které v této oblasti pracovaly a pracují ( a´t s honorářem či bez něj ) a osob, které vnáší školené a libivé motivy. Nicméně co prezentovat bez publika, jaké písně hrát bez posluchačů. Né že bych si nedokázal odpovědět, nicméně je to velmi důležitá podstata. Kde byli všichni etnoučenci, když se tento směr začal nastavovat a nebylo to ani před rokem či deseti. Dnes se v podstatě jen sklízí plody započaté práce. Prace, která přivedla mnohé k poznání, že bez důkladného studia a přípravy stačí jen okoukat a předvést. Práce, která z něčeho tak niterního jako je lidová píseň a tanec, dokázala vybudovat dnešní monstrum ( na Slovensku snad ještě větší ) Nechci ale strikně lámat hůl. Pokud se nemá z této oblasti stát pouze uzavřená a nezajímavá kapitola vědeckého bádání. Třeba je to jen problém generační, který časem zpět navrátí formu ke svým původním kořenům ( jsem optimista ). Ovšem lépe živý folklórismus než-li mrtvý folklór. A nechť si každý pro sebe z této bohaté pokladnice odnáší po čem jeho srdce touží. Pro jednoho to bude krásný partner, pro druhého krásný citový prožitek, pro jiné studijní materiál či pocit, že tohle nikdy nebudu mít rád.....či něco zcela jiného. Motivů proč v této oblasti působit je velká řada.

04. 02. 2005 (11:50) • Roman Koblížek: Re: Různé...
K článku paní Akácsové a k reakci Aleše. Pozorně čtu všechny články, které autorka na tomto vebu publikuje. Myslím, že její názory jsou záměrně provokující a vyzývavé. Snad nás chce donutit přemýšlet o folkloru i o sobě. Folklor či folklorismus - ať chceme či nikoliv, je alternativní, menšinový proud. Někomu se líbí, jiný jej nemůže ani vystát. Myslím, že je dobře, že existují amatéři a nadšenci, kteří se o tento směr zajímají a produkují jej. Mnohdy určitě vykonají folkloru medvědí službu. Ale otázka zní (myslím, že se jí dotkl i Aleš): Byl by vůbec bez těchto lidí folklor či folklorismus? Neuzavřely by se všechny tyto písničky a tanečky do chladných stěn muzeí, jen pro pár vyvolených? A ještě jedna otázka: Jsou lidé ochotni sledovat a přijímat autentický folklor, nebo je dokážeme zaujmout pouze stylizací? Odpovědi na tyto i jiné otázky asi nebudou snadné.

04. 02. 2005 (13:20) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Já vnitřně s paní Akácsovou souhlasím, dokonce i s termínem (pa)folklorismus, nicméně rozsah termínu bych směřoval spíše k pánům, o kterých paní hovoří ve vší úctě. Ono totiž v pohledu lidové tvořivosti, ať tance, hudby, architektury či užitného umění šlo o snahu co možná nejlepšího přenesení vzorů do podmínek lidového prostředí. Projevovala se zde obyčejná lidská vlastnost a touha po něčem dokonalejším. V panském prostředí většinou tyto inspirace prostí lidé nacházeli. A dnes či v blízké minulosti? Neděje se přeci nic odlišného, hledají se inspirace v něčem co jedinec považuje za dokonalejší, toto pak uchopí a dle svých možností upraví a zpracuje. Dnes už tento problém těžko vyřešíme zvláště, když jsme prošli diktátem Brolnů, Jánošíků či Ondrášů, Techniků, Sľuků, Lúčnic apod. A na závěr: Stejně zůstane jen folklórismus, poněvadž folklór je v muzejích uzavřen už několik dobrých desetiletí. Já ale přeju oběma hodně štěstí a trpělivosti s jejich interprety.

09. 02. 2005 (08:39) • Romana Bílá: Re: Různé...
Paní Akácsová to napsala hezky. Je hodně lidí, kteří s ní budou souhlasit. A je hodně těch, které její článek nadzvedne ze židle, budou skřípat zubama, bouchat pěstičkama do stolu. Stejně jim to nic nepomůže. Asi to budou ti lidé, kteří si udělali ve folkloru patent na rozum, diktují ostatním, co je folklor a co ne, jak by měl vypadat, co dělají dobře a co špatně. Dobře si vzpomínám na doby socialismu a v něm probíhající soutěže a přehlídky folklorních souborů. Ti pánové a dámy v porotách si mysleli, že jsou víc jak bohové. Přitom šlo pouze o jejich subjektivní názory. Jasně že mají spousty věcí přečtených z knih a časopisů - ale o tom není folklor - to že jeden primáš hrál něco takto a takto to tedy musí zůstat, je holý nesmysl. To ať si každý strčí někam. Navíc ten primáš to zahrál právě tak ve chvíli, kdy to nějaký daný jedinec zapsal. Ale na druhý den to zahrál třeba úplně jinak. A jiný primáš ze sousední vesnice tu písničku hrál zase jinak. Lidé, kteří si patentovali rozum na folklor, sevřeli folklor do svěrací kazajky, posadili ho na mučidla a na hlavu mu nechali kapat vodu. Proto je současný stav takový, jaký je - spartakiádní cvičení, vyumělkované tanečky, nesmyslně hrající muziky - a odborné proslovy těch, kteří tomu opravdu "rozumí".

09. 02. 2005 (18:22) • Pavel: Re: Různé...
Chtěl bych se taky připojit k tématu i když nemám mnoho co říct. Zazněl tady názor se kterým se setkávám mimo region jižní moravy dost často, a to že folklor je je již několik desetiletí zavřený v muzeích a jako takový jej můžeme maximálně napodobovat. Ale co když jsou na moravě obce kde pořád ještě folklor neskončil v národopisných souborech a kde krojovaní tancují a zpívají ne na podiu ale na parketu mezi lidmi a ti lidé se baví a tančí s nimi?. Co když mají kroj doma a ten se dědí po generace, co když se ten kroj ještě pořád vyvyjí a inovuje, co když není folklor mrtvá věc z muzea ? CO když se ti lidé nikde na žádných festivalech neprezentují a žijí si jen tak obyčejně ve svých tradicích a nikomu cizímu je nepředvádí. Možná je trošku škoda, že se folkor se orezentuje jako záležitost folklorních souborů a to nejenom Lučnica apod. Možná by všichni ti škarohlídové měli někdy přijet na Hody na obyčejné normální hody které se na Břeclavsku a Hodonínsku slaví v každé vesnici a lidé to berou jako samozřejmost. Tam můžete vidět, že folklor ještě alespoň tady pořád žije.

09. 02. 2005 (22:29) • Zbyněk Žůrek: Re: Různé...
Jsem rád, že příspěvek paní Akácsové vyvolal takovou reakci. Stalo se totiž to, že dokázala sestilizovat řadu myšlenek, které mnohé z nás už dlouho trápí, do písemné podoby a několika větami nastínit problém snahy o zpracování folkloru různými soubory do jevištní podoby.
Ano, jde právě o JEVIŠTNÍ PODOBU folkloru. To je to, na co reagují ve svých příspěvcích pánové Jílek a Koblížek i když si to možná neuvědomují, to je to, na co reaguje i paní Akácsová. Jde o problém předvádění folkloru na jevišti pro obecenstvo - tedy interpretace lidového umění v oblasti hudebního, tanečního či zvykoslovného projevu. Tak jednoduché a přitom složité. Předvést publiku něco co tu bylo, co je odkazem našich předků, a to v takové podobě, jak nám to předali.
Pro některé neřešitelný problém. Pro jiné výzva. Pro mnohé však rutina (reaguji na příspěvek Aleše Jílka). Publikum chce přece zábavnou podívanou, tak mu ji předvedem a ten folklor trochu (tu více, tu méně) vylepšíme. A už jsme u pafolkloru a vířících pestrobarevných tanečnících, pohybujících se po pódiu v pravidelných obrazcích a diagonálách (ostatně, jak už to tak na venkově bývalo zvykem). Lidé tleskají. Publiku se to líbí! Tak se v tom bude pokračovat!
Tady je místo pro otázku Romana Koblížka - jsou lidé ochotni sledovat a přijímat autentický folklor, nebo je dokážeme zaujmout pouze stylizací? Na to je, myslím si, jediná odpověď. Jak si publikum vychováme, takové ho budeme mít. Naučme ho hledat krásu v prostých věcech. Ať přemýšlí a nekonzumuje pouze. Naučme ho to. Proč se stále snažíme ukazovat publiku to, co ono samo chce? Folklor, jak pan Koblížek říká, je menšinový proud a já s ním souhlasím. Naše publikum je malé. Ale snad právě proto se snažme, ať je kvalitní. Vychovávejme ho! Když na scéně něco předvádím, divák by měl vědět co to je a proč to tak je. Pak v tom najde tu krásu stejně jako já. Toto je ta důležitá součást představení - osvěta a informovanost.
Folklor je menšinový proud. Ti, kdo se mu věnují, bádají v něm a hledají, nacházejí souvislosti a tím i jeho krásu. Dopřejme to i našemu publiku. Otevřme mu oči tím, že bude vědět, co se na scéně odehrává a proč. Forma osvěty je jednoduchá - vkusně podané mluvené či psané slovo.

11. 02. 2005 (20:41) • Jan Mička: Re: Různé...
potěšilo mě, že se Vladanu Jílkovi podařilo trošinku rozbouřit hladinu všeobecného uspokojení narušitelkou Elenou Akácsovou. Zkusím ještě přidat několik vln, když se nám to v časopisu Folklor a na stránkách FoSu nějak nedaří...
Folklor bude věčný, pane Aleši Jílku, jeho forma se změnit nemůže už jen z podstaty obsahu pojmu, takže se ani nemůže vrátit znovu novou generací. Snad by vám neškodilo také se nechat trochu poučit či sebe sama poučit - co třeba Hérakleitos a jeho zlomky z filozofických otázek o tom, že nic se nedá vrátit... anebo třeba to, že už více než deset let se folklor píše bez čárky. Já sám sice tvrdím, že folklor umřel, ale my (Vy) se stále točíme kolem scénického folkloru. Celé moje já obdivuje činorodou práci (činnost?) mnoha nadšenců, co s dětmi, mládeží i dospělými vytvářejí na scéně pěkné, obsahově i formálně bohatá představení s dodržením (světe div se) i třeba správného tanečního držení či frázování zpěvu (podle toho, kdo v tuto chvíli je tím vzorem či zachycenou legendou, samozřejmě), ale také i já vidím výtvory škaredé, diletantské, zaštítěné "jen" vztahem k folkloru. Nepleťte si pojmy. Na scéně hrají roli hodnoty všelidské, i základní atributy scény stejně tak, jako je hráli v antických tragédiích či dodnes hrají v divadle vůbec. A my hrajeme na scéně divadlo! Kdo si hraje na folklor, je vedle jak ta jedle.
A žádné monstrum mě ani Vás naválcuje, to je opravdu úsměvný poznatek... bodejť by mě folklor masíroval třeba z rádia či televize, a furt! Už se na to těším, jak si budu moci vybrat - třeba od krúcenych z Raslavic až po Folkloriku s medailonem MUDr. Holáska - čistého člověka, který je podle mě vzorem a měli by to vědět všichni!

11. 02. 2005 (21:39) • Jan Mička: Re: Různé...
K Pavlovi - co toho nemá moc co říci:
Řekl jste to ho Pavle, mnoho!
Bohužel se však záměna pojmů a obsahů stala proto, že někdo začal povyšovat folklor na modlu a byli to především ti co měli dojem, že jižní Morava je jediná na světě... A právě oni najednou začali mít pocit, že právě oni mají právo tvrdit, co je ten pravý folklor, i když ho ti, co jej předváděli, tancovali výhradně na scéně. A tak jedni Pražáci ho tancovali správně, a druzí Pražáci (co se to učili od strýca, anebo byl v době, kdy paní profesorka zapisovala tance, právě na poli či v hospodě...) ho tancovali špatně a ještě k tomu měly tanečnice krátké sukně a špatně uvázanou šatku! Co po tom, že se ji učily vázat od tetičky, která to učila už čtyřicet roků celou dědinu...
A těm samým později také přestalo vadit, že někteří už kroje na scénu nepotřebují a pořizují si kostýmy, (rozuměj vykradené kroje) které o lokalizaci tance, písně, zvyku či toho původního kroje přestaly vypovídat.
Těm, co tomu tak rozuměli, se to sice moc nelíbilo, ale přesto dál hodnotili, jestli ten krok byl správně (podle nich) atd....
Přestali totiž vnímat ve své neomylnosti, že folklor si dál v dědinách (díky pánu bohu!!!) žije dál podle sebe a podle těch poctivých, které písnička, tance i zvyky oslovují a kteří tak jako vy z toho nedělají vědu, a když se zpívá, tak si zpívnou, když se cifruje, tak si zacifrují, když se pije, tak si popijí!

11. 02. 2005 (22:09) • Jan Mička: Re: Různé...
Pane Žůrku: Dnes jen velmi krátce k Vašim osvícenským představám o výchově diváka - připadáte mně, jakoby jste právě spadl z višně, přecpaný plody, co Vám podávaly do úst ti, proti nimž paní Akácsová vede tak nesmiřitelnou palbu! A já ji vedu také, snad to pochopíte...
Divák vaši výchovu nepotřebuje. Divák chce, aby se mu to, co předvádíte líbilo a na Vás je - pokud se cítíte jako interpret folkloru na scéně - abyste se mu zalíbil. Ve vší úctě právě všemi těmi cnostnými a poctivými atributy, jichž je folklor plný a které MUSÍTE do svého díla integrovat, ale také se všemi zákonitostmi, co vyznává scéna. Jinak vás divák vidět nepotřebuje a bude si hledat jinou zábavu. Folklor na scéně má totiž především zábavnou funkci. Jste-li schopen předat také poučení, životní moudrosti, a všechno to, co v sobě folklorní jevy, zvyky a obyčeje mají, pak jste třída a divák vás bude milovat a bude vás vytleskávat a vyvolávat po vašem čísle znovu na scénu. Pokud nejste, tak ho neslovíte a žádnou výchovnou lekci mu neudělíte, neboť vás nebude poslouchat a odvrátí se - copak jste to ještě nezažil?
Mně se pestrobarevné kroje, diagonály i technické kvality tanečníků líbí - viděl jste někdy na scéně východoslovenský verbunk v patnáctichlapovém provedení? Anebo šarišskou polku v podání Lúčnice, anebo...atd. další stovky nádherných scénických kreací, plných technických fint, perfektní vytancovanosti chlapů a krásných tanečnic?
A folklor není žádný proud! Kdo se mu věnuje, nemá důvod se pozastavovat nad tím, proč nemají diváci rádi to či ono folklorní - anebo méně folklorní... teď nevím co je vlastně folklorní - a je to vůbec folklor, o čem diskutujete? Přečtěte si po sobě váš příspěvek, mám dojem že pletete koše s baňama. Folklor se totiž do jevištní podoby zpracovat nedá! Ale to bych začal zase dokola já jsem chtěl jen velmi krátce...

12. 02. 2005 (15:08) • Aleš Jíek: Re: Různé...
Hezký den,
vidím, že diskuze o folklóru se rozvinula, až se mi chvilkama zdá příliš emotivním směrem. No nic méně, když se má moře vlnit, tak musí foukat vítr. Přiznám se pane Jane Míčku, že v oblasti folklóru nejsem nikterak vzdělán, nicméně Vámi vedená diskuze mě nikterak netěší. Míchat do této debaty řecké filosofy už vůbec nehodlám, poučit se z nich samozdřejmě můžu. Přivítal bych především prvotní úvahu o tom co autor chtěl vlastně říci, než ho zkritizuju, co myslel tím monstrem a o jaké časové periodě hovoří ve vztahu k folklóru ( jelikož jsem konzervativní člověk tak si s dovolením čárku nad písmenem o ponechám, vím že nebudu v kurzu, nicméně mi to nevadí:-)))"Folklór jako takový ve vesnicích žije", to je věta nádherná a toliko i mnohé slibující. Ano, žije. Není to ovšem to, o čem tady vedeme debatu, je to něco zcela jiného. Je to současný stav úrovně vesnické kultury ( nevím jestli vlastně mohu říci lidové ). Lidé přestávají chápat pojmy a výrazy předávané v ústní lidové slovesnosti, přestávájí se zcela zajímat o to, jak lidé kdysi žili ( mluvím o té většině ). Bez tohoto základního pochopení zůstává jen ta Vámi zmiňovaná forma, líbí - nelíbí, to máte naprostou pravdu. Rovněž souhlasím, s panem Žůrkem v tom, že historie musí současného člověka vzdělávat a vychovávat. Pokud toto berete pouze ze stránky zábavy, pak ostatní slova nemají smysl. Ano, myslím že všichni tady jsme viděli Vámi zmiňované taneční kreace, určitě spoustě lidí zůstaly hluboko vryté do srdce a rádi na ně vzpomínají ( třeba těch patnáct chlapů ve frontě na kadi budku v podání Ondráše - "vtipné" ). Rád bych se Vás tedy zeptal:" O čem vlastně toto pojetí vypovídá a jaké poselství předává? Dále bych se chtěl zeptat pana Žůrka:" Skutečně jste přesvědčen o tom, že nejlepší osvěta je vkusně psané či mluvené slovo? Není lepší diváka přímo vtahovat do děje, přeměnit jeho pasivní prožitek na aktivní a vzbudit v něm další touhu po poznávání tématiky?

12. 02. 2005 (17:04) • Josef Vémola: Re: Různé...
Mně se zdá, pane Jilko, Žurko e Mičko, že ste se jož dosť naplkale a nafilozofovale. Každé máte v nečem pravdo. Ale jož to tade dál nerozebiréte. Diváci se přece chcó bavet a né poslóchat vaše plke.
S uctó Josef Vémola

12. 02. 2005 (19:59) • Aleą Jílek: Re: Různé...
Ale pane Vémola, o tom to tady přece je, ne?:-)))) A jestli Vás to nebaví tak to nečtěte, nejsmutnějąí je tichý web bez plkání:-)))) A toľ nám dopřejte si trochu popovídat a vyměnit názory, třeba byste naąel taky něco čím by se rozprava roząířila............... a na zába¨vu máte třeba web.......www.raj-smichu.cz

12. 02. 2005 (20:01) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Omlouvám se za chyby, ale už mám tež jakési ty štamprdle, jak to na Lašsku v sobotu večer chodí:-))))

13. 02. 2005 (18:27) • Jan Mička: Re: Různé...
Monstrum - tímto slovem jste označil současnou úroveň scénického folkloru resp. folkloru podle vašeho chápání - tedy něco, co je Vám podle toho označení asi z duše protivné - alespoň tak jsem pochopil vaše slova z příspěvku 4.2.2005, na nějž jsem reagoval. Folklor na scéně není folklorem. Folklorem se dá žít jen přímo v něm, a mohou jej žít jen jeho přímí účastníci, co si předávají folklorní jevy meziosobním přenosem - snad po mně nebudete chtít definici... A tento folklor opravdu není uzavřen v muzeích, velmi se pletete! Folklor na scéně má především zábavnou a estetickou funkci - ty ostatní jsou ve velké defenzívě a ve vzácných okamžicích umí dobří interpreti a tvůrci diváka oslovit i hlouběji - i ta kadibudka Ondráše měla na scéně mnoho jiných významů...

14. 02. 2005 (09:57) • Aleš Jílek: Re: Různé...
A opět si nerozumíme, základní nástin jste pochopil správně, ale nicméně není to úplné. Nejde jen o podobu scénického folklóru. Jde o to jakým způsobem jsou tradice lidové kultury přenášeny. Nejde jen o diváka, ale obecně o člověka. Termín „folklór“ jako takový si vydefinovat dokážu, jen mi jaksi chybí článek toho meziosobního přenosu, který je dnes vlastně pouze zprostředkovaný. Kdo je dnes tedy přímým účastníkem? Bude jich už velmi málo a opět to bude jen jakési daleké vzpomínání. Pořád nemohu pochopit jak se podle Vás dá žít přímo folklórem, jak píšete. Cituji: „Folklorem se dá žít jen přímo v něm, a mohou jej žít jen jeho přímí účastníci, co si předávají folklorní jevy meziosobním přenosem“.
Čím tedy žijí lidé, kteří dnes nepasou ovce na svazích Beskyd, nemají vinici někde u Mikulova, či nepašuji ze Slovenska tabák a koně? Taky žijí svým folklórem – vytvořili si ho, přizpůsobili novým podmínkám – je to něco zcela odlišného, ale je to dnešní folklór.
A Ti, kteří sahají k publikaci, hledají zvyky, písně, říkadla, tvarové prvky žijí folklórem? Ti, kteří se starají o muzea, skanzeny, vydávají publikace žijí folklórem? Ti, kteří zašťíťují folklór, pořádají festivaly žijí folklórem? Ty, které folklór živí, žijí folklórem? Myslím, že ne. Pouze pracují s materiálem, který lidová kultura za stovky let dovedla do podoby, ve které byl pro naši generaci zaznamenán a který mnohé uchvátil. Víme oba, že se stále bavíme o jakési uzavřené časové periodě ( z obou stran ). Kdo tedy folklórem žije? Dnes se touto životní cestou dá jít, nicméně je to alternativní forma života, rozhodnutí jedince žít stranou společnosti, fungovat, vytvářet podmínky a žít na principech lidové kultury. Rozvíjet ji – mnohdy na hraně vlastní existence. Samozřejmě tito lidé existují, nicméně se už nejedná o lidovou kulturu – tak jak by měla být chápána.
Já jsem bohužel jednoduchý člověk, proto mám rád folklórní projevy, protože jsou průzračné, jasné a nekomplikované. Bez falešných, nepravdivých a hlavně neprožitých dějů. Hovoří o lidských osudech, dávají poznané a platné rady......zkrátka předávají informace o lidských zkušenostech. Člověk se zde může nechat unášet proudem čisté vody a tak jak to po staletí dělal, vyzpívat, vytančit či jinak zhmotnit své potřeby, představující radosti a trápení. Proto máte pravdu v tom, když říkáte, že projevy scénického folklóru ( typu kadibudky ) jsou mi z duše protivné. Posunují lidovou kulturu v mých očích na hranici kýče, který se za každou cenu snaží zaujmout. O tom to ale přeci vůbec být nemá. Jsou to přeci kořeny našeho národa.

14. 02. 2005 (19:44) • Jan Mička: Re: Různé...
K panu Aleši Jílkovi: Je velmi úsměvné, když mám obhajovat, proč si myslím, že folklor žije... Celý život se totiž zabývám scénickým folklorem a ten život folkloru mám jako rodák ze Slovácka v sobě a vím, že ho ani nezatratím, ani nepřekryju, je zkrátka ve mně, i když jsem mimo svůj kraj již víc než třicet let. Ale nežiji jím!
Na položené otázky si sám vzátětí odpovídáte. Mohu k tomu dodat jen to, že folkor je stejně jako život i čistý i nečistý. Život našich předků nebyl vůbec průzračný, jasný a nekomplikovaný, jak se sám sobě i našim čtenářům snažíte namluvit. O těžkých osudech a složitém životě přece jasně vypovídají texty písní, balad, vyprávěnek, a namlouvat si, že to všechno bylo tak krásné... Proto jsem psal o tom, že folklorem ještě dnes žijí lidé - žijí totiž svůj život v současnosti - žádnou průzračnou ódu na krásu. Možná také nechcete odlišit několik spolu nesouvisejících věcí - lidová kultura - kořeny národa - život - kýč... atd. Např. to, co vy sám z dnešního pohledu a osobního poznání i estetických kritérií pokládáte za kýč, bylo v době minulé estetickým resp. kulturním vzorem či symbolem v dané pospolitosti např. součástí kroje, zvyku, jazyka.
I ta mnohými folkloristy /anebo "folkloristy"/ odmítaná dechovka má k folkloru na Slovácku blíž, než napucované cimbálovky. Anebo např. - ať je to odjinud - gumové holínky (ano, obyčejné gumáky) se staly před desítkami let nepostradatelnou součástí kroje v některých dědinách na Zakarpatské Ukrajině. Nemohu tento vstup opět zakončit jinak, než konstatováním, že na scéně se o žádný folklor nejedná. Výtvory na scéně, co nesedí vašemu estetickému vnímání a kulturním normám, a označujete je za kýč, mají mnohdy s lidovou kulturou tak málo společného...
Ano, máme ještě mnoho co vysvětlovat, ale ne matením pojmů. Možná by stačil odkaz na prameny. Mají jasnou výpověď, jen je objevit a napít se zhluboka, bez podezřívání, že pramen je nečistý...

15. 02. 2005 (08:15) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Co tedy dodat pane Mičko, snad jen to, že by neškodilo se občas vrátit a chvilku pobýt, sledovat jak se rodný kraj změnil. Ne na starcích, ale na mladých lidech. Jinak Vám přeju ať si své vzpomínly v srdci uchováváte i nadále a ať pro Vás zůstávají stále stejně živé a inspirativní.

15. 02. 2005 (12:10) • Vlastík: Re: Různé...
Bla, bla, bla ........
Diskuse o pojmenování či správnosti toho či onoho podstatu věci příliš nevyřeší.
Věci folkloru by více pomohlo kdyby se menšinová skupina folkloristů více snažila aby nebyla menšinová. Bohužel je tomu tak, že tuto charakteristiku zájemcům o folklor (či folklorismus) určují média, která směrují "národ" do finančně efektivních kategorií zábavy.
I zájemcům o tuto oblast by ale měla být v mediích placených občanem-poplatníkem dopřána možnost výběru z nabídky toho co se v oblasti folkloru v ČR prezentuje.
Proto pište na radact@czech-tv.cz .
Pokusme se využít např. snahu umělců o zachování kultury ve věci zvýšení koncesionářského poplatku, nejen pro natáčení filmů, ale pro více pořadů věnovaných folkloru. Ať ČTV (i námi placená) vysílá např. více záznamů folklorních festivalů (nejen Strážnici) a dalších folklorních aktivit (např. i vaření trnek v Kanadě). Ať děcka mohou poslouchat a zpívat nejen písničky Anety Langerové ale i písničky lidové, ať mají možnost poslechu lidové písničky s kytarou (např.v podání Jarka Nohavici) i s doprovodem cimbálové muziky, ať mají možnost posoudit křepčení na diskotéce s lidovým tancem.
Zájemců o folklor jistě přibude, a bude možno více diskutovat o konkrétních projevech folkloru v souborech (nejen o Lúčnici či Ondráši), vesnicích či městech.

15. 02. 2005 (12:15) • Zbyněk Žůrek: Re: Různé...
Pane Mičko,
nechtěl jsem už na Vaše námitky reagovat, protože mi bylo jasné, že váš postoj k "folkloru" je zcela jiný než můj. Bylo ale zajímavé sledovat Váš duel s panem Jílkem a vidět, jak se vaše názory zvolna či naráz mění. Jen jako příklad uvedu pár vašich myšlenek, které v průběhu této debaty během několika dní zazněly:
"Celý život se zabývám scénickým folklorem."
"Na scéně se o žádný folklor nejedná."
a nebo další Váš názor, který paní Akácsová kritizuje a Vy se řadíte k jejím stoupencům: "Divák Vaši výchovu nepotřebuje, chce, aby to, co předvádíte se mu líbilo - abyste se mu zalíbil. .... Jinak o Vaši zábavu nestojí a najde si jinou." atd. viz Váš příspěvek adresovaný mně 11.2.
Nebudu tady dále rozvádět, že nestojím o potlesk na otevřené scéně a že je mi milejší, pochvala a uznání jednoho člověka, který ví o co šlo, a kterému stojí za to po představení za mnou přijít a říct mi to. To je totiž pro mě 100x větší ocenění než potlesk tisíce diváků, kteří vlastně ani neví na co se dívají.
Váš poslední příspěvek mi však ukázal Vaši, jakoby, jinou tvář. Možná, že po výměně názorů s panem Jílkem, který byl ve svých tezích velice naoblomný a v duelu s Vámi velice vytrvalý, jste přišel na to, že folklor může být i něco jiného, než co jste prosazoval na začátku. A mě to připadne, že jste se nad tím velice zamýšlel a hrábl do svého nitra tak hluboko, že jste tam najednou našel skutečnou podstatu "folkloru". Toho čistého, ne divácky žádaného, jak jste byl zvyklý ho předvádět celý život. To tady byl ale jiný režim, který diktoval "co je folklor a co ne".

15. 02. 2005 (13:07) • Vlastík: Re: Různé...
No, no, no .....
Pane Žůrek, neříkejte že jste ochoten vytupovat pro jednoho diváka. Ti co tleskají Vám také svým potleskem něco říkají! ":x(

15. 02. 2005 (19:16) • Jan Mička: Re: Různé...
Tak vidíte pane Źůrku, jak ten folklor je mnohotvárný a složitý, vůbec ne průzračný a čistý. Tak jako člověk je nejednoznačný, tak jako každá osobnost hraje v životě desítky rolí, i já hraji svou roli na scéně jinak než při vnímání a hodnocení folklorních dějů. Možná jsem to napsal málo pochopitelně i pro pana Jílka. Podstata, kterou mám v sobě ještě neznamená, že jsem ochoten přistoupit na staromilecké řeči o čistotě jedinečného folkloru. Na scéně platí jen ty zásady, o nichž jsem se snad vyjádřil jednoznačně a na tvůrci je, aby dodržel scénickou pravdivost (pokud jsme schopni si v jejím obsahu porozumět ve všech jejích atributech) také pro diváka.
V divadlech takové kusy pro jednoho diváka nekompromisně stahují z repertoáru - přišli by na buben...

15. 02. 2005 (19:35) • Klára: Re: Různé...
Po přečtení článku paní Akácsové a všech zde uvedených reakcí na něj, jsem se rozhodla, že také přispěju. Zřejmě to nebude přímo reakce na článek paní Akácsové, ale přesto chcu také vyjádřit svůj názor.
Je mi 15 let a jsem z Uherského Hradiště, jak se říká, srdce Slovácka. Pro nikoho nijak šokující nebo překvapivá informace. Přesto se skoro každý den setkávám s tím, že jsem mého věku jedna z mála. Ne z mála děvčat, ne z mála lidí mého věku, ani ne z mála svých příbuzných a známých. Jsem jedna z mála lidí svého věku, kteří se zajímají, milují a přímo hltají moravský folklór v jakékoliv podobě. Hned mi namítnete: A co ti ve folklórních kroužcích a souborech? A co ti šohajové a děvčice prezentující se každým rokem např. ve Strážnici? A já vám hned namítnu: Přirovnejte si jejich počet k celkovému počtu mladých lidí na Slovácku, nebo např. v Uherském Hradišti. Dojdete k žalostnému číslu, avšak díky Bohu i za něj...
Odečtěte si ještě počet lidí, kteří to dělají jen kvůli zabití času, jen kvůli rodičům nebo jen kvůli zvyku (věřte mi, není jich málo). Číslo se opět sníží. Tedy alespoň já jsem došla k závěru, že folklór pomalinku ale neúprosně upadá. Avšak, budou-li mezi námi lidé, pro které je láskou a životem, kteří ho provozují v jakékoliv formě (ale ne v avantgardní), bude pořád nesmazatelně mezi námi. Já sama jsem se nikdy (bohužel) neangažovala v žádném folkloristickém sdružení, neumím hrát na žádný nástroj a nikdy jsem profesionálně nezpívala. Doma se minimálně mluvilo nářečím, hody a fašanky pro mě byly "španělské vesnice" a ve škole nás kromě jedné učitelky ve 4. a 5. třídě k folklóru nikdo nevedl. Přesto jsem si Moravu a její folklór, písně, tance, tradice a zvyky za poslední dva roky velice zamilovala. Znám dost lidí mého věku, u kterých to bylo vše úplně naopak. A dnes mluví s otráveným tónem o jakékoli akci svého kroužku, byť jen zkoušce, stydí se přiznat že mají ve skříni kroj, stydí se za to že chodí na hody, stydí se ukázat nějaký tanec, poslouchají hip-hop,metal,punk a podobné hrůzné styly a kdyby nemusely z jakéhokoliv důvodu zůstávat,hned by odešli a raději se courali po diskotékách. Pro ně je folklór jen "ten kroužek". Neříkám, že pro všechny. Znám i pár nadšenců, ale ti jsou většinou vyššího věku, kolem 22-25 let. Vyvstala mi otázka: Má nebo musí mít člověk náklonnost k folklóru "v krvi", aby ho uchvátil i bez přítomnosti vlivů od dětství ? Proč já, která o folklóru neměla skoro vůbec šajnu, ho najednou miluji a nevyměnila bych ho za nic? A druzí, od dětství obklopení, jej zavrhují? Vím, říká se: Odříkaného chleba největší krajíc... Možná až přijdou k rozumu, vrátí se k němu, ale nejsem si tím moc jistá. Samozřejmě je rozdíl mezi vesnicí a městem, ale ten se i dnes zmenšuje. Proč se dnešní mladí za folklór stydí a ignorují ho? Vždyť jsou to taky jejich kořeny, jejich historie a jejich rodný kraj. Úsměvné a žertovné zážitky, smutné a kruté pravdy života, ale i výpověď o rodině, práci a normálním životě. Zřejmě je to dobou, uspěchanost, možnosti, více svobody a práv, více diskoték... Televize v malinkých útržcích ukazuje trošililenku folklóru, ale vůbec to nepřehání. Takový pořad lidových písní a tanců, s ukázkami lidové architektury, řemesel a původního života, takový by vůbec neškodil, ba bylo by ho i potřeba. Mnohem lepší než akční filmy beze smyslu a výpovědi. Ukázal by, že folklór je tu pořád pro každého.I tím, že dnes lidé o mnoho méně vedou své děti k tradicím a kořenům než před třeba 100-120 lety. Za takových 100-120 let, nevím, kolik folkloristů bude. Tedy jestli ten všechen folklór "nebude už velice dávný,aby se udržoval". Já osobně jsem ráda za každé folkloristické vystoupení, pokud není na hranici snesitelnosti, lepší nějaké než žádné. Lepší trošku "utržené" úsměvné vystoupení, než nakonec najít poslední pamětníky písniček a tanců, které kdysi znali skoro všichni... Láska k folklóru a jeho udržování a předávání v nás bylo, v nás je a hlavně v nás musí být! Dokud jsme my nadšenci, my LIDÉ, bude folklór. Neboť bez lidí, jako jsme my, by tu nikdy nebyl. A bez našeho nádherného moravského folklóru by jsme tu nebyli my nadšenci, my LIDÉ a žádný Hradišťan,Kunovjan,Handrlák, žádné cimbálové muziky Jaroslava Čecha, Martina Hrbáče,Varmužova atd. atd.
Svoje vyjádření bych chtěla zakončit trochu melancholickými, horňáckými verši: Byly časy,byly
ale sa minúly.
O maličkou chviličkou
mineme se aj my...

16. 02. 2005 (01:45) • Vili Dekan: Re: Různé...
Kláro, ani bych nevěřil, že dokážete v patnácti takto přesně popsat svoje postoje. Moc se mi to líbí, jen nemám momentálně víc času reagovat. Snad o víkendu. Ale poklona Vám patří. Váš názor je totiž velmi užitečný. Už proto, že nepotřebujete polemizovat. Stojíte si pouze za svým. A to jste dokonce nevyšla ze souborové líhně. O to víc se dá věřit v to, že o vlastních kulturních kořenech přemýšlíte a že právě to Vás baví. Zatím, a zkusím opravdu najít čas pro důkladnější reakci na Váš příspěvek.

16. 02. 2005 (08:46) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Ne, pane Mičko, lidová kultura je opravdu z pohledu té dnešní průzračná a čistá. Pokud ji ovšem záměrně nezakalujete. Jestli nevíte proč, pak je to Vaše škoda. Nicméně průzračnost a čistota této kultury vychazí hlavně z nelehkosti a složitosti života, proto jsem v žádném ze svých přispěvků nepsal o životě pouze o folklóru ( projevech lidové kultury ). A staromilecké řeči? Asi ano, v mém vztahu k folklóru je i trocha sentimentu nad něčím krásným co minulo, co se nevrátí.

16. 02. 2005 (19:32) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Tak koukám, člověk tady chvíli není a ona se nám rozjede tak hezká diskuse! No asi budu muset častěji někam odjet...o)))

Různých názorů, které se tady objevily je tolik, že mi to až rve ruce, abych se k nim taky vyjádřil. Jenže u mě to je vždycky zeširoka. Tak nevím, kdo by to po mě četl. V této chvíli bych chtěl říci jen toto - a tím tak trošku reagovat na příspěvek Klárky. Je mi Klárko o 25 let více než tobě a o folklor (promiňte mi všichni, teď budu pro zjednodušení folklorem nazývat folklor i folklorismus i vše ostatní, co s tím souvisí) se zajímám vlastně od svých 15 let, kdy jsem nastoupil do prvního souboru, první muziky. Do té doby jsem o tom neměl ani páru a kdyby mi někdo řekl, že se mám převléci do kroje a jít vystupovat, asi bych jej zastřeli. Do té doby to bylo pro mne naprosto nepřijatelné, trapné a potupné. Samozřejmě v tom měli prsty i rodiče, že jsem se do souboru dostal a dodnes nechápu, jak se jim to mohlo s mými názory na tuto činnost podařit. Po dvaceti pěti letech působení v různých souborech, muzikách a vykonávání i jiných činností s folklorem spojených si nedokážu představit, že bych bez toho mohl žít. Asi mohl, ale připadal bych si asi jako zdravý člověk, který se najednou dostane na invalidní vozík a život mu vezme to, co měl tak rád.

Během celé té doby se mé názory na folklor vyvíjely, putovaly od jednoho mantinelu k druhému a já vím, že ani ty mé dnešní názory a postoje určitě ještě nejsou konečné.

Proč to ale píšu? Chtěl jsem reagovat na to, jestli folklor přežije nás, naši generaci nebo století, jestli zanikne dřív či později. Byly doby, kdy jsem byl přesvědčený o tom, že folklor pomalu ale jistě umírá a že není daleko doba, kdy po něm ani pes neštěkne (zřejmě to souviselo s mým mládím a horkou hlavou). Ale čím víc jsem se do něj zakousával, čím víc jsem folklor a věci s ním spojené prožíval, tím víc jsem nabýval dojmu a přesvědčení, že to s tím životem folkloru není tak špatné. Dnes si dokonce myslím, že folklor zaniknout skoro ani nemůže. Ono samozřejmě jde i o to, jak píšeš, že mladých lidí je v souboru málo a mnoho z nich pro folklor vlastně nežije. Prostě ho dělají, ale vůbec ne na prvním místě. Já si myslím, že jde také o to (a to je možná ještě důležitější), že hodně lidí do folkloru nedělá, ale když jej vidí či slyší, tak se jim líbí (aniž by třeba tušili, že to je folklor - přeháním). A to vím z vlastní zkušenosti, protože jsem aktivní muzikant (nejednou jsem viděl v očích těchto lidí i slzy - a já věřím tomu že to nebrečeli nad našimi výkony...o))). A tvrdím, že dokud budou právě tito lidé, kteří folklor nedělají, ale rádi si ho poslechnou, přijdou na vystoupení či koncert nebo si zapnou telku, když ví, že tam bude Strážnice, tak folklor neumře. Tohle to platí snad ve všem - je to obyčejný vztah poptávky a nabídky. Dokud bude pro koho hrát a předvádět, pak vždycky budou lidé, kteří budou hrát a předvádět (a teď záměrně nebudu psát úvahu o tom, proč tomu tak je). A mezi těmito aktivními budou vždycky ti, pro které bude folklor jen nějakou náhražkou něčeho jiného (případně neschopností realizovat se jinde) a ti, kteří tomu propadnou a jejich životem bude Folklor s velkým F. Opravdu o folklor nemám strach, protože mi život dal možnost poznat krásy, které na tomto úrodném poli narostly (no jo, to zní jako z doby před revolucí, že?). A taky jsem přesvědčený o tom, že co je krásné, to hned tak nezanikne - nejedná-li se ovšem o krásu pomíjivou. Ale tady bych se již dostal do diskuse, která zde probíhala ještě před tím, než jsi do tohoto fóra vstoupila Klárko ty. A to v tomto příspěvku nechci...

...fšechny vás zdravím...o)))

17. 02. 2005 (10:30) • Vlastík: Re: Různé...
em také pouze příznivec, ten co jen tleská, případně marně hledá folklorní pořad v telce.
K folkloru jsem se dostal víceméně omylem, a to když jsme hledali náplň volného času pro naše 2 dcery. Pocházím sice z vesnice, lidové písničky jsem však znal pouze ze školy a z dechovky, a nějaké té gramodesky s p.Šulákovou.
Tímto chci naznačit, že k folkloru se může dostat člověk tím, že se s ním setká i zcela náhodně. Má-li možnost pokouká, poposlouchá, a pokud ho zaujme příjde i příště.
„U folkloru“ jsme „zůstali“ i poté co dcery odrostly, jedna je dnes v Kanadě a druhá řeší mateřské povinnosti. Se „souborařením“ však začala už 1.vnučka, za čas snad i druhá.
Potenciální příznivec i folklorista (souborář) musí tedy dostat šanci s foklorem se seznámit.
Vzpomínám si na dobu kdy se jedné z dcer (měla asi 9 let) ptala spolužačka „proč chodí do souboru, co se na těch písničkách líbí. „
A dcera jí na to odpověděla: „Kdybys je znala tak by se ti taky líbily“.

Chcete-li aby řady příznivců a folkloristů rostly, pokuste se přesvědčit ČT že nejsme mlčící menšinou, a žádejte rozšíření vysílání folklorních pořadů.
Je třeba dát o sobě vědět . Nebo se spokojíte s tím co dnes ČT nabízí ?
No a vo tom to je !

18. 02. 2005 (11:49) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Jasně Vlastíku, máte úplnou pravdu, ČT není médium, které by folklór podporovalo, jak asi všichni víme. Ovšem prostor mu čas od času dá. Vezměme třeba Silvestra 2004, kolik lidí se za tím skrývá a kolik se jich přiživuje. Ovšem než takový pořad, pak raději žádný. Je ovšem otázkou co s programovou skladbou lze udělat. Myslím si, že mnoho ne.

19. 02. 2005 (18:15) • Klára: Re: Různé...
Díky za to, že aspoň někdo se vyjádřil k mému vyjádření. Máte pravdu, že člověk musí dostat šanci,aby se k folklóru dostal. Ale pro 15-letého člověka je těchto šancí velice málo...Ptala jsem se u pár známých nebo jen tak, nikoho kdo má 15 a nemá žádné zkušenosti neberou. To by mně muselo být do 10 let. Většinou je to totiž tak, že děti odrostlé s dětskou cimbálovkou té či oné muziky přechází automaticky do dospělé cimbálovky. Tedy, stav je naplněn. Děti berou (bohužel často po známosti) a dospělý jsou a v dohledné době budou.Umím zpívat,ale sama v pokoji s tím moc nenadělám. Neříkám to o všech, ale tento fakt je mezi námi a není ojedinělý.
Je také pravdou, že by možná stačilo i to, aby slyšeli ty překrásné písně a vyděli ty krásné tance. Aby je někdo k tomu trochu vedl, v televizi slýchávali písničky a viděli tance, občas nějaký ten naučný pořad o krojích,etnografech,různých oblastech národopisu apod.
Znám ze svého okolí i zde citovanou větu. Většina kolem mě se diví, co se mi na tom líbí. To je přece pro důchodce, ne? Nuda a nic k tomu. A já jim na to většinou říkám: ,,Kdybys je jenom slyšel/la (nebo viděl/la), taky by se ti líbili/ly a nemohl/la bys ses mě tak ptát..." Ale oni jen dají oči v sloup, něco si zamrmlají a nic. Taky rádio je plné různých písní, jen ne těch lidových. Tedy kromě různých okrajových rádií, ale ty dnešní mladí vůbec neposlouchají. Prostě si myslí, že je to dechovka, to poslouchají staří a hotovo. Ale to, že hlavní chasu na muzice tvořili mladí šohajové a děvčice, to už nevědí...Je to velice smutné, ale je to tak. Kvůli tomu nemám žádné přátele,ale to je jiná kapitola...
Je ale také pravdou, že s 15-letým člověkem, nedotčeným nácviky písní ani tanců, toho nenaděláte tolik, jako ze 6-7-8 letým dětmi, tvárnými a naslouchajícímy. Ale přece, když mám v sobě tu obrovskou lásku a touhu milovat folklór, není možné abych se mu ani v 15-letech nemohla věnovat.Nemůžu přece za své rodiče, kteří mě v dětství nevodili do kroužku,ani za to, že jsem v těch 6-7-8 letech nebyla tak soudná, abych si ten kroužek vydupala.I když dnešní mládež má úplně jiné a zkažené zájmy. Prostě ti, co mají opravdu zájem a jsou už trochu starší by taky měli dostat šanci, ne?
Měli by jsme se snažit, aby nás folklór (i když jen po kouscích) potkával na každém kroku. Aby i ti starší dostali šanci...

20. 02. 2005 (12:32) • Vili: Re: Různé...
Ahoj, Klárko,
naprosto Tě chápu. Patnáct let jsem byl organizačním vedoucím dětského souboru, a máš pravdu, že jsme nabírali děti mladší, a ti patnáctiletí a starší v mládežnické složce byli většinou ti, které jsme si vypiplali a něco je za léta naučili. Možná tady u nás v Praze je to snadnější, hodně souborů a krúžkú bere rádo středoškoláky a vysokoškoláky, kteří do Prahy přijedou z Moravy a mají zájem se realizovat. Tak to u vás v Hradišti zkus ještě jinak - zkus, pustí-li tě rodiče, více navštěvovat bály a besedy u cimbálu. Tam se dá před muzikou zpívat, i když k ní nepatříš. Časem si tě začnou všímat, a zpíváš-li dobře, třeba ti spolupráci nabídnou nebo tě vezme mezi sebe chasa nebo souboráci. Hezké akce mívá kudlovická Lúčka a není to takový technicky náročný soubor, jako jsou Hradišťánky, Hradišťan nebo Kunovjan. A taky začni jezdit na festivaly, tam se po nocích také hodně zpívá a může se přidat, kdo chce. Držím palce.

21. 02. 2005 (08:52) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Vlastíku, já bych folklor do médií (zvláště pak televize) silou netlačil. Osobně se mi nelíbí pojetí, v jakém je folklor v televizi prezentován (mám pocit, že mu toto médium dělá - až na vzácné vyjímky - medvědí službu). A co se týká rozhlasů, tak tam už to není tak zlé. A skvělé je to, že dnes už rozhlasy (včetně regionálních stanic ČRo) najdeme na internetu, takže můžeme poslouchat na celém světě Proglas, Ostravu, Plzeň, Brno, České Budějovice atd. A když jste trošku v obraze tak víte, kdy která stanice pravidelně svá folklorní okénka vysílá. A já myslím, že jich není málo. Jsou pořád ještě lidé v rozhlasech (Jan Rokyta, Míša Vondráčková, Helena Bízová, Zdeněk Tofel, Josef Prudil, Zdeněk Bláha,...), kteří se přípravou těchto pořadů zabývají. A díky jim za to (pokud nevíš, některé z nich najdeš na těchto stránkách v sekci TV, rozhlas - promiň, já vím, že ty to víš). A folklorních akcí a festivalů je v naší republice taky dost (někdy si člověk nemůže vybrat, který festival o víkendu navštíví). Já si tedy myslím, že kdo chce, může mít folkloru více než dost (a to záměrně nepíši o dalších možnostech internetu, množství zvukových nosičů, literatuře).

Klárko, u nás na severu Moravy to tak zlé není, mám pocit, že soubory jsou vděčné za každého človíčka, který má zájem pro soubor pracovat. Ale pokud je to u vás na jihu jiné, pak plně souhlasím se svým kamarádem Vili Dekanem a nabízím ti ke zvážení ještě jednu možnost. Chceš-li folklor dělat pro svoje potěšení a pro svoji radost, tak se zamysli nad tím, jestli by jsi k sobě nenašla ještě třeba ze 3-4 děvčata či kluky, s kterými by jsis mohla vytvořit svoji vlastní muzičku - vždyť nemusíte hned vystupovat. Můžete se jen tak scházet, hrát a zpívat si sami pro sebe a své potěšení. Já to svého času taky tak udělal, takže vím, o čem mluvím. Zdá se to nemožné, ale zas tak nemožné to není, pokud opravdu chceš...o)))

21. 02. 2005 (17:28) • Pavel: Re: Různé...
pro Kláru

Jak tady napsal pan Jílek radu abyste dala dohromady pár lidí kteří mají zájem. Myslím, že to je nejschůdnější a možná tomu tady tolikrát zaklínanému slovu "opravdový folklor" nejbližší řešení. A jestli můžu poradit ze zkušenosti tak Asi nejlepší je jít někam na Hody a tam zničeho nic uvidíte že folklor a tradice nejsou Vašim vrstevníkům tak cizí jak to černě vidíte. a tady jsou lidi kteří mají zájem nšco dělat. Když už nic jiného tak alespoň kluky na folkloru a tom všem táhne to že můtžou v kroji beztrestně pařit lítat za holkama a řeklo by se i "slopat" jak jalůvky. V duchu hesla "Ožralý v kroju si šohaj ale v civilu si sviňa ožralá" Tak je to přesně u nás, První rok chodí pařit ale další rok je to chytně a nakonec jsou z nich takoví nadšenci o jakých se na začátku nikomu ani nezdálo. a přesně to je ono, folklor není jezdit na vystoupení a tancovat na podiu pro diváky ale jen se tak třeba sejít pro radost a třeba i ve sklepě popit vína zazpívat zatancovat a příště zase někde jinde a jinak.

22. 02. 2005 (08:30) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Tak Klárko,
už Ti tady všichni poradili jak máš proniknout do tvorby lidovch hudců, zpěváků a tanečníků. Ošem je potřeba nahlas zakřičet "HANBA, HANBA, HANBA" všem souborům kolem Uherského Hradiště ( jen doufám, že ne dál ), které nechávají mladé zájemce o tento žánr takto ležet ladem. A jestli někdo odmítá pracovat s lidmi tvého věku pak je to HLUPÁK. A dám Ti ještě jednu radu. Vyber si soubor, který je založený na dobrých mezilidských vztazích, kde jsou lidé, kteří jsou spolu rádi a jsou si schopni pomáhat i v každodenních starostech, kterých Ti bude přibývat........:-))))Věř, že je to nakonec to nejdůležitější.....Držím palce:-))))

22. 02. 2005 (23:02) • Jan Mička: Re: Různé...
Moc silná slova Aleši Jílku. Máte jen dílčí informace, které Klárka napsala spíše v emocích, než v racionálních souvislostech. Moc bych jí přál, aby v sobě našla odvahu do některého souboru zajít. Anebo zajít na jejich akce a připojit se ke zpívání. Má-li na to a bude-li skutečně chtít, určitě se prosadí. Jako choreograf mohu potvrdit, že vytrvalost v sobě měli a mají zpravidla ti, co jim ze začátku moc nešlo a prosadili se výdrží a poctivým a odpovědným vztahem, který každý dobrý vedoucí umí ocenit. Ti talentovaní, co jim to jde tak lehce, také tak lehce a bez vztahu končí. Bohužel, anebo bohudík, folklor vyžaduje zpěváka a tanečníka v jednom a to je právě mnohdy ten souborový problém potřeby komplexní osobnosti a rozhodování o výběru, bohužel. Věřte, že vím, co píši.

23. 02. 2005 (08:10) • Romana Bílá: Re: Různé...
Pane Mička, myslím, že pan Aleš Jílek má pravdu. Je to hanba, jestliže soubor nepřijímá mladé lidi ve věku kolem 15ti let. Jak Kláře radíte, ať zajde do nějakého souboru, tak mi to připadá, jako by jste její původní příspěvek nečetl. Vždyť tam píše, že ji nevzali. Zkuste prosím číst pozorně, co přispěvovatelé píšou a pokud reagujete na jejich příspěvek, reagujte prosím na to, co oni napsali. O problémy s vytrvalostí Klára nepsala a myslím, že v tom ani problém není. Mimochodem, vy se s Alešem znáte osobně, že se do něj v tomto fóru pořád tak navážíte?

23. 02. 2005 (08:45) • Jan Mička: Re: Různé...
Ale, ale, Romano, já čtu podrobně. Anebo jste se dočetla, v kterém z hradišťských souborů už Klárka byla poptat se, představit se, zjistit, jaké jsou podmínky? Ptala se známých - tudíš má informace jen z doslechu. Reagovat na příspěvek neznamená jen vložit názor na věc, ale přidat také svá doporučení - pokud mám odvahu - anebo své životní zkušenosti. Čtěte prosím pořádně.

23. 02. 2005 (09:21) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Romanko já to neberu jako navážení, ale jako diskuzi. V každém příspěvku je takový či onaký střípek názoru, pravdy či zkušenosti. Jsem ostatně rád, že pan Míčka nastiňuje jiný úhel pohledu na věc, byť s ním v mnohém nesouhlasím. A ty silná slova? Někdy je jich zapotřebí, aby se druhá strana probudila:-))))).....

23. 02. 2005 (10:26) • Vlastík: Re: Různé...
To jak folklorní dění v naší republice vypadá, je odrazem naší společnosti ale i důkazem neschopnosti či nezájmu nás „folkloristů“, aktivních či příznivců.
Ano můžeme si zpívat při „slopání“ ve sklípcích, poslouchat v tichu domova rozhlas, internet, Cdčka, magneťák, a vyčkat pomalého konce (i svého “:ox))) ).
Ale folklorní soubory (zejména dětské) potřebují pro svá vystoupení diváka „příznivce“ -
- koho by bavilo jen nacvičovat, nebo vystupovat před prázdným sálem ?

Jistě, existují i veřejná folklorní vystoupení, pracující a i veřejně vystupující folklorní soubory (nejen ty co nás reprezentují v zahraničí), ale vše je v podstatě jen pro „znalé“, tedy pro dnes existující zájemce. Na tyto pořady chodí tedy zejména již existující „příznivci“ folkloru.
Je ale potřeba dát možnost i dalším, jak starším tak zejména mládeži nabídnout tuto možnost využití volného času (nejen sportem, Superstar a TV seriály živ jest člověk)
A televize (média obecně) má díky své působnosti možnost (ČT i povinnost !!! ) takto seznamovat širokou veřejnost.
To jaké „folklorní“pořady ČT vysílá je tedy „naší“ (viz výše) vizitkou.
Náš „nezájem“ o folklor v ČT (=nízká sledovanost) vede i vedení ČT k „nezájmu“ o tento menšinový žánr.

V této souvislosti by mne zajímala „dostupnost“ záznamů pořizovaných např. při folklorních festivalech (Strážnice, Rožnov, ……..), k čemu slouží ?
Je možno je někde vidět, vypůjčit, vidět ?
Nemohla by je ČT odvysílat (např. v pořadu pro pamětníky) ?

Nejsem příznivcem prezentace lidové písničky v „moderních“ úpravách, ale uznávám že je to jistá šance jak je dostat „mezi lidi“. V tomto smyslu „vděčí“ folklor folku, Nohavicovi, Čechomoru i dechovce.

„Chce se“ vůbec něco změnit nebo „jsme“ v podstatě spokojeni ?
Souboráři mají „své“ soubory, folklorní pracovníci archivují a sledují jak to s folklorem dopadne, a příznivci se snaží urvat co se dá.

Klárce:
Necpi se kde tě nechtěj - staň se „příznivcem“.
Nic není ztraceno, jdi studovat do Brna:

01. 10. 2004 • Re: Hledáme / Nabízíme VUS Ondráš

VUS ONDRÁŠ Brno
Konkurz do amatérské části souboru

Vojenský umělecký soubor Ondráš Brno vyhlašuje KONKURZ do amatérské částí souboru Ondráš pro dívky a chlapce starší 15 let.
- praxe ve folklorním souboru vítána (není podmínkou)23. 02. 2005 (14:01) • Vlastík: Re: Různé...
Zjistil jsem že mi úvozovky zmršily text, tak posílám znovu:
To jak folklorní dění v naší republice vypadá, je odrazem naší společnosti ale i důkazem neschopnosti či nezájmu nás "folkloristů", aktivních či příznivců.
Ano můžeme si zpívat při "slopání" ve sklípcích, poslouchat v tichu domova rozhlas, internet, Cdčka, magneťák, a vyčkat pomalého konce (i svého ":ox))) ).
Ale folklorní soubory (zejména dětské) potřebují pro svá vystoupení diváka "příznivce" -
- koho by bavilo jen nacvičovat, nebo vystupovat před prázdným sálem ?

Jistě, existují i veřejná folklorní vystoupení, pracující a i veřejně vystupující folklorní soubory (nejen ty co nás reprezentují v zahraničí), ale vše je v podstatě jen pro "znalé", tedy pro dnes existující zájemce. Na tyto pořady chodí tedy zejména již existující "příznivci" folkloru.
Je ale potřeba dát možnost i dalším, jak starším tak zejména mládeži nabídnout tuto možnost využití volného času (nejen sportem, Superstar a TV seriály živ jest člověk)
A televize (média obecně) má díky své působnosti možnost (ČT i povinnost !!! ) takto seznamovat širokou veřejnost.
To jaké "folklorní"pořady ČT vysílá je tedy "naší" (viz výše) vizitkou.
Náš "nezájem" o folklor v ČT (=nízká sledovanost) vede i vedení ČT k "nezájmu" o tento menšinový žánr.

V této souvislosti by mne zajímala "dostupnost" záznamů pořizovaných např. při folklorních festivalech (Strážnice, Rožnov, a d.), k čemu slouží ?
Je možno je někde vidět, vypůjčit, vidět ?
Nemohla by je ČT odvysílat (např. v pořadu pro pamětníky) ?

Nejsem příznivcem prezentace lidové písničky v "moderních" úpravách, ale uznávám že je to jistá šance jak je dostat "mezi lidi". V tomto smyslu "vděčí" folklor folku, Nohavicovi, Čechomoru i dechovce.

"Chce se" vůbec něco změnit nebo "jsme" v podstatě spokojeni ?
Souboráři mají "své" soubory, folklorní pracovníci archivují a sledují jak to s folklorem dopadne, a příznivci se snaží urvat co se dá.

Klárce:
Necpi se kde tě nechtěj - staň se "příznivcem".
Nic není ztraceno, jdi studovat do Brna:

01. 10. 2004 Re: Hledáme / Nabízíme VUS Ondráš

VUS ONDRÁŠ Brno
Konkurz do amatérské části souboru

Vojenský umělecký soubor Ondráš Brno vyhlašuje KONKURZ do amatérské částí souboru Ondráš pro dívky a chlapce starší 15 let.
- praxe ve folklorním souboru vítána (není podmínkou)


28. 02. 2005 (14:41) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Dlouho jsem přemýšlel a zvažoval, jestli mám reagovat na článek pana Mičky, který bezpochyby mnohé objasňuje a jasně definuje pojmy. Tento článek mi ovšem nikterak nevyjasňuje co je dnes tou zmiňovanou živou kulturou s kontaktní komunikací ( opět ovšem ve vztahu k časové periodě, o které pořád hovoříme ). Nivelizace probíhá a postupem času zvítězí folklórismus zcela.

No a jde o to, jaký bude jeho projev.

S čím si spojí další generace tyto pojmy, bude to dynamika, pestrost, organizovanost nebo něco takového jako je trvalost hodnot, porozumění, respekt a láskyplná souhra?

Není to jev, který se dotýká pouze této oblasti, odehrává se v celé styčné rovině přítomnosti a minulosti, ve všech oblastech lidské činnosti. Jelikož hovoříme převážně o lidové kultuře na venkově, místu jehož budoucnost je dnes velmi těžce definovatelná ( mluvím o sociálních a demografických aspektech současného vývoje ). Nemůžeme-li tedy odtrhnout projev od místa a času, položme si otázku. Jaký je tedy projev v místě a čase dnes? Nacházíme vůbec něco takového co stojí za to zaznamenat, uchovat, předat? Jsme si vůbec schopni něčeho takového všimnout? Lidé dnes žijí v podivně proměněném venkově. Totéž se děje s folklórem. Je podivně proměněn a pokroucen. Torzo, které zůstalo, je i nadále více a více otesáváno.

Je zároveň logické, že tak jako venkov a krajina jsou trháni spekulacemi developerů, tak i v oblasti folklóru tyto lidi najdeme. On ten krajíc je dostatečně veliký, proč se tomu tedy divit.

Jsme dnes schopni odhadnout obrys budoucího venkova a jeho folklóru? Je v slově nejistota vyjádřená skepse anebo odhad míry kultury národa?

Pokládají si tyto otázky lidé žijící na dnešním venkově? Zajímá je antagonismus dvou pojmů? Chtějí tyto pojmy vůbec rozlišovat?

A co říci závěrem? Nikdy jsem neupíral právo zájmu o jakýkoliv folklór či folklórismus komukoliv a kdekoliv, vždy jsem ovšem zpochybňoval legitimitu práce profesionálů na tomto poli, spočívající v profesionálních úpravách choreografií, písní a školených projevech. Proč? Vstupy školených muzikantů, tanečních choreografů a profesionalizace některých těles způsobili odtržení lidové kultury od člověka. Vydali se opačným směrem. Odtáhli folklórismus od folklóru. Od lidí vzdělaných v oboru bych očekával zcela jiný směr, takový, který bude vracet lidové kulturní projevy tam kam ve skutečnosti patří, tak jak se to děje v řemeslech, užitném umění či stavitelství.

01. 03. 2005 (13:01) • Městské informační centrum Kopřivnice: Re: Různé...
Máte v hlavě spoustu nápadů, jak pomoci svému okolí a rádi byste je zrealizovali? Pak se podívejte na program Make a Connection, který v České republice pokračuje již svou druhou fází. Do programu se mohou přihlásit týmy mladých lidí ve věku 16-24 let a ucházet se se svými projekty o finanční podporu až 50.000 Kč. Podrobnější informace včetně podmínek účasti, formulář žádostí či seznam všech doposud podpořených projektů najdete na stránkách www.pripojse.cz . Tento projekt lze využít i pro folklorní aktivity, neboť v podmínkách je přímo uvedeno, že budou podpořeny projekty na obnovu komunitního života, starých tradic, společného setkávání lidí, posílení kulturních či sportovních aktivit atd.

01. 03. 2005 (22:23) • Vili Dekan: Re: Různé...
Aleši Jílku, chápu, a jistě i Honza Mička, o co Ti v dobrém záměru jde. Ale stále nehovoříme o tom stejném. Folkloru a folkorismu nejde o totéž. Byť se to může podobně jevit. Folklorismus exploatuje to nejhezčí z folkloru a snaží se to ve zkratce (velmi neucelené) "prodat" lidem. Asi stejně, jako to dělá jiným způsobem folk, např. Dokonce může mít výchovné ambice (přilákat uměleckým zpracováním nepoučeného či trochu zainteresovaného diváka), nebo obecně zaujmout lidi a "přiblížit" jim něco hodně málo z tradic. Zatímco živý či "žijící" současný folklor by mohl leckoho i odradit - rozhodně není romantický a k tradicím není zase až tak moc uctivý. Je až moc svůj. A žije si tím folkloru vlastním způsobem, který je na scénu jen těžko převeditelný, leda za cenu jeho "okleštění", tedy jednorázového zachycení a "umrtvení" a zezkratování jeho živé složky tak, aby odpovídala zákonům scény. Nikoli jeho originálním funkcím v životě určité společnosti. Když si toto vyjasníme všichni, opadnou vášně. Hody v Šardicích budou hody. A to na scéně nebo na mediálním nosiči předvedené zas jen lepší nebo horší kumšt. Styčné body se nepopírají, ale funkce zcela určitě.

02. 03. 2005 (07:23) • Aleš Jílek: Re: Různé...
No, vida konečně posun. Rád bych Vás tedy požádal pane Dekane, abychonm si rozuměli docela, jestli by jste tomu abstraknímu pojmu "žijící folklor", se kterým tady operujete, mohl dát konkrétní podobu. Stále tento pojem tady nikdo nepojmenoval a nevydefinoval. Pokud zareagujete tak prosím buďte konkrétní ať opět nejde o abstraktní definici, ale jasně definovaný pojem. Děkuji, jsem rád, že víte o co mi jde:-)))

02. 03. 2005 (09:14) • Jan Mička: Re: Různé...
Myslím, Aleši Jílku, že po Vilim chcete něco, co jsem mimochodem popsal ve vzájemném protikladu v článku a také v diskuzi. Obsahu pojmu život snad rozumíte. A to, co žijete, je vaše. Každý krok, co učiníte, každé rozhodnutí, i košili, kterou si oblečete, oblékáte podle vašeho rozhodnutí. Do života folkloru však vstupovaly i normy společenství - tj. obyčeje, zvyky, symboly, znaky přijaté danou komunitou - proto ve folkloru existovaly také omezení a sankce.
Ten současný život folkloru a ve folkloru je ale jiný, jak se Vám snažil Vili naznačit. Žádná definice současného života folkloru se nedá napsat pěti větami. Počkejte si na další, anebo si to zkuste nastudovat, podkladů existuje neúrekom...

02. 03. 2005 (09:59) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Pane Mičko, slovu "žijící folklor" ve vztahu k folklorismu, který je prezentován, a o kterém hovoříte,s přihlédnutím k dnešnímu datu prostě nerozumím. Osobně toto slovní spojení, k výše uvedeným skutečnostem, považuji za blábol a to, že v článku napíšete definici folkloru a folklorismu na tom nic nemění. Rád bych ovšem, aby některý moudrý tuto tezi vyvrátil, abych i já člověk prostý mohl s radostí zahlaholit " Vivat folklor".

02. 03. 2005 (11:27) • Romana: Re: Různé...
Myslím si, že žijící folklor je to, co přežilo až do současnosti... stařenky chodící v krojích do kostela, zpívání písniček ve vinohradech a ve sklípcích, společné draní peří atd...

02. 03. 2005 (21:39) • Pavel: Re: Různé...
Myslím, že žijící folkor jsou prostě třeba Hody a já nevím třeba Velikonoce, Chození na šlahačku zvyky praktikované při svatbě jako třeba zalikování prostě to čím lidé žijí a nemají potřebu to nikde a nikomu předvádět. Rozhodně to není scénický a mnohdy vyumělkovaný "folklorismus" na scéně je to jednoduše řečeno provedené jako divadlo. Na vojně sem byl několikrát na zkoušce jistého folklorního souboru a připadal sem si dost nesvůj. Bylo to nacvičeno do posledního detailu, no přesně jako divadlo. Přitom když to srovnám s hodama které mají sice svůj řád a organizaci a během kterých se praktikují mnohé zvyky a vlastně jsou svým způsobem také velkým divadlem tak vidím jeden zásadní rozdíl. A to Folkorní soubor stojí na jedné straně jeviště a divák na druhé ale Hody nemají účinkující a diváky všichni jsou účinkujícími a všichni jsou diváky. žijící folklor je přece normální život tak jak ho žijeme a Vaše již dlouhotrvající diskuse se mi zdá poněkud akademickou.

03. 03. 2005 (11:06) • mikeš: Re: Různé...
Ahoj Kláro, nikde jsem se nedočetl, které soubory jsi oslovila. Napiš mi to do mailu. Dík. Pokusím se ti pomoct, pokud to jen trochu půjde. Ahoj

05. 03. 2005 (21:56) • Jano: Re: Různé...
Nechápem odkiaľ pramení toľká potreba Eleny Akácsovej stanoviť hranicu medzi „folklórom“ a „folklorizmom“.
Kto uverí, že bola ( ak už neumrela) babka z Hornej Dolnej, ktorú by do času pred manipuláciou choreografom , „nesekýroval“ iný spoluobčan za to, že tá pesnička by sa mohla spievať aj inak, že miestny tanec by sa mohol tancovať aj na inú pesničku a naozaj to nemusel byť choreograf ?
V oblečení by sa hranica „– izmu“ určila časom deložovania Adama a Evy z raja, keď zistili že majú potrebu „zakrojiť sa“ do figového listu. Pozná azda niekto múzeum, kde nájdete figový list v expozícii krojov ?
Hľadanie fundamentálneho originálu je nikdy nekončiaca práca a lístky na predstavenie „folklorizmu“ nik nevnucuje.

Je osobnou vecou každého s akým úmyslom buduje hranice.
Môže nás prekvapiť pestrosť krojov colníkov ich zvykoslovie, ostnatý drôt či iné pohraničné artefakty.

Prosím, nebúchajte sa do pŕs, mohli by ste si ublížiť

07. 03. 2005 (08:36) • FolklorWeb: Re: Různé...
Milý Jano,
když jsme tvořili koncepci těchto folklorních stránek, byla na jednom z prvních míst snaha vytvořit veřejně dostupný a necenzurovaný prostor pro názory všech, kteří se problematikou folkloru zabývají. Proto jsme rádi jak za články paní Akácsové, tak i za názory tvé a všech ostatních, kteří mají co říci. V žádném případě nechceme posuzovat a určovat, zda ten či onen názor je správný či nikoliv a zda jej na tyto stránky zařadíme nebo ne. Ostatně jak vyplývá z diskuse na těchto stránkách, kdo to dnes ví? A my si myslíme, že to tak je dobře.

Co se týká paní Akácsové, tak máme od ní připravený k publikování ještě jeden článek. Poté zveřejníme její stručný životopis včetně fotky, aby jste si všichni mohli udělat představu, jak ta babka z Hornej Dolnej vypadá. Myslíme, že budeš i ty mile překvapen.

S hezkým pozdravem
redakce FolklorWebu

07. 03. 2005 (17:19) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Ďakujem za všetky reakcie, zvlášť pánovi Mičkovi, že moje laické vnímanie témy folklór vs. folklorizmus podoprel odbornými argumentami.

Keďže som túto diskusiu neskoro zaregistrovala, nebudem reagovať na jednotlivé príspevky. Napokon, iní diskutéri tak učinili za mňa.

Chcem iba ešte raz zdôrazniť, že folklór nezačal 19. storočím a neskončil v polovici 20. storočia a netýka sa len roľnícko-pastierskej t.j. vidieckej kultúry.

14. 03. 2005 (22:37) • Jano: Re: Různé...
Nedokážem pochopiť, lepšie povedané, nechcem byť tolerantný k táraninám typu: „počiatky folklorizmu a babka z Hornej Dolnej,“ alebo :“ folklór nezačal 19. storočím a neskončil v polovici 20. storočia a netýka sa len roľnícko-pastierskej t.j. vidieckej kultúry.“ Tieto zmätočné pokusy o definovanie znakov, ktorými sa líši folklór a folklorizmus je miešaním jabĺk s hruškami, tých čo nevedia či sú z Hornej alebo Dolnej.

Asi sklamem redakciu, neočakávam veľké prekvapenie z uverejneného životopisu Eleny Akácsovej. Jej kritiky či analýzy ( naozaj neviem ) boli uverejnené už v roku 2000 na http://www.inzine.sk/section.asp?sec=240 . Export za hranice Slovenska ich nevylepšil.
Za tie roky sa našimi republikami prevalila vlna írskych tanečníkov.
Nuž čo, asi majú iné na robote, ako mlátiť prázdnu slamu.

15. 03. 2005 (07:57) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Milý Jano,

kritizovat a navážet se do druhých a jejich názorů je tak snadné... a já bych řekl, že to je právě to prázdné mlácení slámy. Jestliže s někým nesouhlasím, pak bych měl za svůj nesouhlas připsat to, jak to je podle mě. Pak je taková kritika seriózní a konstruktivní a dá se o tom dále vést debata. V opačném případě je to jen stříkání jedu na druhé... A kdyby jsi články paní Akácsové dočetl až do konce, uviděl by jsi poznámku, že byly publikovány na inZine. To nikdo nepopírá, naopak to seriózně uvádíme.

15. 03. 2005 (08:58) • Eda: Re: Různé...
Pane Mičko, zajímavě pojatý článek o tvorbě pro scénu. Mě by však zajímal Váš názor na soutěže folklorních kolektivů, které se kdysi (za socialismu) konaly. Na hodnocení porot, kvalitu porotců a vůbec smysl toho všeho. Mělo to význam? Co si o tom myslíte Vy? Díky Eda.

16. 03. 2005 (23:21) • : Re: Různé...
Vážený pán Jílek,
Vás prekvapuje moja reakcia, mňa najedovala autorka , že vycúvala z diskusie a zanechala posolstvo z ktorého som sa doteraz neprebral.
Nemusíte mať z toho hneď nervy, keď v tejto diskusii odznejú aj deštrukčné názory na príspevok „patakritikov“ z oblasti folklor – izmu.
FolklorWeb má podľa mňa nejednu výhodu oproti Inzinu. Za tú hlavnú pokladám, že priestor využívajú viacerí prispievatelia. V Inzine rubrika Folklór bola „jednoautorská“ a stala sa výlevom citov, pocitov, a podľa Vlada Kyseľa ( http://www.inzine.sk/article_reactions.asp?art=2641&page=2&order=1&psize=10) to mohla byť aj vysoká horúčka :-), ktorú mala autorka pri písaní článku.

Nie, že by som nepočul výraz konštruktívna kritika ( pozn.: kritika je často spájaná s prívlastkom napr. filmová, divadelná, hudobná, tým skôr narodeným možno niečo hovorí súdružská, zdola, konštruktívna... )
Viete pán Jílek čo vyvoláva vo mne zvedavosť? Hádam to len nesúvisí s konštrukciou článku, čo nám autorka postavila.

Celkom sa teším na novú tému na ktorú vyzval pán Eda pána Mička. Hádam si nájde čas na spomienky a nebude podopierať chabé články,... alebo je to zdanie ?

Mňa by celkom zaujímala téma alebo diskusia s človekom, ktorý sa živí ako kritik umenia, alebo lepšie folkloristický kritik. Na Slovensku takejto prepotrebnej osoby nieto. Už, už, to vyzeralo že sa to podarí a Elena Akácsová sa obetuje.

17. 03. 2005 (08:43) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Milý Jano,

tak za prvé... navrhuji, abychom si v této diskusi tykali, za druhé... nechytám nervy ani z mnohem životně důležitějších věcí, za třetí... zajímalo by mě, co v tobě vyvolává zvědavost, za čtvrté... jen jsem chtěl říct, že by mě zajímal tvůj názor na danou problematiku ale bohužel jsem se ho nedozvěděl, a za páté... také se těším na diskusi s panem Mičkou - jen nevím, jestli na dotaz Edy zareaguje. Ale snad ano.

...za šesté zdravím vás všechny, kteří náš web čtete a ještě více vás, kteří se jakýmkoliv způsobem podílíte na jeho obsahu...

Přeji vám všem hezké jaro...o)))

17. 03. 2005 (11:26) • Synek František: Re: Různé...
Také přeji věšem diskutujícím přispívatelům krásné blížící se jaro a pozdravuji všechny známé. Našel jsem čas, abych mrknul i na tyto stránky. Těší mne rozsáhlá diskuze. Snad zbude čas na zapojení. Ahoj.

18. 03. 2005 (08:47) • Vili Dekan: Re: Různé...
Pan Mička zareaguje na Edův dotaz určitě, hned jak se vrátí ze zahraničí. A myslím, že až si najdu chvilinku času, budu reagovat i já, protože je to zajímavá otázka a rozhodně názory na soutěže budou rozličné, od kladných, vyvážených i jednoznačně odmítavých. Už se těším, jen najít ten čas!

18. 03. 2005 (09:19) • Romana: Re: Různé...
Chlapi, co pořád děláte, že pořád nemáte čas? Vás bych teda chtěla mít doma...o)

No neberte to ve zlém, to byl jen žertík. Ahoj Romča.

18. 03. 2005 (11:37) • FolklorWeb.cz: Re: Různé...
Smutná zpráva - v úterý 15. března zemřel Jaroslav Jurášek, jedna z největších našich osobností folkloru. Stručný medailon pana Juráška najdete v sekci Články, rubrika Osobnosti.

18. 03. 2005 (15:17) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Janovi.
Načo toľko jedu voči názorom, ktoré považujete za táraniny? Je mi jasné, že so mnou nemáte o čom diskutovať, keď moje názory odmietate pochopiť i tolerovať, ale skúste len tak cvične vysvetliť ostatným, v čom sa mýlim a táram, ak tvrdím, že "folklór nezačal 19. storočím a neskončil v polovici 20. storočia a netýka sa len roľnícko-pastierskej t.j. vidieckej kultúry.“

18. 03. 2005 (22:14) • Jano: Re: Různé...
Ďakujem Vladan,

Za prvé, s veľkou radosťou

Za druhé, závidím.

4. Téma Folklór - Folklorizmus je ohromná, ale článok sa Elene jemne povedané nepodaril, alebo ak chceš zaraď ma medzi kamarátov pána Mička:"...kteří tato dělení pokládají za zbytečná".

5. Určite áno ( teda mohol by, keď sme kamoši )

3. Ako som napísal, zvedavý som na napríklad na tému ktorú nadhodil Eda.

Neviem, či bude reagovať niekto na tému, ktorá ma naozaj zaujíma: "Folklórny kritik", "Kritika folklorizmu"..., možno aj téma „Kritika umenia“ v tom mám značný deficit informácií a vedomosti žiadne.

20. 03. 2005 (23:14) • Jan Mička: Re: Různé...
Žádnou končetinu naštěstí zlomenou nemám, tak mohu - jen zlehka -zareagovat na výzvy: Ale udělám takový malý mišmaš...
Ve slovenské veřejné televizi existuje kouzelný pořad - Táraninky - děti převážně předškolního věku zaujímají své pohledy a postoje na otázky ze života dospělých i k některým neznámým pojmům, jež jim moderátor předkládá. Schválně, kdo máte přístup na tento kanál, zkuste nahlédnout, co všechno se dá z odpovědí a názorů dětí vyčíst a odnést si i pro své poučení. Táraniny jsou to totiž jen z jednoho pohledu...
Pokud Jano stojíš o rozšíření pohledu, aby tě paradoxně zavedly k novým relativizmům a nejistotě, mohu ti nějaké seznamy těch dostupných pramenů poskytnout. V mém prvním příspěvku k tématu F-F dokonce cituji protiklady folkloru a folklorismu, tzn. že ve své podstatě jsou rozdílné jako černá a bílá.
Folklorismus však nijak proti folkloru nevystupuje, je v podstatě neutrální - tj. že se nedá posuzovat ani jako špatný, ani jako dobrý. Vždy záleží na mnoha okolnostech, které složitost transformace folklorních jevů resp. jejich pravdivost pro vnímatele, spotřebitele, konzumenta (záměrně používám termíny frekventované v masové kultuře, neboť jim je produkt folklorismu určen) potvrdí. Ale to je na obsáhlejší diskurz.
Folklor je fakt jen jeden. Podle kulturních antropologů existují folklorní projevy od počátku civilizace - James G. Frazer napsal mimo jiná díla také Folklor ve Starém Zákoně (1919), a současní etnologové zkoumají velmi vážně také např. dělnický folklor - tedy nejen ten pastýřsko-rolnický a existující do padesátých let dvacátého století. Zase jde o úhel pohledu...
Pro Edu:
K soutěžím a jejich možnosti znovuoživení jsme s Františkem Synkem vedli diskuzi na stránkách č. 1/2004 časopisu Folklor. Pokud nemáte přístup k jeho časopisecké formě, celý ročník 2004 je v textové verzi vyvěšen na www.fos.cz. Na socialistické soutěžení - tedy přesněji na hodnocení porotců - se mně už moc vzpomínat nechce. Narozdíl od mnoha vynikajících výtvorů choreografů a režisérů ze Slovenska, Čech i Moravy.
Možná by Vladan Jílek mohl v dohodě s Františkem naši diskuzi vyvěsit na folklorwebu a pak bychom k ní mohli zaujímat další stanoviska?
Žádný folkloristický kritik, co by byl schopen objektivně posoudit folklorní scénická díla, se nenarodí. Folklor a jeho - i scénické výtvory - se podle mého nedají hodnotit jinak, než subjektivně a také z pohledu poznání, zkušenosti i emocionálního oslovení. Folklor v sobě emoce jako jeden ze základních znaků má. Právě proto je také tak náchylný na patetismus, na nekritický obdiv, na jedinečnou pravdu, na "moje" poznání. Myslím, že paní Akácsová zaujímá svůj kritický postoj právě proti takovým zaslepencům na jedné straně, a proti opisovačům na druhé straně, kteří právě absencí osobní invence, znalostí a pokory dopustili nivelizaci a degradaci folkloru. Myslím toho scénického, samozřejmě. Proto rozumím i jejím kritickým, ba ironickým poznámkám a jsem z duše přesvědčen, že je stejně jako my všichni nadšeným, okouzleným a dojatým divákem a posluchačem skutečně originálních, umělecky nosných a interpretačně bezchybných folklorních výtvorů, stvořených se vší odpovědností pro scénu a pro svého diváka.

21. 03. 2005 (10:13) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Jo jo, soutěže, toť byla kapitola sama o sobě. A jak krásně se prostřednictvím "soutěžení" daly řešit osobní vazby či osobní spory... ještě teď mi jde z toho místy mráz po zádech. Před revolucí jsem to zažil jako soutěžící a po revoluci bohužel i jako člen poroty (u dětských kolektivů). Ještě teď mi jde z některých vzpomínek mráz po zádech. (Říkám sice bohužel, ale zase bych bez této osobní zkušenosti spoustu věcí nepochopil). O tom však možná někdy jindy. Osobně zastávám ten názor, že kdyby byli v porotách opravdu lidé, kteří by hodnotili předvedené výkony a ne osobní vztahy a vazby, pak by soutěže měly v sobě hodně pozitivního. Jasně, vyhrát nemůže každý, ale co se udělalo za posledního půl roku před soutěží v souboru, to byl opravdu vždy pořádný kus práce. Souboráci i jejich vedení byli namotivování, šlapalo se... jak se u nás říká... o dušu. A taky to pak bylo znát. V tom vidím velký přínos. A vedení se muselo vzdělávat, aby svá čísla a pásma dokázali před porotou obhájit. A to už by člověk něco měl vědět...

Františka se zeptám, jestli nám něco z diskuze ve Folkloru poskytne. No uvidíme...o))) Snad jo, on František je vcelku rozumný...o)))

21. 03. 2005 (15:00) • Romana: Re: Různé...
Soutěže by měly být třeba i proto, že to byla dobrá příležitost, jak se setkat navzájem s ostatními soubory a jeho členy. Trávili jsme spolu vlastně celý den a bylo to mnohdy moc hezké. Dnes ten kontakt už není - každý jede na své triko.

21. 03. 2005 (15:14) • Zbyněk Žůrek: Re: Různé...
Prosím Vás, nestačily by Vám PŘEHLÍDKY ? To musíte skutečně soutěžit kdo je lepší, abyste se mohli setkávat s jinými soubory? Nebo usilovně pracovat na přípravě nového programu jenom proto abyste zvítězili nad ostatními?
NECHÁPU.

21. 03. 2005 (16:33) • Vladan Jílek: Re: Různé...
To víš, Zbyňku, u vás na Hané asi pracujete pořád stejným tempem (znám to tempo, po otci jsem poloviční hanák...o))), ale tady na ostravsku makáme jinak - nárazově...o))), zato intenzívně. A taky jsme tady soutěživí. A taky se rádi seznamujeme s novými muzikanty a tanečnicemi...

Jinak pokud jsi četl pozorně, nemyslím si, že soutěže musí být. Ani je nepropaguji. Ono to, co jsem psal o soutěžích, platí z velké míry i pro nesoutěžní přehlídky (bohužel i to o některých porotcích).

...a do Olomouce ti posílám hezký jarní pozdrav...

21. 03. 2005 (17:00) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Folklórny/Folkloristický kritik

Podľa mňa sa folklór nedá hodnotiť objektívne ani subjektívne. Veď načo by niekto hodnotil, ako rozprávam večer dieťaťu rozprávku, alebo ako tancujem, keď sa zabávam na plese.

Hodnotiť môžeme len scénické (hudobné, obrazové, výtvarné) spracovanie folklóru. V tej chvíli hodnotíme najmä to spracovanie a nie folklór samotný. A ak pripustíme, že spracovanie folklóru je tiež umenie, potom je to rovnako náročné a subjektívne ako hodnotiť akýkoľvek iný umelecký počin. Treba mať na to cit, prehľad, umenovedné vzdelanie.

Čo však môžeme zhodnotiť relatívne celkom objektívne, je úroveň zvládnutia remesla. Teda toho, čo sa dá aj bez veľkého talentu naučiť. Bez ohľadu na to, či robím folklór alebo balet, musím poznať isté zákonitosti scénickej tvorby, napríklad to, aký účinok na diváka má, keď prejdem javisko zozadu diagonálne dopredu a aký, keď ho prejdem rovno z ľava do prava. Žiaľ, vo folklóre sa pohybuje veľké množstvo ľudí nielen bez talentu ale aj bez elementárnych znalostí remesla. Dá sa to odpustiť nadšeným amatérom, ktorí páchajú zverstvá na úbohých divákov z nevedomosti ale zato s láskou a oddanosťou folklóru. Nedá sa to odpustiť tým, čo si na tom založili celkom slušnú živnosť a majú tú drzosť tváriť sa ako špecifická odnož umenia, ktorá má iné zákonitosti tvorby, ako akékoľvek iné umenie.

21. 03. 2005 (22:45) • Jano: Re: Různé...
Kedže,
ste ma Elena vyzvala k rozvičke pokúsim sa o jeden, dva. Dúfam, že trochu poteším aj tých, ktorí nemajú možnosť sledovať STV 2- Táraninky.
Na vystúpeniach umelcov, súborov zaujímam miesto, čo najbližšie k východu. Okrem programu sledujem , keď sa všetci diváci naraz zdvihnú zo sedadiel.
Prvý cvik, ten ľahší, vypukol požiar, ale chce to pokoj , som najbližšie k východu, za okamih, som v bezpečí.
Druhý je ťažší, najmä pre kritika , ktorý nerozozná požiar od prestávky v programe. Ak naširoko rozpažíte ruky s cieľom zvítať sa s priateľmi, ľahko sa môže stať že Vás v panike udupú.

Elena,
Bez zaváhania súhlasím, že program folklórneho súboru prezentovaný divákovi nie je hobby -ale umením.
Pripúšťate, že umenie má isté vrstvy ? , pre poriadok v diskusii, vrstvy by sme si pomenovali ( tradičné, štylizované, experimentálne...)a jednou z nich je naivné umenie.
Poznáte, zdokumentovaný a vyšetrený prípad zamordovania úbohého nevedomého diváka ???

Verte Elena, že kolektívne obviňovanie, je to čo ma jeduje na Vašom článku a preto sa asi minie účinkom. Na pár výnimiek ste všetkých nehodných uvrhla do žalára a aby im snáď nebola dlhá chvíľa v susednej cele by mali sedieť aj ich obete za to že sú nevedomé ?

Súhlasím, že výsledok je to, čo by malo byť hodnotené. Tým výsledkom je prezentácia umelca pred divákom, čitateľom , poslucháčom...
Myslím, že kritik výtvarného umenia by mal vedieť posúdiť aj obraz zarámovaný mizerným rámom, ktorý mal poruke údržbár v národnej galérii ( asi to už nestáva, ale chybička sa môže stať ) ?

Čo ak, ľudia okolo folklorizmu nemajú dostatok síl na sebareflexiu.
Či systém vzdelávania choreografov folklórnych súborov, či preceňovanie univerzalizmu úlohy choreografa pred potrebou koordinovať špecialistov, či malá ľudská pýcha doviedla choreografov dokonca k myšlienke, že taký kritik sa ani nenarodí !

Pan Mička,
Trochu pomalšie na mňa s tými informáciami, s teóriu relativity nemám až taký problém, je naozaj praktickým nástrojom, aby sme vedeli orientovať v inerciálnych sústavách kde jedinou konštantou je rýchlosť svetla.

Nateraz mám ťažkosti s Vašou voľnou citáciou Štefana Nosáľa: choreografem se nestanete tím, že se něco naučíte. Buď jím jste, nebo nejste.
Buď neviem nájsť Vami spomínanú učebnicu a to som si myslel , že mám všetky. Mám jednu z roku 1984 „ Choreografia ľudového tanca“, kde na stranách 18 a 19 píše úplne niečo iné.

22. 03. 2005 (07:50) • Synek František: Re: Různé...
Děkuji za poklonu, Vladane. Jistě by bylo možné něco z diskuse v časopisu Folklor převzít. Mám však pocit, že tady se současně diskutuje (odpovídá, reaguje) na více prolínajících se témat, čímž se vše trochu „zamotává“. V časopise také jsou také určeny pozice (někdo diskuzi „řídí“), zhodnocuje stanoviska, vytváří závěry, kde nové otázky. Mylsím si, že nelze vést diskuzi, byť plodnou donekonečna!

22. 03. 2005 (08:32) • Aleš Jílek: Re: Různé...
No, účastnil jsem se soutěží pouze jako dítě, nicméně vnímal jsem množství přípravy a času, které se soutěžním pásmům věnovaly.....pak přišlo napětí.....a po něm často divný pocit.....takový smutek. Co zůstalo hlavně v mé paměti z tohoto obdoví? Duch soutěže? Nikoliv. Za to spousta jiných příjemnějších chvil prožitých s přáteli na obyčejných vystoupeních. Souhlasím s názorem, že kdo potřebuje soutěžit ať se věnuje sportu a nikoliv umění. Hodnotit jablíčka a hruštičky je vždy velmi ošemetné. Ledaže by jednou vítězily jablíčka a podruhé hrušky:-))))))).........a objektivní porota?..........to už jsme v oblasti SCI-FI.

22. 03. 2005 (20:04) • Jan Mička: Re: Různé...
Deformace starců, milý Jano, jinak se to poučování nedá omluvit... Já teorii relativity nikdy rozumět nebudu. Je pravdou, že v učebnici choreografie je podle Nosála předpokladů, schopností a především talentu zapotřebí tolik, že mně ta zkratka zkrátka takto vyšla. Je to tedy moje licence.
K umělecké kritice je mimo nutné atributy vzdělání a praxe také třeba talentu. A také znovu podtrhuji, že se dá hodnotit jen scénický folklor, a také to, že každý hodnotící soud - a jedno, zda kritika či kohokoliv jiného, nemůže nikdy být objektivní. I kdyby se skrýval za nezávislého či neutrálního. Vždyť i ten náznak diskuze k soutěžím a porotcům vypovídá jednoznačně, že každý soud je subjektivní i přes snahu být nezaujatým posuzovatelem. Zkrátka systém hodnot, etické i estetické osobní normy, poznání, zkušenosti atd. atd. každého z nás nějak a někam orientují, takže i podvědomě budu něco vnímat a tím posuzovat s větší libostí, než druhý a než by bylo bývalo "objektivně". Nebo snad existuje jakási generální norma? I vkus se mění v čase: ještě v zimě nosily ženy boty s dlouhými špičkami a dnes jít s módou znamená mít je kulaté. Jedničku od vás dostane ta s kulatými či špičatými? A nebudete se dívat, jaké má proporce, to mi věřte...

23. 03. 2005 (15:02) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Františku, souhlasím s tebou, že v tuto chvíli diskutujeme na více témat najednou. Osobně jsem tomu rád, je to lepší, než kdybychom se spolu nebavili vůbec. Nechtěli jsme na začátku vytvářet složitější Fórum, aby to mnohé neodradilo. A diskutovat pod články také nechceme, protože článků přibývá a kdo by sledoval, pod kterým článkem názor přibyl či nikoliv? Nicméně v tuto chvíli (a také na žádost více diskutujících) připravujeme změnu Fóra tak, aby se v jedné sekci diskutovalo k jednomu názoru.

Co ale určitě nechceme, to je řízená diskuse. Od toho jsou jiná média a servery. Od začátku těchto stránek chceme, aby byly volnou platformou pro názory všech, bez usekávání diskusí, jejich krácení či dokonce cenzurování. Dokud se mají lidé navzájem o čem bavit, tak ať se baví. Byť to třeba není plodné. Ale jsme v kontaktu a můžeme si spolu vyměňovat názory. A koho to nezajímá, ten to číst nemusí. Takže v tomhle směru změnu nechystáne. Spoléháme na to, že lidé jsou inteligentní a mají určitou nezbytnou míru soudnosti... a slušnosti...o)))

23. 03. 2005 (17:16) • Elena Akácsová: Re: Různé...
K riadeniu diskusie.

Mozno by sme mohli prispiest trochu k sprehladneniu roznych tem v tejto diskusii sami tym, ze zacneme svoj prispevok nadpisom - o com piseme, resp. komu odpovedame - a oddelime ho medzerou od dalsieho textu.

Prosba na tvorcov webu: nie je mozne doplnit ku pisaniu noveho prispevku kolonku Nadpis?

23. 03. 2005 (17:26) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Janovi

Je fakt, že som všetkých hodila do jedného vreca, však aj mna to štve, že neviem nájsť nikoho, kto by stál za výnimky zo zákazu činnosti.
Úprimne, menujte aspoň jedného jediného súčasného slovenského choreografa, ktorého by ste s čistým svedomím nezakázali, pretože robí z folklóru vychádzajúce skvelé, objavné prínosné, alebo aspoň slušné scénické umenie?

24. 03. 2005 (18:50) • Jano: Re: Různé...
Elene

Úprimne sa priznávam že si nedovolím kritizovať obraz s ručiami jeleňami zaborených v snehu ( inde v hlbokej tráve ), lebo umelec mal zjavný problém zvládnuť kresbu kopýtok.

Videl som rôzne predstavenia od festivalových, kde sú v "skladačkách" rôzne scénické "kusy" od rôznych autorov až po predstavenia súboru, ktorý má program z "dielne jedného" autora.

S čistým svedomím môžem vyhlásiť, že nepodozrievam ani jedného z autorov spomínaných umeleckých diel zo zlých úmyslov poškodiť moju mamu alebo mňa.

K diskusii
Logika v diskusii plní dôležitú funkciu, keď zaznamená predmetnú oblasť, oblasť skúmania, čiže súbor prvkov a tried, ktorého sa týka náš "dišput" alebo naše úvahy dotýkajú a ktorá zabezpečuje súdržnosť usudzovania.
Napríklad veta "líška klame" je pravdivá vo svete bájok, nie však vo svete zoológie.

Priatelia
Dajte pozor na líšky, lebo Vám podrhnú sliepky v kuríne. Bez sliepok nebudú kraslice.

Želám Vám pekné Veľkonočné sviatky

29. 03. 2005 (10:51) • Zbyněk Žůrek: Re: Různé...
Elene Akácsové (k 23.3.05)

Milá Eleno,
nevím jaký máš přehled o slovenských choreografech a festivalech či folkloerních setkáních, které připravují. Ale myslím si, že pan Viliam J. Gruska by Tě mohl zaujmout. Pokud o něm nic nevíš, rád Ti ho představím.

29. 03. 2005 (18:34) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Zbyňkovi Žůrkovi

Pokiaľ viem, Viliam Gruska sa choreografii nevenuje v žiadnom folkloristickom zoskupení. Skôr sa venuje dramaturgii a réžii festivalov a festivalových programov. Vážim si jeho prácu aj vedomosti, prehľad, zanietenie. Dodnes mám na chrbte zimomriavky, keď si spomeniem na jeho Rómsky program vo Východnej. Ale dodnes mám aj pluzgiere na zadku z väčšiny jeho siahodlhých náučných fresiek, podôb a premien. Pán Gruska pri koncipovaní programu totiž často zabúda, že javiskový program nie je určený na vyučovanie a že diváci sa prišli baviť, nie trpieť.

29. 03. 2005 (19:00) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Janovi.

Ručiace jelene môžu mať zaborené nohy v snehu alebo tráve aj preto, že sa to tak autorovi zdalo vhodné, nemusí to byť hneď zlý remeselník. A dokonca to nemusí byť ani zlý umelec. Nedávno som videla obrazy z výstavy mladých českých maliarov a tie jelene, čo tam boli, by som si veru pokojne dala na stenu. (tiež mali nohy v tráve:-)

Inak toto jelenie klišé je skvelý názorný príklad, v čom je problém s celým folkloristickým hnutím.

V akomkoľvek umení tie najhnusnejšie prehrešky voči dobrému vkusu a samotnému remeslu kritizujú a pomenúvavajú umenovedci, takže sa časom dostane aj medzi pospolitý ľud, že jelene a záhradní trpaslíci sú vo všeobecnosti odporný gýč a že tie jelene, čo majú nohy v snehu, sú navyše ešte aj dielom babráka, čo nevie kresliť kopýtka. Vo všeobecnosti sa teda môžeme orientovať, čo je v umení dobré a čo zlé, i za cenu, že občas hodíme do koša jelenieho génia.

Len pri spracovaní folklóru do scénickej podoby tie odporné klišé nemá kto pomenovať. A ak sa aj niekto nájde, okamžite ho zostrelí nejaký citlivý lokálpatriot s drístami o uchovávaní tradícií.

30. 03. 2005 (10:11) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Eleně

Milá Eleno, v jednom příspěvku píšete, že "Bez ohľadu na to, či robím folklór alebo balet, musím poznať isté zákonitosti scénickej tvorby", v jiném zase, že "pri spracovaní folklóru do scénickej podoby tie odporné klišé nemá kto pomenovať".

Myslím si, že u nás je trošku ten problém, že neexistuje koncepční vzdělávání amatérských choreografů a dramaturgů. Čas od času se něco objeví (např. Národní ústav lidové kultury ve Strážnici pořádá Školu lidových tradic, Ondráš taky něco v tomto směru dělá), ale asi toho je málo. Úroveň posuzovat nemohu, sám jsem se těchto akcí nezúčastnil. U zaměstnaných lidí může být problém časový. Proto si myslím, že třeba v jednotlivých krajích by měla být systematická a pravidelná školení pořádána. Vím, problém je, kdo si to vezme na starost a kdo to vše bude financovat. Ale když se člověk nad tím zamyslí, tak určitě jedno až dvě řešení vcelku rychle objeví. Samostudium je sice krásná věc, ale bohužel jen to dle mého nestačí.

30. 03. 2005 (17:57) • Jano: Re: Různé...
Súťaže

Dúfam, diskusii súťažiam, porotám nebolo odpískané, a preto si dovolím niekoľko slov k tejto téme.
Kategorizácia folklórnych súborov na Slovensku by mohla byť vzorkou.
Akákoľvek činnosť sa vtedy diala pod vedením KS a ani kategorizácia nebola výnimkou a bola týmto poznačená.
Došlo k situácii, že nebolo možné úplne potlačiť vplyv náboženstva ale pokyny o angažovanosť tvorby nedopadli dobre. Objavilo sa niekoľko tanečných čísiel s partizánmi, ruskými častuškami, samopalmi, aby bolo jasné o čo ide, ale podstatná časť súborov nemenila svoje osvedčené postupy.
Výsledkom akejsi ligy bolo zaradenie súborov do kategórii a ostatných.
Kritériá hodnotenia boli veľmi podobné kritériám, ktoré si môžete pozrieť na http://www.nocka.sk/noc/propozicie/choreografie_folklornych_kolektivov , čím nechcem vyvolávať žiadne asociácie.
Hovorím o 70- tych rokoch, keď „kultúrna“ cenzúra mala oveľa viac práce s folkovými umelcami, výtvarníkmi..., najmä spisovateľmi.
Tuším z tohto obdobia nevznikol ani folklórny disent. Porota mala kritériá, hodnotenie bolo bodové, výsledky sa zrátali na kalkulačke výsledok bol na svete.

V tom čase vzniklo mnoho programov so snahou vytvoriť pásma, dramaturgicky ucelené diela, autori programov viac dbali na splnenie kritérií. Neviem, či sa niekto zaoberal rozborom systému kategorizácie z minulosti, lebo stanoviská niesú jednoznačné, navyše sú nezanedbateľné nové politicko-spoločenské podmienky.

Tvoriví ľudia a najmä umelci majú zakódovanú potrebu sa prezentovať, ukázať sa že sú lepší, dokonca lepší ako oni sami.
Konfrontácia a konkurencia , aj neresti, ako sú pýcha, závisť, lenivosť...( veľmi pekne urobené v programe Ďurovčík: „Cirkus svet“) dokážu pohnúť a rozhýbať telo aj mozog.
Osobne takejto konfrontácii fandím.

Ešte niekoľko odpísaných viet z múdrej knihy:
Kritika umelecká - odvetvie umenovedy zamerané na výklad a hodnotenie súčasného umenia, ktoré rozoberá, vykladá, hodnotí a usmerňuje. Spätne sa obracia k umelcom a zároveň je medzičlánkom medzi umením a spoločnosťou. Popularizuje a presadzuje hodnoty a tendencie, prehlbuje pôsobenie umenia v spoločnosti, spolupôsobí na vývoj umenia. Preto formuluje umelecké a ideové požiadavky i meradlá a stupnice hodnôt. Nezaobíde sa bez znalectva a vyžaduje osobný postoj a cit pre umeleckú kultúru. Umelecká kritika úzko súvisí s koncertami, výstavami, súťažami a s umeleckým trhom.

31. 03. 2005 (14:24) • Synek František: Re: Různé...
Vladanovi...
Tak nějak jsem svoji poznámku myslel. Nevolám po změně zásadní, zpřehlednění odpovědí by však pomohlo všem. Stačí adresát (jméná, možná téma). Řízenou diskuzi nechci (opravdu by se pro ni měl vytvořit prostor v jiných médiích - nevyjímaje časopis Folklor), ale snad by nebylo od věci po určité době zásadní názory k diskutované otázce shrnout. Je to náročná práce, vím, ale diskuze bez zobecnění je vždy nekonečná a po čase se točí v kruhu...
Pěkné jarní dny a dobrou náladu! Užijte si sluníčka a radosti z tepla i probouzející se přírody.

01. 04. 2005 (07:50) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Františkovi,

tak to jsem rád, že to vidíme přibližně stejně. Problém je možná trošinku v tom, kdo by měl diskusi shrnout. Měla by to být asi nějaká kompetentní osoba, která se na věc dokáže podívat objektivně a jakoby z nadhledu. A bez emocí... a měl by na to mít čas a chuť... Ať přemýšlím jak přemýšlím, nikdo mě v tuto chvíli nenapadá. Ale třeba někoho takového najdeme, Františku. Díky za tvé postřehy a taky ti posílám trošku toho hřejivého moravského sluníčka...

05. 04. 2005 (18:01) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Vladanovi.
Medzi zákonitosťami a odpornými klišé scénickej tvorby je dosť veľký rozdiel, aj keď uznávam, že tá deliaca čiara medzi nimi je občas pre laika nepostrehnuteľná. No ale v tom spočíva umenie, vediet využívať zákonitosti tvorby a neskĺznuť do klišéovitosti.


Ja si myslím, že celá bieda v scénickom spracovávaní folklóru je ešte hlbšie ako len v nejakej absencii vzdelávania amatérov.
Podľa mňa je problém aj vo vzdelávaní profesionálov - myslím konkrétne choreografov ľudového tanca. Učiť štyri či päť rokov na vysokej škole múzických umení choreografov ľudového tanca je predsa absurdné. Choreografia je predsa jedna a tá istá, nech už spracúvam akýkoľvek tanečný štýl (narážam na tie základné zásady scénického tanca a v podstate aj na tie klišé). Ľudový tanec je len jeden z tanečných štýlov a na profesionálnej vysokej škole v podstate ani nemá veľmi čo robiť - ak už sa z nejakej historickej nostalgie vyučuje, tak možno ako jeden predmet z mnohých.

Výsledkom tejto podivnej situácie je, že absolvent VŠMU odbor choreografia urobí ako svoju diplomovú prácu dokonalý prepis svadby, dodrží všetky tanečné štýly podľa archívov a tých pár žijúcich tanečníkov. Vytvorí perfektnú etnografickú štúdiu, ktorá má len jednu chybu - JE TO NUDA, nedá sa na to pozerať a nemá to nič spoločné s choreografiou tanca ako umeleckým odborom.

12. 04. 2005 (08:11) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Eleně,
dlouho jsem přemýšlel nad Vaším posledním příspěvkem. Asi jsem tím "folklorem" už taky poznamenaný, protože se nějak nemůžu srovnat s tím, co jste psala o výuce tanců. Ne že bych nesouhlasil s tím, že: "Choreografia je predsa jedna a tá istá, nech už spracúvam akýkoľvek tanečný štýl" ...nejsem tanečník, avšak s tímhle asi můžu i souhlasit. Ale podle mého jevištní choreografie je jedna věc, a hlubší znalosti související s např. lidovým tancem věc druhá. Chci-li umět dobře připravit scénické vystoupení, nestačí mi přeci jen znalosti choreografie, ale musím o podstatě konkrétního žánru vědět něco víc než choreograf, který připravuje choreografie z jiného žánru. Myslím, že podstata toho, že někdo udělá dobrou diplomku, avšak na jevišti je to nuda je v tom, že pro "folkloristy" je podstatnější spíše ta hlubší znalost toho, "jak to bylo" než to, jaký efekt to bude mít na prknech. Zřejmě si myslíme, že všichni diváci jsou jako my, tzn. že je spíš zajímá dodržení všech tanečních stylů podle archívu atd. A v tom vidíme ten efekt. Samozřejmě vím, že náhodný divák se u takovýchto vystoupení nudí.

Myslím si, že v našem žánru bychom asi měli hledat kompromis mezi choreografií a "folklorem". My jsme však bohužel víc "folkloristi" než choreografi.

Nevím, jestli z tohoto mého zmatečného pokusu o vyjádření svého názoru pochopíte, co jsem měl na mysli. Ale aspoň jsem to zkusil...o)))

Zdravím Vás i všechny další návštěvníky FolklorWebu.

18. 04. 2005 (12:18) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Vladanovi.

Dík za pochopenie. Ešte jedna poznámka. Ku profesionalite choreografa patrí to, že si poctivo naštuduje materiál, z ktorého vychádza. Z práce tých pár mimoriadne talentovaných ľudí, ktorých som mala na Slovensku možnosť poznať, pre mňa vyplynul jeden zaujímavý poznatok: ak je niekto talentovaný choreograf a navyše profesionál, potom jeho dielo je nielen divácky atraktívne, ale aj (v podstatných črtách) verné originálu. K profesionalite patrí aj to, vystihnúť tie základné charakteristické črty a nestratiť sa v nepodstatných detailoch.

19. 04. 2005 (08:30) • Jiří Plocek: Re: Různé...
Milí přátelé debatéři o folkloru a folklorismu,
už nějakou dobu sleduju Vaši zajímavou diskusi, avšak zdá se mi, že vše podstatné bylo už řečeno a teď se to trošku motá v kruhu (a v osobních detailech a problémech).Že by už nebyla jiná zajímavá témata (a teď mám na mysli i články), kterými bychom z tohoto kruhu vystoupili?
Srdečně zdravím a přeju svěží jarní větřík do zapálených myslí!

Jiří Plocek

20. 04. 2005 (08:54) • Romana: Re: Různé...
Jirkovi

Jirko, zatím jsem tě v diskusích moc nezaregistrovala. Už jsi něčím přispěl? Sedět za bukem, diskusí se aktivně nezúčastňovat a jen konstatovat, že některé diskuse již bylo dost se mi jeví jako nanejvýš podivné (možná i trochu zbabělé). Vždyť ty jsi ani nenavrhl nové téma, natož pak nějaký tvůj názor k němu - ten tu chybí úplně.

20. 04. 2005 (10:55) • Jan Mička: Re: Různé...
Několik poznámek k diskuzi o školení choreografů lidového tance:

Oproti Slovensku u nás - možná bohudíky - téměř nemáme profesionálně školené choreografy lidového tance. Souhlasím s Elenou, že pro invenčně bohatý scénický počin "stačí" znalosti a praxe scénického tance, a především - talent. Na množství souborů je těch současných opravdu kvalitních choreografů hrstka... To je možná také jeden z důvodů, proč se v Česku nedaří oživit soutěže. Soubory (resp. ti, kteří v souborech vytvářejí scénická díla) se srovnání mezi sebou prostě bojí. Znovu tak podtrhuji zkratku, kterou jsem vyčetl z kontextu chytré knihy Štefana Nosáľa, že se choreografii nedá naučit, že předpoklady a schopnosti zkrátka musíte mít v sobě. Proto také nemohu zase na druhé straně s Elenou souhlasit v tom, že školení choreografů lidového tance na vysoké škole je nesmysl. To, že vedoucí diplomové práce dopustil, aby se namísto prezentace choreografické práce provedla rekonstrukce zvyku svědčí jen o problému v záměně interpretace obsahu pojmů, jak jsem se pokusil naznačit v článku o antagonismu folkloru a folklorismu. Že to byla taneční nuda je podle mého systémová chyba, ne neschopnost choreografa - i když - možná také, neviděl jsem.

Pro neznalé slovenských poměrů je třeba také uvést, že Elena myslí profesionály - tj. placené choreografy folklorních souborů - u nás absolutně nemyslitelný jev.

Základním předpokladem proto, aby se někdo ze souboru stal choreografem, je samozřejmá znalost folklorního materiálu. To je přece tak jasné, jako že se číst učím již v první obecné! A nejenom svého kraje! To přece má Vladane Elena na mysli, píše-li o stejnosti chorografických postupů. Tvrdím to co ona - umění choreografie je základní věc pro úspěch folkloru na scéně. Co jste vyjádřil, je přesně to nepochopení folkloristů i "folkloristů" o zákonitostech přenosu folklorních prvků a motivů na scénu, které jsem se i já možná trochu mírněji snažil popsat a vidím, čtu, že je to stále dokola, jakoby "folkloristé" vůbec nechápali, která bije. Divák je jen jeden.

Tedy znovu - na svém příkladu: Přestože jsem byl svého času laureátem Hlavní ceny z celostátního folklorního festivalu a sólový zpěvák a tanečník, a stal se rozhodnutím souboru jeho vedoucím - tj. vedoucím nácviku tanců a zpěvu, na choreografii prvního tance jsem si troufnul až po pěti! letech vedení souboru. Po tvrdé práci na sobě, při sběru tanců a materiálu v terénu svého kraje, po účasti na mnoha školeních. Byly to ale bohužel jen školení regionálních tanců, které mě o scénické práci, o režii, o nasvícení, o přípravě tanečníků, o taneční technice, neřekly ani ň!

A nesouhlasím s Vámi Vladane, že nestačí samostudium. Právě to nutkání osobností o sebevzdělání a pátrání po všech možných odborných kursech - tedy od prázninových velmi invenčně, odborně i vztahově jedinečných akcí s výukou konkrétních tanců vybraného regionu Ondráše po specializované kursy scénického moderního tance, flamenca, irského tance a nevím jakých dalších kursů, může přinést pro budoucnost souborů, které tito entuziasté vedou, pro scénický folklor a vůbec pro scénu nový vítr, jinakost, odklon od klišé, o nichž velmi důrazně píše Elena. Kursů různých typů, tanců, technik je dost!

Ale pořád se točíme kolem folkloru a ten přece na scéně není!
Tím více méně podtrhuji Janova slova o tvořivých lidech a jejich sebeprosazení.

Ještě poznámku - Jano, hobby je činnost, jejímž produktem může být umělecké dílo, proč ne - to jsem měl na mysli a snad to tak bylo i napsáno.

Pokud si Eleno chcete poopravit náhled na školené choreografy a jejich scénické výtvory, čerpající z folkoru, anebo na něj různým způsobem navazují, zkuste se podívat na dílka Martina Packa se souborem BUFO. Je "sice" pedagogem na DAMU, ale jde z něho i z interpretů (on je také jedním z nich) čistá krása, pokora k motivu, nadhled, sebeironie, i pochopení k radostem i strastem života. Nic lepšího, co jde "nad folklor" neznám!

Jan Mička

21. 04. 2005 (08:02) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Nevím zda se lidé amatérsky pracující v oblasti folkloru bojí srovnání či soutěžení, třeba jsou jen rádi, že po každodenním shonu a práci mohou jednou či dvakrát týdně přijít do společnosti přátel, které kromě jiného spojuje i vztah k folkloru. Jsou třeba rádi, že si můžou zahrát, zazpívat nebo zatančit ( zkrátka se odreagovat ) a to vše kupodivu bez potřeby si dokazovat, že ti z Horní jsou lepší než ti z Dolní. Jsem rád, že takoví lidé jsou a jestli by se měl tento žánr hodnotit jen podle nasvětlení či jiných divadelních fíglů vč. dlouze diskutované choreografie, pak jsem rád že u toho neusím asistovat, protože pro oblast vesnického folklorismu, založeného na amatérské a dobrovolné bázi ( a omezené personální platformě ) je tato debata na jednu stranu poučná, ale na druhou také velmi úsměvná.

21. 04. 2005 (09:42) • Vlastík: Re: Různé...
Soutěže ne, ale přehlídky svůj význam mají. Je možno vidět kdo, co, jak dělá a přiučit se, porovnat s vlastním přístupem. A názory poroty, ty je možno akceptovat, či neakceptovat. V zásadě to chápat jako možnost setkání i "vzdělávání" - šanci pro všechny, hudebníky, tanečníky, vedoucí, choreografy, jak co dělat či nedělat.

21. 04. 2005 (21:08) • Ivo: Re: Různé...
Vážený Vlastíku,
(A nejenom Vy)
Vysvětlete mi prosím, jaký je rozdíl mezi soutěží a přehlídkou, pokud na té přehlídce je porota, která rozhoduje subjektivně (v rámci svého vědění a svědomí-jinak to snad ani nejde), občas možná i trochu "politicky" o tom, který ze souborů se zúčastní další podobné přehlídky vyšší působnosti?
Ale jinak s Vámi musím souhlasit! Určitě je to skvělá příležitost ke konfrontaci vlastní práce a názoru s výsledky názorů a práce jiných. Již méně souhlasím s tím, že názor poroty můžu a nebo nemusím přijmout. Jistě, tak jak je to napsáno, je to jednoznačně pravdivé, ale nevím, jestli máte i osobní zkušenosti. Věřte mi, někdy se může stát, že výroky poroty, nebo lépe, nešťastně formulované hodnocení některého člena poroty může velmi zabolet a i vzít chuť do další práce. Aspoň do té doby, než to vydýcháte a pochopíte, že když vám upře právo na vlastní názor, tak je to jeho názor a má na něj právo. (ovšem nejsem si jistý, že by v tom případě měl sedět v porotě) Věřte mi ale, že to ve vás zůstane i když si to rozumově zdůvodníte a odmítnete to vnitřně přijmout.
Naštěstí se v posledních letech setkávám s porotci, kteří umí pochválit a ocenit i práci, která se třeba i trochu nepovede a nebo není zrovna podle jejich "gusta".
A je to nelehký a nevděčný úkol, rozhodnout, který ze souborů upřednostnit před ostatními. Málokdy se stane, že by některý ze souborů svým výkonem tak převyšoval ostatní, že by to ti, co nepostoupí, byli ochotni sebekriticky přiznat. A pokaždé se najdou nespokojenci, kteří těžce nesou výrok poroty a jsou přesvědčeni, že byli rozhodně lepší, než ti druzí. (abych nemluvil o "nich", když mezi ně patřím. Nemyslím teď jenom ty nespokojence, ale všechny vedoucí souborů) Pohopitelně, snažíme se do své práce dát ze sebe to nejlepší, co v nás je a naše dílo je odrazem našeho názoru a vkusu. A za tím si stojíme a věříme tomu. Tudíž jsme přesvědčeni, že to co děláme je "to" správné. Pokud nám to porota "pochválí" (nebo aspoň nepohaní) a potom třeba i doporučí, jak se k tomu postavit jinak a nebo čemu se vyhnout, pak jsme ochotni to akceptovat a vzít si z toho pro sebe ponaučení a nebo třeba i ne. Ale máme možnost volby. V okamžiku, kdy porota zaujme negativní stanovisko a vyjádří se ve smyslu že takhle se to nesmí, takhle je to špatně, pak je oheň na střeše. A nedej bože, aby ještě porota začala své výroky podpírat nějakými argumenty. (Nemyslím teď jednoznačnými "průšvihy" typu falešné hry, či zpěvu). Byl jsem v minulých dobách svědkem, že to, co bylo jednomu souboru vytknuto, bylo u jiného vyzvednuto jako klad!! Proto teď děkuji porotám, které své rozhodnutí prezentují, jako svůj názor a nepouští se na tenký led diskuzí o tom co je a není dobře. Hodnocení stylem: líbilo se mi to - nelíbilo se mi to, je podle mě mnohem upřimější a hlavně je mnohem blíž tomu o co by nám mělo jít. Aby se to líbilo i divákovi! A to je podle mě to nejdůležitější. Pochopitelně, že pokora k původnímu folklornímu materiálu je velmi důležitá a teprve důkladné znalosti by mi měly dovolit s tímto materiálem "experimentovat". Jsem totiž přesvědčený, že kdybych "sešněroval" dnešní děti pravidly, někým, někdy stanovenými, působily by na jevišti velmi nepřesvědčivě a nepřesvědčily by ani diváky. A proto je potřeba dát na jeviště k tomu "starému" i něco "nové", i když to není třeba úplně nejčisší, ale pro dnešního ("laického") diváka pochopitelnější (přijatelnější?).
Možná ve svém přízpěvku trochu skáču z jednoho tématu do druhého, ale když se nerozvinula debata o tom, jestli soutěže ano, či ne, zkusme podebatovat o tom, když už ano, tak jak! Myslím tím hlavně jak hodnotit.

21. 04. 2005 (21:43) • : Re: Různé...
Pán Mička

Reakcia na:
"Ale pořád se točíme kolem folkloru a ten přece na scéně není!
Tím více méně podtrhuji Janova slova o tvořivých lidech a jejich sebeprosazení".

Vážne nerozumiem Vášmu pohľadu: kde sa „prepadne“, ako sa „rozplynie“ folklór,... pred prenesením na scénu ?
Dobre som rozumel, premenil sa na hobby protagonistov predstavenia ? A čo divák ? aj keď ten jeden, posledný!

Úvahu o tvorivých ľuďoch ... som vyslovil v súvislosti vzťahu umelec- umelecké dielo – konfrontácia (súťaže, kritika).
Nie v súvislosti hľadania rozdielnosti, významu, či jednoty folklóru a folklorizmu.
Čo keby ste pán Mička úmyselne opustili definície folklóru.( Folklór a folkloristika, M. Lešťák, O. Sirovátka, Smena 1982, str. 254/255).
Chce to malý pokus, zameňte pojem „folklorizmus“ pojmom „umenie“, alebo pojmom pod akým chcete vnímať folklorizmus.

1. Proti kontaktní komunikaci, vázané na místo a čas realizace folklorního díla jsou projevy folklorismu podřízeny formám technické komunikace a institucionalizované organizovanosti
2. Proti neformálnímu a spontánnímu životu folkloru stojí vědomá stylizace folkloru
3. Proti současným projevům, které žijí ve folklorní tradici upřednostňuje folklorismus archaické jevy lidové kultury
4. Proti životu autentického folkloru v malých sociálních skupinách je folklorismus projevem masové kultury
5. Proti variabilitě folkloru se folklorismus vyznačuje určitou uniformitou
6. Proti spontánnosti folkloru stojí institucionálně usměrňovaný a organizovaný folklorismus

Budú mať potom poučky naozaj takú „vedeckú hodnotu“, prečo ste nám ich ponúkol, na čo sú použiteľné?
Veď sú Proti-vné !

Chcel som vedieť či niekto bude reagovať na môj názor, keď tvrdím že:
1. Prezentácia folklórnych súborov pred divákom je umenie, nie hobby
2. Choreograf je umelec
3. Umelec má prirodzenú potrebu prezentovať dielo.

Navyše niektorí umelci za to poberajú odmenu ( drvivá väčšina, myslím , že aj v Čechách), ako inak chápať to, že fakticky neexistujú bezplatné folklórne podujatia. O výške odmeny rozhoduje divák, sponzor a štátny úradník.

Reakcia na:
Ještě poznámku - Jano, hobby je činnost, jejímž produktem může být umělecké dílo, proč ne - to jsem měl na mysli a snad to tak bylo i napsáno.

Súhlasím.
Pre diváka to však nemá význam. Myslím , že aj táto diskusia sa zaobíde bez „folklorizmu aj bez hobby“, ak budeme úprimní voči divákovi.

Neviem ako ostatným, ale mne sa viac páči zaradenie medzi umelcami ako zberateľmi čohosi.

21. 04. 2005 (21:47) • Jano: Re: Různé...
Som autorom nasledujúceho príspevku len som zblbol Elenine pokyny

22. 04. 2005 (07:41) • Aleš: Re: Různé...

22. 04. 2005 (07:50) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Ivo, zatím ani jeden z příspěvků mě nepřesvědčil k tomu proč soutěže ano, já totiž pro to ANO nevidím ani jeden pádný důvod a to ani nezmiňuju, že zde není co měřit, vážit, apod.
No a tomu umělci, o kterém hovoří Jano.....tak si může říkat každý, ale jestli skutečně je to ukáže čas:-))))Myslím, že na tomhle poli, je daleko lepší být člověk milující lidovou kulturu, než-li lidový umělec:-)))

22. 04. 2005 (08:23) • Jiří Plocek: Re: Různé...
Romano, myslím, že zbabělé by bylo, kdybych nenapsal, jak se mi situace jeví. A to je také mým názorem. Je však také pravdou, že - chronologicky vzato - po mém příspěvku se zas objevilo pár dalších předchozího druhu, takže můj pokus o naznačení nebezpečí chození v kruhu zjevně nevyšel. Asi musí ještě něco důležitého vykvasit...:-)
Zdravím a přeju pěkné jarní dny!
Jirka

22. 04. 2005 (17:27) • emil: Re: Různé...
servus muzikanti,

keď sa ešte v svojom živote chcete dozvedieť, ako je váš nástroj skutočne schopný znieť, pozrite sa sem
-> http://www.klangoptimierung.de

prajem všetkym ešte pekný deň ? emil

24. 04. 2005 (10:57) • Ivo: Re: Různé...
Aleši,
reagoval jsem na jeden z přízpěvků, kde se říkalo, že přehlídky ano a soutěže ne. Myslím si, že přehlídka, kde porota určuje z nějakého množství souborů ty, které postoupí někam dál je pořád soutěž. I když se neurčí pořadí. Reagoval jsem také proto, že tyto přehlídky pro dětské soubory fungují dál. A já jsem rád že tomu tak je. Některé důvody jsem napsal ve svém přízpěvku.
Ale hlavní důvod, který je aspoň pro mne nejpádnější (nerad bych v této chvíli mluvil i za ostatní vedoucí souborů, ale myslím si, že by mě jich spousta podpořila), je ten, že z prostého (a tak nezavazujícího) -MĚL bych postavit nové "číslo" se rázem stává MUSÍM!! A díky tomu musím, je na přehlídkách dětských souborů nádherně vidět, že jde tato oblast krásně dopředu a nepřešlapuje na místě, jak mnohé "dospělácké" soubory. Čest vyjímkám! U dětských souborů se dá říct obecně, že došlo k vekému kvalitativnímu kroku a já jsem přesvědčený, že to je právě díky přehlídkám. A právě díka tomu slůvku musím. Rozepisovat se o tom, proč tomu tak je, se nechci. Jednak je to zřejmé a navíc jsou k tomu na tomto fóru mnohem fundovanější .

24. 04. 2005 (11:19) • Ivo: Re: Různé...
Teď jsem nechtěně odeslal svůj přízpěvek a tak bych v něm rád pokračoval. Ale už se jenom týká Vaší poslední věty. Jste si jistý, že lze brát tyto dvě kategorie odděleně? Já jsem přesvědčený, že popisujete jednoho a toho samého člověka. Myslím si, že jedině z člověka milujícího lidovou kulturu se může stát lidový umělec. Jako, dejme tomu taková "nádstavba" zkušeností, vědomostí a praxe. A až teprve potom se může stát, že z lidového umělce se vyjímečně stane člověk kterému se láska k lidové kultuře trochu "zají". Ale to je jiná kapitola.

24. 04. 2005 (23:52) • Jan Mička: Re: Různé...
Milý Jano, v kontextu s dříve uvedeným mám stále na mysli scénický folklor a jeho prezentace na scéně je taková, jak potvrzuje Aleš Jílek, tzn. že se jedná o zájem, aktivitu=hobby. Ani ve snu mě nenapadne se nazývat umělcem, neboť jím nejsem ani já, ani tisíce ostatních milovníků folkloru (amatérů od slova amare, rozuměj milovati), byť kvalita či prožitek prezentace na scéně může být vyšší než u těch placených umělců. S pojmu umělec ve scénickém folkloru mám kopřivku, promiň. A umělecké dílo vyleze z toho množství upracované, i když poctivé práce, ale také machy, diletantizmu a nekvality opravdu jen vzácně. A nijak mě neoslovuje ani pojem lidový umělec- může mít svou váhu snad jen ve výtvarných oborech.
Nevím, jaké festivaly či akce finančně zabezpečené váš soubor obráží, ale na festival, jehož dramaturgii tvořím a na nějž soubory získávám, nezvu ŽÁDNÝ soubor za honorář - a bude jich u nás letos 40. Zkrátka na něj nemáme a mít nikdy nebudeme.

25. 04. 2005 (15:03) • Zbyněk Žůrek: Re: Různé...
Panu Mičkovi

Važte, prosím, slova a věty, které uveřejníte na tomto webu. Čte je pravidelně minimálně 100 až 200 lidí zajímající se o folklor nebo lidovou kulturu.
Z Vašich příspěvků jsem pochopil, že pojem "lidový umělec" se do Vašeho scénického ztvárnění FOLKLORU nehodí, protože buďto nevíte co s ním, nebo nechápete význam tohoto slovního spojení.
Zkuste rozumět slovu lidový umělec jako "umění lidu". Co všechno sem patří snad pochopíte sám. Vy, bohužel, vnímáte pouze hudbu a tanec jako umění. Ale i ty jsou projevem lidového umělce. Už tedy chápete, kdo jsou lidoví umělci? Měli by jimi být všichni z vašeho souboru. Je možné, že se tak necítí, když pouze stilisticky zpracovávají lidový námět.

26. 04. 2005 (09:44) • Jan Mička: Re: Různé...
Už jsem Zbyňku Žůrku myslel, že nálepku poučovatele mám jen já... Asi ta naše diskuze jde opravdu dokola, jinak byste si nemohl myslet a tvrdit, že členové městských folklorních souborů jsou lidovými umělci! Stavíte na hlavu vše, co se pokorní zastánci lidové kultury snaží poznat a pojmenovat a co odborníci v ústavech - a všimněte si - už ne např. Ústav lidového umění, ale kultury, zkoumají desítky let. Pojmy umění lidu a lidový umělec vyjadřují podstatně rozdílné obsahy a není vhodné a dobré je spojovat. Zkrátka je to na širší plochu a ta v této diskuzi není! Snad tato poznámka dnes konečně projde..

26. 04. 2005 (17:41) • : Re: Různé...
Priatelia

nie som členom, folklórneho súboru, ani choreografom , ani sa inak nepodieľam na tvorbe, ba dokonca sa nevenujem teórii a "vedátorstvu" v oblasti kultúry.

Som obyčajný divák, ktorého zaujíma výsledok na javisku podstatne viac, ako cesta,ktorú prekonáva umelec k umeleckému výtvoru.

Akokoľvek upresníte rôznymi prívlastkami pojem "umelec", nemôže to byť prívlastok
tvorcu, ktorý nedokáže svojim dielom osloviť, zušľachtiť diváka, vypovedať myšlienku v koncentrovanej podobe... Umelec MUSÍ pretvárať diváka na stále kultúrnejšieho človeka, a taký čo to nedokáže, nemá v umení čo hľadať, napriek veľkej láske , ktorú do svojho "hobby" vkladá.

A vôbec to nieje diskusia o peniazoch, ale o umelcoch, vnímajúcich diváka. Diváka
iného ako kulisu umelcových záujmov a chúťok. Diváka ktorý sa zaujíma o umenie v pestrosti žánrov, a ak chcete aj ceny vstupenky.

Ak má umenie naozaj plniť ušľachtilú funkciu, potom autorom priznajme status umelca bez prívlastkov.
Kvetnatosť reči môže v niektorých pojmoch vyvolať skôr nedorozumenie ako pochopenie partnera.

27. 04. 2005 (17:34) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Jirkovi Plockovi.
To už je údel internetových diskusií, že sa po istom čase točia v kruhu. Škoda, že na tomto serveri sa nedá diskutovať priamo pri článkoch, to by sa diskutéri zvolna presúvali od témy k téme tak, ako by pribúdali nové články.

Trochu som aj dúfala, že po mojom ďalšom článku o tom, ako prežiť v zdraví folklórne festivaly, sa tu trošku vyhádame na túto tému. No ale ale asi som nikomu nestúpila na otlak a tak ďalej preriešujeme folklór a folklorizmus.

27. 04. 2005 (17:52) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Janovi Mičkovi - ad profi choreografi

Keď už toho Nosáľa spomínate, nedá mi nepripomenúť, že práve on bol vedúcim katedry tanečnej tvorby VŠMU a dodnes je jej profesorom, teda nejvyšším odborným garantom katedry, takže z veľkej časti je to práve jeho zodpovednosť, ako sú vedení študenti pri spracovaní folklóru pre scénickú podobu.

Nechcem boriť jeho svätožiaru, napokon vždy som jeho tvorbu obdivovala, ale nie vždy je majster schopný (alebo skôr ochotný) vychovať si nasledovníkov, ktorí ho jedného dňa nielen dobehnú ale dokonca prerastú.

27. 04. 2005 (18:17) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Janovi - krátke pojednanie o smradľavých prdoch a diamatoch

Reagujem na vašu výzvu a tri tvrdenia:

1. Prezentácia folklórnych súborov pred divákom môže byť všeličo - umenie aj gýč, hobby aj platená práca (umenie a hobby sa nevylučuje, rovnako ako sa nevylučuje, že niekto urobí babrácky gýč a nechá si za neho poriadne zaplatiť)

2. Choreograf môže byť všelijaký - umelec aj gýčiar, profík aj amatér, zdatný remeselník aj úplný babrák - pričom každý choreograf je prienikom týchto troch odlišných charakteristík, ktoré sa navzájom nevylučujú

3. či má umelec má prirodzenú potrebu prezentovať dielo - to sa treba spýtať každého umelca osobitne, ale choreografa by musiel byť riadne úchylný masochista, ak by tvoril javiskovú záležitosť a netúžil by ju prezentovať.

Aby som to teda uzavrela, v podstate ste trafili na problém, ktorý poznamenáva celý folklorizmus: Tak ako je každý choreograf iný, tak aj na javisku prezentovaný folklorismus je vždy iný.
Mojou túžbou je, aby sa to konečne začalo rozlišovať. Aby folkloristi prestali považovať každý svoj smradľavý prd za národné dedičstvo a umelecký poklad, i keď v ich tvorbe sú diamanty hodné úcty. A na druhej strane, aby "nefolkloristi" neobchádzali pre tie smradľavé prdy znechutene so zapchatým nosom všetky tie diamanty.

27. 04. 2005 (18:48) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Neznámemu priateľovi - o úlohe umenia

Aj ja som si kedysi myslela, že umelci majú voči nám, obyčajným ľuďom nejakú mimoriadnu zodpovednosť za naše kultúrne a morálne povznášanie. Dnes si to už nemyslím, ale to je na oveľa dlhšiu a náročnejšiu debatu ako je táto, čo sa snaží len rozlíšiť folklór od folklorizmu a súťaže od prehliadok.

Absolútne však s vami súhlasím v jednom: ak niekto vylezie na javisko a vyžaduje si pozornosť publika, musí ponúknuť dielo bez ospravedlňujúcich prívlastkov, že to robí zo srdca, že je to len hobby, prípadne že nám tu bezplatne zachováva národné kultúrne dedičstvo.

28. 04. 2005 (13:54) • Vlastík: Re: Různé...
Bude lépe !?

Pro informaci přeposílám odpověď Mgr.Jířího Janečka - GŘ ČT

V Praze dne 18.dubna 2005

Vážený pane inženýre,

dovolte, abych odpověděl na dopis, který jste zaslal Radě ČT a byl nám předán k vyřízení.

Musím s Vámi souhlasit, že lidové hudby je na obrazovce České televize méně, než by si zasloužila. V současné době se folklórem zabývá brněnský pořad Folklorika, který byl dosud vysílán 1 x měsíčně ve čtvrtek na ČT2 ve 21,05 hod. Od 1. dubna 2005 ve stejné četnosti bude vysílán na ČT2 také v pátek ve 21,30 hod. Snažíme se též uvádět pořady příležitostné, samozřejmě v rámci daného vysílacího schématu.

Pro úplnost bych chtěl dodat, že v důsledku častých diváckých proseb o větší zařazení folklorních pořadů, budeme žádosti diváků zohledňovat při přípravách nového vysílacího schématu pro podzim roku 2005.

S pozdravem

28. 04. 2005 (14:17) • Vlastik: O tom jak na porotu a jiné živly: Re: Různé...
Soutěž-přehlídka ?!
Setkáním s různým přístupem poroty se nelze vyhnout, obdobně jako při absolvování školní docházky. K obojímu je třeba přistupovat s názorem "co tě nezabije, to tě posílí". ":ox)))
Jistě to není vždy jednoduché ale taková je škola života. Ne každý porotce je pedagogem, ne každý pedagog disponuje "lidským přístupem". Je třeba si "věc" nenechat znechutit, ať už jde o povinnou školní docházku, nebo o dobrovonou , dnes ne zcela populární(viz zájem ČT), aktivitu. Je to úkol pro rodiče a vedoucí, a měl by to být i zájem poroty.

28. 04. 2005 (17:30) • Jano: Re: Různé...
Elene,

Hm, to pojednanie je ešte horšie ako články, ktoré po sebe kopírujete.
Od 7.3. čakám na životopis babky , možno bude zaujímavejší !

29. 04. 2005 (11:17) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Milá Eleno,
ono taky záleží na jaké jeviště se leze, protože stejně tak jako jeviští, tak i diváků je mnoho. Jen se mi malinko zdá, že pojmy jako amatér a profesionál příliš a zcela nepochopitelně sléváte pod jednu hlavičku. A proč do toho mícháte omluvné přívlastky? Vždyť jdu jako divák na vystoupení někoho, koho chci vidět s chybyma či bez chyb, tohle pro folklor přeci platí, protože kdyby ne, tak už se dávno zcela vytratil. A jestli hledám, tak to jedno vystoupení přežiju i kdyby bylo sebehorší. No a jestli Vás amatérský folklor nebaví pak se věnujte něčemu, kde se pracuje bezchybně a neomylně. Ono totiž vše má svou příčinu, vývoj ale i důsledek.

Ale v tom, že umělci na diváka kašlou již notnou řádku let,s Vámi souhlasím.

29. 04. 2005 (16:28) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Janovi.
Moje články sem prekopíroval autor tohto webu. Keď som na to dávala súhlas, uvedomovala som si, že to môže vyvolať presne takéto reakcie. Nuž ale, rovnako ako divák folkloristickej produkcie, aj vy máte ako čitateľ právo nekriticky si kopnúť do autora bez toho, aby ste svoje kopance museli zdôvodniť. Dobre mi tak.

Ak som správne pochopila, došlo tu pri sľubovaní životopisu k nedorozumeniu medzi vami a autorom webu. Ten životopis mal byť môj (a nájdete ho na inZine) a nie babky z Hornej Dolnej.

29. 04. 2005 (17:02) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Životopis babky z Hornej Dolnej.

Dávno pradávno narodila sa Babka v Hornej Dolnej a prežila tu celý svoj život. V detstve rada počúvala rozprávky od svojej babky a uspávanky od svojej matky. Netušila, že je svedkom procesu tvorby a zachovávania folklóru. Netušila to ani vtedy, keď tie rozprávky a uspávanky interpretovala trochu pozmenené svojím deťom. Netušila že tvorí a zachováva folklór ani vtedy, keď na vianoce s otcom liali olovo, keď s kamoškami na jar čarovali, aby si pričarovali frajerov. Netušila, že sexistické vtipy, ktoré z krčmy nosil jej muž, sú tiež folklór. Netušila, že jej brat, najlepší tanečník z Hornej Dolnej na každej tanečnej zábave nie je najväčší frajerkár a ožran, ale nositeľ folklórnych tradícií. Keď ho v staršom veku seklo v krížoch, začal tak divne nakrivo držať chrbát a pretože to bolo smiešne, všetci to po ňom odkukávali. Babka netušila, že tým sa jej brat stal tvorcom typického tanečného štýlu Hornej Dolnej.

S označením folklór sa stretla až vo chvíli, keď za ňou prišli páni etnografi z hlavného mesta a chceli po nej, aby im podrobne svoj život a zvyky rozprávala, spomenula si na všetky rozprávky, uspávanky a pesničky, ukázala im najlepšie tanečné kúsky jej vtedy už nebohého brata. Ukazovala ich v pôvodnej nepokrivenej podobe, ale mladší ľudia z Hornej Dolnej ich etnografom predvádzali s tým chrbtom nakrivo a keďže ich bolo viac, etnografi zaznamenali tú druhú verziu.

Potom prišli umelci z Bratislavy a chceli, aby svoje pesničky a tie bratove tance ukázala na festivale vo Východnej. Vraj to je ten pravý folklór. A tak babka chodila po festivaloch, ukazovala im tam tie bratove pokrivené tance a postupne do svojho repertoáru preberala všetko, čo si všimla, že na to ľudia vždy tlieskajú. Pri príležitosti významného jubilea dostala diplom "nositeľka ľudových tradícií" aj medailu za úspešné budovanie socialistickej vlasti a zachovávanie slovenského folklóru. Zomierala s dobrým pocitom, že aspoň na staré kolená sa venovala niečomu tak zmysluplnému, ako je folklór. Chvalabohu netušila, že to, čo považovala za obyčajný život, bol folklór, a to čo považovala za folklór, bol folklorizmus.

29. 04. 2005 (17:04) • Ele: Re: Různé...

29. 04. 2005 (17:15) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Alešovi.
Nie som si celkom istá, či to robím ja, že zlievam dokopy amatérov a profesionálov. Neviem, ako to funguje v Čechách, ale na Slovensku dosť veľa profesionálov podáva amatérske (v zmysle neprofesionálne, nie v zmysle záujmové) výkony. Často za peniaze daňovníkov, čo ja považujem za zločin, zvlášť ma to hnevá, ak sa na to nalepí nálepka folklór. Ale čo je horšie, amatéri (v zmysle tom záujmovom) výkony profesionálov donekonečna kopírujú a kopírujú najmä ich chyby a umelecké poklesky (viď druhá časť životopisu babky z hornej dolnej).

Sorry, za ten predošlý prázdny príspevok, zle som klikla.

29. 04. 2005 (18:09) • Jan Mička: Re: Různé...
Eleně:
Krásný životopis. Opravdu ze života. Díky. Snad otevře oči i těm úplně slepým. (nebo zaslepeným folklorem?)

01. 05. 2005 (14:52) • Ivo: Re: Různé...
Dnes za mnou přišel můj dvanáctiletý syn, že dostali v hudebce za dom. úkol napsat : co je to folklor.(chválím paní učitelku)
Nachystal jsem si nějaké poznámky ze školy a chytré knížky s tím, že mu pomůžu se trochu v této oblasti orientovat. Ne že by byl úplný neználek. Hraje na housle, teď začal na basu, v dětském souboru tančí už asi 8 let a navíc žije v rodině souborových vedoucích. Ale přece jenom jsem měl pocit, že by potřeboval trochu osvěty k tomuto ožehavému tématu. Paní Aleno, děkuji Vám. Zahazuji poznámky a chytré knížky. Vytisknu mu životopis "baky z Hornej Dolnej" a dám mu to přečíst. Myslím, že to bude stačit.

P.S. pokusím se od paní učitelky tyto práce získat. Třeba i tady něco zveřejním. Jedná se o městské děti ze sportovní třídy a tak si myslím, že by to mohlo být zajímavé.

02. 05. 2005 (12:05) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Ivovi.
Dúfajme, že pani učiteľka je osvietená žena, dokáže tento pohľad intelektuálne spracovať a že Váš syn nepríde domov s päťkou.

02. 05. 2005 (12:42) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Janovi:

Jano, tak jak uvádíme pod články Eleny, jsou převzaté z InZinu (se svolením autorky). Pouze ten poslední byl autorkou upraven. Možná jsou časově neaktuální, ale obsahově si myslím, že nikoliv. A pokud v některých pasážích ano, tak i to je možná dobře. Aspoň tě to donutí nad tím vším více přemýšlet.

A za to, že jsem slíbil, že zveřejníme životopis Eleny se ti omlouvám. Proč jsme tak neučinili do této doby? Zaprvé máme v tuto chvíli dost časově aktuálních článků, které postupně zveřejňujeme a zadruhé - Elena mi slíbila, že ještě nějaký článeček napíše. Takže jsem její životopis pustíme až pak. A mezitím ji ještě poprosím, aby jej doplnila o poslední "žážitky".


02. 05. 2005 (21:34) • Jano: Re: Různé...
Priatelia

Pravdivosť a hodnovernosť Eleniných článkov je podopretá overiteľnými faktami, ktoré v nich uvádza.
Životopis vymyslenej babky je len pokračovaním. Pani učiteľka bude mať fakt vážne intelektuálne problémy ho zvládnuť, jedine ak... tri pivá a jedna borovička.

Ta co, aspoň sme še pobaveli, ta ne !!!

03. 05. 2005 (11:01) • Josef: Re: Různé...
Milá redakce,
zaslechl jsem zprávu, že zemřela paní Věra Šimková, je to pravda či nikoliv?
Děkuji

03. 05. 2005 (16:50) • Ele: Re: Různé...

03. 05. 2005 (17:07) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Janovi.

Každý súdny človek, hádam, rozozná suchý vedecký text od popularizačného zjednodušenia, konkrétne fakty od zovšeobecnenia a skutočné CV od mystifikácie.

Ak túžite po vedeckých faktami podložených textoch, skúste si prečítať prácu Prof. PhDr. Milana Leščáka, CSc. O asimilácii folklórnej a literárnej komunikácie, Bratislava 2001. Zaoberá sa síce slovesným folklórom a jeho vzťahu k literatúre (teda slovesnému umeniu), ale pri troche snahy určite pochopíte, že takto to funguje aj v hudobnom či tanečnom folklóre. Ale ani v jeho prácach nehľadajte absolútne pravdy, predsa je to len obyčajný profesor folkloristiky a nie pán Boh.

A čo sa týka toho životopisu babky z Hornej Dolnej - je len sumárom niekoľkých babiek, ktoré som mala možnosť osobne poznať a o ktorých vám každý etnograf porozpráva mnoho kúzelných historiek.

PS: Sorry, zase som omylom klikla v nesprávnej chvíli a spôsobila ďalší prázdny príspevok. Administrátor, prosím, vymažte to, ak to ide.

03. 05. 2005 (17:45) • Ivo: Re: Různé...
Vážení,
opravdu nemám v úmyslu zatěžovat svého syna problematikou rozlišení folkloru a folklorismu. Použil jsem jenom konkrétní situaci, jako přirovnání pro vyjádření mého názoru o jednoduché (zjednodušené?) a pochopitelné formulaci přetřásaného tématu. Mimochodem, syn po přečtení (bohužel jsem mu musel měkteré slova přeložit do češtiny....)tohoto článku, svým zjednodušeným způsobem pochopil o co jde. Obvzlášť, když jsem použil konkrétní příklad z jeho mladého života, kdy po skončení soutěže mladých zpěváčků si s kamarádem "odvlekli" šikovnou dívenku z jiného souboru do druhého patra a tam jí zpívali jak "o dušu". Tam kdyby je slyšela porota....
A paní učitelka určitě ani netuší, jak ožehavé téma svým žákům zadala.

03. 05. 2005 (23:44) • Jiří Plocek: Re: Různé...
Eleně,
je asi fakt, že je údělem internetových diskusí, aby se točily v kruhu... Nedošlo mi to prve. O jednotlivých článcích by také jistě bylo lepší diskutovat "po jednotlivých vláknech" v návaznosti. Ale zas na druhou stranu,pořád ještě počet našich diskutujících není nepřehledný - ten tematický mix je zábavný. Já sám se ovšem nezapojuju ani do aktuálních debat, protože mě - jak jste správně poznamenala - "nestouply na kuří oko."
Nejen Eleně: K předchozím tématům mám jen jednu poznámku o umělcích:
Umělec (tvůrce) nemusí nic, krom naplnit svůj tvůrčí úděl. A to je jeho osobní věc. Očekávání, že bude někoho kultivovat je přežitkem minulé doby (ideologizace umění). Umělec má zodpovědnost jedině a pouze vůči svému dílu, aby jej vytvořil s nejlepším vědomím a svědomím (nejčistším srdcem). Třeba i v kontextu, že je pro někoho určeno (ale není to nutná podmínka). Takové dílo pak s největší pravděpodobností bude hrát přirozeně i určitou kultivační úlohu. Umělcem se stává člověk tím, že se mu podaří uskutečnit uměleckou výpověď. Co to je skutečná umělecká výpověď, to je ovšem jiná otázka - jiná u knížek, hudby, jiná u folkloristického pořadu (není pořad jako pořad)... Umělecká výpověď může zarezonovat (chytnout publikum) v dané době a nebo ne - stane se tak třeba později.To není důležité pro posuzování uměleckosti. Dokonce statistická většina publika nemusí vůbec ocenit umělecké výpovědi, které předběhly dobu.A naopak - ocení dobře odvedené bavičské řemeslo, po které však za chvíli ani pes neštěkne.
Opravdový umělec, stejně jako vědec, je ovšem velmi "vzácný druh". A jeho povýšení do této hodnosti je v rukou okolního světa a času. Totéž platí pro "lidového umělce". Bylo a je jich jako šafránu a většinou o tom sami ani moc neví a nemluví. - Ve společnosti se zavedly v nadšenecké snaze (či nedostatku jiného vhodnějšího pojmenování?) všelijaké funkce - a obzvláště hojně na půdě folklorismu. Myslím, že není třeba je přeceňovat. Vyjadřují spíše touhu po ideálu než skutečnost. Muzikant je muzikant. Kapelnik je kapelník. Tanečník je tanečník. Choreograf (musí-li to být) je choreograf. Jsou to nadšenci nebo profesionálové. Obojí má svou váhu a roli. Ale nedělejme z nich za každou cenu umělce, abychom falešně posílili jejich sebevědomí.Bylo by to nerealistické.("Zájmová umělecká činnost" je opravdu zavádějící termín poplatný době). Většinou jimi totiž nejsou a není to nic špatného. Stejně jako většina výzkumníků v Akademii či na vysokých školách nejsou skuteční vědci. Jsou to výzkumní pracovníci. Byla by to devalvace pojmů. -- Moje krédo - nevědecké a neumělecké - je: dělat věci, které mají pro mne vnitřní smysl, jak nejlíp umín. Ostatek nechávám Pánubohu a okolnímu světu. Není pěkné si s chutí zahrát nebo zatancovat? Vytvořit něco? Je nutné u toho být "umělcem", byť "jen" lidovým?
Tak jako se dnes podepisuje každý autorsky pod kdejaký čáranec, i když je to ve skutečnosti často věc "pouze" řemeslná (nemám nic proti dobrému řemeslu) a spočívající na konvencích a do skutečného autorského tvůrčího počinu to má daleko, tak podobně se lidé častokrát stylizují do role umělce či vědce. Je možná taková doba, ale já jsem pro to, zůstat na zemi.
Zkoumejme parametry uměleckosti - ale na lidech, kteří JSOU zaručeně skutečnými umělci, abychom si pokorně uvědomili, že my jimi nejsme a nepřemýšleli a nediskutovali nad zbytečnými věcmi. Dělat věci, to je potřeba.
Je tu konečně máj!
Jiří Plocek

04. 05. 2005 (08:48) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Máte pravdu pane Plocek, autorská práva versus lidová píseň, to je téma dost zajímavé. Je až s údivem sledovat, kolik autorů lidové písně mají. Vždy mě to překvapí, zas a znova, když uctivě přicházím na OSA se seznamem lidových písní, kdy sám ještě ani netuším jak danou věc budu interpretovat a už mi za ní chtějí počítat autorské poplatky......ach ty tantiemy:-))))

04. 05. 2005 (18:39) • Elena Akácsová: Re: Různé...
Jiřímu Plockovi.
Ha, takže predsa len je vaším kurím okom téma "umelec". Som rada, že vám na ňu niekto šliapol. Absolútne bezvýhradne súhlasím s každým slovom, ktoré ste napísali!

11. 05. 2005 (12:19) • Synek František: Re: Různé...
Všem)
Jednou za čas si rád počtu všechny příspěvky. Omlouvám se, že nehodlám zde diskutovat, i když téma láká. Snad jsem své názory již několikrát dost obnažil na stránkách časopisu Folklor (viz dřívější společné diskuze s Honzou Mičkou). Proto jen toto: stále si myslím, že problém „folklor X folklorismus“ vytvořili kdysi dávno (I. polovina 20. století) vědečtí pracovníci a dnes je zbytečně zveličován. A navíc není zcela přesně formulován ani odbornými pracovišti, pokud mají za úkol dokumentovat, zachovávat a dále rozvíjet lidovou kulturu a mimo jiné také folklor (toto není to přesná citace nějakého materiálu, jen zobecnění). Záměr jistě dobrý, chválihodný a vítaný, ale pokud výše uvedené pojmy dobře nerozklíčujeme (neoznačíme), víme opravdu co mají tato pracoviště dokumentovat, rozvíjet a prezentovat? Menšině naší veřejnosti, která tančí, zpívá a hraje (zadarmo i za peníze) a dosti početným davům, které festivaly (za vstupné) navštěvují je jedno, jak jejich „činnost, zálibu, veřejnou produkci“ pojmenujeme. Jen ji pojmenujme jednou pro vždy a jednoznačně. Ušetřili bychom si čas na jiné diskuze. A propos! Nesetkal jsem se s termínem: „historismus“ v případě ukázek z konce války, bitvy u Slavkova, ukázek obléhání hradů, souboje rytířů či lapků... Tady (zatím) jde o ukázky (rekonstrukce) historických událostí nebo příběhů. Tož, ahoj.

18. 05. 2005 (08:17) • Vladan Jílek: Re: Různé...
pro Elenu:

Tak koukám, Eleno, že váš životopis přitahuje čtenáře víc než články ostatní. Nevíte, čím to asi bude..o))..? Že by to bylo těma fotkama?

Úsměv vám i ostatním posílá Vladan.

24. 05. 2005 (17:54) • Miška: Re: Různé...
Pro autora článku o kovových monstrech na Bijištích...
Vážený pane*
na toto jsem narazila úplně náhodou a jsem jako Veličanka uplně zděšená.To přece nemože byt pravda!To jim přeca nemožů dovolit!Jak dlúho se otom ví?Nebo Kdo to má na svědomí?Já bych řekla, že sa otem u nás skoro...spíš vůbec neví.Já moc zkušeností s psaním petic nemám....Poraďte prosím....
nečemu takému sa přeca mosí zabránit.Určitě by takovou petici podepsalo celé Horňácko.Nechápu jak vůbec starostové Vrbky, Kuželova Velké, jestli o tom ví, mohli něco takového vůbec dovolit,Nebo jsou na to krátcí?Rozhodně to včil všude kde sa to neví roznesu a zkusím najít kompetentní lidi,keří by ňejaký ten protestní manifest dali dohromady...

25. 05. 2005 (07:09) • Vlastík-jen dotaz na babku z H.D.: Re: Různé...
Furt nerozumím jak rozeznat folklor od folklorizmu, t.j zda daná taneční figura nevznikla pouze následkem zdravotního postižení tanečníka, nemám-li zdravotního vzdělání? Poraďte !

25. 05. 2005 (10:46) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Je vidět, že s rostoucí teplotou, klesá chuť a potřeba debaty na folklorní témata. Všichni sedí někde na zahrádkách a usrkují pěnu na pivu, vyhodou jižnějších oblastí je konstantně temperovaný vinný sklípek. Možná je to i tím, že se rozjela sezóna koncertů a vystoupení. V té době každý cílevědomý, ctižádostivý a ambiciózní folklorista pracuje na nějakém pásmu či programu, poctivě jej jako mraveneček dopilovává, upravuje, krátí. Co dělá ta, která pochopila jak nepáchat škody na pokladu národa, netuším. Nicméně řekl bych, že Vlastík si na otázku ze zdravovědy odpoví sám no a větrné elektrárny? Ve folklorní sezóně je tento problém nepalčivý.......... Jen abychom se na podzim zase nedivili:o)))))))

25. 05. 2005 (12:10) • FolklorWeb: Re: Různé...
Má či nemá se budovat na Horňácku Kuželovský větrný park?

Nad obcí Kuželov, v okolí technické památky, zděného větrného mlýnu z roku 1842, kde se od devadesátých let minulého století uzavírají tolik opěvované milovníky folkloru Horňácké slavnosti, připravují výstavbu devatenácti větrných elektráren, tzv. Kuželovský větrný park. Monstra mají dosahovat v nejvyšším bodu až sto dvacet metrů výšky. Téma oslovilo řadu lidí z celé republiky a zahraničí. Některé názory budeme postupně zveřejňovat.

25. 05. 2005 (12:49) • Adam Komers, vedoucí regionálního vysílání České t: Re: Různé...
Na Horňácku mohou být větrné elektrárny, ale tam, kde to nebude vadit ani lidem ani krajině. Tedy určitě NE v Kuželově u větráka!!!!!!!!! Zkrátka ten, kdo chce stavět cokoli, tedy nejen větrné elektrárny, si před tím musí drobátko polámat fištróna! Jinak to dopadne jako stavba Franty Lampióna v Javorníku, což je otřes.

25. 05. 2005 (13:36) • Vili: Re: Různé...
VLASTÍKOVI - F and F - na vysvětlenou

Pokusím se to zformulovat stručně, i když třeba ne dokonale. Na folklor se vztahují kritéria estetická a sociokulturní. Tzn. nositel je zpravidla „z kraja“, může mít křivé nohy, dřevorubecké prsty, slabý hlas, ale důležité je, že dělá v konkrétním čase a místě to, co se žádá, očekává, co předepisuje pro daný účel místní tradice nezávisle na fyzických a duševních dispozicích. Samozřejmě že někdo to dělá lépe a jiný hůře, ale důležité je, že „souzní a ví, co a jak konat“. A to tak dlouho, jak je zvykem. Naopak na folklorismus se vztahují kritéria výsostně umělecká. Od interpreta se očekává talent, schopnost rychle se učit a maximální dispozice, od dramaturga, choreografa a režiséra erudice a kreativní schopnost oslovit „pasivního“ diváka. Tzn. základním požadavkem je umělecká pravdivost, chcete-li věrohodnost, a to předpokládá upřednostnit uměleckou stylizaci a zkratku na úkor reálného času i obsahové autenticity. Výsledek je pak ovšem od autentické reality na hony vzdálen, asi jako zurčení, bublání, šumění a hučení řeky Vltavy od tónů Vltavy Smetanovy (převeďte si to třeba na Dvořákovy Slovanské tance). Ale zdroj se vycítit dá, že?Takže u tvorby folkloristických souborů (ale i dědinských folklorních skupin) převažuje základní inspirace folklorem, ale pak už nastupuje tvorba a zkratka, tvrdý a pravidelný tréning, výběr působivých zlomků původního materiálu často vytržených z konkrétní situace daného obyčeje, zkrátka potřeba být přijatelný (tedy výběr co nejlepších interpretů) pro každé publikum, a to nikoli v patřičném čase a na charakteru odpovídajícím místě, ale kdykoli a kdekoli, atd. I když to vůbec neznamená, že výsledek přijatelný být musí, protože primární je opravdu kritérium umělecké kvality. A ta je soubor od souboru různá. Je už to zřejmější a srozumitelnější?

25. 05. 2005 (14:32) • Vít Hrdoušek, aktivista hnutí INEX: Re: Různé...
Kuželovský větrný park

Maximálně tři vrtule do 60m výšky jen dotvoří ráz krajiny
a mlýnu neublíží zvukem ani vzhledem a krajině prospějí svou silou.

Vít Hrdoušek,
aktivista hnutí INEX,
Tvarožná Lhota


25. 05. 2005 (14:34) • Toni Tichov, elektotechnik: Re: Různé...
Kuželovský větrný park

Jsem pro větrné elektrárny, ale musí byt v souladu člověka a přírody. A to v případě Kuželova neplatí! Proto jsem proti.

Toni Tichov,
elektotechnik,
Německo

25. 05. 2005 (21:44) • František Synek: Re: Různé...
K větrným mlýnům... a folklorismu!
(Není-li to blud těchto stránek!)
Nerad bych naletěl vtipálkovi, což se možná uvedením dalšího textu stane! Ale budiž - souvisí to, jako užitečný příklad s tématem /folklor x foklorismus/.
Někdo velmi šikovný, technicky založený a mlynářského řemesla znalý v roce 1842 vystavěl na (předpokládám) holém kopci na Horňácku nad Kuželovem (znajíc určité pravidelně se opakující povětrnostní charakteristiky zdejšího kraje i technické parametry a potřeby mlynářského řemesla) zděnou dominantu kraje (mimochodem holandského typu), kterou dnes vnímáme jako charakteristickou stavbu pro Horňácko a jeho lidovou kulturu (chcete-li architekturu). Je psáno „vyzdviženo ze země“ roku 1842 = což znamená, že předtím tato dominanta kraje nebyla (nebo se o podobné neví)! Pro tehdejší obyvatele to byla určitě nejen novota, ale také významný technický pokrok a pomoc. Při zpracování obilí na tolik žádanou mouku nebyli odkázání jen na jarní vysoké údolní toky potoků a řek, na nichž stály vodní mlýny nebo na náhodné letní bouře, přinášející k mlýnům potřebnou přívalovou vodní vlnu. Přiznejme si; možná se této novotě z pohledu svého cítění vzhledu krajiny (ale spíše si myslím, že ne) bránili..., ale dodnes tato dominanta kraje vydržela a sloužila Horňákům skoro celé století a dominantou kraje je celých 163 roků! Dnes se někteří (nejspíš podobně jako naši - vaši horňáčtí prapraprapředkové) bráníme případné skupině nových „technických“ dominant, které horňácký kraj pro vnímavé a zpřízněné přátele tohoto krásného a proměnlivého kraje (znovu se vracím k úvodní pochybnosti, zda-li větrné elektárny nejsou na těchto stránkách vypuštěná „kachna“, na niž jsem také možná z nedostatku předletních témat a také dokola se točícího tématu o folklorismu „naletěl“ - budiž mi odpuštěno!) pozmění.
A teď zpět do kruhu: k fokloru X foklorismu. Onen ze světa přišlý stavitel mlýna holadského typu a mlynář (možná on, nebo někdo jiný)přinesl do kraje také nové folklorní projevy. Ty časem pozměnily místní (horňácké)projevy do podoby jak je zapsali sběratelé koncem 19., a pak v I. a nejvíce ve II. polovině 20. století. A tu se ptám. Kde začíná končí „folklor“ a kde začíná přetřásaný „folklorismus“? Bráníme se novotám ve vzhledu kraje! Bráníme se stejně novotám v představování lidových písní, tanců a hudby? Tušíme (víme), že i v 21. století folklor na našich vsích (i ve městech) - jen ho najít, ovšem pozor! - ne vždy to budou „v lidových krojích odění nositelé“) existuje. A dle mého k nim patří dnes i do krojů „oblečení“ členové organizovaných skupin a souborů dětí, mládeže i dospělých, byť často vystupují i mimo vlastní obec či město. Je-li však z diskuze a definice folklorismu zřejmé, že se jedná o něco jiného a nepřirozeného (záměrně přeháním; ale dle definic je to něco, co je vytrženo ze svého přirozeného prostředí = ale pozor: co je dnes pro píseň, hudbu, tanec přirozené prostředí, co jiného než dnešní doba ve svých proměnách a vztazích) pak tento projev umělecké činnosti skupin a souborů nechme v klidu žít a dožít. Nepodporujme ho; omezme například účast na folklíorních festivalech a slavnostech (zase přeháním).Ukázalo-li se však, že tento typ široce přijatelní veřejné prezentace folkloru a projevů kultury (lidových písní, hudby, tanců, krojů a zvyků umělecky přetavených do scénického novotvaru našimi skupinami, krúžky, hudbami a soubory) má určitý význam pro dnešní dobu, vidíme-li, že je pro diváky i nositele (chcete-li umělce)opravdu přínosný, přijatelný a zajímavý, pak jej nechme žít a podporujme ho! Nebo napka: máme-li pochybnosti a odsuzujeme jej jako novotvar (podobně jako v úvodu zmíněné větrné elektrárny na Horňácku), pak jej nepodporujme a nechme zmizet jako jiné dříve vzniklé a dnes již zaniklé umělecké směry... a poté ať diskuze na téma folklor X folklorismus skončí a trvale žije jen co (folklor?) 21. století v podání vesnických skupin a krúžků, souborů a hudeb, uměleckých souborů i komerčních kapel. Kde všude? Na návsích našich vesnic, v sálech kulturních domů, na scénách a pódiích festivalů a slavností. Nic tím nezkazíme. Jen si ulehčíme vzájemnou komunikaci a podpoříme život toho, co máme společně a nevýslovně rádi.

26. 05. 2005 (21:50) • Tonda Vrba: Re: Různé...
Větrné elektrárny Františku Synku nebyl žádný výstřel do nebes. Byl to ještě donedávna fakt, že se tam postaví ocelová monstra. Naštěstí orkány zapracovaly a veškeré plány jsou pozastaveny. Zvítězil zdravý rozum!! Hurá a věčná sláva úredníkom. Tam na vrchoch.

27. 05. 2005 (18:53) • Jano: Re: Různé...
Priatelia

Zvyčajne ma niektorý príspevok naštartuje, čosi povedať, možno aj veterné mlyny sú tým dôvodom.
Mladí ma požiadali či by som nerobil „starejšieho“,a aby som sa nezdržiaval podrobnosťami, rovno mi dali do rúk texty, ktoré mám prečítať, alebo sa naučiť naspamäť. Texty opísali z DVD ( médium na prenos folklóru) kamarátovej svadby z Očovej. Po prečítaní textu som sa úplne odkrvil, výsledkom čoho bola absolútna zhoda, že si mladí nájdu iného starejšieho.
Nenašli.
Popíšem časť svadobného veselia, čepčenia nevesty, ktorého som bol svedkom.
Osoby a miesto: Ženích z Liptova, nevesta z Pezinku, svadba sa konala na Liptove, rodičia ženícha a nevesty, krstní rodičia, starí rodičia ženícha, súrodenci , priatelia, diskdžokej, fotograf, čašníci...
1. Do priestoru, tanečného parketu vchádza nevesta a ženích nesúc si stoličky na ktoré sa posadili.
2. Výkriky z obecenstva ( svadobní hostia):“ženích tam nemá byť“!
3. Krátka porada medzi mladomanželmi – ženích zostal sedieť vedľa nevesty.
4. „Zhasni svetlo“ zavelil ženích a malá sesternica a zároveň družička zhasla centrálne osvetlenie. Svieti len diskdžokejova svetelná hudba ( taká farebná guľa, čo hrozne blýska do očí, keď hrá techno). Kameraman pristupuje k ženíchovi a vysvetľuje že bez svetla nebude DVD a bez DVD nebudú pohyblivé obrázky ...
5. Dohodli sa, kameraman, odkladá posledný model kamery a berie do rúk digitálny fotoaparát s bleskom ( Aj keď je skoro tma, starý otec si zakladá slnečné okuliare, vraj mu blesk škodí).
6. Za hrobového ticha prichádzajú dievčatá – družičky a rozostavia sa za mladý pár v polkruhu čelom k divákom. V rukách držia červené plastové kahančeky (ČPK -sviečka v plastovej nádobe s objemom asi 1 dcl utopená tak, aby plameň nezhasol, keď na cintoríne fúka silný vietor)
7. Ej od Buchlovááááááá..... reve aparatúra a diskdžokej po polminútke sťahuje výkon na polovicu. Rozbliká sa aj farebná hudba, ale nie tak prudko ako pri tac, tac, tac ...hudbe.
8. Prichádza družba s rukami za chrtom( asi dohodnutý signál) a diskdžokej hlasným cvaknutím vypína hudobnú vežu (Cvak).
9. „Pýtam sa ťa nevesta po prvý raz, či si dáš vienok sňať alebo hlavu sťať“, hovorí družba, spoza chrbta vyťahuje malý stejkový nožík. „Hlávku sťať“ jasne odvetí nevesta , na čo družba reaguje odchodom do kuchyne.
10. „Cvak“ , Ej od Buchlovááááááá.... , Cvak ...pýtam sa po druhý..., väčší zahnutý rybací nôž....
11. „Cvak“ , Ej od Buchlovááááááááá.., Cvak...pýtam sa po tretí..., najväčší chlebový zubatý nôž.
„Vienok sňať“ odvetí nevesta. Prichádza nevestina krstná mama a po dlhom boji s vlasovými sponkami zamení závoj za bielu šatku uviazanú „na robotnicu“.
Závoj končí na hlave ktorejsi družičky z rodiny nevesty, končí .... jak ten holúbek po hambálkáááách, a nepozornosťou diskdžokeja začína Vínééééčko bíléééé...., „Cvak“.
12. Ku ženíchovi prichádza družička s hárkom papiera, ktorý mu položí na kolená, do rúk mu vkladá ČPK, odoberá mu z chlopne saka pierko, berie hárok aj ČPK a odchádza k džokejovi po mikrofón. Má málo rúk, preto odhadzuje pierko a ČPK, ktorý našťastie medzitým zhasol.
13. Družička číta text, všetci rozumejú, aj keď mnohí hlasno nesúhlasia s časťami o budúcej strate poctivosti...VínééčCvak ( diskdžokej sa vyčítavo pozerá na aparatúru...) „Cvak“ , Ej od Buchlovááááááááá..,. družička tlmočí nevýslovné šťastie mladých do celého sveta.... jak ten holúbek po hambálkáááách. Cvak. Družičky sfúknu ČPK. Tma.

„Zasvieť“ velí ženích, mnohí z nás sa tvárime, že prudké svetlo je príčinou uslzených očí.

Na parkete zostáva muž a žena, roztáčajú Venčekový tanec ( tanec na podporu kúpy druhého auta do mladej rodiny), ale o tom snáď nabudúce.


27. 05. 2005 (20:46) • Vili: Re: Různé...
Janko, skvelá skratka, ale je to tak, máą úplnú pravdu. Ale to uľ nie je ani o folkl¨´oore, ani o folklorizme, ale o gýču, len priznajme si, aj gýč má v ľivote človeka ve·mi významné miesto. Lebo nahradzuje to, ako to má by» či mohlo by by» tým, ako sa s tým vieme vysporiada» čo najjednoduchcąie a najlacnejąie, bez potreby sa niečomu novému priuči» Niekedy je to k plaču, ale funkciu to plni» môľe, moľno aj manľelstvo vydrľí a bude spokojné. Vlastne je to stále eąte snaha da» nejaký význam obradu, ktorý na úrade je odbitý za 15 min. a odddávajúci úradník sa tieľ často nevie nauči» krátky text, má doľmané nohavice čítajúc táraniny a kokce.

27. 05. 2005 (20:49) • Vili: Re: Různé...
Tak se omlouvám všem i Janovi, ale cosi se stalo a slovenštinu mi to nevzalo. Ale snad porozumíte.

30. 05. 2005 (12:18) • Kateřina Staňková, Nizozemí: Re: Různé...
To by mě zajímalo, který chytrolín na podobný nesmysl přisel! To si snad nikdo neuvědomuje, jak strašným způsobem to ovlivni nejen krajinu, ale i celkovou atmosféru okolí Kuželovského mlýna??? Jedná se přece o památku Unesco, alespoň na to by mohli brát ohled!!! A vzhledem k tomu, ze pobývám v Nizozemí, jež je kraj větrných mlýnu a elektráren, musím poznamenat, že z technického hlediska se mi zdá umístěni takového množství elektráren v oblasti s nesrovnatelně slabšími větrnými vlivy jako naprostá hloupost.
Na otázku "Mají se na Horňácku budovat větrné elektrárny?" odpovídám jednoznačně "NE"!!!

Ing. Kateřina Staňková
Technická Univerzita Delft
Nizozemi

31. 05. 2005 (08:23) • Josef Prudil, ČRo Brno: Re: Různé...
Jedenkrát se mi les kovových mlýnů v krajině líbil. Bylo to na Krétě, když jsme projížděli rozsáhlou náhorní planinou, ukončenou kdesi v dáli ještě o něco výše vyskočeným pohořím, a na té planině byly "železňáky" jedněmi z mála oživujících prvků. A takové podobně nudné, mlýnů potřebné planiny, se přece dají najít i u nás. Proč by se takto měla zprasit krajina přirozeně půvabná? No, ono je to jako s tím jaderným odpadem. Také jej hodlají nacpat do břicha krásné Českomoravské vrchoviny, protože to "stejně vidět nebude". Železňáky, byť naštěstí nejaderné, ale budou vidět hodně. Jako děcko oblbované výchovně vzdělávacím systémem počátku 50. let si dobře
pamatuji opěvování tzv. větrolamů. V jistých místech fádní krajiny by mohly mlýny podobně větry lámat a přitom k získání energie vrtule i další soustrojí úspěšně využívat... O zcela statických slunečních kolektorech už raději nebudu mluvit vůbec ...

Josef Prudil
redaktor Českého rozhlasu
Brno

31. 05. 2005 (10:56) • Vlastík-elektřina,atom,větřáky a pod. výdobytky: Re: Různé...
Ono to není vůbec jednoduché rozhodovat svým způsobem o budoucnosti. Každá novota něco řeší ale dělá vždy i nové problémy. Jediným řešením je hledání vhodného kompromisu. Už vidím jak redaktoři ČR třou ebonitovou tyč liščím ocasem aby mohli vysílat (a co na lišky ? a co ebonit ?). O tom že existuje "zamoření" elektromagnetickým zářením neustále narůstajícím množstvím komunikačních prostředků ani nemluvě. ":ox?

31. 05. 2005 (11:09) • Vlastík-větřáky a větrolamy z 50.let: Re: Různé...
Doplněk: Větrolamy (jak se zjistilo) mají kromě své funkce (viz jejich název) oproti větřákům i jinou funkci. Umožnují totiž pobyt a hnízdění ptactvu, a jiné žouželi. No možná že i zaplevelené okolí větřáku umožní totéž. Nakonec i obdělávání polí také zlikvidovalo původní krajinný ráz. Naštěstí někde už si s tím příroda poradila a pole úspěšně zarůstají plevelem a náletovým křovinami. A co je takový větrolam z 50.let oproti novodobým maxibilboardům s iluminačním osvětlením za vlahých nocí ?

31. 05. 2005 (21:08) • Synek František: Re: Různé...
K větrným mlýnům...
První ředitel českého gymnázia v Kyjově, národopisec a mineralog, Josef Klvaňa, (myslím) roku 1895 zaznamenal na své mapě okresu tehdejšího správního Kyjov na návrší severozápadně od Bukovan (10 km vzdušnou čarou tímtéž směrem od Kyjova)dřevěný větrný mlýn! Sloužil zde na jednom z návrší blízkého Ždánského lesa lidem z okolí snad celé století a byl (určitě v čase svého provozu) přirozenou architektonickou dominantou kraje (až někdy do 30. let 20. století). Pak zmizel... a není o jeho historii zmínka.
V roce 2004 o 1 km jižněji od původního místa nad stejnou obcí na svém soukromém pozemku „vyzvedl ze země“ nový (zděný, či spíše betonový) větřák s rozhlednou a pohonem lopatek ne silou větru, ale pomocí vlastního elektrického zdroje, jeden místní nadšený podnikatel a obdivovatel zdejší lidové kultury.
Kraj získal novou dominantu (jistě vzhledově jinou než moderní větrné elektrikárny nebo původní dřevěný mlýn), ale myslíte jako mnozí zde diskutující, že také v tomto případě jde o narušení vzhledu krajiny, nebo tuto „staronovou“ dominantu budete vnímat při pohledu od Dubňan (16 km), od Skoronic (12 km) nebo z kopce zvaného Babí lom (4 km) jako novou a přirozenou součást kraje? Věřím, že spíše tak jako já ji přijmete. Se všemi zápory (podobný mlýn zde nikdy nestál), i klady (je to turistické lákadlo s malou galerií, místním muzeum, místností pro zkoušky místních folkloristů a velkou plochou pro folklorní pořady, akce a zábavy), jehož součástí možná bude „slovácká chalupa“ a vinný sklep s ochutnávkou vín. Nový objekt, ležící na cykloturistické stezce, odpovídá požadavkům na rozvoj turismu na počátku 21. století slouží (podobné stavby vždy sloužily určitému účelu, pomáhaly různě lidem) k upoutání pozornosti a přilákání turistů do kraje nad Kyjovem. Díky za to! Díky za více podobných záměrů a za podobnou podporu udržování a rozvoje kultury kraje. Vím, že není vše úplně po odborné (národopisné a historické stránce) v ažůru, ale uvedená stavba napomáhá zvýšení zájmu o Kyjovsko, a potažmo o jeho tradice, kulturu, folklor, zvyky... Prostě o současný (!!!) kulturní a společenský (i folklorní) život zdejších obyvatel, jenž je velmi bohatý. Ono upozornění na obec Bukovany a Kyjovsko prostřednictvím „nového mlýna“ je (dle mého) ta největší devíza a přínos „vyzvednutí“ nového mlýna! Zaplať P. B. za to!

01. 06. 2005 (08:26) • Vladan Jílek: Re: Různé...
Františkovi:

Františku, s tím, co jsi napsal o hranicích národopisných regionů naprosto souhlasím. V dřívějších dobách jsem byl z toho vcelku nešťastný, protože každý pramen uváděl hranice trošku jinak, každý "odborník" to viděl po svém (a já, vystudovaný matematik, mám rád vše přesné). Posléze jsem pochopil, že je to tak, jak píšeš. Mluvíme-li s někým, kdo se zabývá kroji, vidí hranici jinde než ten, kdo se zabývá písní, nářečím či architekturou. Ono to je vlastně i logické a možná je i dobře, že je to tak. Přeci jen to není otázka matematická, ale lidského faktoru. Jsem rád, že jsi to takto popsal. Je to po dlouhé době zase nějaký příspěvek, který si uložím...o)))

Co se týká větrných mlýnů a elektráren, tam už tak jednoznačně celou situaci nevidím. Osobně jsem příznivcem větrných, vodních i slunečních elektráren, ale je třeba s nimi zacházet citlivě. Zdá se mi, že trošku porovnáváš neporovnatelné. Moderní větrné stožáry a napodobeninu starého větrného mlýna, navíc turistickou atrakci, zřejmě vhodně zasazenou do krajiny. Neviděl jsem, nemůžu soudit, ale určitě se tam někdy zajedu podívat.

01. 06. 2005 (10:28) • Synek František: Re: Různé...
Děkuji panu Jiřímu Pšurnému...
za výstižný (a pro mne věrohodný) výklad situace, která byla řešena v souvislosti s větrnou elektrárnou (jestli jsem dobře pochopil, tak dnes již nefunkční, ale stále u Hrubé Vrbky stojící) roce 2003. Jsem rád, že o věci společně rozhodovali představitelé horňáckých obcí sdruženým v mikroregion a odborníci. Věřím, že krajině rozumí, protože v ní žijí a určitě by nejednali ve smyslu jejího poškození. Naopak, myslím, že jednali s cílem Horňácko dále rozvíjet jako zajímavý a krásný region i oblast, v které dnes žijí se svými dětmi, a kde budou žít jejich vnuci a pravnuci.

Vladanovi...
náš pravdu, že asi porovnávám neporovnatelné. Ale pro mne (jako etnografa i fotografa) je v podstatě jedno, jestli se v krajině objeví nová dominanta (byť s rysy lidové architerktury kraji cizí či s rysy domácími) nebo moderní věž větrné elektrárny. Vždy to je nová dominanta, která kraj pozmění, chci deklarovat že i obohatí a dle mého napomůže jeho rozvoji. Ctím a emotivně vnímám lidové tradice jako etnograf i krásy krajiny jako fotograf. Bráním se však zakonzervování tvarů! Vítám rozvoj, moderní změnu a obohacení vztahující se k našemu životu na počátku 21. století.
A propos! Mnoho let jsem jezdil (a občas stále jezdím) s dětmi do Jeseníků kolem malé dříve německé obce Ostružná.(PS! Jako jeden z mála jsem obdivoval krásu a bohatost náhrobků německých starousedlíků na starém místním hřbitově v centru obce s daty až kolem roku 1850 nebo 1900; a byl s dalšími roztrpčen zanedbaností a zchátralostí stavu tohoto nevelkého pole posledního odpočinku = chápu je jako dokument a část kroniky života této lokality, byť nově osídlené po roce 1945.) Vždy jsem okouzlen krajinou kolem této nevelké obce a ku svému překvapení (a asi podobně jako mnoho jiných) jsem teprve po létech při jednom výšlapu na Petrovy kameny v dáli na horizontu zaevidoval skupinu bílých větrných elektráren. Z údolí nebyly proti obloze vůbec vidět nebo bylo zapotřebí větší pozornosti. Objevily se teprve při pohledu z vyšších pasáží jesenických hor a kopců. Nezanevřel jsem pro ně na tento kraj! Naopak, přijal jsem je jako něco, co charakterizuje tuto dobu i činnost lidí v krajině žijících. Při fotografování jsem musel (pravda) hledat jiný úhel pohledu, ale mohu říci, že i zachyceny na horizontu krajině neškodí. Záleží totiž také na tom, jak pozorně se do ní díváme, a co a jak vnímáme. Totiž těch nových „moderních“ prvků je v ní (aniž si to uvědomujeme - bohudík!)mnohem mnohem více. Jen namátkou - rozhledny, turistické ukazatele, silnice místo cest, telekomunikační věže, sjezdovky, stožáry vysokého napětí s vedením skupiny drátů z kopce na kopec, hotely s příslušenstvím, lanovky, elektrické ohrady pro skot, velké širé rodné lány našich družstevníků nyní společníků a např. také dráhy pro autíčka - to vše jen v okolí Ostružné, Petříkova, Lázní Lipová. A přesto ta pasáž Jeseníků je malebná... Nebo chceš snad Vladane namítnout, že tě neokouzlily v Alpách „vyzdvižené“ dlouhé bílé dálniční mosty na vysokých pilířích, pod nimiž dále stojí ve svahu tradiční sroubená dřevěná horalská alpská koliba (ovšem se satelitním přijímačem, bazénem, girlandami nově pěstěných muškátů v oknech a moderní zemědělskou technikou), ale i upravenou kopou venkov provoňující mrvy? Určitě jsi to již někdy viděl, dokonce fotil a doma ukazoval hostům. Nebylo na tom nic pobuřujícího. Tož, a o tom to je!

01. 06. 2005 (12:34) • Vladan: Re: Různé...
Františku, jak jsem již napsal, nic proti alternativním zdrojům, tudíž ani moderním větřákům, nemám. Ať jsou a ať jich je tolik, abychom vůbec nepotřebovali uhelné elektrárny. Tvrdím jen jednu věc - zvažujme dobře, kde je umístíme. Mi přijde nešťastné pouze to, že měly stát cca 80 m od původního mlýna, jak bylo uvedeno v článku. Nic víc mi fakt nevadí. Já osobně bych si vlastní vrtuli klidně postavil i na zahradě, kdyby mi na ni zbývalo peněz. Já na zahradě ale nemám nic, k čemu by se esteticky nehodila. A věř mi, mi se moderní vrtulky líbí...o)))

01. 06. 2005 (13:56) • Karel Pavlištík, Zlín: Re: Různé...
Alternativní energie je jistě potřebná. Budovat větrné elektrárny v místech,které jsou součástí duchovního dědictví země je trestuhodný nesmysl. Nelze se přece domnívat, že v celých Bílých Karpatech je pro stavbu větrných elektráren jediné místo u kuželovského větřáku, které našli naši prastaříčci bez inženýrského diplomu. Proboha i naši technokraté by měli o takových věcech něco vědět, aby nás všechny nepovažovali za kulturní tupce, kteří v Evropě nemají co dělat.

Karel Pavlištík
vedoucí muzea
Zlín

01. 06. 2005 (13:59) • Jan Letocha, Brno: Re: Různé...
V krajské radě jsme ty nové větřáky už projednávali několikrát, a stanovisko z pohledu vlivu na životní prostředí je záporné! Jihomoravský kraj to nepřipustí!

Jan Letocha
radní Jihomoravského kraje
Brno

01. 06. 2005 (15:39) • Synek František: Re: Různé...
Jsem potěšen ba až překvapen, kde všude sahá zájem (napříč kraji od Brna do Zlína) zabývat se zmíněným záměrem samosprávných představitelů horňáckých obcí. Jsem také překvapen arogancí stanovisek „vyslaných“ na tyto stránky ze zmíněných měst. Jak rozdílné, strohé a úřednické vyjádření (bez vysvětlení a zdůvodnění), na rozdíl od vstřícného, klidného a vysvětlujícího stanoviska J. Pšurného. I to dává obraz, jak lze otázky a problémy „řešit“. Raději už nebudu na toto téma (po vašem výstřelu,) pánové, diskutovat...!

02. 06. 2005 (08:14) • Ivan Straka, Praha: Re: Různé...
Podle mého názoru a toho, co o větrných elektrárnách vím, jsou to sice zdálky elegantní klidné větrníky, ale z blízka rušivá monstra, hlavně když je jich víc. 19 věží se hodí někam do oblasti poničených těžbou, kde už beztak nikdo není. To pokud jde o estetickou část problému. Druhou je efektivita získávání elektrické energie tímto způsobem. Tady je to jasné: je drahá, musí se dotovat, a pak mi teda není jasné, proč se má takto nesmyslně vyrábět.
Suma sumárum jsem proti takovému soužití a zaneřáďování krajiny, ve srovnání s tím jsou proklínané dálnični tahy, proti nimž pořád někdo remcá, příkladem technické elegance a nepopiratelného přínosu.

Ivan Straka
vydavatel internetového magazínu Gentleman
Praha

02. 06. 2005 (08:16) • Jura Petrů, Kyjov: Re: Různé...
Je to těžká věc. Větrné elektrárny jsou snad tím nejlepším možným řešením získání energie z přírody v našich podmínkách. To asi víme všichni. Že se to má stavět na Horňácku je otázka. Taky mám rád Horňácko takové jaké je a asi bych protestoval, kdyby se to mělo stavět za naším barákem, ale připomenu-li si pohled na některé takové větrné elektrárny v Rakousku či jinde, převládá ve mě spíše obdiv, že se něco takového vůbec v dnešní době staví. Nejsu jasnovidec, ale je docela možné, že se Horňáci v budoucnu budou ještě s těmi novodobými větřáky pyšnit. Přál bych si to i pro klid své duše.

Jura Petrů, cimbalista, Kyjov

02. 06. 2005 (09:45) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Tak pane Straka a je to tady, příklad elegance a přínosu, rozvoje a prosperity, jediná možnost zachování ekonomické stability, ekologické rovnovahý a v koruně stromu spousta pracovních míst pro místní občany - cože?, že nevíte o čem mluvím? No, jasně že o dálnicích. A větrné elektrárny - ty paskvily moderní techniky? Škoda že těch paskvilů není víc, co je ovšem proti tomu elegance atomové elektrárny, ta ovšem drahá není a dotovat se nemusí:-)))))) V 21.století má urbanizace dosáhnout 50% všech obyvatelných území na planetě, do druhých 50% narveme jaderný odpad, faunu a floru, převezeme tam zalcené skládky odpadků,atd?.......asi se budeme stále více setkávat s tím, že za našima humnama stoli lipka zelena, ale třeba taky větrná elektrárna, pokud chceme žít v standardu a v souladu s přírodou ( nebo budeme méně svítit, koukat se na televizi, méně jezdit auty? ). Byť jsem zastáncem zachovávání krajinného rázu v tomto ohledu nemám problém. Vše co se dá demontovat a recyklovat je mi vždy daleko sympatičtější. A krajina - jak dopadne na váze s čistou vodou a vzduchem?

03. 06. 2005 (10:02) • Jiří Krytinář, Praha: Re: Různé...
Řekni te tam u nás na Moravě, že jsou nějací potroublí ti Pražáci, kazit naši Moravu nějakým nesmyslem, jenom proto, že si chce někdo nahrabat! Ta naše Moravská zem by nám to neodpustila!

Jiří Krytinář, herec, Praha

06. 06. 2005 (08:56) • Aleš Jílek: Re: Různé...
Pane Krytinář a co nám ta naše Morava má odpustit, když ne větrné elektrárny? Ty shluky megamarketů, hypermarketů, supermárketu a montážních hal na zelených loukách?....Nové dálnice?....Ty černé skládky?....Těžbu uhlí v Beskydech?....Likvidaci krasových útvarů pro lomy vápence?....Zdevastovanou architekturu?....Nezájem o věci veřejné?....Olejové laguny?....McDonaldizaci obyvatelstva?....Kolektivizaci zemědělství?....Motorkáře v národních parcích či chráněných oblastech?.....a to taky přece jenom proto, že si přitroublí pražáci chtějí nahrabat,ne?....No, nevím ale souhlasím s logickým úsudkem pana cimbalisty Jury Petrů z Kyjova.

06. 06. 2005 (18:03) • Mirek Potyka, Uherské Hradiště: Re: Různé...
Horňácko je sice dost velké, ale malé na to, aby se tam stavěla
monstra větrných elektráren, zejména ne v blízkosti kuželovského větřáku. Taky by to mohlo dopadnout jak v Buchlovicích, kde podobná věc strašila a kazila výhled na Buchlov a Barborku, aniž by vyprodukovala tolik elektřiny, jako když třeš ebonitovou (nebo jakou) tyč liščím ohonem...

Mirek Potyka,
pracovník kultury,
Uherské Hradiště

12. 07. 2005 (09:10) • Vlastík- www.solan.cz: Re: Různé...
Kouknul jsem se na web www.solan.cz .
Moc pěkné. Jen jsem marně hledal obrázek a zvuk houslí (kromě dud, basy ad.). Přece mají primáše ne ? ":ox))) A možná bych rád poznal i primáše a členy muziky. P.S. Čekám i na nabídku nového CD.

16. 07. 2005 (08:02) • Ilona Hornyáková: Re: Různé...
Vážení čtenáři,
hledám cokoli, co mne dovede k minulosti mých rodičů a příbuzných (neteř ak. malíře Vladimíra Hornyáka z Přerova). Jeden ze známých mého strýce se jmenoval Jiří Pavlíček a pracoval někdy kolem roku 67 v Českém souboru písní a tanců , jinak předtím pracoval jako operní pěvec a měl angažmá i někde v Německu‎, jeden čas bydlel i v Praze někde na Janáčkově nábřeží. Prosím kohokoli, kdo něco ví o rodině Hornyákových z Přerova, napište.(jedná se o pamětníky do r. 1971- kdy zemřel strýci babička,můj otec o rok předtím. Děkuji

29. 07. 2005 (10:20) • Eda: Re: Různé...
To máme pařáčky. Nezávidím nikomu, kdo musí vystupovat v kroji. To je hazardování s vlastním zdravím...o)))

29. 07. 2005 (13:19) • Zbyněk: Re: Různé...
Reaguji na příspěvek EDY
Vystupovali jsme letos v sobotu na Strážnických slavnostech ve skanzenu s Hanáckou svatbou. Odpolední vystoupení v krojích na otevřeném prostranství vinohradnických búd, kdy se teplota ve stínu šplhala ke 30 stupňům, byla mnohem snesitelnější, než dopolední zkouška, při které jsme byli oblečeni jen v tričku a kraťasech.
Kroj, myslím kompletní, se všemi doplňky, zajišťuje totiž v teplotní komfort - v horku chlad a v zimně teplo. Naši předkové nebyli žádní hlupáci a dovedli se chránit před vlivy počasí mnohem lépe než my dnes.
Ale to by byl spíš námět na článek o funkci a praktičnosti lidového oděvu.

18. 08. 2005 (20:42) • Vili: Re: Různé...
To jsem si oddechl

Je fajn, že FolklorWeb zase funguje. Bylo tristní, když se na něj nedalo pár dní dostat.

24. 08. 2005 (14:47) • FolklorWeb: Re: Různé...
Právě se k nám dostala zpráva, že pohřeb Luboše Svatoše bude v pondělí 29.8. v 15.00 hodin v Mařaticích v kapli u hřbitova.

13. 09. 2005 (09:09) • Redakce FolklorWebu: Re: Různé...
Milí návštěvníci FolklorWebu,

od dnešního dne jsme pro vás připravili novinku - obrazové pozvánky na vaše nejrůznější akce. Budete-li mít jakoukoliv pozvánku na akci, zašlete nám ji a my ji vyvěsíme na titulní stranu našich stránek (vpravo nahoře). Pozvánka musí být ve formátu .jpg (obrázku), nikoliv ve Wordu či jiném textovém souboru. Protože v tuto chvíli nemáme žádnou aktuální pozvánku, tak pro vaši představu zavěšujeme alespoň pozvánku již prošlou.

Budeme rádi, když naši novou službu budete využívat v hojné míře. Pro úplnost - pozvánky posílejte na adresu: redakce@folklorweb.cz

Zdraví vás vaše redakce.


16. 09. 2005 (13:18) • Honza L.: Re: Různé...
Prosím vás,nemá někdo recept na valašský frgál?

20. 09. 2005 (08:19) • Lukáš: Re: Různé...
RECEPT NA FRGÁL MÁTE NAPŘÍKLAD ZDE.

http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=JPCQRQGPH&id_kategorie=JNLQCOO5

25. 11. 2005 (11:50) • webmaster FolklorWeb.cz: Roboti záškodníci
Vážení čtenáři serveru FolklorWeb.cz,

s nelibostí (a zároveň rychlou obrannou aktivitou) sledujeme přibývání nesmyslných příspěvků v sekci Forum. Mají je na svědomí automaty - roboti, kteří - podobně jako rozesíláním zbytečných SPAM emailů, obtěžují nově také na webech.

Důsledkem toho jsou bohužel poškozené databázové struktury a smazané příspěvky vaše.

Omlouvám se vám proto za ztrátu diskuzí za poslední dva měsíce, již vyvíjíme systém, kterým bychom se mohli bránit, ale zároveň vás ani nadále nechceme nutit k registraci jménem a heslem. Nebo by vám to nevadilo?

Vyjádřete prosím svůj názor - obrana bude nutná, denně zálohovat a třídit příspěvky od plevele je nadlidské.

Díky za pochopení.

Honza Žůrek, webmaster FolklorWeb.cz

25. 11. 2005 (14:04) • Vili: Raději před roboty chraňte!
Vím, pane Žůrku, že robotí nesmyslné texty musí působit nepříjemnosti a spoustu nadbytečné práce. Zároveň mi je jasné, že registrace přispěvatelů nemusí být někomu (sice člověku od člověka různě intenzivně) příjemná, nebo ji bude cítit jako svazující. Ale pokud by to pomohlo a usnadnilo práci všem vám, kteří FolklorWebu obětujete čas i nadšení, pak si myslím, že by proti tomu nikdo z přispěvatelů nic neměl. Nakonec diskuse na Foru FolklorWebu se nikdy nezvrhla v nějaké neseriózní plcání, takže se nemá nikdo důvod za své jméno s kontaktem stydět. Držím palce, ať najdete co nejschůdnější a zároveň účinné řešení.

08. 02. 2006 (11:28) • redakce: Zemřel pan Kliment Navrátil
Smutná zpráva k nám do redakce dorazila z Rádia Proglas.

V neděli 5.února 2006 zemřel pan Kliment Navrátil - muzikant, tanečník, verbíč z Kyjova, jeden ze zakládajících členů CM Jury Petrů z Kyjova a dlouholetý porotce verbířské soutěže ve Strážnici. Pohřeb Klimenta Navrátila je v sobotu 11.2. ve 12hodin v kostele sv. Markéty v Praze Břevnově.

27. 02. 2006 (07:34) • Helena: "...do kóta"
Všechny Vás moc zdravím a kdyby se mezi Vámi našel někdo, kdo by mohl popsat zvyk nošení novopečené mamince "do kouta", byla bych moc potěšena - co všechno se dříve nosilo a v čem, mám jen matný dojem, že existuje hrnec koutňák, zřejmě na polévku....díky

12. 03. 2006 (22:45) • Vladan: Fašank
Jak je vidět, fašanky se vydařily. A protože někteří stálí dopisovatelé nám poslali i pár fotek, tak ty nejvydařenější jsme zařadili do sekce pohlednice. Tímto nabádáme všechny, kteří taky mají zajímavé fotky a chtěli by je na tomto webu zveřejnit, ať nám je pošlou na adresu: redakce@folklorweb.cz .

Vladan
PS: Zbyňku, je vidět, že jsis to patřičně užíval. A co na to tvoje dieta?...o)))
PS

14. 03. 2006 (17:11) • Vladan: Zelí
Zbyňku, a to zelí na talířku bylo již natrávené tvými žaludečními šťávami,nebo jsi se teprve chystal jej pozřít?

02. 05. 2006 (20:21) • JUDr. Ivan Přikryl: Věnujte 10 minut
Vážení příznivci folkloru,

Vláda České republiky deklarovala svůj zájem na zlepšování právního prostředí, protože si uvědomuje důležitost kvality právních předpisů pro další rozvoj České republiky. Zlepšení právního prostředí se projeví, jak napovídají zahraniční zkušenosti, úsporami ve veřejném i soukromém sektoru, a ve svém důsledku i posílením výkonnosti hospodářství, nárůstem pracovních příležitostí a zlepšením fungování hospodářské soutěže.
Pokud se domníváte, že Vám existující zákon nebo vyhláška způsobuje nadměrné administrativní potíže, nutí Vás vynakládat více prostředků než by bylo nutné, text předpisu je nejasný, komplikovaný, úprava je duplicitní nebo rozporná, řešení je třeba hledat v několika předpisech současně apod., neváhejte, a napište nám svůj názor do připraveného dotazníku.
Váš názor je pro nás důležitý. Na základě Vašich podnětů dojde k přehodnocení zákonů a vyhlášek, které označíte za problematické. Cílem iniciativy, kterou jsme nazvali "Věnujte 10 minut pro zlepšení právního prostředí v ČR", je snížit zatížení občanů i podnikatelské sféry plynoucí z regulace a celkově zjednodušit a zlepšit právní prostředí v České republice. Více informací i dotazník najdete na stránkách Úřadu vlády: www.vlada.cz.

Děkujeme vám za spolupráci, za váš čas a podněty, které nám pošlete.

JUDr. Ivan Přikryl, v.r.
vedoucí Úřadu vlády ČR

02. 05. 2006 (21:52) • jan: tak to se povedlo...
komické: natrávené zelí a hned následující příspěvek znervóznělých socanů, kteří neví, co ještě slíbit, aby se zalíbili lidu... patří krásným způsobem k sobě. Oba jsou zbytečné, ani jeden z nich nepřinese nikomu nic, a navíc mnoho z nás znechutí a otráví doslova i obrazně. Nechápu jeho umístění na tomto fóru. Ruším všechny filtry, proxy a všechno povoluji: Již třikrát můj příspěvek neprošel. Chci, abych protentokrát prokádrován byl! Nikam jinam se stejně moje poznámka nehodí.

05. 05. 2006 (15:44) • Helena Bízová: Otakar Pokorný
Dobrý den,
před malou chvílí jsem dostala zprávu, že po dlouhé nemoci zemřel ve středu 3. května ve věku 79 let pan Otakar Pokorný (hudebník, upravovatel, konstruktér a výrobce hudebních nástrojů, spolupracovník BROLNu, zakladatel souborů Brněnští gajdoši a Gajdoši Brno atd).
Rozloučení s ním bude v pátek 12.května v 11 hodin v obřadní síni krematoria města Brna (JIhlavská 1).

Hezké dny přeje Helena Bízová

15. 05. 2006 (18:55) • Maryška: A ještě Vladanovi:
Byla jsem moc ráda, že jsme se potkali na té soutěži, píšu jen, že jsme se nerozloučili, tak že se loučím, vypadáš jako bezva chlap, snad se ještě někdy u muziky sejdem.
Maruška M.

22. 05. 2006 (20:45) • Michaela Vysoudilova: Škola lidových tanců
Dobry den,

nemate nejake informace o kursech lidovych (slovackych) tancu a pisni pro laiky???

Dekuji za odpoved.

14. 07. 2006 (14:18) • Tomáš Števuliák: Kondolence k úmrtí Jindřicha Hovorky
Dnes, 14.07.2006, jsme dostali smutnou zprávu o úmrtí vynikajícího muzikanta, výborného primáše a skvělého člověka, uměleckého vedoucího BROLNu, pana Jindřicha Hovorky. Všem příbuzným a nejbližším chceme vyjádřit hlubokou soustrast.
Slovácký mužský pěvecký sbor z Ratíškovic

11. 09. 2006 (19:58) • Šafik: Hodové zvyky na Brněnsku

Je mi 17 let,bydlím v Újezdě u Brna a trpím tím ,že se tu nic nedochovalo,jak mladí lidé na Brněnsku neví co to lidová kultura je.Hody jsou pro ně o chlastu a o ničem jiném!!!Letos jsem udělal u nás hody Kyjovské,naučil jsem 16 párů skočnou,verbuňk,vznikla chasa atd.,mělo to velký úspěch a já měl pocit,že dělám něco pro folklor,ale s postupem času mě čím dál víc mrzí,že nemůžem dělat hody újezdské,nemáme žádné dochované dokumenty,o krojích nemluvě!Postupem času se všechno zapláclo besedou a kyjovskými kroji,někde ani ta beseda není.Je to k pláči...

07. 11. 2006 (12:58) • Aleš S.: Notový zápis písně
Poradí mi někdo, kde na internetu seženu notový zápis písně Červené jablúčko (nebo jabléčko?)...?

Děkuji

28. 12. 2006 (09:17) • Mato: no no no
nic moc

02. 01. 2007 (14:43) • Pavla: tklacovský stav
Dobry den,
chteli bychom si doma postavit tkalcovsky stav takovy jaky je na obrazku v clanku "Tkalcovský stav - drive zdroj obzivy, nyni zabava". Nevite kde sehnat popis, planek z ktereho by bylo patrne z ceho vseho se stav skladal? Predem moc dekuji

09. 01. 2007 (13:55) • Market: Fasank
Chtela bych poprosit nekoho povolaneho, aby mi laskave sdelil, kdy je letos fasank? Podle mych vypoctu by to melo byt kocem unora, tzn. az nejak 27. 2.? Ale v kalendari jsem se docetla, ze ve Vracove dela pan Petrzela fasank o tyden driv, v Sardicich zas o tyden pozdeji, tak ted nevim. Diky za odpoved:-)

11. 01. 2007 (21:35) • Tonda Vrba: Umreu Jan Miroslav Krist
Smutná zpráva doletěua dnes z Brna, že umreu po dúhé a těžkéj nemoci velký foklorista Jan Miroslav Krist. Čest jeho památce!

16. 01. 2007 (23:15) • Tonda Vrba: Jurka Mička je nebožtíkem
Další rana nás zasáhua po čerstvém úmrtí J.M.Krista.Dneskaj(t.j.úterý)odešéu na věčnost Jurka Mička z Velkéj nad Veličkú. Skvělý tanečník sedláckéj aj starosvětskéj, organizační vedúcí súboru Veličky, skvělý zpěvák, sólista Horňáckéj cimbálovéj muziky Martina Hrbáča a do nedávna člen Horňáckého mužského sboru z Velkéj.
Nech je Ti Jurko naša horňácká zem lehká!

19. 01. 2007 (10:10) • Jiří Petrů: Zemřela Amalie Kristová
V pátek 19. ledna zemřela po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých 87 let paní Amálie Kristová, zpěvačka z Milotic u Kyjova. Lidové písně v jejím podání byly vždy kouzelné, zpívané s pokorou a s hlubokým prožitkem a jsou zaznamenány na zvukových nosičích i v hudebních archivech.
Poslední rozloučení s paní Amálií Kristovou se koná v neděli 21. ledna 2007 ve 14 hodin z chrámu Páně v Miloticích na místní hřbitov.

22. 01. 2007 (10:36) • Jiří Petrů: Slovácký rok v Kyjově
Programová rada Slováckého roku 2007 v Kyjově (9.-12.8.2007)vyzývá všechny zástupce folklorních skupin z Kyjovska, Ždánicka a přilehlých obcí ke schůzce s autory pořadů. Setkání se uskuteční ve středu 24.1.2007 v 18 hodin v estrádním sále DK v Kyjově - zde autoři pořadů představí své vize a budou přijímat nabídky účinkujících ke spolupráci. Kdyby se náhodou k někomu písemné pozvání nedostalo a vaše obec patří k tradičním účastníkům Slováckého roku v Kyjově, dostavte se (zástupci skupin)i bez písemného pozvání na schůzku. Od tohoto setkání mohou už autoři uzavírat výběr účinkujících a sestavovat programy. Proto je prosím vaše účast na tomto setkání velmi důležitá. Inormujte o tom prosím vaše vedoucí. Děkuji. Za programovou radu Jiří Petrů, tel: 777 841 344

23. 01. 2007 (20:48) • Tonda Vrba: Digináves bude aj s folklorem
Česká televize spustila novou internetovou stránku Digináves aneb Co nového u vás. Amatérští reportéři na nich od začátku ledna informují o místních událostech. V České republice je tento projekt občanské televize unikátní. Jednou měsíčně bude nejlepší reportáže vysílat jako magazín zpravodajská stanice ČT24. V reportážích se můžete mimo jiné setkat i s lidovou kulturou. Z deseti vybraných oblastí je zastoupen i mikroregion Horňácko a už nyní můžete nahlédnout na horňácký folklor na www.diginaves.cz

28. 01. 2007 (22:09) • Slávek Hrzal: Folklor 2/2007
V těchto dnech vychází druhé letošní číslo časopisu Folklor a dá se jednoznačně říci, že se jedná o číslo plesové. Nejen titulní fotografie, ale třeba i rozhovor s hejtmanem kraje Vysočina Milošem Vystrčilem či informace o programu X.reprezentačního Národního krojového plesu ve Žďáru nad Sázavou, navozují atmosféru blížícího se "startovního" podniku letošní folklorní sezony. S časopisem navštívíme obec Kobylí, která byla v celostátním měřítku vyhodnocena jako druhá mezi místy, kde trvale věnují významnou pozornost udržování tradic lidové kultury. Čtenáře určitě zaujme reportáž z Danzingerovy výrobny modrotisku v Olešnici či návštěva jubilujícího souboru Rusavjan z Rusavy. Vzpomínku věnujeme i významné osobnosti našeho folklorního hnutí J.M. Kristovi, který nás náhle navždy opustil. Informační servis je věnován aktuálním televizním i rozhlasovým pořadům s tematikou lidové kultury, stejně jako únorovým akcím Folklorního sdružení České republiky.

Náhled obálky najdete na adrese: http://www.folklorweb.cz/clanky/pic/folklor02.jpg

07. 02. 2007 (21:55) • jarek: Musi se registrovat?
Udajne se tu musi registrovat. Omlouvamse testuju prispevek

13. 02. 2007 (22:39) • Honza Žůrek: Úprava sekce Forum
Pěkný den,

roboti nás opět donutili pokročit dál a tak prosím v případě vkládání příspěvku do sekce Forum stiskněte o jedno tlačítko navíc - jedná se o cifru (tedy např. 4), kterou vám textem určíme u políčka k tomu určeného. Věřím, že jeden znak navíc vás neodradí od komunikace v našich diskuzích a zároveň že tak alespoň na chvíli zase odrazíme útoky všivých spam-robotů.

Druhou jemnou úpravou je skladba hlavních témat, ale to nakonec poznáte sami. Jen bych rád upozornil, že samostatně nyní existuje téma Kroje (prodám / koupím).

Tak vzhůru do toho.

P. S. Až dostanu od některého ze svých masochistických kamarádů druhé číslo časopisu Folklor, jehož obálku jsem teď omylem na našem FolklorWebu zahlédl, asi se opět nezdržím komentáře. Ale toho vlastně Forum máme, viďte Vili? ;-)

15. 02. 2007 (17:40) • jura:
v sekci články nelze již delší dobu otevřít článek Zemřel horňácký Jan Miklošek z 20.10.2006. Jde o nějakou chybu nebo byl přístup zablokován?

26. 02. 2007 (10:46) • Slávek Hrzal: Folklor č.3/2007
Třetí číslo letošního časopisu Folklor (vychází 28. února) je tak trochu ve znamení plesové sezony a masopustu. Čtenáři si mohou přečíst reportáže z jubilejního desátého Národního krojového plesu ve Žďáru nad Sázavou, jednasedmdesátého pražského Pošumavského věnečku a prvního Bálu valašských souborů v Bystřici pod Hostýnem. Objektiv fotoaparátu zachytil masopustní veselí ve Velké Bystřici na Olomoucku. Otázky v pravidelném rozhovoru směřovaly tentokráte na dramaturgyni České televize Ostrava Martu Svozilovou. Navštívili jsme také obec Lubná v Pardubickém kraji, která skončila na třetí příčce mezi místy, kde je tradičně věnována významná pozornost rozvoji tradic a folkloru. O svém vztahu k lidové kultuře, zejména hudbě, hovoří spisovatel a publicista Arnošt Tabášek. V aktualitách se čtenáři mohou seznámit s jednáními, která vedení Folklorního sdružení ČR vedlo v nedávných dnech se zástupci zahraničních delegací, organizací nového běhu Školy folklorních tradic i březnovým kalendářem folklorních akcí.
(Oldřich Koudelka, šéfredaktor).
Obálka časopisu ZDE

31. 05. 2007 (07:56) • Monika Škanderová: Odešla Věrka Šimková
Vážení a milí,
máme pro Vás velmi smutnou zprávu. Dne 30.5.2007 odešla do folklorního nebe po dlouhé a těžké nemoci naše milovaná Věrka Šimková, sběratelka lidového umění, choreografka, zakladatelka a dlouholetá umělecká vedoucí Souboru lidových písní a tanců Ostravica, jedna z velkých osobností našeho regionu. Dožila se krásných 73 let.

Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 4.6.2007 v 15:00 hod. v Evangelickém kostele ve Frýdku.

31. 05. 2007 (16:21) • Aleš Jílek: Smutná zpráva nejen pro lašskou folklorní obec.
Dne 30.května 2007 zemřela jedna z velkých osobností našeho kraje Věra Šimková. Byla sběratelkou lidového umění, choreografkou, zakladatelkou a dlouholetou uměleckou vedoucí Souboru lidových písní a tanců Ostravica. Do folklorního nebe odešla po dlouhé a těžké nemoci. Dožila se krásných 73 let.

08. 10. 2007 (21:14) • Ludmila: Panenky v lidovych krojich
Prosim o pomoc pri identifikaci mista. Koupila jsem krojovany par panenek, na krabici je napsano "Olsavsky par".
O ktery region se jedna?
Existuje nejaka literatura k panenkam v lidovych krojich? Dekuji predem za odpovedi.

11. 10. 2007 (19:07) • Lukáš pítr: poradí te mi ?
Je mi 17 let a zajímám se o národopis a potřebuju najít kontakty na lidi ze stejním zájmem kteří by mi potradili jak vypadá kroj z veřovic.odpovědi pište na e-mail:l.pitr@seznam.cz mnohokrát děkuju

22. 10. 2007 (21:07) • stewo: folklór a právo
ahoj, som student práva ktorý si vybral ako tému diplomovej práce ochranu tradičných zanlostí a folklóru..ak by bol niekto ochotny mi poslat mailom nejake materíaly alebo info o zákonnej úprave tejto problematiky v ČR bol by osm mu vdačný....takze diky...

29. 11. 2007 (18:50) • Tonda Vrba z Horńácka: změna začátku
Upozorňuji případné návštěvníky šestého vánočního zpívání ve Velké nad Veličkou s názvem Došli sme k vám..., že datum konání zůstává na 15.12, ale začátek se posunuje o hodinu dříve, na 16.00 hodinu. V kalendáři na FolklorWebu byl avizován začátek v pozvánce na 17.00 hodinu. Děkuju za pochopení. Tonda Vrba,hlavní pořadatel

16. 01. 2008 (20:34) • Antonín: Pozvánka obrazem
Dobrý den,
chci se zeptat co musím udělat pro to, aby byla na Vašem webu umístěna pozvánka obrazem.
Nějak to nikde nemůžu vyčíst.

Děkuji za odpověď Antonín

24. 01. 2008 (12:56) • Vladan Jílek: Konkurz na ředitele souboru
Konkurz na ředitele VFS Jánošík, Zvolen:

Pro informace jděte na adresu:

http://www.profesia.sk/praca/ponuky-prace/offer_details.php3?offer_id=501854&%3Bform=2

30. 01. 2008 (01:05) • Hana Macháčková: Kontakt na Charvatčanku
Prosím o telefonní kontakt na kapelníka dechové muziky Charvatčanka, pokud je to možné.

Děkuji.

Hana Macháčková

16. 02. 2008 (18:53) • Alice Prokopová: kopaničářské výšivky
prosím poraďte, sháním informace o kopaničářském kroji, mužském a ženském, ovýšivkách na nich použitých, technika apod. Budu vděčná za jakýkoliv odkaz nebo radu. Děkuji

29. 02. 2008 (18:23) • Antonín Vrba: Novinky z Horňácka
Nové (i starší) CD,DVD knihy s foklorní tematikou z Horňácka si můžete objednat na adrese vrbatv@seznam.cz, Agentura AV,Dubník 822, 696 74 Velká nad Veličkou

28. 04. 2008 (22:32) • Božena: Valná hromada FoS
0 víkendu byla v Praze valná hromada FoS. Ne všechno je tak růžové, jak se uvádí ve zprávě, která vyšla na webu sdružení. Náš názor jsme uvedli v dopise rozeslaném před hromadou dalším členským souborům:

Vážené kolegyně a kolegové,
obdrželi jsme pozvánku na X. řádnou valnou hromadu FoS ČR, která se koná 26.4.2008 v Praze a které se hodláme jako řádný člen zúčastnit.

Po prozkoumání dostupných listinných materiálů, jsme získali tento obraz o činnosti FoS - podotýkáme, že za peníze nás všech:

-nadměrně veliký aparát této organizace /doslova spolkne 50% všech získaných finančních prostředků - nájemné, platy atd.- jejich neprůhledné použití/.

-domníváme se, že i ostatní činnost této organizace má značně zastřený charakter a zdá se, že není ku prospěchu folklorních souborů.

Toto a další záležitosti chceme na výše jmenované valné hromadě změnit!!

Jako např. změnu stanov, kterou chceme předložit, z níž vyjímáme: zmenšení výboru FoS, průhledné hospodaření a jiné. Toto chceme v písemné podobě předložit 26.4.2008 v Praze.

Chcete-li být informováni o našich návrzích a i situaci změnit, žádáme, prosíme, zúčastněte se této valné hromady.
Nemůžete-li toto učinit a chcete-li konat ku prospěchu všech, pak můžete ve smyslu platných stanov pověřit nás plnou mocí, abychom se pokusili s celou pro nás všechny důležitou záležitostí něco učinit!

Chceme-li změnu, musíme konat a rychle!!!

30. 04. 2008 (07:06) • Tomáš:
Vážení,naprosto sdílím Váš názor.Mám k němu však ještě jednu poznámku:To co jste mohli udělat už jste bohužel nestihli a zase budeta další 2 roky čekat.A co to vlastě je? Zvolení nového předsedy FoS ČR.Pan Pšenica sice udělal dost dobrého,ale už dávno dozrála doba na jeho výměnu.To jste však opět na VH neudělali.On a jeho valašská klika dál budou řídit tuto organizaci,která někdy dost připomíná praktiky bývalé SSM.(není divu vždyť odsud pan Pšenica vzešel)
No možná na příští VH.

04. 05. 2008 (09:46) • Tonda Vrba: PŘÍSPĚVKY?
Proč tohoto času FoklorWeeb prežívá a nedává staré nebo čerstvé príspěvky, keré sa mu "někde" hromaďá. Proto takéj delší dobu nic z Horňácka a vůbec Slovácka neposílám!!! Nic ve zlém, ale už je to treba rozrýpnút:-))

02. 07. 2008 (22:13) • Jan: PRIMÁŠ
Mladá cimbálolová muzika z Hanáckého slovácka hledá primáše v rozsahu BRNO, Břeclav, Hodonín. Požadavky:Alespon minimální zkušenosti s vedením muziky. Dobrá znalost nástroje,nejlépe konzervatorista(není podminkou)a příjemné vystupování. Nabízíme mladý a sehraný kolektiv a finanční ohodnocení. info na mail juniorspyce@seznam.cz

10. 07. 2008 (12:24) • Tom: Zachraňte Ondráš
http://forum-tw.ic.cz/index.php?s=28f453621fd2e194f1c70bb313436d61&showforum=14

26. 07. 2008 (13:01) • Jana: holka jako přespolní
Dobrý den, já jsem se vás chtěla zeptat - nenašla jsem nikde odpověď - jestli může jít holka jako přespolní v kroji.... Mám kyjovský - jen se tady nosí věnečky - chtěla jsem to změnit a vzít si jen čepec a k tomu nemám čižmy, tak jestli bych mohla... Prosím o rychlou odpověď... Děkuji

28. 07. 2008 (05:32) • Tonda Vrba: diskutujte...
...radši o tom, proč tento web nedává naše příspěvky jako tomu bylo v době minulé!Díky

28. 07. 2008 (19:42) • Jana: turecký šátek
Prosím vás, koupila jsem si turecký šátek a nemůžu najít žádný návod na jeho poskládání nevíte někdo prosím o nějakém? Nebo o někom, kdo to umí poskládat?? Díky moc za jakoukoliv radu

31. 08. 2008 (16:31) • Tomáš: Platby choreografům
Zdravím všechny.Ví tady prosím Vás někdo,kolik se platí choreografům za vytvoření a nacvičení nového čísla pro soubor?Existuje na toto nějaký "cenník"?Chtěl jsem zaplatit souboru nové číslo a choreograf si předběžně řekl o 1000,-Kč za minutu tance na jevišti.

06. 09. 2008 (23:04) • duranova janka: pomoc
Dobrý bden, ví nám nekdo poradit jak zviditelnit detský folk. s. ,který má vlastní muzyky i heligonkare a také taneční choreografie. Deti jsou také vítezí rúznych souteží,Dekujem.

07. 09. 2008 (21:53) • Tonda Vrba z Horńácka: kam
možu posílat príspěvky, když je tady nya tomto webu nezverejňuje!!! Do Turecka?!!

10. 09. 2008 (11:05) • Petra: Tanecné skoly alebo krúzky v Prahe
Hojky, hladám tanecnú skolu alebo krúzok v Prahe...vedel by mi dakto pomoct?

23. 09. 2008 (10:36) • Marta: Ples
Kdo to ví ať poví proč je Národní krojový ples v roce 2009 v Praze ?

07. 01. 2009 (08:40) • Aleš Jílek: Copak se děje???
Hezký den,
tak mi už někdo řekněte, kde je zakopaný pes, že to tady je v poslední době, jak dyž zdechne pes????.....nejsou aktuální témata,články....nebo jen není čas a chuť???
Díky milé redakci za odpověď:-))))
Tož tak

15. 01. 2009 (06:22) • Tonda Vrba: Vstupenky na Horňácký ples
Kdo máte ještě zájem o poslední vstupenky (5 ks) na Horňácký ples do Brna (24.ledna) tak se můžete se mnou dneska (15.ledna) odpoledne setkat v Brně, kde vám je i předám. Volejte prosím na mobil 608 813 592. Díky

15. 01. 2009 (11:26) • Antonín Vejvančický: Prosba
Zdravím na folklorwebu. Snažím se vypracovat základní informaci o tradiční moravské hudbě pro anglickou wikipedii a nesmírně by mi pomohla vaše mapka jednotlivých regionů... Nemohl bych ji tam s vaším laskavým svolením uploadnout? Článek mám rozpracován zatím v poměrně hrubé podobě zde: http://en.wikipedia.org/wiki/User:Vejvančický/Sandbox - jako zdroje využívám především vynikající a přehledné informace pana Plocka. Děkuji vám za odpověď buď zde, nebo na mém e-mailu, nebo na mé talk page na wikipedii. Mějte se hezky. Toncek Vejvančický

15. 01. 2009 (21:37) • Vladan Jílek: Mapa regionů
Pane Vejvančický,
pokud nebude mít nic proti Jirka Plocek a Zbyněk Žůrek, tak si ji tam klidně dejte. Já s tím problém nemám, naopak, budu jen rád, že ta mapka k něčemu je a třeba i někomu pomůže. Ostatně s tím jsme do tohoto projektu šli. O tom, že uvedete zdroj nepochybuji, to patří k základům slušnosti, a ta vám nechybí, jak je vidět.

Hodně zdaru v práci...


TO: Kamil Valenta
Vždy mě fascinovalo, fascinuje a asi fascinovat nepřestane, jak někteří v klidu a pohodě hovoří a rozhodují za druhé...

21. 01. 2009 (19:45) • Monika: Mizející lidové tradice
Dobrý den, na Váš web jsem narazila při hledání dalších informací k mé bakalářské práci. Studuji již třetím rokem cestovní ruch v Hradci Králové a minulý rok a letos mám státnice. Zpracovávám bakalářskou práci na téma Tradiční lidové zvyky na Moravě a jejich využití v cestovním ruchu - konkrétně na Slovácku. Abych byla upřímná, čerpám hlavně z knih.Zabývám se tam problematikou mizejících lidových tradic a konkrétně poté jak zabránit v budoucnu i vymizení lid.tradic např. na tom Slovácku. Zajímaly by mě i Vaše názory na toto téma.

11. 03. 2009 (08:39) • Kateřina Homolová: prosba o radu jak uvázat turečák
vážení, jsem z Prahy a mám komlpetní kyjovský kroj, ale neumím si uvázat šátek turečák nevíte kde bych získala návod? Pokoušela jsem se ho uvázat podle fotky ale nepovedlo se. díky za radu K. Homolová

20. 04. 2009 (12:34) • Zdenka: Škobení kroje
Dobrý den,prosím vás..neví někdo recept na dobrý škrob na pánskou krojovou košili??? Děkuju!!!

04. 05. 2009 (13:25) • folklorista :): soubor Velen
Ahoj, podívejte se na naše nové stránky :)
www.velen-boskovice.cz

11. 06. 2009 (19:39) • camo: Hľadám
Hľadám nejaký návod na výrobu fujary z novoduru ak to niekoho neurazí a ak je to možné. V inej diskusii som našiel odkaz na worksop, ale ten som nenašiel. Ďakujem.

27. 07. 2009 (18:55) • Milena: Prozba
Už jsem v koncích a už nevím kde se ptát a kde poprosit o text staré, lidové, svatební písně z moravskoslováckého pomezí.Doufám že mě tady neodmítnete a nebo aspoň poradíte.Melodii té písně znám tak že mi jde jen o jijí celé znění.Tady uvádím její 4 sloky které znám: 1). Pozry sa Haničko na trenčansku vežu už tvoju slobodu do ručníčka vjažu. 2).Pomalu ma veďte hore tou dědinou něch sa odoberjem od svojich frajírou. 3).Z bohom ostávajtě mamičkyné prahy čo je šlapávaly moje bosé nohy. 4).Z bohom ostávajtě mamičkyné klučky čo je obljaplaly mojé bjelé ručky....... Prosím toho kdo zná celý text této nádherné lidovky at mi jej odešle na můj uvedený email.Předem moc,moc,moc dekuji vaše Milena...

24. 10. 2009 (16:45) • Jurka: Ztracené housle
Dne 19. 10. 2009 mi byly v Brně v nočním rozvozu č. 93 vyjíždějícím ve 4:00 od hlavního nádraží směr Komín odcizeny starší housle po generální opravě.
Více na

http://www.stooorage.com/show/223/307061_housle_pdf.jpg

Všem za veškeré info děkuji! Jurka M.

09. 02. 2010 (21:50) • Tonda Vrba: Pomožte hlasováním DO KONCA ÚNORA
za tri koruny za SMS ve tvaru HLA PAMATKY na tel.číslo 90 00 77 03 na najlepší opravenú kulturní památku Jihomoravského kraje za rok 2009, kde podporíte skvostnú památku na Horňácku-evangelický toleranční kostel z roku 1782 v Javorníku!!!
Jménem starosty obce Jana Hozáka vám šeckým za nezištnú pomoc DĚKUJEME!!!

04. 09. 2010 (12:14) • Tonda Vrba: Video z nádherného vycházky u Velké nad Veličkou n
www.youtube.com
vyhledat:Prechod Súchovských republikánů

04. 09. 2010 (12:17) • Tonda Vrba: Video z nádherné akce najdete na:
www.youtube.com
vyhledat: Prechod Súchovských republikánů

30. 10. 2010 (08:51) • Martin: Nové folklorní videa naleznete na:
www.diginaves.cz portál České televize

18. 11. 2010 (10:29) • Monika Škanderová: Krojové kalhoty od červeného vína
Prosím o pomoc :-) ! Po koncertě k souborovým padesátinám se stávají různé věci a já potřebuji pomoct s vyčištěním vlněných chlapeckých kalhot ke kroji od červeného vína. Skvrna je velká a zaschlá. Poraďte co s tím. Prát se to nedá. Díky.

26. 11. 2010 (23:56) • Marek Zajíček: Informace o sboru
Vážený portále,
žádal jsem Vás cca před dvěma týdny o změnu kontaktních údajů Horňáckého mužského sboru z Velké nad Veličkou. Nedostal jsem žádnou odpověď ani údaje nebyly změněny. Jedná se o Vaši ignoraci nebo nefunkčnost Vašeho kontaktního formuláře?

Zdraví
Marek Zajíček

23. 01. 2011 (17:03) • Tonda Vrba: Smutná zpráva
Dnes v nedělu umreu v brněnskéj nemocnici u Sv.Anny "náš" Lubošek Holý. Dožiu sa osmdesátky. Ostane "nám" šeckým v srdcoch jako vynikající zpěvák,veterinár,kamarád. Česť jeho památce!!!

08. 02. 2011 (07:43) • Tonda Vrba: Dotaz
Na koho se mám obrátit, aby ťady byly zveřejňovány pozvánky na akce? Posílám je na redakční adresu a nevidím nic! Už je i po nich:-)
Včera jsem taky zaslal nějaký materiál z rozloučení s Lubošem Holým. Vím, že nejste zpravodajský web, což taky čekám, že tady někdo napíše, ale za pohotovost a vložení vám předem děkuji:-))

01. 03. 2011 (09:55) • Aleš Jílek: Ničitel lidové písně
Všechny zdravím,
tak jsem se včera v "dlouhé" eseji našeho pana Prezidenta dozvěděl, že Jiří Pavlica je ničitel lidové písně. Tomáš Halík jej v zápětí přiroval k fašizujícímu maloměšťákovi a přesto se dnes těší důvěře 65% občanů této země. Tak já koukám jak tele na nové vrata. Z kanceláře pak rychle dodali, že jde o osobní názor. Prostě stále platí, že osobní názor je jako díra do zadku, taky ji má každý.

07. 04. 2011 (06:48) • Roman Hofr: Hanácky pisničky
Začal jsem se věnovat hanáckým pisničkám s doprovodem moravských gajd (in G).Dělá někdo taky takovou muziku?

10. 04. 2011 (12:39) • Adéla Slámová: Různé
Já dělám takovou muziku ale nemám na to moc času.:-(((

19. 06. 2011 (11:54) • Jura: jede někdo do Heľpy?
Ahoj, nejede někdo autem na festival do Heľpy? S kámošem se tam chystáme, ale doprava je tam dost špatná, tak bychom se případně s někým rádi svezli. Brno, Uh.Hradiště. Díky

05. 11. 2011 (21:23) • Chorca: Výrobce šátků
Neporadil by někdo kontakt na nového výrobce
tureckých (vídeňských) šátků. Fa. Slezan (Frýdlant nad Ostravicí) výrobu ukončil...


19. 11. 2011 (10:14) • Peter Kopcik: Seniorske folklorne subory v Prahe
Mili folklorni priatelia,
pozdravujem Vas z vychodoslovenskeho mesta Presov.
Ja tancujem v presovskom seniorskom folklornom subore Karpatanin /www.karpatanin.sk/,no vyzera to dost pravdepodobne,ze na urcity cas pojdem robit do Prahy.
A tak Vas chcem velmi pekne poprosit,ci neviete nahodou v Prahe :

-o nejakom seniorskom folklornom subore-je mi jedno,ci slovenskom,ceskom alebo aj inej narodnosti,kde by som mohol dalej " tancovat a zit ".

Dik za pomoc a info
Prijemny den
Peter Kopcik /Kopec/
e-mail:kopec11@gmail.com

22. 12. 2011 (08:02) • Tonda Vrba:
Funguje tady správce? Posílám na redakci a žádná odpověď, reakce

04. 01. 2012 (20:43) • Tým Talent Awards: Pozvánka na soutěž!
V.ročník mezinárodní soutěže talentů TALENT AWARDS 2012 – taneční, hudební a umělecké soutěže, určené pro profesionály a pro amatéry je vyhlášen! Zveme všechny milovníky soutěží, tance, hudby, umění a zábavy. Prepozice, seznam oborů a přihlášky naleznete na www.talentawards.eu
Váš Tým Talent Awards

05. 01. 2012 (08:34) • Tonda Vrba: Všechno nejlepší
Všechno nejlepší a hodně pěkného folkloru v roce 2012 přeje za Folklorweb věrný dopisovatel Tonda Vrba

23. 01. 2012 (11:28) • AV:
Tady to zasj nefunguje? Myslím folklorweb

31. 08. 2012 (12:00) • Mája: DS Olšinka a FS Olšina na facebooku ;)
http://www.facebook.com/pages/DS-Ol%C5%A1inka-a-FS-Ol%C5%A1ina/110138479038584
Pro všechny, kdo mají rádi náš folklor ;) Dozvíte se zde spoustu novinek, můžete si prohlédnout naše fotky a videa z našich vystoupení a také, v brzké době, informace k našemu výročí..! ;)

04. 09. 2012 (13:22) • Milada: Denice, denica
Prosím o názor na výraz denice, denica.
Je to první hvězda (jitřenka) nebo slunce?
Nedokážeme se dohodnout.

01. 10. 2012 (11:54) • František Schulz: nové stránky
Slovácký krúžek Poštorná - Koňaré oznamuje, že má nové stránky:
www.konare.cz

02. 10. 2012 (14:13) • Marie: skočit do diskuze
Prosím Vás proč když chci reagovat na určitý příspěvek a dám "skočit do diskuze" octnu se kdesi v historii (např. nyní jsem chtěla reagovat na koupi slováckého kroje a jsem v roce 2003) a ne v příslušné diskuzi. Nešlo by to popravit?

05. 02. 2013 (14:23) • Bohumil Tonkovič:
Dobrý deň. Chcem sa spýtať či má niekto z Vás skúsenosti s agentúrou Škára (AYFA) z Brna. Ďakujem

22. 07. 2014 (22:15) • Honza: Kosáry
Ahoj,
prosím o pomoc! Nevíte jak lze vyčistit bílé kosáry? Budu rád za každou radu.

Děkuji ;-)

28. 07. 2014 (21:56) • Jirka: Poplatky OSA za lidové písně
Dobrý den,
pořádáme hody a nově po nás chce OSA peníze za zpívání lidových písní? Máte s tím nějaké zkušenosti?

31. 07. 2014 (11:36) • Karel O.:
OSA je banda zlodějů a na lidovou píseň neznámých autorů nemá nárok.Je to tak

09. 08. 2014 (10:34) • Libor: Kysucky cardas .....
Dobry den vsichni :) ... jsem uz bezradny a tak svuj dotaz smeruji sem .... Nevi nekdo, kde by se dal stahnout Kusucky cardas ? samozrejme jde jen o melodii i kdyz asi v podani ruznych souboru .... je to pro dceru zijici v USA, ktere by to udelalo velkou radost. Dekuji moc a omlouvam se, pokud dotaz nebyl relevantni :) /na Youtube jsem nemohl nic najit :(/

21. 08. 2014 (10:49) • Tonda Vrba: II.Velké setkání harmonikářů a heligonkářů ve Velk
-uskuteční se v sobotu 6. září od 16.00 hodin v Kulturním domě ve Velké nad Veličkou na Horňácku
-šeci ste srdečně zváni

17. 04. 2017 (23:09) • jan: prosba
Dobrý den,
osměluji se požádat o pomoc. Pro svého otce hledám text písně kterou zpíval starý muž s cimbálovou kapelou ve Strážnici. Bohužel nemohu zjistit její název, ale součástí textu má být - " po tej čtyřicítce přijde padesátka a ta otevřela mej staroby vrátka ". Můžete mi prosím někdo napovědět alespoň název nebo interpreta.
Děkuji

Číst vše Přidat názor


FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky