FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

11/08/2014 • Hořovická heligónka 2014
autor článku: Marcela Labská


Městské kulturní centrum Hořovice pořádá ve dnech 15. a 16. srpna 2014 již 37. setkání heligónkářů. Akce probíhá ve spolupráci s firmou Akordeon Servis Koutný, pod záštitou starosty města Hořovice pana Ondřeje Vaculíka a senátora pana Jiřího Oberfalzera.
 
 
Program:
 
Pátek 15. srpna 2014 od 19:00 hodin v klubu Labe

NEFORMÁLNÍ VEČER
Setkání hráčů, kde zazní heligónka i akordeon v různých hudebních žánrech.
 
 
Sobota 16. srpna 2014 od 10:00 hodin v areálu Společenského domu
 
TRADIČNÍ PŘEHLÍDKA HELIGÓNKÁŘŮ
se soutěží o cenu diváka
 
10:00  Zahájení přehlídky
12:00  Oficiální přivítání účastníků
 
V sobotním programu vystoupí hosté:
 
od 12:00 hodin  -  sál Společenského domu
KLADENSKÁ  HELIGÓNKA  Stanislava Waise
 
na závěr přehlídky  -  sál Společenského domu
LIBEREČTÍ HARMONIKÁŘI
 
Po celý den budou probíhat doprovodné akce firmy Akordeon Servis Koutný:
·       Výstava heligónek a akordeonů - jedinečná výstava nejen historických modelů starých akordeonů a heligónek, ale také nových, současných modelů.
·       Bezplatný servis a poradenství pro účinkující
 
Další informace na tel. číslech:
·      311 512 564 (MKC Hořovice)
·      311 512 915 (Společenský dům)
·      311 513 482 (Informační centrum)
a na www.mkc-horovice.cz
 
 
HISTORIE HOŘOVICKÉ HELIGONKY
 
Hudební přehlídky hráčů na diatonickou harmoniku (heligónku) se konají v Hořovicích od roku 1978 pod názvem „Setkání heligónkářů“, od roku 1995 pak „Hořovická heligónka“.
U zrodu této akce byla firma Bohemia Musico – Delicia, tehdy jediný a monopolní výrobce harmonik v Československu, a také Společenský klub, později Městské kulturní centrum Hořovice. Přehlídky probíhají tradičně ve Společenském domě, a to jak v hlavním sále, tak i v přilehlém letním areálu v měsíci srpnu. V posledních letech začíná setkání pro některé účastníky již v pátek, tzv. neformálním večerem.

Akce se zrodila ve 2. polovině 70. let, zprvu jako regionální přehlídka harmonikářů a heligónkářů. Postupně vešla do podvědomí kulturní veřejnosti a poslední dvacet let se jí zúčastňují opakovaně i hráči ze zahraničí (Německo, Rakousko, Holandsko, Slovensko).

Jmenovaná akce prošla několika vývojovými etapami. Nejprve se konala jako nesoutěžní přehlídka hráčů – amatérů. Postupně se jí zúčastňovali i absolventi hudebních škol a ojediněle i profesionálové. Přehlídka se stala soutěžní a soutěže byly vyhlašovány dokonce v několika kategoriích. V posledním období se pořadatelé vrátili k nesoutěžní přehlídce, kdy pouze obecenstvo hlasováním určí tzv. nejlepšího (nejpozoruhodnějšího) účastníka, který je odměňován věcnou cenou a diplomem.

Pravidelnou součástí přehlídky jsou i výstavy nových akordeonů a heligónek firmy Akordeon Servis Koutný (www.deliciaaccordions.com) část výroby a servis nástrojů po zaniklém hořovickém podniku ELPRO – DELICIA a.s. Hořovice (dříve Bohemia Musico – Delicia a.s.). Firma vlastní i ojedinělou sbírku historických akordeonů, kterou při této příležitosti pravidelně prezentuje.

Přehlídek se zúčastňují převážně amatérští hudebníci, v menší míře poloprofesionálové, zřídka pak profihráči, případně učitelé hudby. Do Hořovic se sjíždějí z celé naší vlasti a stejně jako v minulých letech nebudou jistě chybět ani hráči a posluchači ze zahraničí. O příjemné atmosféře přehlídky svědčí i to, že řada účastníků má na svém kontě deseti či vícenásobné vystoupení zde v Hořovicích. Hořovická heligónka neztrácí nic na svém espritu a oblíbenosti, o čemž svědčí téměř půl stovky přihlášených hráčů každý rok.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 26/06/2014

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS