FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

03/08/2014 • Třešničkou na dortu vydařených Horňáckých slavností byl parádní krojovaný průvod
autor článku: Antonín Vrba


Horňácké slavnosti zahajují tradičně výstavy výtvarníků, kteří mají vztah k tomuto regionu. Bzenecká rodačka, malířka Lenka Jurečková (vpravo) vystavovala svoje díla společně s fotografem Mirkem Potykou.
Žádná akce konaná na území naší republiky tak pečlivě neukazuje historii i současnost lidového autentického folkloru, jako tomu je na Horňáckých slavnostech. Ty se konají od roku 1957 v centru regionu. Posledních dvacet let se stěhují přes kopec do Kuželova, k památnému „větráku“, kde oblíbené slavnosti při muzicírování, zpěvu a tanci vrcholí. Vedle programů ve Velké v areálu na Horňáckém stadionu, na zahradě památného domu a válcovém mlýně, se na náměstí po čtyřech letech uskutečnil krojovaný průvod. V jeho čele kráčeli ve svátečních krojích starostové všech devíti obcí Horňácka. Za nimi šly pestrobarevně vyparáděné skupiny jednotlivých obcí všech věkových kategorií. Bylo zde mimo jiné vidět rozveselené svatebčany s hudeckými muzikami, hodaře, výskající legrúty, kosce či sáhary. V tropickém počasí nechyběly ani nazdobené žebřiňáky a kočáry tažené koňmi. Skvěle se uvedl při řeči i zpěvu v páteční pořadu Galánečky moje, nezáviďte sobě ředitel velické Kordárny Martin Prachař.
„Kroj a tradice jeho oblékání patří neodmyslitelně k životu našich lidí. Je to krása vytvořená rukama zdejších obyvatel, krajčírů, vyšívaček a ostatních řemeslníků. Generace předků nám zde v těchto krojích zachovaly jedinečné a významné dědictví,“ prohlásila Věra Častová, jedna z tria spoluautorek průvodu. „Tak velký počet, přes čtyři sta krojovaných, jsme opravdu nečekali. Zásluhu na tom mají především folklorní aktivisté a starostové ze všech obcí. Příjemným zjištěním bylo také, že v průvodě se ukázali lidé, kteří v krojích pravidelně nechodí,“ doplnila spokojeně další autorka průvodu Hana Procházková. Podle slov hlavního pořadatele slavnosti a starosty Velké nad Veličkou Jiřího Pšurného zavítalo na akci na deset tisíc návštěvníků, mezi nimi i osobnosti společenského života. „Přijel mezi nás také devadesátiletý herec Karel Hlušička. Splnil si přání, že ještě než umře, musí vidět na vlastní oči Horňácké slavnosti. K domovu odjížděl nad míru spokojen. Myslím, že díky kvalitě pořadů a hlavně počasí bez deště, byla se stejnými pocity většina návštěvníků,“ konstatoval Pšurný.Vyhlášený slovenský primáš Miro Dudík (třetí zleva) si muzicíroval s HCM Martina Hrbáče.

Páteční večer v areálu na Horňáckém stadionu uzavřel více jak tříhodinový maratón plný tance a zpěvu folkloristů ze všech devíti obcí regionu. Příjemným překvapením byl i pečlivě připravený blok účinkujících z Nové Lhoty.
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 03/08/2014

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS