FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

06/04/2014 • Velikonoce v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy
autor článku: Zdeněk Bobčík


Národní ústav lidové kultury Vás srdečně zve na celodenní program, který se uskuteční v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici pod názvem Velikonoce ve skanzenu. V neděli 13. dubna od 9 hodin ožije celý areál muzea zvyky, obyčeji a tradicemi, které se na Slovácku dodržovaly v postním a velikonočním období.

Nebude chybět vynášení Smrtky, přinášení létečka a velikonoční hrkání (klepání) v podání dětského folklorního souboru Dolinečka ze Starého Města. Velikonoční obchůzku předvedou členové souboru Vonica ze Zlína.

Během prohlídky skanzenu si budete moci vyzkoušet zdobení kraslic, pletení „žily“ (pomlázky), dětské hry z dob našich prarodičů, ochutnáte tradiční velikonoční pokrmy a z výkladu se dozvíte, jak lidé dříve prožívali postní období a přípravu na Velikonoce. Do dětské dílny přijaly pozvání tetičky a paní z Hluku, Vlčnova, Kunovic a Skoronic, které budou návštěvníky učit vyrábět ozdoby pro koně na jízdu králů.Kvalitu uzenářských výrobků jsme v minulých letech okusili při akci Fašank ve skanzenu. Jelikož měla Soutěž o nejlepší slovácký uzený bok mimořádný ohlas, stala se v tomto roce součástí velikonočního pořadu. O vítězi druhého ročníku soutěže budou opět rozhodovat sami návštěvníci během veřejné degustace. V objektu Těthalovy lisovny z Blatnice (E12)budou připraveny degustační vzorky a pro ten, který vás nejvíce osloví, můžete hlasovat. O vítězi pak rozhodne součet odevzdaných hlasů. Do soutěže darovali „bokovinu“ tito řezníci:
 
Řeznictví a uzenářství U Kusáků, Ostrožská Nová Ves
Řeznictví a uzenářství Schäckovi, Sudoměřice
Řeznictví – uzenářství Josef Lukáš, Veselí nad Moravou – Zarazice
Maso – uzeniny Markéta Nováková, Milotice
Řeznictví a uzenářství Karel Buček, Vracov
Řeznictví Morava-Hodonín, Hodonín
Řeznictví Karel Kusák, Bzenec
Maspro, s.r.o., Hodonín
Inpost, s.r.o., Uherské Hradiště
Makovec, a.s. – maso, uzeniny, Prostějov / Strážnice
Masna Elva – Josef Valčík, Slavičín
Řeznictví a uzenářství Jan Kružica, Velká nad VeličkouTradiční velikonoční jarmark nabídne nejrozmanitější zboží přes keramiku, drobné upomínkové předměty, košíky, dřevěné hračky, ručně vyráběná mýdla, koláče, sýry, medovinu a další pochutiny.
 
Věříme, že se Vás návštěva strážnického skanzenu inspiruje a příjemně naladí na velikonoční svátky. Těšíme se na Vaši návštěvu!Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 04/04/2014

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS