FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

05/12/2013 • Vypravěčům ve Velké sfukovali k ukončení jejich vystoupení svíčky
autor článku: Antonín Vrba


Po trojicích uváděl skvělý moderátor Jiří Miškeřík (uprostřed) vypravěče.
Každý rok připravují organizátoři v centru Horňácka na setkání lidových vypravěčů při programu s názvem Humor – korení života nějaké recesní překvapení. Při letošním pátém ročníku se dočkala ve scénáři jedenáctka účinkujících na pódiu velického kulturního domu opravdu přímo originálního.

„K tradici akce patří i maratonská minutáž pořadu. I když se ji snažíme o vystupujících jedinců viditelně srazit dole, aby dlouho neřečnili, nedaří se nám to. Vloni jsme měli papírové hodiny, kdy jsme jim přímo na jeviště ukazovali, že jejich čas vystoupení uplynul. Je pravda, že se nám moderátorům občas stalo, že jsme opomenuli rukou posunout hodinové ručičky. Proto jsme se snažili vymyslet něco lepšího. Na okraji pódia jsme každému vypravěči rozsvítili svíčku a upozornili je jasně, že až vyprší jejich vystupující čas, tak jim dáme znamení sfouknutím svíce. Navíc přitom hořící svíčka měla ještě další dva symboly. Nedávno byly dušičky a pořad patří i vzpomínce na kuželovského krále lidového humoru Vaška Mlýnka. Na druhý den po pořadu jsme si zase připomínali 17. listopad 1989“ vysvětlil svíčkový záměr hlavní pořadatel Antonín Vrba. 


Milotický Karel Kopřiva tentokrát vystoupil bez své dlouholeté vypravěčské partnerky Růženky Dobešové.
K samotnému průběhu akce, která klade důraz vedle humorného podání účinkujícího i na správnou výslovnost v nářečí z regionu odkud pochází, se vyjádřila jediná vystupující žena, Viera Gašincová ze Slovenska. Ta zavítala do centra Horňácka ze známé folklorní obce Ochodnice, z oblasti Kysúc. „Vyprávění jinak vyzní, když se hovoří v nářečí. U nás na Slovensku, máme podobnou akci „rozpravačské Lodno“, které se těší velkému zájmu vypravěčů a diváků. Rozdíl je akorát v tom, že na Horňácku není soutěžní pořad dvoudenní. Myslím, že zdejší úroveň vystupujících byla dobrá a hodně se mně líbili Karel Kopřiva z Milotic, Tomáš Sečkář z Louky a samozřejmě moderátor celého pořadu Jurka Miškeřík“ prohlásila sympatická a ostřílená vypravěčka Viera Gašincová, které si zpestřila svoje vystoupení i hrou na heligonku, sólovým i společným zpěvem doprovázející, rovněž krojované kamarádky.


Humor v písni předvedl se zpěvem s doprovázející harmonikou hrubovrbecký Jiří Miškeřík.3. Humor v písni předvedl se zpěvem s doprovázející harmonikou hrubovrbecký Jiří Miškeřík.

V doprovodném programu se ukázaly v dobrém světle vedle vypravěčů i Kuželovské zpěvulky.

…a také Cimbálová muzika Starý Poddvorov s tapetovaným mladým primášem Matějem Kůrečkou.

Společná fotografie podlužácké muziky a vypravěčů bude připomínat úspěšný pátý ročník pořadu Humor-korení života.
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 04/12/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS