FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

01/10/2013 • Jediný koncert Robyho Lakatose v České republice
autor článku: Igor Františák


Jubilejní 10. ročník Svatováclavského hudebního festivalu nabídne od 28. září do 28. října celkem 35 koncertů v kostelích a modlitebnách 18 měst a obcí Moravskoslezského kraje. Vedle předních českých umělců vystoupí i interpreti z Německa, Švýcarska, Rakouska, Izraele, Francie, Itálie, Polska, Maďarska, Estonska, Slovenska a USA. V dramaturgii festivalu najdeme letos pět tematických řad. Novinkou jubilejního ročníku je cross over řada, v jejímž rámci se ve středu 16. října v Ostravě představí romský virtuos Roby Lakatos z Maďarska se svým ansámblem. Robymu Lakatosovi přezdívají „ďábelský houslista” a jeho vystoupení bude jediným koncertem v České republice.
 
Houslový virtuos Roby Lakatos není jen fantastický hráč, ale také hudebník neobyčejné stylistické všestrannosti. Je stejně uvolněný při provádění klasické hudby, jazzu nebo rodné maďarské lidové hudby, což z něj činí muzikanta vzpírajícího se jakýmkoli definicím.
Lakatosova nepřekonatelná technika jej řadí mezi nejlepší houslisty světa, ale díky své muzikantské zvídavosti a romským kořenům je skutečným unikátem. Je typem hudebníka, se kterým se v současnosti setkáte jen výjimečně. Lakatosova interpretační síla pramení z jeho zkušenosti skladatele, aranžéra, improvizátora, lídra kapely a dokonalého posluchače.
Lakatos vystupoval ve význačných koncertních síních a na významných festivalech v Evropě i Asii, včetně sálu Santa Cecilia v Římě nebo Concertgebouw v Amsterdamu. Hrál s předními orchestry, jako např. Národní orchestr Francouzského rozhlasu nebo Drážďanská filharmonie.
Univerzálnost Lakatosova ansámblu umožnila jeho spolupráci s mnoha dalšími hudebníky, mezi nimiž byli i Giora Feidman, Herbie Hancock, Joshua Bell, Nigel Kennedy nebo Randy Brecker. Když Lakatose poprvé uslyšel Zubin Mehta, okamžitě jej pozval k hostování v operetě Netopýr v Bavorské státní opeře v Mnichově. V r. 1999 debutoval Lakatos v Hong Kongu, na Tchaj-wanu a v Japonsku, kam už nyní jezdí na turné pravidelně.
Jeho první kompaktní desku vydala gramofonová firma Deutsche Grammophon, s níž má od roku 1998 exkluzivní smlouvu. Toto album s názvem Lakatos, které obsahovalo Kodályho a Brahmsovy skladby, ale také hudbu Johna Williamse k filmu Schindlerův seznam a Aznavourovu La Bohème, obdrželo prestižní německé ocenění ECHO-KLASSIK AWARD 1999. V r. 1999 následovala další různorodá nahrávka s názvem Lakatos: Live from Budapest, na které se mísí jazzové a romské motivy se současnými i klasickými prvky. V r. 2002 vydala Deutsche Grammophon nahrávku As Time Goes By, na které jsou mistrovské skladby např. z filmů Šumař na střeše, Tenkrát v Americe a další velkolepá aranžmá Kalmana Csékiho a Robyho Lakatose.
Ve svém vlastním nakladatelství Avantijazz vydal Roby Lakatos další tři desky: Fire Dance (2005), Klezmer Karma (2006) a Roby Lakatos with Musical Friends (2008).Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 10/09/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS