FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

10/09/2013 • Dožatá a domlácená
autor článku: Zbyněk Žůrek


Vyvrcholením polních prací byla vždy sklizeň úrody. Ať to byly brambory na Vysočině, vinná réva na Slovácku či obilí na Hané. Tak, jak sedlák půdu připravil, plodiny nasel či nasadil a o ně se v době růstu staral, tak také většinou sklidil, nepřišla-li nějaká nepředvídaná pohroma. Žně na Hané bývaly vždy takřka svátkem pro celou vesnici. Ruka Páně se otevřela a vydala lidem obilí – základ obživy na celý zbytek roku.

Haná byla již před třicetiletou válkou známá svojí požehnanou úrodou obilí a v průběhu věků neztratila nic z této pověsti. Hanák byl zemědělec přísně dodržující řád rolnického života. Jeho myšlení bylo agrární, vycházející z řádu přírody. Současný způsob hospodaření na polích od základu změnil zažité tradice lidu i způsob jeho života. Obrázek starodávných žní mají v paměti už jen starší lidé, dědové a babičky. To, co po staletí bývalo nedílnou součástí života, se v průběhu několika posledních desetiletí velmi rychle vytratilo.
Přesto v mnohých z nás přežívá „hanácká nátura“, která nám byla dána do vínku právě prací a výchovou, které se nám dostalo od našich rodičů – ještě pamětníků starých časů. Ne pouze hudba a tanec, slavnosti a bujaré veselí by mělo být připomínkou časů dávno zašlých, ale také práce, způsob obživy a hospodaření bychom si měli v řadách folklorních souborů připomínat a oživovat je stejně nadšeně.


Jsou tomu tři neděle, co v Pivíně proběhly slavnosti „Dožaté a domlácené“, spojené s ukázkou žní na poli a mlácením obilí v mlátičce firmy Wichterle-Kovářík, tak jak probíhaly bezmála před sto lety. Zdejší divadelní společnost Větřák a Obec Pivín pořádá tyto slavnosti již od roku 1997. Celé sobotní odpoledne, ať už s patřičnou nadsázkou nebo i trochu vážněji, se točilo kolem žní. Po poděkování za úrodu ve zdejším kostele a vzpomínce na robotu v podání souboru Mladá Haná z Velké Bystřice, vedla cesta hospodáře a ženců na pole. S vervou se členové divadelní společnosti Větřák pustili do kosení posledního kousku obilí, aby ho pak svázané do snopů přivezli na náves k mlátičce a poté vymlátili. Došlo i na ukázku mlácení obilí cepy, které předvedli členové souboru Kořeňák z Kořence. Předání dožínkového věnce hospodáři a následná dožínková slavnost v podání souboru Klas z Kralic potom uzavřela hlavní program letošních dožínkových slavností v Pivíně.
 
Ti z vás, kteří by měli zájem zhlédnout alespoň tu část programu Dožaté, která se odehrávala na návsi v Pivíně, máte možnost přijet v sobotu 14. září na Setkání Hanáků do Prostějova, kde bude předvedena také práce při mlácení obilí v mlátičce Wichterle-Kovářík poháněné elektrickým motorem.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 10/09/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS