FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

16/07/2013 • Pravda pravdou skrytá
autor článku: Zbyněk Žůrek


„V krajině za krajinou, kdesi v nás za námi ….“ (slova úvodní písně pořadu „Slnoce ot Boga)
 
„Ano, kdesi v nás, za námi a pravdě pravdou skryté jsou osudy a odkaz sv. Cyrila a Metoděje. Od jejich příchodu na Moravu letos uplynulo 1150 let. Tito dva bratři k nám přišli z Řecké Soluně v roce 863 s velkým posláním, které vrchovatě naplnili. Vytvořili a přinesli první slovanské písmo. Položili základy křesťanství a vzdělanosti ve slovanském jazyce. A v neposlední řadě stáli také u počátku naší státnosti. Život světců Cyrila a Metoděje byl dramatický a stejně jako jejich odkaz procházel obdobími šťastnějšími i méně šťastnými. Přesto je až symbolické, jak tito dva bratři ovlivnili dějiny mnoha národů ne ohněm a mečem, ale kulturou a vzdělaností. Jako by samo „Slnoce ot Boga“ přišlo.“Slova Alfréda Strejčka zvolna plynou a padají do duší diváků, kteří v deštivém nedělním dopoledni přišli do strážnického amfiteátru Zahrada, shlédnout pořad věnovaný příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Nevím, kolik sedělo v publiku věřících, notabene stoupenců pravoslavné církve, ale všichni napjatě sledovali jak výkony účinkujících (Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Štěpán Rak, Folklovou skupinu HUKL, Smíšený sbor z Buchlovic a Sbor Stojanova gymnázia Velehrad, který si za svůj výkon odvezl ocenění Laureát MFF Strážnice), tak zasvěcený komentář, který nikoho nenechal na pochybách o mimořádnosti příchodu těchto dvou věrozvěstů na území našeho dnešního státu.
 
Toto ohlédnutí za strážnickým festivalem píšu v den, kdy se na internetu objevila zpráva o nové počítačové „hře“

"Umlať si svou punkerku"

Pravoslavná mládež v Rusku vytvořila počítačovou hru o Pussy Riot.

Aktivisté z řad ruské pravoslavné mládeže ve čtvrtek v centru Moskvy předvedli novou počítačovou hru nazvanou "Nepusť Pussy Riot do kostela", ve které se v narážce na loňské skandální vystoupení této skupiny v moskevském chrámu Krista Spasitele prolévá virtuální krev punkerek a feministek. Cílem nové počítačové hry je ubít postavičku představující jednu z punkerek křížem dříve, než stačí vstoupit do kostela. Pokud punkerka maskovaná v barevné kukle přeci jen uspěje, roztančí se na obrazovce čertík.
Dvě členky Pussy Riot si nyní odpykávají ve vězeňském táboře dvouletý trest za výtržnictví. Samy však svou "punkovou modlitbu" vysvětlovaly jako protest proti podpoře hlavy pravoslavné církve pro Vladimira Putina před loňskými prezidentskými volbami.Akci ostře odsoudil moskevský patriarcha Kirill.
"Musíte je ubít křížem, než stihnou vstoupit do kostela. To je smysl hry," vysvětlil Boris Jakamenko, jeden z organizátorů festivalu pravoslavné mládeže v ruské metropoli.
 
Já se v politice moc nevyznám a některé věci nechápu, ale čistě z lidského pohledu vidím, že tady něco nehraje. Rád bych věděl, kde je pravda. Že by pravdou skrytá? Stačí podívat se na webové stránky a pod heslem „pravoslavná církev“ najdete takové věci, že budete mít v hlavě stejný zmatek jako já. Nakonec vám zůstane jen to, že sv. Cyril a Metoděj byli dva bratři z Řecké Soluně, kteří k nám přišli v roce 863 s velkým posláním. (Alespoň jak on říká.)
 
 
Odkazy na webové stránky vztahujících se k článku:
 
http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?defaultNavigation=&query=str%C3%A1%C5%BEnice&from=&to=&porad=
 
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2919264
 
http://web.volny.cz/noviny/ze-sveta/clanek/~volny/IDC/245549/umlat-si-svou-punkerku-pravoslavna-mladez-v-rusku-vytvorila-pocitacovou-hru-o-pussy-riot.html
 
http://www.krajskelisty.cz/praha/1900-kdo-se-ozve-musi-zmizet-cistky-v-pravoslavne-cirkvi-pokracuji.htm


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 14/07/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS