FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

01/05/2013 • Slavnost kroje opět ve Velké Bystřici
autor článku: Petr Nakládal


Projekt přeshraniční spolupráce města Velká Bystřice a Muzea opolské vesnice s názvem „Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané“ pokračuje v neděli 12. května 2013 SLAVNOSTÍ KROJE.
 
MÁJOVÁ NEDĚLE V LIDOVÝCH KROJÍCH
Přijměte pozvání a staňte se svatebními hosty a hanácké a slezské svatbě!
8:00 SVÁTEČNÍ MŠE / kostel Stětí sv. Jana Křtitele
8:00 FARMÁŘSKÝ TRH / Zámecké náměstí
10:00 PŘÍPRAVY SVATBY / Zámecké náměstí
Rukodělné výrobky a lidová tvořivost související se svatbou na Hané a ve Slezsku, strojení nevěsty, přehlídka krojů, svatební tabule, lidové muziky.
10:30 STROJENÍ NEVĚST a PŘEHLÍDKA KROJů / Zámecké náměstí
Ukázky oblékání nevěst a přehlídka krojů z Hané a Slezska s komentářem.
11:00 HANÁCKÁ a SLEZSKÁ SVATBA / amfiteátr
Rekonstrukce tradičních lidových obřadů. Účinkují folklorní soubory Haná, Mladá Haná a Čekanka z Velké Bystřice, Klas Kralice, Záhorská muzika, Hanácký mužský sbor Rovina a folklorní skupina Muzea opolské vesnice.
14:00 BYSTŘICKÁ KULIČKIÁDA / Zámecký park
Doma jsme tam, kde jsme hráli kuličky.
V rámci této aktivity bude otevřena expozice hanáckých a slezských krojů v kulturním a informačním centru
a vydána česko-polská publikace o hanáckých a slezských krojích.
I když šlo mnohdy především o spojování rodinných majetků, zachování rodu a upevnění postavení v obci, byla svatba jednou z nejvýznamnějších a nejokázalejších událostí v životě Hanáků. Při málokterém obřadu či zvyku se projevila hanácká povaha a nátura tak rázovitě, jako právě o svatbách. Bohatství sedláků na Hané bylo pověstné a o to víc se chtěl každý z nich ukázat, když vdával dceru nebo ženil syna.

Že byla hanácká svatba skutečně něčím mimořádným potvrzuje i zájem o její předvedení již na Národopisné výstavě českoslovanské pořádané v roce 1895 v Praze.
V době nedávné získalo zdařilé předvedení „Hanácké svajby“ ve Strážnici v podání několika hanáckých folklorních souborů ocenění „Laureát MFF Strážnice 2005“.
I při Slavnosti kroje ve Velké Bystřici bude rekonstrukce tohoto obřadu postavena především na třech pilířích lidového projevu: písni, kroji a nářečí.
 
Také u našich sousedů za severními hranicemi byla svatba jistě velkou událostí. Co všechno se o svatebním veselí odehrávalo, jaké byly slezské svatební zvyky, do jakých krojů se strojili budoucí novomanželé a co bylo dobrého na jejich svatební tabuli přijede do Velké Bystřice předvést folklorní skupina Muzea opolské vesnice.
 
Projekt „Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané“ je realizován z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 – 2013 spolufinacovaného z Evropského fondu regionálního rozvoje.

Webové stránky projektu: www.hana-slask.eu
Webové stránky partnerů: www.muzeumwsiopolskiej.pl; www.velkabystrice.cz


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 20/04/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS