FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

11/03/2013 • Horňácký zpěváček již zná své vítěze
autor článku: Antonín Vrba


„Mamko, ještě mně uvaž tu košelu.“ Velický zpěváček Vít Procházka před vystoupením.
Devětadvacet dětí ve věku od tří do patnácti let si v sobotu  zasoutěžilo v místním kulturním domě v oblastním kole oblíbené dětské pěvecké soutěže Horňácký zpěváček. Sedmičlenná porota v čele s předsedou, známým horňáckým folkloristou Jiřím Miškeříkem, o letošním prvenství téměř jednoznačně rozhodla. Zvítězila patnáctiletá Veličanka Anička Minksová, dcera primáše a zpěváka Miroslava Minkse. Do soutěže se přihlásila na poslední chvíli a už od prvních tónů na pódiu přesvědčila, jaký je velký pěvecký talent. „Pokud se dostane přes regionální kolo do republikového květnového finále ve Velkých Losinách, tak i tam bude mít velkou šanci na úspěch,“ poznamenal na adresu Aničky ředitel soutěže Zpěváčka České republiky František Synek, který se zúčastnil klání ve Velké jako porotce. Horňáckým zpěváčkem se u odborné poroty zcela jednoznačně stala Anička Minksová. Na pódiu ji dekoroval velický starosta Jiří Pšurný.
„Už od dětství mě obklopuje horňácké zpívání a muzika. Jednak to byly pravidelné zkoušky muziky mého taťky, ale také dny, kdy se náš obývák proměnil v nahrávací studio, ve kterém vznikaly zajímavé nahrávky s řadou vynikajících zpěváků, jako byli například Dušan a Luboš Holý, Martin Čambal, Anna Kománková, Jiřina Miklošková, Martin Zálešák a jiní. Často mě zaujme zpěvák, nebo zpěvačka, kteří zpívají velice osobitým způsobem. Nepovažuji se za nějakou výjimečnou zpěvačku, ale zpívám ráda,“ sdělila  sympatickou a skromnou řečí Anička Minksová. Druhý v pořadí skončil loňský vítěz Horňáckého zpěváčka Filip Sítek (14) z Javorníka a na třetím místě zvolili porotci Karla Soviše z Veselí nad Moravou (11).  Jako náhradník do regionálního kola v Lužicích, které se uskuteční 21. dubna, byla ještě nominována Karolína Strachotová (13) z Lipova.  Nejmladším účinkujícím byla teprve tříletá Rianka Sabotová z Louky.
A co obdivuje na horňáckých malých zpěváčcích Jaroslav Smutný z Veselí nad Moravou, legendární muzikant a jeden ze zakladatelů stejné soutěže ve Veselí, 30. ročníku s názvem Slovácká stuha, který byl také ve velické porotě? Bez váhání vykřikl: „Jejich maminky.  A teď vážně: V procentech ještě stále pocházejí více než zápaďáci z úplných manželství, ale to se brzy také změní. Dalším pozoruhodným jevem je, že si uchovávají schopnost přesně intonovat melodii, tedy především lidové písně. Znají podstatně více písní než děti z jiných oblastí. Do r. 1941 kdy nastoupil Franta Okénka (vyhlášený horňácký zpěvák - pan rídící, pozn.autora příspěvku) jako učitel do jednotřídky v Malé Vrbce, zpívaly nekompromisně ve stupnici čtvrtý tón jako zvýšenou kvartu, a to i tehdy, když jim školní osnovy plné českých písní nařizovaly smetanovsko-mozartovskou stupnici.“Helenka Strachotová z Lipova sice nevyhrála, ale ukázala jako ostatní děti, že pěvecký talent má a to je důležité.
Organizátor a ředitel Horňáckého zpěváčka Antonín Vrba byl se zájmem dětí o zpívání spokojen, ale neskrýval po skončení určité zklamání. „Měli jsme na pódiu o čtyři děti více, jak při loňské premiéře. Všechny děti byly na přehlídku výborně připraveni a to i díky starostlivým rodičům, za to jim vyslovuji pomyslnou jedničku s hvězdičkou. Svými výkony ukázaly, že i v budoucnu zde budeme mít další  hvězdy lidového zpěvu, jako jsou v regionu nyní Martin Hrbáč, Dušan Holý, Eva Grombířová a další. Jediné co mě hodně zamrzelo při tomto druhém ročníku Horňáckého zpěváčka, že v hledišti chybělo více zdejších dospělých folkloristů, kteří se jinak hrdě hlásí a propagují, že jsou ze zpěvného Horňácka. Děti to potřebují a zaslouží si, aby je sledovaly, povzbuzovaly, právě jejich vzorové. Ale taková už je folklorní Velká nad Veličkou. Přesto si myslím, že i když nechodí místní příznivci folkloru, zarytí folkloristi zde měli být mezi diváky - rodiči přítomni.“


Druhý v celkovém pořadí a loňský vítěz Horňáckého zpěváčka, Filip Sítek z Javorníka se doprovodil s HCM Romana Sokola i na housle.

Na Horňácku se jako hosté ukázali i mladí verbíři ze Starého Poddvorova, vítězové soutěže talentů Zlatý oříšek 2012. Byl mezi nimi i Zlatý slavíček 2012 Patrik Havlík (v popředí).

Společná fotografie téměř všech soutěžících zpěváčků. Chybí na ní pouze druhý nejmladší účastník, čtyřletý Jan Pavlík z Hrubé Vrbky.

Nejlepší letošní Horňáčtí zpěváčci, zleva: druhý v pořadí Filip Sítek z Javorníka, Karel Soviš z Veselí nad Moravou skončil na třetím místě . Vítězka, domácí Anička Minksová drží na klíně nejmladší účastničku, teprve tříletou Rianku Sabotovu z Louky.
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 11/03/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS