FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

26/11/2012 • Ešče hudci hudú!
autor článku: Martin Kozlovský


Před 120 lety, 20. listopadu 1892, uspořádal národopisný odbor Národopisné výstavy českoslovanské v Brně pod vedením Leoše Janáčka tzv. „Lidový koncert“. Ve dvoraně Besedního domu v Brně se mimo jiné odehrálo první velké veřejné vystoupení horňáckých hudců, zpěváků a tanečníků určené pro tehdejší městské posluchačstvo. Vystoupilo na něm pět hudců z Velké nad Veličkou a Hrubé Vrbky pod vedením legendárního primáše Pavla Trna a tři páry zpěváků a tanečníků.
Hlavním záměrem chystaného koncertu, který se bude konat po 120 letech 1. prosince 2012 na stejném místě, tedy v Besedním domě v Brně, je připomenout si tuto významnou a ojedinělou událost, poukázat na její význam v souvislosti s přípravami velkolepé Národopisné výstavy českoslovanské v Praze konané v roce 1895 as počátkem tzv. folklorního hnutí.
Významný prostor dostane osobnost Leoše Janáčka, hlavního iniciátora Lidového koncertu, jeho činnost folkloristická a sběratelská, vztahující se k národopisnému regionu Horňácka, a také Janáčkova činnost umělecká; uvedeny budou i vybrané Janáčkovy skladby (klavír, smyčcový kvartet).


Připravovaný koncert ovšem nebude pietní rekonstrukcí původního „Lidového koncertu“ z roku 1892, což ostatně vzhledem k ne zcela jednoznačným informacím o jednotlivých číslech programu není možné. Pořad bude z této skutečnosti vycházet, dále se však bude dotýkat i jiných (následných) národopisně-historických faktů a souvislostí, připomene výrazné představitele a osobnosti horňácké muziky a bude prezentovat vývoj a kontinuitu tradiční hudební kultury na Horňácku až do současnosti.
 V pořadu zazní i vybrané písně uvedené v tzv. „pořádku“ (programu) koncertu z roku 1892, stejně jako horňácké písně zaznamenané Leošem Janáčkem při jeho cestách za lidovou písní a tancem. Záměrem je snaha o co největší autentičnost interpretace lidových zpěváků všech generací. O doprovod se postará především Horňácká muzika Petra Mičky, která dramaturgicky a interpretačně celý koncert zaštítí.


Horňácká muzika Petra Mičky, která vznikla v roce 1999, prezentuje tradiční hudební folklor Horňácka a přilehlých národopisných regionů a podílí se na udržování folklorních projevů v regionu (fašanek, hody, vánoční koledování apod.). Za dobu své existence účinkovala na celé řadě regionálních slavností a festivalů, ale také na mnoha mezinárodních festivalech doma i v zahraničí. V roce 2008 získala dvě ocenění FOSKAR za rok 2007 v kategoriích „muzika“ a „nosič roku“ (CD „Z koreňů strom“, Indies Records 2007). V tomtéž roce podnikla koncertní turné po krajanských spolcích v americkém státě Texas. V letech 2010-2011 účinkovala v úspěšné inscenaci Gazdina roba v Národním divadle v Brně (režie Břetislav Rychlík).
 K realizaci tohoto koncertu přizvala HM Petra Mičky i celou řadu hostů: Horňáckou muziku Martina Hrbáče, významné sólisty a tanečníky z Horňácka, horňácký mužský sbor, na provedení se bude podílet i Smyčcové kvarteto pod vedením Jiřího Pospíchala, na klavír zahraje Dušan Holý ml. a účinkovat bude také Ondřej Havelka. Režie a moderování se ujal Břetislav Rychlík.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 24/11/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS