FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

04/10/2012 • Lidová muzika z Chrástu oživila zapomenuté písně českého Stříbrska
autor článku: Vojtěch Kouba

Dne 20. října 2012 v 19.00 hodin bude v plzeňském Divadle Alfa slavnostně představeno nové CD folklórního souboru Lidová muzika z Chrástu nazvané „Sulislavskej kostelíčku“. Nahrávka z produkce vydavatelství AVIK přináší známější i zcela zapomenuté písně z tzv. českého ostrůvku u Sulislavi.


Sulislavskej kostelíčku - pozvánka
Na úpravách a výsledné podobě natočených písní se mimo mladých muzikantů podíleli také mnozí hosté, od respektovaných folkloristů přes klasické muzikanty až po kytaristu Michala Röhricha nebo stříbrského rodáka, bubeníka Pavla Plánku. Na projekt Obnova a prezentace lidových písní českého Stříbrska přispěl z programu na podporu spolkové činnosti Plzeňský kraj.

Projekt připomíná tradici českého osídlení v Sulislavi a v dalších obcích na Stříbrsku, kde se až do 20. století udržela česká menšina v obklopení většinovým německým obyvatelstvem. Díky tomuto stavu a odlehlosti regionu se v těchto obcích dochovaly mimořádně hodnotné prvky lidové kultury, včetně specifických písní, tanců, zvyků a nářečí. Převážná většina sulislavských písní, sebraných na počátku 20. století sběratelem Jaroslavem Bradáčem a v poválečných letech sběrateli z Národopisného muzea Plzeňska, nikdy nevyšla tiskem a je dodnes uchovávána v rukopisech ve fondu Etnologického ústavu Akademie věd v Praze a v Národopisném muzeu Plzeňska. Díky projektu chrásteckého souboru se mnohé z těchto písní dočkají znovuobjevení, často po desítkách let od svého zapsání.

Folklórní soubor Lidová muzika z Chrástu je tvořen především žáky a absolventy základní umělecké školy v Chrástu. Kapela prezentuje lidové tradice vždy s důrazem na současného diváka. Ve svých vystoupeních proto často experimentuje, ať už v repertoáru nebo v nástrojovém složení. Také na CD „Sulislavskej kostelíčku“ zazní v několika písních saxofon, perkuse a elektrická kytara, najdeme zde ale také nahrávky s klavírem, a samozřejmě nechybějí tradiční lidové instrumenty, jakými jsou dudy, vozembouch nebo famfrnoch. Při výběru písní a přípravě materiálů bylo přihlíženo k informacím pana Rudolfa Hrušky (1919-2011), sulislavského kronikáře a knihovníka, člena poválečného souboru písní a tanců ze Sulislavi.

Mimo plzeňského koncertu budou písně českého Stříbrska prezentovány i na dalších vystoupeních na Plzeňsku, a také přímo ve Stříbře a v Sulislavi. Soubor Lidová muzika z Chrástu představí lidovou kulturu českého Stříbrska na říjnovém koncertu v rámci cyklu Folklórní regiony Čech, Moravy a Slezska, který pořádá Národopisné oddělení Národního muzea v Letohrádku Kinských v Praze na Smíchově. Folklórní CD „Sulislavskej kostelíčku“ bude k dispozici jak ve Stříbře a v Sulislavi, tak v rámci katalogu hudebního vydavatelství AVIK.

Písně českého Stříbrska jsou svojí různorodostí a kvalitou nezpochybnitelnou součástí české lidové kultury. Mimo úzký okruh odborníků-folkloristů jsou ale zatím prakticky neznámé. Dlouhodobým cílem celého projektu je přispět ke zviditelnění tradic tohoto méně známého etnografického regionu Plzeňska.

Hostem slavnostního koncertu v plzeňském Divadle Alfa, kterým tento projekt vyvrcholí, bude Cimbálová muzika Pramínky ze základní umělecké školy v Kopřivnici.Lidová muzika z Chrástu

Cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice


Související články:

Sulislavskej kostelíčku
Sulislavsko


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 03/11/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS