FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

25/08/2012 • Český rekord v Blatničce
autor článku: Antonín Vrba


Úspěšné oslavy 650 let založení obce Blatnička doplnil „krojovaný“ český rekord.
 

Minulost, budoucnost, ale hlavně přítomnost, se snášela v  průběhu konání třídenních oslav 650 let o první písemné zmínce Blatničky v regionu Ostrožska u Veselí nad Moravou. Obec a obyvatelé byli vzorně připraveni. Výzdoba, čistota v ulicích, pestrost jednadvaceti pořadů určených k pobavení různých věkových generací, a především slunečné počasí, byly hlavními atributy slavností. Mezi události patřil i průvod s ukázkou jízdy králů z Kunovic, kde tamní osobnost Milan Stašek vyklovával do davů lidí vyvolávky směřující právě k těmto oslavám. 


„S letošním králem Jakubem Machálkem přijeli do Blatničky rodiče a prarodiče z obou stran. Bylo to dojemné setkání,“ řekl Stašek. Také pochválil zdejší obecenstvo.“Bylo k nám takové vstřícnější, než tomu bylo při červnových slavnostech ve Strážnici, kde jsme jízdu také předváděli,“ poznamenal kunovský patriot slavné jízdy králů a známý folklorista z Old Star Hradišťanu.

Od pátku 17. srpna do neděle 19. srpna se sjely desítky rodáků a hostů, mezi kterými bylo i několik osobností z veřejného, kulturního i politického života včetně nejvzácnější návštěvy, dámy s velkým D, proslulé Čechoameričanky Elišky Haškové Coolidge, která nemohla od krojovaných účastníků oči odtrhnout.  
Nechyběla ani početná skupina z družební rakouské vesničky Falkensteinu.

Vzpomínku na slavnostní dny nepřipomene účastníkům jen dílo sochaře Šmída „Podané ruce“ či krásná a pečlivě připravená knižní publikace „Doma jsme v Blatničce“ od autora Mirka Hudečka, ale i zapsání do České knihy rekordů. Právě proto sobotní odpoledne přivábilo do Blatničky minimálně jednou tolik lidí, než je necelých pět set, kteří v Blatničce trvale žijí. Přespolní také přijeli s úmyslem v solidární výpomoci k utvoření republikového rekordu v krojovaném průvodu. Aby byl rekord pokořen, musel být minimální počet účastníku o jednoho vyšší oproti současnému stavu místního obyvatelstva. Nakonec to dobře dopadlo a krojovaný průvod počet obyvatel převýšil.

„Vyparáděnou bránou (vypůjčená z Kunovic, která se staví při jízdě králů; poznámka autora příspěvku) prošlo zaevidovaných čtyři sta osmdesát tři účastníků. Bohužel, pět jsme jich museli diskvalifikovat, protože na nohou měli sandále, což není součástí krojové výbavy. Radši měli jít ten kousek naboso,“ hlásil v parném odpoledni s radou už po oficiálním vyhlášení přítomný komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den.
Krojovaný průvod měl vedle rekordu i další význam. V Blatničce působí už několik let výrobna lidových krojů Tradice Slovácka, která s úspěchem šije výrobky do různých koutů Moravy, Čech i Slovenska. Proto bylo také možné v pestrobarevném průvodu vidět různé kroje a do Blatničky zavítali i jejich držitelé.

„Tak jako jsem věřila, že se nám slavnosti vydaří, byla jsem přesvědčena, že padne i  rekord a že nám při tom vypomohou také lidé z širokého okolí, jimž jsme ušili desítky krojů v naší firmě Tradice Slovácka,“ prohlásila šťastná starostka Jarmila Hrušková. „Pocit mám úžasný a všem ze srdce děkuji. Udělali jste nám velikou radost. Říkám, že kdo chodí v kroji, ten nemůže mít špatnou povahu a dokazuje, že ctí naše předky,“ dodala vůdčí dirigentka slavností Hrušková, která si vyslechla v nedělním, závěrečném dnu velký ohlas a chválu na organizaci slavností od zúčastněných.
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 24/08/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS