FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

15/07/2012 • Český rok v Sao Paulu (1/2)
autor článku: Klára Bachurková


Česká republika je zemí s živými tradicemi, které se dodržují v průběhu celého roku. Naši předkové od jara do zimy slavili různé svátky, ať již pohanské, nebo křesťanské. Tyto svátky se ve větší nebo menší míře dodržují na celém našem území, ale nejenom tam. Slavení různých svátků si s sebou „odvezli“ také Češi, kteří se z různých důvodů přestěhovali do cizích zemí, v našem případě do brazilského Sao Paula. Oba národy jsou velmi odlišné. Je to dáno nejenom vzdáleností, podnebím, ale také samozřejmě historií. Sice jsme si kulturně poměrně podobní, přesto však ne identičtí. Stejně jako v Česku, tak i v Brazílii se slaví Velikonoce, Vánoce či Nový rok. Každá země má však svá specifika, na která se podíváme.
Svátky se slaví v podobě, kterou my všichni známe, především v rodinách krajanů, kteří je zažili, ještě když žili v České republice. Někteří z nich je pak v menší či větší míře přenášeli na své děti a na své vnuky, jiní se ale asimilovali a přijali verzi manžela či manželky. Abych zjistila, do jaké míry se zachovalo slavení svátků v rodinách krajanů, zavedla jsem řeč na toto téma v rámci konverzace tří nejpokročilejších studentek českého jazyka, paní Věry Anny Pospíšilové Valentové, paní Johanny de Faria Cardosové a paní Nory Machalousové. 


Všechny tři studentky se přestěhovaly do Brazílie jako děti a měly české rodiče. Shodly se na tom, že slavily svátky podle českého zvyku jenom v prvních letech svého pobytu v Brazílii. Záhy do nich začaly pronikat brazilské elementy, až ty české vesměs nakonec úplně pohltily.  Ze svátků, které se slavily v jejich rodinách, si vzpomněly na Velikonoce, Festa junina (typický brazilský svátek, kdy se děti oblékají za venkovany a tancují venkovské tance), Mikuláše, Vánoce a karneval. České rysy měly Velikonoce, Mikuláš a Vánoce. Karneval jejich rodiny slavily hned od počátku stejně jako Brazilci.
Velikonoce v Brazílii jsou hlavním křesťanským svátkem, který připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dělají se velikonoční procesí, při nichž věřící doprovázejí nosítka se sochami v nadživotní velikosti s výjevy z posledních momentů života Ježíše Krista. Co se týče pohanských oslav, i brazilské Velikonoce jsou asociovány s příchodem jara (přestože zde v tu dobu začíná podzim) se zajíčkem a velikonočními vajíčky. Každé dítě dostává velké čokoládové vajíčko, které uvnitř ukrývá nějaké překvapení: ať již bonbony nebo nějakou hračku.
Jak slavily Velikonoce naše krajanky? Žádná z rodin sice do Brazílie nepřenesla tradiční pomlázku, ale zato se v rodině Jany a Věry barvila vajíčka tradičními metodami (v cibulové slupce, v čaji). Nora se sestrou a maminkou vajíčka vyfukovaly a malovaly na ně barvami tradiční vzory. Stejně jako ostatní brazilské holčičky, tak i Jana, Věra a Nora dostávaly svá čokoládová vajíčka. Paní Věra si vzpomněla, že maminka každý rok po celém domě schovala malá čokoládová vajíčka a mrkve „nakousnuté od velikonočního zajíčka“, které děti hledaly. Paní Jana zase vyprávěla, že všichni členové rodiny dostali od tatínka to největší čokoládové vajíčko, které bylo na trhu, a že se do něj vždy s radostí pustila a nepřestala, až ji z toho nezačalo bolet bříško. U Věry doma se ve velkém peklo. Maminka dělala velikonočního beránka, což nebylo bez formy beránka vůbec nic jednoduchého. Také pekla „velikonoční vánočku“. U Jany se zase pekla mramorová bábovka a každý rok se kupovala pomlázka zdobená malovanými vajíčky, kterou pro ně vyráběl známý, také český krajan.Já jako učitelka jsem přijela do Brazílie v březnu, chvíli před Velikonocemi. Někteří studenti již věděli z předchozích let, jak se v Česku slaví Velikonoce, jiní však byli přímo zděšení, když jsem jim vysvětlovala, co to znamená pomlázka.  Rozhodla jsem se jim naše Velikonoce přiblížit ve dvou velikonočních dílnách. Na první se peklo vizovické pečivo s velikonoční tematikou, zejména vajíčka, zajíčci, ptáčci, kuřátka a beránci. Brazilci byli velmi překvapení z toho, že asociujeme Velikonoce s kuřátky, protože v Brazílii se asociují jenom se zajíčky. A samozřejmě, fantazii se meze nekladly: někteří studenti vymysleli například zajíce v autíčku, který víc než cokoli jiného připomínal jim známého Boba a Bobka, nebo zajíce s košíkem plným vajíček.
Na druhé velikonoční dílně se vyráběli zajíčci, kteří sloužili jako stojany na vajíčka. Tradiční metodou, tedy s květinami a v cibulových slupkách, se barvila vajíčka. A z bužírky se pletly pomlázky, u kterých si nejeden krajan procvičil trpělivost, protože to pro ně rozhodně nebylo nic jednoduchého.

Dokončení článku vyjde v nejbližším týdnu.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 09/07/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS