FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

24/02/2012 • Mistrovství Evropy ve verbuňku se uskuteční v Břeclavi
autor článku: FolklorWeb.cz


Občanské sdružení Old Stars Břeclav se chystá uskutečnit v Břeclavi mezinárodní premiéru stále populárnějšího mužského tance verbuňk a to „Mistrovství střední Evropy ve verbuňku“.
        V minulém týdnu se uskutečnilo první jednání ve slovenské Skalici se zástupci folklorního souboru Skaličan, který zastupovala ředitelka souboru Denisa Remišová a umělecký vedoucí PhDr. Peter Michalovič. Skaličan bude garantem a partnerem výše uvedené akce na slovenské straně. V maďarském Mosonmagyárovár proběhlo jednání za účasti vedoucího souboru Lajta Néptanc Egüesulet Jožo Páleníka a známého choreografa a režiséra Jánosa Quittnera. To jsou zase partneři a garanti maďarské strany. Za moravskou stranu a pořadatele zde jednal Jaroslav Švach z Břeclavi – vedoucí folklorního souboru Old Stars Břeclav.„Na Slovácku se verbuňk tančí v sedmi podregionech Podluží, Hanácké Slovácko, Dolňácko, Strážnicko, Horňácko, Uherskohradišťsko a Uherskobrodsko.  Přijetím do UNESCO je stále populárnější a má tendenci se rozšiřovat do dalších oblastí,“ řekl iniciátor mezinárodního setkání Jaroslav Švach z Old Stars Břeclav.  Ke slovenským zástupcům, kde se verbuňk uchoval a stále se tančí, se Švach vyjádřil těmito slovy: „Tento typ tance nemá takovou popularitu jako u nás na Slovácku a tančí se okrajově na lidových zábavách v sousedních regionech Záhorí a Myjavě. Možná, že právě tato připravovaná akce mu dopomůže k dalšímu rozvoji“.
„V Maďarsku verbuňk obnovil ve druhé polovině minulého století právě soubor Lajta, podle uchovaných zápisů a posledního žijícího tanečníka v městečku Halaszy. Od té doby Bertókyho verbuňk popularizují a dokonce pořádají každoroční soutěže,“ doplnil k třetímu účastníkovi, v jistě zajímavém a porovnávajícím mezinárodním tanečním projevu verbuňku, známý podlužácký zpěvák, tanečník, organizátor, v jedné osobě Jaroslav Švach.Pořadatelé Old Stars Břeclav nyní zpracovávají projekt na finanční zabezpečení Mistrovství střední Evropy z evropských dotací konkrétně z Visegrádského fondu, a dofinancování z Jihomoravského kraje a města Břeclavi. Připravované Mistrovství se uskuteční v pátek 19. a v sobotu 20. října 2012 v břeclavském Domě školství, za účasti nejlepších tanečníků verbuňku z výše uvedených regionů. V doprovodném programu se představí i nejlepší dětští tanečníci verbuňku ze Slovácka a soubory Skaličan ze Slovenska a Lajta Néptanc z Maďarska.
Podle aktuálních plánů pořadatelů se letos uskuteční přehlídka v Břeclavi, příští rok ve Skalici na Slovensku a další rok v Halaszy v Maďarsku.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 22/02/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS