FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

16/02/2012 • První ples Jízdy králů ve Skoronicích
autor článku: Antonín Vrba


Takovou velkou plesovou parádu ještě malá obec na Kyjovsku nezažila. Díky iniciativě neúnavné místní folklorní organizátorky Marie Holcmanové přijeli na historicky první krojový ples Jízdy králů zástupci z dalších tří míst, kde se tento lidový zvyk na Slovácku koná. Určitě jí k rozhodnutí uspořádání neobvyklého setkání pomohlo i zařazení Jízdy králů ze Skoronic, Hluku, Kunovic a Vlčnova do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO v listopadu 2011.

Zaplněný sál skoronického Obecního domu se během oficiální části plesu seznámil s jednotlivými místy jízd, které představovali hlavní garanti v zastoupení představitelů obcí a měst a vybraní krojovaní reprezentanti. Z programu Růže pro krále, autorky Marie Holmanové, jsem se pokusil zaznamenat něco málo svých postřehů.


Hlučani se ve Skoronicích ukázali s půvabnou humornou scénkou z přípravy na jízdu králů včetně vyvolávek. Místostarosta Hluku a folklorista David Hájek si neodpustil při řeči zdravě „rýpnout“ do konkurence a pustil s určitou nadsázkou do rozveseleného éteru větu: „Naša jízda králů je stejnak nejlepší.“ Naštěstí se tomu všichni jen zasmáli a nespustila se na fóru nějaká bitka, jak tomu kdysi bývalo mezi Vlčnovjany a Hlučany. Ty doby jsou už dávno pryč a setkání se neslo po celý večer v přátelské atmosféře, v duchu motta: „Jízdy králů, spojme se!“

Mladá chasa z Kunovic kolem dvojice králů, odstupujícího i nového, doplněná o Milana Staška, známou osobnost tamější jízdy, upoutala verbuňkem, u jehož tance „vládli“ hodně šikovní králové. Ti poté ukázali na sále předání královské koruny.


Známý „mediální“ starosta Vlčnova Jan Pijáček je velkým nadšencem jízdy nejen ve své obci. Děkovnými slovy k tradici ukončil na parketu svoji řeč následovanou aplausem. „Největší podíl na jízdě králů mají generace předků, kteří ji přenesli přes hlubinu času a je to jedno, jestli v Kunovicích, Hluku, Skoronicích nebo ve Vlčnově. Je to jejich zásluha a k tomu je potřeba přistupovat s velikou pokorou. Je to odkaz našich předků a dělejme proto všechno, abychom to předali našim dětem,“ prohlásil Pijáček.


„Zapsání do seznamu UNESCO je pro nás potěšující, ale současně i zavazující. Především je to pocta a obrovské uznání všem generacím,“ doplnila Marie Holcmanová. Přitom pokukovala po skoronské mládeži, aby zopakovala pásmo, s kterým se prezentovali v loňském roce při Slováckém roku – na vernisáži věnované skoronské jízdě králů ve Vlastivědném muzeu v Kyjově.

Slova střídaly písničky o koních, s kterými se ukázali účinkující ze sboru mužů z Vlčnova, ženský sbor z Kunovic, skupiny šohajů z Hluku, Kunovic a domácí Děcka ze Skoronic. U většiny se postarala o hudební doprovod cimbálová muzika Jury Petrů s primášem Petrem Petrů z Kyjova. Hosty byli taky zpěváci z kyjovského mužského sboru, jejich bohatýrský pěvecký výkon se nesl z budovy až do nedalekého Vlkoše.


Někteří účastníci plesu se k jeho konci domnívali, že ples Jízdy králů bude každým rokem putovat do jiného místa, místa konání královských jízd. „Druhý ročník plesu Jízdy králů uděláme opět u nás ve Skoronicích. Už mám v hlavě taky scénář, který bude ale v jiném duchu. Opět si pozveme zástupce z Hluku, Vlčnova a Kunovic. Hlavní host bude z Doloplaz na Olomoucku, kde se jezdí rovněž Jízda králů a jsou tam šikovní organizátoři a lidé kolem jízdy. Jenže na rozdíl od nás jejich jízda nebyla zapsána do seznamu UNESCO. Vyhrávat u toho bude dechová hudba Skoroňáci,“ prozradila rozhodně Novému Slovácku svoje „nou-hau“ moderátorka a režisérka plesu Marie Holcmanová. Přesto podobné krojované plesy věnované jízdě králů se už před premiérovým skoronským uskutečňovaly v minulých letech ve Vlčnově a také v Hluku, kde u těchto příležitostí veřejnosti vždy představují nového krále.


„Sestra to měla zorganizované dokonale. Myslím si, že by si to Skoronice neměly urvat jen pro sebe. Byl to společný nápad z Kunovic, kde byla schůzka v prosinci minulého roku a všechny čtyři dědiny udělaly program. To znamená, že příští rok bychom to měli oplatit tomu, kdo to bude pořádat. Vždyť kunovský král předával žezlo svému nástupci ve Skoronicích! To je nebývalé gesto! Všechny čtyři dědiny i Kyjovjáci předvedli, jak je jízda králů pro ně tou teplou lávou, která se vlévá do jejich vnitřností a dodává jim síly do všedních dnů,“ dodal svůj názor neméně vyhlášený propagátor, textař vyvolávek a skoronský rodák Josef Holcman žijící ve Zlíně. Podotknul ještě, že velmi důležitou věcí bude hlavně sehnat peníze pro majitele koní, protože tento problém trápí organizátory všech jízd snad nejvíce.


„Bylo to moc pěkné a paní Holcmanová nás hodně příjemně překvapila. Všechno to organizování viselo na jejích bedrech. Když přišla s tou myšlenkou v Kunovicích při společné schůzce, tak jsme byli rozpačití a nedovedli jsme si představit jak to sama zvládne. Je neúnavná a prostě se jí to podařilo ku prospěchu jízdy králů, myslím všeobecně,“ konstatovala „vůdčí“ organizátorská osobnost vlčnovské jízdy králů Antonín Pavelčík, který usedl do sedla jezdce ve Vlčnově v roce 1954.

Bohatá tombola, ve které se vyjímalo hned několik dortů se symbolikou jízdy králů, byla vyvrcholením vydařeného skoronského plesu, z kterého odcházeli k domovům návštěvníci nadmíru spokojeni.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 16/02/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS