FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

05/02/2012 • Třinácté Souznění ve velkém stylu... a příště zase
autor článku: Zdeněk Tofel


Ve dnech 15. - 18. prosince 2011 proběhl ve Václavovicích, Frýdku-Místku, v Kozlovicích a Ostravě 13. ročník mezinárodního festivalu SOUZNĚNÍ. Tradice, která byla založena v roce 1999, se rozrostla na čtyřdenní akci, spojenou s koledami, duchovní hudbou, ukázkami lidových řemesel i projekcí filmů.
Ve čtvrtek 16.12. se v kostele sv. Václava ve Václavovicích představila divákům Lenka Filipová. Její vystoupení zcela přesně korespondovalo s tím, že Souznění je multižánrový festival.
Páteční program se pak poprvé odehrál v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. O hudební rozjezd se v útulně vznešeném prostředí postarali žáci ZUŠ Duchovní hudby ve Frýdku-Místku, jejichž koncert duchovní hudby se nesl na vlně talentu, píle a nadějných vyhlídek do budoucna. S emocemi návštěvníků zacloumaly především varhanistka Veronika Hrubišová a sólová zpěvačka Lenka Adámková. Následně pomyslné podium opanoval soubor Collegium Marianum se svým promyšleným programem s názvem Rorate coeli, jehož ústředním tématem je předvánoční hudba z pražských kostelů období baroka.S otevřenou náručí a vřelým srdcem uvítala obec Kozlovice všechny, kteří se zúčastnili třetího dne festivalu Souznění. V sobotu 17. 12. probíhal na mnoha místech obce pestrý program, a to včetně tradičního Vánočního jarmarku.
V horním sále Valašského pivovaru Kozlovice bylo možné zhlédnout filmovou projekci (historie Souznění, vybrané ethnofilmy, návštěva Vatikánu a předávání vánočního stromu Janu Pavlu II. v roce 1999). V kamenné pivnici se o pohodu starala cimbálová muzika Ondřeje Tabacha.  
Hojně se prodávaly výrobky lidových tvůrců (mj. ručně malované baňky, zdobené perníčky, vyřezávané dřevěné figurky atd.). Zaujala rovněž Divadelní společnost se svými osvědčenými prezentacemi – Příjezd Tří králů a Živý Betlém. V Obecné škole v areálu Fojtství byl zajištěn Den otevřených dveří s průvodkyní a znalkyní místní historie Marií Prudkou.Dopolední program zahrnoval tyto vystupující: Dechová hudba Kozlovice, SPV Kozlovice, Sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové, Slavík Moravia, DSPT Valášek z Kozlovic, SLPT Valašský vojvoda, Zpěváčci 2011 – Sára Kokešová a Tereza Kachlová, LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, CM Fojt z Krmelína, Bejatka ze Štítiny, Romská lidová hudba Pokošovci ze Šumiace (Horehroní, Slovensko).
Od 18.30 hodin se sál Obecního úřadu Kozlovice oblékl do slavnostního, neboť následoval Adventně-vánoční pořad, v rámci kterého se mj. představili DFS Valášek, přípravka Valášku SLPT Valašský vojvoda, Zpěváčci 2011 - Sára Kokešová z Kozlovic (stříbrný Zpěváček 2011), Tereza Kachlová z Bohumína (bronzový Zpěváček 2011), LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, CM Fojt z Krmelína, Národopisný soubor Bejatka ze Štítiny nebo Romská lidová hudba Pokošovci ze ŠumiaceČtvrtý den začaly festivalové hodiny tikat už v 10.00 hodin, kdy v Chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách proběhla slavnostní Mše svatá, kterou celebroval Vladimír Schmidt. Vystoupila také cimbálová muzika Valášek s primáškou Gabkou Petrovou z Kozlovic a Sára Kokešová z Kozlovic, stříbrný Zpěváček 2011.  
V odpoledních hodinách se už festivalový program přesunul do Domu kultury města Ostravy. Nejdříve se zde od 16.30 hodin setkali lidoví tvůrci a umělečtí řemeslníci. K tomu vyhrávaly zúčastněné muziky, čepovalo se speciální kvasnicové pivo Valašský vojvoda, koštovalo se víno z Blatnice a prodávaly se sýrové speciality. Zaujala i výstava betlémů, které vytvořily děti z České republiky i ze zahraničí.Vrcholem festivalu byl Galakoncert Souznění. Od 18.00 hodin se na pódiu divadelního sálu postupně vystřídali  ĽH Pokošovci ze Šumiace, LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, CM Ondřejnica s primášem Kamilem Šperlínem, CM Valašský vojvoda z Kozlovic s primášem Janem Obtulovičem a se sólisty Markétou Velkou a Lukášem Mrkvou, Zpěváčci 2011 (Sára Kokešová, Klára Papřoková a Tereza Kachlová). Moderátorské role se ujal premiérově (a skvěle) Ladislav Šimeček z Kyjova. 
Pomyslná třešnička na dortu letošního Souznění se jmenovala Iva Bittová a kapela Čikori.   Rodačka z Bruntálu nezapřela ani své divadelní vlohy a jako vždy předvedla hlasově-dramatickou show obohacenou o spoustu emocí.
Závěr obstaralo společné vystoupení všech účinkujících, a to s písní Narodil se Kristus Pán.  Organizátoři také předali finanční dar ředitelce Lence Klepáčové ze Slezské diakonie v Tiché. Po celou dobu festivalu totiž probíhala charitativní sbírka, jejíž finanční výtěžek byl určen právě pro tuto organizaci, která poskytuje sociální služby osobám se zdravotním postižením. 


Příští ročník festivalu Souznění se bude konat předposlední adventní víkend 13.-16. 12. 2012 na několika místech Moravskoslezského kraje. Otevře jej program v kostele sv. Václava ve Václavovicích poblíž Havířova, historicky podruhé se představí scéna ve farním kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a součástí bude i oblíbený sobotní Vánoční jarmark v Kozlovicích. Čtyřdenní program vyvrcholí závěrečným nedělním Galakoncertem v Domě kultury města Ostravy.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 05/02/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS