FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Vyšívačku Evu Minksovou z Velké učarovaly šňůrkovice

Články

11/01/2011 • Vyšívačku Evu Minksovou z Velké učarovaly šňůrkovice
autor článku: Antonín Vrba


Eva Minksová z Velké
Nositelka tradice v oboru Horňácká výšivka slavila v obklopení folkloru
Velká nad Veličkou - Nejen v kruhu rodinném, ale obklopena i přítomností velických zpěvaček, oslavila 11. prosince své významné životní jubileum lidová vyšívačka Eva Minksová. Při vinšování v jejím domě nechyběli ani muzikanti semknutí kolem syna, horňáckého primáše a akademického sochaře Miroslava Minkse. 
Jubilanku, nositelku několika významných ocenění včetně uznání z ministerstva kultury České republiky, poznamenal celoživotní zájem o lidový horňácký kroj, a především jeho výšivku.„Učitelkou mi byla moje maminka a už v osmi letech jsem „plantaua niťú“ první vzorník. Učila jsem se křížkové a stehové vyšívání. Co jsem ale vyšila, to byla moje fantazie,“ vzpomíná na útlý věk vyhlášená horňácká umělkyně. O pár let později se už zaměřila na výrobu oděvních součástek kroje. Především na mužskou košili zvanou šňůrkovici, kterou s hrdostí z kvalitně provedené práce nosí při folklorních akcích nejeden Veličan a nemusí to být zrovna pouze kovaný folklorista.


„Když jsem jako mladá „děvčica“ viděla, jak chodícím chlapům po dědině při fašankové obchůzce ty šňurky na „košelách“ vlály, nemohla jsem se vynadívat. Zapůsobily na mě i ty vyšité motivy na límečcích - obojcích kolem krku, na okraji přednice. A když spustil chlapský táhlý zpěv, tak to mělo něco do sebe a zůstala jsem z toho doslova učarovaná. Poté jsem se definitivně rozhodla, na co se při vyšívání zaměřím, “ vyznala se k oblibě paní Eva.  Od té doby si nejen obojek vyšívá, ale sama si košile dokonce zhotovuje. Určité zkušenosti získala také, když nastoupila do Ústředí lidové umělecké výroby, kde pracovala několik let na realizaci návrhů předních výtvarníků ÚLUV, mezi něž patřila třeba Eva Vítová.  Při práci umí Eva Minksová používat celou řadu vyšívacích technik jako je například tradiční, nejstarší výšivka na počítanou niť. Při vyšívání horňáckých košil uplatňuje většinou výšivku křížkovou, ale i stehem. „Na jemném plátně vyžaduje vyšívání velkou trpělivost, soustředěnost, pečlivost, protože, když unikne jedna nitka, už se netvoří ten plánovaný vzor. Těžko se um vysvětluje, do toho se musí nahlédnout,“ vysvětluje o vlastnostech při práci s jehlou v ruce vyšívačka.


Vlastně vyrobenou košili si zručná Eva Minksová umí poznat. Největší radost má však, když za ní přijdou vedle pravověrných horňáků požádat o zhotovení zájemci přespolní. „Dělala jsem jednu “šňůrkovicu“ až na sever Čech. Nyní už v ní pan učitel z Aše chodí vystrojen při každé návštěvě Horňácka. Vůbec mu nevadí, že mu chybí k dokonalosti kroje další součástky. Možná si je časem náš obdivovatel pořídí,“ uzavírá náš rozhovor usmívající sedmdesátiletá Eva Minksová, neobyčejně starostlivá matka čtyř dětí.
S přáním všeho dobrého, především hodně zdravíčka a dalších zhotovených košil, přeje jubilantce vlastník jedné z nich Tonda Vrba


P.S. Pokud máte případný zájem o vyšití horňácké košele, tak se svolením Evy Minksové uvádím její telefonní číslo na pevnou linku: 518 329 288
Diskuze ke článku


03. 03. 2011 (15:54) • Jarmila: Smekám, paní Minksová
Je to, prostě, nádhera. Loni u příležitosti Horňáckých slavností ve Velké byla výstava výšivek, kde jsem výšivky paní Minksové mohla obdivovat in natura. Moje babička z Javorníka taky vyšívala, já jsem s tím kdysi taky koketovala, takže vim, co to obnáší. Smekám před výšivkami paní Minksové a přála bych si, aby měla pokračovatelky.

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS