FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Horňácko vyprodalo s folklorem Ostrožsko

Články

13/03/2010 • Horňácko vyprodalo s folklorem Ostrožsko
autor článku: Antonín Vrba


Mezi diváky nechyběli ani představitelé a zástupci regionů Horňácka a Ostrožska
Ostrožská Lhota - Ojedinělý projekt, kde se navzájem potkávají a poznávají lidovou kulturou dva sousední regiony v jihovýchodní části jihomoravského kraje - Horňácko a Ostrožsko se shledává s kladnou odezvou diváků. Po horňácké Louce zavítali horňáčtí folkloristé v pořadu Ostrožsko, poznej folklor Horňácka  do obce Ostrožská Lhota ležící pod horou Sv.Antonínka z druhé strany. „Takovou diváckou účast tady u nás ještě nepamatujeme. Bylo zcela vyprodáno a už jsme neměli návštěvníky ani kam posadit.  Horňácko prostě folklorem lidi táhne. A musím taky přiznat, že má proč. Jejich region je známější a věhlasnější právě díky lidové pěsničce, podání i výškovém rozsahu.  Jejich zpěv má hodně navrch oproti našemu regionu,“ přiznala sportovně domácí organizátorka Eva Zajícová po druhém setkání.Zářící ikona horňáckého folkloru Martin Hrbáč s vycházející talentovanou mladou muzikou Romana Sokola byl největším tahákem pořadu
„Hlavní mottem není  soutěžení, kdo je lepší a není,  ale poznávání a ukazování folkloru i v místech regionu, kde v současnosti v obcích příliš folklor vidět není. Jsme přitom sousedi a ač jsem velký folklorista, příliš toho o ostrožském folkloru, o jeho tradicích  nevím. A v tom je taky jedna z podstatných myšlenek těchto pořadů, poznávat,“ říká jeden z dvojice moderátorů programu ve Lhotě Veličan Martin Kuchyňka. Ikona horňáckého folkloru Martin Hrbáč, zde překvapivě na veřejnosti vystupoval poprvé a přitom to má z domu, z Veselí nad Moravou do Lhoty co by kamenem dohodil. „Když mě sem nikdo ještě nikdy nepozval, tak jsem zde přece nemohl vystupovat?! Za děvčaty jsem za mlada do Lhoty nechodil, z Hrubé Vrbky to sem bylo hodně daleko, aut tehdy moc nebylo a na kole se mně cestovat nechtělo,“ prohlásil  se smíchem rozvykládaný Martin Hrbáč. Až na reakci  hlasu z publika si zavzpomínal, že tu kdysi dávno přece jen muzicíroval, ale  na soukromé akci. Poté na pódiu slavného primáše  a zpěváka doprovázela mladá, talentovaná muzika Romana Sokola složená z absolventů velické ZUŠky. Dále se zde představili stále „snaživí“ tanečníci starší skupiny souboru Velička, „vyzpívaný“ ženský sbor z Javorníka a „dvouletý“ mužský sbor z Louky, který má sice nejstarší věkový průměr ze současných působících sborů na Horňácku, ale vitalitu a chuť zpívat mají větší,  jak leckteří mladí zpěváci.


Jeden z moderátorů pořadu Martin Kuchyňka, který měl taky ten správný umělecký den
Hostující Horňáci dali nakonec prostor i domácím folkloristům,  když se v úvodu programu ukázali  pěvci z domácího sboru. Region Horňácka byl současně představen i formou videoprojekce, což se divákům také líbilo.“Z pěkného programu se mi zamlouvalo i humorné moderování Martina Kuchyňky a jeho kolegy. Skutečně jim to vyšlo. Není to obyčejné, strojové čtení údajů. Myslím, že právě takové veselé okořeněné komentování patří nejen do horňáckých folklorních pořadů,“ doplnil atmosféru fotograf Josef Tymonek, který přijel do Ostrožské Lhoty až ze vzdálenějších  Napajedel a snaží se na různých místech Slovácka vyhledávat vystoupení Horňáků. Třetí pokračování projektu, tentokrát s názvem Horňácko, poznej folklor Ostrožska se přestěhuje do Nové Lhoty, ale až s příchodem letošního podzimu. „Na Horňácku a Ostrožsku na jaro jako za starých dob  hodně pracujeme a v létě máme jiné aktivity. Proto ten pozdější termín,“ osvětlil pauzu projektu rázně velický recesista Martin Kuchyňka.


Úvod zahájili muži z Ostrožské Lhoty

Sbor žen z Javorníka čerpal v repertoáru většinu svých písní od své tetičky Anny Kománkové

Loučtí zpěváci z nejmladšího sboru na Horňácku - má nejstarší věkový průměr, ale při vystoupení se dovedli pěkně uvolnit (vlevo); Harmonikář Veličan Jenda Maňák doprovázel sbor mužů z Louky (vpravo)
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS