FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Horňácko vzdávalo hold vypravěči Vaškovi Mlýnkovi

Články

06/10/2009 • Horňácko vzdávalo hold vypravěči Vaškovi Mlýnkovi
autor článku: Antonín Vrba

Horňácko vzdávalo hold legendárnímu vypravěči Vaškovi Mlýnkovi z Kuželova
Nabitý velický kulturák vybuchoval salvami smíchuJeden z největších kamarádů Vaška Mlýnka - František Ševečka z Kuželova při vzpomínkách hrál i tělem.
Neobyčejný zájem diváků o pořad lidových vypravěčů, Humor-korení života, Vašek Mlýnek I., zažil o sobotním večeru 26. září kulturní dům v centru horňáckého regionu ve Velké nad Veličkou. Pořadatelé měli hodně starostí, aby uspokojili návštěvníky místy k sezení. I tak jich desítky postávalo po bocích sálu a někteří zklamaně odcházeli domů, protože se tam už prakticky nevešli. Hodně se také v nervózní atmosféře diskutovalo, proč se tato akce neuskutečnila v prostorném přírodním areálu kuželovského větrného mlýna.Jiří Schneider z Uherského Hradiště.
Poté se na pódiu začal odvíjet přes tři hodiny trvající maratón vzdávající čest legendárnímu králi lidového humoru z Kuželova a divákům vůbec nevadilo, že byl tak dlouhý. V jeho úvodu vystoupil publicista a novinář Jiří Jilík z Uherského Hradiště se zdravicí a příspěvkem o významu lidového nářečí. Přizvaných šest bavičů, sedmým byl nečekaně Mlýnkův syn (pozn.autora příspěvku), navodilo divákům úsměv od začátku až do konce programu. Vše v průběhu „zklidňovala“ hudbou a zpěvem mladá, nadějná cimbálovka z velické hudební školy s primášem Romanem Sokolem. Moderátorem programu byl skvělý Jiří Miškeřík z Hrubé Vrbky, který též svým veselým pojetím slova zcela zapadl mezi vypravěče a v určitých momentech je i převyšoval. “Lidový humor jsem víceméně okopíroval ze zvukových záznamů Vaška Mlýnka. K tomu doplňuji svoje zkušenosti a zážitky z mého běžného a muzikantského života,“ sdělil obecenstvu při vystoupení Miškeřík, jinak profesním zaměstnáním zvěrolékař. Škoda, že se nemohl zúčastnit setkání dlouho avizovaný „pan rídící“ František Okénka z Hrubé Vrbky, který si v den konání akce našel cestu ke službě na jemu milovaný objekt kuželovského historického větrného mlýna. Nakonec se ale ještě těsně před velickým vystoupením omluvil, že se necítí zdravotně dobře.Franta Uher obdržel od syna Vaška Mlýnka CD se záznamem legendárního vypravěče.
Nejznámější současný vypravěč na Slovácku, Podlužák František Uher z Lanžhota se nebál „narážet slovem“ přímo do diváků a skoro je přiváděl k vzájemné komunikaci. Na druhé straně František Ševečka z Kuželova, své vyprávění o nežijícím kamarádovi Vaškovi tak prožíval, že při řeči i spontánně gestikuloval. Nezklamali ani domácí „řezník“ Jan Kružica a „pracovník rychlé obecní roty“ Martin Kuchyňka. Kružica vyprávěl o různých postavičkách ve Velké a v Javorníku, Kuchyňka zase předčítal ze svého knižního bestselleru „Děti moje“ pohádku o bohatém království a následně rozjel jeho typickou „kulometní slovní palbu“ v historce z Ukrajiny. Zpěvák z mužského sboru v Nedakonicích Jiří Schneider, který žije v Uherském Hradišti, neopomenul okořenit vyprávění zážitky přímo od folkloru. Jediným, a vzácným hostem, byl reprezentant Hané, bývalý důlní záchranář a hasič Jiří Vrba z Pivína u Prostějova. Po čas své produkce byl trochu „zarazený,“ ale „rečó“ ze života se na Horňácku určitě neztratil. Ke konci programu mile překvapil syn Vaška Mlýnka Václav, který ukázal, že má něco v genech po svém slavném otci, jak na Horňácku říkával hrubovrbecký cigánský primáš Jožena Kubík „má to od prirozeňá“.Jiří Vrba z Pivína u Prostějova.
„Jsem z toho nadšený. Když se konávaly v Hodoníně pořady o Šmukáč Vaška Mlýnka, tak jsem ani jeden nevynechal. Tam to bylo hodně vyumělkované, tady to bylo takové bezprostřední a cítili jsme se zde všichni jako doma. Doufám, že v tom budete pokračovat,“ konstatoval spokojeně kulturní nadšenec Antonín Náhlík z Hroznové Lhoty, který má na Vaška Mlýnka v hlavě taky moře vzpomínek. „Přivedla mě sem láska k Horňácku a když se někde dozvím, že se zde něco koná, neváháme s manželkou a na každou akci přijíždíme. Jsem rád, že vedle písničky a muziky je to už i vtipné slovo. Je známé, že Horňáci jsou veselí lidé. Vaška Mlýnka mám ještě kdesi doma na gramofonové desce. Moc pěkné bylo, že jste zařadili do programu i dvě filmové ukázky s osobností Vaška Mlýnka,“ dodal při odchodu k domovu Miroslav Dominec z Bohuslavic u Zlína.Lidový legendární vypravěč Vašek Mlýnek z Kuželova v padesátých letech minulého století.
Kdo byl Vašek Mlýnek z Kuželova?
Narodil se 27.9.1926, už v mládí se u něj projevil hudební a malířský talent, ale také vlohy vypravěčské. Inspiroval se valašskými vypravěči a vynikal v ochotnickém divadle. Vyučil se malířem ornamentů, působil v dechovce a také cimbálové muzice Joženy Kubíka. Ta jej později, mimo jiné, doprovázela při jeho estrádních pořadech. Na veřejnosti začal vystupovat od roku 1950, vyhrál několik soutěží, dokázal improvizovat, používal neobvyklá slova, spojení a přirovnání (např. „Hubu měua jag sušenú trnku“). Pracoval u Okresního stavebního podniku ve Veselí a později ve velické Kordárně. Zemřel po autonehodě u Jihlavy 31.8.1978 při cestě na společné vystoupení s Vladimírem Menšíkem. Zůstalo po něm několik nahrávek. Kulturní dům v Hodoníně pořádal od roku 1986 na popud tehdejšího ředitele Stanislava Pěnčíka několik let festival humoru „Šmukáč Vaška Mlýnka“.


Dovětek pořadatele akce:
Podle ohlasu splnil tento nový pořad naše předsevzetí, myšlenku „oživit“ lidové vypravěčství a hlavně „oživit“ našeho významného horňáckého folkloristu Vaška Mlýnka. Rovněž jsme také s kolegou Martinem Kuchyňkou částečně napravili naši pošramocenou pověst z nevyvedeného odpoledního sobotního programu letošních Horňáckých slavností s názvem Moji súsedé aj prespolní, za což se tímto nespokojeným divákům moc omlouváme. Ale i to se může stát, poněvadž i muži mají své dny (občas :) ), na pódiu by se to už určitě opakovat nemělo! Děkujeme za pochopení!


Foto: Antonín VrbaDiskuze ke článku


10. 02. 2012 (17:08) • miroslav: vašek mlýnek
můžete my poslat ještě 1 díl 1.

15. 02. 2012 (20:56) • kerý:

09. 03. 2012 (09:09) • Pepa:
folklorweb je mrtvý web. Pojďte na toto téma jeho provozovatelé diskutovat!!! Udržujete ho akorát při životě

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS