FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | U Černého potoka na Vápenkách vyrůstají živé sochy

Články

03/09/2009 • U Černého potoka na Vápenkách vyrůstají živé sochy
autor článku: Antonín Vrba


O tom, že se budovatelské záměry dějí i v malé, příhraniční horňácké osadě, o které se donedávna říkávalo, že je místem kde „dávajú lišky dobrú noc“, se může přespolní návštěvník přesvědčit již při samotném vstupu do ní. Po pravé straně od silnice, v budově spjaté s historií osady, se po rozsáhlé rekonstrukci opět „oživuje“ bývalé staré pohostinství U Černého potoka. Nejedná se přitom jen o běžné provozní služby, které zde uvítají zejména turisté a cyklisti v podobě občerstvení z toulek kolem hory Javořiny, ale především zde vyrůstá společensko-kulturní centrum.


V letních dnech se zde uskutečnilo 2. Řezbářské sympózium „Živé sochy“. Už z loňského ročníku vás u budovy vítají nepřehlédnutelné sochy v životních velikostech. Letos jich přibylo do přírodního areálu dalších pět. Některé budou sloužit jako větší hračky i dětem. Všechny jsou dílem mladých zručných řemeslníků ze Slovácka. „Jsme sdružením řezbářů, které si říká GAUČ, což znamená Gajdovy učedníci,“ (všichni prošli školou skvělého strážnického řezbáře, lidového umělce Františka Gajdy, pozn.autora příspěvku) informuje nás s dlátem v ruce jeden z přítomných pracovně vytížených řezbářů, Luboš Sedlář, rodák z Lipova, žijící v současné době ve Veselí nad Moravou. Řezbáři opracovávají topolové kmeny, připravené pořadatelem sympózia a právě Luboš si jako jediný při práci prozpěvoval „horňáckú sedláckú“ Brčkujem z kríkopy do kríkopy.


Pavel Popelka, Pavel Kubík a Martin Hrbáč
„Kluci jsou to šikovní a po práci se umí i dobře bavit,“ komentuje jejich působení organizátor a majitel areálu František Janás. Na uvítanou mi ulévá typickou místní pálenku „vápenárskú režnú“. Přitom vypočítává, co se zde za všechny dny z bohatého programu událo a nastiňuje plán činnosti do nejbližší doby: „Vím, že na Horňácku je několik divadelních kroužků a souborů, které k nám chceme pozvat rovněž na podobné sympózium. Také zde počítáme s účasti folkloristů při soustředěních. Letos se zde pracovně měla setkat cimbálovka Martina Hrbáče s Čechomorem , ale hosté jsou prý stále velmi vytíženi a proto se omluvili. Pochopitelně, že největší důraz klademe na mládež a proto u nás dostávají největší prostor. Zrovna dnes jsme pořádali dětský den, do jehož rámce byla začleněna i řezbářská škola a proběhly zde různé hry a soutěže. Dětem se nejvíce líbilo malování na obličej pomocí smývatelných barev, tzv. Facepainting, které předváděla děvčata ze Slovenska. „Tygrů“ a „koček“ tu běhalo opravdu požehnaně. Osvědčila se tedy i příhraniční spolupráce s níž budeme nadále počítat při dalších akcích. Naším prvořadým cílem je teď dobudovat kompletně celý areál,“ dodává snaživý František Janás, který je velkým obdivovatelem lidového umění, folkloru. V jeho budovatelských aktivitách mu je velkou oporou i jeho žena Miroslava Janásová.


hudebník Vladimír Merta a drevěný horňácký hudec
„Jsme moc rádi, že o naši práci mají lidé zájem. Na podobnou akci jsme v příštím roce pozváni do Javorníku ke známému folkloristovi Lubošovi Zelingerovi a chovatelce koní Aničce Lajzové,“ doplnil řezbář Luboš Sedlář, bývalý výborný lipovský muzikant-hudec. Přesto že se muzicírování už několik let nevěnuje, jeho uměleckého díla na vás „dýchajú“ folklorem.

Foto: Tonda vrbaDiskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS