FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Čechomor ovládl jedenácté Ozvěny Horňácka

Články

10/10/2007 • Čechomor ovládl jedenácté Ozvěny Horňácka
autor článku: Antonín Vrba


Rumunské pásmo domácí Veličky.
Velká nad Veličkou - Po Horňáckých slavnostech, během jednoho měsíce, se koná v centru regionu již jedenáctým rokem další folklorní festival Ozvěny Horňácka spojený s bělokarpatskými biodožínkami. Divákům se v areálu na Strážné Hůrce představily dětské soubory Kanafaska z Velké Bystřice, Kornička z Trenčína a domácí Veličánek. Z dospělých to byly kolektivy: soubor Haná z Velké Bystřice, Górole z Mostů u Jablunkova, Kornička z Trenčína, Ekonóm z Bratislavy, teprve nedávno vzniklý mladý taneční soubor Pohárek z Týnce na Podluží, mužský sbor Rovina a Muzika Haná, mužský a ženský sbor z Velké, horňácké cimbálové muziky Jožky Staši, Petra Mičky a CM Kubíci. Letošní Ozvěny Horňácka byly výjimečně spojené s pátečním koncertem skupiny Čechomor a Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče. A návštěvnost předčila očekávání. Téměř dva a půl tisíce platících nad míru spokojených diváků bylo více, jak jich bylo přítomno na hlavním sobotním festivalovém programu. Spokojenost nad společným muzikantským projektem panovala i u lídrů obou kapel. „Jsme z toho úplně nadšení, protože jsme nevěděli co nás čeká. Z ohlasu diváků bylo vidět a cítit, že se nám společné dílo podařilo,“ řekl po produkci kytarista a zpěvák Čechomoru Franta Černý. „Bylo to trochu jiné jak když se hrává, ale přesto zajímavé. A jsem rád, že nakonec byli všichni spokojeni,“ dodává primáš HCM Martin Hrbáč, jehož muzika se na úvod předvedla “čechomoráckým hitem“ Ty velické zvony, ale zamuzicírované v pravé lidové hudební podobě.
Dvě hodiny před pátečním koncertem Čechomoru a Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče, kdy byly ještě housle Karla Holase a Martina Hrbáče v klidu, se začal areál na Strážné Hůrce zaplňovat diváky.Frontmani Čechomoru a HCM Karel Holas a Martin Hrbáč ukázali na Horňácku, že folklor se dá prezentovat ke spokojenosti diváků i netradičním způsobem.Tři dny po sobě - ve Velké nad Veličkou, Českém Krumlově a Vizovicích - koncertovaly spolu Čechomor a HCM Martina Hrbáče.V sobotu patřilo velické náměstí především Biojarmarku.Pětaosmdesátiletý řemeslník z Nové Lhoty Josef Polách nabízel na trhu svoje výrobky s úsměvem.Před vystoupením přijal zástupce jednotlivých souborů na radnici velický starosta Jiří Pšurný. Na snímku vítá hanáky z Olomouce.V krojovaném průvodě přes náměstí bylo veselo. Přičinili se o to i tanečníci ze souboru Górole z Mostů u Jablunkova z přihraničí s Polskem.Slovensko zastupoval na Horňácku soubor Ekonóm z Bratislavy, který přišel do průvodu na čele vzorně prezentující svoje lidové umění.Hravé děti z Veličánku při pásmu „remeslnických“ zvaly na Dětský program.Ohnivý verbující Podlužák z Týnce ze souboru Pohárek.Ve Zpívání u kostelních hradeb nechyběli ani zpěváci z domácího mužského sboru, který si letos připomíná svoje padesáté výročí vzniku.V hlavním programu Ozvěn Horňácka v areálu na Strážné Hůrce bylo příjemným zpestřením vystoupení „cikánského bloku“ složeného z česko-slovenské romské idendity a jejich příznivců.Noc hudců rozezpívala přítomné diváky......a ještě za ranního rozbřesku se těm nejvytrvalejším nechtělo ze Strážné Hůrky rozcházet k domovům.Obrazy z Horňácka, které vznikly během sedmi roků letního malování v Louce a Velké nad Veličkou autorek Marie Novotné, Jany Rozkové a Doris Windlin mohli v neděli shlédnout návštěvníci na jednodenní výstavě v kulturním domě v Louce. Folklorista Jarek Slovák z Velké nad Veličkou nahlíží na svůj portrét.


Diskuze ke článku


10. 10. 2007 (23:17) • Honza Londa: vydařené ozvěny
Byl sem tam(krátce :), viděl sem(všechny ty výborné a přátelské lidičky) a odešel sem ( s těžkým srdcem dom príliš brzo po vystoupeni). tolik v kostce. :)
tyhle Ozvěny byly pro mě završením celého dosavadního folklórního roku. díky nim sem se potkal se všemi těmi přáteli, které sem potkával během celého roku na různých akcíh, jenže s tím rozdílem že se všichni "slezli" úplnou náhodou na jedné akci, na Ozvěnách, ať už jako učinkující nebo jako diváci. A proto děkuju všem organizátorům za uspořádání těchto Horňáckých ozvěn a těším se na další. díky moc za další nádherný zážitek :o)

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS