FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Prázdniny s cimbálem

Články

10/09/2007 • Prázdniny s cimbálem
autor článku: Gabriela Jílková


Už třetí prázdniny jsem byla na cimbálových kurzech. Je to dost podobné táboru, taky tomu tak s děckama, se kterýma se odtamtud známe, říkáme. Jasně, hrajeme tam na cimbál každé dopoledne a potom cvičíme, ale přesto nám ještě zbývá plno času na seznamování, bavení a spousty legrace, jako je např. hrát flašku na pokoji, nebo se houpat na houpačkách a v nejlepším případě, když svítí sluníčko, blbnutí v bazénu. S některýma se znám už od prvních kurzů a jiní naopak přibývají každým rokem a přesto mi připadá, jako bych je znala už od narození a patří mezi mou "muzikantskou rodinu". Bývá to na Bílé, poblíž lesa, ve kterém je plno borůvek a hub. Prostředí je tam nádherné.Kromě hraní na cimbál míváme i dramatickou výchovu, kde jsme každý rok dělali něco jiného. První rok jsme hráli hry... Druhý jsme zase žonglovali... Třetí rok jsme hráli na "nástroje" z různých kelímků, kamínků a krabiček a skládali skladby. Také jsme první rok měli muziko-terapii, kde jsme malovali podle skladeb, které nám pouštěli. Další rok jsme měli "pohybovky", ve kterých jsme dělali různé cviky, hráli divadlo. A tento rok jsme v pohybovkách tancovali barokní tance, kde jsme my, holky, měly pěkné dlouhé barokní sukně. Když jsme zrovna necvičili na cimbál, nebyli v bazénu, nebo nedělali jiné věci, tak jsme hráli s Danuškou Skálovou hry či chodili na výlety. A jako na každém táboře, tak ani tady nesměl chybět bobřík odvahy!! Bylo to úplně super...Nebo třeba se tam jedna moje kamarádka pořád zamilovávala a odmilovávala do různých kluků… Někdy byla sranda pozorovat ji, jak se k tomu klukovi zachová...Jo, abych nezapomněla... S tou mojí "muzikantskou rodinou" jsem to myslela vážně. Bylo tam taky plno malých holčiček-cimbalistek, takže jsem měla i své táborové dvě dcery, dvě sestry, manžela, neteře... Prostě ohromná rodinka. Za celé ty tři roky jsme měli spoustu, ale fakt spoustu přednášek…O cimbále, o paličkách, o ladění, o baroku, o opeře a plno dalších, jenom si teď nevzpomenu, které to byly... Tento rok to pro mě byl nejkrásnější zážitek z prázdnin... Myslím, že nejsmutnější je poslední večer, když polovina lidí odjede a poslední ráno, kdy se loučíme se zbytkem. To je vždycky moře slz a hromada posmrkaných kapesníčku, protože vím, že s některýma se neuvidím třeba celý rok... Ale... odvážíme si s sebou plno krásných zážitků, které nám už nikdo nikdy nevezme!!!Úryvky z mého táborového deníčku

Tábor 2005 (to je mi zrovna 11 let)

Pondělí
Večer jsme si s Kačou vykládaly vtipy. To jsme se nasmály! Stejně se spát nedalo, protože tam dole pořád někdo "mučil" cimbál.

Tábor 2006 (12 let)

Čtvrtek
Ráno budíček... Co asi??!! Cimbál... někde dole... Teda, až přijedu domů, budu potřebovat cvokaře...
Večer... jako obvykle. Zase někdo mlátí do cimbálu. Moje uši!

Tábor 2007 (už je mi 13 let)

Neděle
Dneska dopoledne jsme hráli jenom chviličku. Pak jsme jeli na kopec lanovkou a dolů pěšky a potom jsme šli po řece skoro až k chatkám. Odpoledne jsme se koupali a večer měl Dan Skála koncert a pak jsme u táboráku hráli hry. A potom jsme skoro až do půlnoci hráli a zpívali u cimbálů… Prostě THE BEST!

Externí odkaz:
Cimbalistka Gabriela Jílková - www.cimbalistka.cz

Diskuze ke článku


11. 09. 2007 (22:34) • jaňulena z Brna: kurzy
jojo...tyhle kurzy jsou nejlepší ze všech...příští rok zase, děcka, co???

27. 05. 2008 (08:50) • Vladan Jílek: Cimbálové kurzy 2008
Tak rok utekl jako voda a já jen připomínám, že cimbálové kurzy 2008 proběhnou opět na Bílé, tentokrát v termínu 6. až 13. července. Přihlášky je nutno zaslat Daně Skálové nejpozději do poloviny června, tak jako platbu (tu samozřejmě na účet, nikoliv však Danin). Tak co, cimbalisti, už se těšíte?

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS