FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Vystoupení Horňáků v plzeňské premiéře

Články

12/03/2007 • Vystoupení Horňáků v plzeňské premiéře
autor článku: Marta UlrychováHudební festival Smetanovské dny vstoupil v letošním roce do svého 27.ročníku. Tradiční týdenní festival, koncipovaný převážně jako sled kulturních akcí, jež představovaly komorní a symfonické koncerty, divadelní představení, literární pořady, výstavy a vědecké sympozium s tematikou 19.století se přeměnil v akci s větším záběrem, a to nejen časovým, ale i žánrovým. Tak se již třetí rok mohou plzeňští posluchači těšit bohaté nabídce kulturních pořadů, probíhajících déle než jeden měsíc, nabízející kromě tradiční vážné hudby i hudbu jazzovou, folklorní, etnickou.


Již třetí rok se součástí Smetanovských dnů stal i stále pečlivěji obnovovaný masopust. Ani závěrečným koncertem nazvaným Hedvábná stezka dne 2.března v sále Odborového domu Peklo však festival ještě zdaleka nekončí. Jeho prodloužením jsou i tzv. „off- koncerty“, jež se vážou k přítomnosti výrazné umělecké osobnosti. V minulém roce to byla pěvkyně Dagmar Pecková, letos v květnu do Plzně zavítá Eva Urbanová.

Tak jako některé koncerty následují až po festivalu, jiné ho předcházejí. Tím letošním bylo společné vystoupení Čechomoru a Horňácké cimbálové kapely Martina Hrbáče, které se odehrálo 17.ledna ve zcela vyprodané plzeňské Velké synagoze. Podaly si ruce dvě skupiny, které pojem „folklorní tradice“ naplňují zcela odlišným způsobem. Zatímco Čechomor (zal.1988) Plzeňanům netřeba představovat – znají ho především díky několika koncertům a vystoupením v médiích – Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče hrála v Plzni poprvé, ačkoliv od svého založení r.1966 patří ve folklorním světě k naprostým špičkám. Je známá všem, kdož navštěvují folklorní festivaly, mezi nimiž se právě Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou těší velkému zájmu bez rozdílu věku. Primáš Martin Hrbáč je dnes legendou. Jako odchovanec slavných primášů vyrostl na zodpovědném přístupu k bohaté tradici horňáckých zpěváků, tanečníků a hudců, z níž ve své tvorbě čerpali Leoš Janáček a Vítězslav Novák, tedy tradice, z níž nelze uhýbat.„Majstrův“ průrazný kovově barevný tenor se vysoko nese nad zvukem pětičlenné muziky, jehož specifičnost spočívá v osobitém tvoření tónu, kouzlu nepravidelné rytmizace či způsobu cifrování. Nebyli by to však Horňáci, kdyby se průrazným mužným zpěvem nepředstavila celá kapela. Nápěvy sedláckých střídaly tklivé „táhlé“.

Čechomor nemůže vsadit na punc autenticity, naopak je zaměřen na nadlokální, nadregionální repertoár (což ostatně demonstruje již svým názvem), který si přizpůsobuje svému obsazení a interpretačním možnostem. Ačkoliv je jeho věkový průměr vyšší než hráčů CM Martina Hrbáče (troufám si odhadnout, že se jedná již o třetí generaci, s níž primáš spolupracuje), postoj Čechomoru byl tentokrát jednoznačný – vzdáváme hold Horňákům, bez nichž by pojem moravský folklor byl nemyslitelný. Do posledního místa zcela zaplněná Velká synagoga odměnila vystoupení obou skupin bouřlivými ovacemi.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS