FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Dudáci a komorní soubory měřili své síly

Články

21/04/2006 • Dudáci a komorní soubory

měřili své síly
v krajském kole ZUŠ v Plzni

autor: Marta Ulrychová

Soutěže lidových škol umění to nikdy neměly snadné. Pro porotu představují celodenní soustředěnou práci, odměněnou kávou, nanejvýš teplým párkem, pro žáky vyvrcholení intenzivní celoroční přípravy, pro jejich kantory trému, obavy, únavu z intenzivních zkoušek, hraničící téměř s nervovým zhroucením, které je občas sdíleno rodiči či jinými rodinnými příslušníky, pokud se tito k víkendové akci dostaví. Musím s potěšením konstatovat, že 1.dubna v plzeňské 4.ZŠU tento obvyklý scénář do důsledku naplněn nebyl, a to díky bohaté účasti publika z řad rodičů a prarodičů, kteří i přes překvapivě slunné počasí dali přednost návštěvě soutěže před atraktivní Apriliádou, odehrávající se tradičně na hlavním plzeňském náměstí.

Dudy mají v západních Čechách bohatou tradici a předsedá-li porotě takový odborník, jako Zdeněk Bláha, pak si mohou být malí i větší hráči jisti, že jejich hra je objektivně oceněna. Kolik svých úprav si musel pan předseda během sobotního dopoledne asi vyslechnout? Postup do celostátního kola získal v první kategorii Marek Hejtman z Třemošné, v druhé Václav Dufek a ve čtvrté Václav Buršík, oba z domažlické lidušky. Komorní hra byla zastoupena čtyřmi soubory. Z nich první místo a postup do celostátního kola získali v první kategorii Martin a Lukáš Červení z Domažlic, v druhé kategorii trio z hostitelské 4.ZUŠ ve složení Adéla Křemenáková (housle), Pavla Berková (klarinet) a Hedvika Fictumová (dudy). Inu rodinné tradice se nezapřou.

Odpoledne čekalo porotu ve složení Zdeněk Bláha, Edita Koukolíková, Dagmar Razáková, Vlastimil Konrády, Miroslav Šimandl s tajemnicí Jitkou Moserovou porovnání výkonů osmi souborů – dvou domažlických, tří plzeňských, dále Dudáckého souboru z Aše, Úslaváčku ze Starého Plzence a Lidové muziky z Chrástu. Z Domažlic do ústředního kola putovala jak Chasnická dudácká muzika, tak Malá dudácká, zatímco z Plzně to byly oba Meteláčky („malý“ a „velký“).

Ze soutěže jsem odcházela naladěna na dobrou notu – malí hráči mají ve svých kantorech dobré vedení, přitahují stále více posluchačů, jejich soutěž si získala díky starostlivé péči Jana Rezka (houslisty operního orchestru plzeňského DJKT a zároveň vedoucího Plzeňáčku) a pochopení ředitele 4.ZUŠ ve Chválenické ulici Bohuslava Vaněrky dobré organizátory. Co se úprav týče, objevila se vedle klasiků (Zdeněk Bláha, Jaroslav Krček, Václav Švík, Antonín Konrády) nová jména (Olina Hráchová, Ondra Hrách, Jan Rezek, Milan Jelínek, Zuzana Klepalová, Vojta Kouba a další). Líbila se mně různorodost a dobré nápady, přinášející množství inovačních prvků. Vedle osvědčených souborů, kde je kvalita samozřejmostí, mne příjemně překvapila Lidová muzika z Chrástu pod vedením Zuzany Klepalové. Nezbývá než se těšit na další setkání v červnu na plzeňské festivalu a v září na dýšinské návsi.Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 27/04/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS