FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Jiří Stivín a Zlaté husle

Články

07/12/2005 • Jiří Stivín a Zlaté husle
zaslala Marta Ulrychová

Vstoje aplaudující obecenstvo, jež se 19.10. sešlo v pražském Rudolfinu, vzdalo hold jubilujícímu Jiřímu Stivínovi a jeho hostům. Způsob, jakým náš přední interpret slaví své narozeniny, je v současné době téměř ojedinělý - vkusný, decentní, ale zároveň muzikantsky plnokrevný, tradiční a zároveň proměnlivý. Divák je znovu doslova zaskočen gejzírem nápadů, jež tvoří varianty základního, po léta dodržovaného schématu, tvořeného stabilním zastoupením skladatelů (Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Georg Phillip Telemann) i většiny hostujících umělců. Tentokrát to byla opět Stivínova dcera Markéta (příčná flétna), Robert Hugo varhany, cembalo), Petr Hejný (viola da gamba) a sopranistka křehkého zjevu a co do intonace a rytmu neuvěřitelně akurátního pěveckého projevu Hana Blažíková. Již v loňském roce Stivín představil v Domě umělců dětský folklorní soubor Notičky. V linii, sledující barokní hudbu, jazz a folklor, pokračoval i letos, tentokrát si však z oblasti folkloru přizval odborníky na slovo vzaté – slovenský orchestr Zlaté husle z Bratislavy. V podání temperamentních umělců vyzněli barokní mistři zemitěji, než je v době současných trendů tzv. poučené interpretace zvykem. Nikoliv však ke škodě hudbě samé. Vždyť právě mistři baroka se folklorem nechali inspirovat často více, než si myslíme. Vstupní Vivaldiho Koncert C dur pro flautino, smyčce a basso continuo přinesl radostné opojení z hudby italského skladatele, zajímavě vyzněl i Bachův Dvojkoncert d moll pro housle, flétnu a basso continuo. Telemannova kantáta „Du bist verflucht, o Schreckensstimme“ pro soprán, flétnu a b.c., v níž H.Blažíková a J.Stivín vytvořili rovnocennou dvojici, byla příkladem vzájemného ovlivňování a inspirace instrumentální hudby v období vrcholného baroka.

Netrpělivě očekávaný Quodlibet, jež tradičně vyplňuje druhou část koncertu, dal kromě výše uvedených interpretů a sboru sv.Cecilie prostor zejména hostům ze Slovenska - instrumentálnímu souboru Zlaté husle, hrajícímu ve složení Martin Sleziak, Robert Puškár, Peter Parničan (housle), Peter Gabriel, Milan Hronček (viola), Martin Budinský (cimbál), Peter Paškaj (kontrabas) a znovu Robert Puškár, tentokrát jako virtuos na Panovu flétnu. Vedle populárních a filmových skladeb (Ion Dinicu, John Williams, Paul Desmond – Calvin Cluster, Jaroslav Ježek) zazněly i úpravy folklorních melodií – Karpatské melodie Petera Jantoščiaka, Šarišské obmeny Juraja Farkaša a Martina Budinského, dále pak variace na píseň Ten Vígl´ašský zámok Petera Parničana. Pětkrát si publikum vyžádalo přídavek. Koncert byl jedinečnou ukázkou, kam až může sahat virtuosita vynikajících interpretů na poli různých žánrů.


Diskuze ke článku


06. 08. 2006 (22:39) • Galina ŽÍLOVÁ: Nááádherný zážitek
:-) Na koncertě jsem byla - a byl to naprosto úžasný zážitek!!! Hudba cele pohltila všechny přítomné, takže byla jen HUDBA a HUDBA... já tomu říkám duševní sprcha......Na takové večery se nezapomíná:-)

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 27/04/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS