FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Ohlédnutí za festivalem Na rynku v Bystřici

Články

10/07/2003 • Ohlédnutí za festivalem Na rynku v Bystřici
zaslal Tomáš Čech

Sváteční víkend 4. - 6. července t. r. se Bystřice pod Hostýnem stala místem setkání milovníků lidové kultury a folkloru. Konal se zde 4. mezinárodní folklorní festival Na rynku v Bystřici, který v rámci oslav 50. výročí svého založení spolu s Městským úřadem v Bystřici pod Hostýnem pořádal místní valašský soubor písní a tanců Rusava.

Vystoupení mexického souboru Veracruz na nádvoří bystřického zámku (3. 7. 2003)
Vystoupení mexického souboru Veracruz na nádvoří bystřického zámku (3. 7. 2003)
Ve třech dnech se divákům představilo na čtyři stovky účinkujících z 15 souborů, které do Bystřice pod Hostýnem zavítaly z několika regionů České republiky i vzdálených míst Evropy. Z největší dálky přicestoval soubor Veracruz z exotického Mexika, který se představil bystřickému publiku dvěma vystoupeními v předfestivalový den 3. července. Především večerní vystoupení na nádvoří bystřického zámku (spolu s romskou cimbálovou muzikou Ivana Gašpara Hriska, hostem Bystřických zámeckých slavností) nasadilo svým temperamentem a exotikou skutečně vysokou laťku pro následující dny.

Špičkoví tanečníci z ruského souboru Ulybka z Ivanova (5.7.2003)
Špičkoví tanečníci z ruského souboru Ulybka z Ivanova (5.7.2003)
Hlavním festivalovým dnem byla sobota 5. července. Dopolední program zahájila pochodem ulicemi města vojenská dechová hudba Mihai Viteazul z Bukurešti, účastník setkání vojenských dechových hudeb v Kroměříži. Poté se dvacetiminutovými vstupy představily bystřické soubory - dětský valašský soubor Malá Rusava, cimbálová muziky Bukovinka a Bystřica a také hudební soubor ÚSP Javorník z Chvalčova; závěr dopoledne pak patřil valašskému souboru Krušpánek z Prahy a nejmladším zástupcům souboru Ulybka z ruského Ivanova.

Tanec v ulicích města v podání souboru Bystrina z Banskej Bystrice (5. 7. 2003)
Tanec v ulicích města v podání souboru Bystrina z Banskej Bystrice (5. 7. 2003)
Odpolední program začal průvodem všech souborů ulicemi města na náměstí, kde byl hlavní program festivalu Na rynku v Bystřici oficiálně zahájen. Zahájení se zúčastnili mj. i člen rady Zlínského kraje Mgr. Jiří Severin, předseda folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica a starosta města Bystřice pod Hostýnem Mgr. Zdeněk Pánek. Poté již byl dán prostor kráse lidových krojů, hudby a tanců - půlhodinovými vystoupeními se představily soubory Jasénka ze Vsetína, Olšava z Uherského Brodu, české soubory Lužičan z Krásné Lípy a plzeňská Jiskra. Tradice a folklor svých zemí pak předvedly soubory France Marolt ze Slovinska, August Cesarec z Chorvatska; obecenstvo nenechaly klidné balkánské melodie řeckého souboru a především tanečně špičkové soubory Ulybka z Ruska a Bystrina z Banské Bystrice. „Velmi nás těší, že jsme při letošním ročníku měli skutečně šťastnou ruku při výběru účinkujících souborů a věřím, že na vystoupení a atmosféru festivalu budou jak účinkující, tak návštěvníci dlouho vzpomínat“, podělil se svými pocity umělecký vedoucí souboru Rusava Jiří Stanovský. Nutno podotknout, že i svatý Petr zůstal i přes zataženou oblohu mimořádné akci nakloněn a podtrhl tak úspěch celého festivalu.

Nelze než přát, aby všechny akce, oslavy padesátiletí souboru Rusava i další jeho činnost byly stejně úspěšné jako proběhnuvší festival Na rynku v Bystřici a lidové tradice a folkor tak v regionu zůstaly stále živé.

Fotografie poskytnul Tomáš Čech

poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS