FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Všechny články podle čtenosti

Ornamentová babička Anežka Kašpárková
21/05/2007Antonín Vrba
Čipernou horňáckou stařenku Anežku Kašpárkovu, která zanedlouho oslaví osmdesátku, úctyhodný věk nezmáhá. Život bez práce si neumí vůbec představit. V minulosti také hodně pracovala v zemědělství. Nyní už třicátým rokem dává svými malůvkami do parády uprostřed dědiny kapličku, pocházející z počátku osmnáctého století.
přečteno 71951×celý článek >>
 
Lašsko - kultura a nářečí
02/07/2003Vladan Jílek
Jak uvádím na jiném místě těchto www stránek (Regiony | Lašsko), jsou nejstarší památky lidové lašské kultury většinou ze dřeva, neboť celý lašský kraj dřevem přímo oplýval. Součástí tohoto "dřevěného věku" na Lašsku zůstává pro kraj typický tkalcovský stav (v lašském nářečí zvaný "vařtat"), kolovrat, pastýřova píšťala, dřevěná čutora, domácí váhy,...
přečteno 13126×celý článek >>


Doyen horňácké lidové písně František Okénka slaví devadesát
01/05/2011Helena Bretfeldová
Pátého dne měsíce máje bude mít rodina i muzikantští přátelé a kolegové příjemnou příležitost blahopřát k výjimečnému životnímu jubileu čerstvému devadesátníkovi - vrbeckému kantorovi, zpěváku, hudebníkovi, konferenciérovi, lidovému vypravěči i dlouholetému sběrateli, upravovateli lidových písní, „panu rídícímu“ Františku Okénkovi, momentálně nejstaršímu aktivnímu horňáckému zpěvákovi.
přečteno 10785×celý článek >>
 
Výsledky ústředního kola národní soutěže
03/05/2009ZUŠ Kyjov
Ve dnech 1. a 2. května 2009 proběhlo v Kyjově ústřední kolo soutěže žáků základních uměleckých škol v sólové a komorní hře na lidové nástroje a folklorních souborů. V tomto příspěvku, který navazuje na příspěvek ze dne 27.4.2009, vám přinášíme konečné výsledky dvoudenního klání.
přečteno 9823×celý článek >>


Žítkovské bohyně
03/02/2006Zdeněk Mitáček
Osudy lidových vědem, které ještě donedávna působily v kopaničářské obci Žítková u Starého Hrozenkova na moravsko-slovenském pomezí, se zabývá drobná knížka šéfredaktora Slováckých novin Jiřího Jilíka. Zdejší vědmy na Kopanicích žily odnedávna a jejich působení dlouhé roky přitahovalo potřebné lidi z okolních obcí i vzdálenějších končin.
přečteno 9814×celý článek >>
 
Zemřel Jan Rokyta
23/07/2012FolklorWeb.cz
AKTUALIZOVÁNO - S hlubokou lítostí si dovolujeme podat všem milovníkům lidové písničky smutnou zprávu, že v neděli 22. července 2012 zemřel pan Jan Rokyta. *** Na výslovné přání rodiny, je POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ s Janem Rokytou v Jasenné určeno POUZE ÚZKÉMU RODINNÉMU KRUHU, nejbližším přátelům Jana Rokyty a obyvatelům jeho rodné obce Jasenná. *** VZPOMÍNKOVÝ KONCERT k osobnosti Jana Rokyty pod názvem „HUDBA PRAVDY“ se uskuteční v září 2012 v Ostravě.
přečteno 9683×celý článek >>


13. ročník mezinárodního festivalu Souznění
15/12/2011Zdeněk Tofel
Souznění - mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel se podobně jako v minulých letech uskuteční poslední adventní víkend na vícero místech Moravskoslezského kraje. Letošní třináctý ročník nabízí od 15. do 18. 12. multižánrové koncerty a vystoupení uměleckých souborů v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, venkovní prostranství atd.), ale také doprovodné výstavy, ukázky uměleckých řemesel, filmovou projekci a chybět nebude ani slavnostní mše svatá.
přečteno 9480×celý článek >>
 
Stručně o Záhoří
27/08/2003Zbyněk Žůrek
Naše Záhoří, toť onen kraj, který vůči městu Lipníku nad Bečvou jest za horami týnskými směrem k Bystřici pod Hostýnem. Kraj tento byl dlouho od světa odloučen, teprve v nedávné době jsou zde vybudovány okresní silnice. Proto dlouho se Záhoří ve své starobylosti a rázovitosti zachovalo, i když patří vlastně pohraničním územím k Hané.
přečteno 9443×celý článek >>


Lidový kroj luhačovického Zálesí
07/01/2008Dr. Blanka Petráková
Studie o lidovém kroji luhačovického Zálesí je po sedmdesáti letech první souhrnnou prací, která se zabývá historií kroje tohoto regionu. Publikace shrnuje problematiku lidového oděvu na Zálesí, včetně vytýčení hranic regionu, typologie oděvních součástek, vývoje materiálu, střihu a skladby kroje.
přečteno 9434×celý článek >>
 
Jak jsem "bojoval" s písní Teče voda, teče
16/03/2009Vladan Jílek
Jsou to už téměř tři roky, co jsem se rozhodl podělit se s vámi o moje trápení se slovy známé horňácké písně Teče voda, teče. A jak vidíte, dostávám se k tomu až dnes. Nepíšu tento příspěvek proto, že bych si snad myslel, že je mezi námi někdo, kdo tuto písničku a její slova nezná. Věřím, že z toho mě podezírat nebudete...
přečteno 9410×celý článek >>


Basa
26/11/2007Michal Novotný
Slovo basa můžeme v češtině použít v několika zcela různých souvislostech. Když řekneme, že basa tvrdí muziku, víme, že řeč je o největším ze smyčcových nástrojů, o nástroji s hlubokým tónem, odborně zvaným kontrabas. Když slyšíme, že bratranec sousedovy snachy se minulý týden vrátil z basy, je nám jasné, že se nemluví o hudebním nástroji...
přečteno 9333×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (14.)
06/11/2007Pavla Vacová
Nakonec se zmiňuji o několika jiných lidových textiliích, které sice nebyly součástí obleku, ale patřily také k výbavě nevěsty. Jsou to tzv. ručníky neboli křestní šátky, křestní vínky a boudnice.
přečteno 8374×celý článek >>


Jarmila Šuláková v Kopřivnici
22/04/2005Vladan Jílek
Jarmila Šuláková, valašská královna a živoucí důkaz toho, co člověku může dát "obyčejné" zpívání, zavítá ve středu 18.května do kulturního domu v Kopřivnici. Zpívat bude za doprovodu Jana Rokyty a cimbálové muziky ZUŠ Z.Buriana. A jak již bývá dobrým zvykem, nebude se jen zpívat, ale také povídat a vzpomínat.
přečteno 8247×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (13.)
04/10/2007Pavla Vacová
Úvodnice se nosila jen k určitým slavnostním rodinným příležitostem a byla vyzdobena nejzajímavějšími výšivkami, jaké se v naší oblasti vyskytují. Podobně jako i jinde na Moravě je úvodnice i na Malé Hané dvojitý pruh plátna, široký asi 60 cm a dlouhý 160 cm, s různě širokým pruhem výšivek, u nás často ještě s motivy figurálními. Nosila se tak, že zahalovala bedra a splývala oběma konci vpředu dolů, přehozena nad lokty.
přečteno 7822×celý článek >>


Kdo umí, ten umí
07/11/2009Jarmila Kacová
Bezesporu je Dušan Kotlár vynikající primáš, jehož hbité střídání prstů na hmatníku houslí vypovídá o skvělé technice , reagující na impulsy muzikality. V pátek 23.10.2009 u příležitosti Dnů vína v Domě kultury v Liberci vystoupil se svojí cimbálovou muzikou. Pohrával si s výběrem písniček tak, že návštěvníci v hojné míře degustovali, zpívali...
přečteno 7780×celý článek >>
 
Pozvánka na MFF Strážnice 2014 + Kompletní program
14/06/2014Helena Hájková
Do sběrného dvora folkloristů jsou postupně přiváženi další a další nepotřební folkloristé, folklorní důchodci, soubory i muziky. Zaměstnanec je pečlivě třídí, porovnává, hodnotí jejich zdravotní stav, funkčnost, recyklovatelnost... Takto velmi netradičně začíná jeden z pořadů jinak velmi tradičního festivalu ve Strážnici.
přečteno 7522×celý článek >>


Oživení lidových tradic na Hané
11/01/2009Zbyněk Žůrek
Haná – největší a nejstarší písemně doložený národopisný region na Moravě. Tempo jeho vývoje bylo natolik překotné, že v době, kdy společnost začíná mít zájem o lidovou kulturu, lidový charakter Hané mizí. Díky bouřlivému nástupu průmyslové revoluce přijímají obyvatelé tohoto regionu, a to i na vesnicích, moderní způsob života...
přečteno 7041×celý článek >>
 
O verbuňku bez verbuňku
21/06/2014Helena Hájková
Za pár dní vyvrcholí 29. ročník soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Jsou známi vítězové regionálních kol i postupující do Strážnice. Než se rozezní známá festivalová znělka, ozvou se první verbuňkové tóny a rozvinou se pestré transparenty fanoušků, nabízíme pohled do zákulisí. Přečtěte si rozhovor s moderátory, seznamte se s autory i porotou.
přečteno 6918×celý článek >>


Základní kameny moravské vlastivědy a národopisu
13/02/2008Jiří Plocek
Je to zajímavé a příznačné. Přestože Morava je zemí, která vlastně v současnosti „neexistuje“ – ať už vyjádřeno státoprávním uspořádáním či jednoznačně etnicky, tak ve skutečnosti v mnoha ohledech „bytuje“ ve středoevropském prostoru výrazněji a svébytněji než Čechy.
přečteno 6877×celý článek >>
 
Horňácké se stěhují do pražské Sazka Arény
28/12/2007Antonín Vrba
Po letech kritiky na nedostatečnou kapacitu Horňáckého stadionu při konání Horňáckých slavností nastane v příštím roce změna. Horňácké slavnosti 2008 se přestěhují z centra regionu na dny 18.-19. července do pražské Sazka Arény. Podle každoročního statistického zjišťování stejně většina návštěvníků této významné kulturní akce přijíždí na Horňácko stejnak z Prahy a okolí.
přečteno 6764×celý článek >>


Rodinné cifry
21/06/2005Zdeněk Tofel
V rámci mezinárodního festivalu Rožnovské slavnosti 2005 v Rožnově pod Radhoštěm nabídneme folkloristům i běžným divákům klenotnicový pořad Rodinné cifry. Jedná se o reprezentativní přehlídku pěti sestav - muzikantů, zpěváků i tanečníků, s bohatou rodovou a rodinnou tradicí. Uvidíte ojedinělé sestavy kapel, které se nemusí už nikdy více opakovat.
přečteno 6653×celý článek >>
 
Vítězové 7. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu
26/05/2007OS cimbalistů ČR
Přinášíme vám výsledkovou listinu vítězů 7. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu, který se konal ve dnech 23. až 26. května 2007 ve Valašském Meziříčí. Pořadatelem festivalu bylo již tradičně Občanské sdružení cimbalistů ČR ve spolupráci se ZUŠ Valašské Meziříčí.
přečteno 6597×celý článek >>


Stratil ľud cit pre umenie?
22/11/2005Elena Akácsová
Slovné spojenie ľudové umenie väčšina z nás vníma pod vplyvom rôznych ideologických nánosov, romantickým mýtom národných buditeľov 19.storočia počnúc a komunistickou propagandou ani zďaleka nekončiac. V istom zmysle je to však oxymoron. Čo je ľudové, zväčša vôbec nie je umelecké, a umenie zas nemá veľa spoločného s bezmenným ľudom.
přečteno 6462×celý článek >>
 
Vincenc Socha - sběratel lidových písní
18/08/2003Vladan Jílek
Svůj veškerý volný čas věnoval Vincenc Socha svému milovanému koníčku - lidové kultuře. V roce 1936 založil a vedl lhotecký soubor písní a tanců Pilky, byl autorem i režisérem národopisných pořadů, vedl ochotnický divadelní kroužek. Avšak nejdůležitější je jeho sběratelská činnost, zápisy lidových písní a tanců, které sbíral a zapisoval u starých pamětníků.
přečteno 6090×celý článek >>


Verbuňk jako problém?
19/03/2008Jiří Jilík
Pavel Petržela se ve svém článku rozohnil nad tím, že snad verbuňk nepatří do UNESCO, pokud ho budou tancovat dívky nebo ženy. Nevím, co ho vede k takovému úsudku. Kdyby se někdy vyjel podívat na třetí den hodový na Podluží nebo Hanácké Slovácko, zjistil by, že tam děvčata a ženy tancují verbuňk a nikdo jim to nezazlívá.
přečteno 5997×celý článek >>
 
Horňácko vzdávalo hold vypravěči Vaškovi Mlýnkovi
06/10/2009Antonín Vrba
Neobyčejný zájem diváků o pořad lidových vypravěčů, Humor-korení života, Vašek Mlýnek I., zažil o sobotním večeru 26. září kulturní dům v centru horňáckého regionu ve Velké nad Veličkou. Pořadatelé měli hodně starostí, aby uspokojili návštěvníky místy k sezení. I tak jich desítky postávalo po bocích sálu a někteří zklamaně odcházeli domů, protože se tam už prakticky nevešli.
přečteno 5963×celý článek >>


Nový zpěvník písní z jihozápadních Čech pro děti i učitele
06/07/2011Judita Kučerová
Sborník lidových písní z jihozápadních Čech určený nejmladší generaci je jedním z pozoruhodných vydavatelských počinů Etnologického ústavu AV ČR a Klubu tanečních souborů Rokytka z Rokycan. Kvalitních publikací, které jsou určené k předkládání folklorního dědictví dětem, se v českém prostředí bohužel příliš nedostává. O to více je třeba ocenit práci, která prokazuje erudovanost autora a jeho snahu o komplexní a praktický přístup k problematice.
přečteno 5923×celý článek >>
 
Folklórny festival seniorov 2014
30/06/2014Imro Oravec
Tak sme sa stretli. Niektorí po prvý krát, niektorí starí známi, všetci však s obrovskou radosťou, nadšením, srdečnou náladou s riadnou chuťou rozdať sa všetkým. Kedy, kde, kto a ako to sa Vám moji milí čitatelia budem snažiť priblížiť v niekoľkých riadkoch , vetách, stranách.
přečteno 5872×celý článek >>


Nivnické sedlcké - multimediální CD-ROM
08/02/2008Vlastimil Ondra
CD, jež po vložení do přehrávače hraje písně zpívané v obci k párovému tanci sedlcká. A zároveň disk, který na videosekvencích zachycuje zmíněný tanec. Nechybí pochopitelně ani notové záznamy a slova ke všem písním. Dětem, mladým i jejich (pra)rodičům se tak do rukou dostane ucelený repertoár k sedlckým z jedné jediné obce Slovácka. Proč?
přečteno 5864×celý článek >>
 
Reedice díla Františka Bartoše
19/03/2007Pavla Gajdošíková
Nabízíme Vám reedici díla Františka Bartoše, který se pracemi o lidových zvycích a obyčejích, o lidovém léčení, pověrách apod. stal zakladatelem moravské etnografie a folkloristiky. Reprinty Bartošova díla se mohou stát důležitými pomocníky pedagogům, vedoucím folklorních kroužků či dalším zájemcům o naše nehmotné kulturní dědictví.
přečteno 5815×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (5.)
30/01/2004Pavla Vacová
Mužský kroj - Podle ústních a písemných pramenů zjišťujeme, že košile mužů se šila tak, aby její zapínání přišlo dozadu. Zavazovalo se na tkaničky s průstřihem v týlu. Tento střih je starobylý a pro starší dobu doložen několika zprávami i jinde na Moravě a ve Slezsku.
přečteno 5779×celý článek >>
 
CD Bela zema veleká - Vánoce na Hané
20/12/2003Zbyněk Žůrek
Na právě vydaném CD s názvem Bela zema veleká se Muzika Haná zaměřila na výběr a zpracování koled a vánočních písní. Posluchačům má nahrávka přinést nejen zážitek z poslechu a navození atmosféry Vánoc, ale také doklad o tom, jakou zpěvností a písňovou rozmanitostí Haná oplývala.
přečteno 5777×celý článek >>


Kraslice
09/04/2007Zbyněk Žůrek
Barvení a malování kraslic se nám podle všeho dochoval ještě z dob pohanských. Vajíčka byla dříve barvena nejspíš jen cibulí, barva je pak žlutohnědá až hnědá. V 19. století se pro získání červené barvy již všeobecně používalo odvaru z brazilského dřeva, černá barva pak z odvaru kůry olše.
přečteno 5707×celý článek >>
 
Vítězové 8. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu
24/05/2009OS cimbalistů ČR
Přinášíme vám výsledkovou listinu vítězů 8. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu, který se konal ve dnech 20. až 23. května 2009 ve Valašském Meziříčí. Pořadatelem festivalu je Občanské sdružení cimbalistů ČR ve spolupráci se ZUŠ Valašské Meziříčí.
přečteno 5705×celý článek >>


Duše Vysočiny
25/09/2007Jiří Plocek
Malý chlapec kráčí cestou lemovanou kamenitými mezemi. Po levé straně nechává malebnou Lhotku a míří ke dvěma rybníkům s podivným názvem Mrzatce. A pod nimi už leží Mrákotín. Jedno z nečetných míst na moravském Horácku, odkud sebral kněz František Sušil v první půli 19. století pár lidových písní. Že se tu kdysi v domech a na vsích zpívávalo, to zjistil chlapec až mnohem později.
přečteno 5680×celý článek >>
 
Fašanek umreu, ať žije fašanek! (I.)
24/03/2006Marcela Kadlecová
Díky laskavé velkorysosti pravověrných Horňáků mi bylo před třemi lety umožněno poznat zač je toho "fašanek" ve Velké z té strany, která je určena výhradně mužům. Jaký byl "Fašanek 2004" jsem zapsala dílem pro sebe, ale hlavně pro přátele, odloučené příznivce Horňácka, kteří neměli to štěstí být u toho.
přečteno 5673×celý článek >>


K větrným elektrárnám na Horňácku
31/05/2005Jiří Pšurný
Přestože mně to nikdo přímo neřekl, jsem určitě asi ta osoba, která má mít možná dost velkou zodpovědnost za to, že horňácké krajině v okolí Kuželova hrozí výstavba větrných elektráren. Nic není černobílé, ani tento problém. Pokusím se ve stručnosti vysvětlit, jak k tomu došlo...
přečteno 5668×celý článek >>
 
Zpěvák Ladislav Gabrhel oslavil pětapadesátiny
19/07/2005Jiří Jilík
Mám rád venkovská stavení s dřevěnými vraty. Když je ještě dnes někde "potkám", představuji si, co je za nimi. Vím, co bych chtěl, aby za nimi bylo. Návratí s žebříkem na hůru. Za návratím zatrávněný dvorek. Na starém štokrleti vedle dveří ze dvora do domu se vyhřívá kočka. Nechá se pohladit, zavrní a hlavou se tře o mou dlaň...
přečteno 5579×celý článek >>


Sulislavsko
04/11/2012Marta Ulrychová
Jen málo se v současné době ví o Sulislavsku. Tento národnostní ostrůvek v okolí Stříbra tvořily v 19. století následující lokality – Sulislav, Sytno, Svinná, Butov, Vranov, Vrbice, Milíkov, Otročín, Těchlovice. Zajímala mne otázka, zda kdy bylo Sulislavsko pokládáno za samostatný etnografický region. Zjistila jsem, že takto ho pojaly pouze autorky známé publikace Svéráz v zemích česko-slovenských Renata Tyršová a Amálie Kožmínová, které mu ve své knize věnovaly samostatnou kapitolu. Všímají si zde především lidového oděvu, svatby, přástek a zvykosloví v průběhu kalendářního roku.
přečteno 5567×celý článek >>
 
František Bartoš
01/04/2006Tomáš Mikulaštík
František Bartoš je jednou z nejvýznamnějších osobností našeho kulturního života druhé poloviny 19.století. V této době výrazně ovlivňoval svým mnohostranným dílem rozvoj celého národního života na Moravě. Vše, co dělal a čemu se věnoval, mělo vždy jediného společného jmenovatele: všestranně upevňovat a rozvíjet národní uvědomění, kulturu a vzdělání.
přečteno 5556×celý článek >>


Unikátní tereminvox a akordeon
24/01/2007Zuzana Gregorovičová
Jediný koncert v České republice, jediný bezdotykový hudební nástroj na světě – lákadla výjimečnosti. Jedno pódium, dva virtuozové, tereminvox a akordeon. Světově uznávaná americká muzikantka Pamellie Kurstin, její hudební nástroj znějící díky rušení elektromagnetického pole a špičkový akordeonista Yuri Lemeshev...
přečteno 5550×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (3.)
02/10/2003Pavla Vacová
Hranice kroje na Malé Hané - Hranice kroje na Malé Hané leží v bývalých okresech moravskotřebovském a boskovském. Bílá vyšívaná "půlka", zkřížená přes prsa, jakož i motivy výšivek na nich, jsou nápadně podobné motivům na ostatním Horácku od Nového Města směrem k Telči, Dačicím, Staré Říši a Jemnici. Jsou jim blízké také výšivky z Brněnska a sousední české, vesměs také bílé vyšívání.
přečteno 5538×celý článek >>


Folklor nebo folklorismus?
25/02/2005Jan Mička
Bezbřehý pojmoslovný zmatek v chápání obsahu pojmů existuje desítky let. Přestože již bylo popsáno tisíce listů papíru, byla zorganizována vědecká sympozia, byly vydány sborníky, existují odborná pracoviště... Premisa však zůstává stejná, na tom se nedá nic změnit - folklorem činnost folklorních souborů není.
přečteno 5530×celý článek >>
 
Hořovická heligónka 2014
11/08/2014Marcela Labská
Městské kulturní centrum Hořovice pořádá ve dnech 15. a 16. srpna 2014 již 37. setkání heligónkářů. Akce probíhá ve spolupráci s firmou Akordeon Servis Koutný, pod záštitou starosty města Hořovice pana Ondřeje Vaculíka a senátora pana Jiřího Oberfalzera.
přečteno 5498×celý článek >>


Trojice horňáckých národopisců se dožívá šedesátky
25/10/2005Antonín Vrba
Již mnohokrát si společně své narozeniny připomínali tři folkloristé z jihovýchodního úpatí Bílých Karpat, na moravsko -slovenském pomezí, konkrétně z horňácké obce Velké nad Veličkou. Folkloru se naši oslavenci -Jitka Garšicová /Zemanová/ a dvojčata Antonín a Jiří Mička- věnují už od svých školních let.
přečteno 5493×celý článek >>
 
Jak hodový káčer ve Skoronicích klepal do rytmu muziky
17/11/2010Antonín Vrba
K hodovým tradicím ve Skoronicích na Kyjovsku patří i nedělní poutavý obyčej „kradení káčera“ na Kanále. Nejprve však přišlo na výzdobu váhově kolem tříkilového káčera „usazeného“ do pleteného koše o kterou se postarala místní „hodová duše“ Marie Holcmanová. V neděli 5.listopadu parádila „oběť“ obětavá pořadatelka...
přečteno 5479×celý článek >>


BROLN znovu na scéně!
06/02/2006Jiří Plocek
Kdo by neznal Brněnský rozhlasových orchestr lidových nástrojů (BROLN), který byl po více než 40 let organickou součástí Českého rozhlasu? V nedávné době se objevil v souvislosti s celkovým zlepšováním a upevňováním pozice Českého rozhlasu návrh znovu BROLN obnovit. Vznikla otázka: Ale s jakou koncepcí? Vždyť nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky.
přečteno 5475×celý článek >>
 
K záměru výstavby větrného parku nad Kuželovem
24/05/2005Pavel Bezděčka
Harmonická horňácká krajina, lidská pohoda a snad i horňácký folklor, to vše má být obětováno pro naplnění koncepčních ideálů a hlavně pro nemalý zisk vlastníka a provozovatele elektráren. Ten zdejší kraj bohatě využije, ale pramálo mu dá. A až jednou skončí, zbude po něm les nevzhledných rachotin - nový symbol zneuctěného Horňácka.
přečteno 5468×celý článek >>


Masopust v Postřekově
16/04/2007Marta Ulrychová
Zalistujeme-li v slavné Bachtinově publikaci o smíchové kultuře středověku, najdeme tam zásadní větu - masopustem se musí žít! Neuvědomí si ji ten, kdo se do chodského Postřekova přijede podívat pouze na průvod masek či na jeden z vyhlášených bálů. Sekvence rituálů a zvyklostí zde vykoná své. Převrátí věci naruby, zkritizuje blízké i vzdálené, vybije se radostí a nastolí řád, který vydrží fungovat opět do dalšího masopustu.
přečteno 5455×celý článek >>
 
Na Rochusu vyroste muzeum v přírodě
09/04/2010Antonín Vrba
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti bylo městem Uherské Hradiště, Holdingem Synot a Zlínským krajem přizváno ke spolupráci na ojedinělém a výjimečném projektu Park Rochus, komponovaná krajina. Muzeum se v jeho rámci podílí na přípravě ideového záměru a kompoziční studie Muzea v přírodě Rochus. Cílem tohoto odvážného projektu...
přečteno 5450×celý článek >>


Chlpky chlpky, planty planty - co je to?
26/08/2004Jiří Jilík
Víte co je to formanka, pútec, skřidélka, laksírka, lelík, legátka a hrant? Stará slovíčka, která voněla domovem, se postupně vytratila z našeho života i slovníku. Místostarosta František Rybnikář v městečku Hluku si řekl, že by bylo škoda, kdyby se na ně zapomnělo úplně. Nakonec z nich sestavil celou knížku a nazval ji Mudrosloví národa hluckého.
přečteno 5419×celý článek >>
 
O hanácké muzice, písni a muzikantech
08/05/2008Zuzana Gregorovičová
V neděli 20. dubna se v prostějovském kulturním domě Duha konal seminář věnovaný minulosti a přítomnosti hanáckých lidových muzik, hanácké lidové písni a hanáckým muzikantům. Pořádající HANFOS (Hanácké folklorní sdružení) pozvalo muzikanty hanáckých souborů a jejich vedoucí, ale i učitele ZUŠ a učitele 1. stupně základních škol, zkrátka všechny, kteří pracují s hanáckou lidovkou.
přečteno 5417×celý článek >>


Jura Petrů: Hudebně musím vystačit s tím, co vím
30/01/2008Antonín Vrba
V závěru loňského roku oslavila Cimbálová muzika Jury Petrů z Kyjova 60 let od založení svého vzniku. Jak to bylo s muzicírováním v rodině legendárního primáše, něco kolem dění v této věhlasné slovácké cimbálovce, jsme se zeptali syna zakladatele muziky a současného vedoucího Jury Petrů (54).
přečteno 5367×celý článek >>
 
…mně bude muzika do rána, do dňa hrát!
19/11/2009Jan Mička
Živelný, spontánní zpěv plný emocí, muzika bez příkras. Když jsem měl poprvé vyjádřit své dojmy, a Pavel Valíček na mě v telefonu vybafnul: „Co na to říkáš?“, zmohl jsem se na jedno slovo - odvážné. Je to počin, který se nedá hodnotit estetickými kritérii, protože: sóla zpívají všichni, nejen vybraní zpěváci. Aranžmá, pěvecký i muzikantský výraz...
přečteno 5365×celý článek >>


Osobnosti moravského folkloru vzpomínají na Jana Rokytu
27/07/2012Antonín Vrba
Úmrtí Jana Rokyty zanechalo stopu i na jeho nejbližších přátelích, kteří s ním za života hodně spolupracovali, muzicírovali anebo se setkávali u jiných příležitostí. Předkládáme vám vyznání čtyř osobností moravského folkloru - Magdaleny Múčkové, Martina Hrbáče, Jury Petrů a Jana Zaviačiče.
přečteno 5365×celý článek >>
 
Masopust
09/02/2004Zbyněk Žůrek
Podle pramenů z období Velké Moravy se u nás již v 9.století používal termín masopust. Název se vztahuje na období od Tří králů do popeleční středy, která je prvním dnem předvelikonočního půstu.
přečteno 5342×celý článek >>


Třešničkou na dortu vydařených Horňáckých slavností byl parádní krojovaný průvod
03/08/2014Antonín Vrba
Žádná akce konaná na území naší republiky tak pečlivě neukazuje historii i současnost lidového autentického folkloru, jako tomu je na Horňáckých slavnostech. Ty se konají od roku 1957 v centru regionu.
přečteno 5325×celý článek >>
 
Cimbálové pramínky
20/06/2006Vladan Jílek
Stejným způsobem, jakým žijí vodní pramínky, žijí svůj život i muzikanti. Jednoho dne vykouknou na sluníčko, hledají si své životní cestičky, své muzikantské kamarády, navzájem si pomáhají, rostou a sílí s každým novým zážitkem, koncertem, úspěchem... Aby jednou, na konci své pouti, se alespoň na malou chviličku zastavili před branami toho nekonečného moře...
přečteno 5321×celý článek >>


Brumle a komunita kolem nich
11/04/2013Petr Jasinčuk
Začalo to asi před třemi lety. Dostal jsem svou první brumli k narozeninám. Byl to takový ten běžně dostupný model “Schwarz” v modré barvě. Nástroj mne nadchnul, a tak jsem se pustil do trénování a zjišťování informací o něm.
přečteno 5300×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (7.)
23/07/2004Pavla Vacová
Kordulka se navlékala přes rukávce. Na Malé Hané se nosily v polovině století kordulky soukenné i brokátové. První se nedochovaly, dovídáme se o nich jen kuse od pamětníků. Na horách se nosily ve starší době kordulky soukenné, vyšívané i hladké, v barvě černé a tmavozelené. V letech sedmdesátých se šily z kašmíru, z kterého byla i sukně.
přečteno 5286×celý článek >>


Věra Domincová
10/08/2006Antonín Vrba
Hodně příznivců folkloru si myslí, že sólový zpěvák musí zpívat podle muziky. Není tomu tak, i když jsou určité meze. Zpěvák tvrdí muziku, protože vždycky má jinou náladu, a od toho ta lidová písnička je. Proto je tolik variant třeba jedné písničky, protože ten zpěvák v tom okamžiku uletěl a nemohl si vzpomnět na to správné slovo a dal si tam svoje.
přečteno 5280×celý článek >>
 
Kuchyňka se do čítanek nedostane
16/11/2004Jiří Jilík
Zhruba ve stejnou dobu, kdy vyšlo Mudrosloví národa hluckého, spatřila světlo světa knížka, jež zabývá se lidovou slovesností. Horňák Martin Kuchyňka šel rovnou k věci a do brožurky na křídovém papíře vychrlil část horňáckého mudrosloví v příbězích. Čtenář, kterého pohoršují vulgární výrazy a vtipy, by ale po této knížce neměl sahat.
přečteno 5269×celý článek >>


Vzpomínky na Stojaspalův mlýn
17/03/2010Petr Slinták
Když člověk zavítá do Dolního Němčí a navštíví zdejší lidové muzeum, které vzniklo přestavbou někdejšího vodního mlýna, může nabýt pocit, že se přenesl na začátek minulého století. Tehdy se tu ještě mlelo, ale ne na dlouho. V roce 1914 stavení vyhořelo a z mlynářské manufaktury se stala běžná zemědělská usedlost.
přečteno 5266×celý článek >>
 
Slovník štramberského nářečí
20/04/2009Vladan Jílek
Kdo zná některá nářečí, dobře ví, jak jadrná, přiléhavá, šťavnatá je lidová řeč. Přímo oplývá výrazy, které chtějí vyjádřit, co je mluvící osobě milé, příjemné, nebo naopak nemilé, protivné a směšné - výrazy s "citovým přízvukem". Taková slova mohou míti buď výraz zlepšující, nebo zhoršující.
přečteno 5254×celý článek >>


Sucholožská Kača
04/08/2003Vlastimil Ondra
V Suché Lozi jsem v listopadu roku 2002 objevil sám pro sebe tradici, o jejíž existenci jsem neměl dosud potuchy. Když jsem později zjistil, že o ní neví nic ani odborníci, rozhodl jsem se podělit se s vámi o tento velký kulturním zážitek.
přečteno 5251×celý článek >>
 
Jaroslav Václav Staněk
22/04/2006Zbyněk Žůrek
Primáš Staněk byl jednou z prvních osobností, která se zabývala hledáním optimální jevištní podoby souborových vystoupení. Sám sbíral v terénu folklorní materiál. Navštěvoval pamětníky, naslouchal zpěvu, hře i vypravování, zaznamenával písně, popisoval tance. Učil všechny kolem sebe vnímat lidové umění jako prvek, který osvobozuje a humanizuje člověka.
přečteno 5241×celý článek >>


Muzičky 2009
18/10/2009Václav Kopelec
Když nám náš pan učitel poprvé řekl o naší účasti na tvůrčí dílně Muzičky 2009, byl jsem nadšený, protože jsem věděl, že zúčastněné muzičky budou vystupovat i na MFF ve Strážnici v roce 2010. Strážnice je úžasný festival, na kterém jsem byl minulý rok a bylo tam moc dobře, i když trošku pršelo.
přečteno 5237×celý článek >>
 
Vítězové 9. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu
22/05/2011OS cimbalistů ČR
Přinášíme vám výsledkovou listinu vítězů 9. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu, který se konal ve dnech 18. až 22. května 2011 ve Valašském Meziříčí. Pořadatelem festivalu je Občanské sdružení cimbalistů ČR ve spolupráci se ZUŠ Valašské Meziříčí.
přečteno 5230×celý článek >>


Horňácké slavností vyvrcholí v Kuželově pod lopatami mlýna podvacáté
20/07/2014Antonín Vrba
Největší kulturně-společenský svátek roku v horňáckém regionu, folklorní Horňácké slavnosti, se tak jako každoročně uskuteční po téměř celoroční práci Programové rady Horňáckých slavností, která zajistila přípravu celé řady pořadů a výstav.
přečteno 5229×celý článek >>
 
Moje vzpomínka na Strážnici 2009
01/07/2009Vladan Jílek
Rok utekl jako voda a my jsme se s velkým potěšením a očekáváním věcí milých a příjemných opět vydali do Strážnice. Pravda, loni bylo sluníčka o poznání víc a deště o poznání míň, ale to nám nevadilo. Festival se vydařil a byl fantastický. Měl snad jen jeden nedostatek - jako vždy byl příliš krátký...
přečteno 5208×celý článek >>


Oravská Polhora privíta gajdošov zo šiestich krajín
09/09/2014Miroslav Žabenský
V najsevernejšej slovenskej obci - Oravskej Polhore sa od 12. do 14. septembra na medzinárodnom gajdošskom festivale stretne takmer stovka gajdošov a ďalších muzikantov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Chorvátska, Škótska a Belgicka.
přečteno 5200×celý článek >>
 
Fotovzpomínka na Strážnici 2008
30/06/2008Vladan Jílek
Poslední červnový víkend byl pro mnoho z nás ve znamení sluníčka, setkání s přáteli, posezení u dobrého vína, nekončícího zpěvu, tance a muziky. Jak totiž všichni dobře víme, probíhal další ročník MFF Strážnice. Víkend je pryč, zůstaly jen vzpomínky... tak tady je pár z nich... to abychom nezapomněli... a měli chuť se zase někdy vrátit...
přečteno 5187×celý článek >>


Horňácký bohatýr František Okénka slaví pětaosmdesátiny
05/05/2006Antonín Vrba
V životě je třeba všechno řešit s nadhledem, v klidu a bez emocí. V každé maličkosti vždycky najít to kvalitativní, pěkné. Tím se zabývat a snažit se i tímto způsobem žít. Žít tak, aby se člověk nedostával do stresových situací. Prostě mít z každého počinu radost... říká s vážností na jemné tváři "čerstvý" pětaosmdesátník František Okénka.
přečteno 5180×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (1.)
21/08/2003Pavla Vacová
Úvod - Na konci minulého století, kdy zájem o lidový kroj byl v českých zemích nejživější, v našem kraji už kroje skoro nebylo. Zanikl krátce po polovině minulého století. V barevném skladu a ve tvarech neokázalý, nezaujal příliš ani sběratele, ani badatele. Zůstal proto neznámý a nebylo o něm valně bádáno do dnešního dne.
přečteno 5170×celý článek >>


70. narozeniny Martina Hrbáče
20/01/2009Antonín Vrba
"Klenot Horňácka" - věhlasný primáš Martin Hrbáč oslavoval sedmdesátku Pod horu svatého Antonínka, "majstrovi" přiletěl ze zahraničí pozdrav od ministra Karla Schwanzerberga. Nepříliš vytopený "salón" restaurace Roháč vítal v sobotu 10. ledna téměř sedmdesátku "hřejivých" hostů, kteří přijeli poblahopřát Martinu Hrbáčovi k jeho životnímu jubileu.
přečteno 5164×celý článek >>
 
Čechomor ovládl jedenácté Ozvěny Horňácka
10/10/2007Antonín Vrba
Po Horňáckých slavnostech se během jednoho měsíce konal v centru regionu již jedenáctým rokem i další folklorní festival - Ozvěny Horňácka - spojený s bělokarpatskými biodožínkami. V tomto příspěvku vám přináším malé fotoohlédnutí za tímto festivalem.
přečteno 5157×celý článek >>


Vánoce na Hané (2.)
20/12/2004Zbyněk Žůrek
V tu dobu už bylo také všechno připraveno ke štědrovečerní večeři. Na stole pod ubrusem se nastlalo trochu slámy a ta tam zůstala až do Nového roku. Na stole býval pecen chleba, vánočka a makovník, jablka a ořechy, také troška soli, hrnek medu a hrnek másla, po hrstičce žita, pšenice, ovsa a prosa...
přečteno 5155×celý článek >>
 
Nitě jsou můj šálek čaje
11/08/2008Eva Veselá
Krosienky nejsou v podstatě ani pletením, ani tkaním. Jsou prostě zvláštní textilní technikou. Na rám, na Valašsku nazývaný stativa, se nahoře a dole uváže provázek a přes něj se ve tvaru osmičky tahá osnova. Velikost ok pleteniny pak určují kulaté hladké hůlky (podobné jehlicím). Přehazováním předních a zadních nití prsty se tvoří hladká oka a dírky tvořící různé vzory.
přečteno 5152×celý článek >>


Vyšívačku Evu Minksovou z Velké učarovaly šňůrkovice
11/01/2011Antonín Vrba
Nositelka tradice v oboru Horňácká výšivka slavila v obklopení folkloru. Nejen v kruhu rodinném, ale obklopena i přítomností velických zpěvaček, oslavila 11. prosince své významné životní jubileum lidová vyšívačka Eva Minksová. Při vinšování v jejím domě nechyběli ani muzikanti semknutí kolem syna, horňáckého primáše a akademického sochaře Miroslava Minkse.
přečteno 5113×celý článek >>
 
Plný život Jiřího Jilíka
16/11/2005Jaroslav Kovařík
Dnes (16.11.2005) slaví své krásné životní jubileum (60.) náš stálý a věrný dopisovatel, šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík. Za celou redakci přejeme našemu milému jubilantovi vše nej, nej, nej... A jako výraz úcty a vděčnosti připojujeme článek Jaroslava Kovaříka, bývalého šéfredaktora Malovaného kraje (syna strýca Kováříka z Kobylí).
přečteno 5032×celý článek >>


Zázraky v městečku B.
13/05/2005Jiří Jilík
Napsat dobře a kvalitně rozmarné povídky je mnohem těžší než napsat špatně psychologickou novelu. Mráček - Mrazík se nelehkého úkolu zhostil se ctí a prokázal svoje literární kvality. Čtenář nad jeho knížkou, v nichž lidé i krajina voní burgundou, tramínem a bzeneckou lipkou, stráví pěknou chvíli. Mnohý možná během čtení dostane chuť na víno. Nebo na milování. Čemu dát přednost? I o tom tahle knížka je.
přečteno 5030×celý článek >>
 
Slovácko a kroje patří nerozlučně k sobě
11/12/2007Eva Veselá
Počátkem minulého roku zahájila v Blatničce činnost obecně prospěšná společnost Tradice Slovácka, která provozuje Školu lidové tvořivosti a řemesel. Věnuje se šití a údržbě krojů, v muzejní části prezentuje kroje Moravského Slovácka, připravuje výstavy, nabízí aktivity handicapovaným občanům, programy zaměřené na oblast prevence a bezpečnost dětí.
přečteno 5027×celý článek >>


Jak hroznolhotské cigánky žadonily
05/03/2006Antonín Vrba
Přes deset let se organizuje v Hroznové Lhotě setkávání folklorních mužských sborů. Místní zpěváci si na akci zakládají, snaží se připravit pro hosty co nejpříjemnější prostředí, ale co naplat, rok od roku diváků ubývá. Silný návštěvnický obrat nastal až při nedávném netradičně pojatém premiérovém setkání ženských sborů...
přečteno 5011×celý článek >>
 
Poupata Jarmily Šulákové
28/09/2004Vladan Jílek
Rok 2004 zůstane v paměti nás všech, kteří máme rádi valašskou lidovou písničku, rokem oslav 75. narozenin Jarmily Šulákové. Řada koncertů, které se v tomto roce konají na počest jubilea valašské královny, zdaleka nekončí. Zatím poslední se konal v sobotu 4. září ve Veselí u Oder.
přečteno 4971×celý článek >>


Ono se řekne grumle, ale? (2.)
18/06/2004Josef Kratochvíl
Moje první grumle mě koupil tatínek na pouti ve Křtinách, a bylo to v roce 1941. Nejen grumle, ale i plechového slavíka, kterého jsem miloval. Léta byl tento nástroj nedostupný, mohl se pouze kupovat a dovážet z kapitalistické ciziny. Dnes si grumle může koupit každý.
přečteno 4965×celý článek >>
 
ProgRÁM Slovácka - pozvánka pro všechny
15/09/2004Roman Veverka
ProgRÁM Slovácka je měsíčník, který přináší pozvánky a podrobné programy kulturního a turistického dění v regionech Břeclavska, Hodonínska a Hradišťska. ProgRÁM Slovácka je kapesní zrcátko, zobrazující krásy našeho kraje a praktická pomůcka kulturního člověka, který chce získat přehled o aktuálním dění v tomto regionu.
přečteno 4945×celý článek >>


Musica Folklorica představí nové album
13/08/2013Přemysl Štěpánek
Musica Folklorica patří mezi těch málo kapel, které v poslední době dokázaly zaujmout široký okruh posluchačů nejen svým hudebním uměním a originálními úpravami, ale i tématy, která na svých CD přináší.
přečteno 4927×celý článek >>
 
Historie a slavení "matiček"
22/03/2005Zbyněk Žůrek
Podle vyprávění starých lidí, se za života hraběnky Alžběty z Račkounů (15. století), v Bělkovicích velmi rozšířil mor, a ona vybídla obyvatele, aby konali poutě na úmysl zastavení této choroby. Samotný průvod "matiček" je tedy patrně tradicí, která vznikla jako poděkování za záchranu vesnice. Tato tradice se v Bělkovicích (u Olomouce) zachovává dodnes.
přečteno 4914×celý článek >>


Báje a pověsti P. Františka Müllera
10/01/2006Jiří Jilík
"Báje a pověsti z kraje mezi Starým a Novým Světlovem a z Vizovických hor" je název publikace vydané Atelierem IM Luhačovice. Jde o souborné vydání pověstí P.Františka Müllera (1910-1985), který je shromažďoval a publikoval od čtyřicátých do osmdesátých let minulého století, kdy byl duchovním správcem ve známém poutním místě Provodově.
přečteno 4898×celý článek >>
 
Ono se řekne grumle, ale? (1.)
24/05/2004Josef Kratochvíl
Tolik názvů a ve světě jistě mnoho dalších pro ten kousek železa zformovaný do tvaru řeckého písmene Omega, kdy mezi nožičkami písmene je přikována ocelová lamelka. To, že se tento nástroj vyrábí ze železa, platí pouze pro Evropu. Příkladně v Asii (Indie, Tibet, Taiwan, Tichomoří) se dodnes vyřezává z bambusu nebo palmového dřeva.
přečteno 4895×celý článek >>


Vyšla kniha o řezbáři Gajdovi
12/02/2007Jiří Jilík
Těsně před koncem roku vyšla reprezentativní publikace o strážnickém řezbáři Františku Gajdovi (1935). Obsahuje nejen textová pojednání o historii Gajdova rodu a zejména o samotném mistru řezbářského uměleckého řemesla, ale i fotografickou dokumentaci jeho díla.
přečteno 4891×celý článek >>
 
Ústřední kolo národní soutěže ZUŠ
17/05/2006ZUŠ Břeclav
Ve dnech 13. a 14. května 2006 proběhlo na ZUŠ v Břeclavi Ústřední kolo národní soutěže žáků základních uměleckých škol v sólové a komorní hře na lidové nástroje a souborů lidových nástrojů, jejímž vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Ústředního kola se zúčastnilo více jak 570 žáků. Nyní vám přinášíme seznamy oceněných jednotlivců a kolektivů.
přečteno 4875×celý článek >>


Čechomor s Hrbáčem ve Velké nad Veličkou
15/08/2007Antonín Vrba
Jedním z lídrů oblíbené skupiny Čechomor je Karel Holas. Skvělý instrumentalista, zpěvák a skladatel nám odpověděl před pátečním koncertem na Strážné hůrce ve Velké nad Veličkou u příležitosti konání Ozvěn Horňácka (17.-18.srpna) na několik otázek, týkajících se společného hudebního projektu s Horňáckou cimbálovou muzikou Martina Hrbáče.
přečteno 4873×celý článek >>
 
11. ročník Tour de víno
28/10/2011Pavel Dvořan
Sedm milovníků vína a cykloturistiky z mužského sboru Folklorního studia Buchlovice v sestavě Vlastik Jordán, Lojza Zatloukal, Pavel Maňásek, Tomáš Luža, Luděk Kubiš, Ivo Kaňovský a Pavel Dvořan už po jedenácté vyrazilo na turné - tentokrát byla naším cílem oblast Nitrianská, Južnoslovenská a Stredoslovenská.
přečteno 4867×celý článek >>


Lidová píseň a její poselství dnes
27/07/2003Jiří Plocek
Lidová píseň v Čechách a na Moravě byla po staletí součástí každodenního života venkovského lidu. V selském prostředí se zrodila ve své původní podobě a odtud působila na další vrstvy národa nejen jako zdroj umělecké inspirace, ale vůbec jako živá míza procesu národního sebeuvědomování.
přečteno 4854×celý článek >>
 
Za horňáckým bohatýrem Lubošem Holým
24/01/2011Jiří Plocek
V neděli 23. ledna nad ránem zemřel ve věku 80 let známý zpěvák lidových písní Luboš Holý. Profesí veterinář, profesor na vysoké škole a mezinárodně uznávaná kapacita, měl od mládí intenzívní vztah k lidové hudbě. Prvním zdrojem písní mu byla rodina v Hrubé Vrbce na Horňácku, kde se 21. října 1930 narodil. K tomuto zdroji se celý život vracel a v rodné obci bude také i místo jeho posledního odpočinku.
přečteno 4849×celý článek >>


Rádio Jih - Cimbálka
05/10/2008Martin Kozlovský
Rádio Jih přichází s novým projektem, který mezi internetovými rádii bude jistě patřit k nepřehlédnutelným. Zahájili jsme vysílání prvního internetového rádia, které se 24 hodin denně věnuje jen a jen folklóru.
přečteno 4833×celý článek >>
 
Obrazy slavných hrubovrbeckých primášů
26/07/2005Antonín Vrba
Na výstavě dobových fotografií, výšivek a obrazů překvapil obec Hrubou Vrbku potomek legendárního velického primáše hudecké muziky Pavla Trna, pravnuk Martin Trn z Velké nad Veličkou, když místním věnoval dva originální obrazy od akademického malíře Karla Benedíka. "Slavní primášové, vaši rodáci Jan Ňorek a Jožena Kubík patří k vám, k Hrubé Vrbce," řekl.
přečteno 4829×celý článek >>


Ve Vlčnově ochutnají 100 let starou slivovici
22/07/2014Eliška Kohelová
V rámci oslav 750. výročí první písemné zmínky o Vlčnově připravila obec, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Společnost přátel slivovice České republiky v Muzeu lidových pálenic Vlčnov chuti, oku i duši lahodící akci.
přečteno 4825×celý článek >>
 
Vánoce na Hané (1.)
07/12/2004Zbyněk Žůrek
Hned po Barborkách chodí v doprovodu anděla a čerta nadělovat sv. Mikuláš (6.12.). Zvyk se v této podobě u nás zachoval dodnes. Dříve však v doprovodu Mikuláše bylo možné spatřit i řadu dalších postav. Kromě anděla a několika čertů to byla také bíle oděná smrt s kosou a "laufr" (běhoun) s tlustým bičem...
přečteno 4812×celý článek >>


Vzpomínání na Jožku Kubíka
14/07/2004Zuzana Labantová
Jožka Kubík se narodil 9. dubna 1907 v Hrubé Vrbce na Horňácku. Jožka se naučil hrát na housle a v patnácti letech byl již primášem muziky vrbeckých Lipárů. Jako první začal na Horňácku používat v muzice cimbál.
přečteno 4774×celý článek >>
 
Hanácká svajba na Lidovém roku
31/08/2005Honza Žůrek
Stovka Hanáků ve slavnostních krojích se představila v programu nazvaném "Hanácká svajba" na jubilejním šedesátém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. Za tento jedinečný počin, který dosud neměl v historii festivalu obdoby, byli poctěni mimořádným oceněním. Milovníkům folkloru se nabízí tento víkend možnost shlédnout alespoň část vystoupení v rámci festivalu Lidový rok ve Velké Bystřici.
přečteno 4767×celý článek >>


Fotoreportáž z koncertu HCM Martina Hrbáče
12/05/2009Antonín Vrba
Fotoreportáž z koncertu Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče a jeho hostů k primášovým sedmdesátinám v jeho bydlišti - Veselí nad Moravou. „Kdyby to náhodú vyšlo, tak za pět rokú tady naschle,“ vzkázal „Majstr“ na závěr k nadšeným divákům.
přečteno 4748×celý článek >>
 
Vzpomínka na Františka Šopíka
15/01/2007Jiří Jilík
Před pětadvaceti lety (4.ledna) odešla ke svým předkům legenda moravských Kopanic - František Šopík, jeden z posledních nositelů autentické hudební a taneční tradice svého kraje. V loňském roce navíc uplynulo sto let od jeho narození. Jako výtečný zpěvák a tanečník se po druhé světové válce stal vyhledávaným informátorem národopisců a choreografů, kteří přicházeli objevovat krásný kout Bílých Karpat - Kopanice.
přečteno 4707×celý článek >>


Fujara - nástroj pastierov, ovečky...
31/01/2006Karol Kočík
Fujara je nástroj pastierov. Kedisy bolo fujaru najčastejšie počuť hrať pri pasení oviec. Ak si predstavíme život na salaši v minulosti, zistíme, že v letnom období nebol na hranie čas. Najskôr sa hralo pri pasení. Vraj pritom fujara najkrajšie vyznie, keď sa za ovciami hrá, len tak, z boku na bok. Existujú aj výpovede, že fujarová melódia mala za účel akoby upokojiť ovce.
přečteno 4693×celý článek >>
 
Mapy krojů a keramické výroby
29/01/2007Romana Habartová
Zpracování map, přibližující rozšíření krojů na jihovýchodní Moravě a dokumentující stav a rozšíření keramických výrob ve Zlínském kraji, je výsledkem dlouholetého výzkumu, studia a dokumentování národopisné oblasti Slovácko. Mapy lze zakoupit ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.
přečteno 4692×celý článek >>


Vánoce jako živý symbol (II. - závěrečná část)
28/03/2007Jiří Plocek
Charakteristicky pro naši dobu jsou Vánoce na první pohled zabaleny do pozlátka komerce a nejrůznějších dobových rekvizit, ale nepozbyly přitom vnitřní náboj. Kdo chodí na půlnoční mši vánoční, ví, že kostely jsou zpravidla plné, na rozdíl od zbytku roku. V této chvíli je třeba se ptát, co tito lidé prožívají.
přečteno 4687×celý článek >>
 
Velikonoční pomlázka
08/04/2004Zbyněk Žůrek
Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem a měsícem. Z hlediska zvyků bylo nejvýznamnějším dnem velikonočního cyklu Pondělí velikonoční. Toho dne se odbývala pomlázková obchůzka, pro kterou si lid vytvořil celou řadu názvů.
přečteno 4680×celý článek >>


Trvalá bydliště Josefa Holcmana
25/01/2007Antonín Vrba
Svoji čtvrtou větší knihu napsal rodák ze Skoronic, soudce a spisovatel Josef Holcman. Objevila se na předvánočním trhu a má název Trvalá bydliště. Jako téma si vybral autor formu deníku, který si psal od ledna roku 2003 do prosince 2004. Je nejen jakýmsi sebezpytováním, ale i filosofickým přemítáním o světě, o hodnotách i o tradicích a zvycích.
přečteno 4672×celý článek >>
 
Strážnice 2010 mýma očima
02/07/2010Vladan Jílek
A Strážnice je opět za námi. I přes to, že jsme ji letos neotevřeli písní "Otvírajte sa, strážnické brány," dopadla výborně. Tedy alespoň dle mého. Sluníčko svítilo, muzikanti hráli, zpěváci zpívali a my ostatní jsme si to vše náležitě a beze zbytku užívali. Kdo nezažil, neuvěří. Je skvělé být s těmi, které máme rádi...
přečteno 4668×celý článek >>


Zachráňme folklór! Zrušme folklorizmus!
04/02/2005Elena Akácsová
Zúčastnila som sa niekoľkých folklórnych a folkloristických akcií, ktoré vo mne utvrdili názor, že amatérske folkloristické aktivity robia folklóru medvediu službu a najviac by mu poslúžili, keby čo najskôr zanikli. Pokusím sa prepracovať k niekoľkým mojim postrehom, ktoré ma doviedli k záveru, že folklorizmus by sa mal zakázať zo zákona.
přečteno 4658×celý článek >>
 
Klobúček s pérkama, věneček s pantlama
18/01/2005Slovácké muzeum
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravilo pro odbornou i laickou veřejnost další výstavu. Tentokrát je zaměřena jen na úvazy a pokrývky hlavy, neboť byly nedílnou součástí kroje a právě podle nich se poznalo, odkud nositel pochází, jak je starý, jaké má postavení nebo k jaké příležitosti se daný kroj obléká.
přečteno 4657×celý článek >>


Jura Petrů
21/01/2005Zbyněk Žůrek
Kromě primášování vlastní muziky se nějakou dobu věnoval i mužskému sboru v Kyjově. V Ježově založil dětskou cimbálovou muziku, byl primášem Bimkovy cimbálové muziky ve Svatobořicích, dojížděl hrávat do souboru Dubina v Hodoníně a v Kyjově založil další mladou cimbálovou muziku. Jeho práce pro národopis byla oceňována nejen veřejností, ale všemi odborníky z oboru etnografie, folkloristiky a muzikologie.
přečteno 4654×celý článek >>
 
Cimbálová muzika BAGO, 1977- 1986
06/08/2008Petr Kousal
Popularita knížky „Hráli jsme jak andělé“ neustále roste. Kromě jiného J.Severin popisuje poměrně dlouho probíhající přechod od spontáních vesnických zábav k pozdějším "besedám u cimbálu". Pořádání těchto zábav bylo bezprostřední, neorganizované. Účinkovali všichni. Že takovéto muziky vznikaly a přirozeně zanikaly i v nedávné minulosti, se pokouším popsat v tomto článečku.
přečteno 4652×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (2.)
06/09/2003Pavla Vacová
Zánik kroje - Časové rozpětí mezi odložením kroje a vzbuzením vědeckého zájmu o něj, je na Malé Hané poměrně větší než jinde. Muži odložili kroj už v polovině 19. věku, ženy za deset, dvacet let potom. Dále poté zůstaly mu více či méně věrny už jen stařenky. Za jejich života kroj povlovně splynul a zanikl v odění městského typu.
přečteno 4645×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (6.)
28/05/2004Pavla Vacová
Nejspodnější kus ženského odění, rubáč, se nosil kdysi obecně a byl téhož střihu, jak jej známe např. ze Slovácka. Byla to těsná košile, která visela na ramenou na jedné tkanici. Přetahovala se přes hlavu. Svrchní část byla z pačesného jemnějšího, dolní od pasu dolů z hrubého, i konopného plátna.
přečteno 4643×celý článek >>


Cena města pro cimbalistku Růženu Děckou
22/01/2007Vladan Jílek
9. ledna 2007 převzala Růžena Děcká, špičková cimbalistka, členka Světové asociace cimbálu a ředitelka Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, Cenu města Valašského Meziříčí za podíl na propagaci a uchování lidových tradic a za přínos pro zdejší kulturní život.
přečteno 4636×celý článek >>
 
V Polešovicích sepsali knihu o hodech
30/11/2005Jiří Jilík
S rozpadem, či lépe řečenou proměnou tradic asi moc nenaděláme a míra liberalizace poroste s časem, s tím, jak bude ubývat pamětníků "selského stavu." Co však můžeme je jedno - dokumentovat paměť obce. Obraz zvyklostí a tradic, uchovaných v lokálních publikacích a videozáznamech, nabude jednoho dne unikátní povahy, neboť se stane jedinou pamětí doby.
přečteno 4624×celý článek >>


5 000 let s dudami
14/06/2005Vladan Jílek
Dudy jsou hudební nástroj, který jako málokterý jiný v historii vytvořil hluboké a významné tradice v hudebním instrumentáři různých národů a kultur. Nejsou nástrojem patřícímu pouze určitému národu, nýbrž jsou svým způsobem internacionálním prvkem v hudebních kulturách mnoha národů předoasijských, severoafrických a evropských.
přečteno 4614×celý článek >>
 
V Míkovicích obnovili tradiční dožínky
06/08/2003Jiří Jilík
Dožínky, kdysi v zemědělských obcích pravidelný zvyk, se v posledních desetiletích takřka vytratily z vesnického života. I v Míkovicích se nekonaly řadu desetiletí, naposledy právě před padesáti lety, v roce 1954, a pak už jen jednou v polovině 70. let.
přečteno 4592×celý článek >>


Odešel Jozef Majerčík
13/04/2011Národné osvetové centrum Bratislava
S hlbokou úctou a zármutkom sa lúčime s naším priateľom, dlhoročným kolegom, tanečníkom, folkloristom a kultúrno-osvetovým pracovníkom Mgr. art. Jozefom Majerčíkom (* 4. 12. 1928 Východná, † 4. 4. 2011 Bratislava).
přečteno 4579×celý článek >>
 
První ročník Slavnosti kroje
21/05/2009Petr Nakládal
Druhou květnovou neděli se ve Velké Bystřici oslavoval lidový kroj. Akci s názvem Slavnost kroje uspořádalo olomoucké občanské sdružení Folklorum, město Velká Bystřice, místní římskokatolická farnost, jednota Orel Velká Bystřice a Dětský folklorní soubor Čekanka ve spolupráci s Hanáckým folklorním sdružením. Hlavním tématem byl šátek.
přečteno 4575×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (8.)
01/11/2004Pavla Vacová
Sukně - Na svátek se za starších dob nosily kanafasové. Hospodyně s děvečkami a dcerami spředla len, dala část pásem obarvit na červeno a modro k barvíři do města a zanesla je s bílou přízí k tkalci a poručila si vzorek - kolik kterých nitek a v jakém postupu má tkát.
přečteno 4573×celý článek >>
 
Panu učiteli s láskou
01/02/2010Antonín Vrba
Bývalé členky ženského pěveckého sboru Kyjovanka se rozhodly uspořádat vzpomínkový koncert k nedožitým stým narozeninám svého sbormistra Oldřicha Máčela. Před dvanácti lety zemřel ve věku 88 let učitel a sbormistr Oldřich Máčel. Jeho životním mottem bylo: "Ten, komu píseň na rtech zvoní, ten nikdy, nikdy není stár!"
přečteno 4571×celý článek >>


Kunovická Jízda králů - historie a současnost
11/05/2006Ivana Majíčková
Jízda králů má v Kunovicích dlouholetou tradici. Jde o obyčej patrně předkřesťanského původu. V křesťanské chronologii jde o svátek svatodušní, tradičně pořádaný na svatodušní pondělí. První písemná zmínka o konání této slavnosti v Kunovicích je z roku 1897. Již v roce 1771 je doložena její obdoba při příležitosti návštěvy císaře Josefa II. na kunovické faře.
přečteno 4567×celý článek >>
 
O tvorbě souborů pro scénu
11/03/2005Jan Mička
Abychom byli schopni vnímat odlišnosti folkloru na scéně a folklorního jevu jako prvku tradiční kultury, jehož prezentací oživujeme či udržujeme starodávný obyčej nebo zvyk ve vesnické pospolitosti, nebo dokonce zavádíme mimo vesnici jako prvek tradiční vesnické kultury v městském prostředí a třeba mimo původní region, chce to zásadní změnu v našich postojích...
přečteno 4564×celý článek >>


Za Emilem Miškeříkem - horňáckou folklorní osobností
11/10/2004Antonín Vrba
Osobnost Emila Miškeříka (nar. 13. 4. 1916) vyrůstala ze starobylé muzikantské dynastie. Miloval folklor od prvních krůčků života. Naslouchal muzice, učil se různé nápěvy, texty písniček, zaznamenával si je. Byl jedním z posledních znalců horňáckého "štrajchu" - originální valčíky a polky, které se dnes už vůbec nehrají. Jeho primování tance sedlácká bylo poznamenáno vlivem "trnovsko-miškeríkovských cifrí", které hrál s velkou přesností, ale pokaždé jinak.
přečteno 4539×celý článek >>
 
Proč sv. Lucie noci upije ale dne nepřidá?
13/12/2005Vladan Jílek
Ve škole nás učili, že tím okamžikem, kdy začne ubývat noci a přibývat dne, je zimní slunovrat. Ten však, jak známo, nastává kolem 21.prosince. Proč tedy sv. Lucie "noci upije ale dne nepřidá" již 13.prosince? Za pravdou se musíme vydat do minulosti a přitom si zkusit i trošku započítat.
přečteno 4515×celý článek >>


Zdeněk Kašpar
19/11/2004Zbyněk Žůrek
Zdeněk Kašpar vyrůstal v muzikantské rodině. Na housle se začal učit hrát v sedmi letech u svého otce, houslisty Viktora Kašpara. Od roku 1944 se začal zabývat sběrem lidových písní a záznamy lidové instrumentální hudby v podání nejstarších žijících hudců. Podařilo se mu zrekonstruovat např. tance Valaská, Zvŕtaný, mužský tanec Ondráš a oživil Odzemek.
přečteno 4512×celý článek >>
 
Valaši dobyli Žďár
18/02/2005Jiří Pokorný
Když bylo loni rozhodnuto, že pomyslnou štafetu prezentace národopisných regionů na Národním krojovém plese Folklorního sdružení ČR ve Žďáře nad Sázavou předají Chodové Valachům, málokdo tušil, co bude následovat. Valaši se na tuto akci totiž připravili ve velkém stylu. Dokonce se objevila zpráva, že se pokusí koupit Město Žďár nad Sázavou za blíže neurčené množství slivovice.
přečteno 4484×celý článek >>


Kožuchy
24/02/2009Zbyněk Žůrek
Nechme se v tomto zimním čase alespoň na chvíli unést a inspirovat krásou kožichů, nedílnou součástí lidového kroje našich předků, jak je pro budoucí generace ve své bohaté tvorbě zachytil malíř Joža Úprka.
přečteno 4482×celý článek >>
 
Rebelové proti všednosti
23/09/2003Jiří Jilík
Je to knížka velice vzácná. Hleděl jsem na ni s obdivem a úžasem. Obsahuje zprávy a popisy lidových zvyků, o nichž jsem si myslel, že je znám. Kniha poučná a pěkně napsaná mi dokázala opak. A co říct k Miškovi Evenovi? Musel přijet až z Bretaně, aby vám, moravským Slovákům ukázal, jak vypadáte. Nikdy se sami tak nemůžete namalovat! Na jeho obrázcích jsou tak pěkní lidé, že jim můžete být jen trošku podobní.
přečteno 4479×celý článek >>


Digináves z Horňácka oživuje Českou televizi
14/03/2008FolklorWeb.cz
Čile k světu se má už rok projekt zpravodajství České televize s názvem Digináves. Mezi deset míst vybraných z různých koutů republiky bylo zařazeno i centrum Horňácka. Dosud zde vzniklo přes dvaapadesát reportáží a patří k nejaktivnějším. Všechny jsou umístěny na webovém portálu www.diginaves.cz.
přečteno 4477×celý článek >>
 
Masopustní veselí v Kadani
16/05/2007Darina Blatská
Masopustní veselí vždy platilo a stále i platí za čas plný radosti, nespoutané zábavy a odpočinku. Mohli bychom říci, že Masopust je jeden z mála svátků, kde neplatí předpisy o chování. V tomto článku se dozvíte, jak letošní masopustní veselí v Kadani viděla a vnímala jedna ze studentek Západočeské univerzity v Plzni /obor Sociální a kulturní antropologie/, Darina Blatská.
přečteno 4476×celý článek >>


Nabídka publikací Etnologického ústavu AV ČR
06/06/2007Barbora Gergelová
Přinášíme vám nabídku publikací, videokazet a CD z produkce Etnologického ústavu Akademie věd České republiky. Ústav vydává několik specializovaných edičních řad zaměřených na problematiku menšin, etnokartografii, sociokulturní antropologii, lidovou materiální kulturu, a dále ediční řady představující taneční a písňový folklor.
přečteno 4458×celý článek >>
 
Vše dobré do roku 2011!
31/12/2010Honza Žůrek
Milí příznivci online magazínu FolklorWeb.cz, je to už skoro osm let, co jsme spustili portál pro lidovou kulturu (nejen) na Moravě. Za tu dobu si našel svou skupinu čtenářů, podporovatelů i autorů a snad i patřičné místo v česko-moravsko-slovenském internetovém rybníčku. Statistiky říkají, že v roce 2010 měl FolklorWeb.cz téměř 60.000 návštěv a pokud právě tuto zprávu čtete, bude mezi nimi nejspíš i ta vaše, stejně jako všechny předchozí. Za tak úctyhodné číslo bych vám rád poděkoval jménem členů i spolupracovníků o. s. Folklorum, které portál provozuje.
přečteno 4449×celý článek >>


Ostravica oslavila jubileum Věry Šimkové
02/05/2004Monika Škanderová
V sobotu 24. dubna se ve Frýdku-Místku sešli příznivci, obdivovatelé, přátelé i bývalí členové Souboru lidových písní a tanců Ostravica, aby v příjemném prostředí Nové scény Vlast oslavili životní jubileum zakladatelky souboru, choreografky a sběratelky lidového umění paní Věry Šimkové.
přečteno 4446×celý článek >>
 
Folklor si zaslouží moderní časopis
18/01/2007Slávek Hrzal
"Folklor si zaslouží moderní časopis" říká v rozhovoru nový šéfredaktor časopisu Foklor. Už koncem prosince našli v poště pravidelní odběratelé první číslo nového 18.ročníku časopisu Foklor. A možná to pro některé bylo jedno z dalších vánočních překvapení. Časopis je už na první pohled úplně jiný, než na jaký byli po léta zvyklí. I to je důvod, proč vznikl tento rozhovor s jeho šéfredaktorem Oldřichem Koudelkou.
přečteno 4428×celý článek >>


Ruční zpracování lnu
29/08/2008Kamil Valenta
Nejstarší výrobky ze lnu pochází z doby 7 tisíc let před Kristem, do Evropy se ale len dostal asi o 4 tisíce let později. Rozlišoval se len italský, který byl jemný, ale o dost dražší než len německý, který byl sice hrubší, ale dostupný i chudším lidem. Když se len na poli požal, nechal se...
přečteno 4379×celý článek >>
 
Věrka Šimková slavila jubileum
15/03/2004Monika Škanderová
Umělecká vedoucí a choreografka Souboru lidových písní a tanců Ostravica paní Věrka Šimková oslavila 25.února své krásné 70.narozeniny. Sběratelka lidových písní, choreografka a zakladatelka SLPT Ostravica Věra Šimková je osobou, jejíž jméno není mezi "obyčejnými" lidmi příliš známé. Zkuste se dnes na ulici ve Frýdku-Místku zeptat kohokoliv z kolemjdoucích, co jim toto jméno říká.
přečteno 4374×celý článek >>


Do Hroznové Lhoty k betlému i za obrázky
30/10/2007Jiří Jilík
Soubor dvanácti půvabných grafik Františka Pavlici vydal Klub kultury v Uherském Hradišti jako kalendář na rok 2008. Je na nich zachycen slovácký rok viděný očima umělce tvořícího v duchu tradic insitního umění a silně ovlivněného lidovou kulturou regionu. Kneždubské hody, Bartolomějský jarmark ve Veselí, Petrovská šlahačka, Strážnické vinobraní, Dušičky, Vynášení Moreny - to jsou názvy několika obrazů z celé kolekce.
přečteno 4371×celý článek >>
 
Hudební střípky Jaroslava Juráška 2011
28/09/2011Václav Kopelec
O víkendu 18.-19. září proběhl v Brně druhý ročník festivalu Hudební střípky Jaroslava Juráška, a to na počest tohoto velkého folkloristy. Na letošní festival, nebo chcete-li soutěžní přehlídku cimbálových muzik, opakující se co dva roky, se sjelo osm muzik z Moravy i Čech. Jejich úsilí hodnotila tří členná porota ve složení Aleš Smutný, Martin Zeman a Kateřina Kovaříková.
přečteno 4370×celý článek >>


Gratulace k životnímu jubileu Vlastě Grycové
08/02/2013Zbyněk Žůrek
Letošní fašanky ve Strání budou pro místní rodačku, paní Vlastu Grycovou, obzvlášť sváteční. Dožívá se totiž významného životního jubilea (narozena 9. února 1943 v Květné), ke kterému by jí redakce Folklorwebu ráda popřála hodně zdraví a ještě mnoho let s písní na rtech. Písní, kterou po většinu svého života rozdávala radost divákům na různých folkorních vystoupeních a festivalech, ale i rozhlasovým posluchačům.
přečteno 4367×celý článek >>
 
Setkání cimbálových muzik Valašského království
07/05/2007Radomír Golas
Tradice hudebního festivalu byla založena v roce 1999 pod názvem "Setkání cimbálových muzik Valašského království", kdy se neformálně sešly cimbálové muziky z Valašska, aby se nejen poznaly, ale porovnaly i svou úroveň s ostatními a vzájemně se pobavily. V roce 2007 se tato akce jako hudební festival koná již po osmé.
přečteno 4361×celý článek >>


Putování slováckou písní na Horňácku
08/12/2005Antonín Vrba
Horňácký region se nepotřebuje prosazovat nějakou slávou či rekordy v současném folklorním dění na Moravě a nejlépe sami jeho příznivci ví, jak zde folklor žije téměř po celý rok. Nemohu za to, že někteří z nás organizátorů máme určitou soutěživou povahu. A když vám k takovéto "monstrakci" pomohou i zkušení pořadatelé, proč bychom do toho nešli?
přečteno 4358×celý článek >>
 
Hra na cimbál oceněna Zlatým oříškem
01/01/2007Vladan Jílek
Již po osmé proběhlo v brněnském studiu České televize natáčení závěrečného finále soutěže Zlatý oříšek. Soutěže, která každoročně oceňuje nadané a úspěšné děti od 6 do 14-ti let. Je potěšitelné, že se do finále Zlatého oříšku nezřídka probojují i děti, jejichž zájmovou sférou je folklor. Ani v letošním roce tomu naštěstí nebylo jinak.
přečteno 4348×celý článek >>


Rozporuplný přístup k verbuňku
17/03/2008Pavel Petržela
S velkým potěšením jsme přijali zprávu o zařazení verbuňku do nehmotného kulturního dědictví. Chceme-li, aby byl i nadále považován za ojedinělý kulturní prvek, musíme se o něj správným způsobem starat a hlídat jeho poslání a kvalitu. A tady nastává problém, který trvale neřešíme.
přečteno 4348×celý článek >>
 
Verbuňk možná bude součástí světového dědictví
06/05/2005Pavel Bohun
Verbuňk, svérázný mužský sólový tanec, má reálné šance stát se součástí prestižní společnosti památek světového kulturního dědictví. Na sklonku letošního roku se bude jeho nominací zabývat odborná komise UNESCO. Verbuňk by se tak mohl pyšnit označením Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva a figuroval by na seznamu UNESCO.
přečteno 4343×celý článek >>


Františka Pituchová oslavila svoje 80.narozeniny
14/05/2008Ing.arch Aleš Jílek
Lašsko má ve Františce Pituchové mimořádnou osobnost. Věřím, že z jejího postoje k opěvovanému kraji a k lidem, který dýchá ze všech jejich děl, se může přenést "cosi" i do těch, kteří zde nežijí a usídlit se v jejich srdci. Za celou cimbálovou muziku Kotci a myslím, že mohu říci, že i za všechny přátele a obdivovatele přeji tětce Fance mnoho sil a zdraví...
přečteno 4325×celý článek >>
 
Martinové budou na besedě u cimbálu ve výhodě
09/11/2008Antonín Vrba
S originálním nápadem přišli organizátoři nové zakládající tradice ve slovácké obci u Uherského Hradiště. Na „obyčejnou“ besedu u cimbálu si pozvali Martina. A ti, kteří se tak jmenují, budou mít hned několik výhod. Krojovaný a Martin vedle krojovaného účastníka budou mít vstupné za poloviční cenu. Když dokonce Martin přijede na bílém koni, tak zcela zdarma.
přečteno 4325×celý článek >>


Jak jsem se dostal k slováckému folkloru (část 5.)
30/05/2007Jan Hučka
Nyní se opět vracím ke slováckému krúžku v Brně. Nejdříve se zastavím u charakteru a způsobu zpěvu slováckých písní. Většina těchto písní se zpívá pomalu a rytmus při zpěvu není příliš výrazný (ten zpravidla zvýrazňuje až muzika při obehrávání rytmických tanců v rychlejším tempu), z rychlejších písní jsou to většinou ty novější.
přečteno 4306×celý článek >>
 
Lidová muzika z Chrástu oživila zapomenuté písně českého Stříbrska
04/10/2012Vojtěch Kouba
Dne 20. října 2012 v 19.00 hodin bude v plzeňském Divadle Alfa slavnostně představeno nové CD folklórního souboru Lidová muzika z Chrástu nazvané „Sulislavskej kostelíčku“. Nahrávka z produkce vydavatelství AVIK přináší známější i zcela zapomenuté písně z tzv. českého ostrůvku u Sulislavi. Projekt připomíná tradici českého osídlení v Sulislavi a v dalších obcích na Stříbrsku, kde se až do 20. století udržela česká menšina v obklopení většinovým německým obyvatelstvem.
přečteno 4301×celý článek >>


Soutěžte v roce 2014 s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm!
19/01/2014Petra Valíčková
Dvě zajímavé soutěže vyhlašuje v těchto dnech Valašské muzeum v přírodě. Jedna je určena pouze pro děti a mládež a je zaměřena na jejich výtvarný talent, druhá soutěž má dlouhodobější charakter a spočívá v uměleckém cítění a vidění samotného muzea ale i dění v něm napříč celým rokem zpoza objektivu.
přečteno 4296×celý článek >>
 
Ozvěny Horňácka a Luboš Svatoš
30/08/2005Antonín Vrba
Na Horňácko dolétla v sobotu z Hradišťska smutná zpráva, že právě v tento den zemřela muzikantská osobnost muziky Hradišťanu Luboš Svatoš. Zarazilo nás to v okamžiku, kdy jsme byli v kroji a chystali se na vystoupení na velickém náměstí. Vůbec jsme neměli náladu vystupovat, ale nakonec jsme si vzpomenuli, co říkával sám Luboš: "Chlapi, až já umru, zpívajte, hrajte, tancujte..."
přečteno 4279×celý článek >>


Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných
14/01/2005Vladan Jílek
Nový zpěvník horáckých písní, obsahuje 330 písní, dosud nikde nepublikovaných, zapsaných na Jihlavsku, Telčsku, Dačicku, Pelhřimovsku, Kamenicku, Třebíčsku a Poličsku. Součástí knihy jsou také zápisy melodií skřípáckých muzik, především jejich tuše, selské pochody, polky, valčíky a lendlery. Autorem rukopisné sbírky Míla Brtník.
přečteno 4276×celý článek >>
 
Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého
27/12/2005Zdeněk Grombiřík
Věneček je významným kulturním projektem podporující interpretaci lidových písní dětskými zpěváčky. Jde o nepostupovou soutěž vypsanou v sedmi kategoriích. Je věnována folkloristovi, hudebníku a skladateli Fanoši Mikuleckému a jeho přínosu folklórnímu dědictví Moravského Slovácka. Podporuje jednu ze základních oblastí rozvoje kulturních tradic, kterou je hudební projev a zejména zpěv.
přečteno 4274×celý článek >>


Nedožité 80. narozeniny PhDr. Marie Ulčové
06/12/2005Marta Ulrychová
Výstavu "Lidová tvorba západních Čech" si díky dlouhodobější instalaci mohli prohlédnout ještě i návštěvníci martinských trhů v Plzni. Kromě 90.výročí založení Národopisného muzea Plzeňska se tato expozice stala jednou z mnoha příležitostí, jak důstojně připomenout nedožité osmdesátiny dlouholeté pracovnice této instituce, PhDr.Marie Ulčové.
přečteno 4260×celý článek >>
 
J. Š. Baar: Vo zlý ženě
01/11/2005Vladan Jílek
Na doplnění článku Marty Ulrychové o "králi" Chodska Jindřichu Šimonu Baarovi, uvádíme nyní malou ukázku Baarova díla, a to chodskou pohádku Vo zlý ženě (pohádka je nejen zábavná, ale i poučná jak pro pány, tak pro dámy). Text je ponechán v nářečí.
přečteno 4254×celý článek >>


Jožka Kobzík
16/10/2004Zbyněk Žůrek
Hudebník, organizátor, sběratel, autor pořadů a primáš cimbálových muzik. Tak by se dala stručně charakterizovat zájmová činnost Jožky Kobzíka. Nedá se spočítat, kde všude Břeclavan pod Kobzíkovým vedením vystupoval. O kvalitě souboru pod Kobzíkovým vedením svědčí také dvojí Řetěz burgundských vévodů z festivalu v Dijonu.
přečteno 4250×celý článek >>
 
Jan František Hruška (1865 - 1937)
02/08/2005Marta Ulrychová
Sto čtyřicet let sice není výročí natolik zaokrouhlené, aby bylo nutné naň za každou cenu reagovat. Nicméně činím tak za sebe i za ostatní kolegy folkloristy, abych na rozdíl od jazykovědců odvedla nesplacenou daň osobnosti, bez jejíž píle by se folklorní tradice na Chodsku nestala tím, čím je.
přečteno 4199×celý článek >>


Patnáctiny Lidového roku ve Velké Bystřici
19/09/2004Petr Nakládal
První zářijový víkend patřil v hanáckém městečku Velká Bystřice u Olomouce opět folklóru. Probíhal zde již XV. ročník festivalu Lidový rok. Publiku se na něm představilo 10 dětských a 8 dospělých folklórních souborů a skupin. Milým hostem dětské části festivalu byla Otroška folklorna skupina Lancova Vas ze Slovinska. Všemi očekávaným zlatým hřebem pak byl historicky první zámořský host bystřického festivalu - soubor El Cimarrón z Argentiny.
přečteno 4176×celý článek >>
 
Jízda králů
23/06/2004Zbyněk Žůrek
Dnešní jízdy králů v několika obcích na Moravě jsou pouze torzem někdejšího letnicového obřadu. Ten byl kdysi rozšířený po celé Moravě a Čechách, ale i v mnoha dalších evropských zemích. Jeho podkladem bylo zřejmě hledání ženicha krále pro králku se zvláštními obřady, napodobujíce hlavně vyjednávání svatby, hledání a posléze chytání prchajícího krále.
přečteno 4167×celý článek >>


Horňácku budu věrný, říká Ondřej Havelka
13/11/2007Antonín Vrba
Ondřej Havelka – zpěvák, herec, moderátor, náruživý hráč golfu a aktivní příznivec horňáckého folkloru. Při jubilejních padesátých Horňáckých slavnostech byl jedním z autorů programů a taky v něm vystupoval. V areálu na Strážné húrce nám s jeho vlídnou povahou bez sebemenšího zapření a s úsměvem na tváři poskytl exkluzivní rozhovor.
přečteno 4161×celý článek >>
 
Galakoncert k významnému jubileu zpěváka Luboše Holého
26/10/2010Antonín Vrba
Slovácký krúžek a Moravské zemské muzeum - Etnografický ústav v Brně byly hlavními organizátory pořadu „Chvala Bohu, že sem sa narodil…“, který se uskutečnil v neděli 10. října podvečer v prostorách brněnského divadla Husa na provázku na počest významného životního jubilea folklorního pěveckého bohatýra Luboše Holého.
přečteno 4143×celý článek >>


Expozice pálení ve Slováckém muzeu
20/05/2005Slovácké muzeum
Podomácká výroba slivovice patří neodmyslitelně k našemu kraji, stejně jako její požívání je součástí každodenního života zdejších obyvatel. Slivovice je pro nás reprezentativním nápojem, bez nadsázky lze říci, že je symbolem a fenoménem stejně jako lidový kroj, lidová muzika a tanec. Slouží nejen k reprezentaci majitele, ale i celého regionu, plní funkci "rituálního nápoje"...
přečteno 4140×celý článek >>
 
Moravská zvuková archeologie
18/02/2013Jiří Plocek
Koncem roku 2012 spatřil světlo světa unikátní vydavatelský počin − obsáhlá edice nejstarších dochovaných zvukových záznamů moravské a slovenské lidové písně na území Moravy.
přečteno 4132×celý článek >>


Mladé Horňácko slavilo Kristovy léta
10/05/2005Antonín Vrba
Třiatřicet let patří měsíc duben nejstarší a nejvíce obsazené dětské folklorní přehlídce v České republice v podání zpěváčků, muzik a tanečníků s názvem Mladé Horňácko. Letošní ročník byl věnován nejvýraznější osobnosti její historie, etnografce Zdeňce Jelínkové, která nedávno oslavila v Brně svoje pětaosmdesátiny.
přečteno 4129×celý článek >>
 
Masopust v jihočeské obci Horní Pěna
23/05/2007Eva Hlavničková
Přinášíme vám další seminární práci k předmětu Kulturní tradice střední Evropy, tentokrát studentky Evy Hlavničkové z Filozofické fakulty Západočeské university v Plzni (obor Sociální a kulturní antropologie), pojednávající o masopustní tradici v malé jihočeské obci Horní Pěna.
přečteno 4129×celý článek >>


Proti proudu času
04/03/2004Jiří Jilík
"To cédéčko je pro mě malým zjevením," řekl v úvodu pořadu sestaveného z nahrávek CD Jiří Plocek. "Normální kantor, když má dozor, chodí po chodbě a hlídá. On vezme harmoniku, chodí po chodbách, vyhrává a zpívá."
přečteno 4125×celý článek >>
 
Tři králové
23/12/2003Zbyněk Žůrek
V evangeliu sv. Matouše je psáno: "Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě... Vešli do domu, padli na zem, klaněli se mu a obětovali přinesené dary - zlato, kadidlo a myrhu." Nikde v Písmu se neuvádí, kolik jich bylo.
přečteno 4122×celý článek >>


Jdu Slováckem krásným
02/06/2008Jiří Jilík
Jdu Slováckem krásným se jmenuje soubor národopisných reportáží a fejetonů spisovatele Jiřího Jilíka, ilustrovaných slováckobretoňským malířem Moarchem Evenem. S autorem i jeho kamarádem malířem se v knize společně vydáme na Dolňácko, Podluží, Kopanice, Uherskobrodsko, Kyjovsko i na Hanácké Slovácko.
přečteno 4114×celý článek >>
 
František Okénka dal filmařům zabrat
13/02/2006Antonín Vrba
Osobnost horňáckého folkloristy Františka Okénky netřeba milovníkům slovácké lidové kultury nijak zvláště představovat. S blížícím se jarem se blíží i jeho životní jubileum. To byl také důvod, proč se brněnští filmaři v pátek 10.února na několik hodin objevili na Horňácku. Točilo se zde další pokračování oblíbeného pořadu České televize- Folkloristiky.
přečteno 4110×celý článek >>


Dožínky
12/08/2004Zbyněk Žůrek
Skončení žatvy se neobešlo bez oslavy Dožaté, dožínek. Oslava se konala již od středověku na selském hospodářství po společné sklizni obecních polí. Po mnoho generací tvořila součást života robotníků na feudálních velkostatcích. Z pole přinášeli ženci věnec, upletený ze všeho obilí, aby jej předali hospodáři, či majiteli velkostatku.
přečteno 4108×celý článek >>
 
Odešel Luboš Svatoš
24/08/2005Anna Maděričová
Nechce se věřit, že už z pódia nezazní jeho nezaměnitelný hlas, nezazpívá Eště som sa neoženil, nebo Rež, rež, rež. Muzikantská duše Luboše Svatoše se 20.srpna vydala, řečeno slovy básníka a muzikanta Otakara Horkého "na druhý břeh". Bude tam mezi svými. Jaroslav Čech, Jaroslav Staněk, Otakar Horký, Josef Vrzala, Karel Piškytl.
přečteno 4095×celý článek >>


Květnový Malovaný kraj
05/06/2014Eva Kovaříková
Národopisný a vlastivědný časopis slováckého regionu Malovaný kraj slaví letos svůj jubilejní, už 50. ročník, což je v případě periodik podobného zaměření v podstatě unikátní. Dvouměsíčník se nadále věnuje folkloru, historii, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.
přečteno 4095×celý článek >>
 
Notičky hostem na koncertě Jiřího Stivína
13/12/2004Marta Ulrychová
Od roku 1992 pořádá pravidelně Jiří Stivín k poctě patronky hudebníků sv.Cecilie, ale také u příležitosti svých narozenin (23.11.) koncert v pražském Rudolfinu. V přizvání Notiček nejen že se opět projevila Stivínova originalita hledat stále nové hráčské partnery, ale i tendence vsadit na co nejmladší generaci. Notičky svého hostitele nezklamaly.
přečteno 4093×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (4.)
08/11/2003Pavla Vacová
Kroj dětský - Nejméně dokladů se zachovalo z oblečení dětského. Přešívalo se na ně totiž většinou z šatstva již obnošeného, aby se vystříháním zachovalých míst uspořilo nových tkanin. Živost a dětská neposednost se postaraly, aby po šatečkách nezbylo ani památky.
přečteno 4081×celý článek >>
 
Tonda Vrba na jubilejní trati
16/01/2009Jiří Jilík
Zítra, tedy v sobotu 17. ledna, přesně v poledne, vyběhne ze svého domu v Dubníku ve Velké nad Veličkou Tonda Vrba a poběží dvanáct kilometrů do horňáckých Vápenek, aby zde společně s přáteli oslavil své padesátiny. Tedy on nepůjde, nepojede, ani nepoletí, ale poběží. Bude to jedna z dalších ztřeštěností tohoto kluka v dospělých letech.
přečteno 4075×celý článek >>


Horňácko se loučilo ve velkém s folkloristou Jarkem Slovákem
01/02/2014Antonín Vrba
Po dlouhé a těžké nemoci zemřel 9. ledna 2014 ve věku šedesáti let známý horňácký folklorista, zpěvák, tanečník, recesista, Jaroslav Slovák. Na velický hřbitov se s ním přišlo rozloučit na tisíc smutečních hostů, krojovaní zpěváci, muzikanti, členové souboru Veličky, členové Horňáckého mužského sboru, kam, když mohl, chodíval aspoň utěšovat svoje srdéčko.
přečteno 4075×celý článek >>
 
Uprkovské zamyšlení
16/08/2005Jiří Jilík
"Jan Uprka 1870" hlásá nápis na trámě v rodném domě rodiny, která dala naší kultuře dva významné umělce - malíře Jožu a sochaře Frantu Uprkovi. Je s podivem a hodno velikého ocenění, že se zdevastované stavení podařilo zachránit a prohlásit je za památku. Památkáři i lidé z obecního úřadu v Kněždubě vědí, na jaké nepochopení naráželi při snaze dům vykoupit a zrestaurovat.
přečteno 4069×celý článek >>


Úspěch kosce z horňáckého Suchova
20/06/2007Antonín Vrba
U příležitosti Koseckých písní 2007, setkání mužských sborů, muzik a přátel folkloru, pořádali v neděli 27.května od časných ranních hodin v parku na zámku v Buchlovicích i tradiční soutěž o nejlepšího sekáče Slovácka. Někteří z nich přijížděli za zpěvu koseckých písní na koňských povozech tak, jak tomu bylo v dřívějších dobách.
přečteno 4066×celý článek >>
 
Horňáčtí cvrčci „jamovali“ s kapelou Ondry Havel
21/09/2008Antonín Vrba
Po krátké pauze od Horňáckých slavností se v centru regionu sešli opět folkloristé u příležitosti konání 12. ročníku festvalu Ozvěny Horňácka, který bývá od svého založení současně spojený s Bělokarpatskými biodožínkami.
přečteno 4062×celý článek >>


Nie je všetko folklór, čo sa blyští na javisku
03/08/2004Elena Akácsová
Hyperaktivita slovenských amatérskych folkloristov za posledných päťdesiat rokov určite pomohla uchovať nemálo tanečných a hudobných skvostov, ktoré by inak upadli do zabudnutia skôr, ako by ich niekto stihol zaznamenať na večné časy do archívov. Popri tom však pozanášala do autentického ľudového prejavu rôzne scénické maniere a neprirodzené prvky.
přečteno 4059×celý článek >>
 
Babí léto 2004 - Mezinárodní folklorní festival
31/08/2004Josef Fabián
Od 8. do 12. září 2004 ve Valašském Meziříčí a jeho blízkém okolí uskuteční již 6. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Babí léto. Organizátorům festivalu, souboru Bača a Ovečky, se podařilo vytvořit pětidenní festival a pestrý program zahájí vernisáž výstavy fotografií Karla Matochy "Obrazy Valašska".
přečteno 4052×celý článek >>


Když chlapi zpívají
01/10/2004Jiří Jilík
Pěvecký sbor vinařů z Kudlovic na Uherskohradišťsku oslavoval ve skanzenu U Strmenských 40. výročí svojí činnosti. Pozvali si přátele a tak přijeli zpěváci z blízkého okolí, na nichž člověk musí obdivovat i to, že jsou také dobrou partou, v níž je čas pro humor a lecjakou lapálii.
přečteno 4051×celý článek >>
 
Jak jsem se dostal k slováckému folkloru (část 4.)
14/05/2007Jan Hučka
Tentokrát odbočím a vrátím se časově trochu zpět. Někdy začátkem roku 1950 navštívili náš komorní orchestr zástupci „Úlehlovců“ a požádali nás o spolupráci. Úlehlův moravský taneční a pěvecký sbor založil profesor biologie Dr.Vladimír Úlehla spolu s manželkou, profesorkou tanečního oddělení konzervatoře Marynou Úlehlovou-Hradilovou.
přečteno 4038×celý článek >>


Mistrovství Evropy ve verbuňku se uskuteční v Břeclavi
24/02/2012FolklorWeb.cz
Občanské sdružení Old Stars Břeclav se chystá uskutečnit v Břeclavi mezinárodní premiéru stále populárnějšího mužského tance verbuňk a to „Mistrovství střední Evropy ve verbuňku“. V minulém týdnu se uskutečnilo první jednání ve slovenské Skalici se zástupci folklorního souboru Skaličan, který zastupovala ředitelka souboru Denisa Remišová a umělecký vedoucí PhDr. Peter Michalovič.
přečteno 4032×celý článek >>
 
Dvě setkání s písní
16/07/2008Jiří Jilík
Často, když se pohybuji „labyrintem světa“, myslím na to, jak je dobré, když mne na oné cestě provází píseň. Jdu jakoby jistějším krokem. Ne že bych nebloudil, ó to nejednou, ale když ji odněkud zaslechnu, třeba tiše, tichounce, vím, že jít za tím hlasem je dobré a správné.
přečteno 4025×celý článek >>


Peřina pro Kristýnku
26/04/2004Jiří Jilík
Za stoly sedí tři desítky žen. Na vesnici se za mého mládí neříkalo ženy, ale tetičky. Také by se neřeklo, že jsou v kroji, ale po sedlcky. Jejich vnučky, které přišly nahlédnout, čím se babičky baví, něco podobného hned tak neuvidí, protože peří se již drhne jen vzácně.
přečteno 4016×celý článek >>
 
Aj, to sú maléři od Boha samého...
04/04/2007Romana Habartová
Lidové malířství představuje oblast tradiční lidové kultury, které nebyla doposud věnována patřičná pozornost. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti obsahuje ve svých sbírkách početný soubor ikonograficky pozoruhodných obrazů na plátně, jejichž autory jsou naivní malíři z rodu Hánů.
přečteno 3997×celý článek >>


Horňáci na Dozvucích Horňáckých slavností v Praze
01/10/2010Antonín Vrba
Zatímco letošním oblíbeným červencovým Horňáckým slavnostem počasí příliš nepřálo, organizátorům z Komunitního centra Kampa z Prahy, kteří si pozvali půl stovku folkloristů z Horňácka, vyšlo v sobotu 18. září snad všechno i s „babím létem“. Přes tisíc návštěvníků vidělo nejprve odpoledne vystoupení u Vltavy v parku na Kampě...
přečteno 3988×celý článek >>
 
Fašanku, fašanku...
28/02/2007František Schulz
...zaznělo z úst starosty Slováckého krúžku Poštorná Milana Studeného, který přivítal několik stovek maškar a příznivců u poštorenského kostela. V Poštorné se už po páté slavil fašank. Dechová hudba Charvatčanka zahrála pod šable a v zápětí se roztočil rej maškar.
přečteno 3982×celý článek >>


Jak jsem se dostal k slováckému folkloru
17/01/2007Jan Hučka
Ušedši za stuol dubový a omočivše brko seříznuté do inku ultramarinového, počínám v papyrus bílý popisovati osudy osoby mé ve svazku "kruóžku slauwackego". Nuže, opouštím nyní úmyslně chybnou staročeštinu a počínám své nesouvislé vyprávění, kterak jsem se díky zájmu o slovácký folklor dostal do slováckéhu krúžku v Brně a jak v něm působil, pokud to mé mozkové závity po tak dlouhou dobu podržely a ještě vyjevují.
přečteno 3974×celý článek >>
 
U Černého potoka na Vápenkách vyrůstají živé sochy
03/09/2009Antonín Vrba
O tom, že se budovatelské záměry dějí i v malé, příhraniční horňácké osadě, o které se donedávna říkávalo, že je místem kde „dávajú lišky dobrú noc“, se může přespolní návštěvník přesvědčit již při samotném vstupu do ní. Po pravé straně od silnice, v budově spjaté s historií osady, se po rozsáhlé rekonstrukci opět „oživuje“ bývalé staré pohostinství U Černého potoka.
přečteno 3972×celý článek >>


Folkloristi na Slovácku vzpomínali
01/04/2005Antonín Vrba
Stopadesáté páté výročí narození zakladatele novodobého československého státu a prvního prezidenta Tomáše G.Masaryka (7.března 1850 v Hodoníně) si připomenul v sobotním večeru 5.března kulturní dům Strážničan při folklorním benefičním koncertě Ten kněždubský háj. Jednou z nejoblíbenějších lidových písní Masaryka byla horňácká táhlá s názvem Teče voda teče, pres velický majír...
přečteno 3969×celý článek >>
 
Zemřel horňácký Jan Miklošek
20/10/2006Antonín Vrba
Ve věku nedožitých 89 let zemřel 14.října legendární horňácký zpěvák, vypravěč, hudec a tanečník Jan Miklošek z Hrubé Vrbky. Byl předposledním žijícím muzikantem slavné cimbálovky „majstra“ Joženy Kubíka, svéráznou a jedinečnou osobností, která folklorem žila po celý svůj plodný život.
přečteno 3967×celý článek >>


9. světový kongres cimbalistů
23/10/2007Gabriela Jílková
Tak a je to tady! Úžasný týden bez školy, v novém prostředí a s novýma lidma. Už se těším. Strašně moc! Jenže přece jenom mám trošičku i takový strach - jako s kým tam budu, kde to bude a jak to tam bude vypadat. A kam že to vlastně jedeme? No přece na 9.světový kongres cimbalistů do německého Oberammergau, malého bavorského města 90 km od Mnichova v podhůří Alp.
přečteno 3962×celý článek >>
 
Antologie české hudby
19/03/2005Vladan Jílek
Zajímavou novinkou na trhu s CD je Antologie české hudby. Jedná se o komplet 5 CD, na nichž je zachycena zvuková historie české hudby. Komplet obsahuje i obsažný česko -anglický buklet připravený týmem odborníků na daná období s bohatou obrazovou dokumentací. Antologie byla připravena s podporou MK ČR v rámci programu Česká hudba 2004.
přečteno 3955×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (I.)
19/03/2006Eva Jirková a Marta Ulrychová
Vánoce jsou nepochybně na první pohled plné paradoxů. Na jedné straně v sobě skrývají pokorné očekávání příchodu Spasitele, na straně druhé však představují "nebiblickou nákupní apokalypsu". O vánočních svátcích jsou mnohými uctívány přinejmenším čtyři ze sedmi smrtelných hříchů, jimž křesťanství kdysi spílalo, a sice lakomství, obžerství, chtíč a závist.
přečteno 3950×celý článek >>
 
BROLN oslaví šedesátku v přímém přenosu!
02/11/2012FolklorWeb.cz
Neuvěřitelných šedesát let od svého založení slaví Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. V neděli 4. listopadu večer se na pódiu Besedního domu v Brně sejdou legendy souboru i jeho nejmladší naděje. Rozhlasové mikrofony tu tentokrát nebudou jen kvůli záznamu. Po dlouhé době si milovníci folkloru z celé republiky mohou vychutnat umění BROLNu živě, v přímém přenosu Koncertu Studia Noc ve společném vysílání všech regionálních stanic Českého rozhlasu od 19:30 do 21:00.
přečteno 3942×celý článek >>


Vynášení smrtky
20/03/2004Zbyněk Žůrek
Vynášení smrti patřilo mezi jarními zvyky k nejzávažnějším. Tento prastarý zvyk byl, a mnohde ještě je, prováděn nejen na vesnicích, ale i ve městech. Figura symbolizuje zimu, nemoci, smrt a všechno, co může škodit člověku.
přečteno 3931×celý článek >>
 
Tajuplné Vánoce
20/12/2005Marie Ulčová
Vážení čtenáři Folklorwebu. Jako doplněk k mému článku o PhDr.Marii Ulčové vám nyní přináším text z její knihy "Moji milí, drazí. O časech minulých, lidském štěstí a osudech," Plzeň 1998. Věřím, že se k nastávajícím svátkům Vánoc bude hodit. S přátelským pozdravem Marta Ulrychová.
přečteno 3926×celý článek >>


Jak jsem se dostal k slováckému folkloru (část 2.)
07/03/2007Jan Hučka
V muzice Slováckého krúžku v Brně se hrávalo bez not. Programový charakter schůzek krúžku byl většinou takový, že imitoval hospodskou taneční zábavu v dřívějších dobách, tj. zpěváci, kteří byli současně tanečníky, byli vlastně páni, co přišli na zábavu (a také si zaplatili), zatímco muzikanti jim byli k dispozici, pro ně hráli a tím si vydělávali (dostali zaplaceno od hospodského).
přečteno 3925×celý článek >>
 
Prázdniny s cimbálem
10/09/2007Gabriela Jílková
Už třetí prázdniny jsem byla na cimbálových kurzech. Je to dost podobné táboru, taky tomu tak s děckama, se kterýma se odtamtud známe, říkáme. Jasně, hrajeme tam na cimbál každé dopoledne a potom cvičíme, ale přesto nám ještě zbývá plno času na seznamování, bavení a spousty legrace, jako je např. hrát flašku na pokoji, nebo se houpat na houpačkách a v nejlepším případě, když svítí sluníčko, blbnutí v bazénu.
přečteno 3921×celý článek >>


Dožatá v Pivíně
30/08/2009Zbyněk Žůrek
Reaguji na ohlasy, které vyvolala krátká reportáž z „dožaté“, vysílaná 15. 8. ve zpravodajství na ČT24 (možno zhlédnout ze záznamu internetového vysílání). Dožatá v Pivíně se skutečně vydařila, a to jak po stránce organizační, tak i z hlediska počasí, které bylo vskutku „žňové“.
přečteno 3918×celý článek >>
 
Půvab modrotisku (část 1.)
21/02/2007Eva Veselá
V 17. století byl mezi dary siamského krále Ludvíku IV. také modrotisk, který se stal módní záležitostí a začal pronikat do Evropy. První manufakturu na jeho výrobu u nás založil hrabě J.M.Kinský ve Sloupu u České Lípy v roce 1763 a brzy následovaly další. V současné době v ČR pracují pouze dvě dílny v Jihomoravském kraji. První z nich najdeme v Olešnici (okres Blansko).
přečteno 3908×celý článek >>


Zájem o folklor, dechovku a world music v rozhlase
02/04/2006Helena Bízová
Na začátku února 2006 jsem uskutečnila krátkou anketu, ve které jsem se ptala na zájem o folklor, dechovku a world music v rozhlasovém vysílání. Zajímalo mě, jaké posluchači očekávají informace od rozhlasu atd. Ankety se zúčastnilo 183 respondentů. Výsledky vám nyní předkládám.
přečteno 3904×celý článek >>
 
O sečeni lúke a zpiváni ve Velkym Týncu
15/05/2006Zuzana Gregorovičová
Až uslyšíte o sečeni lúke ve Velkém Týnci, určitě se přijeďte s hráběmi nebo kosou přidat. Zpívání vám už půjde samo. A nebo se přijeďte jen podívat, přivonět a zaposlouchat se. Jsou totiž okamžiky, které jsou nepopsatelné...
přečteno 3900×celý článek >>


Jak jsem se dostal k slováckému folkloru (část 7. - závěr)
23/07/2007Jan Hučka
Ještě do nedávné doby, když jsem přijel do Brna a dostal se do prostředí, kde hrála cimbálová muzika, byl jsem rád, mohl-li si s nimi zahrát. Podařilo se mi to několikrát. Chtěl bych zde poděkovat těmto muzikám, že mi dovolili zahrát a zazpívat si s nimi a že mi i tolerovali některé nedostatky ve hře, způsobené padesátiletým odstupem od doby, kdy jsem aktivně v cimbálové muzice hrával. A tím své vyprávění definitivně končím.
přečteno 3896×celý článek >>
 
MF Souznění 2004
01/03/2005Zdeněk Tofel
Nejenom ostravské veřejnosti jsme nabídli jedinečnou voňavou a barevnou paletu pořadů v čase nejkrásnějších svátků v roce. V období, kdy většina uvítá příjemné odreagování před Vánocemi. Proto vše, co probíhalo na jednotlivých pódiích, ale i v exteriérech souznělo, pohladilo, přineslo radost a veselí - a někdy i poučilo.
přečteno 3895×celý článek >>


Pašijový týden
23/03/2005Helena Bízová
Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký podle umučení Ježíše Krista. Začíná Květnou nedělí a vrcholí svatým třídenním - to je Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou. Končí před slavností Vzkříšení. Dny pašijového týdne mají svou atmosféru a patří k nim mnohé zvyky.
přečteno 3889×celý článek >>
 
50. výročí souboru Rusava
04/11/2003Tomáš Čech
Celý rok 2003 se pro valašský soubor písní a tanců Rusava odvíjel ve znamení oslav 50. výročí založení souboru - začal 48. valašským bálem a přes přípravu 4. mezinárodního folklorního festivalu Na rynku v Bystřici a řadu dalších akcí dospěl k hlavnímu pořadu k 50. výročí Rusavy. Ten se uskutečnil v sobotu 18. října t. r. v Bystřici pod Hostýnem.
přečteno 3878×celý článek >>


František Sušil
13/06/2004Pavel Řehůřek
František Sušil byl přední národní buditel, sběratel moravských lidových písní, překladatel, myslitel, básník a theologický badatel. Jeho "Moravské národní písně s nápěvy do textu vřaděnými" se staly vzorem jeho následovníků na sběratelském poli moravské lidové písňové poezie.
přečteno 3876×celý článek >>
 
Malé Horňácké slavnosti v Javorníku
10/07/2007Petr Pálený
Jako siamská dvojčata si připadají spojením obce Javorník a Velká nad Veličkou. Javornický folklor zde ale není tak věhlasný jako velický. Podle místních pamětníků to bylo způsobeno tím, že v minulosti měli Veličani větší příležitosti prorážet a ukazovat se „ve světě“. V posledních letech se však určitý handicap začíná srovnávat.
přečteno 3876×celý článek >>


Časopis Folklor jubilující
08/02/2005Viliam Dekan
K završení patnáctého ročníku časopisu Folklor připravila redakce časopisu na konec února zvláštní sborník "Jubilejní Folklor". A to bude opravdu zajímavé čtení. Smyslem totiž nebylo vydat "oslavné zdravice nadšených čtenářů", ale podívat se na historii, vývoj, obsah i grafickou stránku časopisu objektivníma očima.
přečteno 3873×celý článek >>
 
Rok Františka Bartoše
31/03/2006Tomáš Mikulaštík
Osobnost a dílo Františka Bartoše si letos připomene odborná i laická veřejnost u příležitosti stého výročí úmrtí tohoto významného jazykovědce, pedagoga, buditele, sběratele lidové slovesnosti a národopisce. Soubor vzdělávacích, společenských a kulturních akcí pro veřejnost pod názvem Bartošův rok začal 15.března 2006 cyklem přednášek v Krajské knihovně Františka Bartoše.
přečteno 3863×celý článek >>


Tradice a proměny Slováckého souboru Kyjov
20/10/2010Antonín Vrba
Pro sobotní „povolební“ podvečer 16. října připravili před zaplněným divadelním sálem v Městském kulturním středisku účinkující ze Slováckého souboru Kyjov skládající se z tanečního souboru, přípravky, mužského a ženského sboru ve spolupráci s cimbálovkami Jury Petrů a Pavla Růžičky hodně odvážný a zajímavý program...
přečteno 3857×celý článek >>
 
Fotoohlédnutí za Horňáckým kosením
30/07/2007Antonín Vrba
Na úpatí Bílých Karpat, v kopcovité louce nad nejmenší obcí horňáckého regionu Malou Vrbkou, proběhlo 18.června v pořadí 8. Horňácké kosení. Zúčastnila se ho téměř sedmdesátka kosců.
přečteno 3844×celý článek >>


Fašanky na Horňácku
04/03/2009František Gajovský
Fašank v podhůří Bílých Karpat na slováckém Horňácku je každoročně neodmyslitelnou součásti zdejšího dění. Tady nechodí maškary, ale hudci, většinou muzikanti z místních cimbálek.
přečteno 3843×celý článek >>
 
Xavera Běhálková, sběratelka umění Hané
10/05/2007Zdena Ludvová
8. května 2007 bude zpřístupněna rozšířená expozice hanáckého lidového umění v prostorách tovačovského zámku. V letošním roce uplyne sto let od úmrtí významné sběratelky hanáckého lidového umění, písní a tanců, F. T. E. Xavery Běhálkové, z Tovačova, která má zásluhy na uchování lidových kulturních tradic regionu Hané.
přečteno 3842×celý článek >>


Před 150 lety se narodil Joža Uprka
09/10/2011Antonín Vrba
Odpoledním pietním aktem na „Slováckém Slavínu“, jak se říká kněždubskému hřbitovu, a večerním slavnostním koncertem folkloristů v místní Sokolovně si Kněždubané včetně hostů připomenuli v sobotu 2. října významného rodáka, umělce-malíře Jožu Uprku. Koncert „Se štětcem po krajině“ uváděný oblíbenou rozhlasovou moderátorkou Marcelou Vandrovou byl beznadějně vyprodaný čtrnáct dnů dopředu a u diváků sklidil velký úspěch. Přestože se neplánovaně protáhl téměř o hodinu.
přečteno 3838×celý článek >>
 
Výstavy ve Valašském muzeu v přírodě
23/04/2007Valašské muzeum
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vás zve na čtyři velmi zajímavé výstavy, které můžete v tomto roce v muzeu shlédnout - O práci lidských rukou, Život na valašsko-slováckém pomezí, Řeznické řemeslo a Kožané město.
přečteno 3836×celý článek >>


V Babicích pochovali dvě basy
12/03/2004Jiří Jilík
Závěr letošního února znamenal pohromu pro řadu muzikantů. Neznámá epidemie začala řádit mezi basami, které umíraly jedna za druhou. Těžké nemoci nejdéle ze všech vzdorovala basa v Babicích na Uherskohradišťsku.
přečteno 3833×celý článek >>
 
Asiaty uchvátil kyjovský folklor
29/11/2005Antonín Vrba
Ze svého letošního třetího uměleckého turné v zahraničí se nedávno vrátili domů folkloristi Slováckého souboru Kyjov. Tanečníci a část ženského sboru doprovázení CM Jury Petrů učarovali svým repertoárem z Kyjovska za třináctidenního pobytu diváky až v daleké Asii- na ostrově Taiwan, ležícím v Jihočínském moři.
přečteno 3832×celý článek >>


Třešť je moravským Betlémem
23/01/2014Jiří Plocek
Unikátní putování za krásou domácích betlémů nabízí horácké městečko Třešť. Návštěvník se tu dostává do jiného - téměř pohádkového - světa, který se obrozuje každým rokem v třešťských domácnostech. Na letošní Betlémskou cestu Třeští se můžete vydat do 2. února.
přečteno 3831×celý článek >>
 
Horňácké slavnosti stupujú do druhéj padesátky
02/01/2008Martin Kuchyňka
Našéj redakci sa podariło získat zápis z uzavrítého jednáňá programovéj rady HS. Mimo jiné sa v něm uváďa na správnú míru kritika nekerích návštěvníků, kerí sa pozastavujú nad neúnosnú délkú jednotlivých programů.
přečteno 3829×celý článek >>


Moravskoslezský kraj podporuje folklorní festivaly
01/02/2009René Stejskal
Dotace Moravskoslezského kraje organizacím a spolkům, které pořádají folklorní festivaly, pomáhají udržet tyto festivaly při životě. Pořadatelé folklorních festivalů nejsou finančně soběstační a příjem ze vstupného pokrývá jen malou část nákladů. Většina festivalů se proto může konat díky dotacím.
přečteno 3821×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (9.)
04/10/2005Pavla Vacová
Ke kanafaskám se nosily v letech čtyřicátých zástěry z tenkého domácího plátna. Uchovaly se v paměti starých lidí, v originále však jediná, uložená v muzeu v Jevíčku, která souhlasí s tím, co pamětníci a kronikáři sdělili. Je to zástěra "blanketová škrobová". Tyto fěrtochy z jemného domácího plátna byly barveny, škrobeny a leštěny u barvířů.
přečteno 3820×celý článek >>


Jura Mička, tanečník starosvětské, odchází
20/01/2007Antonín Vrba
V úterý 16.ledna prohrál svůj největší životní souboj se zákeřnou a nevyléčitelnou nemocí skvělý tanečník a zpěvák Jurka Mička z Velké nad Veličkou. Zemřel ve věku 61 let v kyjovské nemocnici jen pár dnů po odchodu na "onen svět" jeho brněnského kamaráda Jana Miroslava Krista, se kterým spolupůsobil a spolupracoval v souboru Velička.
přečteno 3819×celý článek >>
 
Na lekreácii anebo turecký guláš
08/07/2008Jan Hučka
Tož víte, bylo to za dávných časú, dyž sem ešče robíl ve fabrice. Došli za mnú tehdaj, že sem byl vyhodnocený jako ten „poznamenaný“ pracovník a že ně za to vyšlú na lekreáciju. Tak ně poslali do tých Kokrnóš či jak sa tému praví. Ja, víte, bylo to tam šumné, chodili sme po samých kotároch a tak sme si aspoň pořádně proluftovali plúce.
přečteno 3819×celý článek >>


Anna Kománková si Foskara váží, ale...
30/04/2007Antonín Vrba
Jednou z devíti oceněných při nedávném slavnostním vyhlašování cen Foskar (Folklorní Ocenění Sólistů Kolektivů A Reprezantantů) za rok 2006 v Brně, byla i věhlasná horňácká lidová umělkyně Anna Kománková (79) z Javorníku. Prestižní folklorní prvenství získala v kategorii zpěvačka.
přečteno 3809×celý článek >>
 
Kunovická škola lidových tanců zahájena!
24/08/2007Ivana Majíčková
V Kunovicích se budou opět scházet příznivci lidového tance, aby se seznámili či zdokonalili ve svém tanečním umění. Stejně jako v předchozích ročnících je hlavním záměrem pořadatelů naučit hodovou chasu základním návykům, zvyklostem, způsobům chování, písním a tancům zdejšího regionu.
přečteno 3807×celý článek >>


V Louce se bude koštovat modré ovoce
24/03/2007Petr Pálený
Bohatost právě probíhající koštové mánie na Slovácku rozšiřuje v regionu Horňácka premiérová a jistě zajímavá akce, která nese název "Lúcký košt trnek - od varených po tekuté" (31.3.). Trnky a durancie byly na Horňácku od nepaměti nedílnou součástí jídelníčku a hospodyňky je používaly takřka každodenně.
přečteno 3803×celý článek >>
 
Fašanek umreu, ať žije fašanek! (II.)
29/03/2006Marcela Kadlecová
Hospoda byla příjemně plná a zadýchaná a jen jsme otevřely dveře, zvedl se Jareček v celé své výšce a s rozevřenou náručí nás vítal něžným "kurátka moje zuaté!". Jak jsme rozmrzaly, sžívaly jsme se v příjemném povídání s našimi budoucími spolubydlícími a zanedlouho jsme se přistihly, jak si masírujeme lícní kosti, neklamný to příznak namožení smíchových svalů...
přečteno 3800×celý článek >>


Jubilejní padesáté Horňácké slavnosti
06/09/2007Antonín Vrba
První Horňácké slavnosti, od nichž letos uplynulo půl století, navázaly na dlouholetou tradici setkávání Moravanů a Slováků ve Filipovském údolí za Javorníkem. Velkou mírou se na tom podílel vůdce slovenského povstání z roku 1848 Jozef Miloslav Hurban z Brezové pod Bradlom.
přečteno 3783×celý článek >>
 
Štyry noce nespała sem
27/09/2011FolklorWeb.cz
Pod tímto názvem se skrývá jméno prvního CD Ženského sboru Lipina z Hroznové Lhoty natočeného v letošním roce ve studiu DIV 8 ve Veselí nad Moravou. Devět žen, dívek, maminek, ale především zpěvaček, jimž příroda nadělila hlas a ucho, ale také cit pro tempo, frázování, pro vícehlasé zpívání dalo vzniknout sboru, který se postupně od roku 2008 rozrůstal až do dnešní devítičlenné podoby.
přečteno 3766×celý článek >>


Pramínky ve Strážnici
12/07/2010Václav Kopelec
Letošního ročníku Strážnice jsem se nemohl dočkat. Už od neděle minulého roku, kdy skončila Strážnice 2009, jsem seděl večer co večer u hodinek a očima posouval vteřinovou ručičku dopředu, jen abych už zase mohl být ve Strážnici. A neprožíval jsem to takhle jen já, ale i celá naše cimbálová muzika Pramínky.
přečteno 3764×celý článek >>
 
Zpívání a vyprávění z Kuželova
25/03/2008Petr Slinták
Knížečka Zpívání a vyprávění z Kuželova obohatila oslavy výročí této horňácké obce. V tomto případě však lze mluvit o jedinečném počinu. Poměrně útlý svazek je zdařilým hudebně-literárním hybridem obsahujícím nejen textovou a fotografickou část, ale především dva kompaktní disky.
přečteno 3762×celý článek >>


Odešla Zdeňka Jelínková
05/10/2005Zbyněk Žůrek
V noci na středu 5. října navždy ve věku 85 let odešla paní Zdeňka Jelínková, která pro všechny etnochoreology, etnografy, tanečníky a vedoucí folklorních souborů stále platí za největší znalkyni a odbornici v oboru naší taneční folkloristiky.
přečteno 3761×celý článek >>
 
Takový malý návrh kodexu dopisovatele
29/03/2005Viliam Dekan
Publikování tohoto materiálu na stránkách FoS.cz bylo prozatím pozastaveno. Když tedy tento příspěvek nevychází na těch stránkách, kterým byl přednostně určen, napadlo mě zveřejnit jej právě na FolklorWebu také proto, že FolklorWeb se jeví dokonale jako fórum otevřené a necenzurované, fandící polemice a dávající prostor protichůdným názorům. Nebojí se vyhraněnosti, a zároveň plně důvěřuje svým přispěvatelům, že neklesnou k vulgární nicneříkajícnosti.
přečteno 3749×celý článek >>


Prezentace folkloru a zvykosloví
15/04/2005Vítězslav Koukal
V roce 2005 si připomeneme 80. výročí založení nejstaršího muzea v přírodě ve střední Evropě - Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jubilejní rok je příležitostí k přípravě a realizaci řady programů, inspirovaných nejen slavnostní atmosférou, ale také navazujících na historicky první slavnosti, jimiž bylo muzeum v červenci 1925 otevřeno pro veřejnost.
přečteno 3746×celý článek >>
 
Ten Hukvalsky zameček
09/06/2007Zdeněk Tofel
Koncertní pořad dětských cimbálových muzik a jejich tanečníků. V pořadu se představí CM Hurčánek a tanečníci z Palkovic, CM Valášek z Kozlovic, CM Kovaliček ze ZUŠ Ostrava 1 a mladí tanečníci souboru Valašský vojvoda z Kozlovic. Setkání chce ukázat lidovou píseň i tanec v podání mladé nastupující generace.
přečteno 3744×celý článek >>


1. ročník Slivovicového koštu
26/04/2005Tomáš Harabiš
S přívlastkem "Jak Vám to pálí?" se uskuteční 8. a 9. července 1.ročník Slivovicového koštu Valašského království. Nejlepší vzorky získají řád zlaté, stříbrné a bronzové švestky, hodnotnou a originální cenu a hodnotný certifikát, podepsaný samotnou královnou matkou Jarmilou I. Šulákovou.
přečteno 3738×celý článek >>
 
Vzpomínka na Růženu Malíkovou
23/01/2006Tomáš Čech
Když se do běžných předvánočních dnů nesla Bystřicí pod Hostýnem zpráva o úmrtí paní Růženy Malíkové, jako by tomu nikdo nechtěl věřit, jako by se pro všechny ty, kteří ji znali, na chvíli zastavil čas. Té drobné milé paní, která i přes nelehký život svým elánem a životním optimismem ovlivnila mnoho lidí, a to nejen malých Valášků z dětského souboru Malá Rusava.
přečteno 3737×celý článek >>


Kraj beze stínu
13/06/2007Marcela Konečná
Na základech regionálních slavností Hanáckého Slovácka se pořádající obec Krumvíř letos snažila opět připravit lákavý program především pro milovníky tradičního folklóru. Festival je rozložen do dvou dnů, pátečního večera a následující soboty od poledních hodin až do hluboké letní noci.
přečteno 3714×celý článek >>
 
Střípky vzácného života
17/01/2006Jiří Jilík
Jaroslav Jurášek, jehož přátelé znali také jako Cardu, patří k nezapomenutelným osobnostem naší folklorní scény. Vždy klidný a usměvavý Carda Jurášek, zemřel 15.března 2005 po šesti týdnech hospitalizace. Jak silnou osobností byl a kolik lidí na své pouti životem potkal a ovlivnil, o tom podává důkaz publikace Kniha vzpomínek.
přečteno 3713×celý článek >>


Postní doba v lidové tradici
08/03/2005Helena Bízová
Není to tak dávno, co se na mnoha místech Moravy, Slezska i Čech konaly pestré a veselé fašankové zábavy. Masopust známe, píše se o něm hodně. Obecně se ví, že fašankové tradice vznikly jako vyvrcholení doby, po které následoval půst. Postní doba je pro křesťany obdobím čtyřicetidenního postu. Z hlediska lidové víry mají význam hlavně obyčeje konané o postních nedělích.
přečteno 3702×celý článek >>
 
Fotoreportáž: Javornický ples
07/02/2010Antonín Vrba
V Javorníku ukázali místní folkloristi, že i na malém krojovaném plese se dá udělat velká nálada. Zatímco o krojovaný Horňácký ples v noblesním prostředí brněnského hotelu Voroněž se folkloristi z celého Horňácka doslova...
přečteno 3682×celý článek >>


Jiří Pavlica & Hradišťan - Vteřiny křehké
06/06/2014Přemysl Štěpánek
Nové autorské písňové album Jiřího Pavlici a Hradišťanu vychází 18.6., bude se jmenovat Vteřiny křehké. Album připravoval soubor několik let a k natočení patnácti skladeb došlo letos na jaře ve Studiu Michael. Více o albu se můžete dozvědět přímo od Jiřího Pavlici zde:
přečteno 3680×celý článek >>
 
Horňácký umělec Jura Slovák
15/06/2007Antonín Vrba
K šedesátinám zpěváka, tanečníka, muzikanta a především malíře Jury Slováka z Javorníku uspořádali v prostorách kulturního domu ve Veselí nad Moravou vernisáž jeho obrazů. V průběhu vernisáže zahrála sešlost muzikantů pod vedením Martina Hrbáče pěsničky o "maléroch", které si Jura s přáteli zazpíval.
přečteno 3668×celý článek >>


Kalendář folklorních akcí 2005
05/04/2005Vladan Jílek
Stalo se již hezkým zvykem, že každoročně na jaře vychází Kalendář folklorních akcí daného roku. Ne jinak je tomu i letos, kdy světlo světa spatřil již po čtrnácté. Kalendář na svých 165 stranách (brožura formátu A5) přináší poměrně ucelený soubor shromážděných aktuálních dat o pořádaných folklorních akcích 2005.
přečteno 3660×celý článek >>
 
Půvab modrotisku (část 2.)
26/02/2007Eva Veselá
Druhým místem, kde se u nás výroba modrotisku udržela až do dnešních dnů, je malebné městečko Strážnice (okres Hodonín). Negativní tisk zvaný modrotisk byl ve světě znám již koncem 17.století. Na Moravě dosáhl největšího rozvoje v 19.století. Mohli jsme se s ním setkat na ženských i mužských oděvech, stal se součástí krojů, doplňoval interiéry tehdejších obydlí.
přečteno 3648×celý článek >>


Na Horňáckém plese
21/03/2007Vlastimil Nárožný
Horňácký ples v Brně?! A ve Voroněži?! A za takové peníze?! Takové a podobné pochybnosti a odsudky se objevovaly před premiérou plesu. Taky jsem trochu váhal, ale přání vidět a slyšet tolik kapel, zpěváků, tanečníků pohromadě zvítězilo. Účast slibovaných protagonistů sice nebyla stoprocentní, ale i přesto bylo stále co poslouchat a na co hledět.
přečteno 3646×celý článek >>
 
Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu
05/03/2013Petra Zbranková
Součástí koncepce provozu Valašského muzea v přírodě jsou oživovací aktivity v jednotlivých areálech. Jednou z nich je i expozice poštovního úřadu, vhodně začleněná do zástavby areálu Dřevěné městečko.
přečteno 3644×celý článek >>


Malovaný kraj
01/12/2004Petr Slinták
Malovaný kraj je vlastivědný a národopisný časopis Slovácka, jehož historie má poměrně dlouhou tradici. Regionální periodikum, rozšířené především na jihovýchodní Moravě, se čtenářům představilo už v roce 1946, kdy bylo založeno skupinou slováckých patriotů v čele s Františkem Hřebačkou, jenž je širší veřejnosti coby autor lidových písní a svérázný venkovský buditel znám pod jménem Fanoš Mikulecký.
přečteno 3642×celý článek >>
 
Jarní zpívání v Lanžhotě letělo až do Kanady
19/04/2010Antonín Vrba
Že mají lidé v tomto zpěvném regionu rádi lidovou kulturu ukázalo v pořadí třetí Jarní zpívání. Za zcela zaplněného sálu v restauraci Podlužan se ukázaly v sobotu večer 17. dubna v plné parádě sbory žen z Hroznové Lhoty (Strážnicko), Ratíškovic-Robky ze séčky (Kyjovsko), Javorníka (Horňácko). Podluží reprezentovaly ženské sbory z Kobylí a domácí...
přečteno 3635×celý článek >>


Horňácko se loučí se svojí profesorkou Zdeňkou Jelínkovou
11/10/2005Antonín Vrba
Před pětaosmdesáti roky, začátkem přicházejícího jara, se narodila v srdci svérázného horňáckého regionu Zdeňka Jelínková. Celý svůj úctyhodný život se upsala kultuře, konkrétně studiím lidového tance v různých podobách, od dětského folkloru až po tance dospělých. Celý svůj život zůstala svobodná, bezdětná, avšak moravskému folkloru zanechala životní dílo velké hodnoty.
přečteno 3627×celý článek >>
 
Poslední rozloučení s legendárním zpěvákem Lubošem Holým
08/02/2011Antonín Vrba
Na pět set smutečních hostů z různých míst republiky, ale i ze zahraničí, mezi kterými byli slavnostně vystrojeni do krojů vedle folkloristů z Horňácka i zástupci z Kyjovska, se v sobotu 5. února 2011 loučilo s hrubovrbeckým rodákem, legendárním vynikajícím lidovým zpěvákem a světově uznávaným veterinářem Lubošem Holým. „Horňácký bohatýr“ skonal 23. ledna v nemocnici v Brně po těžké nemoci ve věku osmdesáti let.
přečteno 3621×celý článek >>


Ostravica má 50 let a křtí nové CD
26/05/2010Monika Škanderová
Soubor lidových písní a tanců Ostravica už 50 let tančí, zpívá a hraje pro své příznivce a uchovává pro další generace tradiční kulturu horalského Lašska a moravskoslovenského pomezí. Letošní výročí se chystáme oslavit dvěma významnými akcemi, a to Koncertem muzik na konci května a Slavnostním koncertem celého souboru v listopadu.
přečteno 3618×celý článek >>
 
Velký odkaz skromného kněze
08/07/2004Jiří Plocek
Introvertní, citlivý hoch, od mládí vzdělávaný hudebně projevoval už na nižších gymnaziálních studiích v Kroměříži vlastenecké sklony. Profesor Horn přivedl Františka Sušila k zájmu o lidovou poezii. Vedle toho během vyšších gymnaziálních studií v Brně tíhl silně ke klasické filologii a ke studiu semitských jazyků.
přečteno 3614×celý článek >>


Stretnutie s fujarou v Rožnově pod Radhoštěm
15/08/2008Bob Rychlík
Už za pár týdnů začíná setkání fujaristů a zájemců o fujaru a koncovku ze Slovenska, České republiky a zahraničí, a první fujarová škola v České republice na Moravě, kousek od hranic Slovenska, v krásném areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Všichni jste srdečně zváni.
přečteno 3609×celý článek >>
 
Velikonoční pondělí v lidové tradici
12/04/2006Helena Bízová
Velikonoční pondělí je z hlediska zvyků nejvýznamnějším dnem velikonočního období. Tento den se odbývá pomlázka. Tímto slovem rozumíme několik věcí: pomlázkou je spletené vrbové nebo jívové proutí, kterým chlapci šlehají děvčata. Pak je tak nazýváno samotné šlehání a konečně se pod stejným pojmem skrývá obvyklý velikonoční dar-malovaná vajíčka.
přečteno 3603×celý článek >>


Zemřel nejstarší zpěvák Horňácka
13/04/2007Antonín Vrba
Další ztráta postihla folkloristy v srdci Horňácka. Ve věku nedožitých osmaosmdesáti let zemřel Jan Mička, otec vynikajícího tanečníka starosvětské Jury Mičky. Jan Mička zpíval s Veličany už od čtyřicátých let minulého století a byl tahounem hlasového tenoru.
přečteno 3603×celý článek >>
 
Jehla, příze, pokličky, hračky každé babičky
02/05/2007Romana Habartová
Málokdo si dnes dokáže představit něco konkrétního pod slovy jako makramé, pikotka, frivolitka, tenerifa, mřížka nebo síťování. Přesto tomu není ani sto let, kdy naše babičky tato slova znaly a techniky ruční práce, které označují, ve velké většině ovládaly. Malou ukázku ženských ručních prací v první polovině dvacátého století představuje výstava Slováckého muzea.
přečteno 3603×celý článek >>


Slavnost kroje obrazem
14/05/2012Kristýna Hračovová
Kroje a řemeslné výrobky provázely druhou květnovou neděli ve Velké Bystřici u Olomouce. Od brzkého rána bylo možné navštívit 1. farmářský trh, další možnost nabídl bystřický kostel, kde se konala mše s účastí krojovaných. Na zámeckém náměstí pak proběhl popularizační program „Jak žije hanácký kroj dnes“ a Slavnost kroje vyvrcholila odpoledním Jarním koncertem. Přinášíme ohlédnutí za akcí, jak ji zachytil objektiv Pavla Kolmana.
přečteno 3603×celý článek >>
 
Za Josefem Prudilem
10/04/2008Jiří Plocek
V noci na čtvrtek 3. dubna skonal náhle ve věku 63 let hudební redaktor Josef Prudil, člověk, jenž byl nepřeslechnutelnou postavou folklorního vysílání Českého rozhlasu Brno. Jeho oborem nebyl však jen hudební folklor, ale i folk a příbuzné žánry, s nimiž prožil několik let aktivního uměleckého života.
přečteno 3592×celý článek >>


Výprava na jihovýchod
25/11/2004Jiří moravský Brabec
Vydavatelství Torst odstartovalo novou ediční řadu "Světem lidové hudby a world music". První počin, který se ke čtenářům dostal, je věnován hudbě středovýchodní Evropy a jeho autorem je Jiří Plocek. Text je nabit užitečnými údaji, autor si dává pozor, aby nesměšoval nadšenecké hypotézy s fakty...
přečteno 3580×celý článek >>
 
Horňácké slavnosti z jiného soudku
08/08/2006Martina Venclová
Na letošním horňáckém svátku se v záplavě folklorních pořadů věnovaných tradicím a výročím konala i jedna netypická a osvěžující beseda v čarovném prostředí romantické zahrady u Kynčlů, spolu s místními recesisty i těmi, kteří jsou přespolní, duší však horňáci.
přečteno 3580×celý článek >>


Odešla Věrka Šimková
31/05/2007Monika Škanderová
Dne 30.5.2007 odešla do folklorního nebe po dlouhé a těžké nemoci naše milovaná Věrka Šimková, sběratelka lidového umění, choreografka, zakladatelka a dlouholetá umělecká vedoucí Souboru lidových písní a tanců Ostravica, jedna z velkých osobností našeho regionu. Dožila se krásných 73 let.
přečteno 3580×celý článek >>
 
Vysílání Českého rozhlasu
23/02/2005Český rozhlas
Líbí se vám folklorní vysílání na vlnách Českého rozhlasu? Nebo máte raději dechovky? Ať tak či tak, přinášíme vám seznam pořadů, které si můžete na ČRo naladit. Přejeme příjemný poslech.
přečteno 3577×celý článek >>


Martinské hody
14/11/2003Zbyněk Žůrek
Na svatého Martina se konaly posvícenecké hody, jejichž neodmyslitelnou součástí byla pečená husa. O "tučnú hus" žádali žáci o martinských hodech již v 15. století. O tom, jak se slavily hody na Moravském Slovácku zhruba před sto lety, se můžeme dozvědět z dochovaných písemných záznamů.
přečteno 3574×celý článek >>
 
O cikánské hudbě
07/06/2004Vladan Jílek
Jejich kapely se staly oblíbenými při všech národních slavnostech i v nejvyšších společenských kruzích. Ani dnešní cikáni neznají většinou not a nekonají studií. Za to se snaží dosáhnout veliké techniky. Hlavním nástrojem byl cymbál, nad nímž zvítězily housle a na ně se našli velicí umělci.
přečteno 3567×celý článek >>


Vaření trnek v Dolním Němčí
13/10/2003Petr Slinták
Tradice veřejného vaření trnek byla v Dolním Němčí založena někdy v 70. letech minulého století. Tehdy se však jednalo o jednorázovou akci, na niž dlouhou dobu nikdo nenavázal. Obroda národopisného krúžku Dolněmčan vedla nejen k organizaci tradičních dožínek či hodů s právem, ale také k návratu k povidlářské tradici. Před čtyřmi lety tak bylo v prostorách dolněmčanského lidového muzea obnoveno vaření trnek.
přečteno 3566×celý článek >>
 
Vánoční Folklorika bude z Horňácka
18/12/2007Antonín Vrba
Původních zachovalých chalup a světnic v Javorníku a Velké nad Veličkou využili filmaři k natočení letošní poslední televizní Folkloriky. Oblíbený pořad zavede diváka do adventních a vánočních tradic a obyčejů na Horňácku.
přečteno 3566×celý článek >>


DFS Ovečky v Polsku
19/08/2004Irena Stolářová
Valašskomeziříčský dětský folklorní soubor Ovečky se již podruhé zúčastnil Mezinárodního folklorního festivalu v polském Jarocinu. Valašskomeziříčští předvedli v Polsku pásma s formanskou tématikou, pásma figurálních tanců z Valašska, pásmo polek a scénické a výrazové pásmo Ovečky a vlci.
přečteno 3565×celý článek >>
 
Fašanková znělka nad Horňáckem
14/03/2007Martina Venclová
Nádherné exteriéry na Horňácku si vybral filmový štáb z Prahy v čele s režisérem Šimonem Koudelou a kameramanem Janem Basetem Střítezským pro natočení znělky k letošnímu 33.ročníku mezinárodního filmového festivalu LFŠ v Uherském Hradišti, kde budou kromě hlavního tématu "film a stáří" promítány brazilské filmy.
přečteno 3542×celý článek >>


Na zbojstvo se oddali
20/09/2005Vít Trachtulec
Majetková kriminalita je stará jako lidstvo samo. Patří mezi nejstarší odvětví lidské činnosti vůbec. Setkáváme se s ní ve všech historických epochách, ve všech typech společenských zřízení. Sáhnutí na majetek bylo už od nejstarších dob pokládáno za těžký zločin, často těžší než usmrcení člověka...
přečteno 3540×celý článek >>
 
Stodvacet let starou kraslici dostala darem do své sbírky
01/04/2010Antonín Vrba
Na nedávné několikadenní výstavě Veselé jaro na vesnici, která proběhla v obřadní síni Obecního úřadu, bylo možno shlédnout předvádění technik batikování kraslic, děrování kraslic, zdobení voskem, drátkování kraslic či nádhernou výstavku kraslic ze Slovenska od zručného výrobce pana Hyráka z Myjavy.
přečteno 3540×celý článek >>


Na Velký pátek, před slunce východem
10/04/2009Kamil Valenta
Na Velký pátek, před slunce východem, chodili se všichni na proudnou vodu umýt. Tento den je dnem všeobecného očišťování. Na Hané říká se proudné vodě „mlčlavá“, protože kdo na ni šel, celou cestu mlčel (jako Kristus mlčel, když jej mučili). Před samotným umýváním se každý...
přečteno 3538×celý článek >>
 
Slávek Volavý
05/06/2006Zbyněk Žůrek
Slávek Volavý výrazně ovlivnil vývoj zájmově umělecké činnosti v oblasti folkloru. Byl muzikantským vzorem a propagátorem objektivních teoretických názorů na tradice lidové kultury v současnosti. Vycházeje z hudebních tradic strážnického i blízkých etnografických regionů vytvořil svůj vlastní osobitý styl, který se díky jeho osobnosti dostal do obecného povědomí jako "strážnický styl".
přečteno 3536×celý článek >>


ZVUK Zlínského kraje - rozhovor s Karlem Pavlištíkem
05/06/2011FolklorWeb.cz
Z aktuálního čísla časopisu ZVUK nabízíme pro čtenáře FolklorWeb.cz úryvek z rozhovoru s Karlem Pavlištíkem. ZVUK vyšel poprvé v březnu 1990 a je k dostání v oddělení pro dospělé čtenáře v budově Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, v muzeích ve Zlínském kraji a u vybraných knihkupců.
přečteno 3535×celý článek >>
 
Uplynulo 80 let od úmrtí "krále" Chodska J.Š.Baara
18/10/2005Marta Ulrychová
Klenečský rodák Jindřich Šimon Baar pocházel ze starého chodského rodu. Od dětství se setkával s lidovou tradicí. Významná byla jeho sběratelská činnost. V kontextu české literatury je řazen mezi tvůrce autorských pohádek. Nezabýval se však pouze sběrem písní a pohádek, ale zcela zákonitě se setkával i s dalšími folklorními projevy...
přečteno 3526×celý článek >>


Odešla velká osobnost českého národopisu - Ludvík Kunz
12/07/2005Jiří Plocek
Každý obor má své nepřehlédnutelné osobnosti, které ční jako majáky pro ostatní. České poválečné muzejnictví a národopis měly mezi jinými Ludvíka Kunze, jehož životní pouť se uzavřela nedávno ve Šlapanicích u Brna. V zahraničí jeden z nejuznávanějších českých poválečných etnografů byl osobností neobyčejně erudovanou a výkonnou.
přečteno 3506×celý článek >>
 
Josef Klvaňa (1857 Vídeň – 1919 Kyjov)
18/03/2010Zbyněk Žůrek
Právě letos uplynulo 90 let od smrti významného národopisce Moravy, přírodovědce, učitele a prvního ředitele kyjovského českého gymnázia Josefa Klvani. Alespoň v krátkosti si připomeňme jeho osobnost, která nemalou měrou přispěla k poznání, zaznamenání a uchování dokladů o lidových krojích, ale také o znovuoživenítradic v regionu Lipenské Záhoří.
přečteno 3500×celý článek >>


My a lidové tvarosloví staveb dnes
25/01/2005Aleš Jílek
Stavby - srovnejme jejich kvalitu s kvalitou mistrovských houslí. Tento hudební nástroj se projevuje kvalitou zvuku, ne nápaditostí a módností tvaru, je to vzácné soustředění se na poslání tvorby hudebního nástroje: kvalitu zvuku. Housle nejsou tvarově okázalé, ale hudebně dokonalé. Tvorba lidových stavitelů směřovala k cíli, podobnému jako u houslařů…
přečteno 3488×celý článek >>
 
Senioři to v petrovských Plžích rozjeli
02/07/2007Antonín Vrba
Čile se má k světu jeden z nejmladších folklorních festivalů na Hodonínsku s názvem Senioři 2007. Účinkující dokazují, že i nad zenitem mládí se dá bez problému tančit a zpívat. Festival je na světě díky nápadu Táni Pálenské ze Strážnice, která přišla s tím, že vysloužilci folkloristi by se někde rádi sešli a společně zatancovali.
přečteno 3487×celý článek >>


Záhadná jízda králů Jiřího Jilíka
27/06/2007Ludmila Tarcalová
Neuběhl ani rok a čtenářům se dostává do rukou další kniha Jiřího Jilíka s názvem Záhadná jízda králů, tentokrát vydaná v edici Morava – utajená minulost. Napsat knihu pro tuto edici byla dobrá volba, neboť z obřadů a obyčejů v oblasti Uherskohradišťska není nic záhadnějšího, než právě jízda králů.
přečteno 3483×celý článek >>
 
Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (IV.)
10/05/2006Eva Jirková
Relativně novodobým projevem "sekularizace Vánoc" je politicky korektní slovník, který lze v mnoha západních zemích jen stěží přehlédnout. V multikulturních zemích se Vánoce stávají nejen křesťanským, ale multikulturním svátkem překračujícím hranice nejen jazyka a kultury, ale i náboženského vyznání. Jsou totiž slaveny paralelně s jinými svátky jiných světových náboženství.
přečteno 3479×celý článek >>


Rok lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013
07/11/2013Zbyněk Žůrek
Lidová architektura je výsledkem stavební činnosti lidí v určité oblasti a je charakteristická především tím, že ji její stavitelé budují „vlastními silami“ a vlastními prostředky. Není to plánovaná architektura, vznikající v ateliérech profesionálů, ale rodí se v hlavách a srdcích obyvatel kdekterého kraje, zabydluje krajinu prostými i dokonalými půvabnými stavbami, které potěší naše oko i po staletích od jejich vzniku.
přečteno 3477×celý článek >>
 
Sluníčko a Valašský vojvoda na Hukvaldech
11/07/2007Vladan Jílek
Spojí-li se nadpozemské síly se silami lidskými, pak je úspěch většinou zaručen. O tom jsme se mohli přesvědčit všichni, kteří jsme neodolali a přišli se podívat do amfiteátru v hukvaldské oboře, kde v rámci XIV.ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy vystoupil soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic.
přečteno 3461×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (10.)
01/05/2006Pavla Vacová
Na nohou nosily ženy ve svátek punčochy vesměs bílé, ač některé záznamy hovoří tu i tam o punčochách červených. Bílé punčochy byly v létě bavlněné, v zimě vlněné, s barevnými klíny na kotnících. Klíny "cvikle" jsou zdobeny pleteným barevným vzorem, technikou "norskou". Klíny bývaly i se vzory tříbarevnými. Tyto práce prováděli muži, ne ženy.
přečteno 3459×celý článek >>
 
Metly ze Zubří dobře metou
29/05/2008Eva Veselá
Málokdo dnes ví, že metla byla součástí středověkých mučících nástrojů. Provinilci s ní dostali pořádně zavyučenou. Nejčastěji se však používala k úplně jiným úkonům, totiž k úklidu domácnosti. Po opotřebení se však nevyhodila, protože dobře posloužila ve chlévě a na dvoře.
přečteno 3459×celý článek >>


Evangelíci si opět zakoledovali s katolíky
04/01/2010Antonín Vrba
Pěkná lidová tradice se začala rozvíjet třetím rokem před Vánoci ve třech obcích Horňácka -ve Velké nad Veličkou, Javorníku a Hrubé Vrbce. Scházejí se na ní nyní katolíci, evangelíci i ateisti. Tentokrát se sešli účinkující v kostele církve českobratrské evangelické v Hrubé Vrbce na Adventním zpívání folklorních sborů...
přečteno 3451×celý článek >>
 
Proč mladí hudci odmítají odpovědnost?
25/10/2006Pavel Petržela
Tato otázka mě trápí už mnoho let. Dobře vím, o čem mluvím, nebo píšu, protože vlastně celý svůj folklórní život jsem vždy spolupracoval s mladými lidmi, často ještě ve školním věku a sledoval pozorně jejich růst jak technický, tak i duševní. Často jsem rozčarován tím, co mladé muziky hrají, čím se představují posluchačům hned prvními písněmi svého programu.
přečteno 3449×celý článek >>


Rekonstrukce Billova domu úspěšně dokončena
30/10/2013Petra Valíčková
Rekonstrukce Billova měšťanského domu, který byl značně poškozen pádem vedlestojícího stromu v květnu roku 2012, byla ukončena. Objekt, který je jednou z dominant nejnavštěvovanějšího areálu muzea, Dřevěného městečka, se rekonstruoval více než 15 měsíců.
přečteno 3440×celý článek >>
 
V centru Horňácka se rozbalovaly pěvecké a muzikantské dárky
02/01/2010Antonín Vrba
V pořadí 8. Předvánoční setkání sborů, zpěváků a muzik s názvem Došli sme k vám na koledu…, které se konalo tři hodiny v KD ve Velké nad Veličkou, přivítalo v 3. adventní sobotní odpoledne folkloristy zastoupené z celého Slovácka a nejvzdálenějšího hosta-ženský sbor Karlovjanky (s věkovým průměrem nejstarší sbor na setkání, ale s úžasným zpěváckým charismatem) z valašských Velkých Karlovic.
přečteno 3433×celý článek >>


Horňácký fašanek na obchůzkách objektivem A. Vrby
14/02/2010Antonín Vrba
Nádherná zimní scenérie s nezbytnou bílou peřinou, „neštípavý“ mráz do tváře - pár stupňů pod nulou, občas vykukující sluníčko ze zatažené oblohy nad Horňáckem a tradičně skvělá, veselá nálada chasy a muzikantů (všichni vystrojeni do krojů s baranicemi na hlavách, někteří „obtěžkáni“ kožuchem či halenou...
přečteno 3432×celý článek >>
 
Lidová umělecká výroba v České republice
12/04/2005Slovácké muzeum
Touto výstavou Slovácké muzeum (jako pověřené Centrum péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje) navazuje na Národní ústav lidové kultury, který uspořádal celostátní výstavu lidových řemesel a lidové umělecké výroby v České republice.
přečteno 3430×celý článek >>


Ako prežiť v zdraví folklórne slávnosti
08/04/2005Elena Akácsová
Za viac ako dvadsať rokov sa mi podarilo absolvovať mnoho premnoho folklórnych festivalov, festivalíkov a podujatí. Od istého času som sa niektorým typom programov začala zámerne vyhýbať. Preto, že po poctivom absolvovaní prvých štyroch podujatí sa scenár, dramaturgia a dokonca aj účinkujúci začali nebezpečne opakovať. V záujme zachovania duševného aj telesného zdravia som sa naučila, čo treba na festivaloch vyhľadávať a čomu sa radšej vyhnúť.
přečteno 3426×celý článek >>
 
Není majstr jako Majstr
22/06/2009Jiří Plocek
V brněnské Divadle Husa na provázku se uskutečnil koncert, na jaký se nezapomíná. Sedmdesátiny tu slavil primáš Martin Hrbáč, symbol nejryzejší podoby moravské lidové hudby. Postavit se jako primáš před muziku není jen tak. To musí mít člověk v sobě. Ale taky za to platí. Jak řekl jeden z horňáckých primášů Jarek Miškeřík: „Primáš žije natřikrát.“
přečteno 3425×celý článek >>


Malá Rusava v německém Salzkottenu
06/10/2004Kateřina Malíková
Dětský valašský soubor Malá Rusava spolu s cimbálovou muzikou Bukovinka se zúčastnil ve dnech 24. července - 1. srpna 2004 VI. Mezinárodního dětského a mládežnického festivalu v německém Salzkottenu.
přečteno 3421×celý článek >>
 
Svátky dětského folkloru v Liptále
07/06/2005Jiří Pokorný
Ve dnech 11. a 12. června 2005 se sejdou v Liptále, nevelké, ale folklorně velmi bohaté Valašské obci na rozhraní okresů Vsetín a Zlín, děti, které zpívají, hrají a tancují v dětských folklorních souborech a jejich příznivci. Uskuteční se tam totiž 6. Moravskoslezská zemská přehlídka dětských folklorních souborů a 18. Mezinárodní dětské folklorní dny v Liptále.
přečteno 3412×celý článek >>


Jak jsme v Opavě pochovali basu
12/03/2006Jiří Jilík
Muzika hrála a noblesním sálem Psychiatrické léčebny v Opavě zněl zpěv. Muži ulévali vína z donesených láhví, zatímco ženy podávaly kolovat na talířcích boží milosti i jiné cukroví. Již z této charakteristiky je poznat, že to nebyli chovanci zdejšího ústavu, nicméně blázni to byli také, neboť ten, kdo si dokáže udělat čas a věnuje se folkloru, tedy činnosti, jíž nelze nabýt pražádného materiálního prospěchu, je blázen.
přečteno 3409×celý článek >>
 
Symboly českých Vánoc
27/12/2007Marta Kondrová
Ke zhotovování betlémů se v lidovém prostředí používalo zejména přírodních materiálů - dřeva, papíru, kukuřičného šustí nebo těsta, okrajově také vosku v kombinaci s dalšími materiály. V rámci sbírkotvorné činnosti se v posledních letech zaměřilo národopisné oddělení Slováckého muzea na keramiku. Od současných tvůrců se podařilo získat do sbírek další betlémy, ať již majolikové či z tvrdší kameniny.
přečteno 3406×celý článek >>


Dětský festival Mladé Horňácko stále kvete
25/04/2010Antonín Vrba
38. ročník oblíbeného dětského folklorního festivalu opět ukázal, v čem je jeho síla. Na dvě stě účinkujících dětí (v počátcích MH bylo až 350!) mělo vedle škol z Javorníka, Kuželova, Louky, tradičně největší zastoupení z Lipova (soubor Lipovjánek I. a II., přípravka) a Velké nad Veličkou (Veličánek I. a II.), kde pracují vedoucí se soubory...
přečteno 3404×celý článek >>
 
Originální Muzeum lidových pálenic
16/03/2010Antonín Vrba
Originální Muzeum lidových pálenic vyroste v polovině května ve Vlčnově. Horňáci zpochybňují místo expozitury, ale respektují to. 15.května, pár dnů před slavnou Jízdou králů budou v historickém domečku č.p. 65 od 14.00 hodin otvírat unikátní muzeum lidových pálenic, které nenajdete nikde v republice než tady.
přečteno 3389×celý článek >>


"Kolmo" z Horňácka do kyjovského "Šištótu"
17/04/2006Antonín Vrba
Mužský sbor Slováckého souboru Kyjov uspořádal v neděli 19.března spolu s kyjovskými vinaři pod záštitou Města Kyjova třetí "Otvírání sklepů na Šištótě" za účasti sedmi folklorních krojovaných mužských sborů se svými hudebními doprovody - z Bukovan, Dubňan, Milotic, Svatobořic-Mistřína, Vnorov, Vracova a domácích zpěváků.
přečteno 3383×celý článek >>
 
Workshop rusínského naturálního zpěvu
16/03/2005Zbyněk Žůrek
Počátkem března proběhl Olomouci Workshop rusínského naturálního zpěvu. Šlo o hudební dílnu, zaměřenou na výuku specifické interpretace východoslovenské lidové písně. Večerního vystoupení se zúčastnily i členky folklorního souboru Polana z východoslovenské obce Jarabina.
přečteno 3371×celý článek >>


Jožka Kubík
20/07/2006Zbyněk Žůrek
Pocházel z poměrně početného cikánského rodu, který se na Horňácku usadil někdy v polovině 19.století, a jak to bývalo tehdy v cikánských rodinách běžné, živil se většinou kovářstvím. V rodě Kubíků se houslové nadání dědilo po několik generací. Nejstarší písemně doložený muzikant byl primáš Joža Kubík z Velké, praděd Jožky Kubíka.
přečteno 3369×celý článek >>
 
Setkání cimbálových muzik Valašského království
03/05/2005Radomír Golas
Ve dnech 20. a 21. května 2005 se již po šesté koná ve Frenštátě pod Radhoštěm setkání lidových hudeb Valašska s mezinárodní účastí hudeb valašské kultury Karpatského oblouku z Polska a Slovenska. Setkání začíná v pátek 20.května 2005 v 15.30 hodin odpoledne na náměstí koncertem orchestru ZUŠ z Frenštátu p.R.
přečteno 3366×celý článek >>


Zvyk barvení vajec v minulosti
06/04/2009Soňa Šteflová
Malovaná vejce se stala neodmyslitelnou součástí Velikonoc, a to nejen v minulosti, ale i dnes. Techniky zdobení však v dřívějších dobách nebyly tak snadné, jako jsme tomu v současné době zvyklí. Malování velikonočních vajec mělo svá přísná pravidla a léty prověřené postupy. Z barev se nejvíce používala červená, ta v lidové...
přečteno 3365×celý článek >>
 
Klostermannův rok
31/03/2008Marta Ulrychová
Probíráme-li se fotografiemi zachycujícími roku 1923 pohřeb Karla Klostermanna, jsme udiveni početným davem lidí, prodírajícím se plzeňskou Pražskou ulicí a sledujícím pohřební vůz, jenž směřoval vzhůru k několik kilometrů vzdálenému Ústřednímu hřbitovu. Tisíce Plzeňanů se přišlo rozloučit se svým spisovatelem.
přečteno 3360×celý článek >>


Nevšední umělec Ján Procner
14/01/2008Zbyněk Žůrek
Ojedinělá díla řezbáře amatéra, horníka, ale především prostého člověka Jána Procnera jsou prodchnuta láskou a úctou k lidem, k práci, k životu. „Galerie“ v přízemí jeho domu je otevřena dokořán všem obyvatelům i návštěvníkům Handlové, zájemcům o jeho nevšední uměleckou tvorbu.
přečteno 3357×celý článek >>
 
Jubilejní Valašský rok 2005 objektivem návštěvníků
13/09/2005Vladan Jílek
U příležitosti 80-ti let od otevření VMP v Rožnově pod Radhoštěm vyhlásilo muzeum fotografickou soutěž "Jubilejní Valašský rok 2005 objektivem návštěvníků." Přihlásit se do ní může každý, kdo do 10.ledna 2006 zašle na adresu muzea barevnou či černobílou fotografii zachycující život v muzeu.
přečteno 3355×celý článek >>


Hrkači na Hané
28/04/2014Zbyněk Žůrek
Takzvané „Velikonoční třídení“ začíná večerní mší na Zelený čtvrtek a končí nešporami o Neděli Zmrtvýchvstání. Na tu dobu umlknou kostelní zvony a jejich funkci převezmou „hrkači“.
přečteno 3349×celý článek >>
 
Bylo by škoda zapomenout
04/02/2008Jiří Jilík
Vždycky, když uvidím v dálce ty tři zmíněné dominanty, tak pookřeji a uvědomuji si své štěstí, že mohu říci – jsem doma!“ Těmito slovy se vyznává z lásky ke svému rodnému kraji Antonín Bartošík (1927), rodák ze Zlechova na Uherskohradišťsku, ve své knížce humoresek a vyprávěnek nazvané Bylo by škoda zapomenout.
přečteno 3347×celý článek >>


Mladému Horňácku ubývají děti
08/04/2006Dana Vrbová
Do čtyřiatřicátého dějství vstoupil týden před velikonočními svátky regionální folklorní svátek v podobě dětského festivalu Mladé Horňácko. Představilo se v něm na 223 dětí. Snižováním populace ubývá dětí ve školách a to se z části podepisuje i na celkové účasti festivalu. Navíc dnešní děti už nežijí s takovým zapálením pro folklor jako tomu bývalo v dřívější době.
přečteno 3344×celý článek >>
 
Současný folklorismus a prezentace folkloru
01/08/2006Národní ústav lidové kultury
Folklorní projevy jsou jednou z nejmarkantnějších složek lidové kultury. Často jsou také proto tyto dva termíny nesprávně považovány za synonyma. Proč? Jistě k tomu napomohlo období, kdy bylo studium lidové kultury a folkloru vědecky devalvováno a za odborníka na danou problematiku se považoval kdekdo.
přečteno 3343×celý článek >>


Hráli jsme jak andělé...
12/05/2008PaedDr. Jiří Jilík
Mimořádný zájem čtenářů Slováckých novin vzbudilo pojednání Jiřího Severina o proměnách lidové hudby, uveřejňované na pokračování v roce 2006. To se také stalo základem jeho knížky, která na konci minulého roku vyšla jako další svazek edice Zlínský kraj.
přečteno 3338×celý článek >>
 
Synci a děvuchy z Ostravice rychtuju už 19. Lašsky bal
01/02/2007Monika Šanderová
Tuž partyjo, zas je tu tyn leden a za chvilu budě unor. A zas stejny scenař. Už od podzima se o tym bavime, že třa všecko nachystať, muziku domluviť, vymysleť pulnočni a jakesyk darečky pro ludi na krk. A potym su Vanoce a nic. A potym je zas tyn leden a my sedime s hlavu v rukach a kuři se nam z mysliven.
přečteno 3336×celý článek >>


6. Mezinárodní festival cimbálu ve V. Meziříčí
19/04/2005Růžena Děcká
Ve dnech 25. až 29. května proběhne ve Valašském Meziříčí již 6. Mezinárodní festival cimbálu. Účastníky soutěží jsou cimbalisté z Číny, Japonska, Moldavie, Běloruska, Ukrajiny, Maďarska, Slovenska a České republiky. Mimořádným zážitkem bude vystoupení famozní čínské cimbalistky Liu Yue Ning, nositelky významných světových ocenění, která se účastní i Pražského jara.
přečteno 3331×celý článek >>
 
Ondřej Havelka na Horńáckém plese
05/03/2007Antonín Vrba
Jedním z několika překvapení nedávného úspěšného premiérového reprezentačního Horňáckého plesu v brněnském hotelu Voroněž měl být půlnoční přípitek starosty Velké nad Veličkou Jiřího Pšurného a Ondřeje Havelky. Oba dva se měli při tom na pódiu objevit v horňáckém lidovém kroji. Pražský umělec je velkým příznivcem Horňácka a má dokonce i svůj kroj.
přečteno 3330×celý článek >>


Reprint sbírky Jana Poláčka kompletní
19/05/2010Václav Štěpánek
Po reprintu prvních čtyř dílů Slováckých pěsniček Jana Poláčka v roce 2008 a vytištěním pátého až sedmého dílu v roce 2009 se zájemcům o lidovou píseň dostává do rukou kompletní sbírka tohoto významného sběratele, obsahující osmnáct set písní ze všech regionů Slovácka a přilehlého moravsko-slovenského pomezí.
přečteno 3328×celý článek >>
 
Fotoreportáž z obnovení legendární Súchovské republiky
02/09/2010Antonín Vrba
Před Základní školou na horňáckém Suchově se sešli poslední srpnovou sobotu lidé, kteří jsou příznivci Súchovské republiky. Před sto lety to byl spolek utvořený z intelektuálů - osobnosti jmen jako například Matůš Beňa, Otakar Bystřina, Joža Uprka, Martin Zeman a další.
přečteno 3326×celý článek >>


Fujara - jej rozšírenie a rôzne typy
28/01/2005Karol Kočík
Fujara je, resp. bola úzko viazaná na vymedzenú oblasť stredného Slovenska, etnograficky charakterizovanú ako Podpoľanie. Hypotézu o pôvode fujary na strednom Slovensku vyjadril Dr. Ladislav Leng v roku 1970, keď uviedol: "Možno s určitosťou tvrdiť, že fujara ako osobitný druh vznikla v societe pastierského stavu na strednom Slovensku".
přečteno 3321×celý článek >>
 
Valašský soubor Rusava v Řecku
27/09/2005Tomáš Čech
Ačkoliv letní měsíce lákají do Řecka především za odpočinkem a dovolenou, vydal se valašský soubor písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem na jih Evropy z důvodu zcela jiného - soubor dostal pozvání k účasti na mezinárodním folklorním festivalu, který se ve dnech 22.-28. srpna t.r. konal v západořeckém městě Agrinio.
přečteno 3319×celý článek >>


Jan Neruda ... o národní písni (I.)
20/02/2006Vladan Jílek
Po čase vrátil jsem se zase k textům Jana Nerudy. Pokaždé, když si přečtu jeho "Dvě slovíčka v čas o národní písni," rozprostře se v mém srdci zvláštní pocit. Nebudu jej popisovat - a nebudu ani komentovat Nerudovy povídky. Názor nechť si každý udělá sám. Tato první povídka (první slovíčko) je z června 1891.
přečteno 3317×celý článek >>
 
Folklorní odpoledne v hornofalckém Schönsee
18/02/2008Marta Ulrychová
Cenrum Bavaria Bohemia, jež vyrostlo v listopadu 2004 v blízkosti česko-německých hranic v hornofalckém Schönsee, zařazuje do svého bohatého programu i vystoupení folklorních souborů. Letošní programovou nabídku zahájilo 13.ledna zábavným pořadem, v němž se představilo celkem pět folklorních souborů.
přečteno 3311×celý článek >>


Podivné to kratochvíle
20/10/2003Zbyněk Žůrek
Stínání a mlácení kohouta, mlácení kačera, stínání beránka, shazování kozla, nebo trhání hlavy husím na provaze pověšeným, to bylo kdysi součástí lidových zábav masopustních, svatebních, ale především posvíceneckých. Tyto obřady, které se konaly za účelem obveselení účastníků zábav, byly rozšířeny téměř po celé Evropě (v Německu, Francii, Anglii, Španělsku, Itálii i jinde, což dokazují mnohé písemné a obrazové dokumenty).
přečteno 3310×celý článek >>
 
Je čas dokumentovat tradice
01/12/2005Jiří Jilík
Hodové i jiné tradice a zvyky ztratily již dávno své původní funkce. Před dvaceti, třiceti lety ještě žily na vesnici generace, které pamatovaly jejich původní rustikální podobu a takovou tradici považovali za něco zásadně neměnného. To se nedá říci o těch, kteří dnes tvoří hodovou chasu, ale již ani o jejich rodičích, kteří kdysi bývali jistými garanty dodržování nepsaných pravidel tradice.
přečteno 3306×celý článek >>


Úryvky ze života F. Sušila
28/06/2004Lucie Málková
Sušil v lásce národní se snažil povznést náš národ. Svými penězi přispíval na vzdělání a k zvelebení národa. Sám pak po třicet let chodil po Moravě ode vsi ke vsi a sbíral národní písně. V r. 1860 pak vyšla velká sbírka všech národních Moravských písní, kterou se proslavil po celém světě a byla mu přičtena velká zásluha.
přečteno 3301×celý článek >>
 
Valašské trnkobraní v Kanadě
11/02/2005Tomáš Harabiš
Obdržel jsem dopis z ambasády ČR v Ottawě. Příjemně mne překvapil a hlavně potěšil. ČR snad konečně začíná chápat význam valašského folklóru i pro svou vlastní propagaci? Valašské trnkobraní v Kanadě podpoříme. O průběhu našich příprav na tuto bujarou akci Vás budeme průběžně informovat…
přečteno 3290×celý článek >>


Putování Strážnicí 2011
30/06/2011Vladan Jílek
Do Strážnice jezdím většinou vlakem. Ne snad proto, že bych miloval tu nejistotu, kdy a jestli vůbec se na kýžené místo dostanu. Dělám to tak prostě od studentských let. Jízda vlakem na strážnický festival se pro mne stala srdeční záležitostí. Tak jako festival sám a vše, co s ním souvisí... atmosféra, lidé, písničky. A taky trošku smutná cesta zpátky domů. Letošní Strážnica je za námi. Zůstávají už jen vzpomínky. Ale za rok, za rok si určitě spolu ve vlaku i ve Strážnici zase hezky a z plných plic zazpíváme.
přečteno 3277×celý článek >>
 
Jan Neruda ... o národní písni (II.)
27/02/2006Vladan Jílek
"Tak je to, pánové: národní píseň není knoflík u vesty! Ta je částí naší duše - a my veškerými silami, co nám jich bohem dáno, musíme chránit a bránit tu českou duši svoji!" ...píše ve své druhé povídce (druhém slovíčku z července 1891) Jan Neruda. A jedním dechem dodává: "Zacházejme uctivě se svou národní písní, a ihned bude ona si jinak zas vykračovat."
přečteno 3263×celý článek >>


Kosení 2007 - Magie místa, písní a požaté trávy
18/06/2007Jiří Plocek
Pohádkové kulisy buchlovického zámeckého parku se staly brzy ráno v neděli 27.května dějištěm jedné z nejpůsobivějších folklorních akcí na Moravě. 21 sborů se stovkami "neorganizovaných" zpěváků a příznivců kosecké soutěže si od půl páté ráno do zhruba desíti hodin užívali nenapodobitelné atmosféry.
přečteno 3263×celý článek >>
 
Horňáci navazují na tradici setkávání
06/08/2007Martina Venclová
Letošní slavnosti družby Čechů a Slováků na Javořině, které sa konaly 29.července, byly věnované výročí a vzpomínce na J.M.Hurbana. Vedle Horňáckých slavností pořádaných výhradně moravskou stranou, má toto setkávání na Horňácku svou hlubší historii a rozměr přesahující hranice. Na září se pak připravuje vzpomínková akce s folklorním programem účastníků z příhraničí obou států.
přečteno 3262×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (II.)
23/03/2006Eva Jirková a Marta Ulrychová
Vyvrcholením dlouhých předvánočních příprav je společná štědrovečerní večeře. Bývá ritualizovanou událostí, neboť se odehrává v již zažitých a léta opakovaných sekvencích. Jídlo je na jedné straně základní biologickou potřebou, zároveň je však spojeno s určitými rituály, symboly či vírou. Jídlo tedy může účastníky rituálu spojovat s neviditelnými bytostmi,...
přečteno 3256×celý článek >>
 
Za festivalem Na rynku v Bystřici...
10/07/2003Tomáš Čech
Sváteční víkend 4. - 6. července t. r. se Bystřice pod Hostýnem stala místem setkání milovníků lidové kultury a folkloru. Konal se zde 4. mezinárodní folklorní festival Na rynku v Bystřici, který v rámci oslav 50. výročí svého založení spolu s Městským úřadem v Bystřici pod Hostýnem pořádal místní valašský soubor písní a tanců Rusava.
přečteno 3240×celý článek >>


Bašta horňáckého folkloru Velká nad Veličkou nemá verbíře
16/05/2011Antonín Vrba
Určitým vyvrcholením taky bývá setkání nejlepších verbířů při konání červnového Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V současnosti probíhají na mnoha místa Slovácka regionální kola, z nichž se vybírají aspiranti do Strážnice. Chyběli zástupci z Veselska a jak už se stává tradicí i verbíři z bašty horňáckého folkloru Velké nad Veličkou.
přečteno 3231×celý článek >>
 
V Javorníku besedovali nad dobou minulou
31/01/2007Martina Venclová
Noc se snáší do krajiny rychleji než jiné dny v roce a v lesích, polích ani na lukách není slyšet ptačího zpěvu, jen vítr fouká a otlouká větve stromů v poryvech. Je chladný podzimní večer před adventem a ve vzduchu je cítit vlhká vůně na zem spadlého tlejícího listí. Kouří se z komínů nízkých stavení a malá okýnka blikají ve světle petrolejových lamp. Jen ta světýlka dávají tušit život venkovského lidu.
přečteno 3230×celý článek >>


Znáte česká a moravská nářečí?
09/07/2012FolklorWeb.cz
Soutěžte s Proglasem ve velké prázdninové soutěži! Znáte výrazy z českých a moravských nářečí? Zkuste své štěstí a vyhrajte!
přečteno 3227×celý článek >>
 
V mlýně vařili trnky, tekutými se příliš nechválili
09/09/2010Antonín Vrba
Pěknou tradici zavedli folkloristi v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku. Ve starobylém prostředí muzea Na Mlýně uspořádali již pojedenácté ukázku vaření trnek s procesem trvajícím celých osm hodin, u kterého nechyběla pro návštěvníky ani tzv. lízačka.
přečteno 3202×celý článek >>


Mladé Horňácko omládlo už po pětatřicáté
09/05/2007Antonín Vrba
Letošní Mladé Horňácko se neslo v duchu Roku na dědině a bylo skvěle uváděno ve velickém dialektu Magdou Petříkovou. Rovněž obsah festivalu stál za to. "Letos zde vynikly především sólové zpěvy. Muziky Veličánku, Lipovjánku, velické ZUŠ a kuželovské školy byly také na výborné úrovni," řekla jedna z autorek pořadu Anna Lerchová.
přečteno 3200×celý článek >>
 
Mojta majka Balgarka. Az apám magyar.
17/05/2005Elena Akácsová
Narodila sa čistokrvnej Bulharke a Slovákovi, ktorého rodnou rečou bola maďarčina. Typická Slovenka, ako jej hovorievali, keď udýchaná a zrumenená liezla v kroji z javiska. Dlhé roky tancovala a spievala vo folklórnom súbore Ekonóm, založila Detský súbor Bezáčik. Našťastie rýchlo pochopila, že na choreografiu nestačí len nadšenie, a tak nestihla zanechať veľa škôd na slovenskom folklorizme ani na umeleckom cítení jej zverených detí.
přečteno 3197×celý článek >>


Dunajec – rodová řeka písní a tanců
05/11/2008Zuzana Gregorovičová
Dunajec – folklorní soubor pěstující slovenské písně a tance, vyvěrající z hlubokých rodových pramenů, s proměnlivým počtem tanečníků a muzikantů. Od roku 1958 tvoří temperamentní protipól poklidné povaze hanácké. Patří k nejstarším folklorním souborům v České republice.
přečteno 3187×celý článek >>
 
Informační centrum Folklorního sdružení ČR
02/04/2007Zdeněk Pšenica
Pro zlepšení informovanosti občanů a návštěvníků Prahy, zejména turistů, o regionálních a místních tradicích našeho národa a prezentaci folklorních akcí pořádaných v jednotlivých regionech, zřizuje Folklorní sdružení ČR Informační centrum. Infocentrum bude v provozu od pondělí do pátku od 11.00 do 17.00 hodin.
přečteno 3178×celý článek >>


Odešel největší z Vlčnovjanů
12/10/2005Jiří Jilík
Náhle a nečekaně, byť v požehnaném věku 88 let, ale do poslední chvíle stále fyzicky a zejména duševně nesmírně vitální, zemřel 2. října největší Vlčnovjan 2. poloviny 20. století, muzeolog a národopisec, publicista, fotograf, kreslíř, vzdělaný a kultivovaný člověk, milovník slovácké písně a velký vlčnovský patriot PhDr. Josef Beneš, CSc.
přečteno 3167×celý článek >>
 
O fujarovej piesni
22/02/2005Karol Kočík
V minulosti bola fujara využita aj ako signálny nástroj. Zvolávanie sa dnes už vytratilo. Bolo charakteristické hrou na vysokých tónoch, resp. určitými prefukmi, či náfukmi. Tieto signály údajne slúžili na zvolávanie oviec roztratených v krovine. Až po tomto signáli nasledoval povel pastiera pre pastierskeho psa. Zvolávanie niekedy pastieri používali aj na vzájomné dorozumievanie sa "medzi sebou".
přečteno 3165×celý článek >>


Čím je pro mě lidová písnička
14/02/2007Olga Kostelencová
Lidové písně mám velice ráda a pokud se ještě jejich krása podtrhne hudebním doprovodem, vykvetou dvojnásob. Někdy si říkám, proč jsou ale tak málo slyšet v televizi či rádiu? Na jedné straně mladší generace k nim nebyla vychovávána, na druhé straně chybí odborné vyzdvižení tohoto žánru.
přečteno 3161×celý článek >>
 
Na svaďbě
21/02/2008Jan Hučka
Tož víte, já vám chodím strašlivo rád na svaďby, ešče radšéj jako na pohřeby. Se mnú chodí dycky i známý strýc Martin Vyškeříků. A tož my dva nesmíme vynechat ani jednú svaďbu. Toťkaj sme byli spolem na svaďbě v Šenkovicách.
přečteno 3161×celý článek >>


Památník F. Sušila
11/06/2003Vladislava Bělíková
Obracím se na vás s námětem, který snad stojí za trochu Vašich úvah. Jedná se památku na našeho významného "spolumoravana" Františka Sušila, sběratele moravských národních písní. Jeho osobnost myslím není třeba specielně představovat a jeho význam zdůrazňovat - alespoň mezi námi folkloristy.
přečteno 3142×celý článek >>
 
Máje
18/05/2004Zbyněk Žůrek
Lidový obyčej stavění máje je velice starý. Vychází z tradice přinášet do vesnice 1. května zrána březové stromky - máje - a stavět je dívkám před dům, či upevňovat ke komínům. Postavení máje znamenalo veřejnou poctu a současně vyjadřovalo mládencovu náklonnost k děvčeti.
přečteno 3139×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (III)
19/04/2006Eva Jirková
Oslava Vánoc v sobě skrývá řadu ambivalencí, přičemž tou nejzjevnější a zároveň nejkontroverznější je polarita náboženství versus sekularita. Vánoce na straně jedné zůstávají hned po Velikonocích nejdůležitějším křesťanským svátkem, na straně druhé jsou plné sekulárních prvků. Odložme na chvíli černobílé brýle a zkusme se na tuto polaritu podívat z trochu jiného úhlu.
přečteno 3127×celý článek >>
 
Jak jsem se dostal k slováckému folkloru (část 6.)
25/06/2007Jan Hučka
Můj zájem o folklor se projevoval i působením v dalších muzikách. Občas jsem hrával ve Valašském krúžku, ojediněle i ve slovenském spolku Polana, s muzikou Radost či se zbytkem muziky Úlehlovců. Je zajímavé, že jsem se přes Slovácko dostal oklikou na folklor svého rodného kraje – lašský. Později jsem si s tamní muzikou Ostravica zahrál při mých návštěvách rodiště a seznámil se i s Vincencem Sochou.
přečteno 3123×celý článek >>


Nejsvětější Trojice
10/06/2005Slovácké muzeum
Slovácké muzeum připravilo národopisnou výstavu s názvem Nejsvětější Trojice, kterou inspirovala doposud nevystavená díla zpodobňující Trojjedinného Boha na plátnech, obrázcích na skle, plastikách, keramice nebo starých tiscích.
přečteno 3122×celý článek >>
 
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
07/05/2006Michal Dvouletý
Ještě lepší dramaturgické rozložení dílčích programových částí, a tedy i zaujetí ještě většího počtu návštěvníků Uherského Hradiště - tak bychom mohli shrnout hlavní novinky letošního ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek, které bude hostit slovácká metropole ve dnech 9. a 10.září tohoto roku.
přečteno 3120×celý článek >>


Slovácko - stálá národopisná expozice
02/05/2006Slovácké muzeum
Národopisná oblast Slovácko, ležící na jihovýchodní Moravě, je pro návštěvníka stále zajímavá ve všech projevech lidové kultury. Stala se inspirací pro vznik stejnojmenné expozice Slovácko, která dodnes patří k nejzajímavějším v naší republice. Ve třech hlavních oddílech přibližuje návštěvníkům zvyky a obyčeje v průběhu roku.
přečteno 3109×celý článek >>
 
Vaření trnek v Dolním Němčí 2004
07/11/2004Petr Slinták
Tak jako loni i letos si mohli obyvatelé Dolního Němčí pochutnat na domácích povidlech. V prostorách místního lidového muzea bylo totiž již popáté uspořádáno tradiční vaření trnek.
přečteno 3104×celý článek >>


Perspektivy české dechové hudby
17/10/2007Josef Šebesta
Jedním ze syndromů úpadku dechové hudby v Česku je repertoár. Snad z důvodu přiblížení se jakési fiktivní pseudojazzové hudební stylizaci, prý západních kapel, vznikl v 70. a 80. letech podivný synkopovaný vkus, naroubovaný na historicky původní repertoár české dechové hudby. Tato manýra nezmutovala jen v prostředí umělých forem (polek, valčíků a pochodů), ale naneštěstí se prostřednictvím tehdejších rozhlasových a televizních redaktorů – mnohdy samotných aranžérů a dramaturgů – propracovala i do prostředí folkloru.
přečteno 3104×celý článek >>
 
Verbuňk jako problém II. Pár slov k příspěvku dr. Jilíka
15/05/2008PhDr. Karel Pavlištík, CSc.
Na Slovácku žije už po staletí mužský tanec verbuňk. Jako mužský tanec žije v povědomí všech komunit zúčastněných v dlouhodobém procesu tradování. Tak jej vnímali a popisovali všichni sběratelé a etnologové, kteří si jej kdy ve svém díle všímali. Jako mužský sólový tanec je verbuňk vnímán i pořadateli, účastníky i diváky strážnické soutěže.
přečteno 3100×celý článek >>


Katerinské zpívání
05/12/2007Antonín Vrba
Před dnem oblíbeného slováckého svátku jména Kateřiny zněly útulným kulturním domem v Hrubé Vrbce v téměř tříhodinovém programu lidové „pěsničky o Katerince“. V pořadí druhém „Katerinském zpívání“ se o to postarala dvanáctka sborů žen a mužů.
přečteno 3098×celý článek >>
 
TV Noe oslavila 5 let svého vysílání
02/06/2011Vladan Jílek
Slavilo se 29. května v kostele sv. Václava v Ostravě. Dopoledne mši svatou, odpoledne pak dvouhodinovým přímým přenosem. Úvod patřil tříleté zpěvačce Dorotce Brůčkové z Velkých Bílovic, vítězce dětské pěvecké soutěže Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého v kategorii mateřské školky. Za doprovodu cimbalistky Gabriely Jílkové z Hukvald zazpívala písničku Fanoše Mikuleckého Ej, až budu veliká.
přečteno 3080×celý článek >>


Pod čím se tedy ti Moraváci na prvního máje líbají?
10/06/2009Vojtěch Kouba
Jak zhodnotit letošní republikové finále soutěže ZUŠ ve hře na lidové nástroje v Kyjově? Pro vedoucího malého folklorního souboru je taková akce za odměnu. Každý festival a každý výjezd znamená pro dětskou muziku velmi silný podnět - už jenom proto, že je „proč cvičit“. Soutěž hudebních škol, která se opakuje jen jednou za tři roky, patří k těm úplně nejsilnějším impulzům.
přečteno 3075×celý článek >>
 
Pravda o hodovéj náladě v centru Horňácka
12/11/2005Antonín Vrba
Čí sú hody? Tak ve Velké nad Veličkou překvapivě ničí. Potvrzuje to i náš snímek ze sobotní noci 29.října. Zatímco na mnoha místech Slovácka se plní při hodových veselicích sály a místnosti do posledního místečka a září pestrostí lidových krojů, v centru Horňácka skapal pes.
přečteno 3071×celý článek >>


Od duše dítěte k Laureátu MFF Strážnice
20/08/2007Zuzana Gregorovičová
Je dobře, že jsou mezi námi lidé, kteří s vědomím problému a jeho kořenů vědí, jak najít cestu k řešení. A o tom byl, dle mého naprosto novátorský, program Rodinné zpívání a muzicírování, který mohli zhlédnout návštěvníci MFF Strážnice. Ten, kdo byl při tom, ví, má své prožitky, názory a následující řádky nejsou určeny jemu. Ačkoliv...
přečteno 3067×celý článek >>
 
Legendární BROLN zavede „Ke kořenům“
17/11/2011Petr Nakládal
Letošní ročník regionálního putovního festivalu interpretů lidové hudby Ke kořenům se konečně dostává do Velké Bystřice. Přijíždí v silném obsazení: legendu lidové muziky, špičkový a profesionální Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů BROLN doplní Hanácký mužský sbor Rovina, sóloví zpěváci a taneční páry souborů Klas z Kralic na Hané a Mladá Haná z Velké Bystřice.
přečteno 3051×celý článek >>


Stínáním berana v Domaníně hýselští ještě neskončili
17/01/2010Antonín Vrba
S oživeným starodávným pohanským zvykem „stínání berana“ objíždí po Slovácku hýselští divadelníci říkající si OCHotnícY z malé obce Hýsly na Kyjovsku v podhůří Chřibů. Ke spolupráci si k tomu přizvali folkloristy – zpěvácké duo Miroslavu Ottovou a Annu Vávrovou, mužský sbor Paniháj z Moravan, cimbalistu-zpěváka Juru Petrů z osady Kameňák...
přečteno 3049×celý článek >>
 
Fujara - ako vznikla a odkiaľ pochádza
13/11/2004Karol Kočík
Fujara je vo svojej podstate gotická basová trojdierková píšťala. Takéto píšťaly boli v Európe v 12. - 13. storočí veľmi známe a hojne rozšírené. Hrávali v hudobnom zoskupení s bubienkom a keďže sa na nich dalo hrat jednou rukou, často sa interpret hrou na bubienok sám doprevádzal - trojdierkovú píšťalku držal v jednej ruke a druhou udieral na bubienok.
přečteno 3042×celý článek >>


Kvalitní práce kyjovské ZUŠ
09/07/2007Antonín Vrba
V letošním roce proběhlo v Litvínově Ústřední kolo soutěže dechových orchestrů. Této celostátní soutěže, vyhlašované pravidelně jednou za tři roky Ministerstvem školství, se zúčastnilo celkem 1100 soutěžících, dirigentů a hostů. Z kyjovské ZUŠ do ústředního kola postoupily hned dva orchestry, Mladá muzika Šardice a Dechový orchestr ZUŠ Kyjov.
přečteno 3035×celý článek >>
 
Valašské království a daně
03/06/2005Tomáš Harabiš
Jde o převratnou novinku v oblasti daní a financí vůbec. Dáváme našim občanům do rukou nástroj, jak si své daně vybrat po svém a vyjádřit se ke konkrétním neřestem českých politiků či úředníků. Každý občan si daň vybírá sám, v závislosti na tom, jak moc a čím ho politici či úředníci poškodili. Daň zahrnuje například daň z blbosti, ze lži, z korupce, z arogance...
přečteno 3029×celý článek >>


Koledy v podání Chodského souboru Mrákov
11/01/2010Marta Ulrychová
V adventní neděli 13. prosince se velké studio Českého rozhlasu Plzeň rozzářilo pestrými barvami. Pozvání k přímému přenosu v oblíbeném pořadu U muziky s Plzeňáky přijal Chodský soubor Mrákov. Je prototypem vícegeneračního souboru, jakých je v Čechách poměrně málo. Snaží se více potěšit nežli oslnit diváky a útočit na festivalové poroty.
přečteno 3020×celý článek >>
 
Děti a rodiče vynesli z Malenovic zimu
30/03/2004Ivana Pilátová
S říkankou se vydala v neděli 28. 3. dopoledne již v posunutém čase skupina asi 80 dětí a rodičů z MŠ a MC Malenovice směrem k řece Dřevnici, aby tu vyprovodila po vodě Morenu, Mařenu, Smrtku symbolizující zimu, chmury, zlo a neduhy.
přečteno 3018×celý článek >>


Výstava Dcerám českým...
04/09/2007Alena Kalinová
Výstava „Dcerám českým... Brněnský ženský vzdělávací spolek Vesna v letech 1870-1920“ přibližuje činnost významného ženského vzdělávacího spolku Vesna a představuje ukázky Vesniných sbírek textilu a keramiky. Výstava v Paláci šlechtičen, připravená Etnografickým ústavem Moravského zemského muzea v Brně, potrvá do 24.listopadu.
přečteno 3014×celý článek >>
 
Vacenovské Marijánky se vyznaly místním zpěvačkám
12/04/2010Antonín Vrba
Druhé setkání ženských sborů s názvem „Zazpívajú sobě robky na Moravě“, organizované místními zpěvačkami - Marijánkami, se v nedělním odpoledni 11. dubna neslo v kulturním sále U Letochů především v ódě uznání místním legendárním zpěvačkám, odkaz mateřských srdcí mamiček - zpěvaček.
přečteno 3011×celý článek >>


Ústřední kolo národní soutěže
27/04/2009Jaroslav Mikunda
Významné centrum folklorního regionu Dolňácka, město Kyjov se stane dějištěm významné hudební události - ústředního kola 14.ročníku národní soutěže Hra na lidové nástroje, komorní a souborová hra lidových nástrojů. Soutěž je určena žákům základních uměleckých škol v oborech soubory lidových nástrojů, hra na cimbál a dudy, komorní hra s těmito nástroji.
přečteno 3006×celý článek >>
 
Všerubský doktor se vrací
21/09/2009Marta Ulrychová
V červenci letošního roku se na pultech našich knihkupectví konečně objevil dlouho očekávaný román Marie Korandové Všerubský doktor se vrací. Za podpory Plzeňského kraje, městyse Všeruby, města Kdyně a řady soukromých osob ho vydalo plzeňské vydavatelství Pressfil.
přečteno 3002×celý článek >>


Plzeňská věž převyšuje kopce
30/01/2010Marta Ulrychová
Zdá se, že Plzeňsko coby národopisný region se již nebude muset stydět před ostatními absencí zpěvníku lidových písní. Badatelské a ediční úsilí Zdeňka Vejvody, odborného pracovníka oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu Akademie věd ČR v Praze napovídá, že kýžená antologie je již na cestě. První avízo v podobě malého zpěvníku je na světě.
přečteno 3002×celý článek >>
 
Ministr Svoboda na Horňácku
15/03/2005Antonín Vrba
Vzácná neoficiální návštěva v podobě ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody zavítala mezi krojovanou chasu chodící po fašankové obchůzce ve svérázné horňácké obci Javorník na moravsko -slovenském pomezí. Setkal se s ní přímo na chalupě umělce na volné noze Břetislava Rychlíka, jehož je přítelem.
přečteno 2994×celý článek >>


Vystoupení Horňáků v plzeňské premiéře
12/03/2007Marta Ulrychová
Hudební festival Smetanovské dny vstoupil v letošním roce do svého 27.ročníku. Tak jako některé koncerty následují až po festivalu, jiné ho předcházejí. Tím letošním bylo společné vystoupení Čechomoru a Horňácké cimbálové kapely Martina Hrbáče. Podaly si ruce dvě skupiny, které pojem "folklorní tradice" naplňují zcela odlišným způsobem.
přečteno 2994×celý článek >>
 
Javornický ženský sbor nezpívá podle not, ale podle uší...
31/05/2008Antonín Vrba
Javornický ženský sbor nezpívá podle not, ale podle uší a tetičky Kománkové. Zpěvačky z Javorníku se rozhodly založit folklorní sbor na jaro v roce 2000 a je nejmladším tohoto druhu v regionu Horňácka. „Přinutilo“ je k tomu nahrávání cédéčka „Pres Javorník malovaná duážka“ věnované zdejší vynikající sólové zpěvačce Anně Kománkové.
přečteno 2993×celý článek >>


Tibor Kučera: Přátelství
11/04/2007Jarmila Moosová
Přinášíme vám zajímavý rozhovor, uveřejněný v Pozitivních novinách. Autorkou je Jarmila Moosová a zpovídaným Tibor Kučera ze Zvolena, folklorista a glosátor slovenského folklorního dění, vytrvalý informátor svých přátel o všem zajímavém, co se na Slovensku v této oblasti udá - o akcích, vydaných knihách a zajímavých článcích či osobnostech folkloru.
přečteno 2982×celý článek >>
 
CIOFF - Česká národní sekce
15/02/2005Vladan Jílek
Jednou z organizací, s jejímž názvem se na folklorních festivalech poměrně často setkáváme a možná úplně přesně nevíme, co je jejím hlavním posláním, je mezinárodní organizace CIOFF. Tato organizace má svou národní sekci i v České republice. Tak se na ni pojďme podívat.
přečteno 2977×celý článek >>


Odešel horňácký zpěvák Luboš Holý
23/01/2011FolklorWeb.cz
V neděli 23. ledna 2011 odchází do muzikantského a zpěváckého nebe nezapomenutelný a nenapodobitelný zpěvák Luboš Holý. Osobnost odchází, vzpomínky však navždy zůstanou.
přečteno 2973×celý článek >>
 
Já mám doma trnku
02/10/2012Vladan Jílek
Muzeum Novojičínska připravilo na čtvrtek 11. října ke svému 125. výročí folklórní pořad o ovoci, zelenině a plodinách v lašských a valašských lidových písních. Místem konání tematického pořadu s názvem Já mám doma trnku je Nová galerie Žerotínského zámku v Novém Jičíně. A právě tato galerie ožije v 17.00 hodin jídlem a pitím v lidové písni.
přečteno 2971×celý článek >>


Gajdovačka 2004
21/10/2004Jiří Jilík
Představte si, když se sjede do jednoho místa stovka muzikantů, gajdošů a dudáků a členů jejich skupin, houslistů a zpěváků. A všichni jsou nažhavení předvést, co umějí, sdělovat si navzájem nové poznatky, učit se a učit mladé, vzpomínat a bavit se příhodami z gajdošského života. Do vesnice pod Babí horou se sjeli gajdoši z různých koutů Slovenska.
přečteno 2959×celý článek >>
 
Rodinné zpívání a muzicírování
11/06/2007Vlastimil Ondra
Záměr pořadu na 62. MFF Strážnice 2007 vychází z poznání, jak málo času v současné době tráví rodiče s dětmi, jak málo s nimi hovoří, tím méně s dětmi doma zpívají nebo muzicírují. I když rodiče vědí, že osobní kontakt s dítětem má mimořádně kultivující efekt pro zdravou rodinnou atmosféru, přesto nemají na své děti potřebné množství času.
přečteno 2946×celý článek >>


Koľko ľudí, toľko čardášov!
03/07/2004Elena Akácsová
Uvedomili ste si niekedy, že niečo také mnohotvárne ako tanec pozostáva okrem státia na mieste už len zo štyroch ďalších základných pohybov nohami? Je to skok z jednej nohy na tú istú (poskok), z jednej nohy na druhú (preskok), z jednej nohy na dve (zoskok) a z dvoch nôh na dve (výskok). To sú základné tanečné noty.
přečteno 2944×celý článek >>
 
Koncert pro Javorník
06/08/2006Antonín Vrba
Již potřetí a opět se silným uměleckým zážitkem odcházeli k domovům dva dny po folklorních Horňáckých slavnostech diváci ze zaplněného evangelického kostela, který se proměnil v koncertní síň vážné hudby. Historický toleranční kostel z roku 1783 má příjemnou akustiku a svojí osobitou atmosférou přispívá k hlubšímu prožitku návštěvníka.
přečteno 2936×celý článek >>


Starodávným zvykem se hrubovrbecké mládí loučilo se zimou
21/03/2010Antonín Vrba
S paní Zimou se tradičním lidovým obyčejem vynášením moreny přišly rozloučit v sobotu odpoledne, den před astronomickým nástupem jara, děti v Hrubé Vrbce. Obešly si přitom okruhem dědinu a poté hodily symbol odcházející zimy do potoka...
přečteno 2930×celý článek >>
 
Vánoce jako živý symbol (I. část)
26/03/2007Jiří Plocek
Na výjimečnosti a "svátečnosti" vánočního období se, myslím, shodne valná část obyvatel západní polokoule, odkud tato tradice vzešla, aniž by hlouběji přemýšlela o dalších souvislostech. Proč tomu tak je? V žádném případě to není náhoda, nýbrž jde o působení hlubokých psychologických a náboženských příčin, na něž se pokusím upozornit.
přečteno 2902×celý článek >>


Slavnost kroje opět ve Velké Bystřici
01/05/2013Petr Nakládal
Projekt přeshraniční spolupráce města Velká Bystřice a Muzea opolské vesnice s názvem „Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané“ pokračuje v neděli 12. května 2013 SLAVNOSTÍ KROJE.
přečteno 2891×celý článek >>
 
Oravské folklórne leto začína v Podbieli a končí v Oravskej Polhore
03/07/2011PhDr. Miroslav Žabenský
Leto na Orave je bohaté aj pestrou ponukou podujatí, v ktorých sa uplatňujú prvky tradičnej ľudovej kultúry - letných folklórnych festivalov a obecných slávností. Sedem z nich združilo v spoločnom mediálnom a prezentačnom projekte Oravské kultúrne stredisko, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Oravské folklórne leto je tak pozvánkou na aktivity, ktoré sa uskutočnia v Zuberci, Podbieli, Malatinej, Sihelnom, Dlhej nad Oravou a v Oravskej Polhore.
přečteno 2855×celý článek >>


9. ročník mezinárodního folklorního festivalu Plzeň
05/07/2005Marta Ulrychová
16. - 19.června se Plzeň stala místem setkání dvou desítek folklorních souborů a kapel. Letošní 9.ročník byl věnován 710.výročí založení města Plzně a byl nesen myšlenkou partnerské spolupráce. To byl také jeden z důvodů, proč se mezi účinkujícími objevily soubory z partnerských měst západočeského kraje - z německého Regensburgu, francouzského Limoges a italského Bergama.
přečteno 2850×celý článek >>
 
Naslouchejme krajinám
15/11/2005Jiří Jilík
V sobotu 19.listopadu bude v Uherském Brodě koncert. Budou zpívat folklorní legendy. Musím říci, že to označení legenda mně sedí spíše k těm, kteří už tu nejsou, než k těm živým. Člověk se stává legendou ve chvíli, kdy už není, ale my ho chceme mít stále mezi sebou. Vyprávíme o něm, vzpomínáme na něho, jakoby se jen na chvíli vzdálil a měl se opět objevit a štrngnout si s námi pohárkem vína...
přečteno 2837×celý článek >>


Humor - korení života
09/10/2010Vladan Jílek
V sobotu 25. září se v Kulturním domě ve Velké nad Veličkou konalo na počest legendárního vypravěče Vaška Mlýnka již 2. setkání lidových vypravěčů Slovácka. Účinkovalo šest slováckých vypravěčů, host ze Slovenska tetička Ozefa Omáčkech, cimbálová muzika Romana Sokola a skoro dívčí muzika Velické trnečky.
přečteno 2828×celý článek >>
 
Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (VI.)
07/02/2007Eva Jirková
Ideální Vánoce? V našich zeměpisných šířkách a délkách jsou to Vánoce trávené doma s rodinou, plné radosti, klidu a hojnosti jídla a darů; "svátky klidu a míru", kdy je přán "pokoj všem lidem dobré vůle" a my sami přejeme lidem okolo sebe "šťastné a veselé" a "bohatého Ježíška". Ideál (teorie) se však často výrazně liší od reality (praxe), protože ideály často zůstávají ideály právě proto, že jsou příliš náročné a nedosažitelné. //závěrečný díl seriálu//
přečteno 2815×celý článek >>


O sečení
28/05/2008Zbyněk Žůrek
Velký Týnec, Malá Vrbka, Pivín. Jedny z míst, kde loni probíhalo sečení louky, jako organizovaná folklorní akce. Všechny měly jedno společné – nešlo o komerční akci, na které by se vybíralo vstupné. Sekáči přijeli na vlastní náklady, zadarmo posekli louku, zazpívali, muzikanti zahráli. Diváci si museli přivstat, aby nepřišli o krásný zážitek. Všichni se na sebe usmívali.
přečteno 2813×celý článek >>
 
Letinské chřístání a upalování Jidáše
18/04/2010Jiřina Babická
V bývalých lázních Letiny, ležící jižně od Plzně, se udržují velikonoční zvyky, které bychom v okolních vsích dnes již marně hledali. Jedná se o tzv. „chřístání“. Letinské děti ho provozují celkem čtyřikrát – poprvé na Zelený čtvrtek, poté dvakrát na Velký pátek, naposledy pak v sobotu dopoledne.
přečteno 2812×celý článek >>


Zemřel Jaroslav Jurášek
18/03/2005FolklorWeb.cz
Dne 15. března zemřel ve věku nedožitých 80 let hudebník, upravovatel, dramaturg, organizátor a autor pořadů o lidové hudbě Jaroslav Jurášek.
přečteno 2808×celý článek >>
 
Zpěváček 2012 již zná své vítěze
16/05/2012Antonín Vrba
18. ročník celostátní soutěže dětských interpretů lidových písní Zpěváček dospěl k velkému finále. V termálních lázních ve Velkých Losinách, tradičním místě konání této folklorní události a přehlídky pěveckých nadějí, bylo o vítězích rozhodnuto v neděli 13. května. Zpěváčkem 2012 se stal Patrik Havlík ze Starého Poddvorova. Přinášíme také kompletní výsledky letošního ročníku soutěže.
přečteno 2807×celý článek >>


Strážnice bez kroje zato s reproduktory
21/07/2006Zuzana Gregorovičová
V sobotu 24. června se v rámci 61. ročníku MFF ve Strážnici konal pořad "Zazpívejme sobě a pospolu" - interaktivní setkání a zpívání s cílem vylepšit zpěvnost lidu především naší země a to formou zpívání v hledišti i na jevišti. Chci zde uvést čistě svůj názor navazující na příspěvek uveřejněný již před festivalem.
přečteno 2797×celý článek >>
 
Proč jdu na fašank - II. díl
13/02/2010Vlastimil Ondra
Magie a křesťaství - magie je nejrozsáhlejší a nejhlouběji zakořeněnou oblastí víry předkřesťanského světového názoru. Tento prvotní pokus člověka o ovládnutí sil přírody se zaměřoval na primární potřeby praktického života, a proto nezanikl přes všechny zákazy a nátlak církve ani po přijetí křesťanství, rozvíjel se bohatě i v novověké lidové kultuře...
přečteno 2786×celý článek >>


Beseda u cimbálu po letech opět ve Strážnici
03/05/2011Markéta Vajčnerová
„Dělat besedu u cimbálu ve Strážnici? Dojde vůbec nekdo? Má to cenu?“ S velkou radostí a nadšením jezdíme na besedy u cimbálu všude kolem, ale u nás ve Strážnici jsme besedu nenavštívili už pěknou řádku let. Ne proto, že by se nám nechtělo, ale protože tu prostě žádná nebývá. A tak se věci daly do pohybu a zrodil se nápad v sobotu 7. května uspořádat Májovou besedu u cimbálu přímo ve Strážnici.
přečteno 2777×celý článek >>
 
Jiří Jilík kráčí podruhé Slováckem krásným
07/12/2010Antonín Vrba
Po souborech národopisných reportáží a fejetonů Rebelové proti všednosti (2003) a Jdu Slováckem krásným (2008) přichází publicista Jiří Jilík s navazujícím, třetím výborem svých textů inspirovaných lidovou kulturou a folklorem Slovácka. Sepjetí s předešlou knihou vyjadřuje v názvu – Jdu Slováckem krásným II.
přečteno 2770×celý článek >>


16. ročník MFF Klatovy
25/07/2009Marta Ulrychová
Díky obětavosti Ireny Valentové, souboru Šumavan a TJ Sokol, se návštěvníci klatovské pouti mohli již pošestnácté potěšit přehlídkou bohatých folklorních tradic. Přínos západočeských folklorních souborů byl tentokrát nejvýraznější u domácího Šumavanu a Šumavánku, tradičně dobře se však uvedly i oba soubory z Chodska - Domažlická dudácká muzika a mrákovský Mráček.
přečteno 2764×celý článek >>
 
Jak jsem se dostal k slováckému folkloru (část 3.)
18/04/2007Jan Hučka
V Slováckém krúžku v Brně se hrály a zpívaly písně ze všech oblastí Slovácka. Avšak příchod primáše Luboše Holého, svým původem z horňácké Hrubé Vrbky a dřívějším působením v muzice Jožky Kubíka, podstatně ovlivnil skladbu písní a dal muzice horňácký charakter. Spolu s ostatními muzikanty přinesli do krúžku velké množství písniček.
přečteno 2756×celý článek >>


Slovácko očima Františka Horenského
14/08/2007Slovácké muzeum
Do 30. září 2007 můžete v Buchlovicích shlédnout výstavu fotografií Františka Horenského - Slovácko. Fotografická výstava přináší výběr z jedinečného souboru snímků Františka Horenského z let 1890 až 1933, jenž zachycuje život zdejších lidí v každodennosti všedních i svátečních dnů.
přečteno 2746×celý článek >>
 
Stavění máje
14/05/2010Kateřina Menšíková
Pálení čarodějnic (filipojakubská noc) se odehrává z 30. dubna na 1. května. Staví se máje, mládež se schází u zapáleného ohně a slaví příchod jara. Fenomén magické noci a nepoznaného strachu vždy poutal a vyvolával fantazijní představy. Tato tradice se kupodivu udržela dodnes.
přečteno 2741×celý článek >>


Cesty za muzikou (budoucnosti) II
30/05/2009Zuzana Gregorovičová
Ve dnech 1. a 2. května se do Kyjova sjeli mladí muzikanti a zpěváci se svými učiteli. V tamním kulturním středisku proběhlo celostátní kolo soutěže s krkolomným názvem Ústřední kolo národní přehlídky soutěže ZUŠ, hra na lidové nástroje 2009. Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které soutěž finančně nedokáže zajistit...
přečteno 2731×celý článek >>
 
Zdeněk Bláha slavil osmdesátiny
20/02/2010Marta Ulrychová
Na sklonku loňského roku oslavil osmdesáté narozeniny dudák, folklorista a dlouholetý redaktor Českého rozhlasu Plzeň Zdeněk Bláha. Velké studio plzeňského rozhlasu v sobotu odpoledne 24. ledna bohužel nemohlo pojmout množství gratulantů z řad posluchačů, nicméně i ti, na něž se nedostalo, mohli v rozhlasové hale sledovat hodinu a půl trvající pořad alespoň na televizní obrazovce.
přečteno 2725×celý článek >>


Jablúčko a sakura píše svůj třetí ročník
08/03/2011Vladan Jílek
Mezinárodní projekt Jablúčko a sakura, jehož dominantním rysem je setkávání japonských a českých hudebníků a jejich kultur, vstupuje v letošním roce do svého třetího ročníku. Tentokrát s mottem Japonsko-české setkání s lidovou písní. Posluchačům se ve dnech 19.-24. března představí japonské Trio Yukiko Sawy a cimbálová muzika Pramínky ze ZUŠ Zdeňka Buriana z Kopřivnice.
přečteno 2711×celý článek >>
 
Ceny a laureáti MFF Strážnice - Valaši nadchli ...
28/06/2011Zdeněk Tofel
Hlavní Cenu MFF Strážnice za nejlepší pořad si odnesli autoři regionálního pořadu o Valaších a Valašsku nazvaném „Valašsko moje, zdrávo buď“. Premiéra a první repríza tohoto programu se uskutečnila na právě skončeném Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice 2011.
přečteno 2704×celý článek >>


Dvanáctý ročník MFF Klatovy
06/09/2005Marta Ulrychová
Nejdelší cestu vážili do Klatov Dunsmoir Scotish Dancers ze San Francisca, členové asociace, jež se zrodila ve 20.letech jako základna pro pěstování lidové kultury Skotska a Irska. Za doprovodu dud, flétny a houslí tanečníci potěšili precizní interpretací nepřeberného množství tanců s mnoha zajímavými kombinačními a technickými prvky, včetně stepování.
přečteno 2695×celý článek >>
 
Proč jdu na fašank
11/02/2010Vlastimil Ondra
Pamatuji si nejasné výjevy z dětství. Nakukujíce přes záclonu z utulné babiččiny kuchyně se těším, až před naším oknem projde veselý průvod roztodivných maškar. Nejprve jsem se jich bál a zůstával v bezpečí za oknem, zatímco babička vycházela před dům s milosťama a koblihama. Ty nikdy nesměly chybět. Jak šly roky, těšil jsem se na maškary už bez bázně a se zájmem je pozoroval. Jejich divokost, srandování, opilost...
přečteno 2693×celý článek >>


Folklor, stát a venkované
09/08/2005Jiří Plocek
MF DNES přinesla 4.7. na titulní stránce článek s titulem "Češi jsou prostí vesničané a dělají hlavně olej, míní cizinci," který rozebíral - stejně jako další média v té době - výsledky průzkumu, který si nechal vypracovat odbor komunikační strategie ministerstva zahraničí České republiky. Pojďme se podívat na věci střízlivýma očima...
přečteno 2689×celý článek >>
 
Folklorum v Rožnově
09/06/2003Jiří Plocek
Občanské sdružení Folklorum vzniklo na jaře roku 2002 v Olomouci. Cílem tohoto sdružení je aktivně podporovat rozvoj komunikace a všestranné informovanosti v oblasti lidové kultury na Moravě, a to zvláště v oblasti folklorních aktivit. Hlavním prostředkem k dosažení tohoto cíle je vytvoření snadno dostupného prostoru, v němž by se všichni zájemci o lidovou kulturu mohli setkávat, vyměňovat si informace, vzdělávat se. To vše na nekomerční bázi. Tímto prostorem jsou internetové stránky na adrese www.FolklorWeb.cz
přečteno 2673×celý článek >>


Rolnický den
22/08/2009Zbyněk Žůrek
V sobotu 25. července proběhla v areálu „Hanáckého skanzenu“ v obci Příkazy na Olomoucku první část kulturní akce Rolnický den. V roce 2009 je to již jeho IV. ročník. Pořadatelé z řad členů Občanského sdružení Krajina tuto akci organizují jako soutěž předem přihlášených dvoučlenných družstev v ručním sečení obilí a jeho vázání do snopů.
přečteno 2660×celý článek >>
 
Škola folklorních tradic
07/07/2003ÚLK Strážnice
Čtyřsemestrový kurz Škola folklorních tradic (ŠFT) společně založili a pořádají Ústav lidové kultury, Ipos-Artama a FS. Kurz má akreditaci Ministerstva školství a jeho absolventi získávají osvědčení s celorepublikovou platností pro výuku folkloru, učitelé tím rozšiřují svoji aprobaci. Kurz lze chápat i jako rekvalifikaci zaměstnanců v kulturně osvětové praxi.
přečteno 2657×celý článek >>


Po větru
30/07/2008Jiří Plocek
Od jihu se zvedá vítr. Za parných letních měsíců přinášel od mexického zálivu nebezpečí tornád přes celou mississippskou nížinu až k nám nahoru do Indiany. Rádio hlásilo: Tornado watch! Nevycházejte z domu! - Ale srdci neporučíš. Jako uhranuté se vydává za sluncem, nevnímajíc nebezpečí. Slunce je životodárné, cesta za sluncem je život sám...
přečteno 2648×celý článek >>
 
Písně milostné a láskyplné
11/05/2010Jitka Novotná - Málková
Jak příhodné! V měsíci lásky vychází nové CD s titulem Písně milostné a láskyplné. Pro vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis ho připravila a v následujících řádcích o něm více prozradí Jitka Novotná - Málková: "Tak jako jsou rozmanité projevy vzájemného citu a okouzlení, nekonečná je i řada písní milostných a láskyplných..."
přečteno 2643×celý článek >>


Čo bolo predtým
23/11/2005Elena Akácsová
V tomto příspěvku Elena Akácsová, šéfredaktorka www.station.sk, volně navazuje na svůj předchozí článek "Stratil ľud cit pre umenie?," který jsme na stránkách FolklorWebu zveřejnili 22.11.2005. Autorka se zde zaobírá snahou o organizování "ľudovej umeleckej výroby" a tak doplňuje a rozšiřuje potřebné informace k výše zmíněnému článku.
přečteno 2636×celý článek >>
 
Zpěvník ze sběrů Daniela Slobody
01/12/2010Kateřina Kovaříková
Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem vydává pod názvem Písně Daniela Slobody zpěvník sestavený ze sběrů tohoto rusavského kazatele. Původní ručně psané deníky, které obsahují 80 lidových textů a 80 nápěvů, pocházejí z valašské Rusavy z let 1838 a 1841–1842.
přečteno 2629×celý článek >>


Výhledy 2007
27/08/2007Marta Ulrychová
Co do stáří si Výhledy nezadají se Strážnicí. Letošní ročník byl věnován dvěma klenečským zpěvákům, kteří po léta tvořili nerozlučnou pěveckou dvojici – prostějovskému rodáku Albertu Švecovi a klenečskému Oldřichu Heindlovi. Jejich specifický nezaměnitelný zpěv vítal návštěvníky areálu, bohužel letos již pouze ze zvukového záznamu.
přečteno 2628×celý článek >>
 
Vydařené Tříkrálové zpívání v sále zámku v Uherském Ostrohu
14/01/2010Antonín Vrba
Do vznešených, nádherných prostor zámku v Uherském Ostrohu se po delší odmlce opět vrátil folklor. Při letošním Tříkrálovém zpívání se setkali v koncertním sále účinkující převážně z regionu Ostrožsko. Organizátorky – domácí ženský sbor Tetky při DDM Pastelky - potěšilo i zcela zaplněné hlediště diváky.
přečteno 2625×celý článek >>


Ondráš a Pramínky připravují společné vánoční koncerty
04/12/2011Vladan Jílek
Na šňůru předvánočních a vánočních koncertů se v letošním roce společně vydají Pěvecký sbor Ondráš z Nového Jičína a cimbálová muzika Pramínky ze ZUŠ Z. Buriana v Kopřivnici. Na koncertech nazvaných Nad horama vyšla hvězda zazní převážně moravské lidové koledy v nových neotřelých úpravách.
přečteno 2622×celý článek >>
 
Přechod Suchovských republikánů přes Háj do Velké
26/08/2010Antonín Vrba
Akce se uskuteční k připomenutí působení Suchovských republikánů na Horňácku, jejich zásluhu o probuzení zájmu, prezentaci a šíření tradiční lidové kultury tohoto regionu u široké veřejnosti i mimo jeho hranice. Zároveň chceme připomenout takovou dříve samozřejmou věc jako byl pěší pohyb lidí v krajině...
přečteno 2619×celý článek >>


Oskoruše jsou slow food !
10/04/2012Vít Hrdoušek
Takto jsou od konce loňského roku oceněny plody oskeruše, které byly nominovány do světové Archy chutí slow food. Toto jedinečné ovoce vzácného stromu jeřábu oskeruše (Sorbus domestica). budete moci ochutnat v různých skupenstvích na Slavnosti Oskoruší, jako obvykle týden po velikonocích 14.4 od 13. hodin ve Společenském domě ve Tvarožné Lhotě.
přečteno 2617×celý článek >>
 
Lucká kaplička opět září
05/06/2012František Gajovský
Jak jinak i letos se před prvním svatým přijímáním dočkala kaplička uprostřed Louky obnovy, jak vylíčení tak i nových ornamentů. Opět se dostala do své krásy, kterou láká nemálo turistů nebo jen projíždějících k zastavení a pořízení snímků.
přečteno 2611×celý článek >>


Odešel srdcem i rozumem velký Valach
12/10/2010Jiří Plocek
V noci před svátkem svatého Václava zemřel po těžké nemoci dr. Jaroslav Štika, rodák z Rožnova pod Radhoštěm, etnograf, dlouholetý ředitel Valašského muzea v přírodě. Příští rok by mu bylo 1. dubna osmdesát let. Tato suchá konstatování ani zdaleka nenaznačují charisma a inspirativnost osobnosti „pana doktora“, jak mu říkali mnozí z jeho blízkých.
přečteno 2609×celý článek >>
 
Švihovský masopust na sněhu
03/03/2010Simona Techlová, Barbora Vladyková
V sobotu 13. února 2010 Švihov na Klatovsku ožil masopustními oslavami. Přestože se zde masopust konal úplně poprvé, organizátoři zařídili hladký průběh akce. Ztichlé náměstí se probudilo těsně před zahájením samotného průvodu masek, tedy něco málo před třináctou hodinou.
přečteno 2602×celý článek >>


Masopust v rámci Smetanovských dnů
04/03/2005Marta Ulrychová
Díky iniciativě obyvatel Doudlevec (dnešní části Plzně) se masopust v Plzni udržel do počátku šedesátých let 20.století. Letošní 8.únor znamenal návrat masopustu do Plzně, a to hned na několika místech. Odpoledne se uskutečnil průvod masek na bývalém selském statku na Lochotíně, večer se masopustní zábava přenesla do restaurace Na spilce v areálu Plzeňského Prazdroje.
přečteno 2600×celý článek >>
 
Laši aji Lašky, chystajtě sě - 23. Lašsky bal je tu!
17/01/2011SLPT Ostravica
Najprv mi třa pozvať všeckych. Tuž vos všeckych pozyvom – Lachy, Valachy, Goroly, Slezňoky, ale aji přespolňaky z jinšich krajuv a v jinšich krojach. 23. Lašsky bal, kery pro vas každy rok rychtuju taněčnici aji muzikanti z Ostravice, vypukně v sobotu 5. unora 2011 o pul osme večer.
přečteno 2595×celý článek >>


Vánoční setkání v Janíkově stodole
02/12/2010Vladan Jílek
Vánoce, Vánoce, skoro-li budete... zpívá se v překrásné moravské lidové koledě. Při zběžném pohledu do kalendáře vidíme, jak aktuální již zase tato slova jsou. Vánoce nám opět klepou na dveře a s nimi vše, co je pro ně tak příznačné a charakteristické...
přečteno 2592×celý článek >>
 
Genius loci ve Strážnici
06/07/2010Jiří Jilík
Kam se hrabou pražské muzikály se všemi celebritami a ohromující výpravou, napadlo patrně nejen mě, když závěrečnou písní skončil poslední výstup zpěvohry Fanoša Mikuleckého, kterou na strážnickém festivalu inscenovali divadelní ochotníci z Dolních Bojanovic. Zažil jsem něco takového v případě folklorního pořadu poprvé...
přečteno 2585×celý článek >>


Deti v krpčekoch roztancovali Nižnú
29/03/2011Miroslav Žabenský
Vo štvrtok 24. marca sa v Nižnej stretlo 13 detských folklórnych súborov z celej Oravy na regionálnej súťažnej prehliadke Oravské krpčeky, ktorú pripravilo Oravské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obecným úradom v Nižnej.
přečteno 2575×celý článek >>
 
Ozvěny Horňácka opět otvírají bránu přespolním
13/08/2006Antonín Vrba
Pouhé čtyři týdny od skončení Horňáckých slavností se v centru regionu opět sejdou milovníci folkloru a to při jubilejním v pořadí už desátém mezinárodním festivalu Ozvěnách Horňácka, který je spojený s bělokarpatskými biodožínkami. V minulých ročnících se v programech představily na čtyři tisíce účinkujících.
přečteno 2569×celý článek >>


Z Pramínků řeka
10/04/2011Vladan Jílek
Cimbálová muzika Pramínky ze ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici slaví v letošním roce své desáté narozeniny. Při té příležitosti pořádá slavnostní výroční koncert, který se uskuteční v sobotu 23. dubna v Katolickém domě v Kopřivnici. Začátek koncertu je v 18.00 hodin.
přečteno 2564×celý článek >>
 
Zemřel PhDr. Jaroslav Štika, CSc
28/09/2010FolklorWeb.cz
V noci z 27. na 28. září zemřel po těžké nemoci emeritní ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pan PhDr. Jaroslav Štika CSc. Redakce FolklorWebu věnuje panu Štikovi tichou vzpomínku.
přečteno 2563×celý článek >>


O přísném tatíčkovi
27/05/2008Jan Hučka
Keréhosi letního večera sem sa postavíl do otevřeného okna a ostál v něm chvílu dívať sa na nebe. Nejsu žádný snílek a všecko robím enem hala-bala, ale zrovna tak pěkně svítil měsíček a kole něho moc hvězdiček. Tu sem slyšél, jak na horním koncu zpívajú chlapci známú "Ticho stúpaj, potichúčku...", než sa rozejdú za děvčicama.
přečteno 2562×celý článek >>
 
Obrazy z fašankové výpravy ve dnech 13. a 14. února 2010
08/03/2010Jiří Plocek
Na počátku celého podniku stál úmysl pedagogů New York University in Prague vyslat svoje studenty do míst, jež jim - uvyklým standardům amerického života - poskytnou dostatečně silný zážitek exotiky. Po prvních úvahách o destinacích typu Afrika, Asie a nebo alespoň Balkán, rozhodli se učitelé pro východní Moravu.
přečteno 2545×celý článek >>


První ples Jízdy králů ve Skoronicích
16/02/2012Antonín Vrba
Ve Skoronicích se spolu s domácími sešli na historicky prvním plese organizátoři Jízdy králů z Hluku, Kunovic a Vlčnova. Nápadu uspořádat neobvyklé setkání pomohlo určitě i zařazení Jízdy králů do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO v listopadu 2011.
přečteno 2542×celý článek >>
 
Osmdesátník J.Mrenka působil v muzice S.Volavého půl století
23/03/2009Antonín Vrba
Čerstvý osmdesátník Jiří Mrenka působil v muzice Slávka Volavého půl století svého života. Posledním žijícím bohatýrem věhlasné Strážnické cimbálové muziky Slávka Volavého je klarinetista, zpěvák Jiří Mrenka. 22.března oslavil své životní jubileum, rovnou osmdesátku. I přesto, že prodělal náročnou operaci srdce a má...
přečteno 2528×celý článek >>


Český rekord v Blatničce
25/08/2012Antonín Vrba
Minulost, budoucnost, ale hlavně přítomnost, se snášela v průběhu konání třídenních oslav 650 let o první písemné zmínce Blatničky v regionu Ostrožska u Veselí nad Moravou. Od pátku 17. srpna do neděle 19. srpna se sjely desítky rodáků a hostů, mezi kterými bylo i několik osobností z veřejného, kulturního i politického života.
přečteno 2528×celý článek >>
 
Masopust jak jsme ho nečekaly
25/04/2007Tereza Procházková, Klára Židlická
V rámci studia předmětu Kulturní tradice střední Evropy na katedře antropologie filosofické fakulty, jsme byly pověřeny navštívit masopustní oslavu a na základě toho zmapovat a zhodnotit tradici a průběh takového svátku, prozkoumat, jak je vnímána folklorní tradice obecně.
přečteno 2524×celý článek >>


Zjevení Páně a svátek Tří králů
14/01/2009Kamil Valenta
Svátekem Tří králů a slavností Zjevení Páně si církev 6. ledna připomíná sebezjevení Boha v lidské podobě Ježíše Krista. Také si připomínáme okamžik, kdy se přišli mudrci z Východu poklonit Králi králů do judského městečka Betlém.
přečteno 2511×celý článek >>
 
Zpěvákům z hanáckého Slovácka se v Dambořicích nechtělo z pódia
29/05/2011Antonín Vrba
I v místě v regionu hanáckého Slovácka, kde ještě nemá sborové zpívání lidových písniček tak velkou tradici jako je třeba na Kyjovsku či Horňácku, se začíná blýskat na lepší časy. Přesvědčilo o tom vydařené sobotní odpoledne 21. května při setkání mužských sborů v příjemném prostředí přírodního areálu v Dambořicích.
přečteno 2506×celý článek >>


Klatovský Mezinárodní folklorní festival
19/09/2007Marta Ulrychová
"Až tudy pojedeš, zastav se, já ti dám kytičku laskavce." Těžko lze hledat lepší slova úvodní písně, nežli byla ta, která zazněla z pódia uprostřed klatovského náměstí. Domácí Šumava převzala iniciativu a zahájila sled oficiálního programu i spontánního muzicírování, již po čtrnácté doprovázející klatovskou pouť.
přečteno 2499×celý článek >>
 
Ve ždánickém kostele "Děťátko se narodilo"
07/01/2005Antonín Vrba
Na mnoha místech Hodonínska se na Štěpána tradičně koledovalo v lidovém tónu. Tak tomu bylo v neděli i ve Ždánicích na rozhraní regionů hanáckého Slovácka, Hané a Kyjovska. Zdejší folkloristé zde zároveň představili svoji novou nahrávku s názvem "Děťátko se narodilo" - Vánoce ve ždánickém kostele.
přečteno 2491×celý článek >>


Horňácko vyprodalo s folklorem Ostrožsko
13/03/2010Antonín Vrba
Ojedinělý projekt, kde se navzájem potkávají a poznávají lidovou kulturou dva sousední regiony v jihovýchodní části jihomoravského kraje - Horňácko a Ostrožsko, se shledává s kladnou odezvou diváků. Po horňácké Louce zavítali horňáčtí folkloristé v pořadu Ostrožsko, poznej folklor Horňácka do obce Ostrožská Lhota ležící pod horou Sv.Antonínka...
přečteno 2475×celý článek >>
 
Na Orave dve nové monografie o ľudovej kultúre
08/01/2011Miroslav Žabenský
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, aktuálne vydáva dve monografie o podobách tradičnej ľudovej kultúry regiónu. Prvá má názov Vianočné koledy a betlehemské hry na Slovensku a v Poľsku, druhá je monografia ľudovej piesňovej kultúry Rabčíc - Ozveny spod Babej hory.
přečteno 2475×celý článek >>


Muzičky 2011 ve slovenském Klenovci
04/09/2011Vladan Jílek
Ve dnech 23. - 27. srpna proběhly v rámci Dnů tradiční lidové kultury na Slovensku tvořivé dílny mladých muzikantů - Muzičky 2011. Tohoto pracovního setkání se zúčastnila cimbálová muzika Fialka z Partizánského, muzika dětského folklorního souboru Mladosť z Klenovce a cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice. Během 5 dní se mladí muzikanti učili nové písně a tance ze Slovenska i z Moravy.
přečteno 2442×celý článek >>
 
Medzinárodný gajdošský festival po dvanástykrát na Orave
13/09/2011Oravské kultúrne stredisko
Viac ako stovka gajdošov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Francúzska, Anglicka, Maďarska, Srbska, Talianska a Rakúska sa v dňoch 16. – 18. septembra stretne v Oravskej Polhore na medzinárodnom gajdošskom festivale Gajdovačka 2011. Festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s obcou Oravská Polhora a ďalšími partnermi.
přečteno 2442×celý článek >>


Všeho dokvasu - říká Jiří Severin
29/12/2010Jiří Jilík
Ta knížka, o níž chci mluvit, je napohled přitažlivá, jediné co snad postrádá, je vůně produktu, o kterém se v ní píše a který je hlavním hrdinou několika desítek příběhů a humoresek - tedy slivovice. Protože knihu s vůní slivovice ještě nikdo nevydal, nezbývá, než si při čtení příběhů nalít štamprlku voňavé, dobře vychlazené a třpytivě průzračné slivovice.
přečteno 2427×celý článek >>
 
Plzeňská Jiskra v Divadle dětí Alfa
12/01/2006Marta Ulrychová
Adventní čas zpříjemnil příznivcům folkloru v Plzni známý soubor Jiskra, a to hned dvěma koncerty, jež se tradičně uskutečnily v Divadle dětí Alfa. Pod názvem pořadu Veselé vánoční hody, provázeném milým slovem moderátorky Jany Trojánkové, se představil v celé své generační posloupnosti. Nechce se ani věřit, že již za pouhé tři roky Jiskra oslaví půl století své existence.
přečteno 2416×celý článek >>


Dny japonské kultury v Plzni
16/07/2007Marta Ulrychová
Daruma je malý talisman, zobrazující indického mnicha Bodhidharmu. Po celých devět let meditoval v jeskyni, až dosáhl úplného probuzení. Velké množství putovalo letos těchto „jarních“ dárků z japonského Takasaki do Plzně. Pro obyvatele českého partnerského města je vyrobili mniši kláštera, jenž se nachází na katastru města Takasaki.
přečteno 2416×celý článek >>
 
Sulislavskej kostelíčku
03/11/2012Marta Ulrychová
Zapomenutou oblast Sulislavska a její hudební folklor se tento rok snažila oživit Lidová muzika z Chrástu. V sále Západočeského muzea v Plzni natočila CD, jehož název Sulislavskej kostelíčku byl přejat z incipitu nejznámější písně zapsané počátkem 20. století v českém stříbrském ostrůvku sběratelem Jaroslavem Bradáčem. V říjnu zazněly písně z tohoto regionu v podání chrásteckého souboru ve smíchovském Musainu, sídle Národopisného oddělení Národního muzea. Plzeňská veřejnost se mohla s písněmi seznámit o týden později v plzeňském Divadle dětí Alfa.
přečteno 2414×celý článek >>


Jožka Černý v Plzni
19/02/2007Marta Ulrychová
V naší až chorobně proměnlivé současnosti, kdy umělci musí často nesmyslně měnit styly svého projevu, žánry i způsob oblékání, je Jožka Černý ve svém podlužáckém kroji stálicí. Jeho neomylně intonující lehký falzetní tenor, přirozený projev, vrozená muzikalita, spolupráce s kapelou i vkusné vystupování, jež se obejde bez komentářů profesionálních speakerů, z něj činí osobnost, která je ozdobou naší pěvecké scény.
přečteno 2409×celý článek >>
 
O vlaštovkách
03/04/2006Nikolinka Prokopieva
O jaru se nám již zdálo a ono ne a ne přijít. Tesknili jsme po sluníčku, mladých barvách trávy a vůni hyacintu. Je 17.březen, zbývá ani ne celý týden do příchodu kalendářního jara. Čekáme na znamení: "Když lastovice letí, jest znamení podletí." Ale vlaštovka nikde. Jedno bulharské přísloví praví: "Samotná vlaštovka jaro neudělá - udělá ho jedna martenica"...
přečteno 2399×celý článek >>


Masopustní veselí ve Vrhavči
02/03/2010Stanislava Eisová
Pocházím z malé vesničky s příhodným názvem Malá Víska ležící nedaleko Klatov. Na ni navazuje další ves Vrhaveč. A právě to je jedno z míst, kde stále žije masopustní tradice. Ještě před cca čtyřiceti lety masopustní průvod z Vrhavče došel až do Malé Vísky, kde se spojil s místními maskami, poté se pokračovalo společně...
přečteno 2396×celý článek >>
 
K smíchu, či k pláči?
23/08/2005Jana Hudcová
Nedávný průzkum agentury Gfk dopadl tristně. Co si o nás myslí svět? Neskáčeme sice zrovna ze stromů, ale zato hopsáme v rytmu lidových písní po více či méně obdělávaných polích. Občas si k tomu dáme pivíčko, ktere popíjíme, když si zatopíme v útulné chaloupce...
přečteno 2394×celý článek >>


IX. Mezinárodní festival cimbálu ve Valašském Meziříčí
11/05/2011Vladan Jílek
Již po deváté se sjedou cimbalisté z různých zemí do Valašského Meziříčí, kde navzájem porovnají svůj hráčský um a své interpretační dovednosti. Právě v tomto městě se totiž koná každý lichý rok Mezinárodní festival cimbálu, jediný festival svého druhu v České republice.
přečteno 2391×celý článek >>
 
Slovácká jízda králů zapsána do UNESCA
28/11/2011Antonín Vrba
Až z daleké Indonésie přišla v první adventní neděli zpráva do České republiky, ale i směrem do čtyř očekávaných známých folklorních míst na Slovácku, kde pořádají organizátoři tradiční lidový obyčej Jízda králů - do Vlčnova, Hluku, Kunovic a Skoronic. Byla překvapivá a hodně radostná. Zněla takto: Slovácká jízda králů byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví lidstva UNESCO!
přečteno 2384×celý článek >>


Kyjované halasně otevřeli sklepy a přivítali jaro
30/03/2010Antonín Vrba
Veselo bylo v neděli 27. března odpoledne v historickém areálu vinných sklepů nazývaném Šištót. Folkloristi-mužské sbory z Vrbice, Týnce, Vacenovic (skupina Miroslava Blahůška), Ratíškovic, Lipova. Old Stars Hradišťanu, domácího sboru a za „dirigování“ sboru žen ze Slováckého souboru Kyjov zde v programu vítali nejen jaro, ale otevřeli...
přečteno 2377×celý článek >>
 
Osobní vzpomínka na Viliho Dekana
28/03/2009Jan Mička
Poznal jsem ho jako citlivého a mimořádně vzdělaného člověka. Dokázal zaujímat kvalifikované postoje a stanoviska jiná, než měli ostatní a uměl je také prezentovat - v zaujaté osobní diskusi, v časopise Folklor, na webu folklorního sdružení i jinde. Naše přátelství začalo tradičně - polemikou s protichůdnými názory na dění ve folkloru...
přečteno 2368×celý článek >>


Slavnost kroje opět ve Velké Bystřici
09/05/2012Petr Nakládal
Další ročník „Slavnosti kroje" připravujeme ve Velké Bystřici opět na druhou květnovou neděli, tedy 13. května 2012. Letos bychom rádi přiblížili, jak kroj může žít v současné době: na jevištích, při tanci, zpěvu, muzice... Mimořádný hudební zážitek pak nabídne Jarní koncert brněnské multižánrové skupiny Cimbal Classic a jejích hudební přátel - takřka „domácího“ hanáckého mužského sboru Rovina.
přečteno 2358×celý článek >>
 
Ve slováckém Hluku se chystá rekordní košt kysaného zelí
22/03/2011FolklorWeb.cz
Na Hodonínsku mají svoje miniaturní „zelové košty“ v Mikulčicích a Velké nad Veličkou. Ten velký, co se týče počtu vzorků se zastoupením ze všech regionů Slovácka, se intenzívně připravuje na neděli 3. dubna v Hluku. Ve starobylých prostorách místní tvrze se uskuteční výjimečná akce s oficiálním názvem „O najlepší kysané zelé na Slovácku I.“, která se má po skončení zapsat do České knihy rekordů.
přečteno 2356×celý článek >>


Fotoreportáž z velikonoční výstavy
07/04/2010Antonín Vrba
V zrekonstruovaném (2004) rodném domě Joži Úprky, významného a proslaveného slováckého malíře (1861-1940) se uskutečnila nádherná výstava s velikonoční tématikou, kterou připravila Obec Kněždub. Jaká tam byla výtvarná pestrost přibližují snímky Antonína Vrby.
přečteno 2337×celý článek >>
 
MFF v Plzni již po jedenácté
04/07/2007Marta Ulrychová
Tlukot srdce - tak zněl v českém překladu název indického folklorního souboru Spandan. Coby symbol odměřovaného času, v mnoha tempových a rytmických modifikacích ho mohli vnímat všichni, kdož se zúčastnili jako účinkující či diváci jedenáctého ročníku mezinárodního folklorní festivalu v Plzni.
přečteno 2336×celý článek >>


Muzikanti, to sú chlapci!
09/11/2010Kateřina Kovaříková
Rádio Proglas nabízí vše muzikám a zpěvákům možnost prezentovat se živě v rozhlasovém vysílání. Zúčastněte se nového projektu „Muzikanti, to sú chlapci!“ a představte se (nejen) posluchačům rádia v cyklu pořadu Folklorní okénko, nově určeném také (nejen) pro mladé a (nejen) začínající cimbálové regionální muziky a jejich zpěváky.
přečteno 2336×celý článek >>
 
Ešče hudci hudú!
26/11/2012Martin Kozlovský
Před 120 lety, 20. listopadu 1892, uspořádal národopisný odbor Národopisné výstavy českoslovanské v Brně pod vedením Leoše Janáčka tzv. „Lidový koncert“. Ve dvoraně Besedního domu v Brně se mimo jiné odehrálo první velké veřejné vystoupení horňáckých hudců, zpěváků a tanečníků určené pro tehdejší městské posluchačstvo.
přečteno 2311×celý článek >>


Adventní koncertování
09/12/2006Zbyněk Žůrek
O období adventu se v dobách totality příliš veřejně nemluvilo. Ani komunistům se ale nepodařilo Ježíška zrušit i když byla evidentní snaha nahradit ho „dědou Mrázem“, stejně jako dnes se k nám pokouší dostat „Santa Klaus“. Ježíšek je ale náš a my si ho vzít nedáme.
přečteno 2300×celý článek >>
 
Před kyjovskou radnicí bojovali folkloristé o vinařský certifikát
26/03/2013Antonín Vrba
Jubilejní desítku Jarního zpívání, organizované Slováckým souborem Kyjov ve spolupráci s Městem Kyjov a Městským kulturním střediskem Kyjov, si připomenuli v sychravé, spíše zimní neděli 24. března, odpoledne folklorní sbory před kyjovskou radnicí.
přečteno 2291×celý článek >>


Letní kurzy cimbálu
28/06/2005Růžena Děcká
Poslední týden v červenci proběhne na Bílé v hotelu Pokrok první ročník letních kurzů cimbálu. V kurzech vedených kvalifikovanými učiteli cimbálu bude věnována pozornost vztahu mezi umělcem, nástrojem (cimbálem) a přírodou. V lekcích muzikoterapie si pak účastníci vyzkouší, že hudba může nejen obohatit, ale i léčit. A to zdaleka není vše...
přečteno 2286×celý článek >>
 
Vynášení Smrti v Doubravce
04/04/2010Marta Ulrychová
Romantické místo, počátek Přírodního parku Horní Berounka, si oblíbili plzeňští baráčníci, přesněji řečeno členové Vlastenecko dobročinné obce baráčníků v Plzni – Letné. V sobotu 20. března se sešli, aby se rozloučili se zimou a spolu se zelenými ratolestmi vnesli do Doubravky dlouho očekávané jaro. Znovu zavedená tradice se letos zopakovala již po třinácté.
přečteno 2278×celý článek >>


Prázdninové soustředění netradičně
23/09/2004Petr Hájek
Tradičně druhý a třetí týden v srpnu si dětský folklorní soubor Červánek rezervuje na letní soustředění. Vybereme si nějakou chatu nebo tábor, kde je místnost na taneční zkoušky, a odjíždíme na půl měsíce z rodného Hradce Králové. Jak možná pochopíte, je to proklatě krátkých 14 dní.
přečteno 2275×celý článek >>
 
Svátek ranního rozbřesku – Kosecké písně 2012
21/05/2012Pavel Dvořan
V neděli ve velmi časných ranních hodinách můžete navštívit výjimečnou akci. Za starých časů se muži každoročně na konci května sebrali a odešli - i na delší čas, ze svých domovů, aby sklidili úrodu z luk a pastvin. Sekáči na loukách přespávali a sekli louky za ranní rosy, kdy je tráva ještě křehká.
přečteno 2273×celý článek >>


Dudáci a komorní soubory měřili své síly
21/04/2006Marta Ulrychová
Soutěže lidových škol umění to nikdy neměly snadné. Pro porotu představují celodenní soustředěnou práci, odměněnou kávou, nanejvýš teplým párkem, pro žáky vyvrcholení intenzivní celoroční přípravy, pro jejich kantory trému, obavy, únavu z intenzivních zkoušek, hraničící téměř s nervovým zhroucením, které je občas sdíleno rodiči či jinými rodinnými příslušníky, pokud se tito k víkendové akci dostaví.
přečteno 2270×celý článek >>
 
VUS Ondráš reprezentuje ČR v USA
29/04/2005Hana Maděrová
Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, který v loňském roce oslavil 50. výročí svého vzniku, předvádí své umění na Festivalu národů v Dollywoodu, v samém srdci národní rezervace The Smoky Mountain (stát Tennessee). Do USA odcestovali tanečníci a muzikanti VUS ONDRÁŠ dne 21.března 2005, aby po dobu sedmi týdnů předváděli americkému publiku bohatství a krásu lidového umění naší země.
přečteno 2258×celý článek >>


Dožatá a domlácená
10/09/2013Zbyněk Žůrek
Vyvrcholením polních prací byla vždy sklizeň úrody. Ať to byly brambory na Vysočině, vinná réva na Slovácku či obilí na Hané. Tak, jak sedlák půdu připravil, plodiny nasel či nasadil a o ně se v době růstu staral, tak také většinou sklidil, nepřišla-li nějaká nepředvídaná pohroma.
přečteno 2255×celý článek >>
 
BROLN představil Mariánské písně IV
28/05/2012Katka Kovaříková
Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se představuje na novém hudebním nosiči Mariánské písně IV. Jde o čtvrtý díl řady Mariánských písní, které vyšly v letech 1998 – 2004. Inspirací pro výběr repertoáru se stala malá sbírka písní, která sloužila poutníkům při putování k Panně Marii Štípské. Další písně byly vybrány z Poutnického kancionálu Františka Malého a osobních sbírek.
přečteno 2245×celý článek >>


Mladá dudácká muzika ze Strakonic slaví páté narozeniny
24/06/2011Vladan Jílek
Již pět let rozdává Mladá dudácká muzika ze Strakonic svým posluchačům písničky z Prácheňska a okolí. A jak je dobrým zvykem, muzikanti oslaví tyto polokulatiny výročním koncertem. Ten je naplánován na sobotu 2. července 2011 od 19.00 hodin v Rytířském sálu strakonického hradu.
přečteno 2237×celý článek >>
 
Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého
07/01/2009Mgr. Zdeněk Grombiřík
V roce 2009 připravuje Dům kultury Hodonín další ročník soutěže mladých zpěváků lidových písní Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého. Již po sedmadvacáté budou moci děti všech věkových kategorií změřit své síly v této tradiční pěvecké soutěži.
přečteno 2233×celý článek >>


Masopustní úterý v Postřekově
01/03/2010Marta Ulrychová
"Dej si pozor, je tam sněhu jak v Himalájích", varoval mně telefonem můj kolega Giuseppe, sám narozený pod žhavým neapolským sluncem. Patří k oněm pedagogům, kteří nepředávají informace pouze "ex cathedra", ale své studenty obětavě vodí tam, kam uzná za vhodné, tedy i na postřekovský masopust.
přečteno 2215×celý článek >>
 
Výstavní činnost Betlemářů Plzeňska
05/02/2007Marta Ulrychová
Betlemáři Plzeňska se scházejí čtyřikrát do roka, podnikají poznávací výlety, vydávají interní zpravodaj Betlémské noviny. Jejich činnost vrcholí každoročně výstavami, které od doby vzniku zájmového sdružení proběhly již v Dobřanech, Kašperských Horách, Klatovech, Spáleném Poříčí, Přešticích a Plzni.
přečteno 2208×celý článek >>


Pečení chleba (z knihy Luhačovské Zálesí)
21/09/2006Blanka Petráková
Na základě úplného vyprodání prvního nákladu reedice ojedinělého díla Antonína Václavíka Luhačovské Zálesí je v přípravě jeho dotisk. Kontakt pro zájemce o rozsáhlou a nepřekonanou monografii stejně jako ukázku z knihy najdete právě zde.
přečteno 2201×celý článek >>
 
K interpretaci textů "nářečních" lidových písní
06/11/2006Jan Hučka
Písně lidové vznikaly většinou zcela náhodně jako okamžitý nápad zpěváka, nebo se postupně vyvíjely. Někdy se i přenášely z jedné oblasti do druhé, což v dobách dávno minulých zprostředkovávali hlavně vojáci, kteří často sloužili daleko od svého bydliště. Slova i nápěvy se přejímaly poslechem a často se měnily nebo upravovaly.
přečteno 2200×celý článek >>


Kroj na celý život
08/11/2012Antonín Vrba
Chodit, jezdit na kole, pracovat na poli či navštěvovat lavice v kostele v lidovém kroji, ve všední den nebo o svátku, a to po celý život člověka prakticky od kolébky po hrob, snad není v dnešní době různých mód ani myslitelné. Přesto se najde ještě, a to hlavně na Slovácku, pár starších tetiček, které v této parádě žijí a dokonce je zručně tvoří pro další generace.
přečteno 2199×celý článek >>
 
6. Lúcký košt trnek od varených po tekuté
07/04/2012František Gajovský
Horňáckou Loukou se o uplynulé sobotě nesla jak vůně slivovice, tak tóny cimbálové muziky. V místním kulturním zařízení se konal již 6. Lúcký košt trnek - od varených po tekuté. Svaz zahrádkářů spolu s obcí a agenturou AV předložili k ochutnání 111 vzorků, převážně slivovice z durancií.
přečteno 2186×celý článek >>


Vánoční stromek
21/01/2008Jan Hučka
Tož sem vám býl před vánocama sa podívat na Ózefa Vrablíkového, šak ho znáte. Dyž sem k němu přišél, zrovna cosi kútil na tém vánočním stromku. Jak ně uviděl, praví: "Nale vítaj, Jane, gde ty sa tu bereš?" "Ja, tož víš," pravím, "dyž sem šél okolo, tak sem si řeknúl, že bych ťa též moh navštívit a optat sa, esli ešče jakési to péstvo a darébstvo vyváďáš..."
přečteno 2185×celý článek >>
 
Dětské krojované hody ve Starém Poddvorově byly i letos úspěšné
23/06/2013Antonín Vrba
K nejstarším a k jedněm z nejkrásnějších krojovaných dětských hodů na Slovácku patří v této v údolí položené podlužácké obci s devětsetosmdesáti obyvateli usilující právě dnes před komisí hodnotiletlů o prvenství v celorepublikové soutěži Vesnice roku 2013.
přečteno 2168×celý článek >>


Horňácký zpěváček již zná své vítěze
11/03/2013Antonín Vrba
Devětadvacet dětí ve věku od tří do patnácti let si v sobotu zasoutěžilo v místním kulturním domě v oblastním kole oblíbené dětské pěvecké soutěže Horňácký zpěváček. Sedmičlenná porota v čele s předsedou, známým horňáckým folkloristou Jiřím Miškeříkem, o letošním prvenství téměř jednoznačně rozhodla.
přečteno 2167×celý článek >>
 
MFF Česká náves - Dýšina
03/08/2006Zdeněk Vejvoda
Dýšinský festival Česká náves nabízí alternativu k velkým městským festivalům regionu jihozápadních Čech. Usiluje o prezentaci tradiční kultury v prostředí jí nejvlastnějším, v širokém spektru barev, nálad, stylů, inscenačních prostředků, s ambicí zaujmout náročného a poučeného diváka, stejně jako náhodného posluchače, který se k lidové hudbě teprve přibližuje prostřednictvím hraničních žánrů.
přečteno 2160×celý článek >>


Vzpomínka na Luboše Holého
06/03/2011Jan Hučka
Se zpožděním jsem se dozvěděl smutnou zprávu o úmrtí Luboše Holého, nezapomenutelného slováckého muzikanta a zpěváka. Seznámil jsem se s ním v roce 1949, kdy jsem začal docházet do Slováckého krúžku v Brně. Tehdy tam Luboš vedl cimbálovou muziku.
přečteno 2149×celý článek >>
 
Folklorní fašanek v horňáckém regionu bývá dlouhý a hodně veselý
06/02/2013Antonín Vrba
Hrubá Vrbka, Javorník, Kuželov, Lipov, Nová Lhota, Velká nad Veličkou. To jsou názvy obcí ve svérázném, folklorně „čistém“ regionu, kde se rozezní v ulicích a po domech ústřední „pěsnička“ tradičního lidového zvyku v podání chasy a hudců: „Fašanku, fašanku, už je ťa namále, jako téj rosenky, na zelenéj trávě…“.
přečteno 2148×celý článek >>


Masopust v pražských Nebušicích
26/03/2009Gabriela Jungová
Masopust má v českých zemích dlouhou tradici. Tedy – jak kde. V pražských Nebušicích se letos slavil teprve potřetí. To mu na straně jedné zajistilo dokonalou autenticitu, na straně druhé se musel spokojit s poněkud skromnějšími poměry. Ani u domácích ještě nestihl pořádně zakořenit, o nějaké komerční pozornosti a podpoře ani nemluvě.
přečteno 2147×celý článek >>
 
Moravská beseda se tancovala v Dambořicích podvanácté
02/03/2014Antonín Vrba
Už podvanácté uspořádal v regionu Hanáckého Slovácka dambořický soubor Salajka společně s Obcí Dambořice krojový ples. Vedle domácích se ukázali v sobotním večeru 15. února v Katolickém domě vystrojeni přespolní účastníci ze Šardic, Čejkovic, Archlebova, Krumvíře, Šlapanic a z Velké nad Veličkou.
přečteno 2138×celý článek >>


MFF Strážnice objektivem
22/08/2007Zbyněk Žůrek
Fotoohlédnutí za některými pořady 62. ročníku MFF Strážnice.
přečteno 2137×celý článek >>
 
Jiří Stivín a Zlaté husle
07/12/2005Marta Ulrychová
Již v loňském roce Stivín představil na svém koncertě dětský folklorní soubor Notičky. V linii, sledující barokní hudbu, jazz a folklor, pokračoval v pražském Rudolfinu i letos. Tentokrát si z oblasti folkloru přizval slovenský orchestr Zlaté husle z Bratislavy. V podání temperamentních umělců vyzněli barokní mistři zemitěji, než je v době současných trendů tzv. poučené interpretace zvykem. Nikoliv však ke škodě hudbě samé. Vždyť právě mistři baroka se folklorem nechali inspirovat často více, než si myslíme.
přečteno 2135×celý článek >>


Folklorní vysílání na Proglasu
04/01/2011Kateřina Kovaříková
Radio Proglas vysílá týdně téměř 6 hodin lidových písní v podání lidových muzik a jejich sólistů, dětských i dospělých folklorních souborů. Každou středu (16.55) je vysílán tématický hodinový hudební pořad Folklorní okénko sledující aktuální dění, rozhovory se zajímavými lidmi, medajlony zpěváků a osobností „folklorního světa“ či významná výročí folklorních souborů.
přečteno 2130×celý článek >>
 
Jak sem sa oženíl
08/04/2008Jan Hučka
Ja, kruci, neščestí nechodí po horách, ale po luďoch, a tož, víte, přišlo aj na mňa - mosél sem sa ženit. Šak to bylo na polánskéj púti. Vypravili sme sa tam aj s Franckem Bajzíkovým. Ja, horko bylo, tož sa tak s Franckem ometlujem kolem tého parkéta, co na něm šeci tak hipsovali, dyž v tém potkáme Marýnu Šmídlovú...
přečteno 2119×celý článek >>


CM Martina Hrbáče slaví čtyřicátiny
07/09/2006Antonín Vrba
Martin Hrbáč se narodil 10.1.1939 v Hrubé Vrbce. Na housle začal hrát ve čtyřech letech. Již na základní škole se stal primášem hudecké muziky. V době studia na VUT v Brně sbíral zkušenosti v brněnské Moravské cimbálové muzice Antonína Jančíka Medika. Muzikantsky vyrůstal ve věhlasné cimbálovce "Majstra" Joženy Kubíka z Hrubé Vrbky. V šedesátých letech založil ve Veselí nad Moravou Horňáckou cimbálovou muziku, kterou vede jako primáš nepřetržitě čtyřicet let.
přečteno 2102×celý článek >>
 
Jak mohou základní umělecké školy přispět...
27/04/2006Jan Mazurek
Naše základní umělecké školy zaměřují svou pozornost na tři oblasti přípravy žáků. Ti nejlepší jsou vedeni ke studiu na konzervatořích a středních uměleckých školách. Veliká většina žáků ovšem získává základní hudební, výtvarné, hudebně pohybové a další dovednosti, které výrazně obohacují jejich život. Je zde ovšem ještě jedna - a docela početná - skupina žáků, jejíž hudební přípravě bych chtěl ve svém přispěvku věnovat pozornost.
přečteno 2092×celý článek >>


Červánek oslavil jubileum
26/10/2004Petr Hájek
Letos je tomu již 25 let, co dětský folklórní soubor Červánek rozdává radost obyvatelům domovského Hradce Králové a dalších koutů naší vlasti. Po celou tu dobu zpracovává a předvádí lidové tance, písně a zvyky východních Čech. Postupně se začal věnovat zejména oživování místních tradic - Masopustu, vynášení Smrti, Velikonoc, stavění máje, vánočních zvyků.
přečteno 2089×celý článek >>
 
Za Bohumilem Smejkalem (14.1.1935 - 22.3.2009)
27/03/2009Jiří Plocek
Pamatuju si jako dnes, když začátkem roku 2007 vstoupil ke mně do kanceláře a po zdvořilém pozdravu skromně řekl: „Jsem sice už důchodce, ale musím pořád kvůli studentům cvičit a tak mně prsty ještě vcelku chodí. Nemohli bychom něco spolu s tím novým BROLNem podniknout? Já už mám tu výsadu, že mi o nic nejde. Na peníze nehledím.
přečteno 2084×celý článek >>


Od fašanku do Velkej noci
22/03/2012Zdeněk Bobčík
Dne 31. března 2012 ožije Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy programem Velká noc. Cesta skanzenem povede od období Smrtné neděle přes svatý týden až po Velikonoční pondělí.
přečteno 2067×celý článek >>
 
Oskoruše
22/04/2009František Gajovský
Již osmý ročník slavností oskoruší se konal v sobotu 18. dubna ve Tvarožné Lhotě. V sále kulturního domu a přilehlých prostorách se sešlo na třináct set návštěvníků, aby okoštovali jak oskorušovou pálenku, tak i jiné destiláty. Nechyběly ani buchty, či patenty s oskorušovými povidly, ale i zabijačkové speciality včetně selete na rožni.
přečteno 2063×celý článek >>


Spevácka súťaž Na košickej turňi
08/10/2007Renáta Kočišová
Oduševnení speváci a spevácke skupiny z okresov Košice naplnia priestory Kultúrneho strediska v Košiciach - Šaci a predvedú prítomným milovníkom nielen svoj spevavý hlas, ale predovšetkým svoj vzťah k ľudovej piesni a najmä príslušnosť k Abovskému regiónu. Bude sa tu konať už VI.ročník každoročne usporiadanej regionálnej súťaže v interpretácii ľudových piesní.
přečteno 2037×celý článek >>
 
Jožka Černý oceněný ministrem kultury
12/09/2006Vladan Jílek
Jožka Černý, jeden z našich nejznámějších zpěváků lidových písní, obdržel 31.srpna 2006 od ministra kultury cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za šíření dobrého jména české kultury. Medaili uděluje ministerstvo od roku 2000 jako ocenění dlouhodobého šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.
přečteno 1976×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (12.)
05/09/2006Pavla Vacová
K ženskému kroji patří ještě půlka - trojúhelník z bílého plátna nebo batistu, vyzdobený bohatým bílým vyšíváním. Vázala se křížem přes prsa. Její nejdelší strana byla tak dlouhá, že když byla přeložena křížem přes prsa, mohly její cípy viset ještě asi čtvrt metru před boky. Nebylo to však vždy stejné - velikost se řídila zvyklostmi té které obce.
přečteno 1958×celý článek >>
 
Poštorenský fašank podesáté
04/02/2013František Schulz
Obchůzka a fašankové veselí mají svá pravidla a tradice sahají až do pohanské minulosti. Období fašanku, slunovrat, to je čas kdy pomalu končí dlouhá zima a fašank je posel jara. Symbolem je věčně zelený krušpánek a obilná sláma. Svázané do kytičky je dostává hospodář v každém domě, kde se průvod zastaví.
přečteno 1958×celý článek >>


Český rok v Sao Paulu (2/2)
20/07/2012Klára Bachurková
Dalším svátkem v pořadí je svátek svatého Mikuláše. Ani jedna z krajanek již jako dítě po odchodu z Československa Mikuláše nezažila, až jako dospělé ženy díky Česko-brazilské kulturní unii. Nora však jako malé děvčátko v noci nechávala na parapetu u okna botu, kterou našla ráno plnou oříšků a bonbonů.
přečteno 1948×celý článek >>
 
Zpěváček Slovácka 2014
01/05/2014Antonín Vrba
Na třicet nejlepších zpěváčků z různých oblastí Slovácka, ale i z luhačovického Zálesí, si přijelo na Bílou sobotu zasoutěžit do pěkně připraveného kulturního domu, místními dětmi velikonočně vyzdobeného, v jubilejním konání 20. ročníku oblíbené přehlídky Zpěváčka Slovácka.
přečteno 1915×celý článek >>


Oravské folklórne leto
25/06/2012Miroslav Žabenský
Taký je názov spoločnej prezentácie a propagácie najvýznamnejších folklórnych podujatí, organizovaných v mesiacoch júl a august na Orave. Mediálny projekt zastrešuje Oravské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a spolu s obecnými samosprávami v ňom prezentuje osem aktivít.
přečteno 1899×celý článek >>
 
Strážnice 2012
05/07/2012FolklorWeb.cz
Přinášíme vám přehled cen 67. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2012 a 30. ročníku festivalu Dětská Strážnice 2012 a ohlédnutí za touto událostí ve fotografiích Zbyňka Žůrka.
přečteno 1877×celý článek >>


Fašank ve skanzenu
21/01/2013Zdeněk Bobčík
Období posledních masopustních dní, většinou to byla neděle, pondělí a úterý, se na Slovácku nazývalo fašank a bylo plné bujaré zábavy a veselí. Na vesnici se konávaly taneční zábavy, později plesy, vesnici obcházely maškary a tanečníci se zpěvem a hudbou. Fašank končí v předvečer Popeleční středy pochováním basy, tedy symbolickým zakončením všech radovánek a příchodem doby postní.
přečteno 1875×celý článek >>
 
Ohlédnutí za Oskorušobraním
20/10/2011Vít Hrdoušek
Na Salaši Travičná ve Tvarožné Lhotě na Slovácku proběhl v sobotu a neděli 24. 9.a 25. 9. 2011 již 7. ročník Oskorušobraní. Podzimní slavnost věnovaná ovoci a oskoruším zvláště, které letos přálo výjimečné počasí, měla rekordní účast 1050 návštěvníků. Letošní ročník nabídl nově přehlídku odrůd oskoruší, jak v podobě plodů tak nabídce oskorušových stromků různých variant a původu - jablíčkové, hruštičkové, roubované i prostokořenné.
přečteno 1869×celý článek >>


Třinácté Souznění ve velkém stylu... a příště zase
05/02/2012Zdeněk Tofel
Ve polovině prosince proběhl ve Václavovicích, Frýdku-Místku, v Kozlovicích a Ostravě 13. ročník mezinárodního folklorního festivalu Souznění. Tradice, která byla založena v roce 1999, se rozrostla na čtyřdenní akci, spojenou s koledami, duchovní hudbou, ukázkami lidových řemesel i projekcí filmů.
přečteno 1865×celý článek >>
 
Festival Ke kořenům 2005
07/11/2005Zbyněk Žůrek
2. ročník festivalu interpretů lidové hudby proběhne v sobotu 12. listopadu 2005 ve Velkém Týnci na Olomoucku. Tentokrát je koncipován jako setkání pěveckých sborů. Kromě zpěváků z Hané se publiku představí také sbory z oblasti Horňácka (Velká nad Veličkou, Lipov), uherskohradišťského Dolňácka (Hluk) a z pomezí Kyjovska a Hanáckého Slovácka (Ždánice).
přečteno 1859×celý článek >>


Horňácko žilo folklorem a uměním
31/07/2013František Gajovský
Čtvrteční večer byla v Hrubé Vrbce zahájená vernisáži výstava obrazů a fotografii. Svá díla zde představil Klub výtvarníků Genesis z Holiče a fotografie Luďka Mikáče z Velké a Jana Cágy z Brna. Na zahájení vystoupil mužský sbor Mužáci z Mikulčic a CM Lipka z Ostravy, a Hrubovrbecký ženský sbor.
přečteno 1854×celý článek >>
 
Velikonoce v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy
06/04/2014Zdeněk Bobčík
Národní ústav lidové kultury Vás srdečně zve na celodenní program, který se uskuteční v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici pod názvem Velikonoce ve skanzenu. V neděli 13. dubna od 9 hodin ožije celý areál muzea zvyky, obyčeji a tradicemi, které se na Slovácku dodržovaly v postním a velikonočním období.
přečteno 1845×celý článek >>


Český rok v Sao Paulu (1/2)
15/07/2012Klára Bachurková
Česká republika je zemí s živými tradicemi, které se dodržují v průběhu celého roku. Naši předkové od jara do zimy slavili různé svátky, ať již pohanské, nebo křesťanské. Tyto svátky se ve větší nebo menší míře dodržují na celém našem území, ale nejenom tam.
přečteno 1826×celý článek >>
 
V Tvrdošíne vystavia najkrajšie slovenské kraslice
15/03/2010Miroslav Žabenský
Výstavné priestory Mestského kultúrneho strediska v Tvrdošíne budú od 22. marca vyhradené krasliciam. Na predajnej výstave s názvom Veľkonočné dekorácie sa svojou tvorbou bude prezentovať viac ako 150 tvorcov zo Slovenska a Poľska. Tých, ktorí poslali svoje práce do 8. ročníka celoštátnej súťaže O najkrajšiu slovenskú kraslicu.
přečteno 1808×celý článek >>


Oravské spievanky v Nižnej
05/04/2012Miroslav Žabenský
Dom kultúry v Nižnej sa vo štvrtok 12. apríla zaplní takmer dvoma stovkami detí z celej Oravy. Stretnú sa na regionálnej súťažnej prehliadke detského hudobného folklóru, usporiadanej pod názvom Oravské spievanky. Niekoľkohodinový program súťažných vystúpení začne o 9.30, kedy sa detským divákom a porote predstavia súťažiaci v štyroch kategóriách.
přečteno 1807×celý článek >>
 
Ako vzniká dielo
20/02/2012Miroslav Žabenský
Odpoveď na túto otázku ponúka edukatívna výstava fotografií a detských prác z tvorivých dielní, inštalovaná od 20. do 29. februára 2012 vo výstavných priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Tvrdošíne – Medvedzí. Na výstave sú interaktívnou formou prezentované práce detí z tvorivých dielní, ktoré sa v rámci projektu Aj ty môžeš byť ľudovým umelcom realizovali uplynulý rok na Orave a na severnej Morave.
přečteno 1782×celý článek >>


"Humor - korení života" očima diváka z Hané
24/11/2012Jiří Vrba
V roce 2009 jsem s velkou radostí přijal pozvání Tondy Vrby na vzpomínkový pořad o Vašku Mlýnkovi z Kuželova „Humor - korení života I“. Sál byl natřískaný do posledního místečka, já, Hanák na jevišti mezi slováckými vypravěči. Měl jsem trému a v sobě malou dušičku. Ale ta úžasná atmosféra, muzika, nádherné povídání lidí, kteří Vaška Mlýnka z Kuželova znali, kteří si ho pamatovali, to mě dost vzalo.
přečteno 1776×celý článek >>
 
Hodovat se dá na Slovácku i bez krojů
16/11/2006Antonín Vrba
V rekreační oblasti Kameňák u Moravan, na úpatí kouzelného prostředí Chřibů v regionu Kyjovska, zorganizovala tamní sešlost kolem cimbalisty Jury Petrů, který zde pobývá celoročně ještě s dalšími třemi rodinami, vendelínské hody. Byly historicky první a na Slovácku netradiční, nekrojované.
přečteno 1773×celý článek >>


Strážnický skanzen ve znamení fašanků a Velikonoc
26/04/2011Antonín Vrba
Areál Muzea vesnice ve Strážnici se v letošním roce poprvé otevřel pro návštěvníky s pořadem Fašanky, fašanky, Velká noc ide, který představil masopustní a jarní zvyky. Po čtyři dny konání na mnoha místech přírodního skanzenu si přišla na své především mládež.
přečteno 1767×celý článek >>
 
V Hroznové Lhotě ženy juchaly k mužům při žertovném zpívání
04/05/2014Antonín Vrba
Zatímco na druhé straně Hodonínska se poslední dubnovou neděli sešly mužské sbory v Dubňanech na svém čtyřiadvacátém pěveckém setkání, ženy si stejné dostaveníčko daly podeváté v hroznolhotském kulturním domě.
přečteno 1764×celý článek >>


Na Kubínskych spievankách dominovali Oravci
03/05/2014Zuzana Brišáková
V nedeľu 27. apríla sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne uskutočnila krajská súťaž detského hudobného folklóru - Kubínske spievanky. V súťažnom programe sa predstavili detské ľudové hudby, detské spevácke skupiny, sólisti speváci a inštrumentalisti z piatich regiónov žilinského kraja – Liptova, Turca, Oravy, Kysúc a Horného Považia.
přečteno 1756×celý článek >>
 
Hrubá Vrbka v éteru
29/10/2012František Gajovský
Kdo si v sobotní dopoledne pustil Český rozhlas Brno, ocitl se na Horňácku v Hrubé Vrbce. Sedmý a pro letošek poslední přímý přenos v rámci Moravského roku zavedl posluchače do této horňácké obce.
přečteno 1741×celý článek >>


Znorovské mlato
14/09/2006Antonín Vrba
Rozmarný deštivý srpen příliš nepřál ani dvoudenním folklorním slavnostem ve Vnorovech u Veselí nad Moravou s názvem "Na znorovském mlatě u strýčka Plevy". A tak se muselo v nádherném prostředí přírodního areálu souboru Spinek, kde najdeme i lidové muzeum, účinkovat a divácky sledovat pod narychlo postavenými dvěma velkými stany.
přečteno 1726×celý článek >>
 
Krojované „ANO“ zazní ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
27/06/2013Petra Zbranková
Na ukázku tradiční krojované valašské svatby z Nového Hrozenkova se mohou návštěvníci muzea těšit poslední červnovou neděli. Akce se uskuteční v areálu Dřevěného městečka 30. června ve 14.00.
přečteno 1714×celý článek >>


Jízda králů na Hané
18/08/2006Zbyněk Žůrek
O slavných jízdách králů na Hané bylo v minulosti mnoho napsáno. I zde došlo k postupnému zániku tohoto zvyku, který byl zakazován také proto, že při něm docházelo často ke krvavým šarvátkám mezi jednotlivými královskými družinami. Tak jako na Slovácku podařilo se i na Hané jízdu králů v 80. letech 20. století oživit.
přečteno 1712×celý článek >>
 
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2006
27/06/2006Zbyněk Žůrek
Ve dnech 22.-25. června se uskutečnil již 61.ročník MFF "Strážnice 2006". Také díky slunečnému počasí, které o víkendu panovalo, jej přišlo navštívit více než 16000 diváků. V 32 programech vystoupilo celkem 85 souborů (1800 účinkujících). Kromě domácích se představily i soubory ze Severního Kypru, Slovenska, Srbska a Venezuely.
přečteno 1711×celý článek >>


Horňácké slavnosti 2006
18/07/2006Antonín Vrba
Lidi se k nám hlásí sami. Mají zafixovaný termín kolem svátku Magdaleny. Znovu opakuji jako každoročně, že neděláme Horňáckým slavnostem výraznou propagaci. Ony si ji v průběhu let udělaly samy. Návštěvníci Horňácké berou jako druh letní zábavy... říká se smíchem velický starosta Jurka Pšurný.
přečteno 1709×celý článek >>
 
Slovácko před 100 lety - výstava fotografií
05/02/2014Eliška Kohelová
Ve čtvrtek 6. února bude na hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti zpřístupněna výstava fotografií Erwina Rauppa. Výstava s názvem „Slovácko před 100 lety“, jež pochází ze sbírek Slováckého muzea, zachycuje běžný život obyvatel na Slovácku z počátku 20. století.
přečteno 1708×celý článek >>


Skrytý poklad nivnického kroje
13/12/2006Petr Slinták
Vyšívání patří k nejzajímavějším detailům slováckých krojů. Krásou výšivek a důrazem na detail je proslulý především lidový oděv z moravských Kopanic. Etnograf Josef Beneš označuje za druhé nejcennější vyšívání tzv. nivnického typu kroje.
přečteno 1703×celý článek >>
 
Jubilejní koncert Ženského pěveckého sboru Polajka
17/04/2013Petra Zbranková
V areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, v Janíkově stodole v Dřevěném městečku, se uskuteční 20. dubna 2013 od 14.00 jubilejní koncert Ženského pěveckého sboru Polajka.
přečteno 1700×celý článek >>


Zažijte masopustní veselí ve Valašském muzeu v přírodě
28/01/2013Petra Zbranková
Únor je ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ve znamení zábav a bujarého veselí. Vše vrcholí v posledních masopustních dnech, kterým se na Valašsku jinak říkalo také končiny či fašank. První únorovou sobotu ožije areál Dřevěného městečka obchůzkami masopustních masek z Valašska a Moravského Slovácka.
přečteno 1688×celý článek >>
 
Vzácné setkání s valašskými legendami
25/06/2013Vladan Jílek
Ve dnech 5. až 7. července proběhne ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm již 37. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. V jeho rámci budou mít diváci možnost shlédnout i hudebně-dramatický pořad Vzácné setkání, věnovaný třem významným osobnostem Valašska.
přečteno 1685×celý článek >>


Škola tanců ve Strážnici
20/10/2012Jiří Tománek
Ve dnech 12.-14.10.2012 proběhl ve Strážnici již třetí ročník Školy tanců slovenských regionů. Celý nápad vznikl při různých debatách a díky zájmů o slovenské regiony ve strážnických souborech. Školu organizuje Folklorní studio Strážnice.
přečteno 1683×celý článek >>
 
Národopisný soubor Postřekov v plzeňském rozhlase
03/04/2010Marta Ulrychová
Kdybychom pátrali po stáří folklorních souborů, pak by zaručené prvenství patřilo v celých západních Čechách Národopisnému souboru Postřekov, založenému ve 30. letech minulého století. Stáří však neznamená ochablost. Moudrost a zkušenost se zde pojí s mladou krví, která pečeť původních tradic nese dál.
přečteno 1674×celý článek >>


V Hrubé Vrbce opět vynesli Morenu
18/03/2013Antonín Vrba
Tak jako každý rok s odchodem zimy se v této horňácké obci uskutečnil dětský lidový obyčej - vynášení Moreny. Tradice, která sahá do dávné minulosti, se dnes neudržuje nikde z osmi zbývajících obcí regionu Horňácka.
přečteno 1669×celý článek >>
 
Bystřický masopust se zabijačkou
21/02/2013Zbyněk Žůrek
Jak se stalo již tradicí, ve velké Bystřici u Olomouce se masopustní obchůzka maškar neobejde bez zabijačky, která je bezesporu lákadlem pro místní i přespolní. Jaké to bylo ve Velké Bystřici minulou sobotu (9. února) vám přiblíží obrazová reportáž.
přečteno 1666×celý článek >>


Folklor, koně, tradice a lidé
16/05/2006Zdeněk Kučera
Živý folklor se nám poněkud vytrácí, přes veškerou snahu tomuto trendu bránit. Folklor se dnes stává jakousi vyprazdňovanou nádobou, stále více z něj zůstává vnější krása, když vnitřní obsah už nedokážeme a asi ani nemůžeme bezezbytku prožít a vnímat. Folklor se stává výchozím bodem či materiálem pro další uměleckou tvorbu v té či oné podobě.
přečteno 1653×celý článek >>
 
Poštorané pěkné koně majú...
30/05/2006Antonín Vrba
Slovácký krúžek Poštorná "Koňaré" si pozval do krásného prostředí kostelní zahrady mužské pěvecké sbory z Velké nad Veličkou, Charvátské Nové Vsi, Hrušek, Týnce, Moravského Žižkova. Vedle domácích mužáků z Poštorné zde byli pěvci z šedesát kilometrů vzdáleného rakouského Falkensteinu. K hostům setkání patřil ženský sbor Slováckého krúžku a Pěvecké sdružení moravských učitelů.
přečteno 1650×celý článek >>


Oprášený svatební zvyk družení nevěsty
20/12/2006Martina Venclová
Věnčení je součástí složité úpravy hlavy nevěsty a bylo symbolem čistoty dívky nejen na Horňácku, kde se mu říká "družení-hladění". Je velmi zdobnou součástí svátečního a obřadního ženského kroje. Na hlavě jej nosí pouze mladé neprovdané dívky a nevěsta o svém svatebním dnu.
přečteno 1650×celý článek >>
 
Zpěváček Moravy se poprvé rozezpíval na nádvoří ořechovského zámku
18/06/2014Věra Kovářů
Krásná svatodušní neděle, plná slunce a tepla. Ta hřejivost nebyla jen ze sluníčka, ale z toho, co se odehrávalo na nádvoří půvabného nedávno restaurovaného zámku v Ořechově u Uherského Hradiště. Líbezné mládí, či ještě dětství od 10 do 15 let zde zápolilo o titul Moravského zpěváčka.
přečteno 1635×celý článek >>


Koňská opereta aneb Čtvrtý výroční koncert FS Lipka
12/04/2011Miroslav Beran
2. dubna 2011 proběhl v Pardubicích již čtvrtý výroční koncert FS Lipka, kterým prováděl moderátor David Slouka a jako host pořadu se představil pěvecký soubor Kmotričky z Brna. Formou veselého příběhu plného lidových písní a tanců se lidé dozvěděli, jak to asi mohlo být s koňskou půlí v pardubickém erbu a že těžká práce nečeká němé tváře jen na poli, či za vozem.
přečteno 1634×celý článek >>
 
Nejstarší plesající byla na jednom z nejstarších krojových plesů na Slovácku
18/02/2014Antonín Vrba
Osobností na jednom z nejstarších krojových plesů na Slovácku, který se konal v sobotu 8. února v Ratíškovicích na Kyjovsku již po šestašedesáté, byla bezesporu místní čilá stařenka, Boženka Příkazká. Den před plesem oslavila ve svěžesti svých čtyřiadevadesát let.
přečteno 1632×celý článek >>


Velikonoční víkend v Rožnově
24/03/2013Petra Zbranková
Velikonoce – svátky jara – patří k prastarým svátkům prvního jarního úplňku, který je v mnoha kulturách spojen s oslavou příchodu jara a se zahájením nového hospodářského roku. Areál Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě ožije po celý velikonoční víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. „Návštěvníci mohou vidět vystoupení tradičních folklorních souborů, pletení pomlázek – tatarů, a i netradiční zdobení kraslic.
přečteno 1621×celý článek >>
 
Přespolní ženy „oživují“ starý tkalcovský stav
13/11/2006Antonín Vrba
Výpravu do dávných dob lidové tvořivosti se rozhodly zrealizovat dvě mladé ženy - Martina Venclová z Veselí nad Moravou a Zdenka Křížová z Olomouce. V samém centru Horňácka totiž děvčata objevila dvěstě let starý ruční tkalcovský stav a nadchla se představou návratu k tradičnímu řemeslu.
přečteno 1617×celý článek >>


Valaši majú své "Slovácko"
21/11/2006Eva Stejskalová
Valaši sa smějú - to je název sbírky veselých historek z Valašska, kterou vydal soubor valašských písní a tanců Vsacan za finanční podpory města Vsetína a dalších sponzorů, a jež by se s trochou nadsázky dala nazvat valašskou obdobou knihy Zdeňka Galušky "Slovácko sa nesúdí".
přečteno 1608×celý článek >>
 
Setkání v Uničově
14/01/2013Zbyněk Žůrek
V rámci oslav 800. výročí založení města Uničova se v prostorách koncertní síně a galerie U Minoritů nečekaně pro oba aktéry sešly dvě významné veličiny slováckého folkloru – Cimbálová muzika Jury Petrů a etnolog, ředitel muzea J.A.Komenského v Uherském Brodu, „gajdoš“ Pavel Popelka.
přečteno 1606×celý článek >>


Tkalcovský stav - dříve zdroj obživy, nyní zábava
20/11/2006Eva Veselá
"Na cukr, na kafe..." zněla slova v řadě chalup do taktu při práci, kde tkalcovský stav pomáhal získávat prostředky k obživě. Nyní se této činnosti věnuje již jen úzký okruh zájemců a nutno dodat, že rozhodně nejde o práci lehkou.
přečteno 1605×celý článek >>
 
Velké gesto velických folkloristů
03/10/2006Antonín Vrba
Až na místě samotného cíle třídenního francouzského uměleckého turné v první polovině září se většina folkloristů z Velké nad Veličkou, složených ze členů mužského a ženského pěveckého sboru v doprovodu muziky Pavla Kubíka dověděla skutečnou pravdu, co bylo hlavním záměrem pozvání do departmantu Alsaska.
přečteno 1597×celý článek >>


Jediný koncert Robyho Lakatose v České republice
01/10/2013Igor Františák
Jubilejní 10. ročník Svatováclavského hudebního festivalu nabídne od 28. září do 28. října celkem 35 koncertů v kostelích a modlitebnách 18 měst a obcí Moravskoslezského kraje. Vedle předních českých umělců vystoupí i interpreti z Německa, Švýcarska, Rakouska, Izraele, Francie, Itálie, Polska, Maďarska, Estonska, Slovenska a USA. V dramaturgii festivalu najdeme letos pět tematických řad.
přečteno 1590×celý článek >>
 
Není na Horňácku košela jak košela
24/08/2006Antonín Vrba
Čtrnáct dnů před největším folklorním svátkem roku Horňáckými slavnostmi jsem dostal pomyslnou „červenou kartu“ vystupovat na pódiu s velickým pěveckém sborem. Obdržel jsem ji přímo do očí od mých dlouholetých kamarádů, Veličanů. Na druhý den "folklorně pookřívám" a reaguji s potěšením přikývnutím na pozvání zpívat do sousedního, javornického sboru.
přečteno 1585×celý článek >>


Rožnovské slavnosti 2013 - V dobrém zme sa zešli...
02/07/2013Petra Zbranková
Po dvou letech se na půdě Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět uskutečni tradiční Rožnovské slavnosti (5. -7. 7. 2013). Již od samotného počátku je festival koncipován jako oslava – oslava hudby, tance, dobré nálady, která nadchne celou rodinu.
přečteno 1574×celý článek >>
 
Rožnovská valaška slaví jubileum
06/06/2013Petra Zbranková
Jubilejní 20. ročník Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška se uskuteční v areálu Dřevěné městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm od 7. do 9. června. Součástí festivalu je 14. ročník přehlídky skupin historického šermu. Vstup na akci je zdarma od 7. 6. od 17.00 do 9. 6. do 17.00 do areálu Dřevěného městečka.
přečteno 1567×celý článek >>


Za vánoční atmosférou do strážnického skanzenu
02/12/2011Zdeněk Bobčík
Již tradičně pořádá Národní ústav lidové kultury předvánoční program s názvem „Radujme se, veselme se...“, představující období od Adventu do svátku Tří králů. Akce se uskuteční v areálu Muzea vesnice jihovýchodní Moravy ve dnech 3. 12. - 8. 12. 2011. Pořad návštěvníkům přibližuje atmosféru pravých Vánoc, jak je běžně slavili naši předkové na přelomu 19. a 20. století na Slovácku.
přečteno 1563×celý článek >>
 
Vlčnovský král 2006 dešti neutekl
13/06/2006Antonín Vrba
Hýlom, hýlom! Počúvajte, horní, dolní, domácí aj přespolní, co vám budu povídati o svatodušním pondělí. Máme krála poctivého, ale velmi chudobného. Okradli nám ho na horách, na dolách, na krakovských mostinách. Ukradli mu tři sta koní z prázdných stájí, ukradli mu tři sta volů z prázdných dvorů. Dobře, že tam neměl nic, byli by mu vzali ešče víc. Na krála, matičko, na krála!
přečteno 1560×celý článek >>


Mladé Horňácko ožilo dětským folklorem
21/04/2013Antonín Vrba
Mladé Horňácko - nejstarší dětský festival v republice, navíc výhradně regionálně zaměřený, se uskutečnil o víkendu 13. - 14. dubna na dvou místech už po jedenačtyřicáté. Přesvědčil, že folklor má mezi horňáckými dětmi stále své nezastupitelné místo.
přečteno 1554×celý článek >>
 
Den Smaragdových ohňů
02/02/2012Kateřina Kamrlová
V Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti se poprvé představuje návštěvníkům svou autorskou výstavou akademický malíř František Hodonský (*1945), kterého můžeme zařadit mezi přední současné české umělce. Celoživotní inspirací se tomuto malíři stala krajina jihomoravských lužních lesů v zákrutách řeky Dyje a Moravy, vodních ploch rybníků a tmavozelených ostrovů rákosin.
přečteno 1550×celý článek >>


Koncert Vlasty Grycové už zítra v Brně, na Českém rozhlase i na YouTube
09/04/2013FolklorWeb.cz
Legendární "zpívající malérečka" měla 70. narozeniny sice už v únoru, ale tentokrát je oslaví na pódiu a v doprovodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN). Vystoupí též pestrá paleta hostů od nejmladších po zkušené osobnosti. Slavnostní program začne ve středu 10. dubna v 19:30 v Besedním domě v Brně a současně i na YouTube. Od 20 do 21 hodin bude koncert živě přenášet také Český rozhlas.
přečteno 1537×celý článek >>
 
Osud "Lidového roku"
18/09/2006Zuzana Gregorovičová
Z každého festivalu se vracím unavená, ale plná zážitků. Stejně tomu bylo i večer 3. září, kdy ve Velké Bystřici skončil 17. ročník Lidového roku. Až doma jsem si uvědomila, že jsem hrála na všech sedmnácti ročnících. Ohlédnutí za tou sedmnáctkou bylo zajímavé...
přečteno 1535×celý článek >>


Hodové zpívání ve Velké nad Veličkou
30/10/2012František Gajovský
Kulturní dům v této Horňácké obci byl uplynulou sobotu naplněn nejen do posledního místa, ale i výbornou atmosférou. O pěkné zážitky se postaraly pozvané mužské sbory z Ratiškovic, Rovina z Olomouce, sbor z Hrušek a Mužáci Týnce u Břeclavi.
přečteno 1525×celý článek >>
 
Súťaž o najkrajšiu slovenskú kraslicu
13/02/2013Miroslav Žabenský
Taký je názov výtvarnej súťaže, ktorú po deviatykrát pre dospelých tvorcov i pre deti zo Slovenska vyhlasuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Súťaž je vypísaná v troch vekových kategóriách od 5 rokov po dospelých tvorcov a pre ľubovoľné – tradičné i súčasné techniky zdobenia kraslíc. Každý záujemca môže zaslať poštou, alebo na Oravské kultúrne
přečteno 1520×celý článek >>


Vychází další knížka o žítkovských bohyních
19/05/2006Bohumila Michnová
V předvečer národopisných slavností s Jízdou králů, v pátek 27.května v 18.hodin v Galerii na Měšťance ve Vlčnově, se uskuteční představení nové knihy Žítkovské čarování. Stane se tak v rámci vernisáže obrazů brněnské výtvarnice a sběratelky Olgy Vlasákové, která knížku ilustrovala. Publikace, jak je patrné již z názvu, navazuje na loňskou úspěšnou knížku Žítkovské bohyně autora Jiřího Jilíka. Ten stál u zrodu i této druhé knížky věnované lidové magii v Bílých Karpatech.
přečteno 1512×celý článek >>
 
Osobní vzpomínka na Jindřicha Hovorku
31/08/2006Jiří Plocek
Tisíce nahrávek v rozhlasovém archivu, několik hudebních nosičů, nespočet hodin s posluchači v omamném zajetí zpívajících houslí - to je životní bilance Jindřicha Hovorky, jedinečného a ojedinělého muzikanta. Myslím, že málokdo - a jestli vůbec někdo - dokázal spojit podstatu lidové písně s kultivovaným projevem klasicky vzdělaného hráče tak přirozeně a noblesně jako právě on.
přečteno 1511×celý článek >>


Taneční skupina Kotár oslaví své desáté výročí založení
16/11/2013Klára Obručová
Na prknech vsetínského Divadla v Lidovém domě se bude 30. listopadu od 19.00 hodin slavit. Taneční skupina Kotár srdečně zve všechny příznivce nejen lidového tance a muziky na galaprogram „S Kotárem přes kotáry 5“, kterým oslaví své desáté výročí založení.
přečteno 1506×celý článek >>
 
Po 1400 kilometrech dorazili pastevci s ovcemi do Valašského muzea v přírodě
22/09/2013Petra Zbranková
Po více než 4 měsících putování a 1400 kilometrech trasy dorazili do Valašského muzea účastníci mezinárodní projektu „Karpatský redyk 2013“. Cílem je ukázat tradiční pastevectví a salašnictví a přispět tak k zachování této jedinečné kultury.
přečteno 1495×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (11.)
08/06/2006Pavla Vacová
Za chladnějších dnů oblékaly ženy přes rukávce krátké jupky, kterým se říkalo "špenzle". Bývaly z dobrého lesklého sukna černého nebo tmavomodrého, později i hnědého. Ale bývaly i hedvábné jasně modré nebo zelené a dobře vatované.
přečteno 1494×celý článek >>
 
Tetky z Kyjova mají srdénka z Kameňáku
07/07/2006Dana Vrbová
Letní terasu výletové a turistické restaurace Kameňák v podhůří Chřibů si vybral ke svému představení nového profilového CDéčka s názvem To srdénko moje, ženský sbor z Kyjova říkající si Tetky. A měl k tomu i oprávněný důvod, neboť nahrávka vznikala netradičně na Kameňáku, v rekreační oblasti u obce Moravany, v nedalekém domácím studiu chalupy známého cimbalisty Jury Petrů.
přečteno 1491×celý článek >>


Muzejní Mikulášský podvečer pro malé i velké
26/11/2013Petra Valíčková
6. prosince má svátek svatý Mikuláš, o jehož životě a skutcích existují rozsáhlé legendy. Biskup, světec, patron a ochránce, pomocník v nouzi a hlavně přítel dětí. V předvečer svého svátku, 5. prosince 2013 od 14.00 do 20.00 hod., zavítá do Valašské dědiny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a bude rozdávat radost dětem i dospělým.
přečteno 1475×celý článek >>
 
Lidový rok opět ve Velké Bystřici
29/08/2013Petr Nakládal
Folklorní festival Lidový rok je jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí nejen ve městě, ale i v rámci celého olomouckého regionu. Je přehlídkou písní, tanců, muziky i zvyků a obyčejů, které soubory přivážejí ze svých domovů a rodného kraje, aby je předvedly všem příznivcům lidového umění, kteří se ve Velké Bystřici scházejí.
přečteno 1474×celý článek >>


Dožínky ve strážnickém skanzenu
24/07/2013Zdeněk Bobčík
Dne 28. července 2013 od 9 do 17 hodin nabídne Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici návštěvníkům další z řady programů prezentujících každodenní činnosti i slavnostní události v životě jihomoravského venkova. Pořad s názvem „Dožínky“ bude zaměřen na představení činností, které se vztahovaly k letnímu období žní a k oslavě sklizené úrody.
přečteno 1470×celý článek >>
 
Japonec si zahrál s Horňákem na cimbál
18/06/2006Antonín Vrba
Zajímavý koncert přineslo setkání dvou výborných cimbalistů - Petra Pavlince z Velké nad Veličkou, kmenového muzikanta horňácké CM Martina Hrbáče a Hiroshi Saita z Japonska, který proběhl v neděli 4.června v sále Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou. Vystoupení bylo ovlivněno japonským a středoevropským folklorem v různých formách propracování.
přečteno 1468×celý článek >>


Jaromír Nečas čestným občanem Kyjova
03/11/2006Dana Petříčková
Čestné občanství města Kyjova bylo v sobotu 14.října uděleno kyjovskému rodákovi Jaromíru Nečasovi (21.2.1922) za jeho výrazný podíl na propagaci a rozvoji folklorního hnutí na Moravě. Ocenění převzal z rukou starosty Františka Lukla při přehlídce verbířů regionů Slovácka.
přečteno 1465×celý článek >>
 
Folklór bez hraníc
03/06/2012Miroslav Žabenský
Festivalové stretnutie detí so vzťahom k ľudovému umeniu v Oravskej Lesnej sa stalo tradíciou. Štvrtý ročník medzinárodného detského festivalu pod názvom Folklór bez hraníc sa uskutoční 8. - 10. júna.
přečteno 1461×celý článek >>


Řemesla našich předků
24/05/2013Zdeněk Bobčík
V neděli 26. května od 9.00 do 16.00 hod. pořádá Národní ústav lidové kultury ve strážnickém skanzenu akci pod názvem “Řemesla našich předků“. Je to pořad, zaměřený na ukázky rukodělné výroby, řemesel, prací a činností spojených s tradičním hospodářstvím.
přečteno 1458×celý článek >>
 
Radujme se, veselme se ...
25/11/2013Zdeněk Bobčík
Již po šestnácté pořádá Národní ústav lidové kultury v areálu Muzea vesnice jihovýchodní Moravy předvánoční program s názvem Radujme se, veselme se…, který můžete navštívit o poslední listopadové sobotě a první prosincové neděli. Pořad návštěvníkům přibližuje atmosféru adventu a Vánočních svátků, jak je slavili naši předkové od svatého Mikuláše až po Tři krále.
přečteno 1455×celý článek >>


Nezapomenutá krása
29/06/2006Josef Jančář
Lidové kroje, zvyky, písně a tance jsou součástí všeobecně sdílených hodnot, jež nazýváme národní kulturní dědictví. Někde jsou doklady těchto hodnot dokumentovány jen v knihách, archivech nebo ve sbírkách muzeí, jinde jsou ještě živoucí součástí kulturního života, jako je tomu v Kunovicích. Jak výraznou součástí kulturního života tohoto města jsou tradice lidové kultury dokládá publikace, vydaná v letošním roce pod názvem Nezapomenutá krása.
přečteno 1451×celý článek >>
 
Žákovské vigilie v předvedení Hradišťanu a Musica Bohemica
25/05/2006Antonín Vrba
Skutečnou kulturní lahůdku připravil na májový sobotní večer v hradišťském Klubu kultury taneční soubor Hradišťan a pražští muzikanti, zpěváci z kolektivu Musica Bohemica. Za ni byli účinkující po skončení odměněni dlouhotrvajícím potleskem, gratulacemi, květinami.
přečteno 1447×celý článek >>


Polepšené pěsničky Ludvíka Vaculíka
19/12/2006Antonín Vrba
"Knihu jsem připravoval dva roky. Je to reportážní esej o zpěvu a písni, o významu zpěvu v životě člověka, o tom, že mu přináší jiná poznání, jiné vztahy a události. A taky o tom, co zpěv dává do mého vlastního života," říká autor knihy Polepšené pěsničky Ludvík Vaculík.
přečteno 1439×celý článek >>
 
Jak si malý Vojtíšek vykoledoval ve Velké na podiu tři koníky
06/01/2014Antonín Vrba
Uvolněná, pohodová nálada panovala na dvanáctém předvánočním setkání lidových sborů, sólistů a muzik ze Slovácka a ze Slovenska v pořadu Došli sme k vám na koledu…
přečteno 1436×celý článek >>


CM Danaj si připomenula své pětadvacetiny
18/12/2013Antonín Vrba
Prkna, které znamenají svět, scénu brněnského divadla Bolka Polívky, si vybrala minulý čtvrtek 28. listopadu, jako jediné místo koncertu, ve kterém si připomenula pětadvacet let od svého vzniku jedna z nejznámějších lidových kapel Slovácka – Cimbálová muzika Danaj ze Strážnice s primášem Janem Gajdou a cimbalistkou Magdalenou Múčkovou.
přečteno 1426×celý článek >>
 
Vypravěčům ve Velké sfukovali k ukončení jejich vystoupení svíčky
05/12/2013Antonín Vrba
Každý rok připravují organizátoři v centru Horňácka na setkání lidových vypravěčů při programu s názvem Humor – korení života nějaké recesní překvapení. Při letošním pátém ročníku se dočkala ve scénáři jedenáctka účinkujících na pódiu velického kulturního domu opravdu přímo originálního.
přečteno 1422×celý článek >>


Luhačovské Zálesí
16/08/2006Blanka Petráková
Na základě úplného vyprodání prvního nákladu reedice ojedinělého díla Antonína Václavíka Luhačovské Zálesí je v přípravě jeho dotisk. Charakteristiku regionu Luhačovské Zálesí stejně jako kontakt pro zájemce o rozsáhlou a nepřekonanou monografii najdete právě zde.
přečteno 1419×celý článek >>
 
Nejen o Strážnici 2006...
29/08/2006Radek Bartoníček
Copak je možné psát něco o folklorní Strážnici? Má to nějaký smysl? Už to slovo "folklorní" je strašné! Nemám ho rád, protože je nepěkné, blbě se píše i vyslovuje a málokdo ví, co si pod ním představit. Strážnice se musí prožít... Projít... Proposlouchat... Prozpívat... Nebo třeba i propít...
přečteno 1418×celý článek >>


V Kostelci obnovili po desetiletích krojový ples
18/01/2014Antonín Vrba
Krojový ples se v této malé obci na Kyjovsku naposledy konal v průběhu sedmdesátých let minulého století. Z iniciativy starostky obce Vlasty Lochmanové a lidí kolem ní v obci, zdejšího folklorního tanečního souboru Kosteláci, se v sobotu 11. ledna vrátil ples po desetiletích opět na scénu kulturního domu.
přečteno 1413×celý článek >>
 
Cesty za muzikou
18/05/2006Zuzana Gregorovičová
Ve dnech 13. - 14. května proběhlo v Břeclavi Ústřední kolo národní soutěže ZUŠ. Soutěžilo se v sólové a komorní hře na dudy a cimbál a v souborové hře s dudami a cimbálem. Ráda bych se vyjádřila k souborové hře a organizaci soutěže. Podaří-li se mi vyprovokovat diskusi, bude přesně tím, o co mi jde.
přečteno 1412×celý článek >>


Hody, milé hody
28/07/2006Pavel Dvořan
Strážnice 2006, sobota 16:30 hodin, hodové chasy a stárci s právy patnácti dědin Uherskohradišťska vyráží na přehlídku. Přehlídku toho, co v každé dědině můžete vidět jen jednou za rok - o hodech. Žádání o stárky, o povolení hodů starostou, žehnání práv, hodová zábava s voděním pod právo - to všechno bylo k slyšení i vidění.
přečteno 1407×celý článek >>
 
Velikonoce ve skanzenu
17/03/2013Zdeněk Bobčík
Srdečně Vás zveme na celodenní program, který se uskuteční v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici pod názvem Velikonoce ve skanzenu. V neděli 24. března ožije celý areál muzea zvyky, obyčeji a tradicemi z oblasti Slovácka.
přečteno 1407×celý článek >>


Odešel Jindřich Hovorka
15/07/2006Zbyněk Žůrek
Jindřich Hovorka se narodil 13. 8. 1937 v Českých Budějovicích, kde vystudoval i Střední hudebně-pedagogickou školu, obor housle a trubka. V roce 1961 se stal absolventem brněnské JAMU (obor viola). Od roku 1960 působil jako violista v Brněnském estrádním rozhlasovém orchestru, a poté jako koncertní mistr a od r. 1974 umělecký vedoucí BROLNu.
přečteno 1402×celý článek >>
 
Horňácké kosení v Malé Vrbce
11/06/2006Antonín Vrba
Téměř každá obec v regionu Horňácka se snaží v poslední době prezentovat a založit nějakou tradici. Patří mezi ně i nejmenší obec v regionu Malá Vrbka, která si už v pořadí sedmým ročníkem Horňáckého kosení získala mnoho obdivovatelů.
přečteno 1398×celý článek >>


Kyjovští muzikanti rozehřáli Islanďany
26/09/2006Jiří Svoboda
Ve dnech 28.08.-04.09. navštívila dvě tělesa Základní umělecké školy v Kyjově, starší cimbálová muzika a komorní orchestr, Island. Kontakty s hudební školou ve městě Reykjanesbaer byly navázány loni o prázdninách, kdy k nám přijeli učitelé, žáci a rodiče a uskutečnili několik koncertů na školách a na zámku v Miloticích.
přečteno 1398×celý článek >>
 
Zabijačková specialita nejsou jen jitrnice a jelita
30/01/2014Eliška Kohelová
Příznivci vaření mohou již po 23. navštívit v sobotu 1. února 2014 hlavní budovu Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kde od 9 do 12 hodin proběhne v rámci cyklu „Tvoříme v muzeu“ ochutnávka zabijačkových specialit.
přečteno 1392×celý článek >>


Zazpívejme sobě a pospolu...
17/06/2006Vlastimil Ondra
Pozvánka na pořad "Zazpívejme sobě a pospolu... místopis v písních naší země", který proběhne v sobotu 24.6. na stadionu Zahrada ve Strážnici. Jde o "experiment", kdy diváci mohou zpívat spolu se sólistou na pódiu (s pomocí zpěvníčků). Sólisti budou vždy reprezentovat své folklorní regiony. Celkem zazpívá svoji píseň sedmnáct zpěváků z Čech, Moravy a Slezska.
přečteno 1386×celý článek >>
 
Tradiční řemesla ve Valašském muzeu v přírodě
06/08/2013Petra Zbranková
23. ročník setkání mistrů starých řemesel – to jsou „Dny řemesel a setkání kovářů“, které se uskuteční v areálu Dřevěného městečka muzea 10. a 11. 8. 2013. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací více než 150 řemeslníků – na 60 kovářů, dále na kameníky, klempíře a další řemeslníky.
přečteno 1379×celý článek >>


Živý Betlém oživí muzeum
19/12/2013Petra Valíčková
Závěrečný program vánočního cyklu v muzeu „Živý betlém“ se uskuteční o víkendu 21. a 22. prosince od 17.00 v areálu Dřevěného městečka. Návštěvníci se mohou těšit na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše.
přečteno 1377×celý článek >>
 
Oslava "desítky" sboru v Hroznové Lhotě
23/11/2006Antonín Vrba
O tom, že v Hroznové Lhotě na Strážnicku se lidová písnička prolíná od nepaměti, je všeobecně známo. Proto bylo pro někoho určitým překvapením, že si v obecním domě připomenuli teprve desáté výročí založení mužského pěveckého sboru, i když jeho kořeny vzniku padají podle místních daleko hlouběji.
přečteno 1374×celý článek >>


IV. setkání Hanáků tentokrát v Prostějově
26/09/2013Folklorweb.cz
Uplynulý víkend měli návštěvníci Prostějova jedinečnou možnost zúčastnit se již IV. ročníku Setkání Hanáků.
přečteno 1373×celý článek >>
 
Záhorské slavnosti s novou tváří
23/06/2006Zuzana Gregorovičová
První červnová sobota už tradičně patří Záhorským slavnostem. Konají se v Lipníku nad Bečvou a na letošní 11. ročník, v mnohém nový a netradiční, zavítalo 6 folklorních souborů a jedna muzika navíc. Soubory tentokrát dostaly zajímavý a pro mnohé nelehký úkol - přivézt čistě regionální tance.
přečteno 1371×celý článek >>


Zahraj ně, hudečku
16/10/2006Eva Stejskalová
Pod tímto názvem vyšla během letošních letních prázdnin unikátní sbírka valašských písní a tanců, jež shromáždil významný vsetínský folklorista, primáš cimbálové muziky Jasénka a sběratel valašského folkloru Zdeněk Kašpar. Čtyři roky po smrti této charismatické osobnosti vychází rukopis, o jehož existenci věděl folklorní svět minimálně dvacet let.
přečteno 1362×celý článek >>
 
Slovácké Nedakonice aneb Jak to chodí u nás
09/11/2006Jiří Jilík
Nedakonice mají knížku o svých tradicích. Zaznamenávat průběh fašanků, dožínek, hodů, zvyklostí velikonočních, vánočních apod. má dnes svůj význam. Folklor sice prožívá na jedné straně na venkově jakousi svoji renesanci, na druhé však současná mladá generace není kontinuálně napojena na "paměť tradice" a ani necítí potřebu se jí závazně řídit.
přečteno 1355×celý článek >>


Kolem Váhu s Horňáky a krasohledem
04/12/2006Antonin Vrba
Koncem roku chystá nakladatelství František Šalé - ALBERTt vydání knihy Pavla Popelky Cestopády - etnografické črty, v nichž se nepřepočítávají knoflíčky. Součastí, místy až rozpustile psané knihy, bude 16 povídek. Dnešní ukázka je z povídky, která pojednává o cestě Horňáků kolem Váhu a Dunaje.
přečteno 1355×celý článek >>
 
Pravda pravdou skrytá
16/07/2013Zbyněk Žůrek
„V krajině za krajinou, kdesi v nás za námi …“ (slova úvodní písně pořadu „Slnoce ot Boga) „Ano, kdesi v nás, za námi a pravdě pravdou skryté jsou osudy a odkaz sv. Cyrila a Metoděje. Od jejich příchodu na Moravu letos uplynulo 1150 let. Tito dva bratři k nám přišli z Řecké Soluně v roce 863 s velkým posláním, které vrchovatě naplnili.
přečteno 1353×celý článek >>


Na koledu do Velké
11/12/2006Martina Venclová
Po loňském utvořeném českém rekordu v nejpočetnějším sboru krojovaných zpěváků u příležitosti předvánočního setkání lidových sborů s podobnou megaakcí v centru Horňácka v sobotu 16.prosince zdejší organizátoři nepočítají. Přesto očekávají, že se na pódiu velického kulturního domu představí kolem stošedesáti účinkujících.
přečteno 1339×celý článek >>
 
Folklor mění tvář a Synek odchází!
08/01/2007Viliam Dekan
Tento rozhovor s Františkem Synkem pro poslední číslo 17.ročníku časopisu Folklor 6/2006 jsme připravovali koncem měsíce září a v první polovině října, brzy po jeho definitivním rozhodnutí opustit šéfredaktorskou pozici. Usoudili jsme, že v časopise, u jehož zrodu i dalšího 17letého vývoje byl F.Synek osobou nejpovolanější, by bylo vhodné uvést osobní vyznání a postřehy z posledních měsíců vývoje kolem tohoto významného periodika.
přečteno 1319×celý článek >>


Tovačovské fěrtóšek
07/06/2014Zdena Ludvová
Město Tovačov je každý rok pořadatelem již tradiční folklorní akce s názvem „Tovačovské fěrtóšek“. Jeden rok je Tovačovské fěrtóšek oblastní soutěžní přehlídkou dětských hanáckých souborů, a to v měsíci březnu ve sportovní hale, a v dalším roce probíhá v měsíci červnu v zámeckém parku.
přečteno 1319×celý článek >>
 
Mikulášské zpívání
07/12/2006Michal Dvouletý
Jako by to bylo dnes. Asi jsem nebyl sám, kdo v roce 1998 upadl v úžas, když se sál kulturního domu v Nedakonicích poprvé proměnil v dějiště dnes již tradičního Mikulášského zpívání. Na jeho pódiu se při závěrečném defilé mačkalo téměř dvě stě zpěváků z deseti mužských pěveckých sborů snad ze všech koutů Slovácka.
přečteno 1316×celý článek >>


Nad Malou Vrbkou svištěly kosy se zpěvy
06/07/2006Antonín Vrba
Posedmé se sešli v nejmenší obci v regionu příznivci ručního sečení trávy na akci s názvem Horňácké kosení. Po slavnostním přivítání vdolečky a slivovicí se krojovaní kosci a diváci vydali ze srazu místa do kopce, na rozkvetlou louku s krásným výhledem na podhůří Bílých Karpat a její vrchol Javořinu.
přečteno 1315×celý článek >>
 
Na polhorskej Gajdovačke zahrá viac ako stovka gajdošov
07/09/2013Miroslav Žabenský
V najsevernejšej slovenskej obci, v Oravskej Polhore sa od 13. do 15. septembra na medzinárodnom gajdošskom festivale stretne viac ako stovka gajdošov. Okrem Slovákov, Poliakov, Moravákov a Čechov, ktorí sú pravidelnými účastníkmi Gajdovačky, na aktuálny ročník prijali pozvanie i hostia – muzikanti z Chorvátska, Škótska a talianskej Sardínie.
přečteno 1312×celý článek >>


Obrázky z Hradišťska
15/08/2006Slovácké muzeum
Fotografická výstava z dokumentace Slováckého muzea v Uherském Hradišti představuje vybraný soubor snímků, na nichž je zachycen člověk v každodennosti všedních i svátečních dnů. V popředí naší pozornosti stojí ve své době běžně oblékaný lidový oděv jako důležitý znak svého nositele.
přečteno 1310×celý článek >>
 
Vesmír důvěry
02/07/2006Jiří Jilík
Na dokreslení článku "Nezapomenutá krása" autora Josefa Jančáře vám přinášíme jednu ze tří esejí této knihy od spisovatele a novináře Jiřího Jilíka "Vesmír důvěry". Autor zde v umělecké zkratce přibližuje význam kroje pro identifikaci s rodným místem a krajem, evokuje vědomí pospolitosti města, pro jehož velké i malé obyvatele je kroj znamením vzájemnosti a identity s rodným místem.
přečteno 1309×celý článek >>


Monografie o Kuželově od folkloristy Jana Pavlíka
19/10/2006Jiří Jilík
"Každý z nás nosí v srdci svou krajinu, především svůj rodný kraj, v němž největší a nezastupitelnou roli hrají léta našeho dětství." Těmito slovy otevírá svoje vypravování o své rodné obci MUDr.Jan Pavlík, rodák z horňáckého Kuželova. Obsáhlou monografií autor splácí dluh nejen své rodné obci, ale celému Horňácku.
přečteno 1301×celý článek >>
 
Na Zdeňku Jelínkovou Veličani nezapomínají
12/10/2006Antonín Vrba
Rok výročí úmrtí rodačky z Velké nad Veličkou Zdeňky Jelínkové, jedné z nejdůležitější folklorní osobnosti poválečného dění v České republice v oblasti lidového tance a dětského folkloru, si připomenuli v sobotu odpoledne u jejího hrobu na velickém hřbitově.
přečteno 1300×celý článek >>


Tradiční Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě
11/12/2013Petra Valíčková
Nasát příjemnou předvánoční atmosféru, koupit netradiční dárky z dílen téměř stovky především lidových výrobců – to vše nabízí tradiční „Vánoční jarmark“ ve stylovém prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
přečteno 1286×celý článek >>
 
Víkend ve Valašském muzeu
23/05/2013Petra Zbranková
Devět příležitostí pro malé i velké vyzkoušet si stará tradiční řemesla nabídne 25. května po celý den areál Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. „Návštěvníci si mohou například vyzkoušet předení na kolovratu a tkaní na stávku, drátování, batikování, výrobu dřevěných píšťalek či hadrových panenek, košíkářství nebo malování na přírodní materiály.
přečteno 1268×celý článek >>


Mezinárodní folklorní festival „Romská píseň“ na půdě Valašského muzea v přírodě
22/07/2013Petra Zbranková
V sobotu 27. července se uskuteční na půdě Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě 19. ročník mezinárodního festivalu „Romská píseň“. Od 13.00 na komorním amfiteátru vystoupí několik českých i zahraničních souborů.
přečteno 1263×celý článek >>
 
Domincová zazpívá v Javorníku
12/07/2006Martina Venclová
Dlouholetá a uznávaná zpěvačka Hradišťanu Věra Domincová z Uherského Hradiště vystoupí v sobotu 15.července v horňáckém Javorníku v rámci pořadu "Třetího Javornického zpívání". Akce se uskuteční týden před daleko věhlasnějšími Horňáckými slavnostmi a začíná nabírat na tradici zpěváckého setkávání.
přečteno 1231×celý článek >>


Medzinárodny folklórny festival Myjava 2006
14/06/2006Zbyněk Žůrek
2. ročník Festivalu európskej tradičnej kultúry a 47. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2006 (čiže Folklórne slávnosti) bude v termíne 16.-18. júna 2006. Práve vtedy, keď sú v sobotu parlamentné voľby...
přečteno 1224×celý článek >>
 
Podohradí postaru i v současnosti
29/11/2006Jiří Jilík
Knížka Františka Hladiše vydaná Nadačním fondem dr. Josefa Kachníka v Nivnici dokazuje, že lze i s nevelkými financemi vydat publikaci, která mladého čtenáře poučí, tomu staršímu připomene mizející svět jeho dětství a mládí, a vedle toho zůstane cenným dokumentem pro budoucnost.
přečteno 1214×celý článek >>


Přátelství folklorních sborů utužili účinkující třemi koncerty
11/01/2014Antonín Vrba
Protagonisté sborového lidového zpěvu z ženských sborů z Hroznové Lhoty, Lanžhota, Hrubé Vrbky a jediného zástupce mužského sboru z Hrubé Vrbky s cimbálovou muzikou horňáckého primáše Petra Kubíka, se sešli na sklonku starého a začátku nového roku při společném muzicírování na třech místech Slovácka.
přečteno 1202×celý článek >>
 
Stanislav Tomanec čestným občanem Vsetína
10/10/2006Eva Stejskalová
Dlouholetý člen cimbálové muziky folklorního souboru Jasénka pan Stanislav Tomanec, který se letos dožívá významného životního jubilea 80let, se stal čerstvým nositelem čestného občanství města Vsetína. Převzal jej z rukou představitelů města i kraje v pátek 30.června v rámci mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec 2006.
přečteno 1194×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (V.)
28/12/2006Eva Jirková
Doma pečené cukroví a bramborový salát podle babiččiny rodinné receptury, stavění rodinného betlému či sbírky vánočních ozdob doplňované každoročně o nějaký nový "přírůstek", návštěvy hřbitovů, vzpomínání na zesnulé členy rodiny a vzpomínky dospělých na vlastní dětství a tehdejší Vánoce. Ano, Vánoce jsou v současné době především svátkem a oslavou "mikrokosmu" - rodiny a jejích vánočních tradic.
přečteno 1189×celý článek >>
 
Rozveselený hodový průvod na Martina v Kyjově zastavil letos až vlak
24/11/2013Antonín Vrba
Ani sychravé, občas přeháňkové počasí, násilně nezastavilo-nerozdělilo, v sobotu na tradiční Martinské hody početný krojovaný průvod, v čele se stárkovskými páry Andreí Rudickou-Tomášem Kristem a Klárou Hochmanovou-Davidem Vašulkou.
přečteno 1184×celý článek >>


Folklórny festival Východná 2006
06/06/2006Národné osvetové centrum
Výbor Folklórneho festivalu Východná 2006 s poľutovaním oznamuje priaznivcom ľudovej kultúry a širokej verejnosti, že folklórny festival sa napriek odbornej - programovej pripravenosti a zabezpečených účinkujúcich, z dôvodu nedostavaného areálu amfiteátra v tomto roku neuskutoční.
přečteno 1178×celý článek >>
 
Na České návsi - Dýšině se zastavil čas
28/09/2006Marta Ulrychová
Náves přes den zalitá sluncem, večer osvícená úplňkem a osvěžená chladem nadcházejícího podzimu. Nejlepší počasí, jaké si organizátoři folklorních festivalů jen mohou přát. K tomu si přimysleme doširoka se rozkládající nádherná průčelí selských statků, zdobených květy a fábory. Scéna jak z Prodané nevěsty. Ano, pobyli jsme v jedné z plzeňských vsí, kde jako by se zastavil čas v druhé polovině 19.století.
přečteno 1149×celý článek >>


Vlčnovjánek slavil pětačtyřicetiny
07/11/2006Zdenka Brandysová
Dětský folklorní soubor Vlčnovjánek patří k nejstarším na Slovácku - v sobotu 28.října vpodvečer oslavil v Klubu sportu a kultury ve Vlčnově svoje již pětačtyřicáté narozeniny. Na sobotní podvečer připravil u příležitosti svého jubilea slavnostní Galavečer.
přečteno 1149×celý článek >>
 
Plesovou sezónu v Hustopečích zahájilo 232 krojovaných z Moravy a Slovenska
17/01/2014Jan Blažek
Sál praskající ve švech, dechovka i cimbálová muzika, neobvyklý počet barev krojových částí moravských i slovenských krojů, to byl patnáctý ročník krojového plesu v Hustopečích, který tradičně pořádá Hustopečská Chasa. Ta přivítala, kromě dvou set „civilních“ také rekordní počet 232 krojovaných hostů z Moravy a Slovenska.
přečteno 1134×celý článek >>


Souznění 2006
06/12/2006Zdeněk Tofel
Tradice festivalu Souznění byla založena v roce 1999, kdy se v prosinci na náměstí sv.Petra ve Vatikánu rozzářil vánoční strom z moravských Beskyd. Také tehdejší přípravy na vystoupení před svatým otcem Janem Pavlem II. byly jedním z motivů k uspořádání adventního setkání, které by připomnělo mizející vůně a chutě Vánoc.
přečteno 1133×celý článek >>
 
Za J. M. Kristem
13/01/2007FolklorWeb.cz
Ve čtvrtek 11. 1. 2007 podlehl těžké nemoci Jan Miroslav Krist, na poli moravského folklorismu všestranná a do poslední chvíle obětavě činná osobnost. Působil jako tanečník, dramaturg, choreograf, organizátor pořadů. Folklorní hnutí v něm ztrácí důležitou osobnost.
přečteno 1125×celý článek >>


Vianočný festival zvykov a remesiel na Orave
04/12/2013Miroslav Žabenský
Posolstvo Vianoc v podobe medzinárodnej výstavy, ľudového jarmoku i zvykoslovného programu prinesú do Dolného Kubína a Zuberca účinkujúci a účastníci Vianočného festivalu zvykov a remesiel.
přečteno 1091×celý článek >>
 
Habovka bude hostiť mladých muzikantov a spevákov z celého Slovenska
01/06/2014Miroslav Žabenský
Na celoštátnom festivale detského hudobného folklóru Vidiečanova Habovka sa v dňoch 7.-8. júna predstaví viac ako 300 súťažiacich. Sála kultúrneho domu v Habovke bude 7. a 8. júna vyhradená mladým folklórnym hudobným talentom.
přečteno 1055×celý článek >>


Den vína v Buchlovicích
05/04/2014Pavel Dvořan
DEN VÍNA v Buchlovicích již řadu let obohacuje milovníky vína a zájemce o kvalitní zábavu. Akce je ojedinělá nejen zámeckým prostředím, ale zejména z toho důvodu, že pořadatelé nechtějí kopírovat místní výstavy vín a vybírají skupinu příbuzných odrůd vín.
přečteno 1046×celý článek >>
 
Tajuplné Vánoce
21/12/2010Marie Ulčová
Z archivu FolklorWeb.cz: text PhDr. Marie Ulčové z její knihy "Moji milí, drazí. O časech minulých, lidském štěstí a osudech", Plzeň 1998. Jistě se i po 15 letech od jeho vzniku bude k nastávajícím svátkům Vánoc hodit...
přečteno 1044×celý článek >>


Tož pomáli, pomáli, ale už brzo!
04/04/2014Tomáš Chrástek, Eliška Kohelová
Právě těmito slovy zve ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti a viceprezident Společnosti přátel slivovice České republiky Ivo Frolec v reklamním spotu na II. slovácký košt slivovice 2014.
přečteno 1041×celý článek >>
 
Náhradní doprovod pro zpěv a tanec
10/01/2007Pavel Petržela
Už od pradávna člověk svůj život doprovázel akusticky a pohybově. Co se ale dělo, když scházely hudební nástroje? Doprovodem se stávalo vše, co vydávalo jakýkoliv zvuk. Příkladem je třeba mlynářská nebo i písně kosecké, kde přímo zvuk kosy udával a dokonce sjednocoval pracovní i pěvecké tempo.
přečteno 1007×celý článek >>


Tvary a vůně perníku
23/10/2006Ivana Kubečková
Perníky tvarované v dřevěných formách patřily k žádanému zboží na poutích . Koncem 19. století je nahradila masová výroba perníků vykrajovaných a zdobených obrázky nebo polevami, avšak v muzejních sbírkách zůstaly zachovány zejména formy jako doklad tohoto dnes již zapomenutého sladkého řemesla.
přečteno 972×celý článek >>
 
Chodské pověsti a legendy
23/05/2006Marta Ulrychová
Máte stále častěji chuť sáhnout po knize, jejíž jazyk by vám nepřipomínal vyschlý pahýl, ale košatý strom, z něhož byste si mohli utrhnout chutné a šťavnaté ovoce? Knihu, jež by vás provedla krajinou, kde vsi a městečka pulsují plnokrevným životem, zatímco ostatní nadobro zmizela v nenávratnu? Plzeňská rodačka Marie Korandová opět dokazuje, že takové knihy existují.
přečteno 893×celý článek >>


Chodové v pověstech
04/01/2007Marta Ulrychová
Nebývá zvykem, aby se při křtu literárního díla zpívalo, natož aby zpívali účinkující spolu s publikem. A přece taková situace nastala, a to 29.11.2006 ve výstavní síni „13“ v Pražské ulici v Plzni při příležitosti křtu knihy Marie Korandové Chodové v pověstech.
přečteno 814×celý článek >>
 
Zpěváček - Slávik 2006
14/11/2006Marta Ulrychová
V neděli 8.října se na pražském Žofíně představili vybraní vítězové dětské pěvecké soutěže ve Velkých Losinách "Zpěváček - Slávik". V programu pojatém jako reprezentativní galakoncert si podávali ruce renomovaní profesionální interpreti s dětskými zpěváky, kteří jsou velkou nadějí pro uchování bohaté tradice folklorního zpěvu.
přečteno 811×celý článek >>


Pozvánka Ke kořenům 2006
30/10/2006Zbyněk Žůrek
3. ročník festivalu Ke kořenům nabídne přehlídku dětských lidových muzik, a to nejen z Moravy a Slezska, ale i ze sousedního Slovenska. V programu Mladé noty se představí celkem 8 dětských muzik. V galaprogramu od 19 hodin navíc zahraje legendární BROLN.
přečteno 796×celý článek >>
 
Haltravan - Písničky z kraje pod Čerchovem
27/11/2006Marta Ulrychová
Kdo četl Baarovu Chodskou trilogii, vybaví si časté topoi - hřeben Haltravy, ohraničující mikrosvět, v němž se pohybuje většina aktérů třídílného románu. Má místní i časovou dimenzi. To, co se za ním rozprostírá, patří do jiného světa, v němž žijí lidé hovořící jiným jazykem.
přečteno 779×celý článek >>


Písně, které vracejí čas
01/11/2006Marta Ulrychová
"Lidová píseň je všudypřítomná a věčná. Prověřená časem, je jedním z prostředků dodávající sílu". Tak pojímá Josef Krček poslání svého souboru Chairé (v řečtině radost, jež je přinášena hudbou). Ten, ačkoliv se svým statutem i složením řadí mezi soubory amatérské, může se výsledkem svého snažení směle postavit vedle profesionálních těles podobného zaměření.
přečteno 742×celý článek >>
 
Plzeňáček jubilující
18/12/2006Marta Ulrychová
Každá nula na konci je v životopise důvodem k ohlédnutí. Tato příležitost se poprvé naskytla nejmladšímu z plzeňských folklorních souborů - Plzeňáčku při slavnostním večeru v Divadle Miroslava Horníčka. Slavil zde své desáté narozeniny.
přečteno 726×celý článek >>


Putování z Malé Vrbky na Myjavu
26/06/2006Zbyněk Žůrek
Možná, že příliš brzy jsem opouštěl Malou Vrbku a spěchal do Myjavy, kde v přírodním amfiteátru v Trnovcoch probíhal 47. ročník mezinárodního folklorního festivalu Myjava 2006. Vzdálenost asi 20 km, která dělí Myjavu od Malé Vrbky byla natolik lákavá, že jsem prostě neodolal a odjel na folklorní festival, který nabízel pestrý program. Během jednoho dne jsem měl možnost zúčastnit se a porovnat dvě zdánlivě neporovnatelné akce. Obě dvě nesly v názvu "folklorní".
přečteno 711×celý článek >>
 
Jubilejní 10. ročník MFF v Plzni
22/06/2006Marta Ulrychová
Členové plzeňského souboru Jiskra, kteří před více než deseti lety přišli s nápadem uspořádat v Plzni mezinárodní folklorní festival, jistě prožili po víkendu 16.-18.6. vedle organizačních starostí i dobrý pocit uspokojení. Festival svou návštěvností a diváckým zaujetím úspěšně obstál v konkurenci s atraktivním historickým víkendem.
přečteno 700×celý článek >>


Mládí a tradice?
08/07/2006Nikolinka Prokopieva
"Již jsem povyrostl! Můj hlas je slyšet pěkně široko daleko a moje nohy směle vstupují na pódium" - takto by mohl zajásat plzeňský Mezinárodní folklorní festival, jenž slaví rovných deset let. Sebevědomí, vyrovnanost a růst jsou vlastnosti, které tvoří profil letošního výročního konání fóru písní a tanců v Plzni.
přečteno 673×celý článek >>
 
Kultúrnohistorický kalendár 2006
22/08/2006Národné osvetové centrum
Náš Kultúrnohistorický kalendár sa dostáva do svojho dvanásteho ročníka. Oproti minuloročnému je v čomsi odlišný. Ak sme ešte v minulom roku zachovali jeho univerzálny charakter aj za cenu toho, aby sme sa vyhli neúmernému rozsahu, tentoraz sme zvolili iný postup...
přečteno 662×celý článek >>


Vzpomínka na Alenu Skálovou
18/10/2006Marta Ulrychová
Večer věnovaný nedožitým osmdesátinám choreografky Aleny Skálové, probíhající podle scénáře Věry Fenclové a Jaroslavy Šiktancové, přivedl na scénu i do hlediště ty, jímž byla tato výjimečná osobnost spolužačkou, přítelkyní, spolupracovnicí, učitelkou, choreografkou, ale i životním rádcem či inspirativní umělkyní.
přečteno 637×celý článek >>
 
Kaustinen 2006 - Mezi finskými hudci
25/07/2006Jiří Plocek
Putovní festival Evropské rozhlasové unie letos našel útočiště u největšího finského festivalu tradiční hudby a world music v Kaustinenu. Festival se stal "kultovním" místem pro finské muzikanty a folkloristy, nejen pro zbytky místní tradiční kultury, ale i pro prostor, který zde byl vytvořen pro neformální setkávání. Vše začalo vylámáním jeskyně ve skále, z níž se stal akusticky unikátní koncertní a nahrávací sál.
přečteno 613×celý článek >>


II. Letní kurz cimbálu
11/07/2006Růžena Děcká
Tak jako v loňském roce, tak i v roce letošním proběhne na Bílé v hotelu Pokrok Letní kurz cimbálu. V kurzu vedeném kvalifikovanými učiteli cimbálu bude věnována pozornost vztahu mezi umělcem, nástrojem a přírodou. Účastníci mají možnost vyzkoušet si nové metody práce s předními odborníky, zapojit se do kolektivních hodin, pomocí metod dramatické výchovy nahlédnout do tajů hudby a načerpat novou chuť do další práce.
přečteno 591×celý článek >>
  

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky