FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Tradice, zvyky

Hrkači na Hané
28/04/2014Zbyněk Žůrek
Takzvané „Velikonoční třídení“ začíná večerní mší na Zelený čtvrtek a končí nešporami o Neděli Zmrtvýchvstání. Na tu dobu umlknou kostelní zvony a jejich funkci převezmou „hrkači“.
přečteno 3349×celý článek >>
 
Třešť je moravským Betlémem
23/01/2014Jiří Plocek
Unikátní putování za krásou domácích betlémů nabízí horácké městečko Třešť. Návštěvník se tu dostává do jiného - téměř pohádkového - světa, který se obrozuje každým rokem v třešťských domácnostech. Na letošní Betlémskou cestu Třeští se můžete vydat do 2. února.
přečteno 3831×celý článek >>


Radujme se, veselme se ...
25/11/2013Zdeněk Bobčík
Již po šestnácté pořádá Národní ústav lidové kultury v areálu Muzea vesnice jihovýchodní Moravy předvánoční program s názvem Radujme se, veselme se…, který můžete navštívit o poslední listopadové sobotě a první prosincové neděli. Pořad návštěvníkům přibližuje atmosféru adventu a Vánočních svátků, jak je slavili naši předkové od svatého Mikuláše až po Tři krále.
přečteno 1455×celý článek >>
 
Po 1400 kilometrech dorazili pastevci s ovcemi do Valašského muzea v přírodě
22/09/2013Petra Zbranková
Po více než 4 měsících putování a 1400 kilometrech trasy dorazili do Valašského muzea účastníci mezinárodní projektu „Karpatský redyk 2013“. Cílem je ukázat tradiční pastevectví a salašnictví a přispět tak k zachování této jedinečné kultury.
přečteno 1495×celý článek >>


Dožatá a domlácená
10/09/2013Zbyněk Žůrek
Vyvrcholením polních prací byla vždy sklizeň úrody. Ať to byly brambory na Vysočině, vinná réva na Slovácku či obilí na Hané. Tak, jak sedlák půdu připravil, plodiny nasel či nasadil a o ně se v době růstu staral, tak také většinou sklidil, nepřišla-li nějaká nepředvídaná pohroma.
přečteno 2255×celý článek >>
 
Řemesla našich předků
24/05/2013Zdeněk Bobčík
V neděli 26. května od 9.00 do 16.00 hod. pořádá Národní ústav lidové kultury ve strážnickém skanzenu akci pod názvem “Řemesla našich předků“. Je to pořad, zaměřený na ukázky rukodělné výroby, řemesel, prací a činností spojených s tradičním hospodářstvím.
přečteno 1458×celý článek >>


Víkend ve Valašském muzeu
23/05/2013Petra Zbranková
Devět příležitostí pro malé i velké vyzkoušet si stará tradiční řemesla nabídne 25. května po celý den areál Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. „Návštěvníci si mohou například vyzkoušet předení na kolovratu a tkaní na stávku, drátování, batikování, výrobu dřevěných píšťalek či hadrových panenek, košíkářství nebo malování na přírodní materiály.
přečteno 1268×celý článek >>
 
V Hrubé Vrbce opět vynesli Morenu
18/03/2013Antonín Vrba
Tak jako každý rok s odchodem zimy se v této horňácké obci uskutečnil dětský lidový obyčej - vynášení Moreny. Tradice, která sahá do dávné minulosti, se dnes neudržuje nikde z osmi zbývajících obcí regionu Horňácka.
přečteno 1669×celý článek >>


Velikonoce ve skanzenu
17/03/2013Zdeněk Bobčík
Srdečně Vás zveme na celodenní program, který se uskuteční v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici pod názvem Velikonoce ve skanzenu. V neděli 24. března ožije celý areál muzea zvyky, obyčeji a tradicemi z oblasti Slovácka.
přečteno 1407×celý článek >>
 
Súťaž o najkrajšiu slovenskú kraslicu
13/02/2013Miroslav Žabenský
Taký je názov výtvarnej súťaže, ktorú po deviatykrát pre dospelých tvorcov i pre deti zo Slovenska vyhlasuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Súťaž je vypísaná v troch vekových kategóriách od 5 rokov po dospelých tvorcov a pre ľubovoľné – tradičné i súčasné techniky zdobenia kraslíc. Každý záujemca môže zaslať poštou, alebo na Oravské kultúrne
přečteno 1520×celý článek >>


Folklorní fašanek v horňáckém regionu bývá dlouhý a hodně veselý
06/02/2013Antonín Vrba
Hrubá Vrbka, Javorník, Kuželov, Lipov, Nová Lhota, Velká nad Veličkou. To jsou názvy obcí ve svérázném, folklorně „čistém“ regionu, kde se rozezní v ulicích a po domech ústřední „pěsnička“ tradičního lidového zvyku v podání chasy a hudců: „Fašanku, fašanku, už je ťa namále, jako téj rosenky, na zelenéj trávě…“.
přečteno 2148×celý článek >>
 
Poštorenský fašank podesáté
04/02/2013František Schulz
Obchůzka a fašankové veselí mají svá pravidla a tradice sahají až do pohanské minulosti. Období fašanku, slunovrat, to je čas kdy pomalu končí dlouhá zima a fašank je posel jara. Symbolem je věčně zelený krušpánek a obilná sláma. Svázané do kytičky je dostává hospodář v každém domě, kde se průvod zastaví.
přečteno 1958×celý článek >>


Zažijte masopustní veselí ve Valašském muzeu v přírodě
28/01/2013Petra Zbranková
Únor je ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ve znamení zábav a bujarého veselí. Vše vrcholí v posledních masopustních dnech, kterým se na Valašsku jinak říkalo také končiny či fašank. První únorovou sobotu ožije areál Dřevěného městečka obchůzkami masopustních masek z Valašska a Moravského Slovácka.
přečteno 1688×celý článek >>
 
Kroj na celý život
08/11/2012Antonín Vrba
Chodit, jezdit na kole, pracovat na poli či navštěvovat lavice v kostele v lidovém kroji, ve všední den nebo o svátku, a to po celý život člověka prakticky od kolébky po hrob, snad není v dnešní době různých mód ani myslitelné. Přesto se najde ještě, a to hlavně na Slovácku, pár starších tetiček, které v této parádě žijí a dokonce je zručně tvoří pro další generace.
přečteno 2199×celý článek >>


Svátek ranního rozbřesku – Kosecké písně 2012
21/05/2012Pavel Dvořan
V neděli ve velmi časných ranních hodinách můžete navštívit výjimečnou akci. Za starých časů se muži každoročně na konci května sebrali a odešli - i na delší čas, ze svých domovů, aby sklidili úrodu z luk a pastvin. Sekáči na loukách přespávali a sekli louky za ranní rosy, kdy je tráva ještě křehká.
přečteno 2273×celý článek >>
 
Slovácká jízda králů zapsána do UNESCA
28/11/2011Antonín Vrba
Až z daleké Indonésie přišla v první adventní neděli zpráva do České republiky, ale i směrem do čtyř očekávaných známých folklorních míst na Slovácku, kde pořádají organizátoři tradiční lidový obyčej Jízda králů - do Vlčnova, Hluku, Kunovic a Skoronic. Byla překvapivá a hodně radostná. Zněla takto: Slovácká jízda králů byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví lidstva UNESCO!
přečteno 2384×celý článek >>


Tajuplné Vánoce
21/12/2010Marie Ulčová
Z archivu FolklorWeb.cz: text PhDr. Marie Ulčové z její knihy "Moji milí, drazí. O časech minulých, lidském štěstí a osudech", Plzeň 1998. Jistě se i po 15 letech od jeho vzniku bude k nastávajícím svátkům Vánoc hodit...
přečteno 1044×celý článek >>
 
Stavění máje
14/05/2010Kateřina Menšíková
Pálení čarodějnic (filipojakubská noc) se odehrává z 30. dubna na 1. května. Staví se máje, mládež se schází u zapáleného ohně a slaví příchod jara. Fenomén magické noci a nepoznaného strachu vždy poutal a vyvolával fantazijní představy. Tato tradice se kupodivu udržela dodnes.
přečteno 2741×celý článek >>


Letinské chřístání a upalování Jidáše
18/04/2010Jiřina Babická
V bývalých lázních Letiny, ležící jižně od Plzně, se udržují velikonoční zvyky, které bychom v okolních vsích dnes již marně hledali. Jedná se o tzv. „chřístání“. Letinské děti ho provozují celkem čtyřikrát – poprvé na Zelený čtvrtek, poté dvakrát na Velký pátek, naposledy pak v sobotu dopoledne.
přečteno 2812×celý článek >>
 
Vynášení Smrti v Doubravce
04/04/2010Marta Ulrychová
Romantické místo, počátek Přírodního parku Horní Berounka, si oblíbili plzeňští baráčníci, přesněji řečeno členové Vlastenecko dobročinné obce baráčníků v Plzni – Letné. V sobotu 20. března se sešli, aby se rozloučili se zimou a spolu se zelenými ratolestmi vnesli do Doubravky dlouho očekávané jaro. Znovu zavedená tradice se letos zopakovala již po třinácté.
přečteno 2278×celý článek >>


Starodávným zvykem se hrubovrbecké mládí loučilo se zimou
21/03/2010Antonín Vrba
S paní Zimou se tradičním lidovým obyčejem vynášením moreny přišly rozloučit v sobotu odpoledne, den před astronomickým nástupem jara, děti v Hrubé Vrbce. Obešly si přitom okruhem dědinu a poté hodily symbol odcházející zimy do potoka...
přečteno 2930×celý článek >>
 
Švihovský masopust na sněhu
03/03/2010Simona Techlová, Barbora Vladyková
V sobotu 13. února 2010 Švihov na Klatovsku ožil masopustními oslavami. Přestože se zde masopust konal úplně poprvé, organizátoři zařídili hladký průběh akce. Ztichlé náměstí se probudilo těsně před zahájením samotného průvodu masek, tedy něco málo před třináctou hodinou.
přečteno 2602×celý článek >>


Masopustní veselí ve Vrhavči
02/03/2010Stanislava Eisová
Pocházím z malé vesničky s příhodným názvem Malá Víska ležící nedaleko Klatov. Na ni navazuje další ves Vrhaveč. A právě to je jedno z míst, kde stále žije masopustní tradice. Ještě před cca čtyřiceti lety masopustní průvod z Vrhavče došel až do Malé Vísky, kde se spojil s místními maskami, poté se pokračovalo společně...
přečteno 2396×celý článek >>
 
Masopustní úterý v Postřekově
01/03/2010Marta Ulrychová
"Dej si pozor, je tam sněhu jak v Himalájích", varoval mně telefonem můj kolega Giuseppe, sám narozený pod žhavým neapolským sluncem. Patří k oněm pedagogům, kteří nepředávají informace pouze "ex cathedra", ale své studenty obětavě vodí tam, kam uzná za vhodné, tedy i na postřekovský masopust.
přečteno 2215×celý článek >>


Proč jdu na fašank - II. díl
13/02/2010Vlastimil Ondra
Magie a křesťaství - magie je nejrozsáhlejší a nejhlouběji zakořeněnou oblastí víry předkřesťanského světového názoru. Tento prvotní pokus člověka o ovládnutí sil přírody se zaměřoval na primární potřeby praktického života, a proto nezanikl přes všechny zákazy a nátlak církve ani po přijetí křesťanství, rozvíjel se bohatě i v novověké lidové kultuře...
přečteno 2786×celý článek >>
 
Proč jdu na fašank
11/02/2010Vlastimil Ondra
Pamatuji si nejasné výjevy z dětství. Nakukujíce přes záclonu z utulné babiččiny kuchyně se těším, až před naším oknem projde veselý průvod roztodivných maškar. Nejprve jsem se jich bál a zůstával v bezpečí za oknem, zatímco babička vycházela před dům s milosťama a koblihama. Ty nikdy nesměly chybět. Jak šly roky, těšil jsem se na maškary už bez bázně a se zájmem je pozoroval. Jejich divokost, srandování, opilost...
přečteno 2693×celý článek >>


Na Velký pátek, před slunce východem
10/04/2009Kamil Valenta
Na Velký pátek, před slunce východem, chodili se všichni na proudnou vodu umýt. Tento den je dnem všeobecného očišťování. Na Hané říká se proudné vodě „mlčlavá“, protože kdo na ni šel, celou cestu mlčel (jako Kristus mlčel, když jej mučili). Před samotným umýváním se každý...
přečteno 3538×celý článek >>
 
Zvyk barvení vajec v minulosti
06/04/2009Soňa Šteflová
Malovaná vejce se stala neodmyslitelnou součástí Velikonoc, a to nejen v minulosti, ale i dnes. Techniky zdobení však v dřívějších dobách nebyly tak snadné, jako jsme tomu v současné době zvyklí. Malování velikonočních vajec mělo svá přísná pravidla a léty prověřené postupy. Z barev se nejvíce používala červená, ta v lidové...
přečteno 3365×celý článek >>


Masopust v pražských Nebušicích
26/03/2009Gabriela Jungová
Masopust má v českých zemích dlouhou tradici. Tedy – jak kde. V pražských Nebušicích se letos slavil teprve potřetí. To mu na straně jedné zajistilo dokonalou autenticitu, na straně druhé se musel spokojit s poněkud skromnějšími poměry. Ani u domácích ještě nestihl pořádně zakořenit, o nějaké komerční pozornosti a podpoře ani nemluvě.
přečteno 2147×celý článek >>
 
Fašanky na Horňácku
04/03/2009František Gajovský
Fašank v podhůří Bílých Karpat na slováckém Horňácku je každoročně neodmyslitelnou součásti zdejšího dění. Tady nechodí maškary, ale hudci, většinou muzikanti z místních cimbálek.
přečteno 3843×celý článek >>


Zjevení Páně a svátek Tří králů
14/01/2009Kamil Valenta
Svátekem Tří králů a slavností Zjevení Páně si církev 6. ledna připomíná sebezjevení Boha v lidské podobě Ježíše Krista. Také si připomínáme okamžik, kdy se přišli mudrci z Východu poklonit Králi králů do judského městečka Betlém.
přečteno 2511×celý článek >>
 
Ruční zpracování lnu
29/08/2008Kamil Valenta
Nejstarší výrobky ze lnu pochází z doby 7 tisíc let před Kristem, do Evropy se ale len dostal asi o 4 tisíce let později. Rozlišoval se len italský, který byl jemný, ale o dost dražší než len německý, který byl sice hrubší, ale dostupný i chudším lidem. Když se len na poli požal, nechal se...
přečteno 4379×celý článek >>


Nitě jsou můj šálek čaje
11/08/2008Eva Veselá
Krosienky nejsou v podstatě ani pletením, ani tkaním. Jsou prostě zvláštní textilní technikou. Na rám, na Valašsku nazývaný stativa, se nahoře a dole uváže provázek a přes něj se ve tvaru osmičky tahá osnova. Velikost ok pleteniny pak určují kulaté hladké hůlky (podobné jehlicím). Přehazováním předních a zadních nití prsty se tvoří hladká oka a dírky tvořící různé vzory.
přečteno 5152×celý článek >>
 
Metly ze Zubří dobře metou
29/05/2008Eva Veselá
Málokdo dnes ví, že metla byla součástí středověkých mučících nástrojů. Provinilci s ní dostali pořádně zavyučenou. Nejčastěji se však používala k úplně jiným úkonům, totiž k úklidu domácnosti. Po opotřebení se však nevyhodila, protože dobře posloužila ve chlévě a na dvoře.
přečteno 3459×celý článek >>


O sečení
28/05/2008Zbyněk Žůrek
Velký Týnec, Malá Vrbka, Pivín. Jedny z míst, kde loni probíhalo sečení louky, jako organizovaná folklorní akce. Všechny měly jedno společné – nešlo o komerční akci, na které by se vybíralo vstupné. Sekáči přijeli na vlastní náklady, zadarmo posekli louku, zazpívali, muzikanti zahráli. Diváci si museli přivstat, aby nepřišli o krásný zážitek. Všichni se na sebe usmívali.
přečteno 2813×celý článek >>
 
Verbuňk jako problém II. Pár slov k příspěvku dr. Jilíka
15/05/2008PhDr. Karel Pavlištík, CSc.
Na Slovácku žije už po staletí mužský tanec verbuňk. Jako mužský tanec žije v povědomí všech komunit zúčastněných v dlouhodobém procesu tradování. Tak jej vnímali a popisovali všichni sběratelé a etnologové, kteří si jej kdy ve svém díle všímali. Jako mužský sólový tanec je verbuňk vnímán i pořadateli, účastníky i diváky strážnické soutěže.
přečteno 3100×celý článek >>


Verbuňk jako problém?
19/03/2008Jiří Jilík
Pavel Petržela se ve svém článku rozohnil nad tím, že snad verbuňk nepatří do UNESCO, pokud ho budou tancovat dívky nebo ženy. Nevím, co ho vede k takovému úsudku. Kdyby se někdy vyjel podívat na třetí den hodový na Podluží nebo Hanácké Slovácko, zjistil by, že tam děvčata a ženy tancují verbuňk a nikdo jim to nezazlívá.
přečteno 5997×celý článek >>
 
Rozporuplný přístup k verbuňku
17/03/2008Pavel Petržela
S velkým potěšením jsme přijali zprávu o zařazení verbuňku do nehmotného kulturního dědictví. Chceme-li, aby byl i nadále považován za ojedinělý kulturní prvek, musíme se o něj správným způsobem starat a hlídat jeho poslání a kvalitu. A tady nastává problém, který trvale neřešíme.
přečteno 4348×celý článek >>


Symboly českých Vánoc
27/12/2007Marta Kondrová
Ke zhotovování betlémů se v lidovém prostředí používalo zejména přírodních materiálů - dřeva, papíru, kukuřičného šustí nebo těsta, okrajově také vosku v kombinaci s dalšími materiály. V rámci sbírkotvorné činnosti se v posledních letech zaměřilo národopisné oddělení Slováckého muzea na keramiku. Od současných tvůrců se podařilo získat do sbírek další betlémy, ať již majolikové či z tvrdší kameniny.
přečteno 3406×celý článek >>
 
Slovácko a kroje patří nerozlučně k sobě
11/12/2007Eva Veselá
Počátkem minulého roku zahájila v Blatničce činnost obecně prospěšná společnost Tradice Slovácka, která provozuje Školu lidové tvořivosti a řemesel. Věnuje se šití a údržbě krojů, v muzejní části prezentuje kroje Moravského Slovácka, připravuje výstavy, nabízí aktivity handicapovaným občanům, programy zaměřené na oblast prevence a bezpečnost dětí.
přečteno 5027×celý článek >>


Masopust v jihočeské obci Horní Pěna
23/05/2007Eva Hlavničková
Přinášíme vám další seminární práci k předmětu Kulturní tradice střední Evropy, tentokrát studentky Evy Hlavničkové z Filozofické fakulty Západočeské university v Plzni (obor Sociální a kulturní antropologie), pojednávající o masopustní tradici v malé jihočeské obci Horní Pěna.
přečteno 4129×celý článek >>
 
Ornamentová babička Anežka Kašpárková
21/05/2007Antonín Vrba
Čipernou horňáckou stařenku Anežku Kašpárkovu, která zanedlouho oslaví osmdesátku, úctyhodný věk nezmáhá. Život bez práce si neumí vůbec představit. V minulosti také hodně pracovala v zemědělství. Nyní už třicátým rokem dává svými malůvkami do parády uprostřed dědiny kapličku, pocházející z počátku osmnáctého století.
přečteno 71951×celý článek >>


Masopustní veselí v Kadani
16/05/2007Darina Blatská
Masopustní veselí vždy platilo a stále i platí za čas plný radosti, nespoutané zábavy a odpočinku. Mohli bychom říci, že Masopust je jeden z mála svátků, kde neplatí předpisy o chování. V tomto článku se dozvíte, jak letošní masopustní veselí v Kadani viděla a vnímala jedna ze studentek Západočeské univerzity v Plzni /obor Sociální a kulturní antropologie/, Darina Blatská.
přečteno 4476×celý článek >>
 
Masopust v Postřekově
16/04/2007Marta Ulrychová
Zalistujeme-li v slavné Bachtinově publikaci o smíchové kultuře středověku, najdeme tam zásadní větu - masopustem se musí žít! Neuvědomí si ji ten, kdo se do chodského Postřekova přijede podívat pouze na průvod masek či na jeden z vyhlášených bálů. Sekvence rituálů a zvyklostí zde vykoná své. Převrátí věci naruby, zkritizuje blízké i vzdálené, vybije se radostí a nastolí řád, který vydrží fungovat opět do dalšího masopustu.
přečteno 5455×celý článek >>


Kraslice
09/04/2007Zbyněk Žůrek
Barvení a malování kraslic se nám podle všeho dochoval ještě z dob pohanských. Vajíčka byla dříve barvena nejspíš jen cibulí, barva je pak žlutohnědá až hnědá. V 19. století se pro získání červené barvy již všeobecně používalo odvaru z brazilského dřeva, černá barva pak z odvaru kůry olše.
přečteno 5707×celý článek >>
 
Fašanková znělka nad Horňáckem
14/03/2007Martina Venclová
Nádherné exteriéry na Horňácku si vybral filmový štáb z Prahy v čele s režisérem Šimonem Koudelou a kameramanem Janem Basetem Střítezským pro natočení znělky k letošnímu 33.ročníku mezinárodního filmového festivalu LFŠ v Uherském Hradišti, kde budou kromě hlavního tématu "film a stáří" promítány brazilské filmy.
přečteno 3542×celý článek >>


Půvab modrotisku (část 2.)
26/02/2007Eva Veselá
Druhým místem, kde se u nás výroba modrotisku udržela až do dnešních dnů, je malebné městečko Strážnice (okres Hodonín). Negativní tisk zvaný modrotisk byl ve světě znám již koncem 17.století. Na Moravě dosáhl největšího rozvoje v 19.století. Mohli jsme se s ním setkat na ženských i mužských oděvech, stal se součástí krojů, doplňoval interiéry tehdejších obydlí.
přečteno 3648×celý článek >>
 
Půvab modrotisku (část 1.)
21/02/2007Eva Veselá
V 17. století byl mezi dary siamského krále Ludvíku IV. také modrotisk, který se stal módní záležitostí a začal pronikat do Evropy. První manufakturu na jeho výrobu u nás založil hrabě J.M.Kinský ve Sloupu u České Lípy v roce 1763 a brzy následovaly další. V současné době v ČR pracují pouze dvě dílny v Jihomoravském kraji. První z nich najdeme v Olešnici (okres Blansko).
přečteno 3908×celý článek >>


Oprášený svatební zvyk družení nevěsty
20/12/2006Martina Venclová
Věnčení je součástí složité úpravy hlavy nevěsty a bylo symbolem čistoty dívky nejen na Horňácku, kde se mu říká "družení-hladění". Je velmi zdobnou součástí svátečního a obřadního ženského kroje. Na hlavě jej nosí pouze mladé neprovdané dívky a nevěsta o svém svatebním dnu.
přečteno 1650×celý článek >>
 
Skrytý poklad nivnického kroje
13/12/2006Petr Slinták
Vyšívání patří k nejzajímavějším detailům slováckých krojů. Krásou výšivek a důrazem na detail je proslulý především lidový oděv z moravských Kopanic. Etnograf Josef Beneš označuje za druhé nejcennější vyšívání tzv. nivnického typu kroje.
přečteno 1703×celý článek >>


Adventní koncertování
09/12/2006Zbyněk Žůrek
O období adventu se v dobách totality příliš veřejně nemluvilo. Ani komunistům se ale nepodařilo Ježíška zrušit i když byla evidentní snaha nahradit ho „dědou Mrázem“, stejně jako dnes se k nám pokouší dostat „Santa Klaus“. Ježíšek je ale náš a my si ho vzít nedáme.
přečteno 2300×celý článek >>
 
Tkalcovský stav - dříve zdroj obživy, nyní zábava
20/11/2006Eva Veselá
"Na cukr, na kafe..." zněla slova v řadě chalup do taktu při práci, kde tkalcovský stav pomáhal získávat prostředky k obživě. Nyní se této činnosti věnuje již jen úzký okruh zájemců a nutno dodat, že rozhodně nejde o práci lehkou.
přečteno 1605×celý článek >>


Přespolní ženy „oživují“ starý tkalcovský stav
13/11/2006Antonín Vrba
Výpravu do dávných dob lidové tvořivosti se rozhodly zrealizovat dvě mladé ženy - Martina Venclová z Veselí nad Moravou a Zdenka Křížová z Olomouce. V samém centru Horňácka totiž děvčata objevila dvěstě let starý ruční tkalcovský stav a nadchla se představou návratu k tradičnímu řemeslu.
přečteno 1617×celý článek >>
 
Tvary a vůně perníku
23/10/2006Ivana Kubečková
Perníky tvarované v dřevěných formách patřily k žádanému zboží na poutích . Koncem 19. století je nahradila masová výroba perníků vykrajovaných a zdobených obrázky nebo polevami, avšak v muzejních sbírkách zůstaly zachovány zejména formy jako doklad tohoto dnes již zapomenutého sladkého řemesla.
přečteno 972×celý článek >>


Není na Horňácku košela jak košela
24/08/2006Antonín Vrba
Čtrnáct dnů před největším folklorním svátkem roku Horňáckými slavnostmi jsem dostal pomyslnou „červenou kartu“ vystupovat na pódiu s velickým pěveckém sborem. Obdržel jsem ji přímo do očí od mých dlouholetých kamarádů, Veličanů. Na druhý den "folklorně pookřívám" a reaguji s potěšením přikývnutím na pozvání zpívat do sousedního, javornického sboru.
přečteno 1585×celý článek >>
 
Jízda králů na Hané
18/08/2006Zbyněk Žůrek
O slavných jízdách králů na Hané bylo v minulosti mnoho napsáno. I zde došlo k postupnému zániku tohoto zvyku, který byl zakazován také proto, že při něm docházelo často ke krvavým šarvátkám mezi jednotlivými královskými družinami. Tak jako na Slovácku podařilo se i na Hané jízdu králů v 80. letech 20. století oživit.
přečteno 1712×celý článek >>


Vlčnovský král 2006 dešti neutekl
13/06/2006Antonín Vrba
Hýlom, hýlom! Počúvajte, horní, dolní, domácí aj přespolní, co vám budu povídati o svatodušním pondělí. Máme krála poctivého, ale velmi chudobného. Okradli nám ho na horách, na dolách, na krakovských mostinách. Ukradli mu tři sta koní z prázdných stájí, ukradli mu tři sta volů z prázdných dvorů. Dobře, že tam neměl nic, byli by mu vzali ešče víc. Na krála, matičko, na krála!
přečteno 1560×celý článek >>
 
Kunovická Jízda králů - historie a současnost
11/05/2006Ivana Majíčková
Jízda králů má v Kunovicích dlouholetou tradici. Jde o obyčej patrně předkřesťanského původu. V křesťanské chronologii jde o svátek svatodušní, tradičně pořádaný na svatodušní pondělí. První písemná zmínka o konání této slavnosti v Kunovicích je z roku 1897. Již v roce 1771 je doložena její obdoba při příležitosti návštěvy císaře Josefa II. na kunovické faře.
přečteno 4567×celý článek >>


Velikonoční pondělí v lidové tradici
12/04/2006Helena Bízová
Velikonoční pondělí je z hlediska zvyků nejvýznamnějším dnem velikonočního období. Tento den se odbývá pomlázka. Tímto slovem rozumíme několik věcí: pomlázkou je spletené vrbové nebo jívové proutí, kterým chlapci šlehají děvčata. Pak je tak nazýváno samotné šlehání a konečně se pod stejným pojmem skrývá obvyklý velikonoční dar-malovaná vajíčka.
přečteno 3603×celý článek >>
 
Tajuplné Vánoce
20/12/2005Marie Ulčová
Vážení čtenáři Folklorwebu. Jako doplněk k mému článku o PhDr.Marii Ulčové vám nyní přináším text z její knihy "Moji milí, drazí. O časech minulých, lidském štěstí a osudech," Plzeň 1998. Věřím, že se k nastávajícím svátkům Vánoc bude hodit. S přátelským pozdravem Marta Ulrychová.
přečteno 3926×celý článek >>


Proč sv. Lucie noci upije ale dne nepřidá?
13/12/2005Vladan Jílek
Ve škole nás učili, že tím okamžikem, kdy začne ubývat noci a přibývat dne, je zimní slunovrat. Ten však, jak známo, nastává kolem 21.prosince. Proč tedy sv. Lucie "noci upije ale dne nepřidá" již 13.prosince? Za pravdou se musíme vydat do minulosti a přitom si zkusit i trošku započítat.
přečteno 4515×celý článek >>
 
Je čas dokumentovat tradice
01/12/2005Jiří Jilík
Hodové i jiné tradice a zvyky ztratily již dávno své původní funkce. Před dvaceti, třiceti lety ještě žily na vesnici generace, které pamatovaly jejich původní rustikální podobu a takovou tradici považovali za něco zásadně neměnného. To se nedá říci o těch, kteří dnes tvoří hodovou chasu, ale již ani o jejich rodičích, kteří kdysi bývali jistými garanty dodržování nepsaných pravidel tradice.
přečteno 3306×celý článek >>


Pašijový týden
23/03/2005Helena Bízová
Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký podle umučení Ježíše Krista. Začíná Květnou nedělí a vrcholí svatým třídenním - to je Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou. Končí před slavností Vzkříšení. Dny pašijového týdne mají svou atmosféru a patří k nim mnohé zvyky.
přečteno 3889×celý článek >>
 
Historie a slavení "matiček"
22/03/2005Zbyněk Žůrek
Podle vyprávění starých lidí, se za života hraběnky Alžběty z Račkounů (15. století), v Bělkovicích velmi rozšířil mor, a ona vybídla obyvatele, aby konali poutě na úmysl zastavení této choroby. Samotný průvod "matiček" je tedy patrně tradicí, která vznikla jako poděkování za záchranu vesnice. Tato tradice se v Bělkovicích (u Olomouce) zachovává dodnes.
přečteno 4914×celý článek >>


Postní doba v lidové tradici
08/03/2005Helena Bízová
Není to tak dávno, co se na mnoha místech Moravy, Slezska i Čech konaly pestré a veselé fašankové zábavy. Masopust známe, píše se o něm hodně. Obecně se ví, že fašankové tradice vznikly jako vyvrcholení doby, po které následoval půst. Postní doba je pro křesťany obdobím čtyřicetidenního postu. Z hlediska lidové víry mají význam hlavně obyčeje konané o postních nedělích.
přečteno 3702×celý článek >>
 
Masopust v rámci Smetanovských dnů
04/03/2005Marta Ulrychová
Díky iniciativě obyvatel Doudlevec (dnešní části Plzně) se masopust v Plzni udržel do počátku šedesátých let 20.století. Letošní 8.únor znamenal návrat masopustu do Plzně, a to hned na několika místech. Odpoledne se uskutečnil průvod masek na bývalém selském statku na Lochotíně, večer se masopustní zábava přenesla do restaurace Na spilce v areálu Plzeňského Prazdroje.
přečteno 2600×celý článek >>


Vánoce na Hané (2.)
20/12/2004Zbyněk Žůrek
V tu dobu už bylo také všechno připraveno ke štědrovečerní večeři. Na stole pod ubrusem se nastlalo trochu slámy a ta tam zůstala až do Nového roku. Na stole býval pecen chleba, vánočka a makovník, jablka a ořechy, také troška soli, hrnek medu a hrnek másla, po hrstičce žita, pšenice, ovsa a prosa...
přečteno 5155×celý článek >>
 
Vánoce na Hané (1.)
07/12/2004Zbyněk Žůrek
Hned po Barborkách chodí v doprovodu anděla a čerta nadělovat sv. Mikuláš (6.12.). Zvyk se v této podobě u nás zachoval dodnes. Dříve však v doprovodu Mikuláše bylo možné spatřit i řadu dalších postav. Kromě anděla a několika čertů to byla také bíle oděná smrt s kosou a "laufr" (běhoun) s tlustým bičem...
přečteno 4812×celý článek >>


Dožínky
12/08/2004Zbyněk Žůrek
Skončení žatvy se neobešlo bez oslavy Dožaté, dožínek. Oslava se konala již od středověku na selském hospodářství po společné sklizni obecních polí. Po mnoho generací tvořila součást života robotníků na feudálních velkostatcích. Z pole přinášeli ženci věnec, upletený ze všeho obilí, aby jej předali hospodáři, či majiteli velkostatku.
přečteno 4108×celý článek >>
 
Jízda králů
23/06/2004Zbyněk Žůrek
Dnešní jízdy králů v několika obcích na Moravě jsou pouze torzem někdejšího letnicového obřadu. Ten byl kdysi rozšířený po celé Moravě a Čechách, ale i v mnoha dalších evropských zemích. Jeho podkladem bylo zřejmě hledání ženicha krále pro králku se zvláštními obřady, napodobujíce hlavně vyjednávání svatby, hledání a posléze chytání prchajícího krále.
přečteno 4167×celý článek >>


Máje
18/05/2004Zbyněk Žůrek
Lidový obyčej stavění máje je velice starý. Vychází z tradice přinášet do vesnice 1. května zrána březové stromky - máje - a stavět je dívkám před dům, či upevňovat ke komínům. Postavení máje znamenalo veřejnou poctu a současně vyjadřovalo mládencovu náklonnost k děvčeti.
přečteno 3139×celý článek >>
 
Peřina pro Kristýnku
26/04/2004Jiří Jilík
Za stoly sedí tři desítky žen. Na vesnici se za mého mládí neříkalo ženy, ale tetičky. Také by se neřeklo, že jsou v kroji, ale po sedlcky. Jejich vnučky, které přišly nahlédnout, čím se babičky baví, něco podobného hned tak neuvidí, protože peří se již drhne jen vzácně.
přečteno 4016×celý článek >>


Velikonoční pomlázka
08/04/2004Zbyněk Žůrek
Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem a měsícem. Z hlediska zvyků bylo nejvýznamnějším dnem velikonočního cyklu Pondělí velikonoční. Toho dne se odbývala pomlázková obchůzka, pro kterou si lid vytvořil celou řadu názvů.
přečteno 4680×celý článek >>
 
Děti a rodiče vynesli z Malenovic zimu
30/03/2004Ivana Pilátová
S říkankou se vydala v neděli 28. 3. dopoledne již v posunutém čase skupina asi 80 dětí a rodičů z MŠ a MC Malenovice směrem k řece Dřevnici, aby tu vyprovodila po vodě Morenu, Mařenu, Smrtku symbolizující zimu, chmury, zlo a neduhy.
přečteno 3018×celý článek >>


Vynášení smrtky
20/03/2004Zbyněk Žůrek
Vynášení smrti patřilo mezi jarními zvyky k nejzávažnějším. Tento prastarý zvyk byl, a mnohde ještě je, prováděn nejen na vesnicích, ale i ve městech. Figura symbolizuje zimu, nemoci, smrt a všechno, co může škodit člověku.
přečteno 3931×celý článek >>
 
V Babicích pochovali dvě basy
12/03/2004Jiří Jilík
Závěr letošního února znamenal pohromu pro řadu muzikantů. Neznámá epidemie začala řádit mezi basami, které umíraly jedna za druhou. Těžké nemoci nejdéle ze všech vzdorovala basa v Babicích na Uherskohradišťsku.
přečteno 3833×celý článek >>


Masopust
09/02/2004Zbyněk Žůrek
Podle pramenů z období Velké Moravy se u nás již v 9.století používal termín masopust. Název se vztahuje na období od Tří králů do popeleční středy, která je prvním dnem předvelikonočního půstu.
přečteno 5342×celý článek >>
 
Tři králové
23/12/2003Zbyněk Žůrek
V evangeliu sv. Matouše je psáno: "Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě... Vešli do domu, padli na zem, klaněli se mu a obětovali přinesené dary - zlato, kadidlo a myrhu." Nikde v Písmu se neuvádí, kolik jich bylo.
přečteno 4122×celý článek >>


Martinské hody
14/11/2003Zbyněk Žůrek
Na svatého Martina se konaly posvícenecké hody, jejichž neodmyslitelnou součástí byla pečená husa. O "tučnú hus" žádali žáci o martinských hodech již v 15. století. O tom, jak se slavily hody na Moravském Slovácku zhruba před sto lety, se můžeme dozvědět z dochovaných písemných záznamů.
přečteno 3574×celý článek >>
 
Podivné to kratochvíle
20/10/2003Zbyněk Žůrek
Stínání a mlácení kohouta, mlácení kačera, stínání beránka, shazování kozla, nebo trhání hlavy husím na provaze pověšeným, to bylo kdysi součástí lidových zábav masopustních, svatebních, ale především posvíceneckých. Tyto obřady, které se konaly za účelem obveselení účastníků zábav, byly rozšířeny téměř po celé Evropě (v Německu, Francii, Anglii, Španělsku, Itálii i jinde, což dokazují mnohé písemné a obrazové dokumenty).
přečteno 3310×celý článek >>


Vaření trnek v Dolním Němčí
13/10/2003Petr Slinták
Tradice veřejného vaření trnek byla v Dolním Němčí založena někdy v 70. letech minulého století. Tehdy se však jednalo o jednorázovou akci, na niž dlouhou dobu nikdo nenavázal. Obroda národopisného krúžku Dolněmčan vedla nejen k organizaci tradičních dožínek či hodů s právem, ale také k návratu k povidlářské tradici. Před čtyřmi lety tak bylo v prostorách dolněmčanského lidového muzea obnoveno vaření trnek.
přečteno 3566×celý článek >>
 
V Míkovicích obnovili tradiční dožínky
06/08/2003Jiří Jilík
Dožínky, kdysi v zemědělských obcích pravidelný zvyk, se v posledních desetiletích takřka vytratily z vesnického života. I v Míkovicích se nekonaly řadu desetiletí, naposledy právě před padesáti lety, v roce 1954, a pak už jen jednou v polovině 70. let.
přečteno 4592×celý článek >>


Sucholožská Kača
04/08/2003Vlastimil Ondra
V Suché Lozi jsem v listopadu roku 2002 objevil sám pro sebe tradici, o jejíž existenci jsem neměl dosud potuchy. Když jsem později zjistil, že o ní neví nic ani odborníci, rozhodl jsem se podělit se s vámi o tento velký kulturním zážitek.
přečteno 5251×celý článek >>
  

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky