FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Regiony

Sulislavsko
04/11/2012Marta Ulrychová
Jen málo se v současné době ví o Sulislavsku. Tento národnostní ostrůvek v okolí Stříbra tvořily v 19. století následující lokality – Sulislav, Sytno, Svinná, Butov, Vranov, Vrbice, Milíkov, Otročín, Těchlovice. Zajímala mne otázka, zda kdy bylo Sulislavsko pokládáno za samostatný etnografický region. Zjistila jsem, že takto ho pojaly pouze autorky známé publikace Svéráz v zemích česko-slovenských Renata Tyršová a Amálie Kožmínová, které mu ve své knize věnovaly samostatnou kapitolu. Všímají si zde především lidového oděvu, svatby, přástek a zvykosloví v průběhu kalendářního roku.
přečteno 5567×celý článek >>
 
Na Rochusu vyroste muzeum v přírodě
09/04/2010Antonín Vrba
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti bylo městem Uherské Hradiště, Holdingem Synot a Zlínským krajem přizváno ke spolupráci na ojedinělém a výjimečném projektu Park Rochus, komponovaná krajina. Muzeum se v jeho rámci podílí na přípravě ideového záměru a kompoziční studie Muzea v přírodě Rochus. Cílem tohoto odvážného projektu...
přečteno 5450×celý článek >>


Originální Muzeum lidových pálenic
16/03/2010Antonín Vrba
Originální Muzeum lidových pálenic vyroste v polovině května ve Vlčnově. Horňáci zpochybňují místo expozitury, ale respektují to. 15.května, pár dnů před slavnou Jízdou králů budou v historickém domečku č.p. 65 od 14.00 hodin otvírat unikátní muzeum lidových pálenic, které nenajdete nikde v republice než tady.
přečteno 3389×celý článek >>
 
Digináves z Horňácka oživuje Českou televizi
14/03/2008FolklorWeb.cz
Čile k světu se má už rok projekt zpravodajství České televize s názvem Digináves. Mezi deset míst vybraných z různých koutů republiky bylo zařazeno i centrum Horňácka. Dosud zde vzniklo přes dvaapadesát reportáží a patří k nejaktivnějším. Všechny jsou umístěny na webovém portálu www.diginaves.cz.
přečteno 4477×celý článek >>


Duše Vysočiny
25/09/2007Jiří Plocek
Malý chlapec kráčí cestou lemovanou kamenitými mezemi. Po levé straně nechává malebnou Lhotku a míří ke dvěma rybníkům s podivným názvem Mrzatce. A pod nimi už leží Mrákotín. Jedno z nečetných míst na moravském Horácku, odkud sebral kněz František Sušil v první půli 19. století pár lidových písní. Že se tu kdysi v domech a na vsích zpívávalo, to zjistil chlapec až mnohem později.
přečteno 5680×celý článek >>
 
Stručně o Záhoří
27/08/2003Zbyněk Žůrek
Naše Záhoří, toť onen kraj, který vůči městu Lipníku nad Bečvou jest za horami týnskými směrem k Bystřici pod Hostýnem. Kraj tento byl dlouho od světa odloučen, teprve v nedávné době jsou zde vybudovány okresní silnice. Proto dlouho se Záhoří ve své starobylosti a rázovitosti zachovalo, i když patří vlastně pohraničním územím k Hané.
přečteno 9441×celý článek >>


Lašsko - kultura a nářečí
02/07/2003Vladan Jílek
Jak uvádím na jiném místě těchto www stránek (Regiony | Lašsko), jsou nejstarší památky lidové lašské kultury většinou ze dřeva, neboť celý lašský kraj dřevem přímo oplýval. Součástí tohoto "dřevěného věku" na Lašsku zůstává pro kraj typický tkalcovský stav (v lašském nářečí zvaný "vařtat"), kolovrat, pastýřova píšťala, dřevěná čutora, domácí váhy,...
přečteno 13126×celý článek >>
  

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky