FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Primášské legendy

Kdo umí, ten umí
07/11/2009Jarmila Kacová
Bezesporu je Dušan Kotlár vynikající primáš, jehož hbité střídání prstů na hmatníku houslí vypovídá o skvělé technice , reagující na impulsy muzikality. V pátek 23.10.2009 u příležitosti Dnů vína v Domě kultury v Liberci vystoupil se svojí cimbálovou muzikou. Pohrával si s výběrem písniček tak, že návštěvníci v hojné míře degustovali, zpívali...
přečteno 7780×celý článek >>
 
Jožka Kubík
20/07/2006Zbyněk Žůrek
Pocházel z poměrně početného cikánského rodu, který se na Horňácku usadil někdy v polovině 19.století, a jak to bývalo tehdy v cikánských rodinách běžné, živil se většinou kovářstvím. V rodě Kubíků se houslové nadání dědilo po několik generací. Nejstarší písemně doložený muzikant byl primáš Joža Kubík z Velké, praděd Jožky Kubíka.
přečteno 3369×celý článek >>


Slávek Volavý
05/06/2006Zbyněk Žůrek
Slávek Volavý výrazně ovlivnil vývoj zájmově umělecké činnosti v oblasti folkloru. Byl muzikantským vzorem a propagátorem objektivních teoretických názorů na tradice lidové kultury v současnosti. Vycházeje z hudebních tradic strážnického i blízkých etnografických regionů vytvořil svůj vlastní osobitý styl, který se díky jeho osobnosti dostal do obecného povědomí jako "strážnický styl".
přečteno 3536×celý článek >>
 
Jaroslav Václav Staněk
22/04/2006Zbyněk Žůrek
Primáš Staněk byl jednou z prvních osobností, která se zabývala hledáním optimální jevištní podoby souborových vystoupení. Sám sbíral v terénu folklorní materiál. Navštěvoval pamětníky, naslouchal zpěvu, hře i vypravování, zaznamenával písně, popisoval tance. Učil všechny kolem sebe vnímat lidové umění jako prvek, který osvobozuje a humanizuje člověka.
přečteno 5241×celý článek >>


Jura Petrů
21/01/2005Zbyněk Žůrek
Kromě primášování vlastní muziky se nějakou dobu věnoval i mužskému sboru v Kyjově. V Ježově založil dětskou cimbálovou muziku, byl primášem Bimkovy cimbálové muziky ve Svatobořicích, dojížděl hrávat do souboru Dubina v Hodoníně a v Kyjově založil další mladou cimbálovou muziku. Jeho práce pro národopis byla oceňována nejen veřejností, ale všemi odborníky z oboru etnografie, folkloristiky a muzikologie.
přečteno 4654×celý článek >>
 
Zdeněk Kašpar
19/11/2004Zbyněk Žůrek
Zdeněk Kašpar vyrůstal v muzikantské rodině. Na housle se začal učit hrát v sedmi letech u svého otce, houslisty Viktora Kašpara. Od roku 1944 se začal zabývat sběrem lidových písní a záznamy lidové instrumentální hudby v podání nejstarších žijících hudců. Podařilo se mu zrekonstruovat např. tance Valaská, Zvŕtaný, mužský tanec Ondráš a oživil Odzemek.
přečteno 4512×celý článek >>


Jožka Kobzík
16/10/2004Zbyněk Žůrek
Hudebník, organizátor, sběratel, autor pořadů a primáš cimbálových muzik. Tak by se dala stručně charakterizovat zájmová činnost Jožky Kobzíka. Nedá se spočítat, kde všude Břeclavan pod Kobzíkovým vedením vystupoval. O kvalitě souboru pod Kobzíkovým vedením svědčí také dvojí Řetěz burgundských vévodů z festivalu v Dijonu.
přečteno 4250×celý článek >>
  

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky