FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Povídky, příběhy

11. ročník Tour de víno
28/10/2011Pavel Dvořan
Sedm milovníků vína a cykloturistiky z mužského sboru Folklorního studia Buchlovice v sestavě Vlastik Jordán, Lojza Zatloukal, Pavel Maňásek, Tomáš Luža, Luděk Kubiš, Ivo Kaňovský a Pavel Dvořan už po jedenácté vyrazilo na turné - tentokrát byla naším cílem oblast Nitrianská, Južnoslovenská a Stredoslovenská.
přečteno 4867×celý článek >>
 
Vzpomínky na Stojaspalův mlýn
17/03/2010Petr Slinták
Když člověk zavítá do Dolního Němčí a navštíví zdejší lidové muzeum, které vzniklo přestavbou někdejšího vodního mlýna, může nabýt pocit, že se přenesl na začátek minulého století. Tehdy se tu ještě mlelo, ale ne na dlouho. V roce 1914 stavení vyhořelo a z mlynářské manufaktury se stala běžná zemědělská usedlost.
přečteno 5266×celý článek >>


Na lekreácii anebo turecký guláš
08/07/2008Jan Hučka
Tož víte, bylo to za dávných časú, dyž sem ešče robíl ve fabrice. Došli za mnú tehdaj, že sem byl vyhodnocený jako ten „poznamenaný“ pracovník a že ně za to vyšlú na lekreáciju. Tak ně poslali do tých Kokrnóš či jak sa tému praví. Ja, víte, bylo to tam šumné, chodili sme po samých kotároch a tak sme si aspoň pořádně proluftovali plúce.
přečteno 3819×celý článek >>
 
O přísném tatíčkovi
27/05/2008Jan Hučka
Keréhosi letního večera sem sa postavíl do otevřeného okna a ostál v něm chvílu dívať sa na nebe. Nejsu žádný snílek a všecko robím enem hala-bala, ale zrovna tak pěkně svítil měsíček a kole něho moc hvězdiček. Tu sem slyšél, jak na horním koncu zpívajú chlapci známú "Ticho stúpaj, potichúčku...", než sa rozejdú za děvčicama.
přečteno 2562×celý článek >>


Jak sem sa oženíl
08/04/2008Jan Hučka
Ja, kruci, neščestí nechodí po horách, ale po luďoch, a tož, víte, přišlo aj na mňa - mosél sem sa ženit. Šak to bylo na polánskéj púti. Vypravili sme sa tam aj s Franckem Bajzíkovým. Ja, horko bylo, tož sa tak s Franckem ometlujem kolem tého parkéta, co na něm šeci tak hipsovali, dyž v tém potkáme Marýnu Šmídlovú...
přečteno 2119×celý článek >>
 
Na svaďbě
21/02/2008Jan Hučka
Tož víte, já vám chodím strašlivo rád na svaďby, ešče radšéj jako na pohřeby. Se mnú chodí dycky i známý strýc Martin Vyškeříků. A tož my dva nesmíme vynechat ani jednú svaďbu. Toťkaj sme byli spolem na svaďbě v Šenkovicách.
přečteno 3161×celý článek >>


Vánoční stromek
21/01/2008Jan Hučka
Tož sem vám býl před vánocama sa podívat na Ózefa Vrablíkového, šak ho znáte. Dyž sem k němu přišél, zrovna cosi kútil na tém vánočním stromku. Jak ně uviděl, praví: "Nale vítaj, Jane, gde ty sa tu bereš?" "Ja, tož víš," pravím, "dyž sem šél okolo, tak sem si řeknúl, že bych ťa též moh navštívit a optat sa, esli ešče jakési to péstvo a darébstvo vyváďáš..."
přečteno 2185×celý článek >>
  

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky