FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Osobnosti

Horňácko se loučilo ve velkém s folkloristou Jarkem Slovákem
01/02/2014Antonín Vrba
Po dlouhé a těžké nemoci zemřel 9. ledna 2014 ve věku šedesáti let známý horňácký folklorista, zpěvák, tanečník, recesista, Jaroslav Slovák. Na velický hřbitov se s ním přišlo rozloučit na tisíc smutečních hostů, krojovaní zpěváci, muzikanti, členové souboru Veličky, členové Horňáckého mužského sboru, kam, když mohl, chodíval aspoň utěšovat svoje srdéčko.
přečteno 4075×celý článek >>
 
Osobnosti moravského folkloru vzpomínají na Jana Rokytu
27/07/2012Antonín Vrba
Úmrtí Jana Rokyty zanechalo stopu i na jeho nejbližších přátelích, kteří s ním za života hodně spolupracovali, muzicírovali anebo se setkávali u jiných příležitostí. Předkládáme vám vyznání čtyř osobností moravského folkloru - Magdaleny Múčkové, Martina Hrbáče, Jury Petrů a Jana Zaviačiče.
přečteno 5365×celý článek >>


Zemřel Jan Rokyta
23/07/2012FolklorWeb.cz
AKTUALIZOVÁNO - S hlubokou lítostí si dovolujeme podat všem milovníkům lidové písničky smutnou zprávu, že v neděli 22. července 2012 zemřel pan Jan Rokyta. *** Na výslovné přání rodiny, je POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ s Janem Rokytou v Jasenné určeno POUZE ÚZKÉMU RODINNÉMU KRUHU, nejbližším přátelům Jana Rokyty a obyvatelům jeho rodné obce Jasenná. *** VZPOMÍNKOVÝ KONCERT k osobnosti Jana Rokyty pod názvem „HUDBA PRAVDY“ se uskuteční v září 2012 v Ostravě.
přečteno 9683×celý článek >>
 
Před 150 lety se narodil Joža Uprka
09/10/2011Antonín Vrba
Odpoledním pietním aktem na „Slováckém Slavínu“, jak se říká kněždubskému hřbitovu, a večerním slavnostním koncertem folkloristů v místní Sokolovně si Kněždubané včetně hostů připomenuli v sobotu 2. října významného rodáka, umělce-malíře Jožu Uprku. Koncert „Se štětcem po krajině“ uváděný oblíbenou rozhlasovou moderátorkou Marcelou Vandrovou byl beznadějně vyprodaný čtrnáct dnů dopředu a u diváků sklidil velký úspěch. Přestože se neplánovaně protáhl téměř o hodinu.
přečteno 3838×celý článek >>


Doyen horňácké lidové písně František Okénka slaví devadesát
01/05/2011Helena Bretfeldová
Pátého dne měsíce máje bude mít rodina i muzikantští přátelé a kolegové příjemnou příležitost blahopřát k výjimečnému životnímu jubileu čerstvému devadesátníkovi - vrbeckému kantorovi, zpěváku, hudebníkovi, konferenciérovi, lidovému vypravěči i dlouholetému sběrateli, upravovateli lidových písní, „panu rídícímu“ Františku Okénkovi, momentálně nejstaršímu aktivnímu horňáckému zpěvákovi.
přečteno 10785×celý článek >>
 
Odešel Jozef Majerčík
13/04/2011Národné osvetové centrum Bratislava
S hlbokou úctou a zármutkom sa lúčime s naším priateľom, dlhoročným kolegom, tanečníkom, folkloristom a kultúrno-osvetovým pracovníkom Mgr. art. Jozefom Majerčíkom (* 4. 12. 1928 Východná, † 4. 4. 2011 Bratislava).
přečteno 4579×celý článek >>


Vzpomínka na Luboše Holého
06/03/2011Jan Hučka
Se zpožděním jsem se dozvěděl smutnou zprávu o úmrtí Luboše Holého, nezapomenutelného slováckého muzikanta a zpěváka. Seznámil jsem se s ním v roce 1949, kdy jsem začal docházet do Slováckého krúžku v Brně. Tehdy tam Luboš vedl cimbálovou muziku.
přečteno 2149×celý článek >>
 
Poslední rozloučení s legendárním zpěvákem Lubošem Holým
08/02/2011Antonín Vrba
Na pět set smutečních hostů z různých míst republiky, ale i ze zahraničí, mezi kterými byli slavnostně vystrojeni do krojů vedle folkloristů z Horňácka i zástupci z Kyjovska, se v sobotu 5. února 2011 loučilo s hrubovrbeckým rodákem, legendárním vynikajícím lidovým zpěvákem a světově uznávaným veterinářem Lubošem Holým. „Horňácký bohatýr“ skonal 23. ledna v nemocnici v Brně po těžké nemoci ve věku osmdesáti let.
přečteno 3621×celý článek >>


Za horňáckým bohatýrem Lubošem Holým
24/01/2011Jiří Plocek
V neděli 23. ledna nad ránem zemřel ve věku 80 let známý zpěvák lidových písní Luboš Holý. Profesí veterinář, profesor na vysoké škole a mezinárodně uznávaná kapacita, měl od mládí intenzívní vztah k lidové hudbě. Prvním zdrojem písní mu byla rodina v Hrubé Vrbce na Horňácku, kde se 21. října 1930 narodil. K tomuto zdroji se celý život vracel a v rodné obci bude také i místo jeho posledního odpočinku.
přečteno 4849×celý článek >>
 
Odešel horňácký zpěvák Luboš Holý
23/01/2011FolklorWeb.cz
V neděli 23. ledna 2011 odchází do muzikantského a zpěváckého nebe nezapomenutelný a nenapodobitelný zpěvák Luboš Holý. Osobnost odchází, vzpomínky však navždy zůstanou.
přečteno 2973×celý článek >>


Vyšívačku Evu Minksovou z Velké učarovaly šňůrkovice
11/01/2011Antonín Vrba
Nositelka tradice v oboru Horňácká výšivka slavila v obklopení folkloru. Nejen v kruhu rodinném, ale obklopena i přítomností velických zpěvaček, oslavila 11. prosince své významné životní jubileum lidová vyšívačka Eva Minksová. Při vinšování v jejím domě nechyběli ani muzikanti semknutí kolem syna, horňáckého primáše a akademického sochaře Miroslava Minkse.
přečteno 5113×celý článek >>
 
Odešel srdcem i rozumem velký Valach
12/10/2010Jiří Plocek
V noci před svátkem svatého Václava zemřel po těžké nemoci dr. Jaroslav Štika, rodák z Rožnova pod Radhoštěm, etnograf, dlouholetý ředitel Valašského muzea v přírodě. Příští rok by mu bylo 1. dubna osmdesát let. Tato suchá konstatování ani zdaleka nenaznačují charisma a inspirativnost osobnosti „pana doktora“, jak mu říkali mnozí z jeho blízkých.
přečteno 2609×celý článek >>


Zemřel PhDr. Jaroslav Štika, CSc
28/09/2010FolklorWeb.cz
V noci z 27. na 28. září zemřel po těžké nemoci emeritní ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pan PhDr. Jaroslav Štika CSc. Redakce FolklorWebu věnuje panu Štikovi tichou vzpomínku.
přečteno 2563×celý článek >>
 
Josef Klvaňa (1857 Vídeň – 1919 Kyjov)
18/03/2010Zbyněk Žůrek
Právě letos uplynulo 90 let od smrti významného národopisce Moravy, přírodovědce, učitele a prvního ředitele kyjovského českého gymnázia Josefa Klvani. Alespoň v krátkosti si připomeňme jeho osobnost, která nemalou měrou přispěla k poznání, zaznamenání a uchování dokladů o lidových krojích, ale také o znovuoživenítradic v regionu Lipenské Záhoří.
přečteno 3500×celý článek >>


Zdeněk Bláha slavil osmdesátiny
20/02/2010Marta Ulrychová
Na sklonku loňského roku oslavil osmdesáté narozeniny dudák, folklorista a dlouholetý redaktor Českého rozhlasu Plzeň Zdeněk Bláha. Velké studio plzeňského rozhlasu v sobotu odpoledne 24. ledna bohužel nemohlo pojmout množství gratulantů z řad posluchačů, nicméně i ti, na něž se nedostalo, mohli v rozhlasové hale sledovat hodinu a půl trvající pořad alespoň na televizní obrazovce.
přečteno 2725×celý článek >>
 
Panu učiteli s láskou
01/02/2010Antonín Vrba
Bývalé členky ženského pěveckého sboru Kyjovanka se rozhodly uspořádat vzpomínkový koncert k nedožitým stým narozeninám svého sbormistra Oldřicha Máčela. Před dvanácti lety zemřel ve věku 88 let učitel a sbormistr Oldřich Máčel. Jeho životním mottem bylo: "Ten, komu píseň na rtech zvoní, ten nikdy, nikdy není stár!"
přečteno 4571×celý článek >>


Horňácko vzdávalo hold vypravěči Vaškovi Mlýnkovi
06/10/2009Antonín Vrba
Neobyčejný zájem diváků o pořad lidových vypravěčů, Humor-korení života, Vašek Mlýnek I., zažil o sobotním večeru 26. září kulturní dům v centru horňáckého regionu ve Velké nad Veličkou. Pořadatelé měli hodně starostí, aby uspokojili návštěvníky místy k sezení. I tak jich desítky postávalo po bocích sálu a někteří zklamaně odcházeli domů, protože se tam už prakticky nevešli.
přečteno 5963×celý článek >>
 
Není majstr jako Majstr
22/06/2009Jiří Plocek
V brněnské Divadle Husa na provázku se uskutečnil koncert, na jaký se nezapomíná. Sedmdesátiny tu slavil primáš Martin Hrbáč, symbol nejryzejší podoby moravské lidové hudby. Postavit se jako primáš před muziku není jen tak. To musí mít člověk v sobě. Ale taky za to platí. Jak řekl jeden z horňáckých primášů Jarek Miškeřík: „Primáš žije natřikrát.“
přečteno 3425×celý článek >>


Osobní vzpomínka na Viliho Dekana
28/03/2009Jan Mička
Poznal jsem ho jako citlivého a mimořádně vzdělaného člověka. Dokázal zaujímat kvalifikované postoje a stanoviska jiná, než měli ostatní a uměl je také prezentovat - v zaujaté osobní diskusi, v časopise Folklor, na webu folklorního sdružení i jinde. Naše přátelství začalo tradičně - polemikou s protichůdnými názory na dění ve folkloru...
přečteno 2368×celý článek >>
 
Za Bohumilem Smejkalem (14.1.1935 - 22.3.2009)
27/03/2009Jiří Plocek
Pamatuju si jako dnes, když začátkem roku 2007 vstoupil ke mně do kanceláře a po zdvořilém pozdravu skromně řekl: „Jsem sice už důchodce, ale musím pořád kvůli studentům cvičit a tak mně prsty ještě vcelku chodí. Nemohli bychom něco spolu s tím novým BROLNem podniknout? Já už mám tu výsadu, že mi o nic nejde. Na peníze nehledím.
přečteno 2084×celý článek >>


Osmdesátník J.Mrenka působil v muzice S.Volavého půl století
23/03/2009Antonín Vrba
Čerstvý osmdesátník Jiří Mrenka působil v muzice Slávka Volavého půl století svého života. Posledním žijícím bohatýrem věhlasné Strážnické cimbálové muziky Slávka Volavého je klarinetista, zpěvák Jiří Mrenka. 22.března oslavil své životní jubileum, rovnou osmdesátku. I přesto, že prodělal náročnou operaci srdce a má...
přečteno 2528×celý článek >>
 
70. narozeniny Martina Hrbáče
20/01/2009Antonín Vrba
"Klenot Horňácka" - věhlasný primáš Martin Hrbáč oslavoval sedmdesátku Pod horu svatého Antonínka, "majstrovi" přiletěl ze zahraničí pozdrav od ministra Karla Schwanzerberga. Nepříliš vytopený "salón" restaurace Roháč vítal v sobotu 10. ledna téměř sedmdesátku "hřejivých" hostů, kteří přijeli poblahopřát Martinu Hrbáčovi k jeho životnímu jubileu.
přečteno 5164×celý článek >>


Dunajec – rodová řeka písní a tanců
05/11/2008Zuzana Gregorovičová
Dunajec – folklorní soubor pěstující slovenské písně a tance, vyvěrající z hlubokých rodových pramenů, s proměnlivým počtem tanečníků a muzikantů. Od roku 1958 tvoří temperamentní protipól poklidné povaze hanácké. Patří k nejstarším folklorním souborům v České republice.
přečteno 3187×celý článek >>
 
Po větru
30/07/2008Jiří Plocek
Od jihu se zvedá vítr. Za parných letních měsíců přinášel od mexického zálivu nebezpečí tornád přes celou mississippskou nížinu až k nám nahoru do Indiany. Rádio hlásilo: Tornado watch! Nevycházejte z domu! - Ale srdci neporučíš. Jako uhranuté se vydává za sluncem, nevnímajíc nebezpečí. Slunce je životodárné, cesta za sluncem je život sám...
přečteno 2648×celý článek >>


Javornický ženský sbor nezpívá podle not, ale podle uší...
31/05/2008Antonín Vrba
Javornický ženský sbor nezpívá podle not, ale podle uší a tetičky Kománkové. Zpěvačky z Javorníku se rozhodly založit folklorní sbor na jaro v roce 2000 a je nejmladším tohoto druhu v regionu Horňácka. „Přinutilo“ je k tomu nahrávání cédéčka „Pres Javorník malovaná duážka“ věnované zdejší vynikající sólové zpěvačce Anně Kománkové.
přečteno 2993×celý článek >>
 
Františka Pituchová oslavila svoje 80.narozeniny
14/05/2008Ing.arch Aleš Jílek
Lašsko má ve Františce Pituchové mimořádnou osobnost. Věřím, že z jejího postoje k opěvovanému kraji a k lidem, který dýchá ze všech jejich děl, se může přenést "cosi" i do těch, kteří zde nežijí a usídlit se v jejich srdci. Za celou cimbálovou muziku Kotci a myslím, že mohu říci, že i za všechny přátele a obdivovatele přeji tětce Fance mnoho sil a zdraví...
přečteno 4325×celý článek >>


Za Josefem Prudilem
10/04/2008Jiří Plocek
V noci na čtvrtek 3. dubna skonal náhle ve věku 63 let hudební redaktor Josef Prudil, člověk, jenž byl nepřeslechnutelnou postavou folklorního vysílání Českého rozhlasu Brno. Jeho oborem nebyl však jen hudební folklor, ale i folk a příbuzné žánry, s nimiž prožil několik let aktivního uměleckého života.
přečteno 3592×celý článek >>
 
Jura Petrů: Hudebně musím vystačit s tím, co vím
30/01/2008Antonín Vrba
V závěru loňského roku oslavila Cimbálová muzika Jury Petrů z Kyjova 60 let od založení svého vzniku. Jak to bylo s muzicírováním v rodině legendárního primáše, něco kolem dění v této věhlasné slovácké cimbálovce, jsme se zeptali syna zakladatele muziky a současného vedoucího Jury Petrů (54).
přečteno 5367×celý článek >>


Nevšední umělec Ján Procner
14/01/2008Zbyněk Žůrek
Ojedinělá díla řezbáře amatéra, horníka, ale především prostého člověka Jána Procnera jsou prodchnuta láskou a úctou k lidem, k práci, k životu. „Galerie“ v přízemí jeho domu je otevřena dokořán všem obyvatelům i návštěvníkům Handlové, zájemcům o jeho nevšední uměleckou tvorbu.
přečteno 3357×celý článek >>
 
Odešla Věrka Šimková
31/05/2007Monika Škanderová
Dne 30.5.2007 odešla do folklorního nebe po dlouhé a těžké nemoci naše milovaná Věrka Šimková, sběratelka lidového umění, choreografka, zakladatelka a dlouholetá umělecká vedoucí Souboru lidových písní a tanců Ostravica, jedna z velkých osobností našeho regionu. Dožila se krásných 73 let.
přečteno 3580×celý článek >>


Xavera Běhálková, sběratelka umění Hané
10/05/2007Zdena Ludvová
8. května 2007 bude zpřístupněna rozšířená expozice hanáckého lidového umění v prostorách tovačovského zámku. V letošním roce uplyne sto let od úmrtí významné sběratelky hanáckého lidového umění, písní a tanců, F. T. E. Xavery Běhálkové, z Tovačova, která má zásluhy na uchování lidových kulturních tradic regionu Hané.
přečteno 3842×celý článek >>
 
Anna Kománková si Foskara váží, ale...
30/04/2007Antonín Vrba
Jednou z devíti oceněných při nedávném slavnostním vyhlašování cen Foskar (Folklorní Ocenění Sólistů Kolektivů A Reprezantantů) za rok 2006 v Brně, byla i věhlasná horňácká lidová umělkyně Anna Kománková (79) z Javorníku. Prestižní folklorní prvenství získala v kategorii zpěvačka.
přečteno 3809×celý článek >>


Zemřel nejstarší zpěvák Horňácka
13/04/2007Antonín Vrba
Další ztráta postihla folkloristy v srdci Horňácka. Ve věku nedožitých osmaosmdesáti let zemřel Jan Mička, otec vynikajícího tanečníka starosvětské Jury Mičky. Jan Mička zpíval s Veličany už od čtyřicátých let minulého století a byl tahounem hlasového tenoru.
přečteno 3603×celý článek >>
 
Tibor Kučera: Přátelství
11/04/2007Jarmila Moosová
Přinášíme vám zajímavý rozhovor, uveřejněný v Pozitivních novinách. Autorkou je Jarmila Moosová a zpovídaným Tibor Kučera ze Zvolena, folklorista a glosátor slovenského folklorního dění, vytrvalý informátor svých přátel o všem zajímavém, co se na Slovensku v této oblasti udá - o akcích, vydaných knihách a zajímavých článcích či osobnostech folkloru.
přečteno 2982×celý článek >>


Cena města pro cimbalistku Růženu Děckou
22/01/2007Vladan Jílek
9. ledna 2007 převzala Růžena Děcká, špičková cimbalistka, členka Světové asociace cimbálu a ředitelka Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, Cenu města Valašského Meziříčí za podíl na propagaci a uchování lidových tradic a za přínos pro zdejší kulturní život.
přečteno 4636×celý článek >>
 
Jura Mička, tanečník starosvětské, odchází
20/01/2007Antonín Vrba
V úterý 16.ledna prohrál svůj největší životní souboj se zákeřnou a nevyléčitelnou nemocí skvělý tanečník a zpěvák Jurka Mička z Velké nad Veličkou. Zemřel ve věku 61 let v kyjovské nemocnici jen pár dnů po odchodu na "onen svět" jeho brněnského kamaráda Jana Miroslava Krista, se kterým spolupůsobil a spolupracoval v souboru Velička.
přečteno 3819×celý článek >>


Vzpomínka na Františka Šopíka
15/01/2007Jiří Jilík
Před pětadvaceti lety (4.ledna) odešla ke svým předkům legenda moravských Kopanic - František Šopík, jeden z posledních nositelů autentické hudební a taneční tradice svého kraje. V loňském roce navíc uplynulo sto let od jeho narození. Jako výtečný zpěvák a tanečník se po druhé světové válce stal vyhledávaným informátorem národopisců a choreografů, kteří přicházeli objevovat krásný kout Bílých Karpat - Kopanice.
přečteno 4707×celý článek >>
 
Za J. M. Kristem
13/01/2007FolklorWeb.cz
Ve čtvrtek 11. 1. 2007 podlehl těžké nemoci Jan Miroslav Krist, na poli moravského folklorismu všestranná a do poslední chvíle obětavě činná osobnost. Působil jako tanečník, dramaturg, choreograf, organizátor pořadů. Folklorní hnutí v něm ztrácí důležitou osobnost.
přečteno 1125×celý článek >>


Jaromír Nečas čestným občanem Kyjova
03/11/2006Dana Petříčková
Čestné občanství města Kyjova bylo v sobotu 14.října uděleno kyjovskému rodákovi Jaromíru Nečasovi (21.2.1922) za jeho výrazný podíl na propagaci a rozvoji folklorního hnutí na Moravě. Ocenění převzal z rukou starosty Františka Lukla při přehlídce verbířů regionů Slovácka.
přečteno 1465×celý článek >>
 
Zemřel horňácký Jan Miklošek
20/10/2006Antonín Vrba
Ve věku nedožitých 89 let zemřel 14.října legendární horňácký zpěvák, vypravěč, hudec a tanečník Jan Miklošek z Hrubé Vrbky. Byl předposledním žijícím muzikantem slavné cimbálovky „majstra“ Joženy Kubíka, svéráznou a jedinečnou osobností, která folklorem žila po celý svůj plodný život.
přečteno 3966×celý článek >>


Stanislav Tomanec čestným občanem Vsetína
10/10/2006Eva Stejskalová
Dlouholetý člen cimbálové muziky folklorního souboru Jasénka pan Stanislav Tomanec, který se letos dožívá významného životního jubilea 80let, se stal čerstvým nositelem čestného občanství města Vsetína. Převzal jej z rukou představitelů města i kraje v pátek 30.června v rámci mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec 2006.
přečteno 1194×celý článek >>
 
Jožka Černý oceněný ministrem kultury
12/09/2006Vladan Jílek
Jožka Černý, jeden z našich nejznámějších zpěváků lidových písní, obdržel 31.srpna 2006 od ministra kultury cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za šíření dobrého jména české kultury. Medaili uděluje ministerstvo od roku 2000 jako ocenění dlouhodobého šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.
přečteno 1976×celý článek >>


CM Martina Hrbáče slaví čtyřicátiny
07/09/2006Antonín Vrba
Martin Hrbáč se narodil 10.1.1939 v Hrubé Vrbce. Na housle začal hrát ve čtyřech letech. Již na základní škole se stal primášem hudecké muziky. V době studia na VUT v Brně sbíral zkušenosti v brněnské Moravské cimbálové muzice Antonína Jančíka Medika. Muzikantsky vyrůstal ve věhlasné cimbálovce "Majstra" Joženy Kubíka z Hrubé Vrbky. V šedesátých letech založil ve Veselí nad Moravou Horňáckou cimbálovou muziku, kterou vede jako primáš nepřetržitě čtyřicet let.
přečteno 2102×celý článek >>
 
Osobní vzpomínka na Jindřicha Hovorku
31/08/2006Jiří Plocek
Tisíce nahrávek v rozhlasovém archivu, několik hudebních nosičů, nespočet hodin s posluchači v omamném zajetí zpívajících houslí - to je životní bilance Jindřicha Hovorky, jedinečného a ojedinělého muzikanta. Myslím, že málokdo - a jestli vůbec někdo - dokázal spojit podstatu lidové písně s kultivovaným projevem klasicky vzdělaného hráče tak přirozeně a noblesně jako právě on.
přečteno 1511×celý článek >>


Věra Domincová
10/08/2006Antonín Vrba
Hodně příznivců folkloru si myslí, že sólový zpěvák musí zpívat podle muziky. Není tomu tak, i když jsou určité meze. Zpěvák tvrdí muziku, protože vždycky má jinou náladu, a od toho ta lidová písnička je. Proto je tolik variant třeba jedné písničky, protože ten zpěvák v tom okamžiku uletěl a nemohl si vzpomnět na to správné slovo a dal si tam svoje.
přečteno 5280×celý článek >>
 
Odešel Jindřich Hovorka
15/07/2006Zbyněk Žůrek
Jindřich Hovorka se narodil 13. 8. 1937 v Českých Budějovicích, kde vystudoval i Střední hudebně-pedagogickou školu, obor housle a trubka. V roce 1961 se stal absolventem brněnské JAMU (obor viola). Od roku 1960 působil jako violista v Brněnském estrádním rozhlasovém orchestru, a poté jako koncertní mistr a od r. 1974 umělecký vedoucí BROLNu.
přečteno 1402×celý článek >>


Horňácký bohatýr František Okénka slaví pětaosmdesátiny
05/05/2006Antonín Vrba
V životě je třeba všechno řešit s nadhledem, v klidu a bez emocí. V každé maličkosti vždycky najít to kvalitativní, pěkné. Tím se zabývat a snažit se i tímto způsobem žít. Žít tak, aby se člověk nedostával do stresových situací. Prostě mít z každého počinu radost... říká s vážností na jemné tváři "čerstvý" pětaosmdesátník František Okénka.
přečteno 5180×celý článek >>
 
František Bartoš
01/04/2006Tomáš Mikulaštík
František Bartoš je jednou z nejvýznamnějších osobností našeho kulturního života druhé poloviny 19.století. V této době výrazně ovlivňoval svým mnohostranným dílem rozvoj celého národního života na Moravě. Vše, co dělal a čemu se věnoval, mělo vždy jediného společného jmenovatele: všestranně upevňovat a rozvíjet národní uvědomění, kulturu a vzdělání.
přečteno 5556×celý článek >>


František Okénka dal filmařům zabrat
13/02/2006Antonín Vrba
Osobnost horňáckého folkloristy Františka Okénky netřeba milovníkům slovácké lidové kultury nijak zvláště představovat. S blížícím se jarem se blíží i jeho životní jubileum. To byl také důvod, proč se brněnští filmaři v pátek 10.února na několik hodin objevili na Horňácku. Točilo se zde další pokračování oblíbeného pořadu České televize- Folkloristiky.
přečteno 4110×celý článek >>
 
Vzpomínka na Růženu Malíkovou
23/01/2006Tomáš Čech
Když se do běžných předvánočních dnů nesla Bystřicí pod Hostýnem zpráva o úmrtí paní Růženy Malíkové, jako by tomu nikdo nechtěl věřit, jako by se pro všechny ty, kteří ji znali, na chvíli zastavil čas. Té drobné milé paní, která i přes nelehký život svým elánem a životním optimismem ovlivnila mnoho lidí, a to nejen malých Valášků z dětského souboru Malá Rusava.
přečteno 3737×celý článek >>


Nedožité 80. narozeniny PhDr. Marie Ulčové
06/12/2005Marta Ulrychová
Výstavu "Lidová tvorba západních Čech" si díky dlouhodobější instalaci mohli prohlédnout ještě i návštěvníci martinských trhů v Plzni. Kromě 90.výročí založení Národopisného muzea Plzeňska se tato expozice stala jednou z mnoha příležitostí, jak důstojně připomenout nedožité osmdesátiny dlouholeté pracovnice této instituce, PhDr.Marie Ulčové.
přečteno 4260×celý článek >>
 
Plný život Jiřího Jilíka
16/11/2005Jaroslav Kovařík
Dnes (16.11.2005) slaví své krásné životní jubileum (60.) náš stálý a věrný dopisovatel, šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík. Za celou redakci přejeme našemu milému jubilantovi vše nej, nej, nej... A jako výraz úcty a vděčnosti připojujeme článek Jaroslava Kovaříka, bývalého šéfredaktora Malovaného kraje (syna strýca Kováříka z Kobylí).
přečteno 5032×celý článek >>


Trojice horňáckých národopisců se dožívá šedesátky
25/10/2005Antonín Vrba
Již mnohokrát si společně své narozeniny připomínali tři folkloristé z jihovýchodního úpatí Bílých Karpat, na moravsko -slovenském pomezí, konkrétně z horňácké obce Velké nad Veličkou. Folkloru se naši oslavenci -Jitka Garšicová /Zemanová/ a dvojčata Antonín a Jiří Mička- věnují už od svých školních let.
přečteno 5493×celý článek >>
 
Uplynulo 80 let od úmrtí "krále" Chodska J.Š.Baara
18/10/2005Marta Ulrychová
Klenečský rodák Jindřich Šimon Baar pocházel ze starého chodského rodu. Od dětství se setkával s lidovou tradicí. Významná byla jeho sběratelská činnost. V kontextu české literatury je řazen mezi tvůrce autorských pohádek. Nezabýval se však pouze sběrem písní a pohádek, ale zcela zákonitě se setkával i s dalšími folklorními projevy...
přečteno 3526×celý článek >>


Odešel největší z Vlčnovjanů
12/10/2005Jiří Jilík
Náhle a nečekaně, byť v požehnaném věku 88 let, ale do poslední chvíle stále fyzicky a zejména duševně nesmírně vitální, zemřel 2. října největší Vlčnovjan 2. poloviny 20. století, muzeolog a národopisec, publicista, fotograf, kreslíř, vzdělaný a kultivovaný člověk, milovník slovácké písně a velký vlčnovský patriot PhDr. Josef Beneš, CSc.
přečteno 3167×celý článek >>
 
Horňácko se loučí se svojí profesorkou Zdeňkou Jelínkovou
11/10/2005Antonín Vrba
Před pětaosmdesáti roky, začátkem přicházejícího jara, se narodila v srdci svérázného horňáckého regionu Zdeňka Jelínková. Celý svůj úctyhodný život se upsala kultuře, konkrétně studiím lidového tance v různých podobách, od dětského folkloru až po tance dospělých. Celý svůj život zůstala svobodná, bezdětná, avšak moravskému folkloru zanechala životní dílo velké hodnoty.
přečteno 3627×celý článek >>


Odešla Zdeňka Jelínková
05/10/2005Zbyněk Žůrek
V noci na středu 5. října navždy ve věku 85 let odešla paní Zdeňka Jelínková, která pro všechny etnochoreology, etnografy, tanečníky a vedoucí folklorních souborů stále platí za největší znalkyni a odbornici v oboru naší taneční folkloristiky.
přečteno 3761×celý článek >>
 
Odešel Luboš Svatoš
24/08/2005Anna Maděričová
Nechce se věřit, že už z pódia nezazní jeho nezaměnitelný hlas, nezazpívá Eště som sa neoženil, nebo Rež, rež, rež. Muzikantská duše Luboše Svatoše se 20.srpna vydala, řečeno slovy básníka a muzikanta Otakara Horkého "na druhý břeh". Bude tam mezi svými. Jaroslav Čech, Jaroslav Staněk, Otakar Horký, Josef Vrzala, Karel Piškytl.
přečteno 4095×celý článek >>


Uprkovské zamyšlení
16/08/2005Jiří Jilík
"Jan Uprka 1870" hlásá nápis na trámě v rodném domě rodiny, která dala naší kultuře dva významné umělce - malíře Jožu a sochaře Frantu Uprkovi. Je s podivem a hodno velikého ocenění, že se zdevastované stavení podařilo zachránit a prohlásit je za památku. Památkáři i lidé z obecního úřadu v Kněždubě vědí, na jaké nepochopení naráželi při snaze dům vykoupit a zrestaurovat.
přečteno 4069×celý článek >>
 
Jan František Hruška (1865 - 1937)
02/08/2005Marta Ulrychová
Sto čtyřicet let sice není výročí natolik zaokrouhlené, aby bylo nutné naň za každou cenu reagovat. Nicméně činím tak za sebe i za ostatní kolegy folkloristy, abych na rozdíl od jazykovědců odvedla nesplacenou daň osobnosti, bez jejíž píle by se folklorní tradice na Chodsku nestala tím, čím je.
přečteno 4199×celý článek >>


Odešla velká osobnost českého národopisu - Ludvík Kunz
12/07/2005Jiří Plocek
Každý obor má své nepřehlédnutelné osobnosti, které ční jako majáky pro ostatní. České poválečné muzejnictví a národopis měly mezi jinými Ludvíka Kunze, jehož životní pouť se uzavřela nedávno ve Šlapanicích u Brna. V zahraničí jeden z nejuznávanějších českých poválečných etnografů byl osobností neobyčejně erudovanou a výkonnou.
přečteno 3506×celý článek >>
 
Mojta majka Balgarka. Az apám magyar.
17/05/2005Elena Akácsová
Narodila sa čistokrvnej Bulharke a Slovákovi, ktorého rodnou rečou bola maďarčina. Typická Slovenka, ako jej hovorievali, keď udýchaná a zrumenená liezla v kroji z javiska. Dlhé roky tancovala a spievala vo folklórnom súbore Ekonóm, založila Detský súbor Bezáčik. Našťastie rýchlo pochopila, že na choreografiu nestačí len nadšenie, a tak nestihla zanechať veľa škôd na slovenskom folklorizme ani na umeleckom cítení jej zverených detí.
přečteno 3197×celý článek >>


Zemřel Jaroslav Jurášek
18/03/2005FolklorWeb.cz
Dne 15. března zemřel ve věku nedožitých 80 let hudebník, upravovatel, dramaturg, organizátor a autor pořadů o lidové hudbě Jaroslav Jurášek.
přečteno 2808×celý článek >>
 
Za Emilem Miškeříkem - horňáckou folklorní osobností
11/10/2004Antonín Vrba
Osobnost Emila Miškeříka (nar. 13. 4. 1916) vyrůstala ze starobylé muzikantské dynastie. Miloval folklor od prvních krůčků života. Naslouchal muzice, učil se různé nápěvy, texty písniček, zaznamenával si je. Byl jedním z posledních znalců horňáckého "štrajchu" - originální valčíky a polky, které se dnes už vůbec nehrají. Jeho primování tance sedlácká bylo poznamenáno vlivem "trnovsko-miškeríkovských cifrí", které hrál s velkou přesností, ale pokaždé jinak.
přečteno 4539×celý článek >>


Vzpomínání na Jožku Kubíka
14/07/2004Zuzana Labantová
Jožka Kubík se narodil 9. dubna 1907 v Hrubé Vrbce na Horňácku. Jožka se naučil hrát na housle a v patnácti letech byl již primášem muziky vrbeckých Lipárů. Jako první začal na Horňácku používat v muzice cimbál.
přečteno 4774×celý článek >>
 
Velký odkaz skromného kněze
08/07/2004Jiří Plocek
Introvertní, citlivý hoch, od mládí vzdělávaný hudebně projevoval už na nižších gymnaziálních studiích v Kroměříži vlastenecké sklony. Profesor Horn přivedl Františka Sušila k zájmu o lidovou poezii. Vedle toho během vyšších gymnaziálních studií v Brně tíhl silně ke klasické filologii a ke studiu semitských jazyků.
přečteno 3614×celý článek >>


Úryvky ze života F. Sušila
28/06/2004Lucie Málková
Sušil v lásce národní se snažil povznést náš národ. Svými penězi přispíval na vzdělání a k zvelebení národa. Sám pak po třicet let chodil po Moravě ode vsi ke vsi a sbíral národní písně. V r. 1860 pak vyšla velká sbírka všech národních Moravských písní, kterou se proslavil po celém světě a byla mu přičtena velká zásluha.
přečteno 3301×celý článek >>
 
František Sušil
13/06/2004Pavel Řehůřek
František Sušil byl přední národní buditel, sběratel moravských lidových písní, překladatel, myslitel, básník a theologický badatel. Jeho "Moravské národní písně s nápěvy do textu vřaděnými" se staly vzorem jeho následovníků na sběratelském poli moravské lidové písňové poezie.
přečteno 3876×celý článek >>


Ostravica oslavila jubileum Věry Šimkové
02/05/2004Monika Škanderová
V sobotu 24. dubna se ve Frýdku-Místku sešli příznivci, obdivovatelé, přátelé i bývalí členové Souboru lidových písní a tanců Ostravica, aby v příjemném prostředí Nové scény Vlast oslavili životní jubileum zakladatelky souboru, choreografky a sběratelky lidového umění paní Věry Šimkové.
přečteno 4446×celý článek >>
 
Věrka Šimková slavila jubileum
15/03/2004Monika Škanderová
Umělecká vedoucí a choreografka Souboru lidových písní a tanců Ostravica paní Věrka Šimková oslavila 25.února své krásné 70.narozeniny. Sběratelka lidových písní, choreografka a zakladatelka SLPT Ostravica Věra Šimková je osobou, jejíž jméno není mezi "obyčejnými" lidmi příliš známé. Zkuste se dnes na ulici ve Frýdku-Místku zeptat kohokoliv z kolemjdoucích, co jim toto jméno říká.
přečteno 4374×celý článek >>


Vincenc Socha - sběratel lidových písní
18/08/2003Vladan Jílek
Svůj veškerý volný čas věnoval Vincenc Socha svému milovanému koníčku - lidové kultuře. V roce 1936 založil a vedl lhotecký soubor písní a tanců Pilky, byl autorem i režisérem národopisných pořadů, vedl ochotnický divadelní kroužek. Avšak nejdůležitější je jeho sběratelská činnost, zápisy lidových písní a tanců, které sbíral a zapisoval u starých pamětníků.
přečteno 6090×celý článek >>
  

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky