FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Odborné práce

Moravská zvuková archeologie
18/02/2013Jiří Plocek
Koncem roku 2012 spatřil světlo světa unikátní vydavatelský počin − obsáhlá edice nejstarších dochovaných zvukových záznamů moravské a slovenské lidové písně na území Moravy.
přečteno 4132×celý článek >>
 
Základní kameny moravské vlastivědy a národopisu
13/02/2008Jiří Plocek
Je to zajímavé a příznačné. Přestože Morava je zemí, která vlastně v současnosti „neexistuje“ – ať už vyjádřeno státoprávním uspořádáním či jednoznačně etnicky, tak ve skutečnosti v mnoha ohledech „bytuje“ ve středoevropském prostoru výrazněji a svébytněji než Čechy.
přečteno 6877×celý článek >>


Vánoce jako živý symbol (II. - závěrečná část)
28/03/2007Jiří Plocek
Charakteristicky pro naši dobu jsou Vánoce na první pohled zabaleny do pozlátka komerce a nejrůznějších dobových rekvizit, ale nepozbyly přitom vnitřní náboj. Kdo chodí na půlnoční mši vánoční, ví, že kostely jsou zpravidla plné, na rozdíl od zbytku roku. V této chvíli je třeba se ptát, co tito lidé prožívají.
přečteno 4687×celý článek >>
 
Vánoce jako živý symbol (I. část)
26/03/2007Jiří Plocek
Na výjimečnosti a "svátečnosti" vánočního období se, myslím, shodne valná část obyvatel západní polokoule, odkud tato tradice vzešla, aniž by hlouběji přemýšlela o dalších souvislostech. Proč tomu tak je? V žádném případě to není náhoda, nýbrž jde o působení hlubokých psychologických a náboženských příčin, na něž se pokusím upozornit.
přečteno 2902×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (VI.)
07/02/2007Eva Jirková
Ideální Vánoce? V našich zeměpisných šířkách a délkách jsou to Vánoce trávené doma s rodinou, plné radosti, klidu a hojnosti jídla a darů; "svátky klidu a míru", kdy je přán "pokoj všem lidem dobré vůle" a my sami přejeme lidem okolo sebe "šťastné a veselé" a "bohatého Ježíška". Ideál (teorie) se však často výrazně liší od reality (praxe), protože ideály často zůstávají ideály právě proto, že jsou příliš náročné a nedosažitelné. //závěrečný díl seriálu//
přečteno 2815×celý článek >>
 
Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (V.)
28/12/2006Eva Jirková
Doma pečené cukroví a bramborový salát podle babiččiny rodinné receptury, stavění rodinného betlému či sbírky vánočních ozdob doplňované každoročně o nějaký nový "přírůstek", návštěvy hřbitovů, vzpomínání na zesnulé členy rodiny a vzpomínky dospělých na vlastní dětství a tehdejší Vánoce. Ano, Vánoce jsou v současné době především svátkem a oslavou "mikrokosmu" - rodiny a jejích vánočních tradic.
přečteno 1189×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (IV.)
10/05/2006Eva Jirková
Relativně novodobým projevem "sekularizace Vánoc" je politicky korektní slovník, který lze v mnoha západních zemích jen stěží přehlédnout. V multikulturních zemích se Vánoce stávají nejen křesťanským, ale multikulturním svátkem překračujícím hranice nejen jazyka a kultury, ale i náboženského vyznání. Jsou totiž slaveny paralelně s jinými svátky jiných světových náboženství.
přečteno 3479×celý článek >>
 
Jak mohou základní umělecké školy přispět...
27/04/2006Jan Mazurek
Naše základní umělecké školy zaměřují svou pozornost na tři oblasti přípravy žáků. Ti nejlepší jsou vedeni ke studiu na konzervatořích a středních uměleckých školách. Veliká většina žáků ovšem získává základní hudební, výtvarné, hudebně pohybové a další dovednosti, které výrazně obohacují jejich život. Je zde ovšem ještě jedna - a docela početná - skupina žáků, jejíž hudební přípravě bych chtěl ve svém přispěvku věnovat pozornost.
přečteno 2092×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (III)
19/04/2006Eva Jirková
Oslava Vánoc v sobě skrývá řadu ambivalencí, přičemž tou nejzjevnější a zároveň nejkontroverznější je polarita náboženství versus sekularita. Vánoce na straně jedné zůstávají hned po Velikonocích nejdůležitějším křesťanským svátkem, na straně druhé jsou plné sekulárních prvků. Odložme na chvíli černobílé brýle a zkusme se na tuto polaritu podívat z trochu jiného úhlu.
přečteno 3127×celý článek >>
 
Zájem o folklor, dechovku a world music v rozhlase
02/04/2006Helena Bízová
Na začátku února 2006 jsem uskutečnila krátkou anketu, ve které jsem se ptala na zájem o folklor, dechovku a world music v rozhlasovém vysílání. Zajímalo mě, jaké posluchači očekávají informace od rozhlasu atd. Ankety se zúčastnilo 183 respondentů. Výsledky vám nyní předkládám.
přečteno 3904×celý článek >>


Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (II.)
23/03/2006Eva Jirková a Marta Ulrychová
Vyvrcholením dlouhých předvánočních příprav je společná štědrovečerní večeře. Bývá ritualizovanou událostí, neboť se odehrává v již zažitých a léta opakovaných sekvencích. Jídlo je na jedné straně základní biologickou potřebou, zároveň je však spojeno s určitými rituály, symboly či vírou. Jídlo tedy může účastníky rituálu spojovat s neviditelnými bytostmi,...
přečteno 3256×celý článek >>
 
Vánoce jako vynalezená tradice či ambivalentní rituál? (I.)
19/03/2006Eva Jirková a Marta Ulrychová
Vánoce jsou nepochybně na první pohled plné paradoxů. Na jedné straně v sobě skrývají pokorné očekávání příchodu Spasitele, na straně druhé však představují "nebiblickou nákupní apokalypsu". O vánočních svátcích jsou mnohými uctívány přinejmenším čtyři ze sedmi smrtelných hříchů, jimž křesťanství kdysi spílalo, a sice lakomství, obžerství, chtíč a závist.
přečteno 3950×celý článek >>

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky