FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Kroj Malé Hané

Lidový kroj Malé Hané (14.)
06/11/2007Pavla Vacová
Nakonec se zmiňuji o několika jiných lidových textiliích, které sice nebyly součástí obleku, ale patřily také k výbavě nevěsty. Jsou to tzv. ručníky neboli křestní šátky, křestní vínky a boudnice.
přečteno 8373×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (13.)
04/10/2007Pavla Vacová
Úvodnice se nosila jen k určitým slavnostním rodinným příležitostem a byla vyzdobena nejzajímavějšími výšivkami, jaké se v naší oblasti vyskytují. Podobně jako i jinde na Moravě je úvodnice i na Malé Hané dvojitý pruh plátna, široký asi 60 cm a dlouhý 160 cm, s různě širokým pruhem výšivek, u nás často ještě s motivy figurálními. Nosila se tak, že zahalovala bedra a splývala oběma konci vpředu dolů, přehozena nad lokty.
přečteno 7822×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (12.)
05/09/2006Pavla Vacová
K ženskému kroji patří ještě půlka - trojúhelník z bílého plátna nebo batistu, vyzdobený bohatým bílým vyšíváním. Vázala se křížem přes prsa. Její nejdelší strana byla tak dlouhá, že když byla přeložena křížem přes prsa, mohly její cípy viset ještě asi čtvrt metru před boky. Nebylo to však vždy stejné - velikost se řídila zvyklostmi té které obce.
přečteno 1958×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (11.)
08/06/2006Pavla Vacová
Za chladnějších dnů oblékaly ženy přes rukávce krátké jupky, kterým se říkalo "špenzle". Bývaly z dobrého lesklého sukna černého nebo tmavomodrého, později i hnědého. Ale bývaly i hedvábné jasně modré nebo zelené a dobře vatované.
přečteno 1494×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (10.)
01/05/2006Pavla Vacová
Na nohou nosily ženy ve svátek punčochy vesměs bílé, ač některé záznamy hovoří tu i tam o punčochách červených. Bílé punčochy byly v létě bavlněné, v zimě vlněné, s barevnými klíny na kotnících. Klíny "cvikle" jsou zdobeny pleteným barevným vzorem, technikou "norskou". Klíny bývaly i se vzory tříbarevnými. Tyto práce prováděli muži, ne ženy.
přečteno 3459×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (9.)
04/10/2005Pavla Vacová
Ke kanafaskám se nosily v letech čtyřicátých zástěry z tenkého domácího plátna. Uchovaly se v paměti starých lidí, v originále však jediná, uložená v muzeu v Jevíčku, která souhlasí s tím, co pamětníci a kronikáři sdělili. Je to zástěra "blanketová škrobová". Tyto fěrtochy z jemného domácího plátna byly barveny, škrobeny a leštěny u barvířů.
přečteno 3820×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (8.)
01/11/2004Pavla Vacová
Sukně - Na svátek se za starších dob nosily kanafasové. Hospodyně s děvečkami a dcerami spředla len, dala část pásem obarvit na červeno a modro k barvíři do města a zanesla je s bílou přízí k tkalci a poručila si vzorek - kolik kterých nitek a v jakém postupu má tkát.
přečteno 4573×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (7.)
23/07/2004Pavla Vacová
Kordulka se navlékala přes rukávce. Na Malé Hané se nosily v polovině století kordulky soukenné i brokátové. První se nedochovaly, dovídáme se o nich jen kuse od pamětníků. Na horách se nosily ve starší době kordulky soukenné, vyšívané i hladké, v barvě černé a tmavozelené. V letech sedmdesátých se šily z kašmíru, z kterého byla i sukně.
přečteno 5285×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (6.)
28/05/2004Pavla Vacová
Nejspodnější kus ženského odění, rubáč, se nosil kdysi obecně a byl téhož střihu, jak jej známe např. ze Slovácka. Byla to těsná košile, která visela na ramenou na jedné tkanici. Přetahovala se přes hlavu. Svrchní část byla z pačesného jemnějšího, dolní od pasu dolů z hrubého, i konopného plátna.
přečteno 4643×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (5.)
30/01/2004Pavla Vacová
Mužský kroj - Podle ústních a písemných pramenů zjišťujeme, že košile mužů se šila tak, aby její zapínání přišlo dozadu. Zavazovalo se na tkaničky s průstřihem v týlu. Tento střih je starobylý a pro starší dobu doložen několika zprávami i jinde na Moravě a ve Slezsku.
přečteno 5779×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (4.)
08/11/2003Pavla Vacová
Kroj dětský - Nejméně dokladů se zachovalo z oblečení dětského. Přešívalo se na ně totiž většinou z šatstva již obnošeného, aby se vystříháním zachovalých míst uspořilo nových tkanin. Živost a dětská neposednost se postaraly, aby po šatečkách nezbylo ani památky.
přečteno 4080×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (3.)
02/10/2003Pavla Vacová
Hranice kroje na Malé Hané - Hranice kroje na Malé Hané leží v bývalých okresech moravskotřebovském a boskovském. Bílá vyšívaná "půlka", zkřížená přes prsa, jakož i motivy výšivek na nich, jsou nápadně podobné motivům na ostatním Horácku od Nového Města směrem k Telči, Dačicím, Staré Říši a Jemnici. Jsou jim blízké také výšivky z Brněnska a sousední české, vesměs také bílé vyšívání.
přečteno 5538×celý článek >>


Lidový kroj Malé Hané (2.)
06/09/2003Pavla Vacová
Zánik kroje - Časové rozpětí mezi odložením kroje a vzbuzením vědeckého zájmu o něj, je na Malé Hané poměrně větší než jinde. Muži odložili kroj už v polovině 19. věku, ženy za deset, dvacet let potom. Dále poté zůstaly mu více či méně věrny už jen stařenky. Za jejich života kroj povlovně splynul a zanikl v odění městského typu.
přečteno 4644×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (1.)
21/08/2003Pavla Vacová
Úvod - Na konci minulého století, kdy zájem o lidový kroj byl v českých zemích nejživější, v našem kraji už kroje skoro nebylo. Zanikl krátce po polovině minulého století. V barevném skladu a ve tvarech neokázalý, nezaujal příliš ani sběratele, ani badatele. Zůstal proto neznámý a nebylo o něm valně bádáno do dnešního dne.
přečteno 5169×celý článek >>

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky