FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Hudební nástroje

Brumle a komunita kolem nich
11/04/2013Petr Jasinčuk
Začalo to asi před třemi lety. Dostal jsem svou první brumli k narozeninám. Byl to takový ten běžně dostupný model “Schwarz” v modré barvě. Nástroj mne nadchnul, a tak jsem se pustil do trénování a zjišťování informací o něm.
přečteno 5300×celý článek >>
 
Basa
26/11/2007Michal Novotný
Slovo basa můžeme v češtině použít v několika zcela různých souvislostech. Když řekneme, že basa tvrdí muziku, víme, že řeč je o největším ze smyčcových nástrojů, o nástroji s hlubokým tónem, odborně zvaným kontrabas. Když slyšíme, že bratranec sousedovy snachy se minulý týden vrátil z basy, je nám jasné, že se nemluví o hudebním nástroji...
přečteno 9332×celý článek >>


Unikátní tereminvox a akordeon
24/01/2007Zuzana Gregorovičová
Jediný koncert v České republice, jediný bezdotykový hudební nástroj na světě – lákadla výjimečnosti. Jedno pódium, dva virtuozové, tereminvox a akordeon. Světově uznávaná americká muzikantka Pamellie Kurstin, její hudební nástroj znějící díky rušení elektromagnetického pole a špičkový akordeonista Yuri Lemeshev...
přečteno 5550×celý článek >>
 
Náhradní doprovod pro zpěv a tanec
10/01/2007Pavel Petržela
Už od pradávna člověk svůj život doprovázel akusticky a pohybově. Co se ale dělo, když scházely hudební nástroje? Doprovodem se stávalo vše, co vydávalo jakýkoliv zvuk. Příkladem je třeba mlynářská nebo i písně kosecké, kde přímo zvuk kosy udával a dokonce sjednocoval pracovní i pěvecké tempo.
přečteno 1007×celý článek >>


Fujara - nástroj pastierov, ovečky...
31/01/2006Karol Kočík
Fujara je nástroj pastierov. Kedisy bolo fujaru najčastejšie počuť hrať pri pasení oviec. Ak si predstavíme život na salaši v minulosti, zistíme, že v letnom období nebol na hranie čas. Najskôr sa hralo pri pasení. Vraj pritom fujara najkrajšie vyznie, keď sa za ovciami hrá, len tak, z boku na bok. Existujú aj výpovede, že fujarová melódia mala za účel akoby upokojiť ovce.
přečteno 4693×celý článek >>
 
O fujarovej piesni
22/02/2005Karol Kočík
V minulosti bola fujara využita aj ako signálny nástroj. Zvolávanie sa dnes už vytratilo. Bolo charakteristické hrou na vysokých tónoch, resp. určitými prefukmi, či náfukmi. Tieto signály údajne slúžili na zvolávanie oviec roztratených v krovine. Až po tomto signáli nasledoval povel pastiera pre pastierskeho psa. Zvolávanie niekedy pastieri používali aj na vzájomné dorozumievanie sa "medzi sebou".
přečteno 3165×celý článek >>


Fujara - jej rozšírenie a rôzne typy
28/01/2005Karol Kočík
Fujara je, resp. bola úzko viazaná na vymedzenú oblasť stredného Slovenska, etnograficky charakterizovanú ako Podpoľanie. Hypotézu o pôvode fujary na strednom Slovensku vyjadril Dr. Ladislav Leng v roku 1970, keď uviedol: "Možno s určitosťou tvrdiť, že fujara ako osobitný druh vznikla v societe pastierského stavu na strednom Slovensku".
přečteno 3321×celý článek >>
 
Fujara - ako vznikla a odkiaľ pochádza
13/11/2004Karol Kočík
Fujara je vo svojej podstate gotická basová trojdierková píšťala. Takéto píšťaly boli v Európe v 12. - 13. storočí veľmi známe a hojne rozšírené. Hrávali v hudobnom zoskupení s bubienkom a keďže sa na nich dalo hrat jednou rukou, často sa interpret hrou na bubienok sám doprevádzal - trojdierkovú píšťalku držal v jednej ruke a druhou udieral na bubienok.
přečteno 3042×celý článek >>


Ono se řekne grumle, ale? (2.)
18/06/2004Josef Kratochvíl
Moje první grumle mě koupil tatínek na pouti ve Křtinách, a bylo to v roce 1941. Nejen grumle, ale i plechového slavíka, kterého jsem miloval. Léta byl tento nástroj nedostupný, mohl se pouze kupovat a dovážet z kapitalistické ciziny. Dnes si grumle může koupit každý.
přečteno 4965×celý článek >>
 
Ono se řekne grumle, ale? (1.)
24/05/2004Josef Kratochvíl
Tolik názvů a ve světě jistě mnoho dalších pro ten kousek železa zformovaný do tvaru řeckého písmene Omega, kdy mezi nožičkami písmene je přikována ocelová lamelka. To, že se tento nástroj vyrábí ze železa, platí pouze pro Evropu. Příkladně v Asii (Indie, Tibet, Taiwan, Tichomoří) se dodnes vyřezává z bambusu nebo palmového dřeva.
přečteno 4895×celý článek >>

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky