FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

CD, knihy

Jiří Pavlica & Hradišťan - Vteřiny křehké
06/06/2014Přemysl Štěpánek
Nové autorské písňové album Jiřího Pavlici a Hradišťanu vychází 18.6., bude se jmenovat Vteřiny křehké. Album připravoval soubor několik let a k natočení patnácti skladeb došlo letos na jaře ve Studiu Michael. Více o albu se můžete dozvědět přímo od Jiřího Pavlici zde:
přečteno 3680×celý článek >>
 
Musica Folklorica představí nové album
13/08/2013Přemysl Štěpánek
Musica Folklorica patří mezi těch málo kapel, které v poslední době dokázaly zaujmout široký okruh posluchačů nejen svým hudebním uměním a originálními úpravami, ale i tématy, která na svých CD přináší.
přečteno 4927×celý článek >>


Lidová muzika z Chrástu oživila zapomenuté písně českého Stříbrska
04/10/2012Vojtěch Kouba
Dne 20. října 2012 v 19.00 hodin bude v plzeňském Divadle Alfa slavnostně představeno nové CD folklórního souboru Lidová muzika z Chrástu nazvané „Sulislavskej kostelíčku“. Nahrávka z produkce vydavatelství AVIK přináší známější i zcela zapomenuté písně z tzv. českého ostrůvku u Sulislavi. Projekt připomíná tradici českého osídlení v Sulislavi a v dalších obcích na Stříbrsku, kde se až do 20. století udržela česká menšina v obklopení většinovým německým obyvatelstvem.
přečteno 4301×celý článek >>
 
Znáte česká a moravská nářečí?
09/07/2012FolklorWeb.cz
Soutěžte s Proglasem ve velké prázdninové soutěži! Znáte výrazy z českých a moravských nářečí? Zkuste své štěstí a vyhrajte!
přečteno 3227×celý článek >>


BROLN představil Mariánské písně IV
28/05/2012Katka Kovaříková
Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se představuje na novém hudebním nosiči Mariánské písně IV. Jde o čtvrtý díl řady Mariánských písní, které vyšly v letech 1998 – 2004. Inspirací pro výběr repertoáru se stala malá sbírka písní, která sloužila poutníkům při putování k Panně Marii Štípské. Další písně byly vybrány z Poutnického kancionálu Františka Malého a osobních sbírek.
přečteno 2245×celý článek >>
 
Štyry noce nespała sem
27/09/2011FolklorWeb.cz
Pod tímto názvem se skrývá jméno prvního CD Ženského sboru Lipina z Hroznové Lhoty natočeného v letošním roce ve studiu DIV 8 ve Veselí nad Moravou. Devět žen, dívek, maminek, ale především zpěvaček, jimž příroda nadělila hlas a ucho, ale také cit pro tempo, frázování, pro vícehlasé zpívání dalo vzniknout sboru, který se postupně od roku 2008 rozrůstal až do dnešní devítičlenné podoby.
přečteno 3766×celý článek >>


Nový zpěvník písní z jihozápadních Čech pro děti i učitele
06/07/2011Judita Kučerová
Sborník lidových písní z jihozápadních Čech určený nejmladší generaci je jedním z pozoruhodných vydavatelských počinů Etnologického ústavu AV ČR a Klubu tanečních souborů Rokytka z Rokycan. Kvalitních publikací, které jsou určené k předkládání folklorního dědictví dětem, se v českém prostředí bohužel příliš nedostává. O to více je třeba ocenit práci, která prokazuje erudovanost autora a jeho snahu o komplexní a praktický přístup k problematice.
přečteno 5923×celý článek >>
 
Na Orave dve nové monografie o ľudovej kultúre
08/01/2011Miroslav Žabenský
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, aktuálne vydáva dve monografie o podobách tradičnej ľudovej kultúry regiónu. Prvá má názov Vianočné koledy a betlehemské hry na Slovensku a v Poľsku, druhá je monografia ľudovej piesňovej kultúry Rabčíc - Ozveny spod Babej hory.
přečteno 2475×celý článek >>


Všeho dokvasu - říká Jiří Severin
29/12/2010Jiří Jilík
Ta knížka, o níž chci mluvit, je napohled přitažlivá, jediné co snad postrádá, je vůně produktu, o kterém se v ní píše a který je hlavním hrdinou několika desítek příběhů a humoresek - tedy slivovice. Protože knihu s vůní slivovice ještě nikdo nevydal, nezbývá, než si při čtení příběhů nalít štamprlku voňavé, dobře vychlazené a třpytivě průzračné slivovice.
přečteno 2427×celý článek >>
 
Jiří Jilík kráčí podruhé Slováckem krásným
07/12/2010Antonín Vrba
Po souborech národopisných reportáží a fejetonů Rebelové proti všednosti (2003) a Jdu Slováckem krásným (2008) přichází publicista Jiří Jilík s navazujícím, třetím výborem svých textů inspirovaných lidovou kulturou a folklorem Slovácka. Sepjetí s předešlou knihou vyjadřuje v názvu – Jdu Slováckem krásným II.
přečteno 2770×celý článek >>


Zpěvník ze sběrů Daniela Slobody
01/12/2010Kateřina Kovaříková
Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem vydává pod názvem Písně Daniela Slobody zpěvník sestavený ze sběrů tohoto rusavského kazatele. Původní ručně psané deníky, které obsahují 80 lidových textů a 80 nápěvů, pocházejí z valašské Rusavy z let 1838 a 1841–1842.
přečteno 2629×celý článek >>
 
Reprint sbírky Jana Poláčka kompletní
19/05/2010Václav Štěpánek
Po reprintu prvních čtyř dílů Slováckých pěsniček Jana Poláčka v roce 2008 a vytištěním pátého až sedmého dílu v roce 2009 se zájemcům o lidovou píseň dostává do rukou kompletní sbírka tohoto významného sběratele, obsahující osmnáct set písní ze všech regionů Slovácka a přilehlého moravsko-slovenského pomezí.
přečteno 3328×celý článek >>


Písně milostné a láskyplné
11/05/2010Jitka Novotná - Málková
Jak příhodné! V měsíci lásky vychází nové CD s titulem Písně milostné a láskyplné. Pro vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis ho připravila a v následujících řádcích o něm více prozradí Jitka Novotná - Málková: "Tak jako jsou rozmanité projevy vzájemného citu a okouzlení, nekonečná je i řada písní milostných a láskyplných..."
přečteno 2643×celý článek >>
 
Plzeňská věž převyšuje kopce
30/01/2010Marta Ulrychová
Zdá se, že Plzeňsko coby národopisný region se již nebude muset stydět před ostatními absencí zpěvníku lidových písní. Badatelské a ediční úsilí Zdeňka Vejvody, odborného pracovníka oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu Akademie věd ČR v Praze napovídá, že kýžená antologie je již na cestě. První avízo v podobě malého zpěvníku je na světě.
přečteno 3002×celý článek >>


…mně bude muzika do rána, do dňa hrát!
19/11/2009Jan Mička
Živelný, spontánní zpěv plný emocí, muzika bez příkras. Když jsem měl poprvé vyjádřit své dojmy, a Pavel Valíček na mě v telefonu vybafnul: „Co na to říkáš?“, zmohl jsem se na jedno slovo - odvážné. Je to počin, který se nedá hodnotit estetickými kritérii, protože: sóla zpívají všichni, nejen vybraní zpěváci. Aranžmá, pěvecký i muzikantský výraz...
přečteno 5365×celý článek >>
 
Všerubský doktor se vrací
21/09/2009Marta Ulrychová
V červenci letošního roku se na pultech našich knihkupectví konečně objevil dlouho očekávaný román Marie Korandové Všerubský doktor se vrací. Za podpory Plzeňského kraje, městyse Všeruby, města Kdyně a řady soukromých osob ho vydalo plzeňské vydavatelství Pressfil.
přečteno 3002×celý článek >>


Slovník štramberského nářečí
20/04/2009Vladan Jílek
Kdo zná některá nářečí, dobře ví, jak jadrná, přiléhavá, šťavnatá je lidová řeč. Přímo oplývá výrazy, které chtějí vyjádřit, co je mluvící osobě milé, příjemné, nebo naopak nemilé, protivné a směšné - výrazy s "citovým přízvukem". Taková slova mohou míti buď výraz zlepšující, nebo zhoršující.
přečteno 5254×celý článek >>
 
Jdu Slováckem krásným
02/06/2008Jiří Jilík
Jdu Slováckem krásným se jmenuje soubor národopisných reportáží a fejetonů spisovatele Jiřího Jilíka, ilustrovaných slováckobretoňským malířem Moarchem Evenem. S autorem i jeho kamarádem malířem se v knize společně vydáme na Dolňácko, Podluží, Kopanice, Uherskobrodsko, Kyjovsko i na Hanácké Slovácko.
přečteno 4114×celý článek >>


Hráli jsme jak andělé...
12/05/2008PaedDr. Jiří Jilík
Mimořádný zájem čtenářů Slováckých novin vzbudilo pojednání Jiřího Severina o proměnách lidové hudby, uveřejňované na pokračování v roce 2006. To se také stalo základem jeho knížky, která na konci minulého roku vyšla jako další svazek edice Zlínský kraj.
přečteno 3338×celý článek >>
 
Klostermannův rok
31/03/2008Marta Ulrychová
Probíráme-li se fotografiemi zachycujícími roku 1923 pohřeb Karla Klostermanna, jsme udiveni početným davem lidí, prodírajícím se plzeňskou Pražskou ulicí a sledujícím pohřební vůz, jenž směřoval vzhůru k několik kilometrů vzdálenému Ústřednímu hřbitovu. Tisíce Plzeňanů se přišlo rozloučit se svým spisovatelem.
přečteno 3360×celý článek >>


Zpívání a vyprávění z Kuželova
25/03/2008Petr Slinták
Knížečka Zpívání a vyprávění z Kuželova obohatila oslavy výročí této horňácké obce. V tomto případě však lze mluvit o jedinečném počinu. Poměrně útlý svazek je zdařilým hudebně-literárním hybridem obsahujícím nejen textovou a fotografickou část, ale především dva kompaktní disky.
přečteno 3762×celý článek >>
 
Nivnické sedlcké - multimediální CD-ROM
08/02/2008Vlastimil Ondra
CD, jež po vložení do přehrávače hraje písně zpívané v obci k párovému tanci sedlcká. A zároveň disk, který na videosekvencích zachycuje zmíněný tanec. Nechybí pochopitelně ani notové záznamy a slova ke všem písním. Dětem, mladým i jejich (pra)rodičům se tak do rukou dostane ucelený repertoár k sedlckým z jedné jediné obce Slovácka. Proč?
přečteno 5864×celý článek >>


Bylo by škoda zapomenout
04/02/2008Jiří Jilík
Vždycky, když uvidím v dálce ty tři zmíněné dominanty, tak pookřeji a uvědomuji si své štěstí, že mohu říci – jsem doma!“ Těmito slovy se vyznává z lásky ke svému rodnému kraji Antonín Bartošík (1927), rodák ze Zlechova na Uherskohradišťsku, ve své knížce humoresek a vyprávěnek nazvané Bylo by škoda zapomenout.
přečteno 3347×celý článek >>
 
Lidový kroj luhačovického Zálesí
07/01/2008Dr. Blanka Petráková
Studie o lidovém kroji luhačovického Zálesí je po sedmdesáti letech první souhrnnou prací, která se zabývá historií kroje tohoto regionu. Publikace shrnuje problematiku lidového oděvu na Zálesí, včetně vytýčení hranic regionu, typologie oděvních součástek, vývoje materiálu, střihu a skladby kroje.
přečteno 9434×celý článek >>


Do Hroznové Lhoty k betlému i za obrázky
30/10/2007Jiří Jilík
Soubor dvanácti půvabných grafik Františka Pavlici vydal Klub kultury v Uherském Hradišti jako kalendář na rok 2008. Je na nich zachycen slovácký rok viděný očima umělce tvořícího v duchu tradic insitního umění a silně ovlivněného lidovou kulturou regionu. Kneždubské hody, Bartolomějský jarmark ve Veselí, Petrovská šlahačka, Strážnické vinobraní, Dušičky, Vynášení Moreny - to jsou názvy několika obrazů z celé kolekce.
přečteno 4371×celý článek >>
 
Záhadná jízda králů Jiřího Jilíka
27/06/2007Ludmila Tarcalová
Neuběhl ani rok a čtenářům se dostává do rukou další kniha Jiřího Jilíka s názvem Záhadná jízda králů, tentokrát vydaná v edici Morava – utajená minulost. Napsat knihu pro tuto edici byla dobrá volba, neboť z obřadů a obyčejů v oblasti Uherskohradišťska není nic záhadnějšího, než právě jízda králů.
přečteno 3483×celý článek >>


Nabídka publikací Etnologického ústavu AV ČR
06/06/2007Barbora Gergelová
Přinášíme vám nabídku publikací, videokazet a CD z produkce Etnologického ústavu Akademie věd České republiky. Ústav vydává několik specializovaných edičních řad zaměřených na problematiku menšin, etnokartografii, sociokulturní antropologii, lidovou materiální kulturu, a dále ediční řady představující taneční a písňový folklor.
přečteno 4458×celý článek >>
 
Reedice díla Františka Bartoše
19/03/2007Pavla Gajdošíková
Nabízíme Vám reedici díla Františka Bartoše, který se pracemi o lidových zvycích a obyčejích, o lidovém léčení, pověrách apod. stal zakladatelem moravské etnografie a folkloristiky. Reprinty Bartošova díla se mohou stát důležitými pomocníky pedagogům, vedoucím folklorních kroužků či dalším zájemcům o naše nehmotné kulturní dědictví.
přečteno 5815×celý článek >>


Vyšla kniha o řezbáři Gajdovi
12/02/2007Jiří Jilík
Těsně před koncem roku vyšla reprezentativní publikace o strážnickém řezbáři Františku Gajdovi (1935). Obsahuje nejen textová pojednání o historii Gajdova rodu a zejména o samotném mistru řezbářského uměleckého řemesla, ale i fotografickou dokumentaci jeho díla.
přečteno 4891×celý článek >>
 
Mapy krojů a keramické výroby
29/01/2007Romana Habartová
Zpracování map, přibližující rozšíření krojů na jihovýchodní Moravě a dokumentující stav a rozšíření keramických výrob ve Zlínském kraji, je výsledkem dlouholetého výzkumu, studia a dokumentování národopisné oblasti Slovácko. Mapy lze zakoupit ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.
přečteno 4692×celý článek >>


Trvalá bydliště Josefa Holcmana
25/01/2007Antonín Vrba
Svoji čtvrtou větší knihu napsal rodák ze Skoronic, soudce a spisovatel Josef Holcman. Objevila se na předvánočním trhu a má název Trvalá bydliště. Jako téma si vybral autor formu deníku, který si psal od ledna roku 2003 do prosince 2004. Je nejen jakýmsi sebezpytováním, ale i filosofickým přemítáním o světě, o hodnotách i o tradicích a zvycích.
přečteno 4672×celý článek >>
 
Chodové v pověstech
04/01/2007Marta Ulrychová
Nebývá zvykem, aby se při křtu literárního díla zpívalo, natož aby zpívali účinkující spolu s publikem. A přece taková situace nastala, a to 29.11.2006 ve výstavní síni „13“ v Pražské ulici v Plzni při příležitosti křtu knihy Marie Korandové Chodové v pověstech.
přečteno 814×celý článek >>


Polepšené pěsničky Ludvíka Vaculíka
19/12/2006Antonín Vrba
"Knihu jsem připravoval dva roky. Je to reportážní esej o zpěvu a písni, o významu zpěvu v životě člověka, o tom, že mu přináší jiná poznání, jiné vztahy a události. A taky o tom, co zpěv dává do mého vlastního života," říká autor knihy Polepšené pěsničky Ludvík Vaculík.
přečteno 1439×celý článek >>
 
Kolem Váhu s Horňáky a krasohledem
04/12/2006Antonin Vrba
Koncem roku chystá nakladatelství František Šalé - ALBERTt vydání knihy Pavla Popelky Cestopády - etnografické črty, v nichž se nepřepočítávají knoflíčky. Součastí, místy až rozpustile psané knihy, bude 16 povídek. Dnešní ukázka je z povídky, která pojednává o cestě Horňáků kolem Váhu a Dunaje.
přečteno 1355×celý článek >>


Podohradí postaru i v současnosti
29/11/2006Jiří Jilík
Knížka Františka Hladiše vydaná Nadačním fondem dr. Josefa Kachníka v Nivnici dokazuje, že lze i s nevelkými financemi vydat publikaci, která mladého čtenáře poučí, tomu staršímu připomene mizející svět jeho dětství a mládí, a vedle toho zůstane cenným dokumentem pro budoucnost.
přečteno 1214×celý článek >>
 
Haltravan - Písničky z kraje pod Čerchovem
27/11/2006Marta Ulrychová
Kdo četl Baarovu Chodskou trilogii, vybaví si časté topoi - hřeben Haltravy, ohraničující mikrosvět, v němž se pohybuje většina aktérů třídílného románu. Má místní i časovou dimenzi. To, co se za ním rozprostírá, patří do jiného světa, v němž žijí lidé hovořící jiným jazykem.
přečteno 779×celý článek >>


Valaši majú své "Slovácko"
21/11/2006Eva Stejskalová
Valaši sa smějú - to je název sbírky veselých historek z Valašska, kterou vydal soubor valašských písní a tanců Vsacan za finanční podpory města Vsetína a dalších sponzorů, a jež by se s trochou nadsázky dala nazvat valašskou obdobou knihy Zdeňka Galušky "Slovácko sa nesúdí".
přečteno 1608×celý článek >>
 
Slovácké Nedakonice aneb Jak to chodí u nás
09/11/2006Jiří Jilík
Nedakonice mají knížku o svých tradicích. Zaznamenávat průběh fašanků, dožínek, hodů, zvyklostí velikonočních, vánočních apod. má dnes svůj význam. Folklor sice prožívá na jedné straně na venkově jakousi svoji renesanci, na druhé však současná mladá generace není kontinuálně napojena na "paměť tradice" a ani necítí potřebu se jí závazně řídit.
přečteno 1355×celý článek >>


Monografie o Kuželově od folkloristy Jana Pavlíka
19/10/2006Jiří Jilík
"Každý z nás nosí v srdci svou krajinu, především svůj rodný kraj, v němž největší a nezastupitelnou roli hrají léta našeho dětství." Těmito slovy otevírá svoje vypravování o své rodné obci MUDr.Jan Pavlík, rodák z horňáckého Kuželova. Obsáhlou monografií autor splácí dluh nejen své rodné obci, ale celému Horňácku.
přečteno 1301×celý článek >>
 
Zahraj ně, hudečku
16/10/2006Eva Stejskalová
Pod tímto názvem vyšla během letošních letních prázdnin unikátní sbírka valašských písní a tanců, jež shromáždil významný vsetínský folklorista, primáš cimbálové muziky Jasénka a sběratel valašského folkloru Zdeněk Kašpar. Čtyři roky po smrti této charismatické osobnosti vychází rukopis, o jehož existenci věděl folklorní svět minimálně dvacet let.
přečteno 1362×celý článek >>


Pečení chleba (z knihy Luhačovské Zálesí)
21/09/2006Blanka Petráková
Na základě úplného vyprodání prvního nákladu reedice ojedinělého díla Antonína Václavíka Luhačovské Zálesí je v přípravě jeho dotisk. Kontakt pro zájemce o rozsáhlou a nepřekonanou monografii stejně jako ukázku z knihy najdete právě zde.
přečteno 2201×celý článek >>
 
Kultúrnohistorický kalendár 2006
22/08/2006Národné osvetové centrum
Náš Kultúrnohistorický kalendár sa dostáva do svojho dvanásteho ročníka. Oproti minuloročnému je v čomsi odlišný. Ak sme ešte v minulom roku zachovali jeho univerzálny charakter aj za cenu toho, aby sme sa vyhli neúmernému rozsahu, tentoraz sme zvolili iný postup...
přečteno 662×celý článek >>


Luhačovské Zálesí
16/08/2006Blanka Petráková
Na základě úplného vyprodání prvního nákladu reedice ojedinělého díla Antonína Václavíka Luhačovské Zálesí je v přípravě jeho dotisk. Charakteristiku regionu Luhačovské Zálesí stejně jako kontakt pro zájemce o rozsáhlou a nepřekonanou monografii najdete právě zde.
přečteno 1419×celý článek >>
 
Tetky z Kyjova mají srdénka z Kameňáku
07/07/2006Dana Vrbová
Letní terasu výletové a turistické restaurace Kameňák v podhůří Chřibů si vybral ke svému představení nového profilového CDéčka s názvem To srdénko moje, ženský sbor z Kyjova říkající si Tetky. A měl k tomu i oprávněný důvod, neboť nahrávka vznikala netradičně na Kameňáku, v rekreační oblasti u obce Moravany, v nedalekém domácím studiu chalupy známého cimbalisty Jury Petrů.
přečteno 1491×celý článek >>


Vesmír důvěry
02/07/2006Jiří Jilík
Na dokreslení článku "Nezapomenutá krása" autora Josefa Jančáře vám přinášíme jednu ze tří esejí této knihy od spisovatele a novináře Jiřího Jilíka "Vesmír důvěry". Autor zde v umělecké zkratce přibližuje význam kroje pro identifikaci s rodným místem a krajem, evokuje vědomí pospolitosti města, pro jehož velké i malé obyvatele je kroj znamením vzájemnosti a identity s rodným místem.
přečteno 1309×celý článek >>
 
Nezapomenutá krása
29/06/2006Josef Jančář
Lidové kroje, zvyky, písně a tance jsou součástí všeobecně sdílených hodnot, jež nazýváme národní kulturní dědictví. Někde jsou doklady těchto hodnot dokumentovány jen v knihách, archivech nebo ve sbírkách muzeí, jinde jsou ještě živoucí součástí kulturního života, jako je tomu v Kunovicích. Jak výraznou součástí kulturního života tohoto města jsou tradice lidové kultury dokládá publikace, vydaná v letošním roce pod názvem Nezapomenutá krása.
přečteno 1451×celý článek >>


Chodské pověsti a legendy
23/05/2006Marta Ulrychová
Máte stále častěji chuť sáhnout po knize, jejíž jazyk by vám nepřipomínal vyschlý pahýl, ale košatý strom, z něhož byste si mohli utrhnout chutné a šťavnaté ovoce? Knihu, jež by vás provedla krajinou, kde vsi a městečka pulsují plnokrevným životem, zatímco ostatní nadobro zmizela v nenávratnu? Plzeňská rodačka Marie Korandová opět dokazuje, že takové knihy existují.
přečteno 893×celý článek >>
 
Vychází další knížka o žítkovských bohyních
19/05/2006Bohumila Michnová
V předvečer národopisných slavností s Jízdou králů, v pátek 27.května v 18.hodin v Galerii na Měšťance ve Vlčnově, se uskuteční představení nové knihy Žítkovské čarování. Stane se tak v rámci vernisáže obrazů brněnské výtvarnice a sběratelky Olgy Vlasákové, která knížku ilustrovala. Publikace, jak je patrné již z názvu, navazuje na loňskou úspěšnou knížku Žítkovské bohyně autora Jiřího Jilíka. Ten stál u zrodu i této druhé knížky věnované lidové magii v Bílých Karpatech.
přečteno 1512×celý článek >>


Žítkovské bohyně
03/02/2006Zdeněk Mitáček
Osudy lidových vědem, které ještě donedávna působily v kopaničářské obci Žítková u Starého Hrozenkova na moravsko-slovenském pomezí, se zabývá drobná knížka šéfredaktora Slováckých novin Jiřího Jilíka. Zdejší vědmy na Kopanicích žily odnedávna a jejich působení dlouhé roky přitahovalo potřebné lidi z okolních obcí i vzdálenějších končin.
přečteno 9814×celý článek >>
 
Střípky vzácného života
17/01/2006Jiří Jilík
Jaroslav Jurášek, jehož přátelé znali také jako Cardu, patří k nezapomenutelným osobnostem naší folklorní scény. Vždy klidný a usměvavý Carda Jurášek, zemřel 15.března 2005 po šesti týdnech hospitalizace. Jak silnou osobností byl a kolik lidí na své pouti životem potkal a ovlivnil, o tom podává důkaz publikace Kniha vzpomínek.
přečteno 3713×celý článek >>


Báje a pověsti P. Františka Müllera
10/01/2006Jiří Jilík
"Báje a pověsti z kraje mezi Starým a Novým Světlovem a z Vizovických hor" je název publikace vydané Atelierem IM Luhačovice. Jde o souborné vydání pověstí P.Františka Müllera (1910-1985), který je shromažďoval a publikoval od čtyřicátých do osmdesátých let minulého století, kdy byl duchovním správcem ve známém poutním místě Provodově.
přečteno 4898×celý článek >>
 
V Polešovicích sepsali knihu o hodech
30/11/2005Jiří Jilík
S rozpadem, či lépe řečenou proměnou tradic asi moc nenaděláme a míra liberalizace poroste s časem, s tím, jak bude ubývat pamětníků "selského stavu." Co však můžeme je jedno - dokumentovat paměť obce. Obraz zvyklostí a tradic, uchovaných v lokálních publikacích a videozáznamech, nabude jednoho dne unikátní povahy, neboť se stane jedinou pamětí doby.
přečteno 4624×celý článek >>


J. Š. Baar: Vo zlý ženě
01/11/2005Vladan Jílek
Na doplnění článku Marty Ulrychové o "králi" Chodska Jindřichu Šimonu Baarovi, uvádíme nyní malou ukázku Baarova díla, a to chodskou pohádku Vo zlý ženě (pohádka je nejen zábavná, ale i poučná jak pro pány, tak pro dámy). Text je ponechán v nářečí.
přečteno 4254×celý článek >>
 
Zpěvák Ladislav Gabrhel oslavil pětapadesátiny
19/07/2005Jiří Jilík
Mám rád venkovská stavení s dřevěnými vraty. Když je ještě dnes někde "potkám", představuji si, co je za nimi. Vím, co bych chtěl, aby za nimi bylo. Návratí s žebříkem na hůru. Za návratím zatrávněný dvorek. Na starém štokrleti vedle dveří ze dvora do domu se vyhřívá kočka. Nechá se pohladit, zavrní a hlavou se tře o mou dlaň...
přečteno 5579×celý článek >>


5 000 let s dudami
14/06/2005Vladan Jílek
Dudy jsou hudební nástroj, který jako málokterý jiný v historii vytvořil hluboké a významné tradice v hudebním instrumentáři různých národů a kultur. Nejsou nástrojem patřícímu pouze určitému národu, nýbrž jsou svým způsobem internacionálním prvkem v hudebních kulturách mnoha národů předoasijských, severoafrických a evropských.
přečteno 4614×celý článek >>
 
Zázraky v městečku B.
13/05/2005Jiří Jilík
Napsat dobře a kvalitně rozmarné povídky je mnohem těžší než napsat špatně psychologickou novelu. Mráček - Mrazík se nelehkého úkolu zhostil se ctí a prokázal svoje literární kvality. Čtenář nad jeho knížkou, v nichž lidé i krajina voní burgundou, tramínem a bzeneckou lipkou, stráví pěknou chvíli. Mnohý možná během čtení dostane chuť na víno. Nebo na milování. Čemu dát přednost? I o tom tahle knížka je.
přečteno 5030×celý článek >>


Kalendář folklorních akcí 2005
05/04/2005Vladan Jílek
Stalo se již hezkým zvykem, že každoročně na jaře vychází Kalendář folklorních akcí daného roku. Ne jinak je tomu i letos, kdy světlo světa spatřil již po čtrnácté. Kalendář na svých 165 stranách (brožura formátu A5) přináší poměrně ucelený soubor shromážděných aktuálních dat o pořádaných folklorních akcích 2005.
přečteno 3660×celý článek >>
 
Takový malý návrh kodexu dopisovatele
29/03/2005Viliam Dekan
Publikování tohoto materiálu na stránkách FoS.cz bylo prozatím pozastaveno. Když tedy tento příspěvek nevychází na těch stránkách, kterým byl přednostně určen, napadlo mě zveřejnit jej právě na FolklorWebu také proto, že FolklorWeb se jeví dokonale jako fórum otevřené a necenzurované, fandící polemice a dávající prostor protichůdným názorům. Nebojí se vyhraněnosti, a zároveň plně důvěřuje svým přispěvatelům, že neklesnou k vulgární nicneříkajícnosti.
přečteno 3749×celý článek >>


Antologie české hudby
19/03/2005Vladan Jílek
Zajímavou novinkou na trhu s CD je Antologie české hudby. Jedná se o komplet 5 CD, na nichž je zachycena zvuková historie české hudby. Komplet obsahuje i obsažný česko -anglický buklet připravený týmem odborníků na daná období s bohatou obrazovou dokumentací. Antologie byla připravena s podporou MK ČR v rámci programu Česká hudba 2004.
přečteno 3955×celý článek >>
 
Časopis Folklor jubilující
08/02/2005Viliam Dekan
K završení patnáctého ročníku časopisu Folklor připravila redakce časopisu na konec února zvláštní sborník "Jubilejní Folklor". A to bude opravdu zajímavé čtení. Smyslem totiž nebylo vydat "oslavné zdravice nadšených čtenářů", ale podívat se na historii, vývoj, obsah i grafickou stránku časopisu objektivníma očima.
přečteno 3873×celý článek >>


Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných
14/01/2005Vladan Jílek
Nový zpěvník horáckých písní, obsahuje 330 písní, dosud nikde nepublikovaných, zapsaných na Jihlavsku, Telčsku, Dačicku, Pelhřimovsku, Kamenicku, Třebíčsku a Poličsku. Součástí knihy jsou také zápisy melodií skřípáckých muzik, především jejich tuše, selské pochody, polky, valčíky a lendlery. Autorem rukopisné sbírky Míla Brtník.
přečteno 4276×celý článek >>
 
Malovaný kraj
01/12/2004Petr Slinták
Malovaný kraj je vlastivědný a národopisný časopis Slovácka, jehož historie má poměrně dlouhou tradici. Regionální periodikum, rozšířené především na jihovýchodní Moravě, se čtenářům představilo už v roce 1946, kdy bylo založeno skupinou slováckých patriotů v čele s Františkem Hřebačkou, jenž je širší veřejnosti coby autor lidových písní a svérázný venkovský buditel znám pod jménem Fanoš Mikulecký.
přečteno 3642×celý článek >>


Výprava na jihovýchod
25/11/2004Jiří moravský Brabec
Vydavatelství Torst odstartovalo novou ediční řadu "Světem lidové hudby a world music". První počin, který se ke čtenářům dostal, je věnován hudbě středovýchodní Evropy a jeho autorem je Jiří Plocek. Text je nabit užitečnými údaji, autor si dává pozor, aby nesměšoval nadšenecké hypotézy s fakty...
přečteno 3580×celý článek >>
 
Kuchyňka se do čítanek nedostane
16/11/2004Jiří Jilík
Zhruba ve stejnou dobu, kdy vyšlo Mudrosloví národa hluckého, spatřila světlo světa knížka, jež zabývá se lidovou slovesností. Horňák Martin Kuchyňka šel rovnou k věci a do brožurky na křídovém papíře vychrlil část horňáckého mudrosloví v příbězích. Čtenář, kterého pohoršují vulgární výrazy a vtipy, by ale po této knížce neměl sahat.
přečteno 5269×celý článek >>


ProgRÁM Slovácka - pozvánka pro všechny
15/09/2004Roman Veverka
ProgRÁM Slovácka je měsíčník, který přináší pozvánky a podrobné programy kulturního a turistického dění v regionech Břeclavska, Hodonínska a Hradišťska. ProgRÁM Slovácka je kapesní zrcátko, zobrazující krásy našeho kraje a praktická pomůcka kulturního člověka, který chce získat přehled o aktuálním dění v tomto regionu.
přečteno 4945×celý článek >>
 
Chlpky chlpky, planty planty - co je to?
26/08/2004Jiří Jilík
Víte co je to formanka, pútec, skřidélka, laksírka, lelík, legátka a hrant? Stará slovíčka, která voněla domovem, se postupně vytratila z našeho života i slovníku. Místostarosta František Rybnikář v městečku Hluku si řekl, že by bylo škoda, kdyby se na ně zapomnělo úplně. Nakonec z nich sestavil celou knížku a nazval ji Mudrosloví národa hluckého.
přečteno 5419×celý článek >>


CD Bela zema veleká - Vánoce na Hané
20/12/2003Zbyněk Žůrek
Na právě vydaném CD s názvem Bela zema veleká se Muzika Haná zaměřila na výběr a zpracování koled a vánočních písní. Posluchačům má nahrávka přinést nejen zážitek z poslechu a navození atmosféry Vánoc, ale také doklad o tom, jakou zpěvností a písňovou rozmanitostí Haná oplývala.
přečteno 5777×celý článek >>
 
Rebelové proti všednosti
23/09/2003Jiří Jilík
Je to knížka velice vzácná. Hleděl jsem na ni s obdivem a úžasem. Obsahuje zprávy a popisy lidových zvyků, o nichž jsem si myslel, že je znám. Kniha poučná a pěkně napsaná mi dokázala opak. A co říct k Miškovi Evenovi? Musel přijet až z Bretaně, aby vám, moravským Slovákům ukázal, jak vypadáte. Nikdy se sami tak nemůžete namalovat! Na jeho obrázcích jsou tak pěkní lidé, že jim můžete být jen trošku podobní.
přečteno 4479×celý článek >>

Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky