FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

Nejnovější článekvšechny >>

Oravská Polhora privíta gajdošov zo šiestich krajín
09/09/2014 Miroslav Žabenský
V najsevernejšej slovenskej obci - Oravskej Polhore sa od 12. do 14. septembra na medzinárodnom gajdošskom festivale stretne takmer stovka gajdošov a ďalších muzikantov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Chorvátska, Škótska a Belgicka.
přečteno 5200×celý článek >>
 
Nejčtenější článekvšechny >>

Ornamentová babička Anežka Kašpárková
21/05/2007 Antonín Vrba
Čipernou horňáckou stařenku Anežku Kašpárkovu, která zanedlouho oslaví osmdesátku, úctyhodný věk nezmáhá. Život bez práce si neumí vůbec představit. V minulosti také hodně pracovala v zemědělství. Nyní už třicátým rokem dává svými malůvkami do parády uprostřed dědiny kapličku, pocházející z počátku osmnáctého století.
přečteno 71944×celý článek >>


Rubriky
CD, knihy
Festivaly, akce
Folklor v médiích
Hudební nástroje
Kroj Malé Hané
 Lidové stavitelství
O folkloru
Odborné práce
Osobnosti
Povídky, příběhy
 Primášské legendy
Redakce
Regiony
Tradice, zvyky


CD, knihy (68)celá rubrika >>

Jiří Pavlica & Hradišťan - Vteřiny křehké
06/06/2014Přemysl Štěpánek
Nové autorské písňové album Jiřího Pavlici a Hradišťanu vychází 18.6., bude se jmenovat Vteřiny křehké. Album připravoval soubor několik let a k natočení patnácti skladeb došlo letos na jaře ve Studiu Michael. Více o albu se můžete dozvědět přímo od Jiřího Pavlici zde:
přečteno 3679×celý článek >>
 
Musica Folklorica představí nové album
13/08/2013Přemysl Štěpánek
Musica Folklorica patří mezi těch málo kapel, které v poslední době dokázaly zaujmout široký okruh posluchačů nejen svým hudebním uměním a originálními úpravami, ale i tématy, která na svých CD přináší.
přečteno 4926×celý článek >>


Festivaly, akce (317)celá rubrika >>

Oravská Polhora privíta gajdošov zo šiestich krajín
09/09/2014Miroslav Žabenský
V najsevernejšej slovenskej obci - Oravskej Polhore sa od 12. do 14. septembra na medzinárodnom gajdošskom festivale stretne takmer stovka gajdošov a ďalších muzikantov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Chorvátska, Škótska a Belgicka.
přečteno 5200×celý článek >>
 
Hořovická heligónka 2014
11/08/2014Marcela Labská
Městské kulturní centrum Hořovice pořádá ve dnech 15. a 16. srpna 2014 již 37. setkání heligónkářů. Akce probíhá ve spolupráci s firmou Akordeon Servis Koutný, pod záštitou starosty města Hořovice pana Ondřeje Vaculíka a senátora pana Jiřího Oberfalzera.
přečteno 5497×celý článek >>


Folklor v médiích (7)celá rubrika >>

Květnový Malovaný kraj
05/06/2014Eva Kovaříková
Národopisný a vlastivědný časopis slováckého regionu Malovaný kraj slaví letos svůj jubilejní, už 50. ročník, což je v případě periodik podobného zaměření v podstatě unikátní. Dvouměsíčník se nadále věnuje folkloru, historii, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.
přečteno 4095×celý článek >>
 
BROLN oslaví šedesátku v přímém přenosu!
02/11/2012FolklorWeb.cz
Neuvěřitelných šedesát let od svého založení slaví Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. V neděli 4. listopadu večer se na pódiu Besedního domu v Brně sejdou legendy souboru i jeho nejmladší naděje. Rozhlasové mikrofony tu tentokrát nebudou jen kvůli záznamu. Po dlouhé době si milovníci folkloru z celé republiky mohou vychutnat umění BROLNu živě, v přímém přenosu Koncertu Studia Noc ve společném vysílání všech regionálních stanic Českého rozhlasu od 19:30 do 21:00.
přečteno 3942×celý článek >>


Hudební nástroje (10)celá rubrika >>

Brumle a komunita kolem nich
11/04/2013Petr Jasinčuk
Začalo to asi před třemi lety. Dostal jsem svou první brumli k narozeninám. Byl to takový ten běžně dostupný model “Schwarz” v modré barvě. Nástroj mne nadchnul, a tak jsem se pustil do trénování a zjišťování informací o něm.
přečteno 5300×celý článek >>
 
Basa
26/11/2007Michal Novotný
Slovo basa můžeme v češtině použít v několika zcela různých souvislostech. Když řekneme, že basa tvrdí muziku, víme, že řeč je o největším ze smyčcových nástrojů, o nástroji s hlubokým tónem, odborně zvaným kontrabas. Když slyšíme, že bratranec sousedovy snachy se minulý týden vrátil z basy, je nám jasné, že se nemluví o hudebním nástroji...
přečteno 9332×celý článek >>


Kroj Malé Hané (14)celá rubrika >>

Lidový kroj Malé Hané (14.)
06/11/2007Pavla Vacová
Nakonec se zmiňuji o několika jiných lidových textiliích, které sice nebyly součástí obleku, ale patřily také k výbavě nevěsty. Jsou to tzv. ručníky neboli křestní šátky, křestní vínky a boudnice.
přečteno 8373×celý článek >>
 
Lidový kroj Malé Hané (13.)
04/10/2007Pavla Vacová
Úvodnice se nosila jen k určitým slavnostním rodinným příležitostem a byla vyzdobena nejzajímavějšími výšivkami, jaké se v naší oblasti vyskytují. Podobně jako i jinde na Moravě je úvodnice i na Malé Hané dvojitý pruh plátna, široký asi 60 cm a dlouhý 160 cm, s různě širokým pruhem výšivek, u nás často ještě s motivy figurálními. Nosila se tak, že zahalovala bedra a splývala oběma konci vpředu dolů, přehozena nad lokty.
přečteno 7822×celý článek >>


Lidové stavitelství (6)celá rubrika >>

Rok lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013
07/11/2013Zbyněk Žůrek
Lidová architektura je výsledkem stavební činnosti lidí v určité oblasti a je charakteristická především tím, že ji její stavitelé budují „vlastními silami“ a vlastními prostředky. Není to plánovaná architektura, vznikající v ateliérech profesionálů, ale rodí se v hlavách a srdcích obyvatel kdekterého kraje, zabydluje krajinu prostými i dokonalými půvabnými stavbami, které potěší naše oko i po staletích od jejich vzniku.
přečteno 3477×celý článek >>
 
Rekonstrukce Billova domu úspěšně dokončena
30/10/2013Petra Valíčková
Rekonstrukce Billova měšťanského domu, který byl značně poškozen pádem vedlestojícího stromu v květnu roku 2012, byla ukončena. Objekt, který je jednou z dominant nejnavštěvovanějšího areálu muzea, Dřevěného městečka, se rekonstruoval více než 15 měsíců.
přečteno 3440×celý článek >>


O folkloru (44)celá rubrika >>

Soutěžte v roce 2014 s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm!
19/01/2014Petra Valíčková
Dvě zajímavé soutěže vyhlašuje v těchto dnech Valašské muzeum v přírodě. Jedna je určena pouze pro děti a mládež a je zaměřena na jejich výtvarný talent, druhá soutěž má dlouhodobější charakter a spočívá v uměleckém cítění a vidění samotného muzea ale i dění v něm napříč celým rokem zpoza objektivu.
přečteno 4295×celý článek >>
 
Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu
05/03/2013Petra Zbranková
Součástí koncepce provozu Valašského muzea v přírodě jsou oživovací aktivity v jednotlivých areálech. Jednou z nich je i expozice poštovního úřadu, vhodně začleněná do zástavby areálu Dřevěné městečko.
přečteno 3644×celý článek >>


Odborné práce (12)celá rubrika >>

Moravská zvuková archeologie
18/02/2013Jiří Plocek
Koncem roku 2012 spatřil světlo světa unikátní vydavatelský počin − obsáhlá edice nejstarších dochovaných zvukových záznamů moravské a slovenské lidové písně na území Moravy.
přečteno 4131×celý článek >>
 
Základní kameny moravské vlastivědy a národopisu
13/02/2008Jiří Plocek
Je to zajímavé a příznačné. Přestože Morava je zemí, která vlastně v současnosti „neexistuje“ – ať už vyjádřeno státoprávním uspořádáním či jednoznačně etnicky, tak ve skutečnosti v mnoha ohledech „bytuje“ ve středoevropském prostoru výrazněji a svébytněji než Čechy.
přečteno 6876×celý článek >>


Osobnosti (71)celá rubrika >>

Horňácko se loučilo ve velkém s folkloristou Jarkem Slovákem
01/02/2014Antonín Vrba
Po dlouhé a těžké nemoci zemřel 9. ledna 2014 ve věku šedesáti let známý horňácký folklorista, zpěvák, tanečník, recesista, Jaroslav Slovák. Na velický hřbitov se s ním přišlo rozloučit na tisíc smutečních hostů, krojovaní zpěváci, muzikanti, členové souboru Veličky, členové Horňáckého mužského sboru, kam, když mohl, chodíval aspoň utěšovat svoje srdéčko.
přečteno 4072×celý článek >>
 
Osobnosti moravského folkloru vzpomínají na Jana Rokytu
27/07/2012Antonín Vrba
Úmrtí Jana Rokyty zanechalo stopu i na jeho nejbližších přátelích, kteří s ním za života hodně spolupracovali, muzicírovali anebo se setkávali u jiných příležitostí. Předkládáme vám vyznání čtyř osobností moravského folkloru - Magdaleny Múčkové, Martina Hrbáče, Jury Petrů a Jana Zaviačiče.
přečteno 5364×celý článek >>


Povídky, příběhy (7)celá rubrika >>

11. ročník Tour de víno
28/10/2011Pavel Dvořan
Sedm milovníků vína a cykloturistiky z mužského sboru Folklorního studia Buchlovice v sestavě Vlastik Jordán, Lojza Zatloukal, Pavel Maňásek, Tomáš Luža, Luděk Kubiš, Ivo Kaňovský a Pavel Dvořan už po jedenácté vyrazilo na turné - tentokrát byla naším cílem oblast Nitrianská, Južnoslovenská a Stredoslovenská.
přečteno 4867×celý článek >>
 
Vzpomínky na Stojaspalův mlýn
17/03/2010Petr Slinták
Když člověk zavítá do Dolního Němčí a navštíví zdejší lidové muzeum, které vzniklo přestavbou někdejšího vodního mlýna, může nabýt pocit, že se přenesl na začátek minulého století. Tehdy se tu ještě mlelo, ale ne na dlouho. V roce 1914 stavení vyhořelo a z mlynářské manufaktury se stala běžná zemědělská usedlost.
přečteno 5265×celý článek >>


Primášské legendy (7)celá rubrika >>

Kdo umí, ten umí
07/11/2009Jarmila Kacová
Bezesporu je Dušan Kotlár vynikající primáš, jehož hbité střídání prstů na hmatníku houslí vypovídá o skvělé technice , reagující na impulsy muzikality. V pátek 23.10.2009 u příležitosti Dnů vína v Domě kultury v Liberci vystoupil se svojí cimbálovou muzikou. Pohrával si s výběrem písniček tak, že návštěvníci v hojné míře degustovali, zpívali...
přečteno 7780×celý článek >>
 
Jožka Kubík
20/07/2006Zbyněk Žůrek
Pocházel z poměrně početného cikánského rodu, který se na Horňácku usadil někdy v polovině 19.století, a jak to bývalo tehdy v cikánských rodinách běžné, živil se většinou kovářstvím. V rodě Kubíků se houslové nadání dědilo po několik generací. Nejstarší písemně doložený muzikant byl primáš Joža Kubík z Velké, praděd Jožky Kubíka.
přečteno 3369×celý článek >>


Redakce (2)celá rubrika >>

Gratulace k životnímu jubileu Vlastě Grycové
08/02/2013Zbyněk Žůrek
Letošní fašanky ve Strání budou pro místní rodačku, paní Vlastu Grycovou, obzvlášť sváteční. Dožívá se totiž významného životního jubilea (narozena 9. února 1943 v Květné), ke kterému by jí redakce Folklorwebu ráda popřála hodně zdraví a ještě mnoho let s písní na rtech. Písní, kterou po většinu svého života rozdávala radost divákům na různých folkorních vystoupeních a festivalech, ale i rozhlasovým posluchačům.
přečteno 4367×celý článek >>
 
Vše dobré do roku 2011!
31/12/2010Honza Žůrek
Milí příznivci online magazínu FolklorWeb.cz, je to už skoro osm let, co jsme spustili portál pro lidovou kulturu (nejen) na Moravě. Za tu dobu si našel svou skupinu čtenářů, podporovatelů i autorů a snad i patřičné místo v česko-moravsko-slovenském internetovém rybníčku. Statistiky říkají, že v roce 2010 měl FolklorWeb.cz téměř 60.000 návštěv a pokud právě tuto zprávu čtete, bude mezi nimi nejspíš i ta vaše, stejně jako všechny předchozí. Za tak úctyhodné číslo bych vám rád poděkoval jménem členů i spolupracovníků o. s. Folklorum, které portál provozuje.
přečteno 4449×celý článek >>


Regiony (7)celá rubrika >>

Sulislavsko
04/11/2012Marta Ulrychová
Jen málo se v současné době ví o Sulislavsku. Tento národnostní ostrůvek v okolí Stříbra tvořily v 19. století následující lokality – Sulislav, Sytno, Svinná, Butov, Vranov, Vrbice, Milíkov, Otročín, Těchlovice. Zajímala mne otázka, zda kdy bylo Sulislavsko pokládáno za samostatný etnografický region. Zjistila jsem, že takto ho pojaly pouze autorky známé publikace Svéráz v zemích česko-slovenských Renata Tyršová a Amálie Kožmínová, které mu ve své knize věnovaly samostatnou kapitolu. Všímají si zde především lidového oděvu, svatby, přástek a zvykosloví v průběhu kalendářního roku.
přečteno 5567×celý článek >>
 
Na Rochusu vyroste muzeum v přírodě
09/04/2010Antonín Vrba
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti bylo městem Uherské Hradiště, Holdingem Synot a Zlínským krajem přizváno ke spolupráci na ojedinělém a výjimečném projektu Park Rochus, komponovaná krajina. Muzeum se v jeho rámci podílí na přípravě ideového záměru a kompoziční studie Muzea v přírodě Rochus. Cílem tohoto odvážného projektu...
přečteno 5450×celý článek >>


Tradice, zvyky (83)celá rubrika >>

Hrkači na Hané
28/04/2014Zbyněk Žůrek
Takzvané „Velikonoční třídení“ začíná večerní mší na Zelený čtvrtek a končí nešporami o Neděli Zmrtvýchvstání. Na tu dobu umlknou kostelní zvony a jejich funkci převezmou „hrkači“.
přečteno 3348×celý článek >>
 
Třešť je moravským Betlémem
23/01/2014Jiří Plocek
Unikátní putování za krásou domácích betlémů nabízí horácké městečko Třešť. Návštěvník se tu dostává do jiného - téměř pohádkového - světa, který se obrozuje každým rokem v třešťských domácnostech. Na letošní Betlémskou cestu Třeští se můžete vydat do 2. února.
přečteno 3830×celý článek >>Máte článek vhodný k publikování zde? Pošlete nám jej emailem!

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS || Účetní uzávěrky